خواص دارویی و گیاهی

راه های سالم و مطمئن برای از بین بردن تب فرد بیمار در منزل

 

تب نشان می دهد بدن شما کوشش می‏ کند که با یک عفونت بجنگد. تب ناراحت‏ کننده و گاهی اوقات دردناک است، اغلب در شب بدتر می‏شود و می‏ تواند خواب شما را به هم بزند.

در هنگام تب گاهی تمام بدن شما درد دارد و احساس مریضی و گرما می‏ کنید.در این مطلب چند داروی مفید گیاهی ذکر شده است که باعث پایین آمدن تب می شود.

 

داروی خانگی برای تب

با راه‏های زیر به بدنتان کمک کنید تا با تب مبارزه کند.

 

ـ از آب پرتقال براي درمان تب استفاده مي شود.

ـ رب انار شيرين و ترش هر دو رفع كننده التهاب افراد تب دار مي باشند.

ـ از آنجايي كه انار يا آب آن در رفع تشنگي مفيد است، استفاده از آن براي بيماران تب دار بسيار توصيه شده است.ـ انبه حرارت بدن را كاهش مي دهد و تب را پايين مي آورد.

ـ شربت ليموترش، مقوي و تب بر بوده و ضد عطش است و تشنگي را از بين مي برد.

ـ ليموترش را كاملاً رسيده مصرف كنيد و ترجيحاً از مصرف ليموترش نارس پرهيز كنيد. زيرا نارس آن براي تب زيان آور است.

ـ آب ليموترش تازه همراه با نصف ليوان آب و كمي عسل نوشابه سيار مفرحي است براي بيماران تب دار.

ـ ۳۰ گرم دم گيلاس تازه يا خشك را در مقداري آب به مدت ۵ دقيقه بجوشانيد سپس اين جوشانده را تا داغ است روي ۲۵۰ گرم گيلاس يا برش هاي سيب درختي بريزيد تا ۲۰ دقيقه دم بكشد، بعد از صافي بگذرانيد و در طول روز آن را كم كم بنوشيد. اين جوشانده، تب را از بين مي برد.

ـ مي توانيد ۲۰ تا ۳۰ گرم دم گيلاس و هسته گيلاس را با ه مدر يك ليتر آب سرد بريزيد و ۵ دقيقه بجوشانيد و مدت ۱۵ دقيقه دم كنيد و پس از صاف و شيرين كردن به ميل خود هر روز بنوشيد.

ـ گلابي آرام بخش و تب بر است.

ـ گريپ فروت ضد سرماخوردگي است و تب را پايين مي آورد. در هنگام سرماخوردگي و تب آب گريپ فروت بنوشيد.

ـ نوشيدن آب خيار اكثر تب هاي شديد را از بين مي برد.

ـ گفته اند اگر در كنار بستر طفلي كه مبتلا به تب مي باشد چند عدد خيار تازه بگذاريد، تب را از بين مي برد.

ـ محققان مي گويند كه خوردن خيار چنبر به علت داشتن مواد راديواكتيو طبيعي، باعث آشكار شدن بيماري هاي پنهان مي شود. حال آنكه عده اي آن را عامل تب نوبه و تب مي دانند، در صورتي كه خيار چنبر، داراي انگل تب نوبه نبوده و فقط تب نوبه پنهاني را آشكار مي سازد.

 

آب ليموشيرين براي رفع عطش و پایین آوردن تب مفید است

 ـ آب ليموشيرين مزه شيرين و ملايمي دارد و براي رفع عطش و التهاب بيماران تب دار تجويز مي شود.

ـ مصرف جوشانده چهل تا هشتاد گرم برگ درخت شاتوت در يك ليتر آب براي درمان تب هاي متناوب مفيد است. بايد اين دم كرده را به اندازه دو ليوان بزرگ در آغاز شروع تب مصرف كرد.

ـ سيب ميوه اي ضدعفوني كننده است (اثر ضدعفوني كنندگي سيب كال از سيب رسيده بيشتر است) از اين رو امام صادق (ع) سيب سبز را بهترين درمانگر تب و فرونشاننده حرارت معرفي كرده اند.

ـ جوشانده سيب، تب را تسكين مي دهد. براي اين منظور بايد يك كيلو سيب را با پوست تكه تكه كرده و در يك ليتر آب بپزيد. سپس آن را با فشار از پارچه نازكي عبور داده، حدود ۱۰ حبه قند به آن اضافه كنيد و دوباره آن را روي حرارت ملايم بگذاريد تا قوام بيايد. روزي سه تا چهار فنجان از اين جوشانده ميل نماييد.

ـ به اطفالي كه مبتلا به تب هستند دو روز متوالي سيب بخورانيد و سپس در دو روز بعد ميوه هاي ديگر.

ـ براي قطع شدن تب، ۳۰ گرم پوست خشك شده نارنج را در يك ليتر آب جوش ريخته، پنج دقيقه بجوشانيد، بعد آن را از روي آتش برداشته و ۲۰ دقييقه بگذاريد دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با عسل يا شكر شيرين كرده و قبل از هر وعده غذايي يك فنجان از آن بنوشيد.ـ ريشه درخت موز ضد تب است و اگر خرد و له شده و روي زخم گذاشته شود بسيار مفيد است.

ـ ميوه هندوانه به تنهايي يا با شيرخشت براي بيماران مبتلا به تب و بيماري هاي عفوني مفيد است.

ـ آب هندوانه، براي درمان تب هاي عفوني تجويز مي شود.

ـ زردآلو تصفيه كننده خون بوده و تب بر است.

ـ از پوست درخت زالزالك به عنوان تب بر استفاده مي كنند.

ـ خوردن تمشك براي مبتلايان به تب هاي صفراوي مفيد است.

ـ تمر هندي از جمله ميوه هاي ترش است كه خنك كننده بدن بوده و تب و به طور كلي دماي بدن را پايين مي آورد.

ـ برگ اسفناج خنك كننده بوده و در كاهش تب مفيد است.

ـ در قديم رومي ها و يونانيان از چغندر قرمز براي تسكين تب استفاده مي كردند.

ـ كرفس خنك كننده و تب بر است. 

 

آب هويج دمای بدن را پایین می آورد و برای درمات تب مفید است

 ـ از شيره برگ هاي كرفس در درمان تب هاي مالاريايي، هر روز سه بار و هر بار ۲۰۰ گرم مصرف مي شود.

داروی خانگی برای تب

ـ خوردن آب هويج در درمان تب موثر است.

ـ تخم كاهو همواره با بيشتر داروهاي ضد حرارت به كار برده مي شود و تب بر است.

ـ انواع كدو، تب بر مي باشند. چنانچه كدو حلوايي را كوبيده و در شير يا آب بپزند، چون خيلي خنك است براي رفع عطش ناسي از تب بسيار مفيد است.

ـ طبيعت كدو حلوايي پخته سرد است. اثر ملين و مدر داشته و در خنك كردن بدن بسيار موثر است.

ـ اگر يك كدو حلوايي را از وسط دو نمي كرده و قسمت تحتاني آن را مثل كلاه روي سر اشخاص تب دار بگذاريد التهاب را كم مي كند.

ـ روغن تخم كدو حلوايي براي كاهش تب هاي حاره بسيار مفيد است.

ـ اگر شيره تخم كدو حلوايي را گرفته و در شير يا آب بپزيد خنك و مسكن است و در كاهش تب موثر است.

ـ تخم كدو براي رفع تب مفيد است.

تب واکنش طبیعی بدن برای مبارزه با ویروس ها و باکتری هاست؛ بدین ترتیب که میکروب ها را ضعیف کرده و توانایی تولید مثل آنها را محدود می کند. این افزایش دما مواد سمی را نیز می سوزاند و سیستم ایمنی را تحریک می کند. از آنجایی که تب روش ترجیحی بدن برای بهبود خود است، تنها زمانی باید مورد معالجه قرار گیرد که درجه تب از ۴۰ الی ۴۱ درجه باشد یا بدن بسیار ضعیف شده و توانایی مقابله با عفونت را ندارد، یا وقتی که تب از آن است که بدن بتواند آن را تحمل کند و یا هنگامی که تب بیش از حد برای فرد ناخوشایند می شود. با وجود اینکه تب ها را می توان در خانه کنترل کرد، اما در صورتی که بدن شما کم آبی شدید داشت و لب ها، زبان و ناخن هایتان کبود شد یا اگر سردرد شدید، توهم، مشکل در راه رفتن، مشکل در تنفس و یا صرع داشتید، سریعا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

اصلاح کردن محیط خانه و اقدامات اولیه : 

مقدار فراوانی آب بنوشید. سعی کنید هر دو ساعت ۲۳۰ میلی لیتر آب بنوشید. بدن شما ممکن است به خاطر عطسه و یا تعریق ناشی از بیماری هایی همچون آنفولانزا یا سرماخوردگی، که معمولا با تب همراه هستند، به سرعت رطوبت خود را از دست داده و کم آب شود.

۲ لیتر آب در روز مقدار میانگین آب توصیه شده برای یک فرد بالغ است. نوشیدنی های کافئین دار در مقادیر متوسط مشکلی ایجاد نمی کنند، اما نگذارید این نوشیدنی ها تنها منبع مایعات شما باشند. مقدار عمده مایعات روزانه را از آب خالص تامین کنید.

داروی خانگی برای تب

نوشیدنی های ورزشی برای تامین آب مجدد بدن قابل قبول‌اند، اما با احتیاط از این نوشیدنی ها استفاده کنید. در حالیکه این نوشیدنی ها الکترولیت مورد نیاز بدن را تامین می کنند، اما مقدار آن معمولا بسیار از مقدار مورد نیاز بدن است. سعی کنید با افزودن یک بخش آب به نوشیدنی ورزشی آن را رقیق کنید و یا به ازاء هر لیوان نوشیدنی ورزشی یک لیوان آب نیز بنوشید.

برای کودکان می توانید از محلول های تجاری الکترولیتی همچون Pedialyte استفاده کنید، زیرا که این محلول ها به صورت ویژه برای بدن کودکان ساخته شده اند.

برای تامین آب بدن نوزاد هر ساعت ۳۰ میلی لیتر، کودکان نوپا ۶۰ میلی‌لیتر و کودکان بزرگ تر ۹۰ میلی لیتر آب لازم است.

لباس راحت بپوشید. هنگامی که تب دارید لباس های راحت و گشاد بپوشید تا بدن راحت باشد و جریان هوای کافی برای خنک شدن بدن نیز به وجود آید. لباس های اضافی تا پتویی که گرمای اضافی بدن را حبس کرده و تب را طولانی تر می سازند را بردارید. برای خواب از یک لایه لباس نازک و یک لایه ملحفه نازک استفاده کنید.

فیبر های طبیعی همچون پنبه، بامبو و ابریشم معمولا گردش هوای بهتری نسبت به پارچه های مصنوعی همچون پلاستیک و پلی استر دارند.

دمای اتاق را پایین بیاورید. دمای بالا ممکن است باعث افزایش طول تب و تعریق بیش از حد شود که خود می تواند به کم آب شدن بدن بیانجامد. دمای ایده‌آل اتاق ۲۲ تا ۲۵ درجه است. اگر اتاق شما گرم و خفه است، می توانید از یک پنکه استفاده کنید.

مدت فراوانی استراحت کنید. استراحت زیاد به بدن شما کمک می کند سریع تر بهبود یابد، زیرا که سیستم ایمنی را تقویت می کند. از جنب و جوش اضافی خودداری کنید. اگر ممکن بود محل کارتان را زودتر ترک کنید تا کمی از حالت عادی بخوابید.

تحقیقات نشان می دهد کمبود استراحت می تواند سیستم ایمنی را تضعیف کند، تولید هورمون های استرس را افزایش دهد، احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد و میزان امید به زندگی را کاهش دهد.

از دارو های کاهنده تب استفاده کنید. اگر تب شما بسیار بالاست و برای‌تان بسیار آزاردهنده شده، می توانید از دارو های کاهنده تب استفاده کنید. چندین دارو که تب را کاهش می دهند مثل : استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین. طبق دستورالعمل روی جعبه از این دارو های عادی برای کاهش تب استفاده کنید.

دز مصرف دارو را با دقت بررسی کنید. برای کاهش تب از کم ترین دز ممکن استفاده کنید.

افراد زیر ۱۸ سال نباید آسپرین مصرف کنند، مگر با تجویز پزشک. این دارو با سندروم رِی مرتبط است؛ بیماری که موجب التهاب مغز و کبد می شود.

دوش آب گرم بگیرید. گرفتن دوش آب گرم به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه می تواند باعث تعریق شده و بدن شما را خنک کند و درد عضلات را کاهش دهد و احتقان سینوس ناشی از بیماری هایی همچون سرماخوردگی را برطرف کند. مراقب باشید دمای آب بسیار بالا نباشد، زیرا ممکن است دمای مرکزی بدن را بسیار افزایش داده و به این ترتیب تب را طولانی تر کند.

از اسفنج یا حوله استفاده کنید. اگر امکان دوش گرفتن فراهم نبود یا خودتان به آن میل نداشتید، به جای آن از یک حوله مرطوب استفاده کنید. حوله کوچکی را در آب ولرم خیس کنید و آن را آهسته روی پیشانی یا زیر بازوهایتان بکشید. این امر موجب تعریق بدن شده و متعاقبا بدن‌تان را خنک می کند، جریان خون را بهبود می بخشد و گرفتگی بینی را رفع می کند.

استفاده از آب سرد، بسته یخ یا گرفتن دوش آب سرد ممکن است به لرز منجر شود و در نتیجه دمای مرکزی بدن را افزایش دهد و بدین ترتیب تب طولانی تر شود.

حوله گرم را بر روی زخم پوست یا نقاط ملتهب اعمال نکنید، زیرا ممکن است به خونریزی و یا التهاب منجر شود.

بینی‌تان را تمیز نگه دارید. اگر تب شما توسط سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد شده، می بایست بینی خود را تمیز نگه دارید تا راحت تنفس کنید. تنفس دشوار می تواند تب شما را افزایش دهد. بینی خود را خیلی با شدت تمیز نکنید، زیرا ممکن است در کنار سرماخوردگی گوش درد نیز بگیرید. حتما به آرامی بینی را تمیز کرده و تنها در مواقع لازم این کار را انجام دهید.

متخصصان توصیه می کنند که انگشت‌تان را بر روی یکی از سوراخ های بینی‌تان گذاشته و هوا را از سوراخ دیگر به یک دستمال بدمید. اگر کودک یا نوزاد شما سرما خورده، به او کمک کنید به طور صحیح بینی خود را تمیز کند.

هر بار پس از تمیز کردن بینی با دست، دستان‌تان را بشویید تا احتمال آلوده شدن دیگران توسط انتقال باکتری ها یا ویروس ها از بین برود.

داخل منزل بمانید. مگر آنکه در هنگام شروع تب بیرون باشید، در غیر این صورت بهتر است در خانه و در جایی که هوا خشک بوده و تغییرات دما کمتر است استراحت کنید. اگر لازم شد در دوران داشتن تب بیرون بروید، سعی کنید زیر سایه حرکت کرده و فعالیت خود را محدود کنید.

از کشیدن سیگار خودداری کنید. علاوه بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری های تنفسی، کشیدن سیگار سیستم ایمنی بدن را نیز سرکوب می کند. بنابراین سیگار کشیدن بدن را منجر می کند تا برای شکست دادن باکتری یا ویروس شدید تر فعالیت کند و بدین ترتیب دمای بدن افزایش می یابد. بهتر است تا کاهش تب، خود را در معرض دود سیگار، تنباکو و سایر محصولات تنباکویی قرار ندهید.

کودکان و به ویژه نوزادان، نباید در معرض دود سیگار دیگران قرار گیرند، به ویژه هنگامی که تب دارند.

مصرف کافئین را کاهش دهید . کافئین باعث افزایش دمای بدن و کاهش آب بدن خواهد شد . اگر تب دارید روزانه از ۱۰۰ میلی گرم کافئین مصرف نکنید . هر استکان چای سیاه ۵۳ میلی گرم و هر استکان قهوه ۱۳۳ میلی گرم کافئین دارد .

ایجاد تغییر در رژیم غذایی :

از خوردن غذا های التهاب آور خودداری کنید. تب نوعی التهاب است که بدن شما از آن برای محافظت از خود در برابر مواد مضر استفاده می کند. غذا هایی که التهاب بدن را افزایش می دهند، می توانند به وخیم تر شدن و یا طولانی تر شدن تب منجر شوند. این غذا ها ممکن است باعث سوء هاضمه و نفخ شده و حال کلی شما را بدتر کنند. سعی کنید حتی الامکان از خوردن این غذا ها خودداری کنید؛ به ویژه اگر تب دارید.

داروی خانگی برای تب

کربوهیدرات های تصفیه شده همچون نان سفید، کیک و شیرینی و دونات

غذا های سرخ شده

نوشیدنی های قند دار همچون نوشابه و نوشابه انرژی زا

گوشت قرمز اعم از گوشت گوساله، گوشت ران، استیک و یا گوشت های پردازش شده همچون انواع هات داگ، مارگارین، چربی خوک و چربمایه.

غذا های ضد التهاب مصرف کنید. در حالیکه بعضی از غذا ها ممکن است باعث التهاب بدن شوند، بعضی دیگر از آنها می توانند التهاب را کاهش دهند. هرچند که اگر پس از خوردن چیزی دچار تهوع، سوء هاضمه و استفراغ شدید، باید تا پس از کاهش تب از خوردن مجدد آن خودداری کنید. غذا های سبک و غیر اسیدی همچون سالاد با سس سبک، آجیل و غلات کامل در هنگام داشتن تب راحت تر توسط بدن جذب می شوند. غذاهایی که به کاهش التهاب کمک می کنند شامل:

میوه هایی از قبیل توت فرنگی، گیلاس و مرکبات

آجیل هایی همچون بادام و گردو

سبزی های سبز برگ دار از جمله اسفناج، کلم پیچ، که مقدار بالایی آنتی اکسیدان دارند

ماهیان پرچرب همچون قزل آلا، خال مخالی، تن و ساردین

غلات کامل همچون برنج قهوه‌ای، کینوا، ارزن، جو پرک و دانه کتان

روغن زیتون یا کانولا

ویتامین C مصرف کنید . ویتامین C باعث قوی تر شدن سیستم دفاعی بدن و کمک به بهبودی سریع شما که نتیجه آن کاهش تب میباشد خواهد شد . مواد غذایی حاوی ویتامین C :

فلفل

مرکبات

اسفناج و کلم برکلی

توت فرنگی

گوجه

انبه

منیزیم مصرف کنید . کمبود منیزیم در خون باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود . در هنگام تب داشتن مقدار ۳۵۰ میلیگرم در روز منیزیم مصرف کنید . مواد غذایی حاوی منیزیم :

شکلات تلخ

آجیل

موز

لوبیا

سویا

تن

سوپ خانگی بخورید. خوردن غذاهای آبکی و گرم همچون سوپ می تواند دمای داخلی بدن را کاهش دهد، جذب آب را افزایش دهد و با افزایش تعریق بدن را خنک کرده و تب را بهبود می بخشد. محتویات سوپ می بایست سبک بوده و فاقد گندم و غلات باشد.

۴۵۰ گرم سیب زمینی خورد شده، ۲۲۰ گرم هویج قاچ شده، ۱۱۰ گرم تره فرنگی خورد شده و سایر سبزیجات برگدار همچون کاهو اسفناج یا کلم قرمز را در ۲ لیتر آب بجوشانید.

سوپ را به مدت ۱ ساعت با دمای متوسط بپزید و سپس سوپ را داخل ظرف بریزید. تنها افرادی که فشار خون پایین دارند می توانند به سوپ نمک اضافه کنند.

استفاده از گیاهان دارویی :

چای گیاهی بنوشید. چایی گیاهی مقدار فراوانی ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد که می توانند به آرامش بدن، بهبود هاضمه و ریفلکس های گازی کمک کرده و احتقان مربوط به تب را کاهش دهند. بعضی از انواع چایی ممکن است بعد از ۲ الی ۳ ساعت اثر کنند. چای های گیاهی که می توانند علایم مربوط به تب را کاهش دهند، شامل:

چای بابونه می تواند عوارض مربوط به بیخوابی، استرس، التهاب، سوزش قلب، سرماخوردگی سینه و گلو درد را کاهش دهد. برای درست کردن چای بابونه ۲ تا ۳ گرم گل خشک بابونه را به مدت ۵ دقیقه در یک فنجان آب گرم دم کنید. سپس آن را آبکش کرده و بنوشید. قبل از دادن چای بابونه به کودک با دکتر صحبت کنید.

چای نعناع فلفلی می تواند احتقان مربوط به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش داده و به دلیل ترکیبات فعال آن خاصیت خنک کنندگی داشته باشد. برای درست کردن چای نعناع فلفلی یک چهارم قاشق چای خوری برگ نعناع فلفلی را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در آب گرم دم کرده و آب بکشید و بدون شیرین کننده آن را بنوشید. می توان برای کاهش علایم یک سرماخوردگی ملایم روزانه یک یا ۲ بار این چای را مصرف کرد. در مورد تب های متوسط یا شدید (۳۹ درجه تا ۴۰٫۵) مصرف نعناع فلفلی ممکن است حالت تهوع به همراه بیاورد و آن را نباید به کودکان و نوزادان داد.

آب برنج بنوشید. هنگامی که تب شما با اسهال شدید یا سوء هاضمه همراه است، می توان شرایط با را آب برنج بهبود بخشید. می توانید آب برنج را با جوشاندن ۲٫۵ قاشق غذاخوری برنج در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت آماده کنید و سپس مایع را آبکشی کرده و بنوشید.

می توانید آب برنج را به کودکان بالای ۲ سال که تب دارند نیز بدهید.

فلفل قرمز مصرف کنید. اگر از غذا های تند خوش‌تان می آید، نصف فلفل قرمز خورد شده یا نصف قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را به ترکیبات سوپ‌تان اضافه کنید. فلفل قرمز حاوی ماده‌ای به کاپسایسین است که ضد ویروس، آنتی اکسیدان و ضد التهاب بوده و می تواند به پروسه بهبودی بدن کمک کند. این ماده تعریق بدن را نیز افزایش داده و به خنک شدن بدن کمک می کند.

کسانی که با شیره گیاهی، موز، کیوی، شاه بلوط و آووکادو حساسیت دارند، ممکن است به فلفل قرمز نیز حساسیت داشته باشند.

کسانی که دارای ریفلکس های گازی یا قند خون پایین هستند، یا کسانی که داروی رقیق سازی خون مصرف می کنند، نباید کاپسایسین مصرف کنند.

کودکان مریض معمولا غذا های ملایم را ترجیح می دهند، بنابراین در مورد کودکان از این گزینه چشم پوشی کنید.

زنجبیل مصرف کنید. زنجبیل می تواند علایم تهوع، استرس، استفراغ، فشار خون بالا و مشکلات هضم همراه با تب را کاهش دهد و شرایط را قابل تحمل تر سازد. عصاره زنجبیل هم به صورت کپسول های خوراکی یا روغن در فروشگاه های مواد غذایی موجود است. زنجبیل گیاهی قوی است، بنابراین مقدار مصرف روزانه ۴ گرم توصیه می شود که شامل منابع غذایی آن نیز هست. باید بعضی در بعضی از این موارد احتیاط کنید:

زنان باردار نباید روزانه بیش از ۱ گرم زنجبیل مصرف کنند.

زنجبیل را نباید به نوزادان یا کودکان زیر ۲ سال داد. با پزشک مشاوره کنید تا دز مناسب برای فرزند خود را پیدا کنید.

اگر اختلال خونریزی دارید یا دارو های رقیق کننده خون از جمله آسپرین دارید، زنجبیل مصرف نکنید.

فرنجمشک مصرف کنید. فرنجمشک حاوی ترکیبات ضد التهاب و ضد ویروسی به تانن است. فرنجمشک می تواند اضطراب و بی خوابی را درمان کرده و با بهبود هضم، به کاهش تب کمک کند. این گیاه به صورت مکمل غذایی، کرم موضعی، تنتور و چای گیاهی در فروشگاه های مواد غذایی و گیاهان دارویی موجود است.

دز توصیه شده برای مکمل های غذایی حاوی عصاره فرنجمشک ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم و ۳ بار در روز است.

برای درست کردن چای فرنجمشک، یک چهارم قاشق چای خوری فرنجمشک خشک را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در یک فنجان آب گرم دم کنید. بلافاصله بعد از آب کشی و بدون افزودن شیرین کننده چای را بنوشید.

از روغن علف لیمو استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که علف لیمو خواص ضد التهاب، ضد ویروس و آنتی باکترایی فراوانی دارد که می تواند به کاهش تب کمک کند. از روغن علف لیمو در رایحه درمانی برای کاهش احتقان ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا و برای بهبود عفونت استفاده می شود.

روغن علف لیمو را با افزودن ۵ قطره اسانس به ۱۵ میلی لیتر روغن پایه رقیق کرده و سپس به آرامی آن را به مدت ۵ دقیقه روی پیشانی یا پشت گردن خود ماساژ دهید. روغن را با یک حوصله مرطوب و گرم پاک کنید.

کودکان و نوزادان نباید از روغن علف لیمو استفاده کنند.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

سم‌زدایی با رژیم غذایی مناسب که مواد غذایی جامد را محدود می‌کنند ، جدیداً محبوبیت زیادی پی

اگزما می‌تواند در هر فردی و در هر سنی بروز و مشکلاتی را برای

بیماری حرکت یک بیماری شایع میباشد که خیلی از افراد دچار آن هستند .

پروبیوتیک چیست ؟ پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های زنده ای هستند که مصرف به

درماتیت سبوره‌ای که به انگلیسی Seborrheic dermatitis گفته میشود یک بیماری شایع ، مزمن

استفاده از تردمیل برای دفعه اول نیاز به آموزش دارد ، البته بسیاری از

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

کاربری یا نشانی

رمز

مرا به خاطر بسپار

هرگاه درجه حرارت بدن از حد طبیعی بالاتر باشد، تب یده می‌شود، تب اساساً علامتی از بیماری دیگری است، برای درمان تب با ما همراه باشید.

هنگامی که بدن شما با بیماری یا عفونتی در حال مبارزه باشد، تب رخ می‌دهد که معمولاً تب در بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشاهده می‌شود.

اگر تب شما به مدت طولانی مدت ادامه پیدا کند و نسبت به درمان آن اقدام نکنید دچار کم آبی شدید، توهم و حتی تشنج ممکن است پیدا کنید.

دلایل دیگر برای تب می‌تواند به واکنش به ایمن سازی در کودکان، عفونت گوش، عفونت‌های دستگاه ادراری، لخته‌های خون، تغییر ناگهانی شرایط آب و هوایی می‌توان برد.

برخی از علائم رایج در تب عبارت‌اند از عرق کردن، سر درد، درد ماهیچه، کم آبی، ضعف، لرزش جزئی و از دست دادن اشتها برد.

داروی خانگی برای تب

در اینجا چند روش برای درمان خانگی تب برای شما آورده‌ایم.

 

 

لیست مطالب :

توجه: از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا سبب بالا رفتن دمای بدن شما می‌شود.

ریحان یک گیاه مؤثر برای کاهش تب است، این گیاه همانند بسیاری از انوادع آنتی بیوتیک های بازار مؤثر است، خواص درمان ریحان سبب پایین آمدن تب خواهد شد.

شما می‌توانید برای درمان تب از سفید تخم مرغ استفاده کنید، سفید تخم مرغ حرارت را جذب می‌کند و در عرض نیم ساعت تب شما را به شدت پایین بیاورد.

سرکه سیب یک دارو بسیار ارزان و بسیار مؤثر برای درمان تب است، اسید موجود در آن کمک می‌کند تا حرارت از پوست خارج شود، علاوه بر این، غنی از مواد معدنی است.

سیر می‌تواند با بالابردن عرق کردن تب بالا را کاهش دهد، همچنین کمک می‌کند سموم مضر از بدن حذف شوند و سبب سرعت بخشیدن بهبودی می‌شود.

سیر همچنین دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است که به بدن کمک می‌کند تا عفونت‌ها از بین رود.

 

 

کشمش به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند که می‌تواند برای درمان تب مفید باشد، همچنین دارای مواد مغذی است که خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی دارند.

زنجبیل به بدن کمک می‌کند تا گرما را از بین ببرد، که این به نوبه خود باعث کاهش تب می‌شود. علاوه بر این، زنجبیل عامل ضد ویروسی و ضد باکتری طبیعی است و به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا با هر نوع عفونت مبارزه کند.

نعنا با ویژگی‌های خنک کننده خود با خنک کردن سیستم داخلی به درمان خانگی تب کمک می‌کند و سپس دفع گرم از بدن می‌شود.

زردچوبه نیز برای درمان تب ثابت شده است زیرا دارای ترکیب شیمیایی به کورکومین است.

کورکومین دارای خواص ضد ویروسی، ضد قارچی، ضد باکتری و آنتی اکسیدان قوی است و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا هر نوع عفونت متوقف شود، همچنین به جلوگیری از عوارض تب نیز کمک می‌کند.

برای جلوگیری از کمبود آب، آب میوه و آب بخورید

از یخ استفاده نکنید

برای یک یا دو روز استراحت کنید

از خوردن غذاهای یخ زده اجتباب کنید

از مصرف مشروبات الکلی و سیگار دست بکشید

 

نظر

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید