دسته‌ها
دارو

دارو متوكلوپراميد

خواص دارویی و گیاهی

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

‎متوکلوپرامید:
‎متوکلوپرامید داروی آشنا و پر مصرف برای درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ می باشد .
‎احساس تهوع اگرچه مشکلی شایع می باشد اما می تواند ناشی از علل مختلفی باشد .
‎متوکلوپرامید عموماً جهت تهوع ناشی از میگرن، پس از عمل جراحی یا تهوع ناشی از رادیوتراپی تجویز می شود .
‎علاوه بر اینها برای برطرف کردن تهوع در داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک می توان آن را تهیه کرد.
‎این دارو با کمک به تسریع حرکت غذا در دستگاه گوارش، تهوع را برطرف می نماید.
‎پیش از مصرف متوکلوپرامید :
– در افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال متوکلوپرامید باید با احتیاط بیشتری مصرف شود . چون در این سنین احتمال بروز عوارض ناخواسته می باشد .
‎-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
– در صورت سابقه حساسیت دارویی ( خصوصا به آنتی بیوتیک هایی مانند سيپرو فلوكساسين لووفلوكساسين افلوكساسين ،داروهاي آرام بخش و داروهاي تضعيف كننده ي اعصاب) به پزشک خود اطلاع دهید .
– در صورتی که مبتلا به آسم یا آلرژی (حساسیت به دارو ، غذا و) می باشید، پزشک خود را مطلع نمایید .
– در صورت سابقه ی ضربان نظم قلب، مشکل گوارشی ( مانند سابقه ی زخم و خونریزی گوارشی )، مشکلات کبدی یا کلیوی، صرع، پارکینسون، تومور در غدد فوق کلیوی، مشکلات خونی به پزشک خود اطلاع دهید .
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
‎نحوه ی مصرف متوکلوپرامید:
– این دارو به صورت قرص ۱۰ میلی گرمی ، قطره ی 6mg/15ml و آمپول تزریقی موجود می باشد .
– متوکلوپرامید را دقیقا به صورتی که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. معمولا به صورت یک قرص ۱۰ میلی گرمی یا ۱۰ میلی لیتر شربت، سه مرتبه در روز تجویز می شود اما ممکن است مقدار مصرف تجویز شده برای شما متفاوت باشد خصوصاً در صورتی که از قطره خوراکی استفاده می نمایید، دارو را دقیقا به مقداری که تجویز شده، با قطره چکان مخصوص اندازه گیری نمایید .
– نوبت های مصرف روزانه را به فاصله های منظم ( هر۸ ساعت) مصرف نمایید .قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. بهتر است دارو را نیم ساعت قبل از غذا و یا هنگام خواب مصرف نمایید .
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.
‎توصیه ها:
– در صورتی که این دارو را بدون نسخه از داروخانه تهیه می نمایید، در مورد مناسب بودن مصرف این دارو در شرایط خود، با داروساز مشورت نمایید .
– معمولا مصرف این دارو به صورت کوتاه مدت ( حداکثر تا ۵روز) تجویز می شود  لذا در صورت مصرف طولانی مدت حتماً تحت نظر پزشک باشید .
– در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید، درمانگر خود را از مصرف متوکلوپرامید مطلع نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
– در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ممکن است این دارو منجر به تغییر در سطح قند خون شما شود لذا قند خون خود را کنترل نمایید .
‎عوارض شایع متوکلوپرامید:
– احساس سرگیجه یا خواب آلودگی از عوارض شایع متوکلوپرامید می باشد لذا تا برطرف شدن اثر دارو، از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
– در صورت بروز اسهال خفیف مصرف مایعات به مقدار کافی جهت بهبود وضیعت لازم است. اما در صورت طولانی شدن اسهال و یا همراه شدن با علائم دیگر به پزشک مراجعه نمایید .
– خشکی دهان ، لک های قرمز پوستی، حساسیت و درد سینه، ضربان قلب بالا و نظم شدن قاعدگی می تواند از عوارض این دارو باشد که در صورت بروز آن ها باید با پزشک خود مشورت نمایید .
‎عارضه ی نادر اما مهم:
– در صورت اختلال در حرکت یا بروز مشکلات در حرکات چشم ها و صورت فورا به پزشک مراجعه نمایید .

متوکلوپرامید سبب افزایش انقباضات عضلات موجود در قسمت فوقانی دستگاه گوارشی میشود. این وضعیت باعث میشود تا سرعت تخلیه مواد موجود در معده به داخل روده افزایش پیدا کند.

متوکلوپرامید بصورت کوتاه مدت برای درمان سوزش سر دل ناشی از رفلاکس معده در افرادی که با سایر داروها درمان نشده اند مورد استفاده قرار میگیرد.

متوکلوپرامیدهمچنین برای درمان تخلیه شدن آهسته معده در افراد مبتلا به دیابت که میتواند با علایمی همچون حالت تهوع، استفراغ، سوزش سر دل و از دست دادن اشتها همراه باشد استفاده میشود.

از مصرف متوکلوپرامید بیش از مقدار و زمان توصیه شده خودداری کنید. این دارو نباید بیش از 12 هفته مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف بیش از حد یا طولانی مدت متوکلوپرامید میتواند سبب بروز اختلالات جدی حرکتی شود که ممکن است برگشت پذیر نباشد. علایم این اختلال میتواند شامل حرکات غیر قابل کنترل عضلات لب ها، زبان، چشم ها، صورت، بازو ها یا پا ها باشد. هرچه دوره مصرف متوکلوپرامید طولانی تر باشد احتمال وقوع این اختلالات است. ریسک وقوع این وضعیت در زنان، افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن از سایرین است.

دارو متوكلوپراميد

درصورت داشتن آلرژی نسبت به متوکلوپرامید، خونریزی و انسداد در معده یا روده ها، صرع یا سایر مشکلات تشنجی و یا داشتن تومور در غده آدرنال؛ نباید از این دارو استفاده کنید.

پیش از مصرف متوکلوپرامید درصورت داشتن بیماری کبدی یا کلیوی، نارسایی احتقانی قلب، فشار خون بالا، دیابت، پارکینسون و سابقه افسردگی با پزشک مشورت کنید.

از مصرف الکل اجتناب کنید. الکل میتواند سبب تشدید برخی از عوارض جانبی متوکلوپرامید شود.

درصورت داشتن هریک از این موارد مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید: لرز، حرکات غیر قابل کنترل عضلات، تب، سفتی عضلات، گیجی، عرق کردن، ضربان قلب تند یا نظم، تنفس سریع، افسردگی، افکار مرتبط با خودکشی و آسیب زدن به خود، توهم، اضطراب، آشفتگی، تشنج و یا زردی پوست و چشم ها.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر نباید از متوکلوپرامید استفاده کنید:

برای حصول اطمینان از مضر نبودن مصرف متوکلوپرامید درصورت داشتن هریک از موارد زیر پزشک را مطلع سازید:

انتظار نمیرود که متوکلوپرامید برای جنین مضر باشد. درصورتی که باردار هستید و یا تصمیم به باردار شدن دارید پزشک را مطلع سازید.

متوکلوپرامید میتواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. در دوران شیر دهی بدون توصیه پزشک از متوکلوپرامید استفاده نکنید.

قرص های تجزیه شونده متوکلوپرامید میتوانند حاوی فنیل آلانین باشند. درصورتی که مبتلا به فنیل کتونوری هستید پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

متوکلوپرامید نباید توسط کودکان مصرف شود.

دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. تمام راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را به دقت مطالعه کنید. متوکلوپرامید معمولا برای 4 تا 12 هفته مورد استفاده قرار میگیرد.

متوکلوپرامید را 3 دقیقه پیش از غذا مصرف کنید.متوکلوپرامید معمولا پیش از وعده های غذایی و در زمان خواب مصرف میشود.

پزشک شما ممکن است مصرف دارو را تنها هنگام نیاز و همراه با غذاهایی که سبب سوزش سر دل میشوند تجویز کند. دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید.

میزان دوز داروی مایع را با استفاده از قاشق های مخصوص اندازه گیری دوز دارو بسنجید.

برای مصرف قرص های تجزیه شونده متوکلوپرامید:

از مصرف اشکال گوناگون متوکلوپرامید بصورت همزمان خودداری کنید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. زمانی که از دارو استفاده نمیکنید درب آن را محکم ببندید. پس از توقف مصرف دارو ممکن است با علایم ناشی از ترک دارو مانند سردرد، سرگیجه یا عصبی بودن مواجه شوید. درمورد پیشگیری از بروز علایم ناشی از ترک دارو با پزشک مشورت کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز) فورا به اورژانس مراجعه کنید. علایم اووردوز میتواند شامل خواب آلودگی، گیجی، لرزش و حرکات غیر قابل کنترل در صورت یا گردن و یا تشنج باشد.

این دارو میتواند سبب مختل شدن تفکر و واکنش های بدن شود. حین انجام کارهایی مانند رانندگی که به هوشیاری و دقت نیاز دارند احتیاط کنید.

در صورت بروز علایم واکنش آلرژیک( کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت ، لب ها ، زبان و گلو) فورا به مراکز درمانی و اورژانس مراجعه کنید.

درصورت داشتن علایم اختلال در حرکت که در 2 روز اول مصرف دارو میتواند رخ دهد استفاده از دارو را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید:

درصورت داشتن هریک از علایم جدی زیر استفاده از دارو را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید:

عوارض جانبی متوکلوپرامید که از اهمیت کمتری برخوردار هستند:

پیش از مصرف متوکلوپرامید، در صورت استفاده مداوم از داروهایی که سبب خواب آلودگی میشوند (داروهای ضد سرماخوردگی یا آلرژی، ضد درد های حاوی مخدر، قرص های خواب آور، شل کننده عضلات و داروهای مرتبط با افسردگی، اضطراب و تشنج) با پزشک مشورت کنید. این دارو ها میتوانند سبب تشدید خواب آلودگی شوند.

درصورت استفاده از داروهای دیگر، به ویژه موارد ذکر شده در لیست زیر پزشک را در جریان بگذارید:

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی میشوند، ممکن است با متوکلوپرامید تداخل ایجاد کنند. درمانگران خود را در جریان همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، قرار دهید.

اگر هنوز سوالی در رابطه با متوکلوپرامید دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم:
فرهاد دار

نوشته شده در 18 اسف 1396

مرجع : www.drugs.com

دیدگاهی در رابطه با متوکلوپرامید ثبت نشده است.

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

اپلیکیشن موبایل داروی

کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت داروی محفوظ میباشد و استفاده از محتوا و امکانات آن وابسته به رعایت قوانین آن میباشد.1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *