اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

مازو فراورده‌گیاهی و کروی شکلی است که در طب سنتی کاربرد فراوان داشته و ازخواص آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میشود. این ماده، بر اثر سوراخ ایجاد شده توسط حشرات برای تخم‌گذاری، بر روی شاخه‌های تازه درخت مازو (نوعی بلوط) به وجود می‌آید. محل رویش گیاه مازو در کشور ما، استان‌های لرستان، کردستان و کرمانشاه است و در لرستان در منطقه‌ شینه و نقاط مختلف به شکل پراکنده وجود دارد، اما در این مناطق کاملا محافظت شده و یک توده‌ خالص است.

دانه‏ هاى مازو به بزرگى فندق هستند و در کشور ما معمولا به شکل تیله‌ای با برجستگی‌های فاصله‌دار روی گیاه مازو یافت می‌شود و همانطور که ذکر گردید، در طب سنتی از آن به خصوص برای درمان سوختگی‌ها به صورت موضعی استفاده میشود. دیگر خواص گیاه مازو تقویت لثه، سیاه کردن مو، کمک به درمان سوختگی، درمان گشاد بودن واژن و ناراحتی‌های گوارشی است. امروزه این گیاه علاوه بر عطاری ها به صورت ژل و پودر نیز در دسترس وجود دارد. همچنین از این گیاه، در صنعت چرم‌سازی، مرکب‌سازی و رنگرزی نیز استفاده میشود.

 

  

 طبیعت مازو از نظر طب سنتی، سرد و خشک است برخی از مهمترین خواص مازو عبارتند از:

 

  

مازو، بر اثر نيش حشره‏اى موسوم به (cynips gallae tinctoria) به جوانه‌ گیاه مازو توليد می‏شود. اين حشره تخم خود را در جوانه‌ درختان مازو مى‏‌گذارد تا نوزادش از شيره‌ آن تغذيه كند. پس از آن كه نوزاد تغيير شكل داد، در ماه دوم تابستان تبديل به حشره‌‌ای كامل شده و از برآمدگی‏هاى جوانه كه توليد كرده پرواز میكند.

 

 محصول مازو را بايد قبل از پرواز حشره جمع ‏آورى كرد. برآمدگی‏هاى مازو قبل از پرواز حشره، سبز رنگ و دانه‏ هايش سنگين است، اما پس از پرواز حشره، سفيد و سبك می‏شوند. برداشت گیاه مازوی سبز از حدود نیمه‌ تیر تا نیمه مرداد ماه است.

 

 مازو دو نوع است؛ یکی سبز، شاداب، کوچک، دندانه‌دار و بی‌سوراخ که آن را «مازوی سبز» می‌گویند و نوع دوم صاف، سبک و دارای سوراخ است. مازوی خوب آن است که کال، سنگین وزن و سخت باشد. مازوی زرد، سست و سبک، قوتش کم است.

 

 همانند سایر گیاهان دارویی، زیاده روی در مصرف مازو مضر بوده و بایستی رعایت اعتدال شود.

منابع: سایت ویکی پدیا، گیاهان دارویی، طب روز

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب استآرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

خواص مازو نحوه استفاده : مازو ثمر در درختی است بسیار بزرگ که در بعضی اماکن موجود است .مازو دو نوع است :یکی سبز ، شاداب ، کوچک حجم ، دندانه دار و بی سوراخ که آن را مازوی سبز هم می گویند .

نوع دوم صاف و سبک و دارای سوراخ است .مازوی خوب آن است که کال ،سنگین وزن و سخت باشد . مازوی زرد و سست و سبک قوتش کم است و بر اخگر نهی می سوزد .خواص : مزاج :سرد و خشکخاصیت :بسیار قبض و رطوبت ها را از جریان باز می دارد و گوهر سرد خاکی دارد .آرایش: آب و آب پز مازو رنگ مشک مو است .زخم و قرحه :با سرکه بر ( بیماری ویروسی ) مالند قوبا را از بین می برد .سائیده مازو را بر گوشت سست و زائد پاشند می گدازد .سر :رطوبت های تباه را به زبان و لثه نمی دهد . داروی زخم دهان و به ویژه اگر با سرکه باشد در شفا دادن زخم دهان کودکان بسیار سودمند است و اگر بر دندان کرم خورده بگذارند سود می بینند .اندام های راننده :سائیده مازو را در آب حل کنند و بخورند علاج زخم روده و اسهال همیشگی است و اگر با غذا مخلوط کنند باز در علاج اسهال مزمن مفید است .

منبع : کتب طب سنتی

سلامت ، درمان بیماری ها ، مقالات پزشکی ، اطلاعات دارویی ، تغذیه ، رژیم درمانی

خواص مازو نحوه استفاده : مازو ثمر در درختی است بسیار بزرگ که در بعضی اماکن موجود است .مازو دو نوع است :یکی سبز ، شاداب ، کوچک حجم ، دندانه دار و بی سوراخ که آن را مازوی سبز هم می گویند .این گیاه که در کشور ما معمولا به شکل تیله ای با برجستگی های فاصله دار بر روی آن یافتذ میشود معمولا مصارف موضعی دارد از جمله ی آن میتوان به کار سفت کنندگی پوست (لیفتینگ)اشاره کرد .

خواص مازو ,خواص دارویی مازو ,فواید مازو ,خاصیت مازو ,مازو در طب سنتی ,فواید درمانی مازو ,مضرات مازو ,فوائد مازو , مازو ,طب سنتی ,خواص سبزیجات ,خواص میوه جات , خواص مازو در طب سنتی ,فواید مازو در طب سنتی ,طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی

نوع دوم صاف و سبک و دارای سوراخ است .مازوی خوب آن است که کال ،سنگین وزن و سخت باشد . مازوی زرد و سست و سبک قوتش کم است و بر اخگر نهی می سوزد .خواص : مزاج :سرد و خشکخاصیت :بسیار قبض و رطوبت ها

را از جریان باز می دارد و گوهر سرد خاکی دارد .آرایش: آب و آب پز مازو رنگ مشک مو است .

زخم و قرحه :با سرکه بر ( بیماری ویروسی ) مالند قوبا را از بین می برد .سائیده مازو را بر گوشت سست و زائد پاشند می گدازد .سر :رطوبت های تباه را به زبان و لثه نمی دهد . داروی زخم دهان و به ویژه اگر با سرکه باشد در شفا دادن زخم دهان کودکانبسیار سودمند است و اگر بر دندان کرم خورده بگذارند سود می بینند .اندام های راننده :سائیده مازو را در آب حل کنند و بخورند علاج زخم روده و اسهال همیشگی است و اگر با غذا مخلوط کنند باز در علاج اسهال مزمن مفید است .

جهت رفع عفونت پا : 

ترکیب مازو کوبیده شده با حنا بر کف پا ضماد شود .

منبع : عطاری خراسانی 

9

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید