اینها رو بخوان سالم بمان :

مجله سبزوسفید – تازه های جهان پزشکی

بی خوابی نوزاد ، از جمله مواردی است که کشف علتش برای پدر و مادرانی که به تازگی داشتن فرزند را تجربه می کنند کار آسانی نیست.تحقیقات نشان می دهد ، حدود دو سوم از کودکان از مشکلات خواب رنج می برند. درست مثل بزرگسالان، کودکان هم می توانند از بی خوابی رنج ببرند ، نوزادان و کودکان نوپا در معرض ابتلاء به این اختلال هستند . زیرا آنها به طور کلی الگوهای خواب متفاوت از بزرگسالان دارند. به طور متوسط یک نوزاد نوپا در طول روز باید مجموعا 16 ساعت بخوابد .معمولا هر بچه ای به طور متوسط در طول شبانه روزی 4-3 ساعت به طور عمیق میخوابد در بقیه ساعات در حال چرت زدن است.نوزادان تازه بدنیا امده اصولا در طول روز در خوابند و شبها بیدارند . به همین دلیل است که والدین گمان میکنند نوزادشان بی خواب است.همه نوزادان بسیار تحریک پذیرند و کوچکترین چیزی می تواند آرامششان را برهم زند.

بی خوابی نوزاد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد . در ادامه این مطلب از مجله سبزوسفید با اهم آن آشنا می شوید .

1- همه ما میدانیم که خواباندن نوزادان میتواند کار دشواری باشد. خصوصا زمانی که دندان در می آورد .درد آزار دهنده دندان میتواند خواب و استراحت کودک را از او بگیرد. شما میتوانید با مشورت پزشک کودک در مواقع شدید با یک مسکن قبل از خواب به نوزاد خود کمک کنید تا به آرامی بخوابد.بنابراین یکی از دلایل بی خوابی نوزاد ، میتواند درد دندان دراوردن باشد.
2- از دیگر دلایل بی خوابی نوزاد ، میتواند گرسنگی و یا تشنگی کودک باشد .نوزاد باید هر چند ساعت یکبار تغذیه شود.خصوصا زمانی که با شیر مادر تغذیه میشود. چون شیر مادر زود هضم میشود.نیاز است در طول روز به کودک یک نوشیدنی علل الخصوص آب بنوشانید.
3- سرو صدای اطراف نیز میتواند خواب او را بر هم زند .با به حداقل رساندن سرو صدای اطراف او کمک کنید تا دلبندتان به راحتی بخوابد. همچنین تاریک کردن اتاق او خیلی مفید و موثر است.
4- اشکال در تنفس یا پر بودن بینی کودک میتواند خواب او را برهم بزند .با تمیز کردن بینی او قبل خواب به او کمک کنید تا به آرامی به خواب رود
5- آلرژی : اگر نوزاد را با شیر دیگری غیر از شیر مادر تغذیه می کنید امکان دارد شکم درد در او ایجاد کند.خصوصا اگر شیر گاو به او می دهید.درد شکمی ، دل درد و درد در دستگاه گوارشی از عوامل دیگر است که منجر به بیخوابی نوزادان می شود.
6- قولنج : امکان دارد کودک شما قولنج داشته باشد. با ماساژ او قبل از خواب ، به رفع قولنج او کنید.
7- کمبود ویتامین : امکان دارد کودک شما از کمبود ویتامین رنج ببرد . بعد از مشورت با پزشک اطفال میتوانید از یک مکمل مناسب استفاده کنید.
8- گرما : گرمای محیط با علائمی مثل قرمزی پوست نوزاد، ‌عرق کردن زیر بغل، جوش‌های زیر گردن و پشت بچه بروز می کند . با تنظیم دمای مناسب محیط می توانید به خواب نوزاد کمک کنید.
9- بیماری : گاهی بیماریهایی مثل سرماخوردگی، رفلاکس معده یا کولیک و ، می تواند باعث برهم خوردن خواب کودک میشود.
1- جلب توجه : امکان دارد نوزاد با گریه های خود بخواهد به شما نزدیک باشد خصوصا زمانی که در طول روز او را تنها گذاشته باشید.
11- تغییر در نظم و بره خواب او و همچنین خستگی زیاد میتواند باعث برهم خوردن خواب نوزاد گردد.
12- امکان دارد پوشک او کثیف شده باشد .

حتما بخوانید | 1 درمان خانگی آسان برای گلودرد های چرکی کودکاندرمان بي خوابي نوزادان

اکنون با دانستن عمده ترین دلایل بی خوابی نوزاد ، می تواند برای رفع آنها اقدام کنید تا فرزند دلبندتان ، خواب آسوده و راحتی را تجربه کند.

1- او را قبل از خواب تغذیه کنید.
2- با نوزاد ،تماس عاطفی کافی در طول روز و قبل از خواب برقرار کنید.
3- اورا ماساژ دهید. نوازشش کنید، ماساژ با اب گرم حمام و یک روغن بدون بو ارگانیک مناسب(اگر کودک شما حساس است و آلرژی دارد پس از مشورت با پزشک اقدام به مصرف کنید)
4- دمای محیط را متعادل نگه دارید . توصيه پزشکان برای دماي اتاق نوزاد ، بين ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتي گراد است تا کودک راحت تر و زودتر بخوابد.
5- دادن پستانک به خواب او کمک خواهد کرد.
6- او را قبل از خواب حمام بیرید
7- لباس راحت تن او کنید.
8- لالایی بگویید.
9- اتاق را تاریک کنید .
1- بهداشت نوزاد را رعایت کنید.
11- استفاده از ملافه و بالش مناسب
12- دریافت هوای تازه و تمیز و نور خورشید( البته در سنین کمتر نور خورشید اگر شدید باشد به طور مستقیم باعث گرما زدگی نوزاد میشود)

حتما بخوانید | دانستنیهای مهم درباره بیماریهای شایع نوزادان از بدو تولد

همه عواملی که میتواند خواب نوزاد را برهم زند ،شناسایی و برطرف کنید.
گاهی عفونت گوش، عفونت ادراری،‌ و یا عاملی دیگر باعث می‌شود که سیستم عصبی نوزاد مختل شود. بنابر‌این نوزادای که روند خوابش خوب بوده اما حالا بهم خورده و یا بچه‌ای که کم‌خواب بوده و حالا کم‌خواب تر شده، باید معاینه و بررسی شوند تا مشکلشان تشخیص داده شود.
در پایان اینکه همه این عوامل عنوان شده عمومی بوده در مواقعی که بی خوابی کودک خارج از کنترل و ادامه دار بوده حتما با پزشک اطفال مشورت شود.

مطلب اختصاصی سبزوسفید
منابع : babyinfo – insomnia

چگونه به افزایش قد کودکان کمک کنیم ؟

بیماری سرخک چیست ؟ علائم و درمان سرخک

علت چاقی کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

دانستنیهای مهم درباره بیماریهای شایع نوزادان از بدو تولد

دانستنیهای ضروری درباره وزن، خواب، تغذیه نوزاد سه ماه

شما ، منتشر نمی شود .

لیپوساکشن چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

کیست پیلونیدال چیست و چگونه درمان می شود؟


9 درمان خانگی برای سفت شدن پوست


زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟


از خواص شلغم برای پوست شگفت زده می شوید!

برای درمان سوختگی چه اقدامات فوری باید انجام داد؟

خارش پوست نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

بهترین ماسک طبیعی صورت برای داشتن پوستی درخشان

جدیدترین مطالب

لیپوساکشن چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

کیست پیلونیدال چیست و چگونه درمان می شود؟


9 درمان خانگی برای سفت شدن پوست


زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟

مجله پزشکی سبز و سفید ، روزانه مقالات پزشکی مختلف را ،از منابع و سایتهای مرجع جهانی ، ترجمه کرده و منتشر می نماید .
کلیه مطالب پزشکی این سایت ، صرفا جنبه اطلاع رسانی داشته و هرگز جایگزین تشخیص و درمان ، توسط پزشک نمی باشد .
مجله پزشکی سبز و سفید ، در قبال اقدامات خودسرانه و بدون تشخیص و تجویز پزشک، مسئولیتی ندارد.

مطالب سبز و سفید ، با صرف زمان و هزینه ، تولید ، ترجمه و منتشر می شود. باز نشر مطالب سبز و سفید در رسانه های مجازی ، تنها با ذکر و لینک فعال به مطلب مجاز است .
باز نشر مطالب سبز و سفید ، در رسانه های مکتوب و چاپی ، تنها با اخذ اجازه کتبی مجاز است .
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، برای سبز و سفید محفوظ است . از اینکه به حقوق ما احترام می گذارید سپاسگزاریم .

نوزادان نسبت به بزرگسالان ساعات خواب طولانی تری دارند. با اینحال اکثر نوزادان بویژه در ماههای اول بعد از تولد با مشکل بی خوابی مواجه هستند. بی خوابی نوزادان ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد و دانستن این دلایل در درمان موثر است. در ادامه به علتهای بی خوابی و درمان آنها می پردزایم.

یکی از دلایلی که باعث بی خوابی نوزادان می شود مشکلاتی مربوط به دستگاه گوارش آنها مانند رفلاکس معده است. ترش کردن نوزادان معمولا با علائمی مانند گریه با صدای بلند، عق زدن، ترشح زیاد بزاق دهان و خس خس کردن همراه است. با درمان این مشکل می توان به نوزاد در داشتن خواب راحت کمک کرد.

اختلال در تنفس، گوش درد در نوزادان، آلرژی، دل درد و عوامل متعدد دیگری ممکن است علت بی خوابی نوزادان باشد. یکی از مهمترین علت هایی که باعث می شود نوزادان در طول شب با مشکل خواب روبرو شوند، سیستم عصبی آنهاست. به دلیل اینکه سیستم عصبی نوزادان هنوز کامل نشده است بنابراین ساعت خواب آنها نیز نظم است.
گوش درد یکی دیگر از عواملی است که باعث می شود خواب کودک آشفته شده و شبها گریه کند. کودک معمولا با دست زدن به گوش و گریه های شدید سعی دارد اطرافیان را متوجه گوش درد کند. با درمان این مشکل می توانید به خواباندن نوزاد کمک کنید.درمان بي خوابي نوزادان

حل کردن این مشکل کار سختی نیست و با تغییر بعضی الگوهای رفتاری می توانید به درمان بی خوابی نوزادان کمک کنید. محیط خواب نوزاد از اهمیت ویژه ایی برخوردار است بنابراین با فراهم کردن یک محیط متناسب با شرایط جسمی نوزاد مانند لباس خواب نرم و ملافه های نرم و تمییز، عوض کردن پوشک، تخت خواب یا گهواره مناسب و استاندارد می تواند در خوب خوابیدن نوزاد موثر باشد.

لازم است که قبل از خواب نوزاد سیر باشد تا راحتتر به خواب رود و نیمه های شب نیز گرسنه از خواب بیدار نشود. همچنین حمام بردن نوزاد و نوازش با حوله حمام به آرام شدن و خوابیدن نوزاد کمک می کند.

جنین در شکم مادر صداهایی مانند تپش قلب مادر را می شنود و این صدا در ذهنش ثبت می شود. می توانید از صداهای مشابه برای خواباندن نوزاد استفاده کنید. ایجاد این صداها به نوزاد این موضوع را القا می کند که در محیط مناسب است و باعث آرامش او شده و راحتتر به خواب می رود.

مناسبترین دما برای اطاق نوزاد به خصوص قبل خواب دمای بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد است. این دما از بی خوابی نوزادان جلوگیری می کند. 

پستانک دادن به نوزاد را قبل از خواب فراموش نکنید. این کار باعث می شود که کودک آرام شده و سریعتر به خواب رود. بعد از خوابیدن نوزاد پستانک را از دهانش در آورید.

استفاده از یک بوی مطلوب در محیط خواب نوزاد می تواند به آرامش و خواب او کمک کند. بهتر است که از بوی مواد طبیعی استفاده شود زیرا استعمال خوشبو کننده ها تا 6 ماهگی برای نوزادان توصیه نمی شود. می توانید کمی از عصاره برگ نعنا را روی پارچه ایی تمییز ریخته و در هوای اطاق بچرخانید.

قبل از خواباندن نوزاد محیط خواب او را تاریک کنید. این کار به صورت مداوم باعث می شود که نوزاد در شرایط ذهنی مناسب قرار گرفته و راحت تر بخوابد. همچنین بهتر است که از چراغ خواب نیز استفاده نشود.

نوزادان نسبت به بزرگسالان به ساعت خواب بیشتری نیاز دارند و با بالا رفتن سن ساعت خواب آنها کمتر می شود با این حال مناسبترین زمان برای خواباندن نوزادان زیر یک سال ساعت 7 عصر می باشد. جالب است بدانید که زود خواباندن نوزاد به داشتن خواب راحت در شب کمک کرده و باعث نمی شود که صبح زود بیدار شود.

همانطور که گفته شد قبل از خواب نوزاد باید در آرامش کامل باشد تا راحتتر به خواب رود. بنابراین از انجام فعالیتهایی که باعث هیجانی شدن نوزاد می شود مانند ارتباط چشمی خودداری کنید.

ماساژ دادن سر، گردن و بدن نوزاد یکی از بهترین راههای درمان بی خوابی نوزادان می باشد. توصیه می شود که قبل از خواباندن نوزاد را در حدود 15 دقیقه به آرامی ماساژ دهید این کار باعث می شود که گردش خون در بدن آنها بهتر انجام شده و در نتیجه آرامش بیشتری حس کنند و راحتتر به خواب روند.

یکی از دلایلی که باعث بی خوابی نوزادان می شود خیس بودن پوشک آنهاست. استفاده از پوشک شب که قدرت جذب بالایی دارند باعث می شود که نوزاد راحتتر خوابیده و ناراحتی حس نکند و از بد خواب شدن نوزاد جلوگیری می شود.

تخت خواب کودک باید مرتب و بدون وسایل اضافی باشد. شلوغ بودن داخل تخت علاوه بر پرت کردن حواس نوزاد باعث می شود که تنگی نفس و گرفتگی در بینی نوزاد بوجود آید و نا آرامی ذهنی ایجاد شود.

یکی دیگر از کارهایی که والدین می توانند قبل از خواباندن نوزاد انجام دهند لالایی خواندن است. این کار باعث می شود که استرس در نوزادان کاهش یافته و خواب راحتتری داشته باشند.

منبع : آرگابا بهترین بهترین مراکز خرید استانبول آشنا شویدقالی شویی ارزان و باکیفیت برای عید نوروز15 حقیقت شوکه کننده در مورد دبی

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

درمان بي خوابي نوزادان

ذخیره ، و من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید