اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

درمان ریزش مو ارثی

گوگل +

ریزش مو یک رویداد روزانه است و به طور عموم جای نگرانی ندارد. به طور میانگین روزانه ممکن است از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی هر فرد بریزد. اما برخی انواع ریزش مو موقتی و برخی دائمی است. یکی از نگرانی‌های عمده بسیاری از مردان اما ریزش مداوم و دائمی مو است که منجر به طاسی می‌شود.

پس از منتشر شدن خبری درباره کشف یک درمان بالقوه طاسی شمار زیادی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از طریق فرم #ازمابپرس سوال‌هایی درباره ریزش مو و طاسی برای ما فرستادند که در این مطلب به شماری از این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم.

علمی داروی جدید آزمایش‌شده برای درمان طاسی WAY- ۳۱۶۶۰۶ است. این دارو برای درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود. اما پژوهشگران دانشگاه منچستر بریتانیا دریافتند که ترکیبات این دارو پروتئینی را هدف قرار می‌دهد که مانع رشد مو می‌شود و در طاسی نقش دارد.

با آن که محققان گفته‌اند عوارض جانبی این دارو به مراتب کمتر از داروهای موجود برای ریزش مو و طاسی است، اما برای مطمئن شدن از بی‌خطر بودن این درمان نیاز به یک کارآزمایی بالینی است. بنابراین آزمایش انفرادی آن در حال حاضر توصیه نمی‌شود.

این کشف نویدی است برای کسانی که از ریزش مو رنج می‌برند اما زمان بیشتری نیاز است تا این دارو از آزمایش‌های مختلف بگذرد و مجوز تولید انبوه را برای درمان طاسی و یا پیشگیری از ریزش مو استفاده شود.

برخی شواهد نشاندهنده آن است که برخی خوراکی‌ها می‌تواند برای جلوگیری از ریزش مو و حتی برای طاسی مفید باشند. یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی با ترکیب امگا۳ بالا، به مرور زمان ریزش مو را کاهش می‌دهد. امگا ۳ نوعی اسید چرب اشباع نشده است که در بدن ساخته نمی شود اما برای سوخت و ساز ضروری است. ماهی‌های روغنی شامل ماهی آزاد، اِسقُمری اطلس (نوعی ماهی تن)، قزل‌آلا و شاه ماهی از منابع سرشار امگا ۳ هستند.

طاسی همچنین با کمبود آهن بدن مرتبط دانسته شده است. بنابراین خوردن سبزیجاتی مثل اسفناج می‌تواند کمک‌کننده باشد. محققات همچنین توصیه می‌کنند که ورزش کردن و کاهش استرس از سرعت ریزش مو می‌کاهد.

داروهایی مثل مینوکسیدیل و فیناستراید هم از سوی برخی پزشکان تجویز می‌شود که البته دارای عوارض جانبی مثل تغییرات در هورمون‌های جنسی است.

کاشت مو هم می‌تواند بسیار موثر باشد اما کاشتی که درست و حرفه‌ای انجام شود و نتیجه خوبی داشته باشید معمولا گران است و از ۱۴ هزار تا ۴۰ هزار دلار در بریتانیا هزینه دارد.

برخی افراد هم از کلاه گیس یا موی مصنوعی استفاده می‌کنند.

اگر بنا به یکی از دلایل زیر، ریزش مو داشته‌اید، به احتمال زیاد موقتی خواهد بود:

– بیماری

– استرس

– درمان سرطان

– کاهش وزن

– کمبود آهن

از دست دادن دایمی مو بیشتر، ژنتیکی است.

در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

– ریزش ناگهانی مو

– پیدا کردن لکه‌های طاسی

– از دست دادن دسته‌هایی از مو

– خارش و سوزش سر

– نگرانی از ریزش مو

منبع: خدمات ملی بهداشت بریتانیا

این یک افسانه است. با آن که طاسی مردان به تستوسترون مرتبط است اما طاسی به میزان تستوسترون نه بلکه به میزان حساسیت یک فرد به این هورمون مرتبط است. یک آنزیم، تستوسترون را به ترکیبی به دی هیدروتسترون تبدیل می‌کند که این ترکیب باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شود. برخی مردان به این ترکیب حساس هستند.

خیر. پوشیدن کلاه باعث طاسی نمی‌شود. اما شکل مو ممکن است باعث ریزش مو شود. پدیدهآلوپسی کششی زمانی اتفاق می‌افتد که فشاری بی‌مورد به مو وارد شود. بنا براین بهتر است از بافتن زیاد، اکستنشن و دم اسبی کردن صرف نظر کنیم.

درست نیست. با آن که ریزش مو و طاسی به ژنتیک مرتبط است اما می‌تواند هم از طرف پدر و هم از طرف مادر و یا از هر دو طرف باشد.

این هم افسانه است. مو یک فیبر مرده است و هیچ نوع انتهای عصبی و عروق خونی ندارد که قطع کردن آن تاثیری ایجاد کند. درمان ریزش مو ارثی

بله شوکه شدن می‌تواند باعث ریزش مو شود. وقتی دچار شوکه می‌شویم، هورمون‌های استرس در بدن آزاد می‌شود. این به نوبه خود مو را از مرحله رشد به مرحله ریزش می‌برد و باعث می‌شود، تندتر بریزد. این از عوارض جانبی فوران هورمون‌ها است که معمولا در اثر شوکه شدید اتفاق می‌افتد.

رژیم غذایی می‌تواند باعث ریزش مو شود. در هنگام رژیم غذایی وقتی بدن احساس گرسنگی شدید کند، شروع به استفاده مواد مغذی از بخش‌های غیرضروری بدن می‌کند و مو در بدن غیر ضروری پنداشته می‌شود. رژیم غذایی شدید به مو فشار می‌آورد و باعث ریزش می‌شود.

این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرس فرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر برای ما بفرستید، تا به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.

اینجا درباره #ازمابپرس بخوانید.

ریزش ارثی موی مردانه ( آلوپسی آندروژنیک ) تقریبا ۵۰ میلیون نفر در آمریکا را تحت تاثیر گذاشته است . مشخصه این نوع ریزش مو M شکل شدن موهای جلوی سر میباشد . همچنین شروع شدن ریزش از قسمت وسط سر تا زمانیکه جلوی سر و وسط آن به هم برسند و کچلی کامل رخ دهد . اگر میخواهید از ریزش موی خود جلوگیری کنید ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید .

اول از همه باید بدانید که ریزش موی ارثی چگونه بوجود می آید و باعث کچلی میشود . ریزش موی مردانه بخاطر هورمونی با آندروژن بوجود می آید ، علت ژنتیکی که باعث حساسیت ریشه مو به دی هیدروتستوسترون ( DHT ) میشود علت اصلی آلوپسی است . با افزایش ( DHT ) در فولیکول ( ریشه ) مو باعث کوتاه شدن چرخه رشد و تاخیر در رشد موهای جدید میشود . در پایان هم دیگر موی جدیدی رشد نخواهد کرد اما فولیکول مو هنوز زنده است و میتوان با روش های زیر آنها را دوباره به فاز رشد کردن بازگرداند .

درمان های رایج

۱ – استفاده از ماینوکسیدیل . ماینوکسیدیل دارای تاییده FDA جهت درمان ریزش موی ارثی مردانه میباشد . این محلول باعث تحریک ریشه مو جهت برگشتن به فاز رشد میشود .درمان ریزش مو ارثی

۲ – استفاده از فیناستراید بعد از مشورت با دکتر . فیناستراید قرصی برای درمان ریزش مو میباشد که تاثیر آن از ماینوکسیدیل است . بعد از استفاده از فیناستراید ریزش موی شما کم میشود اما بعد از قطع دارو بعد از یک سال ریزش موی شما به حالت عادی باز خواهد گشت .

۳ – کاشت مو . بهترین راه کاشت مو میباشد اما هزینه زیادی در بر خواهد داشت اما نتیجه آن همیشگی و بسیار موثر میباشد .

راههای تقویت مو برای درمان و جلوگیری از ریزش

۱ – خوردن مواد غذایی ضد ریزش مو . استفاده از رژیم غذایی ناسب میتواند باعث ریزش مو یا تشدید آن شود . استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که دارای تمامی مواد مغذی شامل : پروتئین ، کربوهیدرات ، ویتامین ها و مواد معدنی باشد تاثیر بسیار زیادی در سلامت مو خواهد داشت .

۲ – آب زیاد بنوشید . اگر بدن شما دچار کم آبی باشد سلول های پوست و مو نمیتوانند رشد کنند .

۳ – حذف کردن استرس از زندگی . درست است که ریزش موی ارثی ربطی به استرس ندارد ، اما استرس خود به تنهایی میتواند باعث ریزش مو شود .

مواد طبیعی درمان ریزش موی ارثی

۱ – آب پیاز را امتحان کنید . آب پیاز باعث رشد مو در ریزش موی ارثی خواهد شد . طبق تحقیقات روی ۲۳ نفر گذاشتن آب پیاز خام روزی ۲ بار روی پوست سر باعث رشد مجدد مو در طی ۶ هفته روی ۲۰ نفر از آنها شد .

۲ – پوست سر خود را ماساژ دهید . اینکار باعث خونرسانی به ریشه مو خواهد شد . البته تاثیر این روش به صورت علمی در ریزش موی ارثی ثابت نشده است .

۳ – استفاده از تخم شنبلیله . تخم شبلیله حاوی موادی است که باعث تحریک رشد مو و تقویت ریشه مو خواهد شد .

۴ – استفاده از دیگر درمان های خانگی ریزش موی ارثی . تمامی موارد زیر به صورت علمی اثبات نشده اند اما بسیار از مردم بعد از استفاده از این روش ها تاثیرات مثبتی را در رشد موی سر خود مشاهده کرده اند .

مطالب مرتبط با ریزش مو :

کارهایی که باعث ریزش مو و آسیب زدن به موها میشوند

درمان خانگی و گیاهی ریزش مو

چگونه شوره سر را درمان کنیم ؟ درمان خانگی + راه های پیشگیری از شوره

شهریور ۲۷, ۱۳۹۷ در ۴:۴۰ ب.ظ

سلام ریزش مو ی ارثی بهیچ وجح قابل درمان نیست اما با روند مانوکسیدیل و فین پیشیا روند ریزش رو میشه بع تعویق انداخت

پاسخ دادن

اسفند ۷, ۱۳۹۶ در ۳:۳۸ ب.ظ

خوب است

پاسخ دادن

دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۳ ق.ظ

من ۱۶ سالمه و پوست سرم کاملا معلومه و موهام میریزه.از این بابت خیلی ناراحتم و اعصابم خیلی خورده،چندین بار به دکتر مراجعه کردم و قرص های زینک و چندتا قرص دیگه مصرف کردم،اما فقط ریزشش کم شده.تو رو خدا بگید چکار کنم??؟درمان ریزش مو ارثی

پاسخ دادن

دی ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۱۹ ب.ظ

سلام وقتی این داروها رو مصرف میکنید اول ریزش کم میشه و کم کم قطع میشه . فقط بدیش اینکه تمام داروهای ریزش مو اثر موقتی دارند و در صورت مصرف نکردن ریزش موهاتون دوباره شروع میشه .

پاسخ دادن

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر احساس تنبلی می‌کنید یا در کاهش وزن مشکل‌دارید ، اقدام به پاکسازی بدن از سموم کنید . پا

بعضی از افراد با گفتن ببخشید میروند و با صدای ناهنجاری بر میگردند .

با بهترین روش رشد سریع مو آشنا شوید !! اگر زیاد در اینترنت بچرخید

مایکروفر ( ماکروفر یا مایکروویو ) یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه است .

سیر گیاهی است که به دلیل داشتن خواص زیاد برای بدن و همچنین کاربردهای

پاکسازی طبیعی بدن شامل خارج‌سازی سموم و ضایعات به خارج از بدن است ،

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

کاربری یا نشانی

رمز

مرا به خاطر بسپار
خانه

موبایل

ريزش موها مشکل شايعي است که هر فردي ممکن است در طول زندگي خود بالاخره با شدت کم يا زياد با آن مواجه شود، اما پيرامون اين مشکل شايع حرف و حديث‏ هاي فراواني وجود دارد که برخي درست و برخي غلط هستند و پزشکان معتقدند بايد با اطلاع‌رساني درست و علمي، اين باورهاي نادرست را اصلاح کرد. 16 سوالي که افراد درباره ريزش مو مي‌پرسند1. کدام ريزش مو قابل برگشت است؟وقتي مو از ساقه مي ‏شکند و مي‏ افتد، چون ريشه سالم است، پس از مدتي دوباره رشد مي‌کند. اما وقتي ريزش مو ريشه‌اي است، در محل رويش مو جوشگاه ايجاد مي‌شود و ريزش مو غيرقابل برگشت است. به عبارتي، بافت زمينه يا پوست سر در قسمت‌هاي داخلي از بين مي‌رود و رگ‌ها به منطقه‌اي از سر خون رساني نمي‌کنند. در نتيجه زندگي در اين قسمت از بين مي‌رود و هيچ مويي در محل وجود ندارد که بخواهد دوباره رشد کند. اين نوع ريزش با ريزش مويي که باعث طاسي مردانه مي‌شود، تفاوت دارد زيرا در طاسي مردانه مو وجود دارد ولي موها به شدت نازک و مينياتوري مي‌شوند. اين موها را مي‌توان با استفاده از برخي داروها تقويت کرد و باعث رشد آنها شد.2. ريزش مو ارثي است؟نمي‌توان با قاطعيت به اين پرسش پاسخ داد. ريزش مو ممکن است ارثي يا غيرارثي باشد. در ريزش موي ارثي، موها از ناحيه پيشاني تا فرق يا تاج سر شروع به کم شدن مي‌کنند. اين حالت در آقايان به شکل طاسي و در خانم‌ها با کم‌پشتي موها جلوه مي‌کند، به‌طوري که کف سر و لابلاي موها ديده مي‌شود. زماني ريزش مو در خانم‌ها ارثي است که با جوش صورت، موهاي زائد و اختلال‌هاي قاعدگي همراه نباشد چون در اين صورت مي‌تواند علت هورموني داشته باشد. گاهي هم همه موهاي سر با هم مي‌ريزند يا دچار کاهش حجم مي‏شوند. در اين صورت علت‌هاي ديگري مطرح است که بايد بررسي شود.3. رنگ کردن باعث افزايش ريزش مو مي‏شود؟بله، هنگام رنگ کردن موها، کوتيکول يا لايه محافظ مو شکسته مي‌شود تا رنگ مو در آن نفوذ کند. در نتيجه رنگ‌ و اکسيدان داخل آن باعث خشکي و پارگي ديواره کوتيکول مو مي‌شوند که در نهايت به شکستگي، موخوره، خرد شدن موها از ساقه و کاهش حجم مو مي‏انجامد بنابراين رنگ‌کردن يا مش موها باعث ريزش آنها از ريشه نمي‌شود. به عبارتي، اگر رنگ غيراستاندارد و بي‌کيفيت و اکسيدان بسيار قوي باشد يا اگر موها بيش از حد رنگ شوند، لايه‌هاي کوتيکول بيشتر شکسته و موها خرد و حجم‌شان کم مي‌شود اما خوشبختانه ريشه آنها سالم است و پس از مدتي دوباره رشد خواهند کرد. رنگ موهاي چيني و تقلبي که مواد داخل آنها مشخص نيست در ريزش موها نقش مهمي دارند.4. داروها مي‌توانند باعث ريزش مو شوند؟بله، مصرف بسياري از داروها به‌خصوص داروهاي شيمي‌درماني، داروهاي فشارخون، داروهاي مسکن، داروهاي ضدتشنج، داروهاي تيروييد و مسموميت با ويتامين A، باعث ريزش مو مي‌شود. البته تاثير داروها در ايجاد ريزش مو تفاوت دارد. مثلا داروهاي شيمي‌درماني 1 روز بعد از مصرف باعث ريزش مو مي‌شوند. به اين صورت که رشد موها قطع مي‌شود و موها بلافاصله مي‌افتند. به اين نوع ريزش، ريزش موي آناژن مي‌گويند. آناژن فازي است که مو در آن رشد مي‌کند و نبايد بريزد. برخي داروها هم 3 ماه پس از مصرف باعث ريزش مو مي‌شوند در حالي که بيمار به دنبال عوامل ديگري، مي‌گردد.5. ريزش مو علامت فشارخون بالاست؟نه، فشارخون بالا ربطي به ريزش مو ندارد اما مصرف داروي پروپرانولول که براي کاهش فشارخون مصرف مي‌شود، مي‌تواند ريزش مو را در پي داشته باشد.6. ماساژ دادن سر مانع ريزش مو مي‌شود؟بله، ماساژ پوست سر يا مصرف داروهاي گشادکننده عروق که به کف سر ماليده مي‌شوند، باعث بهبود خونرساني به پوست مي‌شود و مي‌تواند جلوي ريزش موي ناشي از افزايش سن را بگيرد؛ البته به شرط اينکه علت ريزش عوامل ديگري نباشد.7. کمبودهاي تغذيه‌اي مي‌توانند باعث ريزش مو شوند؟بله، کمبود بسياري از مواد غذايي در بدن از جمله روي، آهن، پروتئين‌هاو مي‌تواند باعث ريزش مو شود اما اين کمبودها بايد به اثبات برسند و کسي که رژيم غذايي عادي دارد و علامت بيماري خاصي ندارد، نمي‌تواند در اين تعريف بگنجد. متاسفانه بسياري از مردم به محض شروع ريزش موها شروع به خوردن قرص روي يا آهن مي‌کنند در حالي که اين کار درست نيست. مصرف زياد ‌روي و آهن و تجمع آنها در بدن باعث ايجاد مسموميت مي‌شود. اگر ريزش مو به‌دليل کمبود تغذيه‌اي ايجاد نشده باشد، مصرف مکمل‌ها تاثيري در بهبود آن نخواهد داشت.8. کوتاه کردن مو جلوي ريزش مو را مي‌گيرد؟نه، ريزش مو ربطي به بلندي و کوتاهي آن ندارد. مو عمري دارد که وقتي به پايان مي‏رسد، مي‌افتد. ريزش موهاي بلند بيشتر به نظر مي‌رسد به همين دليل افراد فکر مي‌کنند اگر مو را کوتاه کنند ريزشش کمتر خواهد شد.9. سيگار مي‌تواند باعث ريزش مو شود؟بله، استعمال دخانيات باعث تنگ شدن عروق مي‌شود و خونرساني به بافت‌ها را مختل مي‌کند. در نتيجه ريزش موها افزايش مي‏يابد اما ترک ناگهاني سيگار هم فرد را عصبي مي‌کند که اين موضوع هم ممکن است ريزش موها را بيشتر کند. ترک سيگار بايد حساب‌شده باشد.1. استرس مي‌تواند باعث ريزش مو شود؟بله، اگر اضطراب يا استرس ناگهاني باشد مي‌تواند باعث ايجاد بيماري آلوپسي آره‌آتا شود که در آن موها به‌طور منطقه‌اي يا سکه‌اي يا حتي تمام موهاي سر مي‌ريزند اما اضطراب‌هاي کم و طولاني‏مدت نيز مي‌توانند به‌دليل تنگي عروق و وارد کردن مو به فاز تلوژن يا مرگ باعث تسريع ريزش مو ‌شوند.11. اختلال‌هاي هورموني، ريزش مو را تشديد مي‌کنند؟بله، وجود هورمون مردانه يکي از علت‌هاي مهم ريزش مو است که در مردان طبيعي است اما اگر خانمي‌ به‌دليل افزايش هورمون مردانه دچار ريزش مو شود، بايد تحت‌بررسي قرار بگيرد. اين خانم‌ها معمولا علاوه بر ريزش مو از جوش صورت، موي زائد و اختلال‌هاي قاعدگي هم رنج مي‌برند.12. بعد از کاشت مو، موها ديگر نمي‌ريزند؟بستگي دارد! براي کاشت مو معمولا از موهاي پشت سر استفاده مي‌کنند. به اين منطقه سر «بانک مو» مي‌گويند. جالب است بدانيد موهاي پشت سر در کساني که ريزش موي ارثي يا هورموني دارند، هرگز نمي‌ريزد زيرا موهاي اين منطقه گيرنده هورمون ندارند و مشکلي پيدا نمي‌کنند بنابراين بايد قبل از کاشت، متخصص پوست تشخيص بدهد که ريزش موي فرد ارثي است يا هورموني. اما اگر علت ريزش مو ارثي يا هورموني نباشد، موهايي که پيوند زده شده‌اند هم بعد از مدتي مي‌ريزند.13. شانه‌ کردن، ريزش موها را بيشتر مي‌کند؟نه، شانه کردن مناسب موها باعث بهبود خونرساني به پوست و مو مي‌شود اما شانه کردن موي رنگ‌شده يا موهاي بسيار خشك، باعث کنده شدن آنها مي‌شود بنابراين بايد اين موها را با شانه‌هاي با دندانه‌هاي فراخ شانه كرد.14. بستن کش‌ سر باعث ريزش مو مي‌شود؟بله، نوعي ريزش مو به آلوپسي کششي داريم که در اثر بستن سفت و محکم موها ايجاد مي‌شود. در اين حالت موها از ناحيه ريشه کشيده مي‌شوند و مي‌ريزند.15. داروهاي ضدريزش مو بايد تا پايان عمر مصرف شوند؟به علت ريزش بستگي دارد. اگر علت ريزش ارثي باشد، فرد بايد تا پايان عمر دارو مصرف کند. اگر علت اختلال هورموني يا هر علت ديگري باشد، بايد درمان را ادامه داد تا كامل شود.16. حنا و مورد براي ريزش مو مفيدند؟تجربه نشان مي‌دهد استفاده از اين گياهان در درمان ريزش مو مفيد است. حنا مانند ماينوکسيديل عمل مي‌کند اما براي اينکه حنا رنگ ندهد، مي‌توان آن را با ماست سنتي که حاوي اسيد لاکتيک است، مخلوط کرد. ضمن اينکه اسيد لاکتيک خاصيت لايه‌برداري دارد، پوست سر را تميز و از خشک شدن موها به واسطه حنا زدن، جلوگيري مي‌كند.

درمان ریزش مو ارثی

از داروهاي گياهي استفاده کنيم يا شيميايي؟دکتر احمدي ‏آشتياني، فارماکولوژيستامروزه خيلي‌ها يا درگير ريزش مو هستند يا احتمال مي‏دهند به آن مبتلا شوند. در مورد روش‏هاي درماني ريزش مو از دو زاويه پزشکي مدرن و طب سنتي مي‌توان بحث کرد. روش‏هاي مدرن عبارتند از: جراحي‌هايي مانند انواع کاشت مو يا روشPRP، استفاده از انواع داروها مانند فيناسترايد و استفاده از انواع محلول‏ها و گاهي شامپوها. در کنار اين روش‏هاي رايج در پزشکي مدرن، روش‏هاي طب سنتي مانند استفاده از ترکيب‌هاي گياهي نيز مطرح هستند.يکي از بهترين راه‏هاي رساندن مواد موثر به موضع هدف، استفاده از سيستم خونرساني است که از آن به‏عنوان روش سيستميک ياد مي‌شود، اما وقتي دارويي مصرف مي‏شود تا به شکل سيستميک به موضع مورد نظر برسد، ممکن است به مناطق ديگر هم وارد شود و عوارض جانبي خاصي ايجاد کند. به همين دليل گاهي يا اين امکان را نداريم که از برخي داروها استفاده کنيم يا با محدوديت مصرف روبرو هستيم.در نتيجه به دنبال اين هستيم که عوارض جانبي را به حداقل برسانيم و تلاش مي‏کنيم از روش‏هاي ديگري استفاده کنيم. اين روش‏ها به‏خصوص در رابطه با ريزش مو شامل استفاده از خونرساني بيشتر، افزايش تکثير سلول‏هاي حمايت‌کننده فوليکول مو، کاهش التهاب يا ريزالتهاب‏ها و گاهي اوقات مهار برخي آنزيم‏هاست.داروهاي موضعي چطور از پوست عبور مي‌کنند؟براي نفوذ به پوست راه‏هاي مختلفي وجود دارد که شامل انحلال در چربي، استفاده از منافذ بسيار کوچک اطراف فوليکول مو و راه نفوذ از طريق غدد عرقي اطراف فوليکول مو است. البته درمان موضعي به اندازه درمان سيستميک موثر نيست، به همين دليل معمولا مجموعه‌اي از عوارض و مزاياي يک روش براي انتخاب بهترين راه درمان در نظر گرفته مي‏شود.شامپو به رشد مو کمک مي‌کند؟شامپوها به ‏عنوان شوينده و فراهم ‏کننده بستري مناسب براي رشد مو عمل مي‏کنند، نه عاملي براي رويش مو. اصلا شامپوها به اين منظور طراحي نشده‏اند، اما در بحث جلوگيري از ريزش مو، به اين دليل که شامپوها مي‏توانند باعث تنظيم pH پوست سر و به تبع آن بهبود شرايط سد پوستي ‌شوند، موثر هستند.به‏ علاوه، اطراف فوليکول مو در پوست سر، غدد ترشح چربي هم وجود دارد که از آنها به‏ عنوان غدد سباسه ياد مي‏کنيم. اگر اين غدد بتوانند متعادل عمل کنند و ما هم بتوانيم راديکال‏هاي آزادي که به ‏شکل خارجي در شهرهاي آلوده و بزرگ روي پوست مي‏ نشينند يا اينکه به‏شکل درون‌زا توليد مي‏شوند با شامپوي مناسب کم کنيم، به کمتر شدن ريزش مو کمک خواهيم‌کرد. البته فرمول شامپو و استاندارد بودن آن بسيار مهم است.تراشيدن مو را تقويت مي‌کند؟اگر تراشيدن مو براي رعايت بهداشت انجام شود، مي‏تواند موثر باشد، اما اگر به‌منظور جلوگيري از ريزش مو باشد، نه. به دليل اينکه افراد معمولا با تراشيدن موهاي خود به اندازه موهاي بلند متوجه ريزش موهاي خود نمي‌شوند و اين را به غلط به کم شدن ريزش موها نسبت مي‏دهند، اما استفاده از درمان‌هاي گياهي مانند رزماري، سدر، حنا، فلفل قرمز و از گذشته براي درمان ريزش مو در کتاب‏هاي طب سنتي آورده شده است.بسياري از اين موارد علمي هستند و تاثير آنها به اثبات رسيده است. مثلا تاثير گياه رزماري در افزايش خونرساني و گشاد کردن قطر رگ‏ها و برطرف‌کردن ريز التهاب‏ هاي اطراف فوليکول مو اثبات شده است. فلفل قرمز نيز روي گشاد شدن عروق تاثير دارد. مورد هم با مهار آنزيمي به الاستاز باعث استحکام مو مي‏شود اما نکته مهم در روش استفاده از آنهاست که بايد زيرنظر پزشک باشد.مکمل‏ها جلوي ريزش مو را مي‌گيرند؟برخي مکمل‏ها به ‏طور اختصاصي براي مراقبت از پوست، مو و ناخن تهيه مي‏شوند. در ترکيب‌هاي اين مکمل‏ها عمدتا به روي، موليبدن، امگا3، آهن، گوگرد، ويتامينA و اسيد فوليک اشاره شده است. همچنين غذاهاي حاوي گروه ويتامين‏هايB و انواع نوشيدني‏ هاي حاصل از فراورده‏ هاي تخميري جو که با طعم‏هاي مختلف وجود دارد، مي‏تواند کمک‏ کننده باشد گاهي اين نوشيدني ‏ها با ويتامينB هم غني مي‌شوند. مصرف ماهي و ريشه برخي گياهان مانند پياز هم مي‏تواند به سلامت و رشد مو کمک کند، اما اگر علت ريزش مو ژنتيکي باشد، هيچ کدام از فراورده‏ هاي مکمل نمي‌تواند درمان قطعي‌اش باشد.آلوئه ‏ورا و ريزش مودکتر طباطبايي، متخصص پوست«آيا گياه آلوئه ‏ورا در درمان ريزش موي آقايان موثر است؟»در پاسخ بايد بگويم که استفاده از ژل گياه آلوئه‌ورا روي سر هيچ تاثيري در كاهش ميزان ريزش مو ندارد. اين گياه فقط تا حدودي در نرم كردن موها موثر است. برخي ريزش موها حدود 2 تا 3 ماه بعد از انجام جراحي‌هاي بزرگ، زايمان، قطع شيردهي، بهبود تب، قطع رژيم غذايي سخت يا روزه، استرس حاد و عصبي يا فشارهاي ناگهاني ايجاد مي‌شوند. اين نوع ريزش مو پس از مدتي قطع مي‌شود و موها دوباره شروع به رشد مي‌كنند و با انجام اقدام‌هاي خاص مثل استفاده از ويتامين‌ها و املاح معدني مي‌توان رشد موها را تسريع كرد.حال ممكن است برخي افراد در فاز ريزش موها از انواع محصولات آلوئه‌ورا استفاده كنند و بعد از مدتي كه موها دوباره شروع به رشد كردند، آن را به تاثير گياه آلوئه‌ورا ربط دهند در حالي‌كه اينطور نيست و آلوئه‌ورا هيچ تاثيري در اين‌باره ندارد. در ريزش موي آندروژنيك يا ارثي هم ريزش مو طبيعي است فقط قطر موها نازك مي‌شود و باز استفاده از آلوئه‌ورا تاثيري در ميزان ضخامت آنها نخواهد داشت. تنها تاثير گياه آلوئه‌ورا، نرم كردن پوست و موهاست و افرادي كه پوست خشك دارند، مي‌توانند براي نرم شدن پوست و مويشان از صابون يا شامپوي آلوئه‌ورا استفاده كنند.

منبع:

 


رازهای زیبایی

فروش ویژه لوازم ساختمانی

تا 4 درصد تخفیف (ویژه تبلیغات در بیتوته)

وسایل بازی پلاستیکی با تخفیف ویژه

3 % تخفیف ویژه ویدئوت با کد تخفیف : beytoote

خرید انلاین محصولات زناشویی،6 درصد تخفیف

خرید بلیط زیر قیمت بازار

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید

اینها رو بخوان سالم بمان :
درمان کبودی چشم در اثر ضربه
درمان کبودی چشم در اثر ضربه

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

کبودی زیر چشم در اثر ضربه همیشه هم به خاطر دعوا نیست، ممکن است به دلایل دیگری مانند تصادف یا زمین‌خوردن ایجاد شود. اما قاعدتا وقتی با کبودی زیر چشم در مکان عمومی ظاهر شویم، از واکنش مردم احساس خوبی به ما دست نخواهد داد. این کبودی‌ها می‌توانند مبنای کنجکاوی و دل‌سوزی اطرافیان شوند. اگر دوست نداشته باشید درباره‌ی دلیل سیاهی زیر چشم‌تان با دیگران صحبت کنید، آن‌وقت است که شاید به سرتان بزند برای مدتی حتی از خانه بیرون نروید. اما در این مقاله راه‌های ساده‌ای به شما معرفی می‌شود که به کمک آنها می‌توانید کبودی و خون‌مردگی زیر چشم را به‌سرعت بهبود دهید.درمان کبودی چشم در اثر ضربه

اگر دچار حادثه‌ای شده‌اید که می‌دانید ممکن است در ساعات بعدی کبودی یا سیاهی به‌جای بگذارد، بلافاصله روی آن مکان کمپرس سرد بگذارید. کمپرس سرد تورم را کم می‌کند و شدت آسیب را کاهش می‌دهد. بهترین راهکار، استفاده از کمپرس‌های آماده است. اما اگر چنین چیزی دم‌دست ندارید، بسته‌ای از سبزیجات یخ‌زده، قطعات یخ یا هرچیزی که در فریزر دارید هم خوب است. هرچه دارید، در یک پارچه تمیز بپیچید تا لبه‌های تیز آن را بپوشاند و دمای محتویات را هم برای پوست‌تان قابل‌تحمل‌تر کند.

بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه کمپرس موردنظر را روی محل کبودی قرار دهید. بعد به‌مدت ۱۵ دقیقه آن را از روی محل بردارید تا پوست‌تان استراحت کند. بین ۲ تا ۳ ساعت بعد از حادثه، به‌طورمرتب این کار را تکرار کنید. سر خود را بالا نگه دارید تا فشار خون در این ناحیه کم‌تر شود.
بعد از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از حادثه، کمپرس سرد را با کمپرس گرم تعویض کنید تا جریان خون ناحیه‌ی آسیب‌دیده را افزایش دهید. این کار فرایند درمان را سریع‌تر می‌کند. می‌توانید به‌سادگی یک حوله را با آب گرم مرطوب کنید و روی محل کبودی قرار دهید و تا زمانی که حوله سرد می‌شود، آن را نگه دارید.

اگر به این مرحله برسید که به‌دلیل کبودی، رنگ پوست‌تان تغییر کرده است، درمان آن اندکی سخت‌تر می‌شود. به‌خصوص اگر فرصت اجرای هیچ‌کدام از روش‌های قبل را پیدا نکرده باشید. اگر مقدار مناسبی «فشار» به محل کبودی وارد کنید، این حرکت می‌تواند با تحریک گردش خون سریع‌تر، به فرایند درمان کمک کند. برای این کار می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. مثلا یک مسواک بردارید و با حرکت دایره‌وار روی سطح کبودی بکشید.
اما اگر به‌دنبال درمان سریع‌تری هستید، یک یا چندین روش خانگی زیر را امتحان کنید.
توجه: مطالعات علمی گسترده‌ای درباره‌ی موارد زیر انجام نشده است. اما مردم بر این باورند که این درمان‌های خانگی برای رفع کبودی زیر چشم مفید هستند:

خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند، می‌تواند به‌طور مؤثرتری به جذب خون کمک کند. ویتامین C دیواره‌های رگ‌های خونی را ضخیم‌تر می‌کند و به درمان سریع‌تر کبودی‌ها کمک می‌کند. پس مرکبات، توت‌فرنگی، فلفل و سبزی‌های تیره مصرف کنید. اگر خیلی اهل میوه و سبزیجات نیستید، لااقل از مکمل های غذایی استفاده کنید.

آناناس و پاپایا دو میوه‌ی سرشار از ویتامین C هستند. این دو میوه آنزیم خاصی به‌نام بروملین هم دارند که از لخته‌شدن خون جلوگیری می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد. البته مقدار بروملین موجود در این دو میوه به حدی نیست که با مصرف این میوه‌ها به‌تنهایی بتوانید جلوی خون‌ مردگی زیر چشم را بگیرید، اما با مصرف مکمّل‌غذایی ۴۰۰-۲۰۰ میلی‌گرمی، می‌توانید مقدار مناسب این آنزیم را به بدن‌تان برسانید.
برخی معتقدند اگر از پالپ این میوه‌ها ماسک درست کنید و روی سیاهی زیر چشم بگذارید، به درمان سریع‌تر کمک می‌کند. اما در این زمینه تحقیقات کافی وجود ندارد.

برخی با استفاده از چرب‌کننده لب، در عرض چند ساعت سیاهی زیر چشم را کاهش می‌دهند. و در فواصل بین استفاده از چرب‌کننده، کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم هم فروکش کند. می‌توانید از یک قاشق سرد به جای کمپرس سرد استفاده کنید.

فلفل هندی (قرمز) حاوی ماده‌ای به‌نام «کپسایسین» است که می‌تواند به کاهش درد و کاهش رنگ کبودی کمک کند. یکی از روش‌های درمان‌ قدیمی چین و تایوان به این‌گونه است که فلفل هندی و وازلین ذوب‌شده را به نسبت یک به پنج ترکیب می‌کنند و روی کبودی می‌مالند. فقط قبل از امتحان کردن این ترکیب روی کبودی، آن را روی بخش کوچکی از پوست دست‌تان امتحان کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید و هنگام اعمال ترکیب روی کبودی مراقب باشید زیاد به چشم‌تان نزدیک نشود.

شما از چه‌ چیزی برای رفع کبودی زیر چشم استفاده می‌کنید؟ اگر راهکار خلاقانه‌ی دیگری دارید که از آن نتیجه گرفته‌اید، آن را در کامنت با سایرین به‌اشتراک بگذارید.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

به کمک یافته‌های علمی، پوست خود را بهتر بشناسید و آن را جوان و جذاب نگه دارید.

17900تومان

15000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
var script = document.createElement(“script”);
script.type = “text/javascript”;
script.async=1;
script.src = “https://s1.mediaad.org/serve/chetor.com/loader.js” ;
head.appendChild(script);

من عاشق زندگی کردنم. از هر تجربه‌ی جدیدی استقبال می‌کنم و مقاله‌نویسی در سایت چطور برام راهی تازه برای کسب اطلاعات عمومی در زمینه‌های مختلفه.

مد و زیبایی

خواص حنا؛ ۱۲ خاصیت درمانی گیاه هزار و یک خاصیت

لیفت مژه چیست؛ شیوه انجام، روش‌های جایگزین و عوارض لیفت مژه

۳ نوع ماسک سفیده تخم مرغ برای شادابی و زیبایی پوست

سفید کردن پوست دست و پا در ۳ مرحله آسان و کاربردی

از بین بردن خط اخم ابرو با راهکارهای طبیعی و خانگی

آخرین مطالب

خواص روغن گل مغربی و عوارض احتمالی آن برای سلامتی

علت نفخ معده؛ ۱۰ غذایی که موجب نفخ معده می‌شوند

درمان کبودی چشم در اثر ضربه

انواع اعتماد به نفس؛ ۳ روش شکوفا کردن اعتماد به نفس

خواص آب برنج برای مو و پوست و نحوه استفاده از آن

جاهای دیدنی محلات؛ سفر به هلند ایران

ترین های جهان


بهترین کتاب هایی که تبدیل به فیلم شدند

خاص ترین سواحل دنیا که زیبایی آن‌ها شما را خیره می‌کند

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص…

بهترین کشورها که پذیرای متقاضیان مهاجرت از طریق کار هستند


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

در مورد انقباض کپسولی چه می دانید؟ آیا می دانید افرادی که پروتز سینه انجام می دهند، ممکن است به انقباض کپسولی دچار شوند؟ انقباض کپسولی حتی سال ها بعد از عمل پروتز سینه هم می تواند اتفاق بیفتد. روش های زیادی به غیر از جراحی برای درمان این پدیده وجود دارند اما تمام این روش ها سودمند نیستند. گاهی برای برداشتن زخم، جراحی ضروری است. در این مقاله از بخش پزشکی و زیبایی دکتر سلام به بررسی انقباض کپسولی می پردازیم و در مورد …

چگونه میتوان با کمک درمان های طبیعی التهاب بدن را درمان کرد؟ آیا با مواد غذایی ضد التهاب آشنایی دارید؟ انسانها ممکن است در طول زندگی از مشکلات متعدد سلامتی رنج ببرند، از مشکلات ساده مانند آفتاب سوختگی گرفته تا بیماری های حاد مانند بیماری های قلبی. اثبات شده است که بیشتر، التهاب است که باعث این مشکلات می شود. بنابراین اگر به دنبال درمان مشکلات سلامتتان هستید، بهتر است در ابتدا به مقابله با التهابات بپردازید. در این مقاله از بخش تغذیه و بیماری …

پارگی رباط صلیبی قدامی و پیچ خوردگی، از شایع ترین آسیب ها در میان ورزشکارانی هستند که ورزش ‌هایی با ریسک بالا را انجام می دهند، از جمله بسکتبال و فوتبال و همچنین کسانی که ورزش اسکی انجام می دهند. اما باور کنید یا نه، طبق گفته انجمن جراحان ارتوپد آمریکا، اکثر آسیب ‌های ناشی از پارگی رباط صلیبی قدامی ، از طریق مکانیزم‌ های غیر تماسی ایجاد می شوند. در این مقاله از بخش بیماری ها و ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی پارگی …

بوتاکس یکی از رایج ‌ترین روش ‌های درمان چین و چروک صورت است، اما این بدان معنی نیست که این روش لزوما گزینه مناسبی برای شما است. هزینه، آلرژی‌های بالقوه، اثرات جانبی، ترس از سوزن، و این واقعیت که در هنگام بارداری یا شیردهی نمی تواند تجویز شود، تنها دلایلی هستند که چرا بوتاکس ممکن است برای برخی از بیماران خاص، توصیه نشود. خوشبختانه، تعدادی جایگزین برای بوتاکس وجود دارد که به کاهش ظاهر چین و چروک و مقابله با علائم پیری کمک می کنند. …

ژل رادیس (Radiesse) یک ماده پرکننده پوستی آرایشی است که می تواند چین و چروک پوست را  با جایگزین کردن حجم از دست رفته و صاف کردن لایه‌های پوست، اصلاح کند. ماده فعال در ژل رادیس، کلسیم هیدروکسی لاپاتایت (CaHA) می باشد که یک ترکیب بیولوژیک است و باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن طبیعی می شود. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA  )، ژل رادیس را برای درمان چین و چروک ‌های خفیف تا شدید صورت، در سال ۲۰۰۶ ، مورد تایید قرار داد. …درمان کبودی چشم در اثر ضربه

بیماری پای ورزشکاران چیست؟ در بین پای ورزشکاران معمولا عفونت قارچی تشکیل می‌شود. این اتفاق معمولا برای کسانی رخ می‌دهد که به شدت پایشان عرق می‌کند در حالی که …

داشتن دیابت به این معنی می‌باشد که احتمال دارد چشمان شما در معرض بیماری‌هایی مانند رتینوپاتی دیابتی( مشکل در دیدن واضح)، ماکولا دیابتی( ورم کردن)، آب مروارید و …

آیا می دانید دیابت چگونه می‌ تواند فرزندان شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ اگر کودک شما دارای دیابت نوع 1 می‌باشد بهتر است بدانید این نوع دیابت …

این دارو برای درمان اختلال بیش فعالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریتالین با تغییر مقادیر خاصی از مواد طبیعی در مغز عمل می‌کند. متیل فنادیت متعلق به گروه …

فیتنس چیست؟ آیا در مورد تمرین 7 دقیقه‌ای چیزی شنیده‌اید؟ در مورد تمرین تابتا چطور؟ رمز این تمرینات به این گونه می‌باشد که شما بیشتر از توان خود …

هر مادری، امیدوار است که دوران بارداری سالمی داشته باشد، اما گاهی اوقات عوارضی ناخواسته ایجاد می شود. دیابت بارداری یکی از شایع ترین …

همانطور که می دانید هیدراته ماندن در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نوشیدن مایعات کافی در دوران بارداری برای حفظ سلامتی …

لوبیا و دانه های کامل مانند برنج قهوه ای، کینوا و گندم کامل، دارای فیبر زیادی هستند و سطح قند خون شما را افزایش نمی دهند. این مواد کلسترول را پایین می آورند و به شما احساس خوبی می دهند.

سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی بیشتر را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و … تشویق می کنند.

گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به نام لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.

ورزش کردن در پیری فواید زیادی بر سلامتی آنها می گذارد. آیا می دانید چه نکاتی را باید در این راستا رعایت کنند. با …

مفیدترین تمرینات برای از بین بردن چربی سینه در مردان یکی از پر تکرارترین کاربران سایت های پزشکی است که به جینوماستیا (بزرگی پستان …

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

کبودی تقریبا در تمام نقاط بدن مانند : دور چشم ، ساق پا ، دست ، پیشانی و غیره ممکن است که پیش بی آید . خون مردگی یا کبودی خود به خود از بین میرود اما زمان زیادی میبرد . شما با روش های زیر میتوانید این مدت را به کوتاهترین زمان ممکن برسانید . در صورتیکه کبودی بیشتر از ۲ هفته ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید .

اقدامات اولیه پس از خون مردگی :

یخ روی کبودی بگذارید . گذاشتن یک چیز سرد روی کبودی باعث کاهش ورم و درمان سریع تر آن خواهد شد . ابنکار را بلافاصله بعد از کبود شدن پوست انجام دهید تا از گسترش پیدا کردن آن جلوگیری کنید . مقداری یخ داخل کیسه پلاستیکی بریزید و داخل پارچه یا حوله بگذارید سپس روی زخم قرار دهید .

در هر یک ساعت بیشتر از ۱۵ دقیقه یخ را روی کبودی قرار ندهید زیرا باعث سرمازدگی پوست خواهید شد .درمان کبودی چشم در اثر ضربه

از سبزیجات منجمد نیز میتوانید استفاده کنید .

محل کبودی را بالا نگه دارید . اینکار باعث کاهش جریان خون در کبودی می شود و از گسترش آن جلوگیری میکند . این کاهش جریان خون بدلیل نیروی جاذبه میباشد .

اگر کبودی روی پا میباشد چند عدد بالشت زیر آن بگذارید .

اگر کبودی روی دست شما میباشد دست خود را بالا نگه دارید .

از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید . اگر درد داشتید از قرص های نسخه آزاد گفته شده استفاده کنید . حواستان باشد که از آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث رقیق کردن خون و بدتر شدن کبودی میشود .

استراحت کنید . هر چقدر که از ماهیچه کبود شده بیشتر کار بکشید باعث افزایش خون درون آن میشوید و همین کار باعث بدتر شدن کبودی میشود . مقداری به خود استراحت بدهید .

چه زمانی مراجعه به پزشک نیاز است ؟ بیشتر کبودی ها مشکل جدی ایجاد نمیکنند و به خود به خود خوب میشوند اما اگر دارای نشانه های زیر بودید حتما به دکتر مراجعه کنید :

خون مردگی بدون علت : ایجاد کبودی بدون آسیب دیدگی ، ضربه و صدمه دیدن را میتوان مثال زد .

تب داشتن و چرک کردن محل کبودی : قرمزی و چرک کردن محل کبودی را چک کنید .

اگر فشار زیادی در محل کبودی احساس میکنید . در این مورد سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا موقعیت خطرناکی میباشد . 

راه های درمان سریع کبودی و خون مردگی : 

به آرامی کبودی و اطراف آن را بمالید . ۲۴ ساعت بعد از کبود شدن چند بار در روز اینکار را انجام دهید . اگر با دست زدن به کبودی احساس درد کردید این کار را انجام ندهید .

از نور آفتاب استفاده کنید . نور آفتاب باعث شکسته شدن ” بیلی روبین ” که باعث زردی اطراف کبودی میشود خواهد شد . ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نور مستقیم آفتاب در روز کافی میباشد .

سرکه روی کبودی بمالید . سرکه و آب را مخلوط کنید و کبودی را با آن مالش دهید . سرکه باعث افزایش جریان خون نزدیک سطح پوست و کاهش کبودی خواهد شد .

آناناس بخورید . آنزیم بروملین که در آناناس یافت میشود باعث شکستن پروتئینی که در محل کبودی گیر افتاده است خواهد شد .

جعفری روی کبودی بمالید . مقداری برگ جعفری تازه را له کنید و روی محل کبودی بگذارید و آن را ببندید . جعفری باعث کاهش التهاب و درد میشود همچنین باعث تسریع زمان بهبودی خواهد شد .

از روغن یا ژل آرنیکا و ژل آلوورا کمک بگیرید . آرنیکا باعث کاهش التهاب و ورم کبودی خواهد شد . ژل آلوورا نیز تاثیر مشابهی خواهد داشت .

از زالو استفاده کنید . زالو در عرض چند ثانیه کبودی را از بین میبرد . حتما از زالوهای پرورشی و بهداشتی استفاده کنید . استفاده از زالو درد ندارد زیرا بزاق آن خاصیت ضد درد دارد .

کبودی را حرارت دهید . بعد از گذشت ۲۴ ساعت از کبودی بوسیله کمپرس آب گرم یا بطری آب گرم میتوانید اینکار را انجام دهید . از گرما بیشتر از چند دقیقه در هر دفعه استفاده نکنید .

دیگر نکات مهم برای درمان سریع کبودی : 

اگر زیاد دچار کبودی میشوید احتمال دارد که ویتامین K خون شما پایین باشد . با دکتر خود مشورت کنید .

کرم ویتامین K باعث از بین رفتن زودتر کبودی میشود .

برای مالیدن کبودی همیشه اطراف آن ( ۱ تا ۲سانتی متری ) را بمالید .درمان کبودی چشم در اثر ضربه

به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پوست موز را روی کبودی قرار دهید . اینکار ممکن است که جای کبودی را از بین ببرد .

در صورت گسترش کبودی حتما به دکتر مراجعه کنید .

خرداد ۲, ۱۳۹۷ در ۱:۰۲ ب.ظ

سلام من پیشونیم کبود شده. من همه ی این کار هارو کردم اما جوابی نگرفتم.

پاسخ دادن

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در ۶:۰۷ ب.ظ

ایا گذاشتن زالو کوفتگی را هم کاهش میدهد؟

پاسخ دادن

فروردین ۲۵, ۱۳۹۷ در ۶:۱۸ ق.ظ

سلام جناب بغدادي مطلب خوبي بود. البته هنوز به كارا بودنها مطمئن نيستم. پس از آزمودن نتيجه رو خدمتتون اعلام ميكنم. گذاشتن تصاوير به جذابيت مطلب افزوده

پاسخ دادن

فروردین ۲۵, ۱۳۹۷ در ۸:۴۴ ق.ظ

سلام ممنون بابت مطالعه مطلب ، استفاده و نظر دادن شما . امیدوارم براتون مفید واقع بشه . موفق باشید

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر بیماری سلیاک در شما تشخیص داده شد ، ممکن است فکر کنید که زندگی شما خراب‌شده است ؛ اما …

غلات چیست ؟ غلات به گیاهان از خانواده گندمیان که دانه‌های ریز دارند مانند …

جوش‌های زیرپوستی که به آن‌ها جوش‌های بدون سر نیز گفته می‌شود ، در لایه‌های …

چیدن ظروف یا همان بارگذاری ماشین ظرفشویی سخت نیست ، اما درست چیدن ظروف …

پارک دوبل زدن در نگاه اول سخت به نظر می آید اما با دانستن …

چگونه سیگار را ترک کنیم ؟ ترک کردن سیگار کار بسیار سختی میباشد . …

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

نام کاربری یا نشانی ایمیل

رمز

مرا به خاطر بسپار

درمان کبودی چشم در اثر ضربه
درمان کبودی چشم در اثر ضربه
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید