اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

چاره دندان درد دوران بارداری چیست؟

 

فقط کافی است یک بار در عمرتان دندان‌درد کشیده باشید تا تایید کنید یکی از بدترین و عذاب‌آورترین دردهایی است که می‌توان تجربه کرد. خدا نکند پوسیدگی دندان از حد گذشته باشد که آن وقت درد از دندان و فک می‌گذرد و احساس می‌کنید کل سرتان درد می‌کند. حالا حسابش را بکنید اگر این درد در دوران بارداری سراغ‌تان بیاید چه بساطی می‌شود. نه می‌توانید مسکن و آرام‌بخش بخورید و نه می‌توانید دندان پوسیده را بکشید تا از شرش راحت شوید.

واقعا در دوران بارداری با آن همه حساسیتی که هر مادری نسبت به جنین دلبندش دارد با درد دندان چه باید کرد؟ اصلا در این دوران چقدر احتمال مشکلات دندانی وجود دارد؟ چه مراقبت‌هایی لازم است تا از این درد در امان باشید یا اگر سراغ‌تان آمد با آن کنار بیایید؟ دکتر مریم ابراهیمی، دندانپزشک به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد تا با روش‌های اصولی از دندان‌های‌تان مراقبت کنید و مجبور نشوید بعد از تولد نوزاد نصف دندان‌های‌تان را بکشید! دوراندیش باشید

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند بارداری ناگهان و بی‌بره نباشد و از چند ماه قبل برای آن بره‌ریزی شود. از تغذیه صحیح و خوردن مکمل‌های غذایی گرفته تا درمان بیماری‌های احتمالی. مراجعه به دندان‌پزشک هم باید در همین بره‌ریزی قرار بگیرد. مهم نیست مشکل دندانی دارید و احساس درد می‌کنید یا نه، همین که تصمیم به بارداری گرفتید باید سراغ دندانپزشک‌تان بروید تا همه دندان‌های‌تان را معاینه کند و پوسیدگی‌ها ترمیم شود. گاهی ممکن است یک پوسیدگی سطحی وجود داشته باشد و هیچ درد یا آزاری از آن احساس نکنید ولی همین مشکل کوچک در دوران بارداری می‌تواند به دردی غیرقابل تحمل تبدیل شود و امان‌تان را ببرد.

مشکلاتی که ناگزیر است

زمان بارداری بعضی از مشکلات خواه نا‌خواه برای دهان و دندان‌ها به وجود می‌آید که بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است. از آغاز دوران بارداری سطح بعضی هورمون‌ها در بدن تغییر می‌کند و همین تغییرات هورمونی باعث پرخونی در رگ‌ها می‌شود. لثه‌های پرخون یکی از مشکلاتی است که زنان در دوران بارداری با آن مواجه می‌شوند.   در این زمان لثه‌ها حساس است و خیلی زود دچار خونریزی می‌شود. البته پرخونی لثه در دوران بارداری یک مشکل طبیعی است ولی التهاب لثه می‌تواند باعث حساسیت لثه‌ها و دردناک شدن آن‌ها  شود و بنابراین خانم‌های باردار با ملایمت مسواک بزنند یا از نخ کشیدن دندان‌ها امتناع کنند که عواقب آن باقی ماندن ذرات غذا لا‌به‌لای دندان‌ها و پوسیدگی تدریجی دندان‌ها در قسمت‌های پایینی است. از سوی دیگر در دوران بارداری بخشی از مواد معدنی برای رشد جنین مصرف می‌شود و کمبود مواد معدنی برای مادر را در پی دارد. البته پرخونی بدن هم به کاهش غلظت مواد معدنی کمک می‌کند. کمبود کلسیم، فسفر و فلوراید می‌تواند روند پوسیدگی دندان‌ها را سرعت ببخشد و برای مادری که دندان‌های سالمی ندارد، دردسرساز شود. 

بهداشت مضاعف لازم است

با توجه به شرایط خاص دوران بارداری که دندان‌ها بیش از قبل مستعد پوسیدگی هستند باید مادر مراقبت ویژه از دندان‌ها داشته باشد. مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی اگرچه در هر شرایطی مهم است ولی در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و باید با دقت بیشتری انجام شود. استفاده از دهان‌شویه هم برای زنان باردار ضروری است. البته محلول‌های دهان‌شویه‌ای که مخصوص دوران بارداری باشد وجود ندارد ولی دهان‌شویه‌های معمول که در شرایط عادی توصیه می‌شوند، برای این دوران هم مناسب است. فقط باید دقت شود دهان‌شویه‌ای که انتخاب می‌شود غیرالکلی باشد.

توصیه به مادران باردار این است که بعد از هر مسواک زدن و به خصوص شب‌ها قبل از خواب حتما از دهان‌شویه استفاده کنند. یکی دیگر از مشکلاتی که در دوران بارداری خانم‌ها با آن درگیر می‌شوند بوی بد دهان است که آن هم غیرطبیعی نیست ولی با استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهان‌شویه می‌توان این مشکل را برطرف کرد. التهاب و پرخونی لثه‌ها گاهی تا دوران شیردهی هم ادامه دارد. این التهاب نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می‌شود ولی پوسیدگی دندان‌ها را سرعت می‌بخشد.

3 ماهه‌های خطرناک

3 ماه اول بارداری، 3 ماه خطرناکی است و عملیات ترمیمی یا کشیدن دندان می‌تواند به جنین آسیب وارد کند. مواد بی‌حسی از یک سو و استرس دندان‌پزشکی از  سوی دیگر سلامت جنین را به خطر می‌اندازد. معمولا نشستن روی یونیت دندان‌پزشکی و قرار گرفتن در آن شرایط به خودی خود اضطراب‌زاست و در دوران بارداری این اضطراب خواهد بود. در 3 ماه اول استرس برای جنین خیلی مضر است و به همین دلیل دندان‌پزشک سعی می‌کند کاری روی دندان انجام ندهد.

3 ماه آخر هم 3 ماه خطرناکی محسوب می‌شود، چون اضطراب در این ماه‌ها می‌تواند زایمان زودرس در پی داشته باشد. 3 ماه میانی بارداری جنین در رحم محکم‌تر شده و نسبت به ماه‌های دیگر کم‌خطرتر است ولی باز هم هر کاری باید با احتیاط انجام شود. البته طبیعی‌ است که در طول دوران بارداری احتمال دندان‌درد شدید برای هر کسی می‌تواند وجود داشته باشد و اگر پیش بیاید قابل تحمل نیست. در چنین شرایطی بهترین راه‌حل مراجعه به دندا‌نپزشک است.   معمولا در این مواقع اگر درد شدید باشد با مشورت دکتر متخصص زنان استامینوفن ساده تجویز می‌شود و روی دندان پانسمان قرار داده می‌شود تا درد آن آرام شود. به این ترتیب مادر می‌تواند تا پایان دوران بارداری با دندان پوسیده مدارا کند و بعد از زایمان درمان ترمیمی را آغاز کند. البته در بعضی مواقع که دندان‌درد شدید است و عصب دندان آسیب دیده درمان‌های خاص و محافظه‌کارانه‌ای انجام می‌شود و عصب را نیمه از بین می‌برند تا درد آرام شود. اگر دندان‌پزشک مجبور به استفاده از مواد بی‌حس‌کننده باشد از موادی استفاده می‌شود که حاوی لیدوکائین ساده است و اپی‌نفرین ندارد، چون اپی‌نفرین با انقباضاتی که ایجاد می‌کند، مشکل‌ساز خواهد شد.

مراقبت از دندان با سبزیجات

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. معمولا در دوران بارداری پزشک زنان توصیه‌های لازم را به مادر می‌کند تا کمبود مواد معدنی جبران و استحکام دندان‌ها حفظ شود. در این دوران پزشکان با توجه به وضعیت مادر مصرف کلسیم و ویتامین C را توصیه می‌کنند و مادران نباید در مصرف این داروها سهل‌انگاری کنند، چون علاوه بر سلامت و رشد نوزاد سلامت دندان‌ها هم به این موضوع وابسته است.

در کنار مصرف قرص‌های ویتامین و مواد معدنی تغذیه مناسب هم اهمیت ویژه‌ای دارد. زنان باردار باید مواد غذایی سرشار از کلسیم را بشناسند و در رژیم غذایی‌شان بگنجانند. کرفس، هویج و کلم –به خصوص کلم بروکلی- منابع خوبی برای کلسیم هستند. چغندر قرمز هم کلسیم قابل توجهی دارد و معمولا خوردن لبو توصیه می‌شود. در کل سبزی‌هایی که ساقه زیرزمینی دارند و ساقه آن‌ها مصرف می‌شود مواد معدنی بیشتری از خاک جذب می‌کنند و منابع بهتری برای جبران کمبودهای دوران بارداری هستند.

خوددرمانی ممنوع

بعضی‌ها فکر می‌کنند داروهای گیاهی هیچ ضرری ندارند. گرچه این داروها نسبت به داروهای شیمیایی کم‌عارضه‌تر هستند ولی نمی‌توان مطمئن بود که هیچ ضرری نداشته باشند. مثلا گل میخک که برای تسکین درد دندان توصیه می‌شود به دلیل داشتن ماده شیمیایی اوژنول می‌تواند تحریک‌کننده باشد. اسپری‌های بی‌حس‌کننده خانگی هم معمولا الکل دارند و می‌توانند برای مادر و جنین خطر ایجاد کنند. بهتر است زنان باردار سراغ این روش‌ها نروند و در صورت بروز دندان‌درد به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

مواردی پیش آمده که مادر چون فکر می‌کند در این شرایط دندان‌پزشک هیچ کاری نمی‌تواند برای او انجام دهد به درمان‌های خانگی آسیب‌رسان رو می‌آورد و دندانی که با یک پانسمان ساده می‌توان تا پایان بارداری حفظش کرد و بعد به ترمیم آن پرداخت به حدی می‌رسد که دندان‌پزشک مجبور می‌شود پس از زایمان آن را بکشد. گاهی پرخونی لثه‌ها در دوران بارداری باعث می‌شود یک پوسیدگی سطحی با درد شدید بروز کند ولی دندان‌پزشک می‌داند با چه روشی درد را تسکین دهد تا دندان در شرایط مساعدی قرار بگیرد. توصیه می‌شود خانم‌های باردار در صورت بروز دندان‌درد زمان را از دست ندهند و سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کنند تا قبل از عمیق شدن پوسیدگی بتوان کاری انجام داد.

 

کلینیک دندانپزشکی بهاران: فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی – بعد از پل باکری- روبروی پارک کودک

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی یوسف آباد: یوسف آباد- خیابان اسد آبادی نبش خیابان ۱۵ – پلاک ۱۴۷- طبقه ۲

و خانوادگی

شماره تلفن *

در خصوص مشکل خود مختصرا توضیح دهید

زمان مراجعه به پزشکاگر شما برای بارداری بره ریزی می
کنید یا مشکوک به بارداری هستید، باید بلافاصله با دندان پزشک خود ملاقات کنید. در
این صورت، شما باید یک بره معاینه را در طول دوره سه ماهه اول با دندان پزشک
خود تنظیم کنید تا نیاز دندان های شما به تمیز کردن در این جلسه درمانی مشخص شود.
در این جلسه دندان پزشک شرایط سلامتی دهان شما را بررسی کرده و یک بره مراقبتی
برای دوره باقیمانده از بارداری شما مشخص می کند. علاوه بر این ملاقات با دندان پزشک
در طول دوره سه ماهه دوم بارداری برای تمیز کردن دندان ها، بررسی تغییرات ایجاد
شده و نیز ارزیابی اثربخشی مراقبت های بهداشتی دهان لازم و ضروری است و در کاهش
ریسک ابتلا به دندان درد در بارداری موثر است. در این حالت با توجه به وضعیت
بیمار، ممکن است یک جلسه دیگر در اوایل دوره سه ماهه سوم بارداری گذاشته شود، اما
این جلسات باید تا حد ممکن مختصر و کوتاه باشند.درماندندان پزشکان و دکترها پیشنهاد می کنند
که مشکلات سلامتی دندان می بایست حتی در طول دوره بارداری نیز درمان شوند، اما
برای انجام این کار نیاز به در نظر گرفتن برخی ملاحظات برای مراقبت از وضعیت مادر
و جنین وجود دارد. نگرانی اصلی در این زمینه مربوط به رادیولوژی، مواد بی حسی و
داروهای تجویز شده برای خلاص شدن از دندان درد در بارداری است. شما باید همواره
دندان پزشک را از باردار بودن خود مطلع کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید در طول
درمان هیچ چیز بر بارداری شما تاثیر منفی نمی گذارد. نکات قابل توجه در این رابطه به
شرح زیر هستند:عکس رادیولوژی: گرفتن
عکس رادیولوژی قبل از درمان دندان یک نگرانی اصلی در طول دوره بارداری است. به
همین خاطر دندان پزشک سعی می کند از گرفتن این عکس مگر در مواقع ضروری خودداری
کند. اگر برای درمان شما نیاز به گرفتن عکس رادیولوژی وجود داشته باشد، دندان پزشک
از روکش سربی و گردنبند سپر مانند برای حفاظت از شما و کودک در برابر تاثیرات مضر
پرتو استفاده خواهد کرد.داروی بی حسی: دندان
پزشک دوز داروی بی حسی را در سطح حداقل انتخاب می کند تا به این ترتیب از راحتی
شما در طول درمان و نیز حفاظت از جنین مطمئن شود.مصرف داروها: برخی
از داروهای موجود برای دندان درد در بارداری می تواند برای جنین ضرر داشته باشند.
مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد داروهای دندان درد همچون اکسی کدون و
پرکوست می توانند باعث ایجاد نارسایی در جنین شوند. به همین خاطر، توصیه می شود
قبل از مصرف هر گونه دارو برای درد دندان در طول دوره بارداری با دندان پزشک
درباره شرایط بارداری خود صحبت کنید. در این حالت دندان پزشک می تواند از داروهای
مسکن خاص همچون استامینوفن برای حفظ ایمنی شما در طول دوره بارداری استفاده کند.
استفاده از آنتی بیوتیک های خاص همچون پنی سیلین نیز می تواند برای مبارزه با
عفونت دندان در طول دوره بارداری بسیار مفید باشد.لزوم درمان دندان: شرایطی
که باعث ایجاد دندان درد در بارداری می شود و بطور خاص شرایطی که با عفونت دندان
یا لثه مربوط هستند باید در اولین فرصت درمان شوند. بعضی از درمان های دندان پزشکی
بر سلامت دندان تاثیر ندارند و به همین خاطر باید انجام آنها به بعد از دوره
بارداری محول شود. برای مثال در این زمینه می توان از درمان های دندان پزشکی
زیبایی برد.زمان بندی درمان: دوره
سه ماهه دوم امن ترین و مناسب ترین دوره برای درمان های دندان پزشکی است. اگر شما
با دندان درد در طول سه ماهه اول بارداری خود یعنی زمانی که اندام های جنین تشکیل
می شوند روبرو شدید، با دندان پزشک خود صحبت کنید تا در صورت امکان درمان را چند
هفته به تاخیر بیندازید. انجام این کار بطور خاص در زمانی لازم است که برای درمان
دندان نیاز به تهیه عکس رادیولوژی وجود داشته باشد. به هر حال، با توجه به شدت
مشکل دندان پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند از درمان های فوری مناسب برای رفع
مشکل استفاده کنید. علاوه بر این سه ماهه سوم بارداری خطر بیشتری را برای جنین به
همراه ندارد، اما ممکن است درمان دندان درد در بارداری به خاطر نیاز به صرف وقت
زیاد بر روی صندلی دندان پزشکی برای مادر ناراحتی زیادی را به همراه داشته باشد.
درمان های خانگی برای
دندان درد در دوره بارداریاگر شما با درد دندان متوسط در دوره
بارداری مواجه شدید احتمالاً می توانید از بعضی درمان های خانگی معمول برای رفع
این مشکل استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از بسته های یخ، آب نمک، روغن
میخک، یا سایر مسکن های درد موقت قبل از ملاقات با دندان پزشک برای انجام معاینات
لازم بهره گیرید. در صورتی که با دندان درد شدید مواجه هستید برای درمان و تسکین
درد شدید آن باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.پیشگیریشما می توانید از التهاب لثه با تمیز
نگه داشتن دندان ها به خصوص نزدیک خط لثه پیش گیری کنید. شما باید دندان های خود
را با خمیر دندان حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز و پس از هر بار صرف غذا در
صورت امکان مسواک بزنید. شما همچنین باید دندان های خود را بطور کامل حداقل روزی یک بار
نخ دندان بکشید. اگر مسواک زدن باعث بدتر شدن حالت ویار شما شد، دهان خود را با آب
یا دهان شویه های حاوی آنتی پلاک و فلوراید شستشو دهید. هر چه تعداد دفعات تمیز
کردن دندان ها توسط دندان پزشک افزایش پیدا کند، التهاب لثه کاهش پیدا کرده، به
کنترل پلاک ها کمک شده و از التهاب لثه و احتمال ایجاد تومورها
و دندان درد در بارداری پیش گیری می شود.
ارتباط حفظ سلامت دهان با سلامت فرزند
چیست؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که بین بیماری لثه و به دنیا آمدن زودتر از موعد
و تولد با وزن کم نوزاد ارتباط وجود دارد. باکتری های بیش از حد موجود در دهان می
توانند به رگ های خونی لثه های شما وارد شوند. اگر این مشکل برای
شما اتفاق افتد، باکتری ها می توانند به رحم منتقل شده و با تحریک تولید مواد
شیمیایی به پروستاگلاندین ها باعث تولد پیش از موعد نوزاد شوند. هر چند این
یافته ها قطعی نیستند و برای تایید آنها نیاز به انجام مطالعات اضافی وجود دارد،
این اطمینان وجود دارد که اقدامات پیش گیرانه در مراقبت از دندان ها در طول دوره
بارداری می تواند باعث بهبود سلامت دهان و سلامت کلی فرد شود و به این ترتیب امنیت
مادر و کودک را تامین نماید.آیا دوری کردن از روش های درمان پزشکی
دندان درد در بارداری ضروریست؟: استفاده از روش های درمان دندان انتخابی که امکان
به تاخیر انداختن آنها وجود دارد باید بعد از تولد نوزاد انجام شود. با این وجود امکان
انجام درمان های غیر اورژانسی دندان پزشکی نیز در طول دوره بارداری وجود دارد و
بهترین زمان برای انجام این درمان ها از چهار ماهگی تا شش ماهگی دوره بارداری است.
زنانی که با مشکلات جدی و اورژانسی دندان مواجه می شوند را می توان در هر یک از
دوره های سه ماهه بارداری تحت درمان قرار داد، اما شما باید با متخصص زنان و
زایمان درباره امکان استفاده از داروهای بی حسی یا داروهای خاص تجویز شده حتماً
مشورت کنید. انجمن دندان پزشکی آمریکا در این رابطه پیشنهاد می دهد از عکس برداری
یا رادیولوژی در طول مدت بارداری اجتناب شود.اگر شما متوجه هر گونه تغییر در وضعیت
دهان خود در دوره بارداری شدید، لازم است با دندان پزشک خود ملاقات نمایید. در این
حالت متخصص دندان درباره اهمیت موضوع برای سلامت کلی شما اظهار نظر می کند. همواره
به خاطر داشته باشید که مراقبت موثر از بهداشت دهان نه تنها از ایجاد مشکلات
احتمالی بطور مثال التهاب لثه و دندان درد در بارداری جلوگیری می کند، بلکه علاوه
بر این تاثیر مثبت بر سلامت جنین شما نیز دارد. یادتان باشد در هنگام
مراجعه به دندان پزشک برای ترمیم و درمان دندان درد در بارداری، پزشک را از
بارداری خود مطلع کنید و در صورت نیاز به درمان حتما با پزشک زنان و زایمان مشورت
کنید.

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید