اینها رو بخوان سالم بمان :
راههای کاهش قند دوران بارداری
راههای کاهش قند دوران بارداری

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

دیابت بیماری از موارد بسیار مهم است که در آن بدن به دلیل کمبود انسولین و یا عدم کارایی آن قادر به کنترل میزان قند خون نیست. دیابت شایع‌ترین عارضه پزشکی در دوران بارداری است که در 3.3درصذ تولد نوزادان اتفاق می‌افتد.

در حالت کلی دیابت به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود. دیابت نوع 1 یک بیماری خود‌ایمن است که نیاز به مصرف روزانه انسولین دارد. علائم دیابت نوع 1 ممکن است شامل افزایش تشنگی و تکرر ادرار، گرسنگی ثابت، کاهش وزن، تاری دید و خستگی شدید باشد. این نوع دیابت اغلب در دوران کودکی و در بزرگسالان جوان تشخیص داده می‌شود. حدود 5 تا 10 درصد موارد تشخیصی را به خود اختصاص می‌دهد.

دیابت نوع 2 شایع‌ترین نوع دیابت است که حدود 90 تا 95 درصد موارد دیابت را در ایالات متحده تشکیل می‌دهد. علائم دیابت نوع 2 عبارتند از عفونت مثانه یا کلیه که به آرامی بهبود می‌یابد، افزایش تشنگی و تکرر ادرار، گرسنگی و خستگی مداوم است. این نوع از دیابت اغلب با افزایش سن، چاقی، سابقه خانوادگی، سابقه قبلی دیابت بارداری، عدم فعالیت فیزیکی همراه است و می‌تواند در گروه‌های قومی خاص شایع باشد.

دیابت بارداری GDM. در این وضعیت قند خون بالا رفته و دیگر علائم مربوط به دیابت در دوران بارداری مشاهده می‌شود. دیابت بارداری در زنانی دیده می‌شود که سابقه ابتلای به دیابت نداشته و هیچ نوعی از دیابت را نداشته اند. از هر 100 زن باردار 3 الی 9 نفر به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند.

این که در حال تلاش برای باردار شدن هستید یا دوران بارداری خود را می‌گذارنید، در نهایت درمان دیابت در دوران بارداری بهترین کلید سلامتی شما و فرزندتان است.

راههای کاهش قند دوران بارداری

کاهش قند خون و یا افزایش قند خون هر دو شرایطی هستند که در زنان مبتلا به پیش دیابت به وجود می آیند. هیپوگلیسمی در زمان کاهش بسیار سطح قند خون، اتفاق می‌افتد. هنگامی که سطح قند خون پایین است، بدن نمی‌تواند انرژی مورد نیاز خود را دریافت کند.

به طور معمول، قند خون پایین با خوردن یا نوشیدن مواد قنددار و شیرین مانند آب پرتقال درمان می‌شوند. هایپرگلیسمی یا قند خون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که بدن انسولین کافی نداشته و یا نتواند به درستی از آن استفاده کند.

به طور معمول، با تنظیم مقدار دوز انسولین، قند خون بالا درمان می‌شود.

هنگامی که مادر مبتلا به دیابت است، چندین خطر بالقوه منفی برای سلامت نوزاد وجود دارد.

ماکروسومیا Macrosomia. شرایطی است که در آن به علت عبور بیش از حد انسولین از جفت، نوزاد بیش از حد بزرگ می‌شود. یک نوزاد بزرگ می‌تواند زایمان طبیعی را با دشواری همراه سازد و خطر آسیب به کودک در طی تولد را افزایش می‌دهد.

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین. به علت سطوح بالای انسولین، ممکن است پس از مدت کوتاهی از تولد نوزاد ایجاد شود. کنترل قند خون می‌تواند به کاهش خطر ابتلای نوزاد به قند خون پایین کمک شایانی نماید.

یرقان. رنگ زرد پوست و چشم که گاهی اوقات می‌تواند با دیابت بارداری همراه باشد. متخصصین اطفال در جهت کاهش بروز این وضعیت برای نوزاد اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

چند مورد دیگر وجود دارد که باید آن‌ها را در ذهن خود داشته باشید:

هر ساله هزاران زن قادر به مدیریت مطلوب دیابت خود در دوران بارداری هستند. به خاطر داشته باشید که سطح قند خون خود را مدیریت کنید. از تغذیه مناسب و ورزش استفاده کنید. از چکاب‌های منظم پزشکی استفاده کنید. مدیریت مداوم دیابت کلید مهم سلامتی و موفقیت برای حاملگی‌های آینده است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article

طراحی و پشتیبانی:
گروه توسعه نرم افزاری تیکا

ديابت بارداري در 8-3 % بارداري ها ايجاد مي شود.در ايران به طور متوسط7% خانم ها در دوران بارداري مبتلا به ديابت بارداري مي شوند. اين بيماري به علت تغيير سطح هورمون ها در بدن به وجود آمده و گاهي اوقات براي درمان آن نياز به تزريق انسولين مي باشد.
ديابت بارداري در اکثر موارد بعد از تولد نوزاد از بين خواهد رفت. اين مطالب اطلاعاتي در مورد مصرف غذاي سالم در زمان ابتلا به بيماري ديابت بارداري در اختيار شما قرار خواهد داد.

چگونه سالم غذا خوردن به ما کمک خواهد کرد ؟

يک برنامه غذايي سالم را با اهداف زير پي گيري نماييد:
  • کنترل ميزان قند خون با هدف دستيابي به سطح قند خون در محدوده طبيعي
  • تامين تغذيه مناسب براي شما و همچنين براي جنين در حال رشد
  • دستيابي به تغييرات مناسب وزن در طول دوران بارداري

چه غذاهايي بايد مصرف کنم ؟

  • کربوهيدرات
غذاهاي حاوي کربوهيدرات به گلوکز تبديل شده و براي تامين انرژي بسيار مفيد مي باشند. کربوهيدرات براي شما و فرزندتان بسيار مفيد مي باشند.
براي کمک به تنظيم ميزان قند خون خود لازم است مواد حاوي کربوهيدرات را در 3 وعده غذايي اصلي و 3-2 ميان وعده در روز تقسيم کنيد.
مواد غذايي حاوي کربوهيدرات عبارتند از :

  • نان و غلات صبحانه
  • ماکاروني ، برنج و رشته فرنگي
  • سيب زميني و ذرت
  • حبوبات مانند لوبيا و عدس
  • ميوه ها
  • شير ، ماست ؛ شير سويا غني شده با ويتامين D

در بعضي از موارد علي رغم تنظيم ميزان مصرفي کربوهيدرات توسط خانم هاي باردار ، سطح قند خون بالاتر از حد طبيعي مي باشد. در اين موارد نبايد کربوهيدرات را از برنامه غذايي حذف کرد. در اين موارد در روند درمان ديابت بارداري نياز به استفاده از انسولين براي تنظيم ميزان قند خون مي باشد.

چربي:
همواره سعي کنيد تا ميزان چربي مصرفي خود را کم کنيد.به خصوص چربي هاي اشباع.
از چربي هاي سالم مانند روغن کانولا ، زيتون و انواع روغن هاي اشباع نشده ، مارگارين ، آواکادو و روغن تهيه شده از مغز هاي خوراکي استفاده کنيد.
به منظور محدود کردن ميزان مصرفي چربي هاي اشباع در رژيم غذايي ، گوشت مصرفي خود را از نوع کم چرب ، مرغ بدون پوست و لبنيات کم چرب انتخاب نموده و از مصرف غذاهاي آماده ( بازاري ) و فست فود خودداري نمائيد.
مصرف چربي بيش از اندازه باعث ايجاد اضافه وزن شده در نتيجه به صورت غير مستقيم باعث بالارفتن سطح قند خون خواهد شد.

پروتئين :
روزانه مصرف 2 واحد پروتئين بر اي شما توصيه مي شود.
مواد غذايي حاوي پروتئين عبارتند از : گوشت ،مرغ ، ماهي ، تخم مرغ ، پنير کم چرب ،
اين مواد غذايي به طور مستقيم باعث تغيير در ميزان قند خون شما نمي شوند.
شير، ماست و حبوبات نيز منابع مهمي براي پروتئين مي باشند. به خاطر داشته باشيد که آنها حاوي کربوهيدرات
نيز مي باشند.

کلسيم و آهن :
نياز به مصرف کلسيم و آهن در طول دوران بارداري افزايش مي يابد. سعي کنيد 3-2 وعده مواد غذايي کم چرب حاوي کلسيم در روز مصرف کنيد. ( ا واحد = 250ml شير يا شير سويا غني شده ، 200 گرم ماست و يا 2 برش پنير )
آهن در گوشت قرمز ، مرغ و ماهي به آساني جذب مي شود. به هر حال اگر شما گياهخوار بوده و يا تمايلي به استفاده از اين مواد غذايي نداريد مي توانيد طبق صلاحديد پزشک ار مکمل هاي حاوي کلسيم و آهن استفاده کنيد.

ديگر ملاحظات رژيم غذايي :

  • مواد غذايي که باعث افزايش اضافه وزن در شما نشده و يا سطح قند خونتان را افزايش نمي دهند را مي توانيد آزادانه مصرف کنيد.به عنوان مثال: ميوه مانند توت فرنگي ، ليمو ، ليمو ترش ، خيار ، کاهو ، سبزيجات ( به جز سيب زميني ، ذرت ، حبوبات )
  • سعي کنيد 2 واحد در روز از سبزيجات استفاده نمائيد.

چه نوشيدني هايي را مي توانم مصرف کنم ؟

در اغلب اوقات سعي کنيد آب را به عنوان نوشيدني انتخاب کنيد. گاهي اوقات با اضافه نمودن ليمو ترش مي توانيد طعم متفاوتي براي خود ايجاد کنيد.

آيا مي توانم از شيرين کننده هاي مصنوعي استفاده کنم ؟

از شيرين کننده هاي مصنوعي در مقادير کم مي توان استفاده نمود

نظرتان در مورد تغذيه نوزاد با شير مادر چيست ؟

تغذيه نوزاد با شير مادر به همه خانم هاي باردار توصيه مي شود . اين يکي از بهترين روش هايي است که به شما در رسيدن به وزن قبل از بارداري کمک خواهد کرد.

آيا من در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع 2 هستم ؟

در حالي که سطح قند خون بعد از تولد نوزاد به ميزان طبيعي خواهد رسيد اما 50-30 درصد خانم هايي که در طول دوران بادراري خود مبتلا به ديابت بوده اند در 15-13 سال آينده مبتلا به ديابت توع 2 خواهند شد.

}براي کاهش ريسک ابتلا به ديابت نوع 2 چه کارهايي مي بايت انجام دهم ؟

حفظ يا رسيدن به وزن سالم با رعايت تعادل در مصرف مواد غذايي و نيز انجام فعاليت فيزيکي ( ورزش ) مناسب به منظور کاهش وزن اضافي .

مرکز تحقیقات دیابت یکی از سه مراکز وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم می باشد که در ابتدا تحت عنوان “واحد تحقيقاتي ديابت” از سال 1372 فعالیت خود را در زمينه های مختلف باليني، آموزشي و علوم پايه برای سطوح مختلف جامعه آغاز نمود و سپس از اردیبهشت ماه سال 1389 در قالب “مرکز تحقیقات ديابت” به …  ادامه »

خیابان کارگر شمالی، پایین تر از مرکز قلب، خیابان شهریور غربی، نبش هیئت، کلینیک دیابت و بیماری های متابولیک، طبقه پنجم، مرکز تحقیقات دیابت

کد پستی:1411715851

شماره تلفن:5-88334192

شماره فکس:5-88334192

پست الکترونیک:

emri-diabetes@tums.ac.ir

راههای کاهش قند دوران بارداری
راههای کاهش قند دوران بارداری
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید