دسته‌ها
دارو

راه تشخیص

راه تشخیص
راه تشخیص

ما برای بهبود خدمات خود از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم. جزئیات بیشتر را در صفحه “حفظ حریم خصوصی کاربران” در وبسایت دویچه وله بخوانید.

سرطان پستان بیش از هر گونه سرطانی موجب مرگ زنان در سراسر دنیا می‌شود. حال پزشکان آلمانی می‌گویند روشی را پدید آورده و تکامل بخشیده‌اند که از طریق آن می‌شود با آزمایش خون سرطان پستان را تشخیص داد.

سرطان پستان شایع‌ترین بیماری در میان زنان کشورهای صنعتی و رایج‌ترین نوع سرطان در میان همه زنان جهان است. اما اگر غده سرطانی در مراحل ابتدایی رشد آن تشخیص داده شود، بیمار ۹۵ درصد احتمال مداوا دارد.راه تشخیص

آزمایش خون جدیدی می‌تواند کمک کند تا سرطان پستان در مرحله اولیه رشدش شناخته شود. پژوهشگران دانشگاه هایدلبرگ آلمان می‌گویند که این آزمایش خون جدید امسال به بازار عرضه خواهد شد. به گفته این پژوهشگران، این آزمایش خون همان‌قدر توانایی تشخیص سرطان پستان را دارد که تا کنون سونوگرافی، ام‌آرآی و  ماموگرافی این کار را می‌کرده‌اند.

جانشین تشخیص سنتی نیست

قرار نیست که این آزمایش به طور کامل جایگزین روش‌های پیشین تشخیص سرطان پستان شود. مهم‌ترین عملکرد این روش این است که به تشخیص سرطان پستان در مرحله اولیه رشد آن کمک می‌کند.

تیم پژوهشی حول پروفسور کریستوف زون از کلینیک زنان دانشگاه هایدلبرگ این آزمایش را در روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) در کنگره‌ای در آکادمی فدرال پزشکی زنان در شهر دوسلدورف معرفی کرد.

“لیکویید بیوپسی”

پایه آزمایش خون جدید روشی است به نام “لیکویید بیوپسی” یا “بافت‌برداری مایع”. این روش کاملا جدید نیست، بدین صورت که یک تیم پژوهشگران از کشورهای بریتانیا، دانمارک، لهستان، هلند و اسپانیا در ماه نوامبر ۲۰۱۸ نتیجه تحقیقاتی را معرفی کرد که طبق ‌آن امکانات مختلفی برای شناسایی سرطان از طریق آزمایش خون وجود دارد. طبق این تحقیقات هشت نوع سرطان را می‌شود از طریق “لیکویید بیوپسی” شناسایی کرد. البته دقت روش معرفی شده در سال پیش ایدآل نبوده است. از هر سه مورد سرطان پستان یک مورد با این روش شناسایی شده بود، که در مقایسه با ماموگرافی درصد پایینی است. دقت ماموگرافی ۷۸ درصد است.

پژوهشگران آلمانی امیدوارند که آزمایش خون جدید را در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کنند. آنها در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۹۰۰ زن را آزمایش کرده‌اند که ۵۰۰ تن از آنان مبتلا به سرطان پستان بوده‌اند. این پژوهش همچنان ادامه دارد و قرار است دو هزار بیمار سرطانی را در بر بگیرد.

پژوهشگران امیدوارند که انواع دیگر سرطان مانند سرطان تخمدان را نیز از طریق “لیکویید بیوپسی” در مراحل اولیه آن تشخیص دهند.

احتمالا در آینده متاستاز یا فراگستری سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر هم راحت‌تر قابل تشخیص خواهد شد.

چهارم فوریه روز جهانی سرطان است

سیگار نکشید. از تنباکوی جویدنی یا استنشاق توتون پرهیز کنید. در محیطی عاری از دود سیگار کار و زندگی کنید. زیرا تنفس غیرمستقیم دود سیگار از مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان تشخیص داده شده است. پس از ترک سیگار احتمال ابتلای شما به سرطان کم و کم‌تر می‌شود. پس از پنج سال احتمال این که مبتلا به سرطان شوید ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

سعی کنید وزن طبیعی داشته باشید. نحوه محاسبه وزن طبیعی، تعیین “شاخص توده بدنی” یا BMI است: وزن بدن (به کیلوگرم) تقسیم بر مجذور قد (به متر). برای نمونه ۶۰ کیلوگرم تقسیم بر ۱،۶ متر به توان دو، برابر است با ۲۳،۴. محدوده سلامت وزنی رقم ۱۹ تا ۲۴،۹ است. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که اضافه وزن عامل ابتلا به انواع سرطان است.

هر روز فعالیت بدنی بالایی داشته باشید. هر کس بیشتر مسیرها را پیاده طی می‌کند و ورزش را جزو برنامه روزانه خود قرار می‌دهد، تنها به شادابی بیشتر خود کمک نمی‌کند، بلکه از احتمال ابتلا به سرطان نیز به شکل قابل توجهی می‌کاهد. بهتر است مثلا سه بار در هفته ۳۰ دقیقه بدوید تا این که دو بار، دو ساعت. فعالیت بدنی روزانه نیز مهم است. پس به جای آسانسور، پله را انتخاب کنید.

تغذیه سالم را فراموش نکنید. پنج بار در روز میوه و سبزیجات، انواع حبوبات و دانه‌های روغنی را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. تا می‌توانید از نوشیدن نوشابه‌هایی که شکر و کالری بالا دارند خودداری کنید. از مصرف گوشت فراوری شده بپرهیزید. گوشت قرمز و نمک زیاد را در برنامه غذایی‌تان کاهش دهید.

تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین سی، روی، سلنیوم و گنجاندن سبزیجاتی مانند مرکبات و بروکلی با خاصیت فیتوشیمیایی در برنامه غذایی به دفع سریع‌تر سمومی کمک می‌کنند که می‌توانند سرطان‌‌زا باشند. مواد فیتوشیمیایی دارای خواص محافظتی در برابر عامل‌های بیماری برای گیاهان هستند که همین عملکرد را در بدن انسان نیز دارند. این مواد هم‌چنین روند خودتخریبی سلول‌های سرطانی را شتاب می‌بخشند.

دانشمندان دریافته‌اند که کمبود ویتامین دی می‌تواند به ابتلا به سرطان پیشرفته بویژه در سینه و پروستات و متاستاز به سایر ارگان‌های بدن کمک کند. منشاء ویتامین دی برای بدن نور خورشید است. اما این ویتامین در مواد غذایی مانند گوشت مرغ، ماهی و قارچ هم یافت می‌شود.

اشکالی ندارد اگر گاهی بخواهید دمی به خمره بزنید. ولی سعی کنید مصرف ‌الکل را پایین نگهدارید، فرقی نمی‌کند شراب یا آبجو یا عرق. انجمن تغذیه آلمان به زنان تنها ۱۰ گرم و به مردان ۲۰ گرم الکل در روز را توصیه می‌کند. ۱۰ گرم الکل معادل یک لیوان شراب یا آبجو، یا یک پیک عرق است.

کمی نور خورشید به شما ضرری نمی‌زند و نباید از آن پرهیز کنید. اما تا جایی که می‌توانید از گرفتن حمام آفتاب بپرهیزید. بخصوص کودکان را در معرض تابش نور خورشید برای مدتی طولانی قرار ندهید. حتما از کرم‌های ضد‌ آفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب عامل مهمی در ابتلا به سرطان پوست است.

تشخیص زودهنگام سرطان یکی از مهم‌ترین عوامل برای درمان موثر این بیماری و زنده ماندن است. آزمایش به موقع حتی می‌تواند مراحل پیش از سرطان را تشخیص دهد و به درمان آن بپردازد به نحوی که سرطان اصلا مجال بروز پیدا نکند. هرچه زودتر سرطان تشخیص داده شود، بیشتر شانس درمان آن هست.

در آلمان برای زنان ۵۰ تا ۶۹ ساله آزمایش ماموگرافی رایگان است و هر دو سال یک بار انجام می‌شود. اما پزشکان به زنان توصیه می‌کنند تنها به آزمایش‌های دوساله برای تشخیص سرطان پستان اکتفا نکنند بلکه خود نیز نسبت به ایجاد توده‌ سخت در پستان‌ها حساس باشند. شیر دادن از میزان ابتلا به سرطان پستان کم می‌کند و استفاده از هورمون برای مقابله با عوارض دوران یائسگی احتمال ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برد.

بعضی ویروس‌ها، کرم‌ها و باکتری‌ها می‌توانند از عوامل کمک به ابتلا به سرطان باشند. بیماری هپاتیت ب مزمن یکی از عوامل کمک کننده به سرطان کبد است. به همین دلیل پزشکان واکسینه کردن بزرگسالان و حتی کودکان در مقابل این بیماری را توصیه می‌کنند.

چهارم فوریه، روز جهانی سرطان، از سال ۲۰۰۶ به همت سازمان جهانی سرطان و سازمان بهداشت جهانی پایه‌گذاری شد. در این روز تازه‌ترین پژوهش‌ها پیرامون پیشگیری و درمان این بیماری در محور مباحث علم پزشکی قرار می‌گیرد. (03.02.2019)
 

​​​​​​​از همان دوره نوزادی ممکن است عوامل بیماری‌زایی وارد بدن‌مان شوند که سال‌ها بعد منجر به سرطان روده و پستان گردند. حال پژوهشگران آلمانی به دنبال این عوامل هستند و گمان می‌برند در لبنیات و گوشت قرمز وجود داشته باشند.

با وجود این که خطر مرگ بر اثر سرطان برای هر فرد کاهش یافته، شمار کسانی که تنها در سال جاری در اروپا قربانی این بیماری خواهند شد یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

مانل استلر، متخصص ژن‌شناس روی این موضوع تحقیق می‌کند که سرطان پستان چگونه ایجاد می‌شود. نتایج تحقیقات او نشان داده‌اند، یک زن به صرف داشتن ژن‌های سرطانی مشخص به این بیماری مبتلا نمی‌شود، بلکه محیط زیست و تغییر شیوه زندگی هم نقش مؤثری در میزان فعال شدن ژن‌های سرطانی ایفا می‌کنند.

اگر گرمایش زمین این همه خسارات به ما وارد می‌کند، چرا هر چه سریع‌تر روند استفاده از سوخت‌های فسیلی را خاتمه نمی‌دهیم؟
 

نیروی هوایی آمریکا بزرگترین نیروی هوایی جهان است. نگاهی به ابعاد نیروی هوایی آمریکا در این گزارش تصویری:
 

برای تولید ارز مجازی رمزمحور به پردازنده‌های قوی و انرژی زیاد نیاز است. مجرمان برای این مشکل هم راهی یافته‌اند.
 

© 2019 Deutsche Welle |
حریم خصوصی کاربران |
شناسنامه |
تماس
| نسخه موبایل

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

Messenger

راه تشخیص

توییتر

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

بازیکنان لیگ برتر فوتبال انگلستان قرار است در تحقیق جدیدی برای کاهش آثار جراحت‌های سر شرکت کنند. در این تحقیق، پزشکان تیم‌ها از بازیکنانی که در طول بازی، سرشان آسیب می بیند، نمونه بزاق و ادرار می گیرند و آنها را برای بررسی، به دانشگاه بیرمنگام می‌فرستند. محققان امیدوارند این تحقیق بتواند به درمان جراحت های مغزی کمک بزرگی کند.

دیوید اورنستین گزارش می‌دهد.

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

Messenger

راه تشخیص

توییتر

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

پژوهشگران روش جدیدی را برای تشخیص سرطان تنها با یک آزمایش ابداع کرده‌اند که اقدام سریع برای درمان و جلوگیری از پیش‌روی بیماری را امکانپذیر می‌کند.

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا با اعلام این دستاورد گفته‌اند که با رایج شدن این روش، که آن را “بافت‌برداری مایع” نام داده‌اند، می‌توان افراد را هر سال آزمایش کرد و در صورت وجود خطر ابتلاء به یکیاز هشت نوع سرطان رایج، در صدد درمان آنان برآمد. این گروه پیش‌بینی کرده است که این روش ظرف چند سال آینده در سطح وسیع در دسترس خواهد بود.

تاکنون این روش روی بیش از یکهزار نفر در مراحل اولیه ابتلای به سرطان آزمایش شده و نشان داده است که در مقایسه با روش‌های کنونی آزمایش می‌تواند حدود ٧٠ در صد از موارد وجود بافت‌های سرطانی را تشخیص دهد. این تشخیص در مرحله‌ای صورت می‌گیرد که هنوز سرطان گسترش نیافته و به این ترتیب، امکان درمان سریع آن بیشتر است.

شیوه کار در این روش شامل جستجو برای یافتن دی‌ان‌ای جهش یافته و پروئتین‌هایی که به داخل جریان خون ریخته می‌شود. این روش می‌تواند وجود سرطان روده بزرگ، پستان، کبد، ریه، مری، تخمدان، پانکراس و معده را تشخیص دهد. در برخی از این موارد، مانند سر طان پانکراس، تا کنون تشخیص بیماری تنها زمانی میسر بود که عوارض ابتلای به آن بروز می‌کرد.

پیتر گیبس، پژوهشگر کانادایی که این آزمایش را به کار گرفته و به آن “سرطان-یاب” نام داده، گفته است که به نظر او، رواج این روش می‌تواند جان هزاران نفر را به سرعت و بدون هزینه زیاد نجات دهد. او گفته است که این روش به معنی آن است که “برای اولین بار می‌توانیم با یک آزمایش خون، وجود انواعی از سرطان را به سرعت تشخیص دهیم در حالیکه با روش‌های کنوی، برای تشخیص آنها می‌بایست صبر کنیم تا عوارض بیماری ظاهر شود.”

با توجه به افزایش احتمال ابتلای به سرطان در سنین بالاتر عمر، روش جدید را می‌توان به طور وسیع و مرتب، مثلا سالانه، برای این گروه سنی به کار برد. همچنین آزمایش افرادی که به دلایل مختلف ممکن است با خطر بیشتر ابتلای به این بیماری مواجه باشند قادر به تشخیص به موقع و موفقیت در درمان است.

در حال حاضر، آزمایش این روش روی ده هزار نفر آغاز شده و در صورت مثبت بودن نتیجه، می‌تواند به زودی به عنوان یک شیوه متداول به کار گرفته شود.

پروفسور ریچارد مارایس پژوهشگر مرز تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید حداقل پنج یا شش سال طول می کشد تا ثابت شود که این آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان را ممکن می‌کند:

“این مطالعه روی افراد سالم انجام شده اما اگر کسی سرماخوردگی یا آنفلوآنزا یا بیماری زمینه‌ای داشته باشد، این چه تاثیری بر جواب آزمایش دارد؟”

پل فاروآ پرفسور همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژی) سرطان در دانشگاه کیمبریج می گوید برای اینکه روشن شود آیا این آزمایش می‌تواند سرطان‌های غیرپیشرفته را تشخیص دهد باید کار بیشتری انجام شود:

“نشان دادن اینکه با این آزمایش می‌توان سرطانهای پیشرفته را تشخیص داد به این معنا نیست که این آزمایش برای تشخیص سرطان‌های علامت‌داری هم که در مراحل اولیه هستند، مفید است چه برسد به سرطان‌هایی که هنوز علامت ندارند. حساسیت این تست در مراحل اول سرطان چهل درصد بوده است.”

قیمت این آزمایش برای هر نفر پانصد دلار آمریکا است.

مشاهده نظرات (۵)

چاپ

شناسایی پاسخ دروغ یا راست سالهاست که دغدغه پژوهشگرانی است که در این زمینه کار می کنند. پرفسور الدرت وریج، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه پورتسموت از این جمله است. او به شبکه خبری سی ان ان می گوید دانشمندان نشان داده اند که تکنیک های دروغ سنجی با هدف برتری پرسشگر بر فرد دروغگو موفق عمل کرده اند. نتیجه کار بویژه مورد توجه پلیس در زمان بازجویی است.

وریج با آموزش دادن به مقامات پلیس در کشورهای مختلف جهان توانسته میزان دروغ سنجی را از ۵۸ درصد به ۷۲ درصد برساند. این نتیجه به تنهایی میلیاردها دلار در کار تحقیقات جنایی صرفه جویی می کند. جرائم سایبری به تنهایی بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار بر دوش اقتصاد جهان می گذارد.

روش پرفسور وریج بر پرسیدن پرسش هایی با جزئیات زیاد متمرکز است یعنی این که مغز فرد پاسخ دهنده در هنگام جواب دادن با چیزهای دیگری پر شود. و به این ترتیب وقتی جواب می دهند سرنخ شفاهی را گم می کنند.راه تشخیص

وریج می گوید “راستگوها اغلب نسبت به دروغگوها جزئیات بیشتری می دانند.” در حالی که دروغگوها در حد ممکن کم می گویند.

تجربه نشان داده وقتی کسی می خواهد چیزی را پنهان کند بیشتر سعی در توجیه گفته هایش دارد.

ادوارد گیزلمن پرفسور روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید “یک استراتژی دیگر دروغگوها تکرار کردن سوال و آهسته سخن گفتن است تا وقت بیشتری بخرند و داستانی سرهم کنند. وقتی داستانشان را سرهم کردند آن وقت تند تند شروع می کنند به گفتن آن.” او می گوید آدم های راستگو سرعت حرف زدنشان را ناگهانی عوض نمی کنند.

پرفسور وریج می گوید این که فردی هنگام بازجویی یا مصاحبه مدام عرق کند و هیجان زده شود نشانه الزاما درستی برای شناسایی دروغگویی نیست چرا که فرد راستگو هم ممکن است هنگام مصاحبه هول و هیجان زده شود.

نمایش نظرات

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

راه تشخیص

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Playlists werden geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

راه تشخیص

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Thank you for watching please like, comments and subscribe to #KingKoroush Channel١٠ روش براى چگونه تشخيص دادن دلار قلابى و يا اصلى استلطفا نظر، پيشنهاد و كامنت فراموش نشه، با سپاس از همه ى شما دوستان گرامى#١٠تااز#دلار

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Playlists werden geladen…


URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-2864-fa.html

نشانی: بلوار کشاورز، خیابان قدس، خیابان ایتالیا، پلاک ۴۹، طبقه هفتم، مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تلفکس  ۳-۴۲۹۱۰۷۰۲

راه تشخیص

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

راه تشخیص
راه تشخیص
9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *