اینها رو بخوان سالم بمان :


5 روز پیش

معجون زنجبیل و روغن زیتون به علت خواص آن یکی از بهترین داروهای خانگی برای کاهش و از بین بردن درد است.


2 هفته پیش


4 هفته پیش


دی ۲۵, ۱۳۹۷

راه درمان ورم پا بعد از زایمان


دی ۲۴, ۱۳۹۷


دی ۱۵, ۱۳۹۷


دی ۱۰, ۱۳۹۷


دی ۹, ۱۳۹۷


دی ۹, ۱۳۹۷


2 هفته پیش

فروشگاه Harrods بزرگترین و مجهزترین فروشگاه انگلستان است که برای گستردگی و گوناگونی کالایش، یا روش فروش و رفتار ویژه اش، پرآوازه ی جهانی یافته است. محمد عبدالغاید ۲۷ ژانویه ۱۹۲۹ در شهر « باکوس» مصر نزدیکی اسکندریه به دنیا آمد.


دی ۲۶, ۱۳۹۷

چربی شکم باعث ناراحتی خیلی از افراد می شود. دشوارترین کار آب کردن همین چربی شکمی است نه به خاطر اینکه هر لباسی که می پوشید در ظاهر لباس پیداست و تاثیر دارد بلکه منجر به بیماری های دیابت نوع۲، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، برخی سرطان ها و حتی آلزایمر می شود.


دی ۲۴, ۱۳۹۷

ونیز شهر توریستی زیبایی است که هرساله توریست های زیادی را به خود جذب میکند اما این شهر آرزوها، در ردیف بد بو ترین شهرهای جهان قرار گرفته. گروهی از متخصصان و حامیان محیط زیست، ۵ شهر را در جدول بدبوترین شهرهای جهان قرار داده اند که ونیز در شماره دوم این لیست قرار گرفته است!


دی ۱۸, ۱۳۹۷

او که سالها برای آقایان کفشهایی با مدل گذشته ولی جا افتاده می ساخت، نخواست که پروژه های نوی که در اندیشه داشت برای ساخت و طراحی کفش خانم ها به کار ببرد، اما کارش که کمی دشوارتر شد ناچار به این کار شد. چرا که همه ی قالبهای چوبی باید تغییر می کرد و به مدل های ظریف تر تبدیل می شد و هم مدلی برای الگوبرداری نداشت و می بایست توان ذهنی خود را به کار گیرد تا بتواند کفشی شیک بسازد.


دی ۱, ۱۳۹۷

بسیاری از افراد به دنبال شناخت شخصیت درونی و آگاهی از درون خود هستند؛ جالب است بدانید که با روش‌هایی مختلف می‌توان به این موضوع پی برد و تست روانشناسی یکی از این راه‌هاست.


آذر ۲۹, ۱۳۹۷

وی پایان دهه ۱۹۵۰ در نیویورک در خانواده نه چندان بالا به دنیا آمد. پدرش کارگاه تولید کفش زنانه داشت که با پذیرش فراوان هم روبرو شده بود، و این کاری شد که خانواده در کنار هم، پیرامون مدلهای نو و چگونگی طراحی کفش با هم به رایزنی بپردازند، و جو همبستگی در خانه پدید آمده بود.


آذر ۲۶, ۱۳۹۷

برای مراسم شب یلدا حضور یک هندوانه قرمز امری واجب و ضروریست که نمی توان منکرش شد. ولی شاید قاچ کردن معمولی و گذاشتن برشها توی یک سینی و یا کاسه خیلی تکراری باشد چرا که همه ما دوست داریم سفره شب یلدایی متفاوت و باسلیقه داشته باشیم.


آذر ۲۵, ۱۳۹۷

یکی از دلایلی که در محل کار یا هر جای دیگر احساس می‌کنیم احترام لازم به ما گذاشته نمی‌شود، برقرار نشدن یک ارتباط پویا و موثر است.


آذر ۲۱, ۱۳۹۷

شیر کاکائو بعد از ورزش خاصیتی دو برابر نوشیدن آب معدنی دارد، زیرا سلول‌هارا احیا و بدن را که از طریق عرق کردن حین ورزش کم آب شده است را مجددا آبرسانی می‌کند.


آذر ۱۴, ۱۳۹۷

چربی شکم و پهلو ظاهر لباس ما را بد می کند و  از سخت ترین چربی هایی است که آب می شود و هر چه تلاش می کنیم نمی توانیم از شرشان خلاص شویم روش های مختلفی برای آب کردن شکم و پهلو وجود دارد، اما سالم ترین و بی ضررترین راه


1 هفته پیش

چرب بودن مو، مشکلی است که خانم‌ها و آقایان بسیاری آن را تجربه می‌کنند. این مشکل باعث می‌شود حتی آرایش موها هم زیبا به نظر نرسد، چون موها به هم می‌چسبد و کم پشت دیده می‌شود.


2 هفته پیش


4 هفته پیش


دی ۱۲, ۱۳۹۷


آذر ۴, ۱۳۹۷


آذر ۳, ۱۳۹۷


مهر ۳۰, ۱۳۹۷


مهر ۲۱, ۱۳۹۷


مهر ۴, ۱۳۹۷

راه درمان ورم پا بعد از زایمان


3 ساعت پیش

شیخ حسن جوری می‌گوید: درسالی که گذارم به جندی‌شاپور افتاد، سخنی از “محمد مهتاب” شنیدم که تا گور بر من تازیانه می‌زند. دیدمش که زیر آفتاب تموز نشسته، نخ می‌ریسد و ترانه‌ زمزمه می‌کند.


2 روز پیش


7 روز پیش


2 هفته پیش


3 هفته پیش


3 هفته پیش


دی ۲۵, ۱۳۹۷


دی ۲۰, ۱۳۹۷


دی ۱۹, ۱۳۹۷


3 هفته پیش

روزهایی که حوصله ندارین برین و نون تازه بخرین یا دلتون تنوع میخواد پنکیک درست کنین چون هم تهیه اش آسونه و هم معمولا مواد اولیه اش تو همه خونه ها پیدا میشه و علاوه بر همه اینا خیلی خوشمزه و لذیذه و بافت لطیفی هم داره. در این مطلب طرز تهیه پنکیک رو براتون گذاشتم امیدوارم تهیه اش کنین و از طعم عالیش در کنار خانواده لذت ببرین.


3 هفته پیش


4 هفته پیش


دی ۲۳, ۱۳۹۷


دی ۶, ۱۳۹۷


آذر ۱۸, ۱۳۹۷


آذر ۹, ۱۳۹۷


آبان ۲۶, ۱۳۹۷


آبان ۱۸, ۱۳۹۷

آگاتا کریستی :

هرگز تمام آنچه را که می دانی را نگو، حتی به شخصی که می شناسی.


*

 ورم پا بعد از سزارین مشکلی است که بسیاری از خانم ها به آن دچار می شوند. علاوه بر این کمردرد و دیگر مشکلات بعد از سزارین مشاهده می شود که در این مقاله به بررسی علل این مشکلات می پردازیم.

اینکه سزارین شما بره ریزی شده یا غیر منتظره باشد، می دانید که درد بخشی از جراحی سزارین است. اما احتمالا انتظار دارید که بعد از رفتن به خانه با نوزاد تازه متولد شده، این درد کاهش پیدا کند. اما همچنان درد و التهاب را تجربه می کنید، آیا این طبیعی است؟ بسته به مدت زمانی که از جراحی شما گذشته باشد، بله ممکن است این درد و التهاب طبیعی باشد. در ادامه به مهم ترین و رایج ترین بخش هایی که بعد از سزارین دچار درد و التهاب می شوند، نگاه دقیق تری می کنیم تا علت را بررسی کرده وعلائم را شناسایی کنیم.

بعضی خانم ها بعد از سزارین دچار کمردرد می شوند. همه شما ممکن است با این نوع درد آشنا باشید، اکثر خانم های باردار دچار کمردرد می شوند. اما بی حسی نخاعی در زمان سزارین خطر بروز کمردرد بعد از سزارین را به طور چشمگیری افزایش می دهد.طبق پژوهشی که در سال 29 در این باره انجام شد محققان دریافتند که خطر بروز کمردرد در خانم هایی که عمل سزارین انجام می دهند، نزدیک به 4 درصد است. دو علت احتمالی برای کمردرد بعد از سزارین وجود دارد:

بر اثر سردرد بعد از بی حسی نخاعی، مایع مغری نخاعی به تدریج نشت می کند و باعث گردن درد و سردرد می شود که در هنگام ایستادن یا نشستن بدتر می شود. اگر علت درد این مشکل باشد، در زمان دراز کشیدن درد برطرف می شود. وارد شدن ضربه به رباط ها، عضلات، اعصاب و پوست نیز می تواند باعث کمردرد شود.هنگامی که درد بر اثر ضربه یا حادثه بروز می کند، معمولا خیلی زود بعد از جراحی بروز کرده و طی چند روز نیز برطرف می شود. سردرد بعد از بی حسی نخاعی معمولا تا 5 روز بعد از سزارین بروز نمی کند اما طی چند روز برطرف می شود. برای برخی خانم ها درد ممکن است تا چند هفته طول بکشد. راه درمان ورم پا بعد از زایمان

کمردرد بعد از سزارین غیرطبیعی نیست، اما همه دردها نیز طبیعی نیستند. در مورد هر گونه دردی که به آن دچار هستید با پزشک خود صحبت کنید. اگر درد شما با هر یک از موارد زیر همراه است حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

بسته به علت و شدت درد پزشک داروهایی را برای تسکین درد تجویز خواهد کرد. در مورد مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک مشورت کنید، به ویژه اگر در حال شیر دادن به نوزاد هستید.

با توجه به اینکه برای به دنیا آوردن نوزاد در عمل سزارین نیمه میانی شکم بریده می شود، عجیب نیست که بعد از عمل سزارین دچار درد شوید.ناراحتی معده و دل درد بعد از سزارین کاملا رایج است و هیچ جای نگرانی نیست. این درد ممکن است ناشی از برش ایجاد شده یا ضربه ناشی از جراحی باشد. بسیاری از خانم ها نیز بعد از سزارین دچار مشکلات گوارشی می شوند. در زمان جراحی سیستم گوارشی غیر فعال می شود. بنابراین شروع فعالیت مجدد و انجام عملکرد طبیعی کمی طول خواهد کشید. درد در ناحیه میان تنه بعد از جراحی کاملا طبیعی است، اما دل درد سال ها بعد از سزارین هم طبیعی است؟ بروز درد چند سال بعد از جراحی نیز نسبتا طبیعی است. این درد معمولا ناشی از بافت های زخم است که بعد از جراحی شکل گرفته اند و در بین خانم هایی که به خاطر پیامدهای به وجود آمده باید مجددا جراحی شوند، کاملا رایج است.

دل درد ممکن است طبیعی باشد، اما این مسئله نیز بستگی به زمان درد دارد و ممکن است نشانه یک مشکل جدی تر باشد. اگر دل درد شما شدید است یا به مرور زمان بدتر می شود، حتما به پزشک اطلاع دهید.

دل درد ممکن است طی چند روز یا چند هفته به خودی خود برطرف شود، اما در این مدت می توانید با مراجعه به پزشک داروهایی دریافت کنید تا درد بهبود پیدا کند.

برخی خانم ها بعد از سزارین دچار ورم پا می شوند. سزارین خطر بروز لخته خون در یکی از رگ های پاها را افزایش می دهد که این شرایط ترومبوز ورید عمقی deep vein thrombosis یده می شود.این مشکل اگر درمان نشود لخته خون ایجاد شده ممکن است به سمت ریه ها حرکت کند، شریان ها را مسدود کرده و نهایتا منجر به مرگ شود.برخی خانم ها فقط دچار ورم ران می شوند، در حالیکه برخی دیگر علاوه بر ورم دچار گرما، حساسیت به لمس و تغییر رنگ در پاها می شوند.کاهش فعالیت جسمی که بعد از انجام جراحی رایج است، خطر بروز لخته خون را افزایش می دهد. به همین دلیل است که پرستارها بعد از سزارین از شما می خواهند بلند شوید و راه بروید. این راه رفتن کمک می کند سیستم بدن شما به حالت عادی و فعالیت خود بازگردد و همچنین به بهبود گردش خون و پیشگیری از بروز لخته خون نیز کمک می کند.

ورم پا بعد از سزارین می تواند طبیعی باشد. برخی خانم ها بعد از سزارین دچار ورم پا می شوند که در بعضی خیلی شدید است. به هرحال اگر دچار ورم پا شده اید بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت آن به دقت بررسی شود.

برای پیشگیری از ورم پزشک از شما می خواهد در زمان بستری بودن در بیمارستان چکمه های خاصی بپوشید. این چکمه ها چکمه های پنوماتیک pneumatic یده می شوند و به گردش خون سالم کمک می کنند. این چکمه ها تنگ و گشاد می شوند تا خون را به قسمت های بالای پا حرکت دهند و از بروز لخته خون جلوگیری کنند.

به ورم پا در زمان بارداری عادت کرده اید و احتمالا دوباره به این مسئله بعد از سزارین فکر نمی کنید. در اکثر موارد نیز ورم پا بعد از سزارین نگران کننده نیست. مدتی طول می کشد تا بدن بعد از تولد نوزاد به وضعیت طبیعی خود برگردد، بنابراین ممکن است بدن به همان دلیلی که در دوران بارداری ورم داشت – یعنی هورمون ها – بعد از تولد نوزاد نیز تا مدتی ورم داشته باشد.در زمان بارداری بدن مقدار زیادی پروژسترون تولید می کندکه باعث می شود بدن نمک بیشتری جذب کرده و آب در بدن انباشته شود.این آب اضافه بر روی قسمت پایینی بدن فشار وارد می کند و باعث ورم دست ها و پاها می شود. مدتی طول می کشد تا بدن این مایع را جذب کند، بنابراین ممکن است بدن تا مدتی بعد از سزارین متورم باقی بماند. برخی خانم ها نیز به دلیل تزریق داخل وریدی مایعات دچار ورم می شوند. این مایعات در زمان انجام سزارین برای حفظ الکترولیت و تعادل مایعات در بدن تزریق می شوند.

بله، این امر کاملا طبیعی است. اما اگر این ورم غیر طبیعی به نظر می رسد یا فکر می کنید مشکلی وجود دارد، حتما در مورد آن با پزشک مشورت کنید.

پاهای خود را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید و فعالیت جسمی داشته باشید. اما در زمان ورزش کردن سعی کنید زیاده روی نکنید. به پزشک خود گوش دهید و مطمئن شوید که تنها در زمان لزوم و به شکل صحیح ورزش می کنید. همچنین می توانید پاهای خود را در حمام نمکی قرار دهید تا ورم بهبود پیدا کرده و گردش خون نیز تقویت شود.درد و تورم بعد از سزارین طبیعی است، اما اگر دچار درد شدید، تب و دیگر علائم نگران کننده شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

اگر می خواهید بدانید : فواید و مضرات زایمان سزارین

اگر می خواهید بدانید : مراقبت های بعد از سزارین را بدانید

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ seemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

(اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

درد سیاتیک یک درد آزاردهنده و گاهی ناتوان کننده است اما معمولا خطرناک نیست، در ادامه به علت درد سیاتیک و روش هایی برای درمان درد رگ سیاتیک اشاره می شود

در بیماری كه كیست تخمدان دارد، اگر علایم غیرعادی رخ دهد، ممكن است كار به جراحی بكشد، مثلاً كیست پاره شود و یا دردهای شكمی و لگنی حاد و علایم خونریزی داخل شكمی پیدا شود

All Rights Reserved – © 219 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.
خانه

موبایل

 

 

راه درمان ورم پا بعد از زایمان

 

 

یکی از مسایلی  که به طور شایعی پس از زایمان  اتفاق می افتد، تورم  پا، قوزک و  دست هاست. این  احتباس آب به شدت شایع  است و البته این حس تورم و  پف کردگی برای  یک زائو  تجربه ناخوشایندی  است اما  قبل ازاینکه بدانید چه طور  به همسرتان  کمک کنید، بهتر است دلیل این احتباس  آب یا تورم  را بدانید. 

 

 

از شگفتی های بی نظیر خلقت  و الطاف  خداوندی  است که در چند  هفته  مانده به زایمان بدن  همسر  شما مقداری  آب ذخیره می کند تا در طول  دردهای زایمان  که تمایلی به خوردن و آشامیدن  ندارد و  نمی تواند چیزی بخورد (امکان دارد دردهای زایمان  طول کشنده باشد) بدن  اش با کم آبی مواجه نشود.این عملکرد  جبرانی بدن  که برای  حیات  ضروری است وقتی دردسرساز می شود که مایع اضافه در بافت  نرم تجمع یابد.

 

 

با اینکه مایع  در سراسر بافت  نرم بدن  محبوس می شود اما  چون نیروی جاذبه وجود دارد  بیشترین  تورم  را در دست و پاها، به ویژه  قوزک  پای مادر می بینیم. بهتر است در صورت تورم  بیش از حد پاها، به ویژه اگر همراه علایم دیگری از قبیل سردرد، دوبینی، کاهش  دفع ادرار،  احساس سوزش  سردل  باشد  فورا  با پزشک  تماس  بگیرید،  به خصوص  اگر در دوران بارداری فشارخون  بالا  یا علایم مراحل قبل از مسمومیت بارداری  وجود  داشته باشد  اما اگر  تورم  به تنهایی وجود دارد  و پزشک اطمینان می دهد که مشکل خاصی  نیست، بهتر  است با انجام اقداماتی ساده به رفع این  حس ناخوشایند در همسرتان کمک کنید.

 

 

۱) اگر  غذای  نرم یا سالاد حاوی شوید، خیار، فلفل  سبز و دیگر  موادی که خاصیت ادرارآوری طبیعی دارند تهیه کنید، به کاهش  احتباس آب کمک  می کنید.

 

 

۲) به همسرتان  بگویید برای ساعتی نوزاد و  مراقبت از او را به شما  بسپارد و پس از اینکه نوزاد را شیر داد  حدود  دو سه ساعتی که نوزادتان نیاز  به شیر خوردن ندارد،  با خیال  آسوده به پشت دراز بکشد  و بدن خود را در وضعیت شل و ریلکس قرار  بدهد  تا بلکه  به بازجذب مایعات  احتباس یافته کمک  شود.  این استراحت از همه نظر  می تواند به او آرامش دهد و با این استراحت کوتاه از دست پاچگی های  هفته  اول مادر شدن اش رها  شود و به خود بپردازد.

 

 

۳) او را تشویق کنید لباس  های گشاد بپوشد. اگر  قرار  است به ملاقات  پزشک  بروید پوشیدن کفش  های ورزشی با اندازه  های کمی  بزرگ  تر را پیشنهاد  کنید  تا به پایش  فشار  نیاید. سعی  کنید  هوای  او را داشته باشید تا مبادا همسرتان  لیز بخورد و یا به دلیل  تعادل نداشتن در روزهای  نخست  پس از زایمان به ویژه اگر نوزاد را هم در آغوش دارد، با خطر مواجه شود.

 

 

۴) از پزشک  در مورد  استفاده  از ترکیبات  حاوی  منیزیم زودجذب  پرس وجو  کنید. مصرف  این ترکیبات همراه با غذا به کاهش تورم  کمک می کند. ضمنا  بدانید مصرف ویتامین  ب کمپلکس به همراه آن، اثر  منیزیم را می افزاید  و انرژی  مادر  را افزایش می دهد. مراقب رژیم  غذایی همسرتان  باشید و  به هر قیمتی شده مانع بروز  یبوست شوید. 

 

منبع:روزه  سلامت


بارداری و زایمان راحت با

خرید بلیط زیر قیمت بازار

داستان طلایی / آموزش موفقیت آسان

جشنواره نوروزی موبا(تخفیف ویژه)

تجهیزات مراکز بازی تا 35 درصد تخفیف

خرید انلاین محصولات زناشویی،6 درصد تخفیف

فروش اقساطی لوازم خانگی

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .


برای بهبود ورم پاها، به طور منظم ورزش کنید که باعث بهبود گردش خون شوید. یکی از بهترین ورزش ها، شنا می باشد، زیرا هیچ گونه فشاری را بر پاها وارد نمی کند.
راه درمان ورم پا بعد از زایمانبرای درمان ورم پاها، باید اول علت ورم را مشخص کنید.

در مطلب قبلی علل ورم پا را برای شما گفتیم.

 

راه های درمان عبارتند از:

– پای خود را بالاتر از سطح قلب ببرید. هنگامی که خواب هستید، پای خود را بالا ببرید. به پشت دراز بکشید. پای خود را 3 سانتی متر بالا ببرید و 1 تا 15 دقیقه در همان حال بمانید.  این کار را 3 ت ا 4 بار در روز انجام دهید.

 

– هنگامی که نشسته اید، پای خود را با استفاده از یک بالش بالا بیاورید (در تصویر پایین).

 

– داروهای ضد التهاب نیز مفیدند.

 

– جوراب بپوشید. اندازه و سفتی جوراب ها باید بر اساس میزان ورم باشد. اگر ورم پا زیاد باشد، باید از پوشیدن جوراب های بسیار تنگ خودداری کنید.

 

– کفش مناسب و اندازه پایتان بپوشید.

 

– آب زیادی بنوشید.

 

– به طور منظم ورزش کنید که باعث بهبود گردش خون شوید. یکی از بهترین ورزش ها، شنا می باشد، زیرا هیچ گونه فشاری را بر پاها وارد نمی کند. یوگا هم باعث بهبود گردش خون می گردد و برای درمان ورم خوب است.

 

– از ایستادن و نشستن به مدت طولانی در یک محل، خودداری کنید.

درمان خانگی ورم پاها

– جعفری یکی از بهترین مواد ادرارآور می باشد. 2 قاشق غذاخوری برگ جعفری خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید. 1 دقیقه صبر کنید. این دم کرده را 3 فنجان در روز مصرف کنید.

 


– پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در آب سرد قرار دهید. با این کار از ورم پاها جلوگیری می کنید.

 

– 2 قاشق غذاخوری نمک را در آب گرم حل کرده و مدت 15 دقیقه پای خود را در این محلول قرار دهید. نمک ممکن است پای شما را خشک کند، بنابراین بهتر است بعد از این کار با کرم مرطوب کننده، پای خود را نرم کنید.

 

– به مقدار مساوی آب و سرکه را گرم کنید. پارچه ای را در این محلول خیس کنید و پارچه را فشار دهید تا مایع اضافی بیرون بریزد. سپس آن پارچه را دور پای خود برای مدت 5 دقیقه بپیچید. بعد از آن می توانید به مقدار مساوی سرکه و آب سرد را به همان روش بالا بر روی پای خود بگذارید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

 

– پای خود را با روغن خردل گرم ماساژ دهید. با این کار درد و ورم پاها از بین می رود.

 

– یک قطعه خیار را بر روی پایتان بگذارید و آن را با یک پارچه نخی ببندید. خیار باعث جذب آب اضافی بدن می شود و ورم را درمان می کند.

– کاهش وزن اضافی بدن در افراد چاق در بهبود ورم پا موثر است.راه درمان ورم پا بعد از زایمان

 

– موادغذایی ادرارآور بخورید. این مواد، آب اضافی بدن را دفع می کنند. بنابراین از ورم پاها جلوگیری می کنند. آب جعفری، گزنه، رازیانه و دم کرده برگ قاصدک از جمله این مواد هستند.

 

– از مصرف غذاهای شور پرهیز کنید. نمک باعث افزایش تجمع آب در بدن می شود و ورم را بوجود می آورد. پس باید غذاهای کنسرو شده و فرآوری شده، آجیل شور و سس ها که محتوای مقدار زیادی نمک هستند را مصرف نکنید.

 

– غذاهای چرب را کم بخورید، زیرا این غذاها مانع از سهولت جریان خون می گردند.

 

– چغندر، کاهو، گوجه فرنگی، کنگرفرنگی، مارچوبه و هویج برای افراد دچار ورم مفیدند.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

درد و ورم پاها در اثر لخته خون

چرا گاهی ورم می کنم؟

با ورم بدن چه کنیم؟

چرا صورت پف می کند؟

ورم پا بعد از زایمان,ورم پا بعد از زایمان,ورم پا پس از زایمان,علت ورم پا بعد از زایمان,ورم پا بعد زایمان,ورم پا پس از زایمان,علت ورم پا بعد از زایمان طبیعی,دلیل ورم پا بعد از زایمان,ورم پا بعد از زایمان سزارین,رفع ورم پا بعد از زایمان,ورم پا بعد از زایمان نشانه چیست

خانم هایی که تا کنون تجربه باردار شدن را نداشته اند میتوانند با خواندن این مطلب با مشکلات بعد از زایمان و رفع ساده بعضی از این مشکلات مانند ورم پا بعد از زایمان در منزل آشنا شوند و با مطالعه این گونه مطالب استرس و نگرانی های بعد از زایمان را به حداقل برسانند .

در طول از دست دادن مایعات و آب اضافی بدن پس از زایمان، ممکن است انگشتان دست و مچ پا ورم داشته باشد که در عرض یک هفته به تدریج از بین می‌رود. کلیه‌های شما مسئول این پاکسازی و خروج آب اضافی بدن هستند و همین موضوع باعث می‌شود از حد معمول به دستشویی بروید. منافذ پوست هم برای دفع مایع اضافی تلاش می‌کنند، بنابراین ممکن است تعریق از حد معمول داشته باشید.

یکی از مسایلی  که به طور شایعی پس از زایمان  اتفاق می افتد، تورم پا، قوزک و  دست هاست. این  احتباس آب به شدت شایع  است و البته این حس تورم و  پف کردگی برای یک زائو  تجربه ناخوشایندی است اما قبل ازاینکه بدانید چه طور به همسرتان کمک کنید، بهتر است دلیل این احتباس  آب یا تورم  را بدانید. از شگفتی های بی نظیر خلقت و الطاف خداوندی  است که در چند هفته  مانده به زایمان بدن همسر شما مقداری آب ذخیره می کند تا در طول  دردهای زایمان که تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارد و نمی تواند چیزی بخورد (امکان دارد دردهای زایمان  طول کشنده باشد) بدن  اش با کم آبی مواجه نشود.این عملکرد جبرانی بدن که برای حیات ضروری است وقتی دردسرساز میشود که مایع اضافه در بافت نرم تجمع یابد.

راه درمان ورم پا بعد از زایمان

ورم بعد از زایمان، به ندرت یک عارضۀ جدی است و خودبه‌خود از بین می‌رود. اما اگر پس از زایمانتان و معمولاً در زمانی کوتاه، ناگهان در صورت و دست‌های خود ورمی را مشاهده کردید که همراه با سردرد شدید و تغییرات بینایی نیز بود، ممکن است دچار پره‌اکلامپسی بعد از زایمان شده باشید که لازم است حتماً و فوری با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید. همچنین اگر ورمی داشتید که در عرض یک هفته از بین نرفت یا اگر سردردهای بدی دارید یا در پاهایتان احساس درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این علائم ممکن است نشانۀ فشار خون بالا باشد. همچنین اگر ورم یک‌طرفه یا ورم در یک پا یا مچ پا وجود دارد یا اگر با درد شدید همراه است، فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا این علامت می‌تواند نشانه‌ای از ترومبوز وریدهای عمقی یا همان وجود یک لختۀ خون باشد. در هر صورت اگر نگران شده‌اید، لازم است برای رفع نگرانی و اطمینان با پزشک خود تماس بگیرید.

با اینکه مایع در سراسر بافت نرم بدن  محبوس می شود اما  چون نیروی جاذبه وجود دارد  بیشترین تورم را در دست و پاها، به ویژه  قوزک پای مادر می بینیم. بهتر است در صورت تورم بیش از حد پاها، به ویژه اگر همراه علایم دیگری از قبیل سردرد، دوبینی، کاهش دفع ادرار، احساس سوزش سردل باشد فورا با پزشک  ماس بگیرید،  به خصوص  اگر در دوران بارداری فشارخون بالا  یا علایم مراحل قبل از مسمومیت بارداری وجود داشته باشد اما اگر تورم به تنهایی وجود دارد و پزشک اطمینان می دهد که مشکل خاصی نیست، بهتر  است با انجام اقداماتی ساده به رفع این حس ناخوشایند در همسرتان کمک کنید.

بخوانید :

کارپال تونل، تونلی است که عصب‌هایی که به انگشتان دست می‌رسد از درون آن می‌گذرد. تعداد زیادی از بافت‌ها در دوران بارداری دچار تورم می‌شود که علت دقیق آن هنوز شناخته شده نیست و در مواردی پس از زایمان نیز ادامه می‌یابد. درد و بی‌حسی دست‌ها در دوران بارداری، زمانی آغاز می‌شود که کارپال تونل در مچ دست به دلیلی مثل تجمع مایع در تونل تنگ می‌شود. فشار روی عصب باعث بی‌حسی، گزگز، سوزش و درد در انگشتان دست می‌شود که اغلب تا بازو ادامه پیدا می‌کند و همچنین ممکن است باعث تورم و گرمی در انگشتان شود و کمی گرفتن اجسام توسط دست مشکل باشد.  سندرم کارپال تونل در برخی موارد، طی مدت یک ماه بعد از زایمان شروع می‌شود و بعد از قطع شیردهی کاملاً برطرف خواهد شد. این مشکل همچنین در مادران غیرشیرده بعد از زایمان نیز دیده شده است. در برخی مادران غیرشیرده نیز، این نشانه‌ها شدت کمتری داشت و بعد از یک ماه رفع شد. این احتمال وجود دارد که سندرم کارپال تونل در مادران شیرده مربوط به حرکات تکراری یا قرار گرفتن پیوستۀ مچ دست در حالت خم طی شیردهی باشد یا به این دلایل تشدید شود. سندرم مشابهی به سندرم دکرون در مادرانی که فرزندشان بین شش تا ۱۲ ماهه است، دیده شده که علت آن را بلند کردن مکرر نوزادی می‌دانند که روز به روز وزنش می‌شود. همچنین حرکات مکرر بازو، مچ دست و خود دست باعث تشدید سندرم کارپال تونل می‌شود. بهترین حالت برای مچ دست، یک وضعیت صاف است؛ نه خم رو به جلو و نه عقب. سندرم کارپال تونل با خم کردن مچ دست بدتر می‌شود، به خصوص اگر مدتی طولانی در حالت خم‌شده باقی بماند.

۱) اگر غذای نرم یا سالاد حاوی شوید، خیار، فلفل  سبز و دیگر  موادی که خاصیت ادرارآوری طبیعی دارند تهیه کنید، به کاهش  احتباس آب کمک  می کنید. ۲) به همسرتان بگویید برای ساعتی نوزاد و  مراقبت از او را به شما  بسپارد و پس از اینکه نوزاد را شیر داد حدود دو سه ساعتی که نوزادتان نیاز  به شیر خوردن ندارد، با خیال  آسوده به پشت دراز بکشد  و بدن خود را در وضعیت شل و ریلکس قرار  بدهد  تا بلکه  به بازجذب مایعات احتباس یافته کمک شود. این استراحت از همه نظر  می تواند به او آرامش دهد و با این استراحت کوتاه از دست پاچگی های  هفته  اول مادر شدن اش رها  شود و به خود بپردازد.

استفادۀ بیش از حد از دست می‌تواند موجب تشدید دردتان شود. بهتر است تا آنجا که می‌توانید از انجام کارهای غیرضروری خانه برای مدتی خودداری کنید و به دست خود استراحت بدهید. هنگام استراحت نیز دست خود را بالاتر نگه دارید. همچنین می‌توانید از یک کیسۀ کوچک یخ برای کاهش دردتان استفاده کنید. بدون مشاوره با پزشک از داروهای مسکن مختلف استفاده نکنید و اگر این درد و بی‌حسی، خواب یا فعالیت روزانۀ شما را خیلی مختل کرده است، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما برای کمک به تسکین درد، ممکن است استفاده از آتل مچ را توصیه کند که برای جلوگیری از خم شدن مچ دست شما استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای درمان و یادگیری برخی تمرینات لازم برای دست، فیزیوتراپی را پیشنهاد دهد. در صورت تداوم درد بعد از تمام این موارد می‌توانید مجدداً این موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید. گاهی در برخی موارد ممکن است به یک جراحی مختصر و کوچک نیاز باشد. این جراحی دردناک نیست، اما بهبود بعد از آن می‌تواند شش تا هشت هفته طول بکشد. در این مورد نیز شاید بد نباشد اگر نظر چند متخصص را جویا شوید و بعد برای عمل تصمیم بگیرید.

۳) او را تشویق کنید لباس  های گشاد بپوشد. اگر قرار است به ملاقات پزشک بروید پوشیدن کفش  های ورزشی با اندازه  های کمی بزرگ تر را پیشنهاد  کنید تا به پایش  فشار  نیاید. سعی  کنید هوای  او را داشته باشید تا مبادا همسرتان  لیز بخورد و یا به دلیل  تعادل نداشتن در روزهای نخست پس از زایمان به ویژه اگر نوزاد را هم در آغوش دارد، با خطر مواجه شود. ۴) از پزشک در مورد استفاده از ترکیبات حاوی  منیزیم زودجذب پرس وجو  کنید. مصرف این ترکیبات همراه با غذا به کاهش تورم کمک می کند. ضمنا  بدانید مصرف ویتامین ب کمپلکس به همراه آن، اثر  منیزیم را می افزاید و انرژی مادر را افزایش می دهد. مراقب رژیم غذایی همسرتان  باشید و  به هر قیمتی شده مانع بروز  یبوست شوید.

بخوانید :

دیدگاه

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید