اینها رو بخوان سالم بمان :
خانه

موبایل

 

راه سریع درمان گرفتگی گردن

هنگام گرفتگی گردن چه کار کنیم ؟

یک عصب‌شناس با اشاره به دلایل گرفتگی گردن بر اثر استرس، نشستن نادرست و ضربه‌های وارد شده، خود درمانی به ویژه مصرف مسکن‌ها و استفاده از یخ را نادرست برشمرد.

 

گرفتگی و اسپاسم گردن به 3 دلیل رخ می‌دهد. اول بر اثر استرس، دوم نشستن‌ها و استفاده نادرست از سیستم عصبی و عضلانی و سوم تروماها و ضربه‌های که به گردن وارد می‌شود.تحقیقات نشان می‌دهد که حدود 6 درصد از آرتروزهای گردن بر اثر استرس است.

 

تعداد اعصاب موجود در ناحیه گردن و شانه‌ها از دیگر قسمت‌های بدن است و از آن جایی که عصب، ماهیچه و استخوان یک سیستم را تشکیل می‌دهند، فشار بر هر کدام می‌تواند کل مجموعه را تحت تأثیر قرار دهد.

 

این موضوع حتی در حیوانات نیز دیده می‌شود. شاخ و شانه کشیدن آنها برای حفظ بقا موجب بالا انداختن شانه‌ها و در هم کشیدن ابروها می‌شود که به لحاظ فیزیکی عضلات را منقبض می‌کند.

 

انحنای استخوانی در برخی افراد نیز می‌تواند ناشی از نشستن‌های نادرست باشد.

تحقیقات نشان داده مقدار فشاری که پشه موقع سوراخ کردن پوست انسان وارد می‌کند به اندازه فشاری است که یک فولکس بر سکه‌ای ده‌شاهی وارد می‌کند. بنابراین گاهی فشاری که بر گردن وارد می‌شود می‌تواند موجب دردهای گردن شود.

 

برداشتن یک قابلمه یک کیلویی از روی اجاق نیز می‌تواند با دردهای گردن در بانوان همراه باشد.برای مراقبت از گردن باید موقع مطالعه به زاویه سر توجه کنیم. پایین بودن بیش از حد موجب فشار بر مهره‌های گردن می‌شود.

 

 

مغز انسان حدود یک کیلو و 5 گرم وزن دارد و همین مسئله موجب فشار بر مهره‌های گردن می‌شود. در صورتی که نشستن ما موقع مطالعه مشکل داشته باشد این فشار نیز می‌شود. تروماها و ضربه‌های دیگر نیز عامل دردهای گردن است.کوبیدن محکم پای سربازان بر زمین موجب می‌شود تا ارتعاشات از پا تا گردن ادامه پیدا کند و موجب دردهای گردن شود.

 

برخی از مردم در زمستان به حمام می‌روند و بعد در اتومبیل خود می‌نشینند و شیشه ماشین را پایین می‌آورند این موجب می‌شود تا ماهیچه موضعی گردن گارد بگیرد.استفاده از شال گردن برای حفاظت از گردن در برابر سرما است. بنابراین در زمستان باید از شال گردن استفاده کنیم.

 

متأسفانه در اکثر موارد، مردم بدون تجویز پزشک و با خود درمانی به سراغ داروهای مسکن مانند ژلوفن و کدئین‌ها می‌روند. در حالی که گرمای موضعی درمان بهتری نسبت به مسکن‌ها است.در صورتی که با این روش درد گردن خوب نشود باید با تجویز پزشک از گردنبند استفاده کرد.فیزیوتراپی نیز درمان دیگری برای برخی انواع گردن درد است.متأسفانه مراجعه به پزشک آخرین مرحله برای درمان است. مردم عادت دارند اول خودشان اقدامات درمانی را انجام دهند و اگر به نتیجه نرسیدند به پزشک مراجعه کنند.

 

استفاده از یخ که در قدیم مرسوم بوده اصلاً توصیه نمی‌شود و به جای آن می‌توان از گرمای موضعی استفاده کرد. چرا که گرما کار کورتون را انجام می‌دهد و موجب استراحت تاندون‌ها و باز شدن رگ‌های گردن می‌شود.منبع:salamatnews.com


بخوانید تا سالم بمانید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

در سلامت ۲۷ دی ۱۳۹۶ ۰ 13,713 بازدید

درد رگ گردن سمت چپ ، درد رگ گردن سمت راست ، گرفتگی گردن و سردرد ، قرص شل کننده عضلات گردن ، درمان گرفتگی عضلات کتف ، پماد گرفتگی عضلات گردن ،داروی گرفتگی عضلات

سفت شدن عضلات گردن معمولا همراه با درد و همچنین سختی در حرکت دادن گردن به جهات مختلف می‌باشد. سفت شدن این عضلات می‌تواند یکی از دلایل اصلی درد‌های مزمن در پشت سر باشد. علائم این مشکل، معمولا از چند روز کوتاه، طول نمی‌کشند، حال با استفاده از پروتکل‌های زیر می‌توانید این عارضه را کنترل کنید.

تنها در یک دقیقه، سفت شدن عضلات گردن را درمان کنید. در ابتدا محل دقیق درد را مشخص کنید، سپس درمان شروع کنید. اگر درد در سمت چپ گردن است، از دست چپ خود استفاده کنید، و اگر درد سمت راست گردن است از دست راست برای شروع کمک بگیرید.

راه سریع درمان گرفتگی گردن

انگشتان دست خود را به طور مستقیم بر روی درد و یا گره فشار دهید، تا زمانی که فشار زیادی را احساس کنید، البته مراقب باشید که زیاد فشار نیاورید و منجر به تشدید درد شوید. سر خود را در جهت مخالف درد بچرخانید و چانه را به سمت پایین خم کنید. این حرکت را ۱۵ تا ۲۰ بار در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. تکرار حرکت در طول روز برای شل کردن عضله، می‌تواند بسیار مفید باشد.

اعمال فشار به نقطه درد، آن هم درست در هنگام به فعالیت وا داشتن عضله، می‌تواند به تسکین درد کمک کند. اگر به نقطه درد دسترسی ندارید، می‌توانید از توپ تنیس و دیوار کمک بگیرید. توپ را در منطقه درد قرار دهید و سپس آن را به سمت دیوار فشار دهید.

حرکات کششی برای تسکین درد گردن

کشش ماهیچه‌ها می‌تواند در کاهش درد و تنش‌های موجود در عضلات گردن تاثیر گذار باشد. به عنوان نمونه، هنگامی که در حال رانندگی هستید و یا در پشت میز خود نشسته اید، این تمرینات ساده را با خود انجام دهید: • در ابتدا صاف بنشینید، سپس هر دو تیغه شانه را به تکیه گاه پشت خود فشار دهید، این عمل را ۱۰ بار تکرار کنید. • شانه‌های خود را به عقب و سپس به سمت پایین بکشید. • گوش‌های خود را به آرامی به شانه‌ها نزدیک کنید، این حرکت را نیز ۱۰ بار تکرار کنید. • سر خود را به آرامی به پشت بچرخانید و ۳۰ ثانیه نگه دارید. همچنین، می‌توانید از دستان خود برای این چرخش کمک بگیرید.

اگر شما از درد پشت و گردن رنج می‌برید، تمرین‌های کششی یوگا می‌توانند به کاهش درد کمک بسیاری کنند.

ماساژ‌هایی برای خشکی گردن

ماساژ یکی از راه‌های درمان درد و التهاب ناشی از سفت شدن عضلات گردن است. چند دقیقه ماساژ می‌تواند سبب افزایش گردش خون در محل درد شود و به کاهش درد کمک کند.

همچنین شما می‌توانید از روغن‌های ضروری، نظیر روغن نعناع که به طور طبیعی در کاهش التهاب و درد بسیار مفید عمل می‌کنند، بهره‌مند شوید. بدین منظور، می‌توانید روغن را بر روی محل درد ماساژ دهید. گفتنی است که، متانول موجود در روغن نعناع، به تسکین درد کمک می‌کند.

روغن‌های ضروری حاوی خواص بسیار مفیدی هستند، و امروزه، برای درمان‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عضلات گردن شما نیازمند تمرین‌های تقویتی هستند. چرخاندن آرام سر، حرکت مناسبی برای شروع کار است. هر زمان که احساس درد کردید، این تمرین را انجام دهید.

سرتان را به سمت عقب برگردانید تا محدوده دید مشخص شود. این عمل را چند بار انجام دهید، پس از انجام این حرکت، متوجه خواهید شد که دید محیطی بیشتری دارید. جهت چرخش را، پس از هر ۴ یا ۵ حرکت تغییر دهید. همیشه قبل از انجام حرکت، اطمینان حاصل کنید که گردن را به درستی و نرمی حرکت می‌دهید.

انجام حرکات دیگری مانند خم کردن سر به سمت عقب و سپس به سمت پایین (قفسه سینه)، و یا نزدیک کردن گوش‌ها به شانه ها‌ی راست و چپ ممکن است برای گردن مفید باشند. البته، مراقب باشید که بدن در انجام حرکات دخالتی نداشته باشد.

برای افزایش گردش خون، کاهش درد عضلانی، اسپاسم و انعطاف پذیری و انجام حرکات می‌توانید، از روش گرما درمانی استفاده کنید. وجود یک پد و یا یک حوله گرم در محل آسیب دیده، برای ۲۰ دقیقه می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. البته به یاد داشته باشید، قبل از اعمال آن بر روی گردن، یک حوله را برای محافظت از پوست، روی محل قرار دهید.

برخی افراد، ممکن است از حوله و پد‌های سرد برای کاهش درد و التهابات حاد استفاده کنند. گفتنی است که، این شیوه درمان برای گرفتگی عضلات، اصلا توصیه مناسبی نمی‌باشد.

نمک اپسوم، از سولفات منیزیم تشکیل شده است و یک ترکیب شیمیایی مناسب برای کاهش درد عضلات آسیب دیده است. این نمک همچنین ممکن است، به بهبود عملکرد گردش خون و کاهش فشار و تنش‌ها کمک بسیاری کند.

برای حمام نمک اپسوم، در ابتدا حمام خود را با آبگرم پر کنید. سپس دو فنجان نمک اپسوم را اضافه کنید و گردن خود را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با این محلول ماساژ دهید. این عمل را ۳ بار در هفته انجام دهید.

نمک اپسوم، خواص بسیار مفیدی برای سلامت دارد.

فشاردرمانی برای تسکین خشکی گردن

فشار دادن از امتیازاتی است که می‌تواند به کاهش درد و گرفتگی عضلات ناشی از قرار گرفتن در حالات بد، کمک کند. لو ژِن (Luo Zhen) اصطلاحی است که به نقطه‌ای فشاری در دست اشاره دارد، که می‌تواند سبب کاهش درد شود.

نقطه‌ای که در دست شما نیاز به فشار دارد، نقطه‌ای است که در پشت دست و بین دو استخوان انگشت میانی و اشاره قرار گرفته است.

اگر درد گردن شما در سمت راست بدن می‌باشد، در این صورت به نقطه روی دست چپ باید فشار بیاورید، این فشار باید به صورت مدور و حلقه‌های کوچک اعمال بشود – بنابراین، یکی دیگر از راه حل‌های درمان گردن درد، ماساژ نقطه قسمت مقابل درد است.

ماساژ مدور و فشار کافی نقطه فشاری، می‌تواند به سلامت بخش آسیب دیده کمک کند.

هنگام اعمال فشار بر روی دست خود، سعی کنید، گردن خود را به آرامی از طرفی به طرف دیگر حرکت دهید. انجام این عمل نه تن‌ها انعطاف شما را افزایش می‌دهد، بلکه سبب کاهش درد نیز می‌شود.

به حالت خوابیدن‌تان توجه کنید

یکی از دلایل اصلی گرفتگی عضلات گردن، حالت بد خوابیدن است. همیشه سعی کنید، به پشت و یا به پهلو بخوابید، و تا جایی که ممکن است از خوابیدن بر روی شکم اجتناب کنید.

اگر همچنان ترجیح می‌دهید که بر روی شکم بخوابید، سعی کنید از بالش هایی استفاده کنید که بیش از حد بزرگ نباشند. بالش‌های بزرگ می‌توانند سبب شوند که گردن شما دورتر از بدن قرار بگیرد و درنهایت به عضلات گردن فشار بیاورند.

بالش شما نباید بزرگتر از فضای مورد نیاز سرتان باشد. حتی بدون بالش ممکن است احساس بهتری کنید. هماهنگی طبیعی سرو گردن را بدون بالش تصور کنید. در هنگام خواب، حتما از هماهنگی سر و بدن با ستون فقرات اطمینان حاصل کنید.

دارو درمانی برای بهبود گرفتگی گردن

بسیار از داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی قابل استفاده است. غالباً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند اولین گام در درمان گرفتگی گردن و درد گردن هستند.

داروهای مسکن ضد التهابی مانند آسپرین یا بروفن درد را کم می کنند.

پزشک ممکن است برخی داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن یا برخی شل کننده‌های عضلات را برای شما تجویز کند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ممکن است باعث خونریزی معده شده و عوارض جانبی دیگری هم داشته باشند. ابتدا برچسب‌ها و بروشورهای داروها را مطالعه کرده و سپس استفاده کنید. این داروها را بیش از ۱۰ روز مصرف نکنید مگر این که پزشک دستوری غیر از این داده باشد.

منبع : فرادید

۸ بهمن ۱۳۹۷

راه سریع درمان گرفتگی گردن

۸ بهمن ۱۳۹۷

۴ بهمن ۱۳۹۷

آدرس شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

دیدگاه.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “c1c1f45f95274dd2dabf71ec5deb” ).getElementById(“f1bfb31fb”).setAttribute( “id”, “comment” )

*

*

وب سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت ساتین محفوظ است، استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع با لینک مستقیم بلامانع است.

© 219, All Rights Reserved. | Powered by saten

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید