اینها رو بخوان سالم بمان :
غدد لنفاوی معمولا در اثر تماس بدن با یک باکتری یا ویروس، دچار ورم می شوند. به ندرت سرطان باعث ورم غدد لنفاوی می شود.

 

راه های درمان تورم غدد لنفاوی

در قسمت اول این مطلب درباره علل و علائم ورم غدد لنفاوی گفتیم. حالا عوارض، راه های تشخیص، درمان پزشکی و درمان خانگی این مشکل را برای شما می گوییم.

 

عوارض ورم غدد لنفاوی

اگر یک بیماری عفونی باعث ورم غدد لنفاوی شده باشد و درمان نشود، عوارض زیر را در پی دارد:

 

1- ایجاد آبسه: آبسه یک کیسه پر از چرک می باشد. چرک آبسه حاوی مایع، گلبول های سفید خون، بافت مرده، باکتری ها و سایر عوامل مهاجم است.

چرک آبسه بایستی خالی شود و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. اگر آبسه در یک عضو حیاتی ایجاد شود، می تواند آسیب مهمی به جای بگذارد.

 

2- عفونت خون: عفونت باکتریایی در هر جایی از بدن می تواند باعث عفونت خون یا سپسیس شود.

عفونت خون باعث ناتوانی و مرگ عضو می شود. درمان عفونت خون شامل بستری شدن در بیمارستان و دریافت آنتی بیوتیک از طریق رگ (مثل تزریق سرم) است.


راه های تشخیص ورم غدد لنفاوی


پزشک از راه های زیر برای تشخیص علت ایجادکننده ورم غدد لنفاوی استفاده می کند:

 

1- بررسی وضعیت سلامتی و بیماری های فرد و اینکه ورم غدد لنفاوی چه موقع و چگونه ایجاد شده و اینکه آیا فرد علائم دیگری دارد یا نه.

 

2- معاینه بدنی فرد بیمار: بررسی اندازه، گرمی، درد و بافت غدد لنفاوی با دست زدن به آن ها در سطح پوست

 

3- آزمایشات خونی: شامل شمارش کامل سلول های خونی است.

 

4- آزمایشات تصویربرداری: عکسبرداری از قفسه سینه با اشعه ایکس یا سی تی اسکن محل مورد نظر .

 

5- نمونه برداری از غده لنفاوی: برداشتن نمونه ای از غده لنفاوی و یا تمامی آن برای بررسی زیر میکروسکوپ.

 

راه های درمان ورم غدد لنفاوی

ورم غدد لنفاوی ایجادشده توسط ویروس، بعد از درمان عفونت ویروسی برطرف می شود. آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت ویروسی موثر نیستند. درمان ورم غدد لنفاوی در اثر سایر علل، بستگی به علت آن دارد:

 

1- عفونت ها: رایج ترین درمان ورم غدد لنفاوی در اثر عفونت باکتریایی، استفاده از داروهای آنتی بیوتیک است. اگر ویروس ایدز باعث ورم غدد لنفاوی شده باشد، درمان این بیماری باعث بهبودی ورم می شود.

 

2- اختلال خودایمنی: اگر یک بیماری خاص مثل لوپوس یا آرتریت روماتوئید باعث ورم غدد لنفاوی شده باشد، درمان این ورم بر اساس درمان بیماری ایجادکننده آن است.

 

3- سرطان ها: بهبودی غدد ورم کرده در اثر سرطان، بستگی به درمان سرطان دارد. بسته به نوع سرطان، راه های درمان شامل عمل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است.

 

راه های درمان تورم غدد لنفاوی

درمان های خانگی

اگر ورم غدد لنفاوی، درد و ناراحتی ایجاد کند، برای تسکین این علائم می توانید به توصیه های زیر عمل کنید:

 

1- استفاده از گرما

یک حوله را در آب داغ خیس کنید. سپس آب آن را بچلانید و روی قسمت ورم کرده قرار دهید.

 

2- استفاده از داروهای مسکن

استفاده از داروهای مسکن مانند بروفن و استامینوفن، میزان درد و تب را کم می کند.

به کودکان داروی آسپیرین ندهید، زیرا باعث بروز سندرم ری در کودکان می شود. سندرم ری یک بیماری نادر، ولی خطرناک است که روی خون، کبد و مغز کودک یا نوجوانی که در حال بهبودی از یک بیماری ویروسی است، تأثیر می گذارد.

 

3- استراحت کافی

برای بهبودی بیماری زمینه ای که باعث ورم غدد لنفاوی شده است، بایستی استراحت کنید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

وقتی غدد لنفاوی بزرگ و دردناک می‌شود

دستگاه لنفاوی چه کار می‌کند؟

سرطان دستگاه لنفاوی (لنفوم)

علائم لنفوم شبیه سرماخوردگی استباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

در ناحیه گردن، زیربغل و کشاله ران غدد لنفاوی وجود دارند که در صورت مواجه با هرنوع عفونت ممکن است متورم شده و واکنش نشان دهند. کوچکترین تورم در این نواحی از بدنتان را جدی بگیرید

تورم در غدد لنفاوی گردن را جدی بگیرید، چون می تواند هشداری برای ابتلای شما به بیماری های بدخیم باشد.اگر با تورم در ناحیه تحت فکی و اطراف گردن خود مواجه شدید ممکن است مبتلا به اختلالات غدد لنفاوی شده باشید. با مراجعه به متخصصین غدد علت را جویا شوید آن ها برای تشخیص بهتر برای شما سونوگرافی و بیوپسی یا FNA و آزمایشات تکمیلی تجویز خواهند کرد. غدد لنفاوی همچنین بخشی از دستگاه زهکشی بدن است که ضایعات حاصل از جنگ با عفونت را جمع می‌کنند. غدد کوچک‌تر پراکنده در بدن، به تعدادی گره‌های لنفی بزرگ‌تر می‌ریزند که در چند نقطه تجمع یافته‌اند، از جمله در زیر بغل، کشالهٔ ران و کنار آرواره‌ها. گاهی این گره‌ها در پاسخ به عفونت در ناحیه‌ای دورتر متورم می‌شوند.

بدانید : علت ورم کردن غده‌های گردن و زیر بغل چیست؟

جالب است بدانید که بیش از دو سوم غدد لنفاوی به علت‌هایی که تشخیص داده نمی‌شود، متورم می‌شود. در بقیه موارد نیز بیماری‌های عفونی که شایع‌ترین آن بیماری‌های ویروسی چون سرماخوردگی، آنژین چرکی گلو، بیماری‌های انگلی ناشی از مصرف گوشت‌های نیمه پخته در انواع کباب‌ها و نیز بیماری‌های منتقل شده از حیواناتی چون گربه به انسان است. حتی بیماری‌هایی چون سل و سیفلیس نیز می‌تواند با عوارضی چون ورم غدد لنفاوی گردن و ران همراه باشد.غدد لنفاوی دو دسته اند و به غدد لنفاوی محیطی چون گردن، زیر بغل و ران پا و غدد مرکزی چون غدد لنفاوی طحال، شکم و قفسه سینه تقسیم می‌شود، بررسی غدد لنفاوی مرکزی نیز در صورتی که تورم غدد لنفاوی محیطی بدون علت و نشانه‌های شایع باشد و شخص نیز بیش از ۵۰ سال داشته باشد از طریق سونوگرافی و نمونه‌برداری ضروری است؛ زیرا بزرگ شدن غدد لنفاوی طحال، قفسه سینه یا شکم در برخی موارد می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های خطرناک و بدخیم باشد.

از آنجاکه تورم غدد لنفاوی معمولا ناشی از یک عفونت است، درمان آن به درمان عامل بیماری مربوط می‌شود. یعنی با درمان گلو دردهای چرکی، سرماخوردگی و زخم‌هایی که ممکن است در ناحیه دست و پا ایجاد شده باشد، تورم و درد غدد لنفاوی بهبود می‌یابد. فراموش نکنید که عفونت‌های پوست سر، شقیقه، صورت، دندان و عفونت‌های سینوس و گوش باعث تورم غدد لنفاوی می‌شود که در صورت تشخیص درست محل عفونت از سوی متخصص، درمان آن مشکل نخواهد بود، اما در ساده‌ترین اقدام، گرم کردن محل متورم شده به کاهش درد ناشی از آن کمک می‌کند، اما فراموش نکنید غدد لنفاوی که بزرگ، سفت و تورم آن بدون علت است نیاز به پیگیری تخصصی و سریع دارد.حالت طبیعی یک غده ی لنفاوی  نرم، لاستیکی، و متحرک است،که قطری  کمتر از ۷ میلی‌متر دارد زمانی که غدد لنفاوی متورم میشوند ، این ناحیه بزرگ و حساس میشود، در بسیاری از موارد، افراد از این اتفاق واهمه دارند و تورم غدد باعث نگرانی آنها میشود .

راه های درمان تورم غدد لنفاوی

نوعی از گلودرد ها ناشی از تورم غدد لنفاوی است . درمان گلو درد استرپتوکوکی بسیار مهم است، چون در غیر این صورت، ممکن است باعث تب روماتیسمی شود که آسیب شدید به قلب می‌رساند.به‌همین دلیل، اگر تورم غدد لنفاوی با گلو درد همراه است، باید حتماً نزد پزشک بروید تا او نمونهٔ برداشته شده از گلوی شما را برای کشت به آزمایشگاه بفرستد. اگر نتیجهٔ کشت وجود استرپتوکوک را نشان دهد، آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان آن تجویز می‌کند.ممکن است عفونت در سر یا صورت شما قرار داشته باشند و ایجاد تورم نمایند .عفونت‌های پوست سر، شقیقه، و صورت و نیز عفونت‌های سینوس و گوش باعث تورم غدد لنفاوی می‌شوند. یک جراح سرو گردن همهٔ اینها را معاینه کرده و در صورت یافتن عفونت، با آنتی‌بیوتیک مناسب آن را درمان می‌کند.

در صورت مشاهده ی علائم ذکر شده به یک پزشک جراح سرو گردن مراجعه نمایید تا مشکلات شما در اسرع وقت برطرف شوند.

چون تورم غدد لنفاوی ناشی از یک عفونت است، درمان آن نیز درمان بیماری اصلی است. در مواجهه به تورم این غدد موارد زیر باید اقدام گردد.

غدد لنفاوی حتی با یک گلودرد ساده نیز تحریک خواهند شد و این نشانه خوبی برای فعالیت خوب سیستم ایمنی بدنتان است. برخی افراد در سنین پایین هم ممکن است به اختلالات مربوط به غدد لنفاوی دچار شوند که در صورت درمان به موقع می توانند با این بیماری مبارزه و آن را درمان کنند.

بدانید : ندول تیروئید چیست؟ آیا همه ندول ها بدخیم هستند؟

بدانید : غدد لنفاوی زیر بغل چرا متورم می شوند؟

بدانید : دلیل بزرگ شدن غدد لنفاوی کشاله ران

بدانید : نکته بهداشتی روز: تورم گره‌های لنفاوی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع: hidoctor.ir

(اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

همه قهرمانان افسانه باشکوه «تروا»

بهترین مبل برای ست کردن با فرش های طرح دار چیست؟

متفورمین را چگونه مصرف کنیم و متفورمین چه عوارضی دارد؟

از بین بردن چربی شکم با 13 استراتژی موثر

علت گل انداختن و سرخ شدن گونه ها در زمان استرس و درمان آن

ریحانه پارسا، مهسا باقری، هوتن شکیبا و در اختتامیه فیلم فجر

لرزش دست در جوانی نشانه چیست؟

طرز تهیه کیک مخملی یا کیک ردولوت برای روز ولنتاین

فواید و مضرات ورزش شنا

علت کمر درد بعد از ورزش و حرکات اصلاحی برای درمان آن

اندازه آلت تناسلی مردان چقدر است؟ می توان آلت تناسلی را بزرگ کرد؟

رنگ موی بلوند را چگونه قهوه ای دودی کنیم؟

فوتوشاپ های جالب از عکس های سلبریتی ها/ چهره قدیم و جدید

ولنتاین امسال، لباس های تان را اینگونه ست کنید

برای جلوگیری از کوچک شدن مغز این خوراکی ها را هر روز بخورید!

کادو روز ولنتاین را به سه روش جالب کادو کنید

کوفته تبریزی بدون گوشت کاملا رژیمی!

آب آلوئه ورا و خواص و مضرات نوشیدن آن برای سلامتی

دلیل آروغ زدن زیاد چیست؟

رنگ مو هایی که شما را 1 سال جوانتر می کند

پنهان کردن نواقص و ایرادهای دیوار با 12 پیشنهاد ارزان قیمت!

راه های درمان تورم غدد لنفاوی

6 فیلم کلاسیک سینما که تماشا کردنشان ممنوع اعلام شد!!

وجود پروتئین در ادرار نشانه چیست؟

روز ولنتاین با چیز کیک قلبی همسرتان را سورپرایز کنید

شبی که ماه کامل شد، فیلم تازه نرگس آبیار یک عاشقانه است در دل خشونت افراطی. یک داستان پرتنش از یک ماجرای ملتهب معاصر. آبیار قصه‌اش را روان روایت می‌کند و توانسته به لحنی متناسب با ماهیت قصه

آیا شما توانایی انجام کارهای تان را ندارید و بلافاصله از انجام کارهای روزمره تان خسته می شوید؟ خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم

اگر در هر یک از زمینه های خانواده، ترس، اضطراب،افسردگی، روابط عاطفی، روابط زناشویی و مسائل جنسی نیاز به راهنمایی و مشاوره داریدمشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

All Rights Reserved – © 219 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید