خواص دارویی و گیاهی

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین
روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

بر اساس اعلام آکادمی پوست آمریکا، آکنه یکی از رایج ترین مشکلات پوستی است که ممکن است در هر سنی رخ دهد اما معمولا در دوران بلوغ شایع تر است.

با توجه به اینکه بلوغ و قاعدگی، روی تشدید آکنه موثر هستند، ممکن است گاهی اوقات متخصصین پوست از قرص های ضد بارداری به منظور تعدیل هورمون ها به عنوان مکمل درمان آکنه در خانم ها کمک بگیرند.

یاسمین یکی از معروف ترین قرص های ضد بارداری است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. اگر شما هم به منظور پیشگیری از بارداری و یا درمان آکنه از این دارو استفاده می کنید خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به مصرف خودسرانه این دارو نفرمایید. شما فقط با تجویز پزشک مجاز به مصرف این دارو هستید. 

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه دارو نداشته و تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه و همراه داشتن نسخه پزشک معالج، امکان پذیر است.

 

 

قرص یاسمین ترکیبی از ۲ هورمون است: استروژن (اتینیل استرادیول) و پروژسترون (دروسپیرنون)

این محصول برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود. این عملکرد عمدتا با جلوگیری از تخمک گذاری در سیکل قاعدگی انجام می گیرد.

همچنین یاسمین با افزایش غلظت مایع واژینال، مانع رسیدن اسپرم به تخمک (لقاح و باروری) و یا چسبیدن تخمک به بافت سطحی رحم می شود. (اگر تخمک موفق به چسبیدن به دیواره ی رحم نشود از بدن خارج می شود.)

علاوه بر پیشگیری از بارداری، اینگونه قرص ها قادر به تنظیم سیکل قاعدگی، کاهش میزان و درد خونریزی در دوران قاعدگی و کاهش ریسک ابتلا به کیست های تخمدان نیز می باشند.

استفاده از این دارو، مانع ابتلا مصرف کننده و شریک جنسی وی به بیماری های مقاربتی (مثل HIV، سوزاک و کلامدیا) نمی شود.

پیش از شروع مصرف این دارو بروشور اطلاعات محصول را با دقت مطالعه کنید. بروشور، حاوی اطلاعات مهمی در خصوص طول دوره مصرف دارو است.

روزانه یک عدد از قرص را همراه با غذا (و یا با معده خالی) میل کنید. (و یا طبق دستور پزشک عمل کنید.)

بهتر است دارو را هر روز سر ساعت معینی میل کنید.

مصرف دارو بعد از شام و یا پیش از خواب احتمال معده درد و حالت تهوع را کاهش می دهد.

دارو را طبق دستورالعمل درج شده مصرف کنید، میزان مصرف دارو را کاهش ندهید و نوبت مصرف دارو را فراموش نکنید.

دیر شروع کردن بسته جدید دارو، مصرف دارو در زمان های مختلف روز، فراموش کردن یک یا چند نوبت از مصرف دارو از جمله مهمترین عواملی هستند که ریسک عدم تاثیرگذاری محصول را افزایش می دهند.

 

 

هر بسته دارو، شامل ۲۱ عدد قرص است. پس از اتمام ۲۱ قرص، به مدت ۷ روز مصرف قرص را متوقف کنید و پس از آن چه قاعدگی اتفاق افتاده باشد، چه اتفاق نیفتاده باشد، می بایست بسته جدید دارو را شروع کنید.

معمولا در طول ۷ روز عدم مصرف قرص، قاعدگی آغاز می شود. اگر قاعدگی رخ نداد با پزشک مشورت کنید.

بهتر است در نخستین دوره شروع مصرف دارو، در ۷ روز اول مصرف قرص، از یک روش غیر دارویی دیگر (مثلا کاندوم یا اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. (البته اگر مصرف دارو را با شروع قاعدگی آغاز کرده اید نیاز به استفاده از روش کمکی در ۷ روز اول نیست)

اگر برای کنترل بارداری داروی دیگری استفاده می کنید و تمایل دارید یاسمین را جایگزین داروی خود کنید در خصوص روش صحیح جایگزینی با پزشک خود مشورت کنید.

 

با مصرف یاسمین ممکن است عوارضی نظیر تهوع، استفراغ، سردرد، نفخ، حساسیت پستان ها، تورم مچ پا یا پاها (احتباس مایعات)، تغییرات وزن رخ دهد.

در برخی افراد لکه بینی بین دوره های قاعدگی و یا قاعدگی نامنظم نیز ممکن است دیده شود؛ بخصوص در طول چندین ماه نخست شروع مصرف دارو

اگر هر یک از این علائم تشدید شد و یا ادامه داشت پزشک خود را مطلع کنید.

اگر در طول یک هفته، ۲ بار مصرف قرص را فراموش کردید و یا دارو را بنابر دستور ذکر شده به درستی مصرف نکردید، بهتر است برای اطمینان از عدم بارداری آزمایش دهید.

به خاطر داشته باشید پزشک فواید این دارو را برای شما بیشتر از عوارض احتمالی آن تشخیص داده است. بخصوص که برخی از مصرف کنندگان این قرص در طول مصرف دارو متوجه هیچگونه عوارضی نمی شوند.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. بنابراین بهتر است در طول مصرف دارو فشار خون خود را مرتبا کنترل کنید و در صورت بالا بودن فشار خون پزشک را مطلع کنید.

نشانه های زیر از عوارض جانبی نادر اما جدی این دارو هستند. لذا در صورت مشاهده هر یک از این نشانه ها فورا پزشک را مطلع کنید:

* تغییرات غیرمعمول خونریزی های واژینال (مثلا پریود پیوسته، خونریزی ناگهانی و شدید، پریود نشدن)

* علائم بالا رفتن پتاسیم خون (مثلا ضعف عضلانی، آهسته شدن و یا نامنظم شدن ضربان قلب)

این دارو ممکن است به ندرت سبب مشکلات جدی لختگی خون شود که گاه مرگبار هستند؛ در صورت مشاهده علائم زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید:

* ترومبوز وریدهای عمقی

* آمبولی ریه

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

* حمله قلبی

احتمال ایجاد واکنش آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه نشانه های زیر که رایج ترین نشانه های واکنش های آلرژیک جدی هستند شدید با اورژانس تماس بگیرید:

* خارش و تورم پوست بخصوص در نواحی صورت، زبان و گلو

* سرگیجه شدید

* مشکلات تنفسی

لیست بالا، شامل تمام عوارض رایج مصرف این دارو نیستند. اگر متوجه هر نشانه ی غیر عادی دیگری شدید که در این لیست عنوان نشده با پزشک تماس بگیرید. همچنین جهت اطمینان پیش از شروع مصرف دارو در خصوص ریسک ابتلا به عوارض جانبی و فواید مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

 

در صورت سابقه واکنش های آلرژیک و حساسیت بخصوص حساسیت به ترکیبات اتینیل استرادیول و دروسپیرون (و یا هر گونه ترکیب استروژن و پروژسترون دیگر) پزشک را مطلع کنید.

پیش از شروع مصرف دارو، پزشک را در جریان سابقه ی پرونده ی پزشکی خود قرار دهید؛ به خصوص اگر خود و یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه ی ابتلا به یکی از بیماری های زیر را دارید:

* مشکلات غده ی آدرنال

* سکته مغزی

* لخته شدن خون (مثلا در پاها، چشم ها، ریه ها)

* فشار خون بالا

* نتایج غیر طبیعی در معاینه پستان

* سرطان (بویژه سرطان سینه یا سرطان رحم)

* اختلالات لختگی خون (مانند کمبود پروتئین C یا پروتئین S)

* دیابت که موجب ایجاد بیماری های کلیوی، چشمی، عصبی یا گرفتگی رگ های خونی شود.

* سابقه ی سردردهای شدید و میگرنی

* تاریخچه ی خانوادگی یا شخصی اختلالات تورم پوست مثلا ابتلا به آنژیو ادم. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله ی بررسی انواع کهیر و علل آن  مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

* مشکلات قلبی (مثلا بیماری های دریچه ی قلب، ضربان قلب نامنظم، سابقه حمله قلبی)

* مشکلات کبدی (مثلا تومور کبدی، بیماری های فعال کبدی)

* مشکلات کلیوی

* سابقه زردی چشم ها یا پوست در طول دوران بارداری و یا زمان مصرف قرص های ضد بارداری

* خونریزی بی دلیل واژینال

* کلسترول یا تری گلیسیرید بالا (چربی خون)

* افسردگی

* تورم (ادم)

* مشکلات کیسه صفرا

* چاقی

اگر دیابت دارید، این دارو ممکن است روی میزان قند خون شما تاثیر بگذارد. مرتبا قند خون خود را چک کنید و نتایج را به پزشک اطلاع دهید.

اگر نشانه های قند خون بالا دارید، مثلا تشدید ادرار و تشنگی، پزشک را در جریان بگذارید تا در صورت لزوم، داروهای دیابت استفاده کنید و یا با رعایت رژیم و ورزش قند خون خود را کنترل کنید.

اگر سابقه ی جراحی دارید و یا قصد انجام جراحی خاصی دارید، و یا مجبور هستید به مدت طولانی بدون حرکت جایی بنشینید یا دراز بکشید (مثلا یک پرواز طولانی مدت پیش رو دارید.) پزشک خود را مطلع کنید. چراکه این شرایط خطر ابتلا به لختگی خون را افزایش می دهند. بخصوص اگر داروهای ضد بارداری هورمونی مصرف می کنید؛ ممکن است نیاز باشد برای مدت کوتاهی به منظور احتیاط نیاز به قطع مصرف دارو باشد.

بطور کلی توصیه می شود پیش از انجام هرگونه جراحی و اعمال دندانپزشکی، پزشک را در خصوص تمام داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای و گیاهی که مصرف می کنید مطلع کنید.

این دارو ممکن است سطح پتاسیم خون شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های حاوی پتاسیم یا جایگزین های نمکی که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است بخش هایی از پوست را تیره و کدر کند (ملاسما)، نور خورشید ممکن است این اثر را تشدید کند. در طول مصرف دارو، تا حد ممکن زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید و از آفتاب گرفتن و سولاریوم پرهیز کنید. همچنین هنگام خروج از منزل از لباس های پوشش دار و ضد آفتاب استفاده کنید. توصیه می شود جهت آشنایی بیشتر با ملاسما به مقاله ی بررسی ملاسما به عنوان یکی از مشکلات رنگدانه ای پوست مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

اگر دید شما نزدیک بین است و یا از لنز های تماسی استفاده می کنید، ممکن است متوجه افزایش اختلالات بینایی یا مواجهه با مشکل در هنگام گذاشتن لنز شوید. اگر این مسائل اتفاق افتاد، در خصوص آن با چشم پزشک خود مشورت کنید.

اگر مدت زیادی پس از متوقف کردن مصرف قرص، باردار نشدید، حتما پزشک را مطلع کنید.

این دارو نمی بایست در طول دوران بارداری استفاده شود، اگر باردار هستید (و یا احتمال بارداری می دهید) فورا پزشک را در جریان بگذارید.

این دارو ممکن است وارد شیر مادر شود، که ممکن است کیفیت شیر مادر را تحت تاثیر قرار داده و به نوزاد آسیب برساند. در خصوص مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

 

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به مصرف خودسرانه این دارو نفرمایید. شما فقط با تجویز پزشک مجاز به مصرف این دارو هستید. 

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه دارو نداشته و تهیه دارو صرفا از طریق مراجعه به داروخانه و همراه داشتن نسخه پزشک معالج، امکان پذیر است.

 

۰۹ مرداد ۱۳۹۸

۰۹ مرداد ۱۳۹۸

۰۶ مرداد ۱۳۹۸

سایت اویـرو در ابتدای سال 1387، با گردآوری گروهی از مشاوران مجرب اقدام به ارائه خدماتي نوين در زمينه مشاوره و فروش اینترنتی محصولات آرايشی و زيبايی آغاز به کار نمود. اعتبار ما بیش از 40 سال سـابقه و خدمت به شما عزیزان در قالب داروخـانه (عدالت) می باشد که خود تجربه ایست بسیار در زمینه فروش محصولات زیبایی و آرایشی.

پیشگیری از پیری زودرس با سرم سی ویت سسدرما

درمان ریزش مو با قرص اسپیرونولاکتون

معرفی کپسول سلبرکس (سلکوکسیب)

اهمیت مصرف ویتامین D3 و قرص ویتامین D3 هلث اید

ترکیبات این چهار قرص (یاسمین – روکین – کنتراسمین – دروسپیل) ، مثل هم بوده و شامل : 3 میلی گرم دروسپیرنون و 0.03 میلی گرم اتینیل استرادیول می باشد.

بسته بندی قرص یاسمین: قرص 28 تایی شامل 28 قرص فعال + 7 قرص بی اثر می باشد . هم چنین بسته بندی 21 عددی نیز دارد.

بسته بندی قرص روکین و کنتراسمین و دورسپیل: شامل بسته ی 21 عددی فعال می باشد.

كنتراسپتیو تركیبی با اثر مهار گونادوتروپین ها مهار تخمك گذاری و كاهش موكوس سرویكال و اندومترروش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

دروسپیرنون یك آنالوگ اسپیرونولاكتون است كه فعالیت آنتی مینرالوكورتیكوئیدی داردو اما اثرات آندرو‍‍ژ‍نیك، استروژنیك، آنتی گلوكوكورتیكوئیدی و گلوكوكورتیكوئیدی را ندارد.دارو مقداری اثرات آنتی آندروژنیك دارد.

نقص كلیوی، كبدی، آدرنال، بیماری های ترومبو آمبولی وترومبوفلبیت ،بیماری های قلبی و عروقی، دیابت با در گیری عروقی ،سردرد با علائم نورولوژیك ،كارسینوم سینه و آندومتر، نئو پلازی وابسته به استروژن ،خونریزی غیر عادی رحمی، زردی و یرقان، تومور كبدی ،حاملگی یا شك به حاملگی ،افراد سیگاری بالای 35 سال

یاسمین: روزی یك عدد شروع از روز اول تا 21 روز 7 قرص غیر فعال درادامه مصرف می شودكه رنگ متفاوت دارد مصرف این قرصها درپیشگیری ازبارداری كمكی نمی كند اما به جایگزینی استروژن كمك میكند.

کنتراسمین و روکین و دروسپیل : از روز اول قاعدگی ، شبی یک عدد تا 21 شب . سپس 7 روز فاصله تا شروع بسته جدید .

یاز : از روز اول سیکل  ،بسته از ابتدا شروع شده و بدون وقفه  ،بسته ی دوم شروع شود . قرصهای سفید  ،خنثی بوده و دارای هورمون نیستند . 

عوارض قلبی عروقی، بیماری های سنگ مثانه ،ترومبوز، عوارض گوارشی، ادم، تغییر درسیكل قاعدگی ،ناباروری موقت بعد از قطع مصرف، ملاسما، تغییر در وزن، كاهش ترشح شیر در هفته های اول بعد از زایمان، میگرن، راش، عوارض قلبی ،كاندیدیاز،عدم تحمل لنز های تماسی

 

زیفامپین، ضد صرع ها، آنتی بیوتیك، آتروواستاتین، اسید اسكوربیك، استامینوفن

در حاملگی گروه X

در شیردهی: سبب كاهش ترشح شیر می شود. 

 


${Body}

بانک اطلاعات

ابزارهای بارداری و زایمان

ابزارهای رشد کودک

ابزارهای سنجش سلامت

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مطلب از سایر رسانه ها

وب‌سایت اوما:  داروهای ضد بارداری خوراکی داروهایی هستند که از حاملگی جلوگیری می کنند. آنها یک روش کنترل بارداری هستند. داروهای کنترل بارداری خوراکی داروهای هورمونی هستند که ممکن است ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژستین یا پروژسترون را داشته باشند.

ترکیبی از استروژن و پروژستین با مهار هورمون های لووتینیزه (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) از بارداری جلوگیری می کند. LH و FSH نقش مهمی در رشد تخمک و آماده شدن پوشش رحم برای لانه گزینی جنین دارند. پروژستین همچنین باعث ایجاد مخاطی رحمی می شود که نفوذ اسپرم به تخمک را دشوار می کند. در برخی از زنان پروژستین مانع از تخمک گذاری می شود.

انواع مختلف قرص های کنترل بارداری که حاوی استروژن و پروژستین هستند و به عنوان “تک فازی”، “دو فازی” یا “سه فازی” نامیده می شوند وجود دارد:

قرص ضد بارداری تک فازی

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

قرص های ضد بارداری تک فازی مقدار استروژن و پروژسترون مساوی را به صورت روزانه تامین می کنند.

قرص های ضد بارداری دو فازی

هر روز به مدت ۲۱ روز از چرخه، مقدار مساوی استروژن تامین می کنند. در نیمه اول چرخه، نسبت پروژسترون / استروژن پایین تر است، به این ترتیب پوشش رحم (اندومتریوم) در طول چرخه قاعدگی ضخیم می شود. در طول نیمه دوم چرخه، نسبت پروژسترون / استروژن بالاتر است، به طوری که تخلیه نرمال پوشش رحم رخ می دهد.

قرصهای ضد بارداری سه فازی

دارای غلظت های ثابت یا تغییر دهنده استروژن و غلظت پروژسترون در طول دوره است. هیچ شواهدی وجود ندارد که قرص های ضد بارداری خوراکی دو فازی یا سه فازی، ایمن تر از داروهای ضد بارداری خوراکی تک فازی هستند، یا برعکس.

عوارض جانبی قرص های ضد بارداری

شایعترین عوارض جانبی قرص های ضد بارداری شامل:

این عوارض جانبی اغلب پس از چند ماه استفاده رخ میدهد. ممکن است دوره های قاعدگی ناگهانی یا خونریزی هایی رخ دهد اما اغلب موقت هستند و هیچ اثر جانبی جدی نیست. زنان با سابقه میگرن ممکن است افزایش فرکانس میگرن را متوجه شوند. از سوی دیگر، زنان که میگرن های ناشی از نوسانات در سطح هورمون خود دارند، ممکن است بهبود میگرن را با استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی مشاهده کنند؛ زیرا سطح هورمون ها در طول مصرف قرص های ضد بارداری یکنواخت می شود.

غالبا، پیشگیری از بارداری ممکن است به افزایش فشار خون، لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته منجر شود. زنانی که سیگار می کشند، مخصوصا کسانی که بیش از 3۵ سال دارند و زنان دارای بیماری های خاص مانند سابقه لخته شدن خون یا سرطان سینه یا اندومتر، باید از مصرف قرصهای کنترل بارداری اجتناب کنند، زیرا این بیماری ها می تواند خطرات نامطلوب قرص های خوراکی کنترل بارداری را افزایش دهد.

۱۲ قرص ضد بارداری موجود در ایران+نحوه مصرف آنها

بطور کلی سه دسته قرص ضدبارداری موجود است که شامل:

گروه اول قرص های ضد بارداری:

این دو قرص از نظر ترکیبات یکی هستند و تنها از نظر دوز بکار رفته متفاوت هستند، قرص اچ دی دوزش دوبرابر قرص ال دی است.

۱- قرص ال دی (LD)

نحوه مصرف قرص: هر بسته حاوی ۲۱ قرص است که باید اولین قرص از روز سوم تا پنجم پریودی شروع شود. در صورت اتمام یا ادامه خونریزی مصرف قرص را شروع کنید. ۲۱ عدد را مصرف کرده و ۷ روز قرص نخورید و بدون توجه به شروع خونریزی، بسته دوم را از روز هشتم شروع کنید.

۲- قرص اچ دی ( HD)

نحوه مصرف قرص: هر بسته حاوی ۲۱ قرص است که باید اولین قرص از روز سوم تا پنجم پریودی شروع شود. در صورت اتمام یا ادامه خونریزی مصرف قرص را شروع کنید. ۲۱ عدد را مصرف کرده و ۷ روز قرص نخورید و بدون توجه به شروع خونریزی، بسته دوم را از روز هشتم شروع کنید.

نکات مورد توجه در مورد این قرص ها:

گروه دوم قرص ضد بارداری: یاز، یاسمین، روکین، کنتراسمین، دروسپیل

ترکیبات این داروها هم مشابه است و شامل دروسپیرنون و اتینیل استرادیول است.

3- قرص یاسمین

قرص یاسمین بصورت قرص ۲۸ تایی شامل ۲۸ قرص فعال + ۷ قرص بی اثر می باشد و هم چنین بسته بندی ۲۱ عددی نیز دارد.

نحوه مصرف: روزی یك عدد شروع از روز اول تا ۲۱ روز ۷ قرص غیر فعال درادامه مصرف می شودكه رنگ متفاوت دارد مصرف این قرصها درپیشگیری ازبارداری كمكی نمی كند اما به جایگزینی استروژن كمك میكند.

۴- یاز

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است.

نحوه مصرف قرص: از روز اول سیکل ،بسته از ابتدا شروع شده و بدون وقفه ،بسته ی دوم شروع شود . قرصهای سفید ،خنثی بوده و دارای هورمون نیستند .

۵- روکین

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است.

نحوه مصرف قرص: از روز اول قاعدگی ، شبی یک عدد تا ۲۱ شب . سپس ۷ روز فاصله تا شروع بسته جدید .

۶- کنتراسمین

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است. نحوه مصرف مشابه قرص روکین است.

۷- دروسپیل

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است. نحوه مصرف مشابه قرص روکین است.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

نکات قابل توجه در مصرف این قرص ها

گروه سوم قرص های ضدبارداری: مارولون یا دزوسپتیو یا دایسینل

۸- مارولون

دزوسپتیو با نام تجاری مارولون موجود است، بسته ۲۱ عددی موجود است و روزی یک قرص جلوگیری از بارداری مارولون از روز ۵ قاعدگی تا ۲۱ روز بسته بعدی ۷ روز بعد اتمام بسته قبل مصرف میشود. اگر زمان شروع بعد از روز پنجم بود تا مدت ۱۰ روز از یک روش جلوگیری دیگر مثل کاندوم استفاده نمائید.

نکات قابل توجه در مصرف قرص

گروه چهارم قرصهای ضد بارداری : بلارا (belara) یا چاریوا (chariva)

این دو قرص مشتق شده از پروژسترون طبیعی هستند و ترکیبات مشابه دارند.

۹- بلارا

هر بسته بلارا حاوی ۲۱ قرص می باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. در صورتیکه در دوره های قبل، نوع دیگر ضد بارداری را دریافت کرده اید. می توانید مصرف قرص جلوگیری از بارداری بلارا را آغاز کنید.

۱۰- چاریوا

نحوه مصرف مشابه قرص بلارا است.

نکات قابل توجه در مصرف این قرص ها

گروه پنجم قرص های ضد بارداری:

۱۱- قرص تری فازیک

قرص بصورت بسته ۲۱ عددی است. روز اول قاعدگی شروع به مصرف می کنید، سپس ۷ روز توقف و بعد شروع مجدد در روز هشتم است. تاثیرات جلوگیری یک هفته بعد از مصرف بروز میکنه ، این یک هفته از روش دیگری استفاده کنید.

گروه ششم قرص های ضد بارداری:

این داروها ترکیب مشابه دارند و حاوی استروژن و پروژستین هستند و در واقع ضد آندروژن و ضد بارداری هستند. مصرف این قرص ها در بارداری در رده X قرار دارد.

۱۲- دیان یا سیپروترون کامپاند

از روز پنجم قاعدگی روزانه یك قرص به مدت ۲۱ روز مصرف می‌شود. سپس، به مدت یك هفته مصرف دارو قطع، و بعد از آن، دوباره همین برنامه مصرف دنبال می‌شود. در صورت بروز وقفه در قاعدگی، ابتدا باید احتمال بارداری را رد كرد و سپس دوره بعدی درمان را شروع نمود.

** قرص های کلایرت ، اتیسترون و دافنه در این گروه قرار دارند و نحوه مصرف مشابه قرص دیان است.

۱۹ سوال رایج شما درباره قرص ضدبارداری

۱- آیا مصرف قرصهای کنترل بارداری در حین شیردهی مجاز است؟

استفاده از قرصهای کنترل بارداری هنگام شیردهی با کاهش تولید شیر، کاهش وزن نوزاد و کاهش میزان نیتروژن و پروتئین شیر همراه است. استفاده از یک محصول پروژسترون در طول شیردهی توصیه می شود. کالج آمریکایی زنان و زایمان تاخیر مصرف داروهای ضد بارداری استروژن و پروژستین را تا ۶ ماه پس از بارداری توصیه می کند.

۲- قرص های ضدبارداری چگونه بسته بندی می شوند؟

قرص های ضدبارداری منظم ۲۱ یا ۲۸ روزه است. قرص بیست و یک روز حاوی ۲۱ قرص فعال است. قرص های ۲۸ روزه حاوی ۲۱ قرص فعال و ۷ قرص غیر فعال (پلاسبو) است. بسته های قرص با روزهای هفته مشخص می شود تا هر روز یک قرص مصرف کنید. هفت قرص غیرفعال در بسته قرص ۲۸ روزه اضافه شده است که به شما یادآوری می شود که یک بسته قرص جدید پس از ۲۸ روز شروع کنید.

برخی قرص های جدیدتر فقط ۲ قرص غیر فعال دارند.

بسته بندی فصلی طولانی مدت حاوی ۸۴ قرص صورتی فعال و هفت قرص بی ضرر سفید است.

3- چگونه قرصهای ضد بارداری را شروع کنم؟

وقتی قرصهای کنترل قاعدگی را آغاز می کنید از پزشک خود سوال کنید. دوره بعدي شما حدود ۲۵ روز پس از شروع بسته قرص شروع خواهد شد. بهتر است قرص ها را در یک زمان در روز مصرف کنید. می توانید قرص ها را هر زمانی در طول روز مصرف کنید، اما مصرف آن قبل از صبحانه و یا در زمان خواب باعث می شود آن را راحت تر به یاد آورید.

۴- چه زمانی یک قرص دیگر ضد بارداری را شروع کنم؟

هر یک از بسته های قرص جدید را در همان روز هفته که قرص را آغاز کردید، شروع کنید. اگر بسته قرص ۲۱ روزه دارید، بسته قرص جدید را هفت روز پس از به پایان رساندن بسته قرص قدیمی شروع کنید. اگر بسته قرص ۲۸ روزه دارید، پس از مصرف قرص آخر بسته قدیمی، بسته جدید را آغاز کنید.

۵- چگونه قرص های ضد بارداری عمل می کند؟

قرص های ضد بارداری معمولا ماه اول عمل می کنند. برای حفظ ایمنی، پزشکان در طی ماه اول استفاده از فرم دیگری از قرص بارداری، مانند کاندوم را توصیه می کنند. پس از ماه اول، فقط می توانید بر روی قرص ضد بارداری تکیه کنید.

۶- آیا قرص های ضد بارداری را می توان در هوای گرم و یا سرد نگهداری کرد؟

همه قرصهای ضد بارداری خوراکی را باید بین ۱۵ و 3۰ درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

۷- آیا برای قرصهای ضد بارداری نیاز به نسخه دارم؟

بله. برای قرص های کنترل بارداری خوراکی نیاز به تجویز پزشک دارید.

۸- آیا می توانید مصرف قرص را در هر زمان ماه شروع کنید؟

می توانید قرصها را در هر زمان در طول چرخه شروع کنید. هنگامی که یک قرص ترکیبی را – استروژن و پروژستین – ظرف پنج روز پس از شروع دوره قاعدگی مصرف می کنید، بلافاصله از بارداری محافظت می شود.

۹- آیا می توانید قرص های ضد بارداری را قبل از شروع پریودی شروع کنید؟

اول، به نوع قرص توجه کنید. … اگر اولین قرص خود را در عرض پنج روز اول از پریودی مصرف می کنید، بلافاصله بدن محافظت می شود. با این حال، اگر می خواهید زودتر شروع کنید و پریودی شما تا چند هفته دیگر شروع نمی شود، هنوز هم می توانید مصرف قرص ها را آغاز کنید، اما بلافاصله بدن محافظت نمی شود.

۱۰- آیا در حین مصرف قرص ضد بارداری امکان بارداری وجود دارد؟

قرص های ضدبارداری بیش از ۹۹٪ به جلوگیری از بارداری می پردازند. این بدان معنی است که کمتر از یک زن در ۱۰۰ نفر که قرص ضدبارداری مصرف می کند، در یک سال باردار می شود.

۱۱- آیا قرص ضدبارداری می تواند سینه های شما را بزرگتر کند؟

هورمون های قرص های ضدبارداری تغییراتی در سینه شما ایجاد می کند. … در بیشتر موارد، هر گونه تغییر در اندازه سینه، نتیجه ریزش مایع یا افزایش موقت وزن ناشی از افزایش هورمون است. بعضی از زنان ممکن است تغییر اندازه در سایز سینه را در هنگام مصرف قرص های فعال تجربه کنند.

۱۲- آیا می توانید یک دوره پریودی را با مصرف قرص حذف کنید؟

مصرف قرص های ضد بارداری یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری و درمان بسیاری از مشکلات است. از آنجا که قرص با معرفی هورمون های مختلف به سیستم شما کار می کند، می تواند چرخه قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از زنان ممکن است خونریزی کندتر داشته باشند، و برخی دیگر ممکن است پریود نشوند.

۱3- آیا در حین مصرف قرص ضدبارداری پریود می شوید؟

در حین استفاده از قرصهای کنترل بارداری، پریودی شما قطع می شود. این مسئله طبیعی است. اگر یک دوره را از دست بدهید و هیچ قرصی را فراموش نکنید، همه چیز خوب است. فقط بسته جدید قرص را در زمان معمول شروع کنید.

۱۴- آیا در صورت فراموش کردن یک روز قرص ضدبارداری امکان بارداری وجود دارد؟

اگر یک قرص را فراموش کنید یا یک روز در شروع بسته جدید تاخیر داشته باشید، هنوز در برابر بارداری محافظت می شوید. شما نیازی به استفاده از دیگر روش های پیشگیری از بارداری اضافی ندارید. … قرصی را که فراموش نکردید بلافاصله بخورید (حتی اگر این بدین معنی باشد که دو قرص را در یک روز مصرف کنید)، بقیه بسته را طبق معمول ادامه دهید.

۱۵- آیا در صورتی که ۷ روز قرص مصرف نکنید باردار می شوید؟

در این زمان خانم هنوز از بارداری محافظت می شود.

۱۶- پس از شروع مصرف قرص چه مدت طول می کشد تا قرص تاثیر بگذارد؟

بستگی به زمان شروع به مصرف دارد. شما می توانید قرص را هر زمانی شروع کنید، اما باید ۷ روز اول از یک روش کنترل دیگر (مثل کاندوم) نیز استفاده کنید. اگر قرصهای ترکیبی را ظرف ۵ روز پس از شروع پریودی شروع کنید، از بارداری محافظت خواهید شد.

۱۷- آیا قرص های ضدبارداری مانع از تشکیل آکنه می شوند؟

مقدار زیاد آندروژن سبب تشکیل آکنه می شود. مصرف قرص های ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون باعث کاهش میزان اندروژن ها در بدن شما می شود. این مسئله باعث کم شدن چربی و آکنه می شود.

۱۸- کدام قرص ضدبارداری پریودی شما را متوقف می کند؟

Lybrel یک قرص ضد بارداری بدون پریودی است. این اولین قرص ضد بارداری با دوز پایین است که به مدت 3۶۵ روز مصرف می شود. Seasonale داراي ۱۲ هفته قرص استروژن / پروژستين و به دنبال آن ۷ روز قرص هاي بدون هورمون است كه به معني ۴ دوره پریودی در سال است.

۱۹- آیا باید قرص را در زمان مشابه در روز مصرف کنید؟

مصرف قرص های ترکیبی ضد بارداری در زمان یکسان مهم نیست. اما مصرف آن ها در یک زمان ثابت باعث می شود به عادت تبدیل شود و قرص را فراموش نکنند. اما تا زمانی که قرص به صورت روزانه مصرف شود، از بارداری جلوگیری می کند.

داروی یاسمین ۲۸ ترکیبی از دو هورمون استروژن (اتینیل استرادیول) و پروژستین (دروسپیرنون) است. از داروی یاسمین ۲۸ برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود.

داروی یاسمین ۲۸ عمدتا از طریق جلوگیری از انتشار تخمک (تخمک گذاری) در دوران قاعدگی شما عمل می‌کند. این دارو همچنین با غلیظ‌تر کردن مایع واژن از رسیدن اسپرم به تخمک (باروری) جلوگیری کرده و خطوط دهانه‌ی رحم را تغییر می‌دهد تا مانع اتصال تخم بارور شود. در صورتی که یک تخم بارور به رحم متصل نشود از بدن عبور می‌کند.

علاوه بر خاصیت پیش‌گیری از بارداری، قرص‌های ضد بارداری، می‌توانند دوره‌های قاعدگی شما را منظم کنند، دردهای دوره‌ی قاعدگی را کاهش دهند و از میزان خطر ابتلا به کیست تخمدان بکاهند.
استفاده از داروی یاسمین ۲۸ از شما یا شریکتان در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، مانند ایدز، سوزاک و عفونت کلامیدیا محافظت نمی‌کند.

پیش از شروع مصرف داروی یاسمین ۲۸ نحوه‌ی استفاده از آن را مطالعه کرده یا از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید. بروشورهای نحوه‌ی استفاده از دارو حاوی اطلاعات بسیار مهمی درباره‌ی چگونگی مصرف قرص‌ها و دوز مصرفی آن‌ها است.

داروی یاسمین ۲۸ را به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، به همراه غذا یا بدون غذا و معمولا یک بار در روز استفاده کنید. به عنوان یادآور مصرف داروی یاسمین ۲۸ در زمان مقرر در هر بیست و چهار ساعت یک ساعت معین کرده و قرص یاسمین ۲۸ را دقیقا در همان ساعت مصرف کنید. استفاده از داروی یاسمین ۲۸ بعد از شام و در هنگام خواب ممکن است باعث کاهش ناراحتی معده و حالت تهوع ناشی از مصرف این دارو شود.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

دستورالعمل درج شده روی بسته‌ی دارو را به دقت دنبال کنید. مصرف قرص یاسمین ۲۸ را از اولین دانه‌ی قرص شروع کرده و دقیقا طبق روش استفاده مصرف کنید. سعی کنید هیچ یک از دوزهای مصرفی داروی یاسمین ۲۸ را از دست ندهید. در صورتی که شما دوزهای مصرفی داروی یاسمین ۲۸ را از دست بدهید یا قرص‌ها را در زمان‌های متفاوتی از روز مصرف کنید یا یک بسته‌ی جدید از قرص یاسمین ۲۸ را دیرتر از موعد تجویز استفاده کنید امکان بارداری ناخواسته برای شما بیشتر می‌شود.

هر بسته‌ی قرص یاسمین ۲۸ حاوی ۲۱ قرص دارای مواد اولیه‌ی دارویی فعال (با هورمون) است. ممکن است هر بسته‌ی دارو هفت قرص یادآور بدون هورمون نیز درون خود داشته باشد. هر روز یک قرص فعال (با هورمون) را به مدت ۲۱ روز در یک ردیف از بسته‌ی قرص مصرف کنید. در صورتی که از محصولی با ۲۸ قرص استفاده می‌کنید پس از مصرف آخرین قرص فعال، هر روز، یک عدد قرص یادآور را به مدت هفت روز، در یک ردیف، مصرف کنید، مگر این‌که خلاف تجویز پزشک باشد. در صورتی که از محصولی با ۲۱ قرص استفاده می‌کنید به مدت هفت روز هیچ داروی دیگری مصرف نکنید، مگر در شرایط خاصی که دارو توسط پزشک شما تجویز شده باشد. معمولا باید سه روز بعد از مصرف آخرین قرص یک دوره قاعده شوید. پس از این که آخرین دانه‌ی قرص یادآور را مصرف کردید یا هفت روز بدون استفاده از قرص فعال گذراندید چه در صورتی که هنوز در دوران قاعدگی به سر می‌بردید، چه پس از دوران قاعدگی شروع دوره‌ی جدید مصرف قرص یاسمین ۲۸ را شروع کنید. در صورت عدم قاعدگی با پزشک خود صحبت کنید.

در صورتی که اولین بار است که از داروی یاسمین ۲۸ استفاده می‌کنید و از سایر روش‌های پیش‌گیری از بارداری هورمونی از قبیل برچسب ضد بارداری یا قرص‌های دیگر ضد بارداری استفاده نکرده‌اید اولین قرص داخل بسته را اولین یک‌شنبه‌ی بعد از شروع دوره‌ی قاعدگی یا در اولین روز قاعدگی مصرف کنید. در صورتی که دوره‌ی قاعدگی شما از یک‌شنبه شروع می‌شود مصرف داروی یاسمین ۲۸ را از همان روز شروع کنید. در اولین دوره‌ی استفاده از داروی یاسمین ۲۸ تا زمانی که دارو تاثیر کامل خود را بگذارد، به مدت هفت روز، برای جلوگیری از بارداری از روش‌های غیر هورمونی پیش‌گیری از بارداری مانند کاندوم و اسپرم‌کش استفاده کنید. در صورتی که در روز اول قاعدگی از داروی یاسمین ۲۸ استفاده کردید نیازی به استفاده از محصولات پیش‌گیری از بارداری دیگر در هفته‌ی اول نیست.

از پزشک خود یا دکتر داروخانه در مورد استفاده از داروی یاسمین ۲۸ به جای روش‌های دیگر کنترل بارداری مانند برچسب ضد بارداری یا قرص‌های پیش‌گیری از بارداری دیگر سوال کنید.

حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تورم، تیر کشیدن پستان‌ها، ورم کردن زانوها و پاها (آب آوردن) و تغییر در وزن از جمله عوارض جانبی مصرف داروی یاسمین ۲۸ هستند. احتمال بروز خون‌ریزی واژن در مدت زمان بین پریودها (به صورت لکه بینی) یا عدم قاعدگی یا قاعدگی نامنظم، مخصوصا در چند ماه اول استفاده از دارو، هم از عوارض جانبی دیگر مصرف داروی یاسمین ۲۸ است. در صورتی که هر کدام از این عوارض برای مدت طولانی ادامه داشت یا شدیدتر شد به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت عدم قاعدگی در دو دوره‌ی متوالی یا عدم قاعدگی در یک دوره در صورتی که قرص یاسمین ۲۸ طبق برنامه استفاده نشده باشد برای آزمایش بارداری با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورتی که پزشک داروی یاسمین ۲۸ را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی یاسمین ۲۸ را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

مصرف داروی یاسمین ۲۸ ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شود. به طور مرتب فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورتی که دچار فشار خون بالا شده بودید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که عوارض جانبی جدی مانند تغییرات غیر عادی در خون‌ریزی واژن از قبیل لکه بینی مداوم، خون‌ریزی شدید و ناگهانی و عدم قاعدگی، علائم سطح بالای پتاسیم خون مانند ضعف عضلانی و تپش قلب آهسته یا نامنظم به سرعت موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی یاسمین ۲۸ به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی و کشنده‌ی ناشی از لخته شدن خون از جمله ترومبوز سیاه‌رگی، آمبولی ریه و سکته‌ی مغزی و حمله‌ی قلبی شود. با پزشک خود درباره‌ی مضرات و مزایای مصرف داروی یاسمین ۲۸ صحبت کنید.

در صورت بروز علائم نادر اما خطرناکی مانند تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه‌ی سینه، فک و دست چپ، تعریق غیر عادی، گیجی، سرفه‌های خونی، سرگیجه‌ی ناگهانی، بی‌هوش شدن، درد، ورم و احساس حرارت و گرمی در ماهیچه‌ی ساق پا یا کشاله‌ی ران، مور مور شدن، ضعف و بی‌حسی در دست‌ها و پاها، سردردهای غیر عادی از جمله سردرد همراه با تغییر در بینایی، از دست دادن تعادل، شدیدتر شدن دردهای میگرنی و سردردهای شدید ناگهانی یا به صورت مداوم، لکنت زبان، ضعف در یک سمت بدن و تغییرات ناگهانی بینایی از قبیل عدم بینایی جزئی یا کلی، مشاهده‌ی غده در پستان‌ها، درد شدید معده و شکم، ادرار تیره رنگ، زرد شدن چشم یا پوست، تغییرات روحی و روانی مانند افسردگی جدید یا شدیدتر شدن افسردگی سابق و افکار خودکشی به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی یاسمین ۲۸ نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.
با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

پیش از مصرف داروی یاسمین ۲۸ در صورتی که به این دارو یا به داروهای اتینیل استرادیول یا به دروسپیرنون آلرژی دارید موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی یاسمین ۲۸ ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از داروی یاسمین ۲۸ تمامی سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانیدِ مخصوصاْ سابقه‌ی ابتلا به مشکلات غده‌ی آدرنال، سکته‌ی مغزی، لخته شدن خون به عنوان مثال در پاها، چشم و شش‌ها، فشار خون بالا، نتیجه‌ی غیر طبیعی آزمایش پستان، سرطان به عنوان مثال مشاهده‌ی غده‌ی بدخیم در پستان‌ها یا سرطان پستان، اختلالات لخته شدن خون که برای مثال ناشی از کمبود پروتئین C یا پروتئین S باشد، دیابتی که موجب بیماری‌های کبدی، چشمی، اعصاب و رگ‌های خونی شده باشد، سردرد شدید یا میگرنی، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی اختلال خاص تورم یا آنژیوادم، مشکلات قلبی مانند مشکلات دریچه‌ی قلب، تپش قلب نامنظم و سابقه‌ی حمله‌ی قلبی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبد از جمله تومور کبدی یا بیماری‌های فعال کبدی، سابقه‌ی زرد شدن رنگ چشم و پوست یا یرقان در طول بارداری یا در حین استفاده از قرص‌های پیش‌گیری از بارداری، خون‌ریزی واژن به دلایل نامشخص، سطح بالای کلسترول یا تری گلیسرید (چربی خون)، افسردگی، ورم یا ادما، مشکلات کیسه‌ی صفرا و بیماری چاقی.

در صورتی که به بیماری دیابت مبتلا هستید مصرف داروی یاسمین ۲۸ ممکن است بر روی میزان قند خون شما تاثیر بگذارد. میزان قند خون خود را طبق راهنمایی‌های پزشک اندازه بگیرید و نتایج آن را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی و ادرار را دارید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک شما نیاز به تغییر دادن داروهای دیابت و برنامه‌ی ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

در صورتی که عمل جراحی جدی داشتید یا خواهید داشت یا در صورتی که قرار است مدت زیادی بستری بشوید یا روی صندلی بنشینید برای مثال پرواز طولانی مدت داشته باشید به پزشک خود اطلاع دهید. این شرایط، به خصوص در صورتی که از محصولات پیش‌گیری از بارداری هورمونی استفاده می‌کنید، خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. ممکن است برای مدتی نیاز به قطع مصرف داروی یاسمین ۲۸ یا اقدامات احتیاطی ویژه‌ای داشته باشید.

پیش از هر عمل جراحی تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک خود یا دکتر دندان‌پزشک در میان بگذارید.

مصرف داروی یاسمین ۲۸ ممکن است سطح پتاسیم خون شما را افزایش دهد. پیش از استفاده از مواد حاوی پتاسیم یا جایگزین‌های نمکی که حاوی پتاسیم هستند موضوع را به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

ممکن است مصرف داروی یاسمین ۲۸ باعث ایجاد لکه یا سیاه شدن قسمتی از پوست صورت‌تان یا بیماری ملاسما شود. نور خورشید ممکن است این اثر جانبی را شدیدتر کند. سعی کنید زمانی را که زیر نور خورشید سپری می‌کنید محدود کنید. از رفتن به اتاقک‌های سولاریوم اجتناب کنید. از لامپ‌های خورشیدی فاصله بگیرید. هنگامی که از خانه بیرون می‌روید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید و لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید به تن کنید.

در صورتی که نزدیک بین هستید یا از لنز طبی استفاده می‌کنید ممکن است به مشکلات بینایی دچار شوید یا در استفاده از لنز طبی‌تان با مشکل مواجه شوید. در صورتی که با چنین مسائلی مواجه شدید موضوع را به چشم‌پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است بعد از توقف مصرف داروی پیش‌گیری از بارداری مدت بیشتری تا بارداری شما زمان لازم باشد. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

از داروی یاسمین ۲۸ در زمان بارداری استفاده نکنید. در صورتی که باردار شده‌اید یا فکر می‌کنید که باردار هستید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت زایمان یا سقط جنین بعد از سه ماه اول بارداری با پزشک خود راجع به روش‌های مورد اطمینان پیش‌گیری از بارداری صحبت کنید تا متوجه شوید چه زمانی بهتر است از محصولات حاوی استروژن، مانند داروی یاسمین ۲۸، برای پیش‌گیری از بارداری استفاده کنید.

برای مصرف داروی هیدروکسی‌زین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

اگر فردی بیش از اندازه از داروی هیدروکسی‌زین استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تمامی تست‌های آزمایش‌گاهی و آزمایش‌های پزشکی از جمله آزمایش سطح پتاسیم خون، فشار خون، آزمایش پستان‌ها، آزمایش‌های مربوط به لگن خاصره و آزمایش پاپ اسمیر را برای آگاهی از میزان پیش‌رفت و بررسی ابتلا به عوارض جانبی به صورت دوره‌ای انجام دهید. از دستورات پزشک‌تان برای آزمایش پستان‌های‌تان پیروی کرده و در صورت مشاهده‌ی هر گونه غده موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت از دست دادن یک دوز از داروی یاسمین ۲۸ به اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی محصول مراجعه کنید. ممکن است نیاز داشته باشید که به استفاده از روش‌های پشتیبانی جلوگیری از بارداری مانند استفاده از کاندوم و اسپرم‌کش به منظور جلوگیری از بارداری نیاز داشته باشید. در صورتی که سوالی در این مورد داشتید با پزشک خود یا دکتر داروخانه مطرح کنید.

در صورتی که چندین دفعه، به صورت متوالی، فراموش کردید که قرص را طبق تجویز استفاده نمایید برای اطلاع از سایر روش‌های پیش‌گیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

برای نگهداری صحیح داروی یاسمین ۲۸ آن را در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین داروی یاسمین ۲۸ را در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

در صورت نیاز به دارو درمانی به بهترین دکتر زنان در دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

منبع: WebMD

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

بنویسید…

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

Find us on:

نحوه ی مصرف قرص های ضد حاملگی به طریق زیر است:

* شروع قاعدگی را روز اول خونریزی در نظر بگیرید.

* قرص های LD و HD را از روز پنجم قاعدگی شروع کنید. سعی کنید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنید تا زمانی که 21 عدد قرص موجود در بسته تمام شود.

* در هر نوع پس از اتمام 21 قرص هر بسته، یک هفته استراحت کرده و قرصی مصرف نکنید. سپس از روز 8، مصرف بسته ی بعدی را آغاز کنید.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

* بهتر است قرص ها پس از شام و قبل از خواب خورده شوند تا عوارض گوارشی ایجاد نکنند.

* اگر پس از اتمام اولین بسته ی قرص در طی 7 روز استراحت، قاعدگی ایجاد نشود، به شرط آن که همه ی قرص ها را مرتب مصرف کرده باشید و اسهال و استفراغ شدید نداشته باشید و از داروی دیگری هم به طور هم زمان استفاده نکرده باشید، مشکلی وجود ندارد و از روز 8 بسته ی دیگر را مصرف کنید. در غیر این صورت با پزشک یا ماما مشورت کنید.

قرص های LD و HD:

– اگر مصرف قرص را در روز مقرر فراموش کردید، تا نوبت بعد هر موقع که یادتان آمد، قرص را بخورید و در غیر این صورت، روز بعد باید دو قرص را با هم میل کنید و از روزهای بعد طبق دستور قبلی، روزی یک عدد قرص مصرف شود.

– چنانچه مصرف قرص برای دو روز متوالی فراموش شود، روزی دو قرص برای مدت دو روز مصرف کنید (در مجموع 4 عدد) و از روز سوم طبق دستور قبلی یعنی روزی یک قرص مصرف شود.

– چنانچه مصرف قرص برای سه روز متوالی فراموش شود، توصیه می شود که قرص را قطع کرده و در آن دوره تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید و بعد از شروع قاعدگی طبق دستور قبلی از روز پنجم، بسته ی جدید را مصرف کنید.

قرص های تری فازیک:

در صورت فراموش کردن مصرف یک قرص، اگر در مدتی کمتر از 12 ساعت از زمان همیشگی به خاطر آوردید، بلافاصله مصرف کنید (گذشت زمان کمتر از 12 ساعت از زمان معمول خوردن قرص، اثر پیشگیری از بارداری را کاهش نمی دهد).

اگر پس از 12 ساعت به خاطر آوردید، باید به محض به یاد آوردن، مصرف بقیه ی قرص ها را ادامه دهید و قرص های فراموش شده را مصرف نکنید. در این گونه موارد حتماً باید از یک روش دیگر مانند کاندوم، تا شروع بسته ی بعدی استفاده شود.

1- به دنبال سقط های کمتر از 12 هفته، بلافاصله قرص را مصرف کنید.

2- به دنبال سقط های 12 تا 20 هفته، 10-7 روز بعد از سقط مصرف کنید.

3- به دنبال زایمان، 3 هفته پس از زایمان مصرف کنید.

مصرف قرص با سه روش زیر از بارداری پیشگیری می کند:

1- مهار تخمک گذاری

2- جلوگیری از نفوذ اسپرم، با ایجاد موکوس غلیظ سرویکس

3- ایجاد محیط نامناسب برای لانه گزینی

نکاتی که در هنگام استفاده از این قرص ها باید رعایت شود:

1- سه ماه پس از شروع مصرف قرص، بهتر است برای کنترل وزن، فشار خون، قند، تری گلیسیرید خون و آزمایش ادرار به پزشک مراجعه کنید و در صورت سالم بودن، سالیانه کنترل شوید. در کنترل دوره ای بهتر است، معاینه پستان و لگن نیز انجام شود.

2- اگر به دلایلی مجبور به مصرف هم زمان آنتی بیوتیک هایی نظیر آمپی سیلین و تتراسایکلین هستید، بهتر است از یک روش کمکی ضد بارداری نیز استفاده کنید.

3- در اولین دوره ی مصرف قرص، در ماه اول و ترجیحاً 2 هفته اول، از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

4- در صورت بروز عوارض جدی مانند: تاری دید ، تنگی نفس ، درد ناگهانی سینه که با دَم شدیدتر می شود، تورم و درد ساق پا و… سریعاً  به پزشک مراجعه کنید.

5- در صورت ابتلا به اسهال و استفراغ حتما جهت انتخاب روش مناسب دیگر همراه با آن، با پزشک خود مشورت کنید.

زهره محمودی- کارشناس ارشد مامایی

انواع قرص های ضد بارداری

عوامل تهدید کننده سلامت قلب در زنان

توصیه های ورزشی در خانم های باردار

تغذیه دوران بارداری (قسمت اول) و (قسمت دوم) 

نقش تغذیه در کاهش عوارض دوران بارداری 

google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

به در خواست مکرر دوستان و همراهان مینت، در این مقاله به بررسی انواع مختلف قرص ضد بارداری ، نحوه مصرف قرص ضد بارداری و تاثیر گذاری آنها میپردازیم.

کشف اولین قرص های جلوگیری از بارداری، جزو مهمترین اختراعات قرن ۲۰ بوده است. اولین قرص های جلوگیری از بارداری، توسط دکتر پینکوس کشف شد و در سال ۱۹۵۷ فروخته شد. و اولین بار تحت عنوان قرص های تنظیم کننده سیکل قاعدگی وارد بازار شدند، در این زمان مسئله جلوگیری از بارداری به عنوان یکی از عوارض جانبی این قرص ها شناخته شد.

پزشکان متوجه شدند که سیکل های نامنظم در آن زمان اپیدمیک شده و طی دوسال بیش از نیم میلیون نفر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را به دلیل عارضه ی جانبی آن یعنی جلوگیری از بارداری آغاز کردند.

 

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

 

در اواسط قرن ۲۰، قرص ضد بارداری بعنوان قرص جلوگیری تولید شد. و در طی ۵ دهه ی گذشته، انقلابی را در سلامت بانوان ایجاد کرد. امروزه، خانم ها در سراسر جهان از  انواع مختلف قرص ضد بارداری استفاده می کنند. این قرص ها اگر به درستی استفاده شوند ۹۹.۹٪ تاثیری گذاری دارند.هم اکنون طیف وسیعی از داروهای جلوگیری از بارداری در دسترس وجود دارد و به خانم ها این اجازه را میدهد که متناسب با شیوه ی زندگی و بودجه ی خود بهترین نوع را انتخاب کنند.

اگر تازگی با قرص آشنا شدید و میخواهید استفاده کنید، هر آنچه که لازمه ی مصرف قرص ضد بارداری است را در این مقاله ارئه میدهیم، پس همراه ما باشید.

نحوه عملکرد

قرص های ضد بارداری بارداری محتوی، استروژن سنتز شده و هورمون های پروژستینی هستند.

این هورمون ها، هورمون های طبیعی سیکل قاعدگی خانم ها را تقلید میکنند تا از بارداری جلوگیری کنند.

فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که از بارداری جلوگیری میکند. این قرص ها بصورت ترکیبی از هورمون ها هستند که از تخمک گذاری بدن جلوگیری می کنند. علاوه براین، این هورمون ها باعث غلیظ شدن ترشحات رحمی شده و بدین وسیله ورود اسپرم ها را به داخل رحم مشکل می کند و مانع از باروری تخمک می شود.

قرص ضد بارداری، همچنین میتواند بر دیواره ی رحمی تاثیر گذاشته و از لانه گزینی رویان جلوگیری میکند.

اکثر خانم ها هنگامی که میخواهند نوعی از قرص های ضد بارداری را بعنوان روش کنترل حاملگی انتخاب کنند، یا قرصهای ترکیبی یا همان قرصی که دوست یا آشناهایشان استفاده کرده اند را انتخاب می کنند که این تصور غلط یکی از بزرگترین و خطرناک ترین مسائلی است که باعث آسیب به شخص می شود.

با توجه به سن و سابقه پزشکی شخص، پزشک مناسب ترین دوز قرص های جلوگیری از بارداری را متناسب با شرایط فرد، تجویز می کند.

داروهای تجویز شده برای یک دختر ۱۸ ساله و ۳۰ ساله کاملا با هم متفاوت است. هورمون های مختلف تشکیل دهنده ی قرص های جلوگیری از بارداری، در بهبود آکنه های دوران بلوغ، رفع اسپاسم و دل درد های دوران قاعدگی و همچنین در خانم های با سنین بالاتر بسیار کمک کننده خواهد بود.

نکته ی اصلی اینجاست که تنها یک نوع قرص را نمیتوان برای تمامی اشخاص تجویز کرد. حتما به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید که بهترین نوع قرص های خوراکی جلوگیری از بارداری را برایتان انتخاب کند.

زمان مصرف قرص ضد بارداری

موارد استفاده از قرص ضد بارداری عبارتند از:

قرص ضد بارداری بارداری همچنین باعث:

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به سه روش مختلف امکان پذیر است ؛

هرچند که میتوانید قرص را در هر زمانی از روز مصرف کنید اما بهتر است قبل از صبحانه یا موقع خواب مصرف کنید، از این جهت که مصرف آن را فراموش نکنید.

انواع قرص ضد بارداری

رایح ترین قرص های جلوگیری از بارداری، قرص های ترکیبی هستند که ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژستین هستند.

اکثر قرص های ترکیبی، بسته های ۲۸ روزه، ۲۱ روزه و ۹۱ روزه هستند.

بیشتر قرص های داخل بسته محتوی دارو و فعال هستند، به این معنی که محتوی هورمون هستند. ممکن است قرص های غیرفعال در بسته بندی وجود داشته باشد به این معنی که فاقد هورمون هستند. این قرص های فاقد محتوای هورمونی، دارونما نامیده میشوند.

در حین مصرف قرص های دارونما دچار خونریزی م یشوید.(دقیقا مانند خونریزی پریودی )

این قرص ها بسیار رایج هستند و شامل ۲۱ قرص فعال و ۷قرص دارونما است. برای اینکه مصرف قرص را فراموش نکنید، پشت قرص ها با روزهای هفته مشخص شده اند. بعضی از قرص های دارونما، محتوی ویتامین ها و مینرال ها هستند و از این جهت قیمت آن افزایش پیدا میکند.

در این نوع، ۲۱ عدد قرص محتوی هورمون وجود دارد که میبایست ۲۱ روز، روزی یک قرص را در ساعت مشخصی مصرف کنید و پس از اتمام ۲۱ عدد قرص، ۷ روز استراحت بدهید، که در این بازه ی ۷ روزه قاعدگی اتفاق می افتد.

پس از اتمام ۷ روز، بسته جدید قرص را مجدد شروع کنید.

نحوه مصرف قرص های 91 روزه

این مدل از قرص های ترکیبی جهت استفاده ی تقریبا ۳ ماه است که ۱۳ هفته به طور مستمر و بدون استراحت باید روزی یک قرص را در زمان مشخص مصرف کرد. که ابتدا ۱۲ هفته، قرص های محتوی هورمون را مصرف کرده و سپس یک هفته  پایانی قرص های دارونما (حاوی مقادیر اندک استروژن) را مصرف کنید و تبع آن، در این یک هفته آخر، پریود اتفاق می افتد. در طی ۱۲ هفته ی ابتدایی، خونریزی قاعدگی اتفاق نمی افتد.خانم هایی که این مدل قرص ها را استفاده میکنند، در طول سال ۳ یا ۴ بار پریود می شوند.

قرص های Mini_Pill متداول ترین داروهایی هستند که فقط از یک نوع هورمون تشکیل شده اند یعنی فقط جزء پروژستینی دارند.این قرص ها فاقد جزء استروژنی هستند و اغلب در مواقعی تجویز میشوند که :

درست مثل قرص های ترکیبی، لازم است که این قرص ها در یک زمان مشخص و هر روز مصرف شوند. این قرص ها ۲۸ عددی هستند و فاقد دارونما یا قرص های غیرفعال هستند.اگر بطور اتفاقی Mini_Pill، بیش از سه ساعت با فاصله، از زمان معمول هر روز مصرف شود، به اندازه ی کافی کارایی جلوگیری از بارداری را ندارد. اگر این مشکل پیش آمد، از کاندوم استفاده کنید یا به مدت ۲ روز رابطه نداشته باشید.

در حین استفاده از قرص های ترکیبی، اندکی انعطاف زمانی بیشتری برای مصرف کننده وجود دارد. از این جهت که میبایست روزانه یک عدد قرص در ساعت مشخصی مصرف شود، اگر فراموش کردید که یک قرص محتوی دارو را بخورید، در اسرع وقت  قرص  فراموش شده را مصرف کنید، یا اگر دو عدد قرص را طی دو روز فراموش کردید، دو روز متوالی دو عدد قرص مصرف کنید و از یک روش جلوگیری دیگر تا یک هفته استفاده کنید. اگر بیش از دو روز از فراموشی مصرف قرص گذشته باشد، به طور کلی بسته را کنار گذاشته و تا زمان قاعدگی از یک روش جلوگیری دیگر استفاده کنید.

فراموشی مصرف قرص

اگرمصرف قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی را فراموش کردید، میبایست در اسرع وقت که به یاد آوردید آن را مصرف کنید، حتی اگر مجبور شدید دو عدد قرص را همزمان مصرف کنید و مابقی قرص ها را طبق روال قبل ادامه دهید.

در اکثر موارد، فراموش کردن مصرف یک قرص خیلی جای نگرانی ندارد و مشکل ساز نیست و غلظت دارو در بدن تغییر نمی کند و شانس بارداری همچنان ناچیز خواهد بود. با این حال اگر این اتفاق در ماه اول مصرف قرص های جلوگیری از بارداری برایتان رخ داد، بهتر است که بمدت 7 روز از یک روش جلوگیری دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

در رابطه با مینی پیل ها، اگر بیش تر از 3 ساعت از فراموشی قرص نگذشته باشد، قرص فراموش شده را در اسرع وقت مصرف کنید و قرص های بعدی را طبق روال همیشگی در یک زمان مشخص مصرف کنید. اگر تاخیر در مصرف مینی پیل ها بیش تراز 3 ساعت شد، سریعا قرص فراموش شده را مصرف کنید اما به مدت یک هفته از یک روش جلوگیری از بارداری دیگر استفاده کنید.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

بانوان در طول روز مشغله های فراوانی دارند و اغلب در این فکر هستند که درگیر روش های جلوگیری از بارداری نباشند و به مدت چندین سال حتی 10 سال دغدغه ی جلوگیری از بارداری را نداشته باشند. روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت شامل آی یو دی های هورمونی و مسی هستند و همچنین روش کاشتنی در بافت نیز در دسته طولانی روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت قرار میگیرد. این روش ها به مدت 4 سال از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کنند.

آی یو دی ها میبایست هر 3 تا 6 سال، با توجه به توصیه ی کارخانه ی سازنده آن تعویض شوند. آی یو دی های مسی اثر طولانی تری دارند وبسته به نوع و مدلشان می توانند به مدت 5 تا 10 سال، فرد را از بارداری های ناخواسته محافظت کنند.

نحوه مصرف قرص ضد بارداری

وقتی که مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را قطع کنید، مدتی زمات میبرد تا بدنتان به حالت نرمال اولیه بازگردد.

در اکثر خانم ها چندین هفته پس از قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، تخمک گذاری مجدد اتفاق می افتد. در بعضی از خانم ها چندین ماه طول می کشد تا به تخمک گذاری و سیکل عادیشان بازگردند.

اگر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را قطع کردید، و همچنان برای بارداری آماده نشدید،احتمالا میبایست، از روش های دیگر برای بارداری اقدام کنید.

امروزه طیف وسیعی از روش های جلوگیری از بارداری وجود دارند که قبل از آن که یک روش را انتخاب کنید، بهترین راه این است که با پزشکتان در این باره مشورت کنید. و هر سوالی که در این باره در ذهنتان است را بطرف کنید:

هنگام مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، داشتن یک برنامه غذایی منظم مهم است. چنین داروهایی زمانی موثر هستند که غلظت آنها در بدن به طور مداوم در یک سطح ثابت نگهداری شود.

اگر زمان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به شکل منظم رعایت شود، اثر پیشگیری از بارداری مداوم و تضمین شده ای را دارد و در نتیجه، شخص به طور قابل اعتمادی در برابر حاملگی ناخواسته محافظت می شود.

برای داشتن بهترین نتایج در مصرف قرص های ضد بارداری، مهم ترین نکته این است که همیشه باید در یک زمان مشخص مصرف شوند.

اکثر خانما بخاطر ترس از افزایش وزن با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، آن ها را مصرف نمی کنند.

اولین قرص های جلوگیری از بارداری حاوی دوزهای بسیار بالای هورمون (دو برابر بیشتر از قرص های امروزی) بود، به همین دلیل می توانستند باعث اختلالات متابولیکی و افزایش وزن شوند. پس از آزمایش های متعدد، دوز هورمون های به کار رفته را  کاهش دادند و در نتیجه شدت عوارض نیز کاهش یافت.

مطالعات اخیر نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین مصرف قرص های ضد بارداری و افزایش وزن وجود ندارد. افزایش وزن بانوان به علت سن و شیوه زندگی شان است. علت افزایش اندک وزن ممکن است بخاطر احتباس آب یا افزایش اشتها در هنگام استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی (COC) باشد.

تاثیر مصرف قرص های ضد بارداری بر سایز سینه

استفاده از قرص های  ضد بارداری، یکی از روش های رایج جلوگیری از بارداری در زنان است، چرا که نه تنها این قرص ها باعث پیشگیری از بارداری می شوند، بلکه تعادل هورمونی بدن را نیز حفظ می کند که در نهایت باعث می شود علائم قاعدگی، دل درد های شدید پریودی، سندروم پیش از قاعدگی و جوش پریودی کاهش پیدا کند.

این روزها که در حال نوشتن مطالب آموزشی در سایت هستیم، سوالات متعددی در رابطه با مصرف قرص های ضد بارداری و افزایش سایز سینه ها به چشممان می خورد و تقریبا می توان گفت که خیلی ها این قرص ها را تنها برای افزایش سایز سینه ها مصرف می کنند. اما واقعا این کار درستی است؟ در این قسمت، سعی می کنیم بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.

سینه های یک زن از دوران بلوغ شروع به رشد میکند و این رشد از ۸ تا ۱۴ سالگی است. این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی بخصوص استروژن و هورمون رشد است. هنگامی که در زمان بلوغ، استروژن به وسیله تخمدان ها تولید می شود؛ باعث می شود که  بافت های چربی در اطراف سینه جمع شوند که در نهایت موجب بزرگتر شدن سینه ها میشود. در همین زمان مجاری سینه نیز شروع به بزرگ شدن میکنند.

پس از اولین پریود و هنگامی که دختر شروع به تخمک گذاری میکند برخی از غدد شروع به رشد میکند. افزایش سایز و رشد سینه ها تا چندین سال طول می کشد و تقریباً این رشد تا پایان سنین نوجوانی طول می کشد.

هنگامی که سن بلوغ تمام شد بازهم سایز سینه ها به دلیل برخی از تغییرات فیزیولوژیکی بدن مانند سیکل قاعدگی، بارداری یا شیردهی می تواند تغییر کند.

مسئله اینجاست که برخی از زنان از شکل و سایز سینه هایشان راضی نیستند. برخی سینه های بزرگی دارند و می خواهند که آنها کوچکتر شوند و برخی دیگر نیز سینه های کوچکی دارند که همیشه در پی بزرگ کردن آنها هستند. کسانی که در گروه دوم هستند، یکی از راه‌حل‌های شان مصرف قرص های ضد بارداری برای بزرگ کردن سینه ها است.

قرص های ضدبارداری ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند. این هورمون ها با توزیع چربی های بدن، در شکل دهی باسن و سینه زنان، نقش اساسی دارند.

برخی از شواهد وجود دارند که نشان می دهند مصرف قرص های ضد بارداری می تواند سینه ها را بزرگ تر کند این شواهد عبارتند از:

برخی از زنان هنگامی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می کنند افزایش وزن خواهند داشت. هیچ نوع شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد دلیل افزایش وزن، مصرف اینگونه قرص ها است. اما بافت های چربی بدن زنان ( شامل باسن، ران ها و سینه ها) تعداد زیادی دریافت کننده استروژن دارند که باعث می شود غلظت چربی در این نواحی بیشتر شود.

مطالعات نشان داده است که زنانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند تراکم عضله کمتری نسبت به کسانی دارند که این قرص ها را مصرف نمی کنند و اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم هر چقدر تراکم عضله کمتری داشته باشید به جای آن چربی بیشتری هم خواهید داشت، اما این نکته صرفا به این معنی نیست که این چربی حتما در نواحی سینه جمع خواهد شد.

استروژن موجود در قرص های ضد بارداری بر روی متابولیسم آب بدن زنان نیز تاثیر می گذارد و در نتیجه باعث می شود که بدن آب بیشتری را نگه دارد. این امکان وجود دارد که این تورم ناشی از نگهداری آب در بدن بر روی سایز سینه ها تاثیر بگذارد.

مصرف قرص ضد بارداری و افزایش سایز سینه ها

 ممکن است اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

ممکن است افزایش سایز کوچکی را پس از ۲۱ روز مصرف این قرص ها تجربه کنید اما هیچ کدام از تاثیرات آن دائمی نیست. حتی اگر قرص نیز مصرف نکنید ممکن است تغییراتی را در سایز سینه هایتان بسته به شرایط سیکل قاعدگی مشاهده کنید. هنگامی که تخمک گذاری میکنید ممکن است افزایش سایز داشته باشید یا سینه هایتان سفت شود و یا حتی درد بگیرد که این نیز به دلیل نگهداری آب در آنها است.

اگرچه قرص های ضد بارداری به عنوان روش های سالم و تاثیرگذار در جلوگیری از بارداری در نظر گرفته می شود، اما بدون خطر نیستند. برخی از زنان ممکن است هر کدام از عوارض زیر را تجربه کنند:

 به دلیل اینکه سینه های بزرگتر، همیشه از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری نیستند، بنابراین خیلی منطقی نیست که تنها برای بزرگ کردن سینه هایتان از این قرص‌ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید بازهم به این دلیل قرص مصرف کنید، ابتدا بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 همچنین راه های دیگری نیز وجود دارد که بتوانید سایز سینه هایتان را افزایش دهید:

اما مطمئن شوید که از این سوتین ها در رختخواب استفاده نمی کنید. خوابیدن با این سوتین ها، جریان بافتهای سینه را کاهش می دهد که می تواند سبب ناراحتی های پوستی و حتی عفونت قارچی شود.

 طبیعی ترین حالتی که سینه ها در افراد بزرگسال افزایش سایز میدهند، در زمان بارداری و شیردهی است. افزایش سایز سینه ها ممکن است در سه ماهه اول بارداری و در هفته‌های ششم تا هشتم شروع شود. چرا که با این افزایش سایز، بافت های چربی می توانند از غدد شیری محافظت کنند. هنگامی که وضع حمل کردید، سینه ها شیر تولید میکنند و به همین دلیل بزرگتر می شوند.

از آن جایی که هیچ دلیل پزشکی برای مصرف نکردن قرص های جلوگیری از وجود ندارد، میتوانید مصرف این قرص ها را به مدت طولانی ادامه دهید. بسیاری از بانوان چندین سال مصرف قرص های ضد بارداری را ادمه می دهند و علاوه بر مسئله ی جلوگیری از بارداری، در تنظیم سیکل قاعدگی، درمان دل درد پریودی و درمان های هورمونال نیز کمک کننده باشد.

بله، احتمال بارداری با وجود مصرف قرص هست. هیچ کدام از روش های جلوگیری از بارداری حتی قرص ها کاملا از بارداری جلوگیری نمی کنند. با این حال اگر قرص ها به طور منظم و در یک ساعت مشخص مصرف شوند، بیش از 99% از بارداری جلوگیری می کنند. اما اگر قرص ها را طبق دستور مشخص شده مصرف نکنید، شانس بارداری ناخواسته با وجود مصرف قرص، در شما افزایش می یابد.

قرص های جلوگیری از بارداری هیچ تاثیری روی قدرت باروری شخص ندارند. وقتی بانوان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف می کنند، شانس بارداری آنها به طور کامل برمیگردد و بسیاری از بانوان به محض قطع مصرف قرص، باردار می شوند. از این رو، برای یک زن مهم است که در دوران بارداری، به شدت مراقب بدن خود باشد، در کنار اینکه خود و همسرش شروع به تلاش برای باردای می کنند.

روش های جلوگیری از بارداری 91%_99% در کنترل بارداری موثر هستند. قرص، یکی از مورد اعتماد ترین و کارامد ترین روش هاست البته اگر طبق دستور مشخص شده مصرف شوند. با این حال 91%_99% به این معنی است که هم چنان شانس بارداری وجود دارد. خانمی که با وجود مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، باردار شده است، یکی از کارهای زیر را حین مصرف قرص انجام داده است:

هنگامیکه سطح هورمون های بدن به طور غیر طبیعی و به مدت طولانی افزایش پیدا می کنند، ممکن است عوارضی برایتان داشته باشد. همه روش های جلوگیری مانند قرص، کاشتنی ها و چسب های پوستی در بلند مدت عوارضی خواهند داشت. عوارض مختلف روش های جلوگیری عبارتند از:

تاثیر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری بر تخمک گذاری

خیر، کسانیکه از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، تخمک گذاری انجام نمی دهند. قرص های ضد بارداری برای توقف تخمک گذاری ساخته شده اند. این قرص ها هنگامیکه درست مصرف شوند تا 99 درصد موثر هستند. تخمک گذاری به فرایندی گفته می شود که در آن تخمک از تخمدان ها آزاد می شود. قرص های جلوگیری حاوی پروژسترون و استروژن هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و در نتیجه در نبود تخمک گذاری هیچ باروری اتفاق نمی افتد.

اگر هر قرصی را فراموش کنید، ریسک بارداری افزایش پیدا می کند. فراموشی مصرف قرص های ضد بارداری با هیچکس شوخی ندارد. اگر بیشتر از یک بار مصرف قرص های ضد بارداری را در هر سیکل فراموش کنید، شانس بارداری بسیار افزایش پیدا می کند. هرچقدر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را بیشتر فراموش کنید، شانس بارداری بیشتر می شود.

در اولین سیکلی که مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کرده اید، ممکن است تخمک گذاری از چند روز تا چند هفته بعد شروع شود. برای برخی از زنان، تخمک گذاری در کمتر از یک هفته شروع می شود و برای برخی دیگر از 1 تا 3 ماه طول می کشد. برخی از خانم ها بلافاصله پس از توقف قرص های جلوگیری، باردار می شوند. برخی از مطالعات ثابت کرده اند هنگام توقف مصرف قرص های ضد بارداری در بهترین حالت تخمک گذاری قرار دارید.

بله، هر زمانی که قصد جلوگیری از بارداری دارید، می توانید مصرف قرص های ضد بارداری را شروع کنید. می توانید در هر زمانی از سیکل قاعدگیتان، مصرف قرص ها را شروع کنید اما اینکه چقدر طول می کشد که این قرص ها تاثیر گذار شوند، کاملا به نوع قرص که مصرف می کنید بستگی دارد. بسیاری از بانوان از قرص های ترکیبی استفاده می کنند. ( قرص هایی که هم استروژن و هم پروژسترون دارند) در مورد مصرف قرص های ترکیبی، اگر مصرف این قرص ها را در 5 روز اول سیکل قاعدگی شروع کنید، جلوگیری از بارداری بلافاصله آغاز می شود. اگر هر زمانی از سیکل به جز 5 روز ابتدایی، شروع به مصرف کنید، جلوگیری از بارداری از 7 روز آینده شروع می شود.

قرص های ضد بارداری، تولید طبیعی هورمون های استروژن را مختل می کند که در نهایت موجب توقف تخمک گذاری می شود. می توان گفت که مصرف قرص های ضد بارداری سطح هورمون های اسنروژن را بالا می برد که از عوارض آن می توان به سردرد و حالت تهوع اشاره کرد.

سلام، من یک سوال دارم، در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری ۲۸ تایی، موعود پریود زودتر از اتمام ۲۸ قرص بیاید، باید قرص ها را ادامه دهم یا از قرص های جدید استفاده کنم ؟

سلام عاقله جان، شما بدون توجه به شروع پریودی قرص ها را تا آخر استفاده کنید. و بسته جدید رو بلافاصله پس از اتمام بسته قبلی شروع کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

بارداری تا بلوغ, دانستنیهای جنسی و زناشویی ۱۴ دیدگاه 69,869 بازدید

قرص های جدید ضد بارداری را بشناسید. با توجه به عوارض شایع قرصهای ال دی و اچ دی، که دارای لوونورژسترل و اتینیل استرادیول بودند، با تغییر جزء پروژستینی قرصهای ضد بارداری نسل سوم به بازار عرضه شدند.

این قرصها حاوی ۲۰-۳۰ میکروگرم اتینیل استرادیول و ژستودون یا دزوژسترل هستند.

بنابراین قرصهای نسل جدید در نوع پروژسترون ، با قرصهای قبلی متفاوت هستند.انواع جدید پروژسترونها، از نظر اثر در کاهش خونریزی و قطع پریود شبیه به قرصهای قبلی هستند ولی اثر آنها بر کربوهیدراتها متفاوت است.

این قرصها باعث افزایش گلوبولینهای متصل شونده به هورومنهای جنسی و کاهش میزان تستوسترون- هورمون مردانه آزاد- می شوند و بنابراین آکنه یا جوشهای سرسیاه و هیرسوتیسم یا پرمویی را کاهش می دهند. از این قرصها فعلا ۴ نوع در بازار ایران موجودند.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

قرص پیشگیری از بارداری حاوی دزوژسترل و اتینیل استرادیول- از نظر میزان هورمونی مشابه قرصهای LD است.روزانه یک قرص به مدت ۲۱ روز تجویز می‌شود. شروع دارو از روز پنجم قاعدگی یا روز هشتم پس‌از مصرف آخرین قرص دوره قبلی (هرکدام که زودتر رخ دهد) است.

قرص یاسمین نوعی قرص پیشگیری با دوز پایین مشابه ال دی است که نوع پروژسترون آن از نوع دسپیرونون می باشد این نوع پروژسترون عوارض کمتری نسبت به سایر انواع پروژسترون دارد.

عوارضی مانند افزایش وزن- عوارض پوستی و نیز تهوع و استفراغ براساس ادعای شرکت تولید کننده دارو -بایر- و نیز تجربه بالینی بسیار کمتر است.

موارد منع مصرف این قرص همانند تمام انواع قرصهای ترکیبی می باشد و در صورت سابقه بیماری کبدی و سنگ کیسه صفرا، بیمارهای فلبی و عروقی و نیز حاملگی نباید مصرف شود.

در صورتی که از قرص اسپیرونولاکتون به صورت همزمان استفاده می کنید نباید یاسمین مصرف کنید چون پروژسترون این قرص از انواع نگهدارنده پتاسیم است و می تواند عوارض قلبی و متابولیک داشته باشد.

 

قرص یاز ۲۸ قرص در هر بسته دارد که ۲۴ تای آن صورتی کمرنگ و ۴ تای ان سفید رنگ است برای شروع قرص در روز اول سیکل اولین قرص صورتی کمرنگ را بخورید

– به کلمه START پشت بسته قرص توجه کنید.

– ترجیحا در ساعتی معین- و سپس مصرف قرصها را به صورت شبی یکی ادامه دهید. پس از تمام شدن قرصهای صورتی قرصهای سفید را بخورید تا بسته قرص تمام شود حتی اگر در طی این مدت پریود بشوید یا نه باید شروع بسته جدید را آغاز کنید.

این قرص می تواند تا حدودی بد خلقی قبل از پریود PMDD را کاهش دهد.

به خاطر داشته باشید در یک هفته اول شروع بسته جدید و ترجیجا در یک ماه اول مصرف هر قرص پیشگیری از بارداری از یک روش کمکی مانند کاندوم نیز استفاده کنید.

موارد منع مصرف قرص و نیز تداخل با داروهای دیگر دقیقا مانند قرص یاسمین است.

اگر قبل از قرص یاز از یک قرص پیشگیری ۲۱ تایی استفاده می کرده اید برای شروع یاز ابتدا ۱ هفته بین این دو فاصله بیاندازید .

اما اگر از قرصهای ۲۸ تایی استفاده می کرده اید می توانید بلافاصله پس از بسته قبلی، قرص یاز را شروع کنید.

ساخت شرکت گروننتال ،هر قرص حاوی اتینیل استرادیول و کلرمادیونون است اثر پروزسترون این قرص در افزایش وزن کمتر از سایر انوع قرصهاست.

هر بسته بلارا حاوی ۲۱ قرص می باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد.

در صورتیکه در دوره های قبل، نوع دیگر ضد بارداری را دریافت کرده اید. می توانید مصرف این قرص را آغاز کنید.

قرص ها را نجوید. برای افزایش کارایی، قرص ها باید به طور منظم در هر ۲۴ ساعت مصرف شود.

پس از مصرف آخرین قرص، برای یک دوره هفت روزه، نباید قرص ها مصرف شود.که ۴ – ۲ روز پس از مصرف آخرین قرص، خونریزی اتفاق می افتد.

پس از ۷ روز، مصرف قرص را باید ادامه داد.

ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمونهای استروئیدی می شوند، اثر پیشگیری بلارا، را تحت تأثیر قرار می دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می دهد.

برچسببارداری جلوگیری از بارداری جنسی ضد بارداری قرص ضد بارداری

۱۳۹۸-۰۴-۱۳

۱۳۹۷-۱۲-۲۶

۱۳۹۷-۰۹-۲۲

این قر صا رو میشه در زمان شیر دهی،از ۶ ماهگی کودک ب بعد مصرف کرد؟تاثیری بر مقدار شیر نمیذاره؟!

سلام وقتتون بخیر! قرص یاز رو میتونم از روز پنجم قاعدگی استفاده کنم؟’

سلام میشه از یاز به عنوان تنها راه جلوگیری از بارداری استفاده کرد؟

روزتون خوش، منم یه سوال داشتم، از دسته قرصهای ضد بارداری، کدوماشون قابل مصرف در شخص مبتلا به میگرن هستن؟؟ چون اکثرا تو بروشورشون نوشته میگرن رو تشدید میکنن. با تشکر

با سلام می خواستم بدونم تفاوت قرص دزوسپتیو سفیدرنگ با سبز رنگش در چیه؟

سلام ببخشیدمیخواستم بپرسم من از یاز استفاده میکنم اگه بعداستفاده کامل ازقرصهای صورتی وسفید پریودنشدم چکاربایدکنم؟چون دسترسی به قرص یازخیلی سخته قرص جدیدازبلارا قراره استفاده کنم میشه راهنمایی کنین که بعدازیازچطوری استفاده کنم؟!ممنون

سلام. من دو سری ال دی مصرف کردم و یک هفته استراحت دادم. الان میتونم یاز استفاده کنم؟ فقط یکی دو روز سردرد داشتم و فشارم چهارده رو ده بود. ممکنه اثر قرص ال دی بوده؟ من میگرن خفیف دارم و ۳۵ سالمه و یک پسر یک و نیم ساله دارم. ممنون میشم جوابمو بدین.

خوردن قرص lenozhil ممکنه باعث بشه که روز دوم پریودی. پریودی قطع بشه؟

قرص یاز عوارض داره؟ باعث چاقی میشه؟

آیا قرص یاز و یاسمین باعث ایجاد لخته و درنتیجه سکته قلبی و مغزی میشه؟ من حدودا سه سال یاز مصرف می کنم برای درمان کیستمروش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

مممنون

کدام قرص بهتره

کدام یک ازاین قرص ها کمتر عوارض دارد؟

اطلاعاتم زیاد شد ممنونم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

“پارسی طب” یک وبگاه عمومی با موضوع سلامتی و پزشکی است. این وبگاه به شدت به طب سنتی و گیاهی اعتقاد داشته و از این موضوع حمایت میکنند. ما همواره در تلاشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار بینندگان خود قرار داده و اسباب رضایت ایشان را جلب نماییم.

مدپلاس

یاسمین به انگلیسی Yasmin ترکیبی از ( دروسپرینون و اتینیل استرادیول ) است که  مانع از تخمک گذاری ( آزاد شدن یک تخمک از یک تخمدان ) میشود و همچنین با تغییر در پوشش دهانه رحم راه را برای رسیدن اسپرم به رحم سخت تر و دشوار تر میکند .

یاسمین به عنوان دارویی برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود٬ همچنین از آن نیز برای درمان آکنه متوسط ​​در زنانی که حداقل 14 سال سن دارند با دوره های قاعدگی استفاده می شود .

این دارو همچنین در درمان علائم اختلالات پیش از قاعدگی ( PMDD ) مانند اضطراب، افسردگی ، تحریک پذیری ، مشکلات تمرکز ، کمبود انرژی ، خواب ٬ تغییرات اشتها ، حساسیت پستان ، درد مفاصل و عضلات ، سردرد  و افزایش وزن استفاده می شود

این دارو فقط با تجویز پزشک شما در دسترس می باشد.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

نام ژنریک: دروسپرینون و اتینیل استرادیول (drospirenone and ethinyl estradiol)

نام تجاری: یاسمین , Yasmin , Gianvi، Loryna، Ocella، سیده، Vestura، یاسمین، Yaz، زهرا

کلاس درمانی: ترکیبی پیشگیری از بارداری

کلاس دارویی: پروژستین

یاسمین می تواند باعث نقایص در هنگام تولد شود. اگر شما باردار هستید و یا اگر شما دو دوره قاعدگی پشت سر هم را از دست داده اید به دکتر خود اطلاع دهید ، همچنین اگر شما به تازگی صاحب فرزندی شده اید، حداقل 4 هفته قبل از مصرف یاسمین صبر کنید .

 

فشار خون بالا کنترل نشده و درمان نشده

بیماری های قلبی ( بیماری عروق کرونر، اختلال دریچه قلبی کنترل نشده ، سابقه حمله قلبی، سکته و یا لخته خون )؛

یک اختلال خون ، لخته شدن خون یا مشکلات گردش خون .

مشکلات مربوط به چشم ها، کلیه ها و یا گردش خون ناشی از دیابت .

سابقه سرطان های مربوط به هورمون مثل سرطان سینه و یا سرطان رحم .

خونریزی واژینال غیر معمول که توسط دکتر مورد بررسی قرار نگرفته؛

بیماری های کبد و یا سرطان کبد .

سردرد شدید ( با تغییرات اورا، بی حسی، ضعف ، و یا چشم انداز) ، به خصوص اگر شما بالاتر از 35 سال هستند؛

سابقه زردی ناشی از بارداری ،

اگر شما بیش از ۳۵سال دارید و سیگار می کشید .

 

فشار خون بالا، رگهای واریسی.

کلسترول و تری گلیسیرید بالا، و یا اگر شما اضافه وزن دارید.

سابقه ابتلا به افسردگی.

تیروئید underactive.

بیماری کیسه صفرا .

دیابت.

تشنج یا صرع؛

سابقه قاعدگی نامنظم؛

سل  یا سابقه بیماری فیبروکیستیک پستان، توده، ندولها و یا ماموگرافی غیر طبیعی.

فراموشی یک عدد از قرص های ضد بارداری می تواند خطر ابتلا به باردار شدن را افزایش می دهد٬ اگر شما فراموش کرده اید در وقت مناسب قرص یاسمین را مصرف کنید با دقت دستورالعمل “دوز از دست رفته” در کاتولیک دارو را دنبال کنید

مصرف برخی از داروها به همراه یاسمین پیشگیری از حاملگی را کاهش میدهد از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای هپاتیت C، داروهای HIV / AIDS، داروهای تشنج، آرام بخش ها و یا نمک اسید باربیتوریک . به این منظور در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید . FDA

اگر شما باردار هستید نباید از این دارو استفاده نمایید زیر دروسپرینون و اتینیل استرادیول میتواند به جنین شما آسیب برسانند و یا حتی ممکن است باعث نقض در هنگام تولد شود

اگر شما در حین مصرف دارو٬ باردار شدید٬ هرگز به صورت سرخود مصرف این دارو را قطع نکنید و درباره قطع مصرف دارو حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید

هورمون های موجود در یاسمین می تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. این دارو همچنین ممکن است باعث کاهش تولید شیر مادر شود.

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ مصرف این دارو را متوقف نموده و سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

بی حسی ناگهانی و یا ضعف، به خصوص در یک طرف بدن.

سردرد شدید و ناگهانی، گیجی، مشکلات بینایی، گفتار، و یا تعادل.

درد قفسه سینه یا احساس سنگینی، درد گسترش به بازو یا شانه، تهوع، عرق کردن، احساس ناخوشی عمومی.روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین

سرفه ناگهانی، خس خس سینه، تنفس سریع، سرفه خونی؛ درد، تورم، گرمی، و یا قرمزی در یک یا هر دو پا.

تغییر در الگوی یا شدت سردردهای میگرنی.

تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)؛

تورم در دست شما، مچ پا، یا پا.

توده ای در پستان.

علائم افسردگی (مشکلات خواب، ضعف، احساس خستگی، تغییرات خلق و خو).

تهوع خفیف (به ویژه هنگامی که شما برای اولین بار شروع به مصرف این دارو می نمایید)،

استفراغ، نفخ، درد معده. حساسیت به لمس پستان یا تورم، ترشح از نوک پستان.

کک و مک و یا تیره شدن پوست صورت، افزایش رشد مو، ریزش مو سر، ت

غییرات در وزن و اشتها.

مشکلات با لنزهای تماسی.

خارش واژن یا ترشح.

تغییر در دوره قاعدگی،کاهش میل جنسی.

داروهای دیگر ممکن است توسط یاسمین تحت تاثیر قرار گیرند٬ قبل از استفاده از این دارو، با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید بگویید. این شامل ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر و … است .

 

مطلب قبلی

وقتی چیزی در گلوی بچه‌ گیر کرد چه کنیم ؟

مطلب بعدی

مراقب باشید ریزگرد‌ها موجب فیبروز ریه می‌شوند

سوماتروپین

آلپرازولام Alprazolam

آمپی سیلین

جنتامایسین

کلرامفنيکل | Chloramphenicol

تهیه روغن گل سرخ در خانه

مفید بود

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

مشخصات من را ذخیره کن

کد کپچا *

دریافت مطالب جدید , اخبار و اطلاعیه ها در ایمیل شما

 

از عضویت شما سپاسگذاریم . ایمیل خود را جهت تایید بررسی کنید

مطالب تصادفی


آشنایی با فواید گلابی


نقش داروسازان در تشخیص زودهنگام ام اس


انزال زودرس و راه های درمان


همه مواد گیاهی لزوما بی خطر نیستند


پوست سالم همراه با طب سنتی


حسادت کودک نسبت به میهمان تازه وارد


راه هایی برای درمان هموروئید یا بواسیر


درمان تنبلی کبد با کاسنی


راه های پیشگیری از بروز دیابت در کودک


خواص مختلف رنگ های انگور


دانستنی های شستن و حمام کردن کودکان


یک رژیم غذایی سالم با غلات کامل


درمان جوش های زیر پوستی


خونریزی بینی و اقدامات اولیه درمانی


دردها را با پاشویه‌های سنتی درمان کنید


داروخانه ها در بريتانيا


درمان نفخ نوزاد – کولیک , دل پیچه


سونوگرافی چیست؟


از نوزادتان عروسکی ناتوان نسازید

زمانی که سیســتم ایمنی پیام هــای غلطی را به پوســت می فرســتد و باعث رشــد بیشتر ســلول های آن می شــود؛ چندین لایه ســلول مرده به شکل پوســته های ســفید رنگ در سطح پوست تجمع پیدا می کنند.

(بیشتر بخوانید : پسوریازیس )

روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین
روش جلوگیری از بارداری با قرص یاسمین
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید