عفونت پوست سر چیست
عفونت پوست سر چیست

رشد قارچ ها روی سر

عفونت‌های قارچی آنقدر گسترده هستند که می‌توانند در تمامی نقاط بدن ظاهر شده و آنها را درگیر کنند. پوست سر هم به خاطر شرایط مناسبی که برای رشد قارچ ‌ها دارد، مکان مناسبی برای رشد و نمو عفونت‌های قارچی است.

این عارضه به ویژه در کودکان رخ می دهد و باعث ریزش موی سر به صورت نقطه‌ ای می‌شود. البته افراد بزرگسال هم در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

 

چگونه سرایت می کند؟

عفونت پوست سر چیست

این عفونت از راه های مختلفی مانند تماس نزدیک فرد به فرد، تماس با وسایل شخصی افراد بیمار مانند شانه، حوله، یا رختخواب و تماس با حیوان آلوده قابل انتقال است.

 

چه اثراتی روی پوست سر و موها دارد؟

این عفونت قارچی باعث ریزش مو یا به اصطلاح، کچلی قسمت‌هایی از موی سر یا کل موها می‌شود که پوست سر خاکستری به نظر می رسد و نقاط سیاه‌ رنگی روی آن را می ‌پوشاند. این نقاط سیاه ‌رنگ، موهایی هستند که ریزش کرده و باقیمانده آنها به صورت نقاط سیاه به نظر می‌رسند. در این حالت پوست سر پوسته پوسته شده و شوره سر در آن دیده می‌شود. این قسمت‌ها خارش زیادی دارند و گاهی بر اثر خارش زیاد، زخم می‌شوند.

 

چگونه درمان می شود؟

عفونت قارچی پوست سر معمولا با قرص‌های ضد قارچ قابل درمان است. برخی پزشکان هم کرم‌ها یا قرص‌های استروئیدی را تجویز می‌کنند. استروئیدها باعث کاهش التهاب ناشی از عفونت می شوند، ولی استفاده طولانی مدت از آنها به دلیل عوارض جانبی شدیدی که به جای می‌گذارند، توصیه نمی‌شود.

این عارضه در حال حاضر خیلی جدی و همه‌ گیر نیست، ولی در زمان‌ های قدیم به علت عدم رعایت بهداشت عمومی و دسترسی نداشتن به آب سالم و بهداشتی، افراد زیادی دچار عفونت قارچی پوست سر می‌شدند.

 

چگونه از بروز آن جلوگیری کنیم؟

بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی پوست، اصل پیشگیری و رعایت بهداشت عمومی و بهداشت فردی است.

فقط مراقب باشید، زیرا عفونت‌های قارچی، از آن دسته عفونت‌هایی است که حتی پس از درمان هم امکان عود و بازگشت آنها وجود دارد، پس بیشتر حواستان را جمع کنید.

 

با کودک مبتلا چه باید کرد؟

ابتلای کودکان به این عارضه و گذراندن مراحل درمانی نباید باعث دور ماندن آنها از مدرسه و دوستان شود.

در این مرحله، پزشکان شامپوهای ضد قارچی را تجویز می‌کنند که مانع از گسترش و انتقال آن به سایر افراد می‌ شود. این شامپوها عفونت را درمان نمی‌کنند، ولی به کاهش مقدار قارچ‌ها در پوست سر کودک کمک می‌نمایند.

کودک نباید از شانه، حوله، رختخواب، کلاه و به طور کلی وسایل شخصی دیگران استفاده کند.

وسایل شخصی کودک را به طور مرتب بشویید و پس از بهبود کودک، برای جلوگیری از عود عفونت‌ها، وسایل شخصی و به ویژه شانه او را با مواد ضد عفونی ‌کننده بشویید.

ندا اظهری – جام جم

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

 

* مطالب مرتبط :

قارچ های پوستی و راه درمان آنها

مراقب قارچ ‌پا باشید

سلامت پوست یعنی سلامت بدن

ریزش مو و تبلیغات ماهواره‌ای دروغین

ماساژ پوست سر و طاسی

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد ؟

انواع دردسر‌های موی سر

5 علت ریزش موی خانم ها

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

ریزش موی سر در آقایان

ریزش موی سر در خانم ها

عفونت پوست سر چیست

بخش تغذیه و سلامت تبیان

کرم حلقوی عفونتی مربوط به پوست، مو و ناخن است و به دلیل نوعی قارچ به وجود می‌آید؛ قارچی که باعث کرم حلقه‌ای می‌شود روی لایه‌های بالای پوست و روی مو زندگی می‌کند و گسترش می‌یابد. کرم حلقوی پوست سر کودکان و افراد بالغ را مبتلا می‌کند؛ ولی بیشتر در بین کودکان رایج است. کرم حلقوی ریش بیماری رایجی نیست.

کرم حلقوی پوست سر یا ریش اغلب قسمت‌هایی گرد و بدون مو است؛ زمانی که داخل این دایره کاملاً صاف شد، عفونت به بیرون از این دایره نیز کشیده می‌شود و شبیه حلقه می‌شود؛ نام «کرم حلقه‌ای» از همین الگو گرفته شده است. کرم حلقه‌ای پوست سر یا ریش همیشه از الگوی حلقه پیروی نمی‌کند؛ گاهی ظاهرش شبیه شوره سر است، در بعضی موارد مو می‌شکند و ته ریشه‌ای شبیه به دانه‌های سیاه روی پوست باقی می‌ماند. گاهی افراد مبتلا به کرم حلقه‌ای هیچ علائمی ندارند. در موارد وخیم، ناحیه مبتلا ورم می‌کند، قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود و با درد همراه است و برآمدگی‌هایی شبیه به تاول دارد.

کرم حلقه‌ای واگیردار است و با تماس با فرد یا حیوان آلوده به این قارچ سرایت پیدا می‌کند. با تماس با سگ یا گربه آلوده به کرم حلقه‌ای نیز این بیماری را می‌گیرید، اگرچه این نوع کرم حلقه‌ای کمیاب است. اگر کلاه، شانه، برس، حوله، لباس و سایر وسایل خود را در اختیار دیگران بگذارید، این بیماری انتقال می‌یابد. کودکان بیشتر از افراد بالغ به بیماری کرم حلقه‌ای مبتلا می‌شوند.

اگر فرد بزرگ‌سالی کرم حلقه‌ای بگیرد، او ناقل قارچ کرم حلقه‌ای خواهد بود. ناقل‌های بیماری، کرم حلقه‌ای را به دیگران انتقال می‌دهند؛ ولی علائم این بیماری را ندارند.

اگر جوش حلقه‌ای شکل دارید، به احتمال زیاد به بیماری کرم حلقه‌ای مبتلا شده‌اید. پزشک با اطمینان می‌تواند درباره ابتلا به این بیماری به شما بگوید. پزشک به نمونه پوست یا موها زیر میکروسکوپ نگاه می‌کند تا قارچ کرم حلقه‌ای را بررسی کند. ممکن است به آزمایش‌های دیگری نیز نیاز داشته باشید؛ ولی اکثر اوقات هیچ آزمایشی نیاز نیست.عفونت پوست سر چیست

پزشک داروهایی را برای از بین بردن قارچ تجویز می‌کند. خودتان نیز می‌توانید از شامپوهایی مخصوص استفاده کنید تا از گسترش کرم حلقه‌ای به قسمت‌های دیگر بدن جلوگیری کنید.

کرم حلقه‌ای دوباره عود می‌کند؛ بنابراین حتماً شانه‌ها و برس‌های خود را دور بیندازید و از وسایل جدید استفاده کنید. سعی کنید پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید. کلاه‌ها، شانه‌ها و برس‌های خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. اگر کرم‌حلقه‌ای را زود درمان کنید، موهای قسمت‌هایی که ریخته دوباره در خواهد آمد. اگر این بیماری را درمان نکنید، قسمت‌های بدون مو ماندگار می‌شوند.

کودک مبتلا به کرم حلقه‌ای، در صورت مصرف دارو برای کشتن قارچ‌ها می‌تواند به مدرسه برود و نیازی به تراشیدن موی کودک نیست.

کرم حلقوی نوعی بیماری پوستی است. این بیماری به دلیل نوعی قارچ بروز می‌کند. قارچی که باعث کرم حلقه‌ای می‌شود، روی لایه‌های بالایی پوست و روی مو زندگی و تولید مثل می‌کند. کرم حلقه‌ای به دلیل وجود کرم یا سایر انگل‌ها به وجود نمی‌آید.

کرم حلقه‌ای پوست سر اکثراً به دلیل قارچی به نام ترایکوفایتون تونسورانس به وجود می‌آید که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. در گذشته قارچی به نام میکروسپوروم کنیس دلیل اصلی بروز کرم حلقه‌ای بود؛ ولی امروزه این قارچ دیگر نقش چندانی ندارد. سگ‌ها و گربه‌ها عامل اصلی انتقال میکروسپوروم کنیس هستند.

کرم حلقه‌ای ریش به دلیل قارچی به نام مورستان به وجود می‌آید و از گربه‌ها، اسب‌ها و سگ‌ها به انسان سرایت می‌کند.

با استفاده از وسایل آلوده مانند کلاه، برس، شانه، حوله، تلفن، لباس، وسایل ورزشی یا حتی صندلی‌های تئاتر و با تماس مستقیم با فرد آلوده شما نیز به کرم حلقه‌ای مبتلا می‌شوید.

کودکان بیشتر در معرض قارچ قرار می‌گیرند و احتمال دارد که این عفونت را بیشتر از بزرگ‌سالان بگیرند. بزرگ‌سالان اغلب به این ویروس مبتلا نمی‌شوند حتی اگر در معرض قارچ کرم حلقه‌ای قرار بگیرند. بزرگ‌سالان و در مواردی خیلی کم کودکان می‌توانند ناقل کرم حلقه‌ای باشند. ناقل‌های بیماری کرم حلقه‌ای را به دیگران انتقال می‌دهند؛ ولی علائم این بیماری را ندارند.

قارچ عامل بروز کرم حلقه‌ای روی افراد، اشیا (مثل کلاه‌ها یا برس‌ها) یا حیوانات برای ماه‌ها زنده می‌ماند.

کرم حلقوی نوعی بیماری قارچی است که اگر به موقع درمان نشود باعث طاسی پوست سر می‌شود. کرم حلقه‌ای بیشتر در قسمت‌های زیر دیده می‌شود:

کرم حلقه‌ای پوست سر به صورت ناحیه‌هایی گرد تا بیضی ظاهر می‌شود که با لایه‌ای خاکستری پوشانده شده‌اند و اغلب با ریزش مو همراه‌اند. این تکه‌ها ممکن است قرمز و متورم باشند و کورک نیز روی پوست دیده شود. علاوه بر این، نقطه‌های مشکی ریزی نیز روی سطح پوست سر ظاهر می‌شوند که موهای شکسته شده هستند.

غدد لنفاوی در پشت پوست سر، پشت گوش‌ها یا در دو طرف گردن ورم می‌کنند و تب فرد مبتلا نیز بالا می‌رود.

یکی از عوارض کرم حلقه‌ای کریون (kerion) است که توده‌ای بزرگ و پر از چرک همراه با ترشح روی پوست سر ایجاد می‌کند. اگر بیماری درمان نشود، کریون باعث زخم و ریزش موی دائم می‌شود.

کرم حلقه‌ای سر با خارش همراه است.

زمانی که عفونت قارچی می‌گیرید، دیگر نواحی پوست گاهی پس از مدتی واکنشی آلرژیک به شکل جوش شبیه به تاول نشان می‌دهند. این واکنش پوستی ناشی از کرم حلقه‌ای پوست سر معمولاً روی صورت دیده می‌شود.

تشخیص سریع و درمان کرم حلقه‌ای پوست سر یا ریش از بدتر شدن عفونت، زخم یا ریزش موی دائم جلوگیری می‌کند.

کرم حلقه‌ای ممکن است با بیماری‌های دیگری که علائم مشابه دارند اشتباهی گرفته شوند.

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید

میترانیتا مجلۀ اینترنتی خانوادگی با هدف افزایش آگاهی عموم است. تمام مطالب موجود در سایت میترانیتا صرفاً جنبۀ آموزشی دارد و به‌هیچ‌وجه جایگزین دستورات افراد متخصص و مراجعه به پزشک نمی‌باشد. استفاده شما از مطالب میترانیتا به معنای پذیرش شرایط و ضوابط استفاده از وب‌سایت میترانیتا است.

عفونت پوست سر چیست
عفونت پوست سر چیست
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید