اینها رو بخوان سالم بمان :
علت کم شدن آب بدن چیست
علت کم شدن آب بدن چیست

کم شدن آب بدن از واژه hydor  یونانی (آب) و پیشوند لاتین (محرومیت، حذف، و جدایی) گرفته شده که نشان می دهد هنگامی که خروج آب و مایعات از بدن از مقدار ورود آن به بدن بیشتر می شود این اتفاق رخ می دهد .  حدود 75٪ بدن از آب ساخته شده آب در داخل سلول ها، در رگ های خونی، و بین سلول ها،وجود دارد و برای بقا نیاز به یک سیستم مدیریت آب  است.
خوشبختانه، بدن ما مانند یک سیستم عمل می کند  و مکانیسم تشنگی به ما می گوید که ما نیاز به افزایش مصرف مایعات داریم  اگر چه آب به طور مداوم در طول روز از دست می رود به عنوان مثال نفس کشیدن، عرق، ادرار کردن، و اجابت مزاج، ما می توانیم آب از دست رفته  بدن را با نوشیدن مایعات دوباره پر کنیم بدن همچنین می تواند در مواقع کم آبی بدن آب را به مناطق محتاج تر بفرستد .
اغلب موارد از دست دادن آب می تواند به راحتی با افزایش مصرف مایعات جبران شود، اما در موارد شدید کم آبی بدن نیاز به رسیدگی فوری پزشکی نییاز دارد.
مطالعات توضیح می دهند که حتی میزان کم از دست دادن آب بدن می تواند باعث سردرد، بی حالی، و یا فقدان کلی هوشیاری شود کنید. کم شدن آب بدن همچنین می تواند سبب یبوست گردد.

مصرف مایعات روزانه از 13 فنجان (3 لیتر) برای مردان بالغ (کل مایعات) و 9 فنجان (2.2 لیتر) برای زنان بالغ است.
این مقدار موارد فوری کم آبی بدن را شامل نمی شود بلکه در مواقع معمولی است.

گاهی اوقات ممکن است مصرف مایعات به اندازه کافی باشد اما از آنجا که ما بیش از حد تحرک داریم و یا فاقد امکانات و قدرت نوشیدن هستیم  یا در یک منطقه بدون آب آشامیدنی قرار داریم  برای مثال در حالی که  برای پیاده روی و یا کمپینگ رفته ایم  .

 علل از دست دادن آب بدن عبارتند از:
اسهال – شایع ترین علت کم شدن آب بدن و مرگ و میر است. روده بزرگ از ماده غذایی  جذب آب می کند  اسهال مانع از این عملکرد است که منجر به کم آبی بدن می گردد
استفراغ – منجر به از دست دادن مایعات بدن شده و  باعث می شود به دشوار آب با نوشیدن جایگزین شود .
تعریق – مکانیسم خنک کننده بدن مقدار قابل توجهی آب آزاد می کند. در آب و هوا ی گرم و مرطوب فعالیت بدنی شدیمی تواند سبب افزایش تعریق  واز دست دادن مایعات بدن شود
دیابت – قند خون بالا باعث افزایش دفع ادرار و از دست دادن مایع.ات بدن است نکاتی برای جلوگیری از کاهش مایعات بدن  در گرمای تابستان برای افراد مبتلا به دیابت وجود دارد
تکرر ادرار – معمولا با دیابت کنترل نشده ایجاد می شود، اما همچنین می تواند با مصرف الکل و داروهایی مانند دیورتیک ها، آنتی هیستامین ها، داروهای فشار خون و افسردگی نیز ایجاد شود.
برنزه کردن – آب  از پوست تراوش می کند، پوست آسیب دیده و مایعات بدن از دست می رود

 

علت کم شدن آب بدن چیست

اگر چه از دست دادن آب بدن می تواند برای هر کسی اتفاق افتد، برخی از مردم در معرض خطر بیشتری هستند. آنها با بالاترین میزان در معرض خطر بودن قرار دارند  عبارتند از:
افراد در ارتفاعات بالاتر ورزشکاران، به ویژه کسانی که در ورزش های استقامتی مانند ماراتن، ورزش های سه گانه، و مسابقات دوچرخه سواری اند کم شدن آب بدن می تواند عملکرد ورزش شان را تضعیف کند.
افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های کلیوی، فیبروز سیستیک، اعتیاد به الکل، و اختلالات غده آدرنال
افراد مسن، نوزادان و کودکان. کم شدن آب بدن در افراد مسن را می توان با کارکرد معیوب مغز توضیح داد،در. یک مقاله توضیح داده شده  که چگونه نوشیدن آب بیشترمی تواند سبب بهبود سلامت سالمندان می شود

اولین علائم کم آبی بدن عبارتند از: تشنگی، ادرار تیره تر، و کاهش تولید ادرار. در واقع، رنگ ادرار یکی از بهترین شاخص های سنجش سطح آب بدن یک فرد است – ادرار روشن به این معنی است که شما به خوبی هیدراته هستید و ادرار تیره تر به معنی این است که شما دچار کم آبی هستند.
به عنوان علایم کم آبی بدن  از پیشرفته تا متوسط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
خشکی دهان
بی حالی
نداشتن اشک هنگام گریه
ضعف عضلات
سردرد
سرگیجه

کم آبی شدید ممکن است توسط شرایط افراطی از علائم ذکر شده در بالا و همچنین موارد زیر مشخص شود:
عدم تعریق
چشمهای گود رفته
پوست خشک و چروکیده
(نقاط نرم) در نوزادان
فشار خون پایین
افزایش ضربان قلب
تب
هذیان
بیهوشی.

یک پزشک از امتحانات جسمی و روانی برای تشخیص کم آبی استفاده خواهد کرد.  بیمار اگرر علائمی مانند سرگیجه، افت فشار خون، ضربان قلب سریع، تب، عدم تعریق و کشش پوست داشته باشد معمولا دچار کم آبی خواهد بود.
آزمایش خون گاهی اوقات برای آزمایش عملکرد کلیه و بررسی سدیم، پتاسیم، و سطح الکترولیت. به کار می رود الکترولیتها یون های شیمیایی تنظیم هیدراتاسیون در بدن هستند که  برای اعصاب و عملکرد عضلات حیاتی اند.

آزمایش ادرار اطلاعات بسیار مفیدی برای تشخیص کم آبی بدن فراهم می کند. در شخص دچار کم آبی، ادرار به رنگ تیره تر و غلیظ تر خواهد بود و حاوی یک سطح معینی از یک ترکیب به نام کتون است
برای تشخیص کم آبی در نوزادان، پزشکان معمولا یک نقطه نرم فرو رفته در جمجمه را بررسی می کنند . آنها همچنین ممکن است تعریق و شرایط عضلانی را نیز معاینه کنند .

کم شدن آب بدن باید توسط جایگزینی مایعات در بدن درمان شود. این کار را  می توان با مصرف مایعات رقیق و سبک مانند آب، یا نوشیدنی های ورزشی انجام داد. برخی از بیماران دچارکم آبی بدن می شوند  با این حال، مایعات داخل وریدی به منظور تامین آب مورد نیاز مصرفی شان  وجود  دارد. افرادی که دچار کم آبی هستند باید از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، چای، و نوشابه اجتناب کنند. یک مطالعه نشان داد کهبه  کودکانی که دچار کم آبی اند باید مایعات از طریق دهان داده شود.
در شرایط خاص کم شدن آب بدن توسط  داروهای مناسب درمان می شود. ممکن است شامل داروهای ضد اسهال، ضد استفراغ (توقف استفراغ) و داروهای ضد تب شود

پیشگیری واقعا مهم ترین درمان برای کم آبی است برای اکثر افراد برای جلوگیری از کم آبی مصرف مقدار زیاد مایعات و غذاهایی که محتوای آب بالایی اند مانند میوه ها و سبزیجات توصیه . در مورد داشتن  فعالیت ها در گرمای شدید و داغترین ساعات از روز، باید با احتیاط انجام شود و برای تمام افرادی که  که ورزش می کنند  جایگزین کردن مایعات از دست رفته بدن باید یک اولویت باشد. از آنجا که افراد مسن و بسیار جوان اغلب بیشتر در معرض خطر کم آبی بدن قرار دارند ، توجه ویژه ای باید به این قضیه داشته باشند  تا مطمئن شوند که مایعات به اندازه کافی دریافت می کنند .

یک کارشناس رژیم درمانی گفت: امکان تشدید کم خونی و فقر آهن در بانوان به دلیل مصرف افراطی ترشی وجود دا…

رژیم غذایی سالم می تواند موجب کاهش سطح کلسترول خون، انسولین، قند خون و فشار خون شده و همچنین از افزا…

در این مقاله خانم علی مددی به معرفی روش های درست کاهش وزن که بر اساس خوردن و لاغر شدن می باشد,خوراکی…

به طور کلی مصرف ادویه جات در بهبود یادگیری موثر است. خوردن این ادویه خانگی خوشمزه علاوه بر خوش طعم…


آذر ۲۷, ۱۳۹۶


آذر ۲۱, ۱۳۹۶


آذر ۲۱, ۱۳۹۶


اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶


اسفند ۸, ۱۳۹۵

علت کم شدن آب بدن چیست


بهمن ۱۷, ۱۳۹۵


بهمن ۷, ۱۳۹۵


بهمن ۷, ۱۳۹۵


بهمن ۷, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵


دی ۸, ۱۳۹۵

آذر ۲۶, ۱۳۹۳
۰

List of aviation, aerospace and aeronautical abbreviations A Abbreviation Term A/C aircraft ACAS airborne collision …

مرداد ۵, ۱۳۹۳
۰

تیر ۷, ۱۳۹۳
۳

خرداد ۲۷, ۱۳۹۳
۰

باور ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در جریان ۸ سال دفاع مقدس و همچنین در سال‌های سازندگی و آبادانی کشور، به اعتقادی راسخ میان تمام ایرانیان بدل شده است، باور ارزشمندی که اینک و در مواجه با تشدید اعمال فشارهای بین المللی علیه ایران ارزشی دوچندان یافته است، انگیزهٔ متخصصان داخلی و کار‌شناسان بومی را مضاعف نموده است و از این منظرایران و ایرانیان را در بسیاری از زمینه‌های جاری مورد نیاز کشور به خودکفایی رسانده است و جای بسی افتخار است که از زمرهٔ دستاوردهای گرانمایهٔ مذکور به برخورداری کشور اسلامی عزیزمان از خدمات درمانی انتقال هوایی بیمار؛ آمبولانس هوایی، که تنها چند کشور معدود در سراسر جهان از آن برخوردارند اشاره کنیم. شرکت پرستوی ایمن همراه ایرانیان، به عنوان نخستین مرکز خدمات درمانی انتقال و اسکورت پزشکی هوائی بیمار با هدف ارائه خدمت به مصدومین و بیمارانی که در اثر بحران، تصادفات، بیماری‌های جدی و ویژه، آسیبهای قلبی وعروقی، سوختگی، بیماری‌های متابولیکی، شکستگی، آسیب‌های نفوذی وغیر نفوذی شکمی و مغزی، صرع، تشنج، سینوس، کم خونی، اختلالات شخصیتی، نوزادان، اطفال و یا سابقه بیماری ارتفاع دچار سانحه شده‌اند و نیازمند انتقال امن و نیز سریع به مراکز درمانی هستند، موفق به ثبت دستاوردهای درخشانی در در کارنامهٔ فعالیت خود شده است.

آدرس : آیت الله کاشانی شهرزیبا – خیابان تعاون انتهای شربیانی – جنب باکری ساختمان آناهیتا – طبقه ۱ – واحد ۳

تلفن‌ : ۴۴۲۴۷۹۰۰ (۰۰۹۸۲۱)
تماس ضروری :
09123251066
09124453895
تلفکس : ۴۴۱۳۷۵۵۶ (۰۰۹۸۲۱)

سلامت نیوز: نوشیدن آب کمتر از ۲.۵ تا ۳.۵ لیتر در روز مسلما بدن را دچار کم آبی می کند. اما به غیر از مقدار مصرف آب موارد دیگری نیز هستند که به صورت مخفی باعث کم آبی بدن می شوند. در این مقاله شما را با آنها آشنا می کنیم.پیش بینی هوا را نادیده می گیریدبه گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، تغییرات آب و هوایی می تواند روی مقدار آب بدنتان تاثیر بگذارد. اگر هوا از خیلی خشک به مرطوب تغییر کند، می تواند روی مقدار تعریق بدن تاثیر بگذارد، بنابراین روی مقدار آبی که در روز نیاز دارید نیز تاثیر دارد. هرچه بیشتر عرق کنید آب بیشتری هم از دست می دهید، بعلاوه تغییر در کیفیت هوا روی چگونگی تنفستان نیز تاثیر می گذارد و می تواند باعث شود آب بیشتری تنفس کنید و بدنتان سریعتر کم آب شود.از پوست خود مراقبت نمی کنیدپوست یک ارگان و سدی است در برابر از دست دادن آب، هر بار که در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرید ممکن است سطح آب مناسب بدنتان دچار مشکل شود. پیری طبیعی نیز ممکن است کار پوست برای مرطوب ماندن را سخت کند. پس بهتر است در برابر نور خورشید پوست را مرطوب نگه دارید و از ضد آفتاب استفاده کنید.برنامه غذایی متعادلی نداریدیک برنامه غذایی متعادل – غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی، و مقدار زیادی میوه و سبزیجات ، کلید داشتن بدنی کاملا سالم است. اما می تواند از عوامل تامین آب بدن در روز نیز باشد. میوه و سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب هستند، مخصوصا کدو سبز، خیار، و هندوانه. اضافه کردن این موارد به برنامه غذایی می توانند سطح تامین آب بدن را بالا ببرد. استفاده نکردن از کربوهیدرات ها نیز می تواند پنهانی باعث کم آبی بدن شود. غلات، پاستا سبوس دار، و برنج قهوه ای در طول پخت آب را جذب خود می کنند. پس خوردن چنین کربوهیدرات هایی می تواند باعث بالا رفتن سطح مایعات بدن شود.زیاد به مسافرت می رویدبه مسافرت رفتن ممکن است شما را در خطر کم آب شدن بدن قرار دهد. وقتی روتین روزانه تان بهم می خورد، عادات غذایی تان ممکن است آسیب ببیند: ممکن است در طول مسیر انتخاب های نامناسب غذایی داشته باشید و یا زیاد میوه و سبزیجات گیرتان نیاید. حتی ممکن است بدون اینکه بخواهید مقدار مصرف آبتان را کاهش دهید. در مسافرت ها افراد معمولا کمتر آب می خورند تا زیاد به دستشویی احتیاج پیدا نکنند. و البته هنگام سفر مانند خانه یا محل کار همیشه یک منبع آب کنارتان نیست. در مسافرت ادرار خود را چک کنید، اگر زرد تیره یا قهوه ای بود بدان معناست که باید آب بیشتری بنوشید.از سندرم پیش قاعدگی رنج می بریدقاعدگی کاری می کند که دوست دارید به رخت خواب خود بخزید و تا خوب نشدید بیرون نیایید، اما در این دوره بیش از همه چیز درست خوردن و آشامیدن بسیار مهم است. استروژن و پروژسترون هر دو در سطح آب بدن دخالت دارند. پس هنگام قاعدگی وقتی این هورمون ها بالا و پایین می شوند ممکن است سطح مایعات بدنتان را پایین بیاورند.اطلاعات روی دارو را نخوانده ایدبسیاری از داروها می توانند مانند دیورتیک عمل کنند، به این معنا که باعث بالا رفتن تعداد دفعات ادرار و کم آب شدن بدن می شوند. بدانید که چه چیزهایی در قفسه داروهایتان است. بسیار مهم است که اطلاعات روی هر دارو را بخوانید و از عوارض جانبی اش مطلع باشید. دیگر عوارض جانبی مانند اسهال و استفراغ نیز می توانند به شدت سطح مایعات بدن را پایین بیاورند.همیشه استرس داریداسترس روی غدد آدرنال که درست بالای کلیه ها ایستاده اند تاثیر می گذارد، تا هورمون های آلدوسترون بیشتری آزاد کند. آلدوسترون سطح مایعات و مواد معدنی را در بدن تنظیم می کند. آلدوسترون بیشتر به کلیه ها این سیگنال را ارسال می کند تا سدیم بیشتری بگیرد، بنابراین در حالت استرس تعداد دفعات ادرار بالا می رود و بدن کم آب می شود.هر روز ساندویچ می خوریدقطعات گوشت ( مخصوصا فر آوری شده ) سرشار از نمک هستند، اما متاسفانه بسیاری از مردم این را نمی دانند. فکر می کنند با خوردن یک ساندویچ که حاوی گوشت و سبزیجات است به سلامت خود کمک هم کرده اند! اما در واقع بدن خود را با نمک و مواد نگهدارنده پر می کنند. تا جای ممکن از خوردن غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید و به جای آنها غذاهای تازه میل کنید.باردار یا شیرده هستیدبارداری و شیردهی از بهترین مراحل مادری است، اما ممکن است در حالی که به فرزندتان آب می رسانید بدن خود را کم آب کنید. مادر از بدن خودش آب، پروتئین و مواد معدنی به فرزندش منتقل می کند ( چه در رحم چه هنگام شیردهی ). پس ممکن است بدن مادر کم آب شود، به همین دلیل نوشیدن آب و خوردن غذاهای سالم که حاوی آب هستند برای مادرها بسیار مهم است.نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده می کنیدنوشیدن یک یا دو فنجان چای یا قهوه در روز هیچ ایرادی ندارد، اما بیشتر از این مقدار می تواند باعث بالا رفتن تعداد دفعات ادرار شود، بنابراین آب بیشتری از دست می دهید و بدنتان کم آب می شود. با مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین هم در واقع مایعات نوشیده اید اما نه مایعاتی که به درد تامین آب بدنتان بخورد.

علت کم شدن آب بدن چیست
علت کم شدن آب بدن چیست
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید