دسته‌ها
دارو

عوارض داروهای حمله قلبی

 چند ماده غذایی مفید برای تنظیم ضربان قلب:

• ماست: غنی از ویتامین B12 است که در کنترل تپش قلب موثر است. ویتامین B12 کمک می کند تا سلول های عصبی رشد کرده و استرس وارد شده را تحمل کند.

عوارض داروهای حمله قلبی

• موز: سرشار از پتاسیم است. این الکترولیت برای برقراری ارتباط بین مغز و قلب لازم است. بنابراین در تنظیم ضربان قلب موثر است.

• سیر: “آلیسین” موجود در سیر مانع از آسیب رادیکال های آزاد در قلب می شود و کلسترول مضر را از بین می برد.

• مغز میوه: این تنقلات سرشار از چربی سالم است که از قلب در برابر شوک محافظت می کند و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

  بیماران قلبی از روغن زیتون استفاده کنند .

نعناع: بر اساس طب قدیمی شرق ، نعناع تقویت کننده عضله قلب و افزایش دهنده گردش خون در قلب است. 

کدو تنبل: منیزم موجود در آن در تنظیم ضربان قلب موثر است.

 

 

 • تشخیص یک حمله قلبی و سندرم کرونری حاد و درمان های انتخابی

  وقتی بیماری با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کند در اولین اقدام ECG (به مدت ده دقیقه) و آزمایش خون از او گرفته می شود. پزشک از تاریخچه بیماری او می پرسد.نوع درمان با توجه به شرایط بیمار و نوع مشکل قلبی او متفاوت خواهد بود.

  درمان های فوری برای حمایت بیماران 

  درمان های اولیه بیماران با حمله قلبی و سندرم کرونری حاد یکسان می باشد.

  – اکسیژن: معمولا از طریق قرار دادن لوله ای در بینی

  – انتقال خون(ترنسفیوژن): مطالعه ای در سال 21 نشان داد انتقال خون در بیماران با حمله قلبی که آنمی خفیفی دارند می تواند میزان بقای کوتاه مدت آنان را بهبود بخشد.

  – داروها: شامل موارد زیر می باشند:

  1/3. آسپرین فورا به بیماران داده می شود مگر کسانی که قبل از مراجعه به بیمارستان آسپرین مصرف کرده باشند.

  2/3. Clopidogeral به عنوان یک داروی ضد پلاکت معمولا به مدت یک تا نه ماه مصرف می شود.در برخی موارد به جای آسپرین تجویز می شود.

  3/3. هپارین( Heparin ) معمولا برای بیمارانی که در معرض خطر متوسط تا زیاد قرار دارند تجویز می شود.

  4/3. مهار کننده گلیکوپروتئین 2b و 3a اغلب اوقات برای افرادی که آنژیوپلاستی می شوند کاربرد دارد.

  • داروهای حل کننده لخته و آنژیوپلاستی اورژانسی( PTCA )

  در حدود 6-4 ساعت پس از یک حمله قلبی در 9% بیماران در رگ آسیب دیده لخته تشکیل می شود.داروها و موارد جراحی که برای باز کردن رگ استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

  – آنژیوپلاستی

  – داروهای حل کننده لخته در مواردی تجویز می شود که آنژیوپلاستی امکان پذیر نمی باشد.

  بهترین کاندیدا برای آنژیوپلاستی افراد کمتر از 75 سال با صعود قطعه ST و یا بلوک شاخه دسته ای ( BBB ) می باشند. اگر آنژیوپلاستی حداکثر تا 12 ساعت بعد از بروز علایم انجام شود بهترین نتیجه را به دنبال دارد.بهترین کاندیدا برای درمان های ضد لخته شامل موارد زیر می باشند:

  1. افراد بالای 75 سال و بیماران با صعود قطعه ST و افرادی که علایم در آنان بیش از 12 ساعت ادامه دارد

  2. زنان باردار

  3. افراد با تجربه ترومای اخیر یا جراحی تهاجمی

  4. افراد با زخم پپتیک فعال

  درمان های حل کننده لخته در موارد زیر منع مصرف دارد:

  1. بیمارانی که فشار خون کنترل نشده دارند.

  2. بیماران با قطعه ST پایین رفته

عوارض داروهای حمله قلبی

  3. بیمارانی که اخیرا هر گونه خونریزی را تجربه کردند.

  *داروهای دیگر: پس از یک حمله قلبی بیمار ممکن است به داروهای دیگری نیاز داشته باشد که بستگی به ریسک فاکتورهای او برای حمله قلبی آینده دارد.

  – بتا بلاکر( B-Bkocker ) تقاضای اکسیژن قلب را با کاهش فشار شریانی و کند کردن سرعت ضربان قلب کاهش می دهد. تجویز داخل وریدی بتا بلاکر در اولین ساعات حمله قلبی می تواند تخریب عضله قلبی را کاهش دهد.

  – مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین( ACE ) باید در روز اول به همه بیماران داده شود مگر دلایل پزشکی برای عدم مصرف آن وجود داشته باشد.

  – بلاکر کانال کلسیم( Calcium channel blocker ) برای بیماران با آنژین ناپایدار و پرینزمتال کاربرد دارد.

  – استاتین( Statin ) کاهنده کلسترول خون می باشد.

  – آتروپین( Atropine ) برای برادیکاردی(ضربان قلب با سرعت خیلی پایین) و بلوک گره دهلیزی _ بطنی( AV Block ) و یا وقتی هدایت الکتریکی ایمپالس عصبی به عضله قلبی آهسته شود تجویز می شود.

  • درمان آریتمی

  آریتمی انحراف از الگوی طبیعی ضربان قلب می باشد که در نتیجه محرومیت عضله قلب از اکسیژن به وجود می آید و از عوارض جانبی حمله قلبی می باشد.تپش زودرس یا آریتمی خیلی سریع تاکی کاردی دارد که احتمالا پیش درآمد فیبریلاسیون بطنی ( VF ) می باشد. VF یک ریتم غیرعادی و مرگبار می باشد که بطن ها آنقدر سریع تپش سازی می کنند که نمی توانند به طور موثرمنقبض شوند و در نتیجه پمپاژ خون هم به درستی و به اندازه کافی صورت نمی گیرد.

  • درمان VF

  – دفیبریلاتور: در بیمارانی که آریتمی بطنی دارند با استفاده از دفیبریلاتور شوک ایجاد می کنند. نوعی دفیبریلاتور زیر پوست قفسه سینه بیمارانی که به نظر می رسد مستعد VF هستند کاشته و گیرنده های آن به قلب متصل می شوند تا VF را شناسایی و یک شوک دفیبریله ایجاد نماید.

  – داروهای آنتی آریتمیک شامل: لیدوکائین( Lidocaine )/ پروکائیید( Procainamide )/

  آمیودارون( Amiodarone )

  • چه شیوه های جراحی برای دوباره برقرار کردن جریان خون بعد ازحمله قلبی انجام می گیرد؟

  _ آنژیوپلاستی ( PTCA ) و استنت کرونری( Cronery Stent ): آنژیوپلاستی شامل مراحل زیر می باشد: جراح یک کاتتر (لوله ای باریک) را که شامل یک دوربین نوری می باشد مستقیما وارد رگ مسدود می کند.پزشک رگ بسته را به وسیله بالون آنژیوپلاستی باز می کند که این بالون از طریق کاتتر وارد رگ مسدود شده است. بالون باز می شود و به پلاک تشکیل شده در دیواره رگ فشار می آورد به این ترتیب جریان خون دوباره در رگ برقرار می شود.برای باز نگه داشتن رگ جراح از وسیله ای به استنت کرونری که فلزی قابل اتساع می باشد استفاده می کند که در طول آنژیوپلاستی داخل رگ کار کاشته می شود. استنت به دیواره رگ فشار آورده و آن را باز نگه می دارد.طبق بررسی که در سال 22 انجام گرفت نشان داد که تاثیر استنت برای 7 تا 11 سال می باشد.در 1% بیماران عوارضی از قبیل حمله قلبی رخ می دهد که نیاز به جراحی مجدد دارند.تنگی یا بسته شدن مجدد شریان طی سال اول در تعدادی از بیماران اتفاق می افتد که نیاز به جراحی مجدد دارند.تنگی در چنین شرایطی منجر به تشکیل لخته نمی شود.

  _ جراحی بای پس عروق کرونر( CABG :(CABG روش انتخابی برای باز کردن رگ مسدود در بیماران با آنژین شدید به خصوص آنهایی که دو (یا بیشتر) رگ تنگ یا مسدود دارند.قفسه سینه باز می شود و خون قلب وارد ماشین قلبی- ریوی می شود. قلب در طول جراحی فعالیت مکانیکی و الکتریکی ندارد.شریان یا ورید از جای دیگری از بدن برداشته شده و به محل مسدود رگ پیوند زده می شود. در نتیجه خون از طریق عروق جدید در اطراف انسداد برقرار می شود. میزان مرگ و میر با این روش پس از یک حمله قلبی خیلی زیاد می باشد(6%).

 •  برگشت به زندگی بعد از یک حمله قلبی

  _ شیوه زندگی سالم: شیوه زندگی مطمئن به خصوص داشتن یک رژیم غذایی سالم به اندازه پیشگیری از حملات قلبی اهمیت دارد.

  _ فعالیت ورزشی: فعالیت ورزشی بعد از حمله قلبی به شدت مهم می باشد و می تواند به میزان 25% مرگ و میر بعد از حمله قلبی را کاهش دهد.ورزش های پا در همان روزهای اول شروع می شود.بیمار معمولا در روز دوم بر روی صندلی می نشیند و در روز دوم یا سوم راه می رود.پس از 12-8 هفته بسیاری از بیماران حتی آنهایی که نارسایی قلبی دارند فواید بره ورزشی را در خود حس می کنند. Tai chi یک ورزش رزمی چینی است که به نظر می رسد برای بسیاری از بیماران پس از حمله قلبی ایمن و مفید باشد.این نکته را باید مد نظر داشته باشیم که خطر حوادث قلبی جدی در طول Rehabilitation خیلی کم می باشد.ایست قلبی به میزان 1 در 112 بیمار- ساعت و حملات قلبی که منجر به مرگ نمی شود 1 در 294 بیمار –ساعت می باشد. بیماران معمولا پس از 2 ماه می توانند به سر کار خود برگردند اگر چه این مدت بستگی به شدت بیماری آنان دارند.

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *