خواص دارویی و گیاهی

فواید قرص celebrex
فواید قرص celebrex

خانه » قرص، شربت، کپسول » قرص/کپسول سلکوکسیب (Celebrex) برای چیست؟ عوارض، قیمت و سایر نکات

در این مطلب از چندین مجله معتبر پزشکی در سرتاسر دنیا استفاده کردیم تا شما را به صورت کامل با عوارض جانبی، قیمت و همه نکات ضروری قرص/کپسول سلکوکسیب آشنا کنیم.

یک کپسول سخت ژلاتینی سفید کدر با نوار جوهری آبی رنگ روی بدنه سفید و یک نوار جوهری آبی در بالای کلاهک با نام تجاری «۷۷۶۷» حاوی ۱۰۰ میلی گرم سلکوکسیب است.

مواد غیر دارویی: کلوزکارملوس سدیم، لاکتوز مونوهیدرات، منیزیم استارات، پیودون و لوریل سولفات سدیم؛ پوسته: جوهر خوراکی (اریگوتین) (E132)، ژلاتین و دی اکسید تیتانیوم (E171)

یک كپسول سخت ژلاتینی قرمز رنگ کدر با نوار جوهری طلایی روی بدنه سفید و یک نوار جوهری طلایی در بالای کلاهک با نام تجاری «۷۷۶۷» حاوی ۲۰۰ میلی گرم سلكوكسیب است.فواید قرص celebrex

مواد غیر دارویی: کلوزکارملوس سدیم، لاکتوز مونوهیدرات، منیزیم استارات، پیودون و لوریل سولفات سدیم؛ پوسته: جوهر خوراکی (اکسید فریک) (E172)، ژلاتین و دی اکسید تیتانیوم (E171).

مقدار سلکوکسیب و مدت زمان استفاده از آن با توجه به شرایط درمان، متفاوت است. از این دارو باید با کم ترین دوز در کوتاه ترین مدت زمان ممکن برای رسیدن به کاهش درد استفاده شود.
استئوآرتریت: دوز معمول روزانه توصیه شده ۲۰۰ میلی گرم به عنوان یک دوز یا ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود.
اسپوندیلیت انکیلوزین: دوز معمول روزانه توصیه شده ۲۰۰ میلی گرم به عنوان یک دوز یا ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود.
آرتریت روماتوئید: دوز معمول توصیه شده برای شروع ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز است. این ممکن است به ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز با تجویز پزشک، افزایش یابد.
درد متوسط ​​تا شدید: توصیه می شود دوز معمول ۴۰۰ میلی گرم به عنوان یک دوز در روز اول باشد و پس از آن ۲۰۰ میلی گرم یکبار در روز باشد. درمان نباید از ۷ روز تجاوز کند. حداکثر دوز توصیه شده ۴۰۰ میلی گرم در روز است.
سلکوکسیب ممکن است همراه یا بدون غذا مصرف شود.
بسیاری از چیزها ممکن است بر میزان دوز دارو که یک فرد نیاز دارد، مانند وزن بدن، سایر شرایط پزشکی و سایر داروها تأثیر بگذارد. اگر پزشک دوز متفاوتی از مواردی که در اینجا آورده شده توصیه کند، نحوه مصرف را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید.

مهم است که این دارو دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف شود. اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید و با برنامه منظم ادامه دهید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی نزدیک است، از مقدار خورده نشده صرف‌نظر کرده و با برنامه منظم دارو را ادامه دهید. هیچوقت دو دوز را با یکدیگر مصرف نکنید.

از این دارو استفاده نشود اگر:

بسیاری از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. اثر جانبی یک پاسخ ناخواسته به دارو است که در دوزهای نرمال مصرف می شود. عوارض جانبی می تواند خفیف یا شدید، موقت یا دائمی باشند. عوارض جانبی زیر را حداقل ۱٪ از افراد مصرف کننده این دارو گزارش کرده اند. بسیاری از این عوارض جانبی را می توان مدیریت کرد و برخی ممکن است در طول زمان خود به خود از بین بروند.

اگر این عوارض جانبی را تجربه کردید، با پزشک مشورت کنید که متوجه شوید آن ها شدید هستند یا مزمن. داروساز نیز ممکن است بتواند در مدیریت عوارض جانبی کمک کند.

گرچه اکثر عوارض جانبی که در زیر ذکر شده اند اغلب اتفاق نمی افتد، اما در صورت اتفاق اگر به دنبال مراقبت های پزشکی نروید، می توانند به مشکلات جدی منجر شوند.

بعضی از افراد ممکن است عوارض جانبی دیگری علاوه بر موارد ذکر شده داشته باشند. اگر در هنگام مصرف این دارو علائمی را مشاهده کردید، با پزشک مشورت کنید.

آلرژی: بعضی از افراد که به داروهای سولفونامید مانند آنتی بیوتیک های خاص حساسیت دارند و همچنین واکنش های آلرژیک به سلکوکسیب را تجربه می کنند؛ بنابراین قبل از اینکه سلکوکسیب را مصرف کنید، به پزشک در مورد هر گونه عوارض جانبی که قبلا به داروها داده اید، بخصوص سولفونامید ها و استیل‌ سالیسیلیک اسید (ASA) یا سایر ضد التهابات اطلاع دهید. اگر علائم یک واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش، مشکل تنفس یا تورم صورت و گلو را تجربه کردید، با پزشک مشورت کنید.
تعداد سلول های خونی: این دارو می تواند تعداد نوتروفیل ها (یک نوع از سلول های سفید خون که به مبارزه با عفونت کمک می کند)، گلبول های قرمز (که اکسیژن حمل می کنند) و پلاکت ها (که به خون کمک می کند تا لخته شود) را کاهش دهد. پزشک برای نظارت بر این امر، آزمایش خون را انجام خواهد داد. اگر متوجه شدید علائم عفونت (مثلا تب، لرز و گلودرد)، احساس خستگی ناگهانی، کمبود انرژی یا خونریزی غیر معمول یا کبودی دارید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.
خواب آلودگی: سلکوکسیب ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه یا گاهی اوقات تاری دید شود. در این شرایط، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا فعالیت های دیگر که نیاز به هشیاری و هماهنگی دارند، اجتناب کنید.

حتما بخوانید: ۹ تا از بهترین داروهای گیاهی برای درمان روماتیسم + متدهای خانگی (تحقیقات جدید)

احتباس مایع: سلکوکسیب ممکن است باعث احتباس مایع و تورم، احتمالا فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب یا کاهش عملکرد قلب شود. اگر هر کدام از این شرایط را دارید، با پزشک مشورت کنید که چگونه این دارو ممکن است بر وضعیت پزشکی تأثیر بگذارد، چگونه وضعیت پزشکی ممکن است بر میزان دوز و اثربخشی این دارو تاثیر بگذارد و اینکه آیا نیاز به نظارت خاصی است. بلافاصله اگر دچار تنگی نفس، خستگی، اضافه وزن بیش از حد، درد قفسه سینه یا تورم پاها یا ساق پا در هنگام مصرف این دارو شدید، با پزشک مشورت کنید.
حمله قلبی و سکته مغزی: استفاده از NSAID های انتخابی مهار کننده COX-2، از جمله سلکوکسیب، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است، همانند خطر بیشتر NSAID ها ی معمول (مثلا ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن). این خطر با افزایش کل دوزهای روزانه و هنگام مصرف دارو در طول مدت زمان طولانی افزایش می یابد. با توجه به این افزایش خطر، افرادی که دارای شرایط زیر یا عوامل خطر هستند باید توسط پزشک دقیقا تحت نظارت باشند اگر از سلکوکسیب استفاده می کنند:

بیماری کلیوی: مانند سایر NSAID، سلکوکسیب باعث کاهش عملکرد کلیه می شود و برای افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کلیه توصیه نمی شود. اگر بیماری کلیوی دارید، با پزشک مشورت کنید که چگونه این دارو ممکن است بر وضعیت پزشکی تأثیر بگذارد، چگونه وضعیت پزشکی ممکن است بر میزان دوز و اثربخشی این دارو تاثیر بگذارد و اینکه آیا نیاز به نظارت خاصی است. اگر نشانه هایی از مشکلات کلیوی مانند خون در ادرار یا کاهش تولید ادرار را تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.

مشکلات کبدی: سلکوکسیب ممکن است بیماری کبد را بدتر کند. اگر بیماری کبدی یا کاهش عملکرد کبدی دارید، با پزشک مشورت کنید که چگونه این دارو ممکن است بر وضعیت پزشکی تأثیر بگذارد، چگونه وضعیت پزشکی ممکن است بر میزان دوز و اثربخشی این دارو تاثیر بگذارد و اینکه آیا نیاز به نظارت خاصی است.

بلافاصله اگر دچار علائم مشکلات کبدی مانند خستگی، احساس ناخوشی، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، زرد شدن پوست، ادرار تیره، مدفوع کمرنگ، درد شکمی یا تورم و خارش پوست شدید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

داروی مشابه: داروی گلوکزامین چیست؟ عوارض، بهترین مارک، نکاتی برای دیابتی ها و…

مننژیت: در موارد نادر، افرادی که از داروهای ضد التهابی مانند سلکوکسیب استفاده می کنند علائم التهاب بافت های اطراف مغز (مننژیت) را تجربه می کنند. این به نظر می رسد که بیشتر در افراد مبتلا به اختلال خود ایمنی دیده می شوند. اگر علائم مننژیت ناشی از عفونت، مانند گردن سفت، سردرد شدید، تهوع، استفراغ یا تغییرات در هوشیاری را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.
سطوح پتاسیم: سلکوکسیب ممکن است خطر ابتلا به افزایش پتاسیم بالا در خون را به ویژه برای سالمندان، افرادی که شرایطی مانند دیابت یا نارسایی کلیه دارند، یا افرادی که انواع خاصی از داروها را مصرف می کنند، بالا ببرد. پزشک می تواند به صورت دوره ای در طول درمان خون را آزمایش کند تا میزان پتاسیم خون را کنترل کند. افرادی که با میزان پتاسیم بالا در خونشان تشخیص داده شوند، نباید از این دارو مصرف کنند.
مشکلات معده: سلکوکسیب ممکن است باعث مشکلات معده مانند زخم یا خونریزی شود. اگر مشکلات معده دارید، با پزشک مشورت کنید که چگونه این دارو ممکن است بر وضعیت پزشکی تأثیر بگذارد، چگونه وضعیت پزشکی ممکن است بر میزان دوز و اثربخشی این دارو تاثیر بگذارد و اینکه آیا نیاز به نظارت خاصی است. اگر دچار علائمی مانند درد معده یا شکم، مدفوع سیاه و استفراغ خونی شدید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید. استفاده از استیل‌سالیسیلیک اسید (ASA) در همان زمان مانند سلکوکسیب خطر زخم معده و خونریزی را افزایش می دهد.
مشکلات دستگاه ادراری: بعضی از مردم علائم مداوم مشکلات ادراری را تجربه می کنند. اگر درد مثانه، درد در دفع ادرار یا افزایش دفع ادرار را تجربه کردید، از مصرف این دارو جلوگیری کنید و با پزشک مشورت کنید.
بارداری: ایمنی استفاده از این دارو در دوران بارداری مشخص نشده است. این دارو در دوران بارداری نباید مورد استفاده قرار گیرد مگر اینکه مزایای آن بیش از خطرش باشد و باید در طول سه ماهه آخر بارداری (بعد از ۲۸ هفته بارداری) اجتناب شود. اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
شیردهی: این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود. اگر یک مادر شیرده هستید و از سلکوکسیب استفاده می کنید، ممکن است نوزاد تحت تاثیر قرار گیرد. در مورد اینکه آیا باید شیر مادر را ادامه دهید یا نه با پزشک صحبت کنید.
کودکان: ایمنی و اثربخشی استفاده از این دارو برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال تعیین نشده است.
سالمندان: افراد سالخورده بیشتر به عوارض جانبی سلکوکسیب مبتلا می شوند. در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک صحبت کنید.

ممکن است بین سلکوکسیب و هر یک از موارد زیر تداخل وجود داشته باشد.

اگر از هر یک از این داروها استفاده می کنید، با پزشک یا داروساز صحبت کنید. با توجه به شرایط خاص پزشک ممکن است بخواهد:

حتما بخوانید: ایبوپروفن- مقدارمصرف، عوارض و نکات مهم

تداخل بین دو دارو همیشه به این معنی نیست که باید یکی از آن ها را متوقف کنید. با پزشک در مورد چگونگی مدیریت هرگونه تداخل دارویی صحبت کنید و آن را مدیریت کنید.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه

شرکت لوتوس

با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در امر آموزش و فروش محصولات پزشکی، تنها به کیفیت و رضایت مشتری می اندیشیم !

تبلیغــات  تماس با ما

تماس با ما

تهران-خیابان انقلاب  تلفن تماس 09193226326 تلفن ثابت ۲۸۴۲۶۹۲۹ -۰۲۱

ایمیل maxer.ir@gmail.com

© استفاده از مطالب سالم زیبا تنها با کسب اجازه از مدیریت امکان پذیر می باشد.

مطالب وبسایت سالم زیبا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

سلکوکسیب یا سلبرکس نوعی داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی است که با کاهش هورمون هایی که باعث التهاب در بدن می شوند ، از التهاب بدن می کاهد . سلکوکسیب برای درمان درد و یا التهاب ناشی از بسیاری از بیماری ها مانند : آرتریت ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، درمان درد قاعدگی و پریود ، آرتریت روماتوئید نوجوانان ، درمان پولیپ های ارثی در روده بزرگ و … مورد استفاده قرار می گیرد .

این دارو فقط با تجویز پزشک شما در دسترس می باشد.

سلکوکسیب با مهار انتخابی آنزیم سیکلو اکسیژناز – 2 مانع سنتز پروستاگلاندین ها شده، و به این ترتیب اثرات ضد درد، ضد التهاب و ضد تب از خود بروز می نماید. سلکوکسیب تاثیری بر روی ایزوآنزیم سیکلواکسیژناز- 1 ندارد.

به دنبال مصرف خوراکی سلکوکسیب ظرف 3 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد. مصرف آن همراه با غذا (به ویژه غذای چرب) باعث می گردد مدت زمان رسیدن به حداکثر غلظت دارو 1 تا 2 ساعت به تاخیر بیافتد، ولی میزان جذب دارو 20%-10% بیشتر می شود. متابولیسم دارو عمدتاً کبدی بوده و متابولیت های آن غیرفعال می باشند.فواید قرص celebrex

نحوه و میزان مصرف هر دارویی توسط پزشک تعیین می شود و شما باید طبق تجویز و دستور دکتر رفتار کنید . سلکوکسیب را می توان با غذا و یا بدون مصرف غذا استفاده کرد . در صورتی که مصرف سلکوکسیب باعث سوزش سردل و شکم درد می شود ، می توانید دارو را با غذا مصرف کنید . در صورتی که مجبور هستید از این دارو به مدت طولانی استفاده کنید ممکن است برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی ، نیاز به آزمایش های پزشکی و تشخیصی منظم داشته باشید .سلکوکسیب یا سلبرکس موارد مصرف گوناگونی دارد که از جمله می توان به این موارد اشاره نمود:

1- رفع علائم و نشانه های استئوآرتریت : 200 میلی گرم در روز به صورت تک دوز یا 100 میلی گرم، دو بار در روز .
2- رفع علائم و نشانه های آرتریت روماتوئید در بالغین: 200-100 میلی گرم، دو بار در روز.
3- رفع علائم و نشانه های آرتریت روماتوئید جوانان (JRA) در کودکان بالای 2 سال:

4- رفع علائم و نشانه های اسپوندیلیت آنکیلوزان :200 میلی گرم در روز به صورت تک دوز یا 100 میلی گرم، دو بار در روز. در صورت نیاز پس از 6 هفته می توان دوز دارو را تا میزان 400 میلی گرم در روز بالا برد.
5- کنترل درد حاد در بالغین: دوز اولیه 400 میلی گرم، به صورت یکجا می باشد و در صورت نیاز می توان 200 میلی گرم دیگر در روز اول استفاده نمود. از روز دوم به بعد دوز پیشنهاد 200 میلی گرم، دو بار در روز است.
6- درمان دیسمنوره اولیه : دوز اولیه 400 میلی گرم، به صورت یک جا می باشد و در صورت نیاز می توان 200 میلی گرم دیگر در روز اول استفاده نمود. از روز دوم به بعد دوز پیشنهادی 200 میلی گرم، دو بار در روز است.
7- کاهش تعداد پولیپ های کولورکتال در آدنوماتوز پولیپوز فامیلی (FAP) در کنار درمان اصلی بیماری نظیر جراحی: 400 میلی گرم، دو بار در روز.

1- در صورت ابـتلای بیمـار بـه آسـم، سـابقه زخـم یـا خونریزی گوارشی و برای افراد سـیگاری، وجـود نارسـایی کلیوی و کبدی، این دارو باید با احتیـاط فـراوان مـصرف شود.
2- به دلیل احتمال احتباس مایعات، در بیمـاران مبـتلا به نارسایی احتقانی قلب، ادم و فشارخون بالا، کـم کـاری قلبی و اعتیاد به الکل، ایـن دارو بایـد بـا احتیـاط فـراوان استفاده شود.
3- درصورت کاهش حجم مـایع خـارج سـلولی، قبـل از شروع مصرف دارو بیمـار بایـد بـه میـزان کـافی مایعـات دریافت کند.

4- سلکوسیب به شدت می تواند خطر حمله قلبی و یا سکته مغزی را افزایش دهد . به ویژه اگر به صورت طولانی مدت مصرف شود و یا فرد مصرف کننده ، بیماری قلبی و عروقی داشته باشد و یا بالای 55 سال سن داشته باشد . استفاده از سلکوکسیب قبل از جراحی قلب ممنوع است . در صورتی که از این دارو استفاده می کنید ، قبل از عمل قلب ، به پزشک خود اطلاع دهید .
5- سلکوکسیب می تواند باعث خونریزی معده و روده شود . در صورتی که سن بالایی دارید و یا به زخم معده و روده مبتلا هستید ، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید . در صورتی که به سلکوکسیب حساسیت دارید ، نباید ازاین دارو استفاده کنید .
توجه: در دوره مصرف سلکوکسیب ، الکل مصرف نکنید . مصرف الکل در زمان مصرف سلکوکسیب می تواند خطر ابتلا به زخم معده و خونریزی معده را افزایش دهد .
6- در دوره مصرف سلکوکسیب ، از مصرف آسپیرین خودداری کنید. همچنین بسیاری از داروهای سرماخوردگی و مسکن می تواند حاوی آسپرین باشد . مصرف سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی در دوره مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک باشد .

در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید :سلکوکسیب در رده C بارداری قرار دارد و مصرف این دارو در دوران بارداری باید فقط با تجویز پزشک باشد . مصرف سلکوکسیب در سه ماهه آخر بارداری می تواند به جنین آسیب برساند.

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای کودک مضر باشد . در صورتی که به نوزاد خود شیر می دهید ، قبل از مصرف سلکوکسیب با پزشک خود مشورت کنید.

اکثر اوقات این دارو در برنامه مشخصی قرار نمی گیرد و معمولا زمانی که احساس درد می کنید باید از این دارو استفاده کنید ولی اگر پزشک شما ، زمان مشخصی برای مصرف دارو تعیین کرده است و شما مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید.

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با سلکوکسیب ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با سلکوکسیب می تواند عوارض جانبی شدیدی در پی داشته باشد و حتی باعث مرگ شود . خودکشی نمایشی با سلکوکسیب روش مناسبی برای جلب توجه نیست .

اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتماً به دکتر اطلاع دهید.
در صورتی که علائم مربوط به سکته‌ قلبی یا مغزی – شامل: درد قفسه‌ سینه به طوری که تا قسمت فک و شانه امتداد بیابد، بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس – را در خود مشاهده کردید، به اورژانس زنگ بزنید .
اگر موارد زیر را دارید، بلافاصله مصرف دارو را قطع کرده و به دکتر اطلاع دهید:البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد. چنانچه موارد دیگری را مشاهده نمودید، به دکتر مراجعه کنید.

در صورتی که از یک داروی ضد افسردگی – مانند: سیتالوپرام، اسیلاتوپرام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویولوزدون – استفاده می‌کنید، قبل از مصرف سلبرکس دکتر خود را در جریان قرار دهید. مصرف هر یک از این داروها با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (از جمله همین داروی سلبرکس) ممکن است باعث شود شما به راحتی دچار کبودی یا خونریزی شوید.

هر دارویی که مصرف می‌کنید یا قصد شروع یا قطع مصرف آن را دارید، با دکتر در میان گذارید؛ خصوصاً داروهای زیر :در مواردی که سابقه حساسیت شناخته شده به سلکوکسیب یا حساسیت به سولفونامیدها وجود داشت باشد. هچنین در صورت سابقه بروز حمله آسم، کهیر یا واکنش های حساسیتی دیگر به دنبال مصرف آسپرین یا سایر NSAIDها، کنترل درد بیمارانی که تحت عمل بای پس عروق کرونر (CABG) قرار می گیرند، مصرف این دارو ممنوع می باشد.همچنین بخوانید:


فواید بی شمار و عوارض قرص آسپیرین (آ. اس .آ)


فواید شگفت انگیز مصرف قرص آرترواستاپ (ArthroStop)

موارد مصرف و عوارض قرص سیپروترون استات (Cyproterone Acetate) 

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

2 روز قبل

6 روز قبل

1 هفته قبل

1 هفته قبل

1 هفته قبل

فواید قرص celebrex

2 هفته قبل

2 هفته قبل

2 هفته قبل

3 هفته قبل

3 هفته قبل

3 هفته قبل

3 هفته قبل

4 هفته قبل

4 هفته قبل

1 ماه قبل

1 ماه قبل

1 ماه قبل

1 ماه قبل

1 ماه قبل

1 ماه قبل


نام کاربری و یا ایمیل:


رمز عبور:

من را به خاطر بسپار


کاربر جدید هستم!

0

موضوعات داغ

داروی سلبرکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در چه شرایطی و به چه صورت مصرف می شود؟ عوارض جانبی آن کدامند؟ چه داروهایی را نباید به طور همزمان با داروی سلبرکس مصرف کرد؟ این سوالات، به همراه نکات و اطلاعات مهم درباره‌ی این دارو، در مطلب پیش‌رو بررسی خواهد شد.

داروی سلبرکس (Celebrex)، که با نام عمومی سلکوکسیب (Celecoxib) نیز شناخته می‌شود، میزان هورمون هایی را که باعث التهاب و درد در بدن می‌شوند، کاهش می‌د‌هد. این دارو برای درمان التهاب و دردهایی که در اثر شرایط مختلف به وجود آمده‌اند- مثلاً ناشی از آرتریت، درد قاعدگی و غیره – استفاده می‌گردد. سلبرکس برای درمان آرتریت روماتویید در کودکان بالاتر از ۲ سال به کار می‌رود. این دارو ممکن است در موارد دیگری نیز جهت درمان استفاده شود.

سلبرکس می‌تواند باعث افزایش خطر سکته‌ی قلبی کُشنده یا سکته‌ی مغزی شود؛ به خصوص اگر به مدت طولانی و یا به میزان زیاد مصرف شود و یا در صورتی که شما دچار مشکلات و بیماری‌های قلبی باشید. از این دارو بلافاصله قبل یا بعد از جراحی بای پس قلبی، استفاده ننمائید.

سلبرکس می‌تواند باعث ایجاد خونریزی شدید معده یا روده در افراد شود؛ به طوری که کُشنده و بسیار خطرناک باشد. این وضعیت، وقتی در دوره مصرف این دارو هستید ممکن است بدون علامت خاصی اتفاق بیفتد و خصوصاً در افراد مسن‌تر، شایع‌تر است. بنابراین در صورتی که شما هم‌اکنون دچار خونریزی معده یا روده هستید، از این دارو استفاده نکنید.

یادآوری می‌شود که داروی سلبرکس می‌تواند باعث افزایش خطر سکته‌ی قلبی کُشنده یا سکته‌ی مغزی شود؛ به خصوص اگر به مدت طولانی و یا به میزان زیاد مصرف شود و یا در صورتی که شما دچار مشکلات و بیماری‌های قلبی باشید. حتی افرادی که بیماری‌های قلبی ندارند و یا عوامل خطرزا در آن‌ها نیست، هم ممکن است در دوره مصرف این دارو، دچار سکته‌ی قلبی یا مغزی شوند.

از این دارو بلافاصله قبل یا بعد از جراحی بای پس قلبی، استفاده ننمائید.

به دلیل اهمیت، دوباره یادآوری می‌شود که سلبرکس می‌تواند باعث ایجاد خونریزی شدید معده یا روده در افراد شود؛ به طوری که کُشنده و بسیار خطرناک باشد. این وضعیت، وقتی در دوره مصرف این دارو هستید ممکن است بدون علامت خاصی اتفاق بیفتد و خصوصاً در افراد مسن‌تر، شایع‌تر است.

در صورتی که نسبت به سلکوکسیب آلرژی (حساسیت) داشته و یا موارد زیر را دارید، از داروی سلبرکس استفاده نکنید:

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطراتی در پی ندارد، در صورتی که موارد زیر را دارید، به دکتر خود اطلاع دهید:

مصرف سلبرکس در سه ماهه‌ی پایانی بارداری ممکن است باعث صدمه به جنین گردد. بنابراین چنانچه در دوره مصرف این دارو باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سلکوکسیب می‌تواند در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث آسیب به نوزاد شود. اگر در دوران شیردهی قرار دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.

مصرف سلبرکس برای افراد زیر ۲ سال ممنوع است.

فواید قرص celebrex

سلبرکس را حتماً با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید. کمترین میزانی از این دارو که می‌تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند را مصرف کنید.

شما می‌توانید داروی سلبرکس را به همراه غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر استفاده از سلبرکس باعث می‌شود معده‌ی شما درد بگیرد، آن را به همراه غذا مصرف کنید.

قرص سلبرکس را به طور کامل قورت دهید و آن را نجوید.

اگر از این دارو به مدت طولانی می‌خواهید استفاده کنید، باید هر از گاهی وضعیت سلامت خود را با انجام آزمایشات بررسی کنید.

دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید.

همه‌ی اطلاعاتی که در مورد این دارو نوشته شده را به دقت مطالعه کنید و از دستورالعمل پزشک تبعیت نمائید و در صورتی که سوالی داشتید، از مسئول داروخانه یا دکتر خود بپرسید.

گاهی سلبرکس طبق یک برنامه‌ی زمانی مصرف نمی‌شود و هر موقع که نیاز بود، بیمار آن را استفاده می‌نماید. ولی هنگامی که این دارو را طبق یک برنامه‌ی زمانی مشخص مصرف می‌کنید، اگر یک بار مصرف آن را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اما چنانچه زمانِ به یادآوری شما، بسیار نزدیک به زمانِ مصرفِ بعدی بود، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. فقط در نوبت بعدی، سلبرکس را مصرف کنید. از مصرف داروی اضافه، برای جبران دوز مصرفیِ فراموش شده، اجتناب کنید.

چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید.

از مصرف الکل اجتناب کنید. چرا که ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی معده در شما شود.

از مصرف آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، در دوره مصرف سلبرکس خودداری کنید.

قبل از مصرف هر گونه داروی سرما خوردگی، حساسیت، یا مسکن‌ها، با دکتر خود مشورت کنید. بسیاری از داروهای موجود در داروخانه‌ها، حاوی آسپیرین یا داروهای مشابه با سلکوکسیب هستند؛ بنابراین مصرف همزمان آن‌ها باعث بالا رفتن دوز مصرف شما از این ماده می‌شود. برچسب اطلاعات داروها را قبل از مصرف آن ها به دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن، یا ناپروکسن نیستند.

اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتماً به دکتر اطلاع دهید.

در صورتی که علائم مربوط به سکته‌ی قلبی یا مغزی – شامل: درد قفسه‌ی سینه به طوری که تا قسمت فک و شانه امتداد بیابد، بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس – را در خود مشاهده کردید، از کمک‌های اورژانسی بهره ببرید.

اگر موارد زیر را دارید، بلافاصله مصرف دارو را قطع کرده و به دکتر اطلاع دهید:

عوارض جانبی متداول در اثر مصرف داروی سلبرکس عبارت است از:

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد. چنانچه موارد دیگری را مشاهده نمودید، به دکتر مراجعه کنید.

در صورتی که از یک داروی ضد افسردگی – مانند: سیتالوپرام، اسیلاتوپرام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویولوزدون – استفاده می‌کنید، قبل از مصرف سلبرکس دکتر خود را در جریان قرار دهید. مصرف هر یک از این داروها با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (از جمله همین داروی سلبرکس) ممکن است باعث شود شما به راحتی دچار کبودی یا خونریزی شوید.

هر دارویی که مصرف می‌کنید یا قصد شروع یا قطع مصرف آن را دارید، با دکتر در میان گذارید؛ خصوصاً داروهای زیر:

البته لیست بالا همه‌ی داروهایی که با سلبرکس تداخل دارند را در بر ندارد و سایر داروها نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند؛ مثلاً ویتامین ها و داروهای گیاهی.

ترجمه ی اختصاصی مجله قرمز / با اندک تصرف و تلخیص

منبع : drugs.com

خوشحال می‌شویم شاهد نظرات سازنده‌ی شما برای بهبود بیشتر مطالب سایت باشیم.

کپی شد

تازه‌های دنیای مد

داغ ترین بحث ها

تازه‌های سلامت

مقالات زیبایی

مقالات سلامت

مقالات آشپزی

مقالات تغذیه

سلامت

۲۱ مرداد ۱۳۹۸

۱۲ مرداد ۱۳۹۸

۴ مرداد ۱۳۹۸

دنیای مد

۱۵ مرداد ۱۳۹۸

۱۵ مرداد ۱۳۹۸

۱۵ مرداد ۱۳۹۸

داغ ترین بحث ها

بیشتر دیده شده

399,848

289,131

270,908

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت مجله قرمز می‌باشد. بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است.

بیش از نیم قرن تلاش در

جهت تعالی فرهنگ سلامت کشور


فرم مشاوره اختصاصی

فرم نظرات کاربران

فواید قرص celebrex

برای دریافت پیشنهادات استثنایی عضو خبرنامه ما شوید.

تماس با ما

تهران – کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج – جنب بانک ملت شعبه پارس خودرو- شرکت داروسازی تهران دارو

48032000 -021

0935-8933828

در صورتی که تمایل دارید تا از مشاوره ما برخوردار شوید برروی چت آنلاین کلیک کنید.

ما در شبکه های اجتماعی

InChI=1S/C17H14F3N3O2S/c1-11-2-4-12(5-3-11)15-10-16(17(18,19)20)22-23(15)13-6-8-14(9-7-13)26(21,24)25/h2-10H,1H3,(H2,21,24,25) YKey:RZEKVGVHFLEQIL-UHFFFAOYSA-N Y

سلکوکسیب (به انگلیسی: Celecoxib)

رده درمانی: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از نوع کوکسیب

اشکال دارویی: کپسول

این دارو در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، دیسمنوره، نقرس، سنگ صفرا ,آرتریتها، دردهای مختلف اندامها، تب و … به کار می‌رود .
فواید قرص celebrex

سلکوکسیب از مهارکننده‌های قوی آنزیم سیکلواکسیژناز است.آنزیم سیکلواکسیژناز باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندین‌ها می‌شود . حداقل دو ایزوفرم سیکلواکسیژناز وجود دارد: Cox-۱ و Cox-۲ . تفاوت سلکوکسیب با سایر مهارکننده‌های سیکلواکسیژناز در این است که سلکوکسیب به صورت اختصاصی Cox-۲ را که در سلول‌های التهابی است مهار می‌کند و به Cox-۱ که در سایرسلول‌ها مانند سلول‌های معده است تأثیری ندارد. این دارو با مهار سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد و به این روش اثر ضد درد و التهاب خود را نشان می‌دهد.

آنزیم کوکس۱ در تمام ارگان‌ها مانند معده و کبد و غیره پاسخگوی نیاز ایمنی در برابر آسیب‌ها بوده ولی آنزیم کوکس۲ تنها در محل بروز التهاب وجود دارد. ضد التهاب‌های کلاسیک مانند بروفن با بلوک کردن هردونوع آنزیم٬ در کنار مهار التهاب پی‌آمدهای ناخواسته چون آسیب‌های گوارشی و غیره را نیز همراه دارند٬ حال‌آن‌که داروهای کوکسیب به‌خاطر شکل کوکس۲ با بلوک کردن آن باعث رفع التهاب می‌شوند ولی قادر به بلوک کردن کوکس۱ نیستند.

کوکسیب(از سرنام COX-2 inhibitor) نسل نوین داروهای ضدالتهاب‌غیراستروئید انتخابی(سلکتیو) هستند که بر خلاف انواع سنتی مانند آسپیرین و بروفن با بازداشتن انتخابی Cox-۲ و بدون بلوک کردن آنزیم اسیکلوکسیژناز نوع یک (COX-1) عوارض گوارشی کمتری ایجاد می‌کنند. این رده دارو هنوز به‌طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته و گمان می‌رود که عوارض کاردیوپاتی(قلبی) و کلیوی حادتری از انواع قدیمی ضد التهاب‌ها داشته باشد. داروی روفیوکوکسیب به همین دلیل از سال ۲۰۰۴ از فهرست داروهای داروخانه‌ها حذف شد.[۱][۲]

این دارو هرچند عوارض گوارشی کمتری از مهارکننده‌های غیراختصاصی سیکلواکسیژنار مانند دیکلوفناک و آسپرین دارد ولی عوارض کلیوی آن‌ها مشابه مهارکننده‌های غیراختصاصی Cox-۲ بوده و عوارض قلبی عروقی آن حتی ممکن است بیشتر باشد. واکنش‌های‌آلرژیک .همچنین در مواردی گزارش شده که مصرف این دارو در برخی افراد باعث بالا رفتن تپش قلب شده‌است.

سلامت نظری بدهید 11,536 بازدید

سلبرکس (Celebrex) یا سلوکسیب  یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است، به ویژه بازدارنده COX-2 که درد و تورم (التهاب) را کاهش می دهد. این دارو برای درمان آرتریت ، درد حاد و درد قاعدگی و ناراحتی استفاده می شود. تسکین درد و تورم ارائه شده توسط این دارو به شما کمک می کند تا بیشتر از فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.

اگر در معرض یک بیماری مزمن مانند آرتریت هستید ، از درمان خود با داروهای غیر دارویی و / یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود بپرسید. همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

این دارو با مسدود کردن آنزیم بدن شما باعث پروستاگلاندین می شود . کاهش پروستاگلاندین ها باعث کاهش درد و تورم می شود.

قبل از شروع استفاده از سلبرکس (Celebrex) یا سلکوکسیب، هر بار که دوباره پر کنید، راهنمای راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از دکتر یا داروساز خود بپرسید.فواید قرص celebrex

این دارو را به صورت روتین توسط پزشک خود بگذارید، معمولا یک بار یا دو بار در روز. برای کاهش احتمال ناراحتی معده ، این دارو بهتر است با غذا مصرف شود. دوز براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است. این دارو را در کمترین دوز موثر و فقط برای مدت زمان تجویز کنید (همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید).

این دارو را با یک لیوان آب کامل (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه دکتر شما را به سوی دیگر هدایت کند. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو نگذارید.

برای مقابله با شرایط خاص (مانند آرتریت)، قبل از اینکه بتوانید از مزایای کامل استفاده کنید، این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا دو هفته طول بکشد.

اگر سلبرکس (Celebrex) را بر اساس مورد نیاز مصرف کنید (نه در یک برنامه منظم)، به یاد داشته باشید که داروهای درد بیشتر بهتر عمل می کنند اگر از اولین علائم درد استفاده می شود. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو نیز کار کند.

 

Tags Celebrex سلبرکس سلوکسیب عوارض سلبرکس قیمت قرص سلبرکس کپسول سلبرکس خارجی

2 هفته پیش

۱۳۹۸-۰۴-۲۴

۱۳۹۸-۰۴-۱۶

۱۳۹۸-۰۴-۰۹

۱۳۹۸-۰۴-۰۱

۱۳۹۸-۰۴-۰۱

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

لف) استئوآرتریت.
ب) آرتریت روماتویید.
پ) اسپوندیلیت آنکیلوزان.
ت) درمان تکمیلی برای پولیپ آدنوماتوز فامیلیال برای کم کردن تعداد پولیپهای آدنوماتوز کولورکتال:
ث) درد حاد و دیسمنوره اولیه

این دارو یك ضد التهاب غیر استروئیدی بوده و دارای اثرات ضد التهاب ، ضد درد می‌باشد. این دارو با مهار آنزیم سیكلواكسیژناز2(COX-2) موجب كاهش تولید پیش نیاز پروستاگلاندین‌ها می‌شود.

بارداری به ویژه سه ماهه سوم.در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های آلرژیك، آنافیلاكسی، آنژیوادم، پولیپ‌های بینی، حساسیت به آسپیرین و دارو‌های شبه آسپیرینی یا داروهای سولفونامیدی‌ و سابقه برونكواسپاسم ناشی از آسپیرین نباید از این فرآورده استفاده كرد.

ادم، بثورات پوستی، عفونت قسمت فوقانی دستگاه تنفس و برونشیت، التهاب و خونریزی در دستگاه گوارش ، تاكی‌كاردی، علائم شبیه آنفلوانزا و افزایش وزن از عوارض جانبی مهم این فرآورده‌ می‌باشند.

مصرف همزمان این دارو با مهار‌كننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین، اثر پائین‌آورنده فشار خون این داروها را كاهش و خطر نارسایی كلیوی را افزایش می‌دهد. مصرف آنتی اسیدها همراه با سله‌كاكسیب، جذب گوارشی این دارو را كاهش می‌دهد. مصرف آسپیرین همراه با این دارو عوارض گوارشی را تشدید می‌كند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثر داروهای مدرتیازیدی و فورزماید را كاهش و احتمال نارسائی كلیوی را افزایش می‌دهد. مصرف این دارو با لیتیم باعث افزایش غلظت لیتیم به میزان 17%‌می‌شود.فواید قرص celebrex

مصرف این دارو در سه ماهه سوم حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود که ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

ترشح شدن این دارو در شیر نامشخص می‌باشد. در مورد تجویز این دارو در خانمهای شیرده، منافع و مضرات این دارو سنجیده شود.

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

1. در صورت ابتلای بیمار به آسم، سابقه زخم یا خونریزی گوارشی و برای افراد سیگاری ، وجود نارسائی کلیوی و كبدی ، این دارو باید با احتیاط كامل مصرف شود.
2. به دلیل احتمال احتباس مایعات ، در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، ادم و فشار خون بالا، كم‌كاری قلبی و اعتیاد به الكل، این دارو باید با احتیاط فراوان استفاده شود.
3. در صورت كاهش حجم مایع خارج سلولی، قبل از شروع مصرف دارو بیمار باید به میزان كافی مایعات دریافت كند.

– برطرف شدن درد به صورت کامل، نیاز به زمان دارد.
2- علائمی مانند ورم، افزایش خستگی، زردی پوست، علائم سرماخوردگی، علائم خونریزی یا سختی تنفس را اطلاع دهید.
3- در صورت ایجاد راش پوستی، دارو سریعا قطع شود.
4- در صورت ایجاد ناراحتی گوارشی، دارو با غذا مصرف شود.
– برطرف شدن درد به صورت کامل، نیاز به زمان دارد.
2- علائمی مانند ورم، افزایش خستگی، زردی پوست، علائم سرماخوردگی، علائم خونریزی یا سختی تنفس را اطلاع دهید.
3- در صورت ایجاد راش پوستی، دارو سریعا قطع شود.
4- در صورت ایجاد ناراحتی گوارشی، دارو با غذا مصرف شود.
5- از آنجایی كه این دارو باعث وخیم‌تر شدن كم خونی می‌شود. آزمایشات هماتوكریت و هموگلوبین در بیماران تحت درمان توصیه می‌شود.
6- قطع مصرف دارو باید به طور تدریجی صورت گیرد.

مصرف در سالمندان: چنانچه بیمار وزن کمتر از 50 کیلوگرم نداشته باشد، نیازی به تنظیم دوزاژ نمی‌باشد. اما در حالت کلی افراد مسن عوارض جانبی دارو مانند عوارض گوارشی و اختلال عملکرد کلیه حاد را بیشتر نشان می‌دهند. در این بیماران دارو با احتیاط مصرف شود.

کپسول.

Cebex ,  Cecoxib ,  Celebiox ,  Celebrin ,  Celebrex ,  Celexib ,  Modexib


${Body}

بانک اطلاعات

ابزارهای بارداری و زایمان

ابزارهای رشد کودک

ابزارهای سنجش سلامت

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مطلب از سایر رسانه ها

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

سلکوکسیب چیست؟
داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند سلكوكسيب به ضد درد های NSAIDs معروف هستند .این دارو در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)،دردهاي رماتيسمي، دردهاي ايتخواني و عصبي كاربرد دارد.
این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
سلكوكسيب با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز،منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندين،درد و التهاب کاهش می یابد.فواید قرص celebrex

پیش از مصرف سلكوكسيب 
-در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
_در صورت سابقه ی آسم،حساسیت،زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)،بیماری قلبی یا عروقی،لوپوس،مشکلات کبدی،کلیوی ،بیماری پارکینسون ،صرع و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
_در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق را دارید ،پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
_در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین ،ايندومتاسين،سلکوکسیب و پوبروفن و…)به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه ی قند یا کلسترول خون بالا به پزشک خود اطلاع دهید.
-در افراد بالای ۶۵سال و زير ١٨سال این دارو باید احتیاط بیشتر و تحت نظر پزشک مصرف شود.
-در صورتی كه سيگاری هستيد،به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف سلكوكسيب 
_در صورت مصرف طولانی مدت ،مقدار و تعداد دفعات مصرف در روز را از پزشک خود بپرسید.نسبت به شرایط، يك تا دو قرص در روز نیاز داشته باشید.
_بهتر است سلكوكسيب را همراه با يك ليوان آب یا پس از یک وعده غذای سبک مصرف نمایید تا عوارض گوارشی ناشی از آن کمتر شود.
-در صورتي كه با بلع كپسول مشكل داريد مي توانيد آن را باز كرده و محتويات را در غذاي نرم،ماست،مارمالاد سيب،موز و…مخلوط كرده و ميل كنيد.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

توصیه ها
_ممکن است در ابتدای مصرف پزشک شما جهت کاهش احتمال بروز عوارض گوارشی،سلكوكسيب را با مقدار کم تجویز نماید.با این حال در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید،پزشک می تواند همراه آن،از دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.
_در صورت مصرف طولانی مدت،تحت نظر پزشک خود بمانید تا آزمایشات و معاینات دوره ای لازم ،انجام شود.
-در صورتی که تا دوهفته پس از مصرف این دارو درد شما کاهش یا بهبود نیافت با پزشک خود مشورت نمایید تا داروی مناسب دیگری برایتان تجویز نماید.
_در صورتی که مبتلا به آسم می باشید ،ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود.در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
عوارض شایع سلکوکسیب :
-در صورت احساس سرگیجه، از رانندگی وانجام کارهایی که نیاز به احتیاط دارند خودداری نمایید.
_علائم گوارشی مانند سوء هاضمه ،سوزش سردل،معده درد و… از علائم شایع داروهای NSAIDs می باشد که برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه می شود.در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.
-جهت بهبود اسهال ناشی از مصرف این دارو،مصرف وعده های غذایی ساده و مایعات به مقدار کافی توصیه می شود.
– در صورت بروز سردرد، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.در صورتیکه سردرد شما ادامه دار شد به پزشک مراجعه کنید.
-در صورت افزایش فشارخون، ورم مچ پا،درد مفصلی و علایم شبیه به آنفولانزا و اختلال در خواب به پزشک خود مراجعه نمایید.
_ در صورت مشکلات تنفسی،و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان)به پزشک خود مراجعه نمایید.
_در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره، استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید، مصرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.

خرید قرص کلسیم + منیزیم + زینک نیچرمید از داروخانه اینترنتی دارویاب
خرید کپسول پرفلکس از داروخانه اینترنتی دارویاب

Reference: www.Drugs.com
Reference2: https://www.medscape.com

چنانچه در خصوص “سلکوکسیب” سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

سلکوکسیب یک کپسول خوراکی و یک داروی عمومی می باشد که برای درمان انواع مختلفی از آرتریت، درد های کوتاه مدت و گرفتگی قاعدگی استفاده می شود.

اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا FDA به بیماران و پزشکان در مورد اثرات خطرناک و مخدری این دارو هشدار می دهد این هشدار ها شامل موارد زیر است :

این داروی ضد التهابی غیر استروئیدی می باشد که تماما NSAID است و می تواند احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی، نارسایی قلبی و سکته را افزایش دهد، این خطرات به علت NSAID بودن داروی سلکوکسیب می باشد.

هر چه دوز بیشتری مورد استفاده قرار گیرد احتمال بروز این خطرات نیز افزایش می یابد، اگر بیماری قلبی دارید حتما قبل از استفاده از سلکوکسیب با پزشک مشورت نمایید.

اگر عمل پیوند عروق کرونر یا عمل جراحی قلب باز داشته اید استفاده سلکوکسیب می تواند بسیار خطرناک باشد، توجه داشته باشید که برای مصرف این دارو برای کاهش درد ناشی از عمل حتما باید با تجویز پزشک انجام شود، زیر می تواند باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود.فواید قرص celebrex

اگر دچار اختلال های معده و زخم معده هستید هرگز نباید از سلکوکسیب استفاده کنید، مصرف این دارو می تواند باعث افزایش خطر خونریزی معده شود و یا باعث به وجود آمدن زخم و حفره های کوچک در پوشش معده شود.

ناگفته نماند که تاثیرات این دارو بر روی روده نیز بسیار خطرناک است و افرادی که دچار اختلال های گوارشی یا سرطان روده هستند در صورت استفاده از این دارو احتمال مرگ شان افزایش می یابد این اتفاق در افراد بالای ۶۵ سال رایج تر است.

داروی سلکوکسیب می تواند باعث افزایش یافتن فشار خون شود، اگر شما دچار فشار خون هستید با مشورت پزشک و با احتیاط از این دارو استفاده کنید، توجه داشته باشید که فشار خون خود را قبل و بعد از مصرف این دارو چک کنید.

افراد مبتلا به آسم باید از این دارو با احتیاط زیادی استفاده کنند، زیرا سلکوکسیب می تواند باعث ایجاد محدودیت در راه های تنفسی بدن شود که می تواند مرگ بار باشد، اگر آسم شما هنگام مصرف این دارو شدید تر می شود سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کپسول خوراکی Celecoxib یک داروی تجویزی است که با نام تجاری Celebrex موجود است. این دارو برای درمان بیماری هایی همچون موارد زیر کاربرد دارد :

این دارو که در دسته داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) قرار دارد باعث مسدود شدن یک آنزیم به نام سیکلوکوکسیژناز (COX) می شود، COX ها در بدن باعث به وجود آمدن درد و التهاب هستند و مسدود شدن آن باعث کاهش درد و از بین رفتن التهاب می شود.

کپسول سلکوکسیب باعث خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری را در بر داشته باشد از جمله این عوارض جانبی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

این اثرات در هر فرد متفاوت است، اگر این اثرات خفیف باشد بعد از چند روز از بین می روند اما اگر اثرات این دارو باقی ماند باید با پزشک صحبت کنید.

اما موارد بالا تنها عوارض معمولی و رایج داروی سلکوکسیب است این دارو دارای عوارض جدی تری نیز می شود، این عوارض می تواند بسیار خطرناک باشد و شما بلافاصله بعد از احساس کردن این عوارض باید به اورژانس مراجعه کنید، زیرا می تواند تهدید برای زندگی شما باشد این عوارض شامل موارد زیر است :

۱- درد قفسه سینه یا حمله قلبی

۲- سکته مغزی (علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد)

۳- فشار خون بالا

۴- ورم کردن ( علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد )

۵- خونریزی، زخم معده و روده (علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد )

۶- عکس العمل های آلرژیک ( علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد)

۷- مشکلات کبدی( علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد )

۸- حملات آسم

توجه داشته باشید که این عوارض می تواند در هر فردی متفاوت باشد، و در اینجا رایج ترین این عوارض ها معرفی شده است.

داروی سلکوکسیب می تواند با سایر داروها، گیاهان و یا ویتامین ها تداخل ایجاد کند برای همین امر شما باید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود در مورد دارو و مکمل های مورد استفاده خود مشورت کنید. در زیر لیستی از داروهایی که با کپسول سلکوکسیب تداخل ایجاد می کنند آورده شده است :

داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین در صورت استفاده با سلکوکسیب می تواند باعث خونریزی شود.

سلکوکسیب می تواند اثرات برخی از دارو های کاهنده فشار خون را کاهش دهد مانند :

مصرف سلکوکسیب با داروهای خاصی که برای درمان سرطان استفاده می شود خطر عوارض جانبی این داروها را افزایش می دهد. این عوارض جانبی شامل آسیب کلیه و کاهش سلول هایی است که به شما در مبارزه با عفونت کمک می کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

استفاده از سلکوکسیب در دوران بارداری بخصوص سه ماهه آخر بارداری خطرناک بوده و ممکن است موجب بروز ناهنجاری‌های قلبی در جنین شود. سلکوکسیب در شیر مادر شیرده هم ترشح می‌شود پس اگر به بچه شیر می‌دهید قبل از مصرف سلکوکسیب با پزشک مشورت کنید.

این دارو برای کودکان زیر ۲ سال مورد مطالعه قرار نگرفته است

چگونگی مصرف این دارو بستگی به عوامل خاصی دارد که پزشک با دانستن آنها اقدام به تجویز می کند مانند موارد زیر:

 

شدت: ۵۰ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم، ۲۰۰ میلی گرم و ۴۰۰ میلی گرم

دوز بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)

دوز معمول ۲۰۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود و یا ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز، دوز ها به صورت یکنواخت استفاده می شوند.

دوز کودکان (سن ۰ تا ۱۷ سال)

دوز ایمن و موثر برای این گروه سنی ایجاد نشده است.

دوز بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)

دوز معمولی ۲۰۰ میلی گرم است که دوزهای روزانه دو بار در روز مصرف می شود.فواید قرص celebrex

دوز کودکان (سنین ۲ تا ۱۷ سال) برای آرتریت روماتوئید نوجوانان

برای کودکان با وزن بدن (۱۰-۲۵ کیلوگرم)، دوز معمول ۵۰ میلی گرم دو بار در روز است.

برای کودکان وزن بیش از ۲۵ کیلوگرم دوز معمولی ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز است.

دوز کودک (سن ۰ تا ۱ سال)

مصرف دارو برای کودکان کمتر از ۲ سال تعیین نشده است.

دوز بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)

دوز معمول ۲۰۰ میلی گرم یک بار در روز و یا ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز است.

اگر سلکوکسیب بعد از ۶ هفته کار نکند، پزشک ممکن است ۴۰۰ میلی گرم در روز تجویز کند.

دوز کودکان (سن ۰ تا ۱۷ سال)

دوز ایمن و موثر برای این گروه سنی ایجاد نشده است.

دوز بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)

دوز معمولی برای دوز اول ۴۰۰ میلی گرم است و در صورت نیاز دوز ۲۰۰ میلی گرم در حدود ۸ تا ۱۲ ساعت بعد مورد استفاده قرار می گیرد.

در روزهای بعد، دوز معمولی ۲۰۰ میلی گرم به صورت دوبار در روز مورد مصرف قرار می گیرد.

دوز کودکان (سن ۰ تا ۱۷ سال)

دوز ایمن و موثر برای این گروه سنی ایجاد نشده است.

دوز بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر)

دوز معمول ۴۰۰ میلی گرم برای دوز اول است و در صورت نیاز یک دوز ۲۰۰ میلی گرم در حدود ۸ تا ۱۲ ساعت بعد است.

در روزهای بعد، دوز معمولی ۲۰۰ میلی گرم به صورت دوبار در روز مورد نیاز است.

دوز کودکان (سن ۰ تا ۱۷ سال)

دوز ایمن و موثر برای این گروه سنی ایجاد نشده است.

بیماری های کبدی می تواند از دفع شدن این دارو در بدن جلوگیری کند که این امر موجب بروز عوارض زیادی می شود، اگر شما بیماری کبدی معمولی دارید دوز مصرفی شما می تواند نصف مقدارهای یاد شده باشد و اگر بیماری کبدی شدید است اصلا نباید از این دارو استفاده کنید.

 

منبع: Celecoxib, Oral Capsule

ترجمه توسط: گروه تولید محتوای نوین ادمین

تاریخ ثبت مقاله در ویکی سرا: ۷ مهر ۹۷

نکته: این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شدتمامی حقوق و محتوای این وبسایت برای مجله دانستنی های ویکی سرا محفوظ است و کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت .


نام کاربری یا ایمیل


رمز عبور

مرا به خاطر بسپار

فواید قرص celebrex
فواید قرص celebrex
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید