اینها رو بخوان سالم بمان :

استفاده از بسیاری از داروهای شیمیایی در دوران بارداری توصیه نمی شود. از جمله داروهایی که استفاده و کاربرد فراوانی دارد. داروهای سرماخوردگی است. در صورتی که تمایل دارید با ویژگی های مصرف قرص سرماخوردگی در بارداری آشنا شوید تا پایان همراه ما باشید.

بارداری دوره حساسی است که باید در آن هر کاری و از استفاده از هر دارو و غذای جدیدی با نظر و تجویز پزشک متخصص انجام شود تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتد. سرما خوردگی بیماری است که خیلی فصل خاصی نمی شناسد و در هر موقعی امکان دارد رخ بدهد و علایمش دامن گیر شخص شود. در بسیاری موارد علایم سرماخوردگی در بارداری تشدید می شود و این سبب می شود که مادر ناچارا به سمت داروهای شیمیایی برای خلاصی از این درد پناه ببرد چون استفاده از هیچ نوع دمنوش گیاهی در بارداری برای تسکین درد به خاطر عدم اطلاعات و تاثیرات آن پیشنهاد نمی شود. ما در ادامه این مطلب از مصرف قرص سرماخوردگی در بارداری نوشته ایم.

اول از همه برای اینکه خیالتان را از بابت سلامت جنین راحت کنم, باید بگویم که سرماخوردگی به تنهایی به جنین آسیب نمی رساند اما تب در سرماخوردگی را باید جدی گرفت و به درمان و برطرف کردن آن قبل از آسیب رساندن به جنین پرداخته شود. ذکر این نکته ضروری است که خانم باردار بدون تجویز پزشک نباید هیچ گونه دارویی مصرف کند حتی اگر آن دارو بی خطر باشد چون از تاثیراتش بر روی سلامت جنین اطلاعی ندارد.

قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

مادر باردار برای استفاده از قرص سرماخوردگی در بارداری باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرد و دارویی که پزشک متخصص آن را برایش تجویز کرده را سر ساعت و به همان مقداری که برایش تعیین شده است, مصرف کند. در هنگام سرماخوردگی جنین از ویروس این بیماری در امان است اما درجه حرارت بدن را باید به طور منظم برای جلوگیری از تب کردن, چک کرد.

خانمهایی که در کمتر از هفته دوازدهم و از هفته سی و هشتم بارداری قرار دارند, نباید سرخود هیچ دارویی را مصرف کنند. مصرف یک سری از آنتی بیوتیک ها بنا بر تشخیص پزشک در طول دوره بارداری مجاز است اما همه آنتی بیوتیک ها در بارداری مجوز مصرف ندارند. حتی استفاده از قرص سرماخوردگی بزرگسالان در بارداری بدون نظر پزشک منع مصرف دارد.

برای تسکین سرفه, درد گلو, آبریزش بینی, عطسه و برطرف کردن عفونت و تب در سرماخوردگی بارداری به پزشک متخصص خود مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید. خوب است بدانید گاهی اصلا بعضی علایم که اعلام می کند شما سرما خورده اید, ربطی به سرما خوردگی ندارد و نشان دهنده یک بیماری دیگر می باشد که باید تشخیص داده شود. در این دوره حتی استفاده از هر نوع گیاه دارویی نیز باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

به هر حال سرماخوردگی یک بیماری عمومی است و در هر فصلی امکان دارد رخ بدهد و با استراحت و استفاده مکرر از آب پرتقال و لیمو شیرین و شیر به همراه سوپ های رقیق و دیگر مایعات, در حالی که علایم آن شدید نباشد و بشود تحمل کرد می توان در منزل هم به سپری شدن دوره آن بدون استفاده از داروهای شیمیایی و قرص سرماخوردگی پرداخت.

منبع : آرگابا بهترین بهترین مراکز خرید استانبول آشنا شویدقالی شویی ارزان و باکیفیت برای عید نوروز15 حقیقت شوکه کننده در مورد دبی

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

ذخیره ، و من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


۷۷۱۹۱۶۵۹
۷۷۱۸۹۶۲۴

۰۲۱ تلفـن

EN

سه ماهه دوم بارداری

 

قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

اغلب خانوم های باردار در سه ماهه دوم بارداری حالشان بهتر است .

با اینکه تغییرات جدید جسمی در حال وقوع است ولی حالت تهوع و بی حالی به پایان رسیده است . شکم هنوز آنقدر برآمده نشده که ایجاد ناراحتی کند .

با این حال ، خانوم ها در سه ماهه دوم بارداری نگرانی هایی دارند که در این مقاله به مهم ترین آنها اشاره میکنیم و در ادامه راه حل هایی برای رفع آنها ارائه میدهیم .

 

چه زمانی میتوانم از جنسیت فرزندم باخبر شوم ؟

 

بهترین راه برای تشخیص جنسیت فرزندتان بی شک منتظر ماندن تا لحظه تولد است . ولی اگر نمی خواهید مدت زمان طولانی منتظر بمانید ، می توانید از هفته هفتم بارداری بوسیله انجام آزمایشات و روش های متنوع پزشکی از جنسیت فرزندتان باخبر شوید .

افراد در اواسط بارداری از طریق سونوگرافی به جنسیت فرزندشان پی میبرند . این عکس برداری با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا جنین را به تصویر کشیده و عکس نهایی اندام های تناسلی او را نشان میدهد . با این حال لازم است جنین در وضعیتی قرار بگیرد که آلت تناسلی او به وضوع دیده شود و اگر پزشک شما قادر به گرفتن نمای واضح نشد ، مجبور خواهید بود تا قرار ملاقات بعدی صبر کنید . 

تست غربالگری غیر تهاجمی جنین روش دیگری است که در آن با بررسی کروموزوم های جنسیت نر در خون مادر به جنسیت جنین پی میبرند .

در ضمن این آزمایش به تشخیص ناهنجاری های کروموزومی نظیر سندروم دان نیز کمک میکند .

در این غربالگری غیر تهاجمی میتوان دی ان ای آزاد جنین را نیز اندازه گیری کرد .

در این آزمایش خون ، دی ان ای های آزاد جنین که در گردش خون مادر وجود دارند بررسی میشوند .

دی ان ای خصوصیات ژنتیکی جنین ، جنسیت و اختلالات کروموزومی را نشان میدهد .

تست غربالگری دی ان ای آزاد جنینی در هفته هفتم بارداری انجام میشود .

در بعضی موارد برای تشخیص جنسیت نوزاد و اختلالات کروموزومی از آمونیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی استفاده میشود . دراین روش با نمونه گیری از جفت یا مایع آمینیوتیک جنسیت جنین را تشخیص میدهند .

این نمونه برداری با اینکه دقیق است اما به دلایل احتمال خفیف خطر سقط و عوارض دیگر توصیه نمیشوند .

 

هنگام سرما خوردگی چه دارویی میتوانم مصرف کنم ؟

 

مصرف گایافنزین و دیگر شربت های سرفه بدون نسخه معمولا بی خطر هستند . مصرف متعادل سدوفرین برای آبریزش شدید بینی نیز بی خطر است . هم چنین برخی از قطره های بینی و مرطوب کننده ها برای رهایی از علائم سرماخوردگی موثرند . 

اگر علائم زیر را داشتید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید :

•علائم سرماخوردگی که از یک هفته طول بکشد .

•سرفه ای که همراه با خلط زرد یا سبز رنگ باشد .

•تب بالای ۳۷ درجه سانتی گراد 

 

برای درمان یبوست و سوزش معده چه باید کرد ؟

 

یبوست و سوزش معده در دوران بارداری بسیار شایع هستند . داروهای خنثی کننده اسید معده مانند کربنات کلسیم برای سوزش معده بسیار مفیدند .

میتوانید آنها را به راحتی داخل کیف ، ماشین یا روی میز کار کنار دستتان نگه دارید تا به محض سوزش ناگهانی معده مصرف کنید .

 

برای برطرف کردن یبوست بهتر است :

 

•آب فراوان بنوشید .

•آلو سیاه ، سبزیجات سبز رنگ و برگ دار مانند کلم پیچ و اسفناج مصرف کنید .

•داروی دوکوزات سدیم ، دوکوزات کلسیم و سیلیوم مصرف کنید .قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

اگر با روش های  ذکر شده مشکل حل نشد ، ممکن است پزشک شیاف بیزاکودیل یا تنقیه را تجویز کند .

 

 

 

برنده ۱۷ مدال طلای جهانی و ده‌ها عنوان داخلی

با مدیریت مدرس عکاسی و گرافیک رایانه

اتوبان رسالت نرسیده به اتوبان باقری جنب ایستگاه مترو علم و صنعت شهر کودک شاپرک طبقه ٥ واحد ٥٠٤

۰۲۱۷۷۱۹۱۶۵۹

۰۲۱۷۷۱۸۹۶۲۴

آیا مصرف قرص سرماخوردگی در دوران بارداری باعث آسیب به جنین می شود؟ و داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری کدامند؟ جهت رسیدن به پاسخ پس با ما همراه باشید.

مهراندخت نکاوند، کارشناس‌ ارشد مامایی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گفت: سرماخوردگی از آن گروه بیماری هایی است که در همه فصل ها مبتلا می گیرد.

این بیماری که معمولا خطرناک نیست و دوره درمان محدودی دارد در دوران بارداری احتمال دارد به مشکلی حاد و دردسرساز تبدیل شود، چرا که زنان به دلیل محدودیت های مصرف دارو گاهی مجبور می شوند علایم ناراحت کننده آن را تحمل کنند.

قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

توصیه ما به زنان بارداری که در ۳ ماهه اول هستند و ۱۲ هفته از بارداریشان می‌گذرد، این است که حتی در مصرف داروهای مجاز هم زیاده روی نکنند و تا می توانند، در این دوره که زمان حساس رشد جنین است، دارو نخورند.

البته اگر کسی به دلیل بیماری خاص طبق نظر پزشک متخصص دارو می خورد و مثلا برای تنظیم قندخون یا مشکل کلیه دارو می خورد، نباید در مصرف آنها اهمال کاری کند و مقصود من مصرف داروهای دیگر مانند آنتی هیستامین برای جلوگیری از آبریزش چشم و بینی یا مواردی مثل آن است.

اگر خانمی در دوره بارداری سرما بخورد بهتر است با استراحت و مصرف مایعات گرم و رقیق، دوره درمان را سپری کند، اما در صورت نیاز، مصرف قرص سرماخوردگی و در صورت وجود تب، مصرف استامینوفن معمولی اشکال ندارد.

به یاد داشته باشید سرماخوردگی مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی کند ولی تب بالا می‌تواند به او آسیب بزند. اگر سوزش گلو دارید باید توسط پزشک معاینه شوید، شاید امکان عفونت باکتریایی وجود داشته باشد که در این موارد باید از آنتی بیوتیک های ایمن مانند آمپی سیلین استفاده کنید. البته خبر خوشایند اینکه اکثر موارد با علل ویروسی است که طی ۳ تا ۵ روز استراحت بهبودی به دست می آید خلاصه اینکه در صورت ابتلا به سرماخوردگی بدون تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده نکنید.

نوشیدن آب، جوشانده های مناسب و سوپ مرغ گرم که با پیاز فراوان تهیه شده و قرقره کردن آب نمک رقیق یا چکاندن قطره استریل در بینی از توصیه های دیگر مفید است. مصرف آبمیوه طبیعی را هم فراموش نکنید چون ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها، باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند.

 

زمانی که در طول این دوران مبتلا به سرماخوردگی و یا آنفولانزا می شوید، جنین و نوزاد شما از ویروس و عفونت مصون خواهد ماند اما مراقب درج حرارت بدن خود باشید. روزی یک بار درجه حرارت بدن را چک کنید.

اگر دچار تب شدید شدید و یا درجه حرارت بدن شما بالاتر از حد معمول رفت، سعی کنید با پزشک متخصص خود تماس بگیرید. اگر به همراه سرفه ، خلط سبز و یا زرد رنگ مشاهده کردید و یا دچار تنگی نفس – سرفه های شدید- درد سینه و یا گلودرد حاد شدید هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

به خانم های بارداری که در هفته های کمتر از ۱۲ بارداری و یا در هفته های از ۳۸ بارداری هستند توصیه می شود که از هیچ نوع دارویی بدون مشورت با پزشک متخصص استفاده نکنند.

زمانی که سرماخوردگی و آنفولانزا همراه با استفراغ، دلپیچه و اسهال باشد، مصرف مواد مغذی را فراموش نکنید. رژیم مایعات بهترین راه برای جایگزینی مواد از دست رفته بدن است. مایعات باعث التیام شکم و روده ها هستند.

خانم های باردار هرگز از داروهای سرماخوردگی بدون نسخه پزشک استفاده نکنند. دارو هایی که بدون نسخه پزشک هستند برای خانم های باردار خطرناک بوده و احتمال دارد در رشد جنین و نوزاد آنها مشکل به وجود بیاورد.

مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها در طول دوره بارداری بی خطر است اما مصرف تمام آنتی بیوتیک ها در طول دوره بارداری مجاز نیست. قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیک با پزشک خود مشورت کنید.

هرگز از آنتی بیوتیکهایی که از قبل در منزل باقی مانده استفاده نشود در ضمن دقت کنید تا داروهای خود را به طور کامل تا پایان دوره مصرف کنید. برای کاهش درد و تب از آسپیرین و یا ایبوپرانول استفاده نشود احتمال دارد مصرف این داروها برای جنین مشکل بوجود بیاورد.

 

♥ در طول روز بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. آب و آبمیوه ها تولید مایعات را در بدن افزایش می دهد. به ویژه زمانی که تب کرده اید مراقب باشید تا آب بدن شما کم نشود.

♥ چنانچه اشتها خود را از دست داده اید از میوه ها و حبوبات مغذی استفاده کنید سعی کنید تا از هیدروکربنهای خشک مثل بیسکویت و یا نان تست استفاده کرده و یا اینکه وعده های غذایی خود را به ۶ وعده کوچک در طول روز تقسیم کنید.

♥ از آب میوه هایی که سرشار از ویتامین سی هستند استفاده کنید، آب پرتقال بهترین نمونه آن است.

♥ اگر دچار گلو درد هستید ، آب داغ، عسل و لیمو را با هم مخلوط کرده و بنوشید.

♥ استراحت خود را زیاد کنید

♥ چنانچه به راحتی قادر به تنفس نیستید، سر خود را بالا نگه دارید این کار باعث کاهش آبریزش بینی نیز می شود.

♥ برای کاهش ترشحات از دستگاه بخور استفاده کنید. برای آنکه بتوانید مجرای تنفسی خود را به خوبی باز کنید، چند قطره اوکالیپتوس در دستگاه بخور خود بریزید. چنانچه دستگاه بخور در دسترس نیست، سر خود را تا شانه ها با یک حوله بپوشانید و بالای یک ظرف آب درحال بخار کردن نگه دارید.

♥ اگر در ناحیه سینوس ها، بالا و پایین چشمها و اطراف گونه ها احساس درد دارید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

♥ برای برطرف کردن تب و یا سردرد می توانید از مقدار کمی پاراستامول استفاده کنید.

 

( مقاله ای نیز راجب به درمان سرماخوردگی در دوران بارداری با حفظ سلامت جنین در سایت قرار داده شده است جهت مشاهده و مطالعه مطلب بر روی درمان سرماخوردگی در بارداری کلیک کنید. )

 

منبع : نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه

9  −  چهار    .hide-if-no-js{display:none!important}

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

خانم‌ها در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری نگران مبتلا شدن به سرماخوردگی و آنفولانزا هستند، چون می‌ترسند سلامت کودک دلبندشان تحت تأثیر بیماری آنها قرار بگیرد. علاوه‌براین به‌علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در دوره‌ی بارداری، احتمال بیمار شدن زنان باردار نسبت به قبل افزایش می‌یابد و این مسئله هم به نگرانی آنها می‌افزاید. اما نیازی به ترسیدن نیست. برای درمان آنفولانزا و سرماخوردگی در دوره‌ی بارداری نیز روش‌ها و داروهای بی‌خطری وجود دارد. مطلب زیر به معرفی داروهای مطمئن و خطرناک برای درمان آنفولانزا و سرماخوردگی در بارداری و همچنین ارائه‌ی روش‌های خانگی برای درمان آنها می‌پردازد.قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

هر چیزی که در دوره‌ی بارداری برای شما اتفاق بیفتد، نه‌تنها روی بدن خودتان بلکه روی سلامت کودک متولدنشده‌تان نیز اثر می‌گذارد. آگاهی از این مسئله می‌تواند مقابله با بیماری را پیچیده‌تر کند.

درگذشته اگر شما به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا می‌شدید، می‌توانستید از یک داروی ضداحتقان بدون نیاز به نسخه (OTC) استفاده کنید اما حالا ممکن است نگران باشید که آیا داروی مصرفی شما در دوره‌ی بارداری بی‌خطر است یا نه. اگرچه داروها می‌توانند علائم بیماری شما را کاهش دهند اما شما نمی‌خواهید که به‌خاطر مصرف آنها مشکلی برای کودک‌تان به‌وجود بیاید.

داروهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید در دوره‌ی بارداری مصرف کنید، بنابراین درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا در طول بارداری لزوما نباید تجربه‌ی استرس‌زایی باشد.

با توجه به سیستم سلامت دانشگاه میشیگان و اکثر پزشکان زنان و زایمان، بهتر است در ۱۲ هفته‌ی اول بارداری از مصرف هرگونه دارویی اجتناب کنید. چون این زمانی حیاتی برای رشد اندام‌های مهم کودک‌تان است. همچنین بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که پس از هفته‌ی ۲۸ بارداری نیز مراقب داروهای مصرفی‌تان باشید. بنابراین اگر درحال‌حاضر باردار هستید یا سعی دارید باردار شوید، قبل از مصرف هرگونه دارویی حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

از مصرف داروهای همه‌کاره که در آنها مواد تشکیل‌دهنده‌ی مختلف برای مقابله با علائم بسیار باهم ترکیب شده‌اند، اجتناب کنید. درعوض برای برطرف کردن علائمی که دارید، داروهای تکی (واحد) را انتخاب کنید. همچنین شما باید از مصرف داروهای زیر در دوره‌ی بارداری پرهیز کنید، مگر آنکه خود پزشک‌تان آنها را تجویز کرده باشد. این داروها احتمال بروز مشکلات مختلف را در دوره‌ی بارداری افزایش می‌دهند:

هنگامی‌که شما در دوره‌ی بارداری بیمار می‌شوید، اول باید کارهای زیر را انجام دهید:

اگر علائم شما بدتر شدند، ممکن است لازم باشد موارد زیر را امتحان کنید:

سرماخوردگی و آنفولانزا دارای علائم مشترک بسیاری هستند، مانند سرفه و آبریزش بینی. بااین‌حال چند تفاوت وجود دارد که به شما امکان می‌دهد آنها را از هم تشخیص دهید. اگر علائم شما به‌طور کلی خفیف هستند، پس احتمالا سرما خورده‌اید، اما علائمی مانند داشتن لرز و احساس خستگی شدید معمولا مربوط به آنفولانزا هستند.

همان‌طور که می‌دانید بدن در طول بارداری دچار تغییراتی می‌شود. یکی از آن تغییرات، این است که سیستم ایمنی بدن در این دوره، ضعیف می‌شود. یک سیستم ایمنی ضعیف‌تر باعث می‌شود که بدن مادر، نوزاد متولدنشده را پس نزند. بااین‌حال با ضعیف شدن سیستم ایمنی زنان باردار، آنها نسبت به عفونت‌های ویروسی و باکتریایی آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

همچنین زنان باردار در مقایسه با زنان غیرباردار هم‌سن‌شان، احتمال دارد که به عوارض ناشی از آنفولانزا دچار شوند. این عوارض می‌توانند شامل پنومونی (سینه پهلو یا ذات الریه)، برونشیت یا عفونت‌های سینوسی باشد.

دریافت یک واکسن آنفولانزا، خطر ابتلا به عفونت و عوارض ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، دریافت واکسن آنفولانزا می‌تواند تا ۶ ماه پس از تولد به محافظت از زنان باردار و نوزادان آنها کمک کند. بنابراین مهم است که زنان باردار درمورد دریافت واکسن آنفولانزا با پزشک‌شان مشورت کنند.

سایر کارهایی که شما می‌توانید برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام دهید، عبارت‌اند از:

اگرچه اکثر سرماخوردگی‌ها مشکلی برای نوزاد متولد‌نشده ایجاد نمی‌کنند اما آنفولانزا باید جدی گرفته شود. عوارض ناشی از آنفولانزا، خطر زایمان زودرس و نقایص زمان تولد را افزایش می‌دهند. اگر متوجه‌ی علائم زیر شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

CDC توصیه می‌کند زنانی که علائم شبه‌آنفولانزا دارند، بلافاصله با داروهای ضدویروسی درمان شوند. مثل همیشه اگر هرگونه سؤال یا ابهامی درمورد بیماری‌تان داشتید، با پزشک‌تان تماس بگیرید.

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

تربیت کودک را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز كرد

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

کارشناس نرم‌افزار ، عاشق زبان انگلیسی. ترجمه واقعا برام لذت‌بخشه.

بسیار مفید و حالب. مرسی

لطف دارید دوست عزیز.

قرص سرماخوردگی در سه ماهه دوم بارداری

ممنون از مطالب مفیدتون

خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده.

جالب بود، ممنون

لطف دارید دوست گرامی.

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

علائم عفونت واژن؛ علت، انواع و درمان عفونت واژن


جلوگیری از سرطان سینه با ۱۵ خوراکی سالم

علت تکرر ادرار در زنان؛ تشخیص و درمان خانگی تکرر ادرار در زنان

رژیم لاغری در دوران شیردهی و نکاتی که باید بدانید

چطور با کمک تکنیک ABC، خوش بینی را جایگزین افکار منفی کنیم؟

پارک های جنگلی تهران؛ طبیعت‌گردی در دل پایتخت

یادداشت برداری؛ مزایا و روش تهیه یادداشت‌های مفید و کارآمد

کمبود ویتامین b1 (تیامین) و منابع آن

عجیب ترین خانه های دنیا که شما را بهت‌زده می‌کنند

بهترین کشورها که پذیرای متقاضیان مهاجرت از طریق کار هستند

بهترین فیلم های تاریخ سینما که حداقل یک بار باید ببینید

خاص ترین سواحل دنیا که زیبایی آن‌ها شما را خیره می‌کند


گران‌ترین ساعت‌های مچی و جیبی دنیا

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید