اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی


دکتر علی مرسلی
216-4-18
نظرات
21,914 بازدیدها

218-8-31

218-8-3

218-8-21

اگرچه به مراجعات دوره‌ای و معاینات منظم، افزایش بهداشت دهان و دندان‌ها، دندان‌دردهای غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی نسبت به گذشته دیگر کمتر برای مردم ممکن است پیش بیاید، اما دندان‌درد برای خیلی از مردم کماکان یک کابوس تلقی می‌شود. چه در وسط یک جلسه مهم کاری، چه شب هنگام در زمان خواب و چه در زمان صعود هواپیما، دندان‌درد ممکن است که ما را گرفتار کند.مردم در مواقع دندان‌درد به سراغ داروهای تسکین دهنده درد می‌روند.اما اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که چه داروهایی برای تسکین درد دندان خود استفاده کنند و چه مسکن هایی برای آن ها مناسب است.(اگر از دندانپزشکی می ترسیدو ترس شما مانع مراجعه می شود روی اینجا کلیک کنید)

بهترین و موثرین‌ترین روش خلاصی از دندان‌درد مراجعه به دندان‌پزشک می‌باشد. تمام درمان‌های خانگی سنتی یا مدرن، دارویی و   در بهترین حالت می‌توانند به طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. تازه اگر بتوانند که درد حاد شما را تسکین دهند، علت درد سر جای خود باقی است و شما باید که به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد را برایتان رفع کند؛ برای اینکه بدانید در دندان درد شدید چه اقداماتی باید انجام دهید اینجا را بخوانید. اما در مواردی که واقعاً دسترسی به دندانپزشک ندارید، بهترین راه تسکین درد درمان‌های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد. درمان‌های سنتی شاید به اندازه درمان‌های دارویی در تسکین دندان‌درد مؤثر نباشند.اگر دندان درد شما بعد از عصب کشی عارض شده است اینجا را بخوانید.

ایبوپروفن: ایبوپروفن (با ‌های تجاری Advil, Genpril, Midol IB, Motrin IB, Proprinal, Smart Sense) یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین داروهای مسکن برای دندان‌درد است. این دارو در موارد در صورت مصرف صحیح می‌تواند دندان‌درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید. در دو دوز 2 و 4 میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و کشورها قابل تهیه می‌باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید. فرم ژلاتینی کپسولی این دارو (با ژلوفن در ایران شناخته شده است) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد. کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی بر تسکین دندان‌درد دارد ولی در بازار ایران به طور عمومی در حال حاضر وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک ازجمله داروهای این خانواده است که فرم تزریقی آن هم در بازار موجود است.

استامینوفن: استامینوفن از داروهای مؤثر بر درد است. استامینوفن با Paracetamol هم در دنیابه عنوان مسکن معروف است هرچند که خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای ندارد. استامینوفن در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می‌شود. در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود. زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدید ایجاد کند.

داروهای ترکیبی ضد درد مؤثر بر دندان‌درد: داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌درد مؤثر شناخته می‌شوند. این داروها اغلب به فرم کپسول و با ‌های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و عرضه می‌شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدئین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه‌ها قابل تهیه می‌باشد. در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضد درد متنوعی که حاوی اکسی‌کدون (ضد درد مخدر) هستند، وجود دارند. هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان‌درد اثرات خوبی نشان‌داده‌اند ولی در مصرف آن‌ها باید احتیاط بیشتری نشان داد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب‌های دارو ممکن است افزایش یاشد.

آسپرین: در موارد غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی خوبی برای تسکین دندان‌درد است. آسپرین ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان‌درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می‌اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

دندان درد ها

ضددردهای مخدر: کدئین معروف‌ترین مسکن مخدر کدئین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضد دردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آن‌ها برای دندان درد توصیه نمی‌شود. در برخی کشورها ضد دردهای ترکیبی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی‌کدون هم برای دندان‌درد تجویز می‌شود که در ایران این داروها فعلاً در دسترس برای تجویز دندان‌پزشکان نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این دست برای دندان‌درد نباید استفاده شوند.این داروها پتانسیل وابستگی هم دارند.

آنتی‌بیوتیک‌ها و دندان درد: آنتی بیوتیک‌ها به طور مستقیم اثری بر روی دندان‌درد ندارند. بعضی از کسانی که به دندان‌درد مبتلا هستند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است سرخود آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند. درحالی که مصرف آنتی‌بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد نمی‌کند. در مواقع تورم و تب، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌سیلین اثر ضد دردی ندارند.

مفیک اسید: معلوم نیست که دقیقاً چرا مفیک اسید به عنوان داروی مسکن برای دندان‌درد در میان عامه مردم مطرح شده است. قضیه این است که حتی متأسفانه برخی از داروخانه‌ها هم برای دندان‌درد به جای ایبوپروفن که داروی موثرتری  برای تسکین دندان درد است مفیک اسید به عنوان مسکن می‌دهند. مفیک اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین دندان درد بهتر است و مفیک اسید در دردهای قائدگی و میگرنی و اندیکاسیون دارد.( در مورد اینکه چرا مفیک اسید داروی مسکن دندان درد شناخته شده است این مطلب را بخوانید)

کورتون‌ها: دگزامتازون و بتامتازون ازجمله داروهای کورتونی هستند که متأسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آن‌ها بیش‌ازحد لازم صورت می‌گیرد که برای سلامتی زیان‌بار است. برای دریافت کورتون از داروخانه نیاز به تجویز پزشک وجود دارد و فروش آن‌ها بدون نسخه ممنوع است. کورتون‌هایی مانند دگزامتازون در دندان‌های معمول نباید استفاده شوند. اثر این داروها ضدالتهابی است. این داروها اصلاً در خط اول و دوم تجویز توسط دندان‌پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آن‌ها برای تسکین دندان‌درد استفاده نشود.

سایر داروهای ضد درد متفرقه: داروهایی مانند دیکلوفناک صورت قرص یا شیاف به عنوان ضددرد برای تسکین درد دندان می‌توانند استفاده شوند ولی حقیقت این است که این داروها برتری بر داروهای معمول ندارند و دلیلی برای استفاده از این داروها در دندان درد نیست.(استفاده از فرم تزریقی دیکلوفناک توصیه نمی‌شود و موارد فلج متعاقب مصرف به نوع تزریقی نسبت داده شده است).ناپروکسن و بقیه داروهای این خانواده هم بر روی دندان درد موثرند ولی ایبوپروفن بهترین دارو در این رده است.برای یک دارو ممکن است های مختلف وجود داشته باشد.مهم ماده موثره در دارو میباشد که معمولا در سه چهار خانواده جای نمیگیرد.ف

بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی: قطره‌های صناعی یا گیاهی و افشانه‌ها(اسپری‌ها) روی دندان‌درد اثردارند ولی فقط مدت کوتاهی دندان‌درد را برطرف می‌کنند.معمولا جای داروهای خوراکی و تزریقی را نمی‌گیرند.به علاوه ممکن است ایجاد حساسیت موضعی،حالت سوختگی مانند یا زخم هم در ناحیه بکنند.ولی در مصرف چند باره،به مدت کمی می‌توانند درد را برطرف کنند.

سلام. ایا میتوان دندون عقلی رو که به حالت افقی رشد کرده رو بنحوی ترمیم کرد که به دندان جلویی اسیبی نزنه یا فقط باید با جراحی کشیده بشه؟ با تشکر

اگر نقشی در جویددن ندارد یا مستعد پوسیدگی یا پوسیده کردن سایر دندان هاست باید کشیده شود

سلام اقای دکتر یا با وجود ورم لثه میشود عصب کشی کار یا باید حتما اول ورم خوب شود بعد عصب کشی شود؟
باتشکر فراوان

وجود تورم ممانعتی ایجاد نمی کند

سلام اقای دکتر
من تنها برای چکاپ سالیانه دندانم به دندانپزشک مراجعه کردم ایشان پرکردگی دندان اسیاب اخر من را با کامپوزیت نوری تعویض کردند که هنگام جویدن درد شدیدی در فک من ایجاد میشد بنابراین در اقدامی جدید دندان را عصب کشی و پانسمان کردند.حال اگر چیزی حتی نرم بجوم هنگام جویدن درد ندارم ولی شب دردی کشنده کل دندان و حتی دندان های جلوییم را چندین ساعت در بر میگیرد.از مدت عصب کشی من پنج روز میگذرد خیلی نگرانم.لطفا من را راهنمایی فرمایید چه کنم

علایم شدید درد بعد از درمان ریشه در هفته ی اول برطرف می شود ولی درد خفیف موقع فشار ممکن است مدت بیشتری باقی بماند. در صورتی که دردتان با همان شدت در پایان هفته اول ادامه یافت به دندانپزشکتان مراجعه کنید

سلام
دکتر یه خمیر دندون معرفی کنید که واقعا تمیز کننده و ضد باکتری باشه
با تشکر

از نظر علمی واقعا تفاوت خمیردندان های موجود در بازار محرز نیست ولی طبیعی است است که استفاده از بزند های معتبر توصیه می شود

سلام دندون عقلم بدجور ورم کرده و درد بدی داره دکتر برام پنی سیلی تجویز کرد و یه آمپول هم برای درد که اسمش خاطرم نیست ورم بهتر شده ولی دردش بدجور اذیتم میکنه بنظر شما چه مسکنی بگیرم که از دردش کم کنه و اینکه میشه الان بکشم یا حتما باید دردش خوب بشه؟در ضمن دهنم یاز نمیشه از عفونت ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
ابتدا ممکن است شما مجبور باشید تا دوره ی آنتی بیوتیک خود را تمام کنید تا دهانتان باز شود .
مسکن های ساده با مصرف منظم و سر ساعت درد را کنترل می کنند

سلام اقای دکتر من یه نصف دندو درد میکنه و نمیدوم کدومشه و میزنه به بقیه دندونا و بعدش به گوشم و بعد سردرد ،چیکار کنم

مراجعه به دندانپزشک می تواند علت درد را مشحص کند

با سلام

مرسي مطالبتون به من خيلي کمک کرد

من خودم از قرص اکتوفن اکسترا استفاده ميکنم

چون کافئین داره بعد از مصرف باعث خستگی نمیشه

با تشکر

با سلام .دکتر من دندان عقلم خیلی شدید درد میکنه.میخواستم ببینم اگه درد داشته باشه میشه کشید؟

کشیدن در صورتی که دندان کشیدنی باشد و عامل درد باشد منعی ندارد.

با سلام مرسي از مطالب سايتتون خيلي مفيد بود من از قرض اکتوپين استفاده ميکنم فقط ترجيحا با غذا بخوريد که مشکلات گوارشي پيدا نکنيد

دندون دردم با این راه حلا خوب شد

اشتراک ها: دیکلوفناک بهتر از استامینوفن؟

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر علی مرسلی
جراح و متخصص درمان ریشه دندان
بورد تخصصی اندودنتیکس
مدرس دانشگاه

پیغام بگذارید[email protected]
کرج -خیابان شهید بهشتی، بین هلال احمر و دارایی، جنب شهرکتاب، ساختمان پزشکان نور واحد بیست
26342158
2634486484
92323292
تهران – ابتدای جلال احمد، زیر پل گیشا (نصر) روبروی بانک کشاورزی پلاک 71 طبقه چهارم (دکتر علی مرسلی، دکتر محمدرضا غفاری)
21882836
218828379

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید