اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

قرص هماتینیک از جمله مکمل های کم خونی است که برای افراد تجویز می شود که ما در این مقاله از اطلاعات جامع این کپسول نوشته ایم.

برای درمان کم خونی ها بسته به میزان آن در افراد مکمل های دارویی فراوانی وجود دارد که پزشک تجویز می کند. از قرص هماتینیک نیز برای درمان چند نوع کم خونی خاص استفاده می شود که ما در ادامه این مطلب به طور کلی درباره آن بحث می کنیم.

مکمل غذایی ضد کم خونی

از این کپسول در نقص تغذیه ای ویتامین B12 که کم خونی پرنیشیوس، کم خونی مگالوبلاستیک، درمان نقص جذب آهن، فقر آهن و کم خونی در بارداری، نوزادی و کودکی استفاده می شود.

یک کوآنزیم در متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها است و برای رشد و تکثیر سلول ها، تولید گلبول های قرمز، میلین، بعضی اسید های نوکلئویک و پروتئین ها کاربرد دارد. آهن یک ماده معدنی در ترکیب هموگلوبین و میوگلوبین و برخی دیگر از آنزیم ها می باشد و فولیک اسید برای تولید گلبول های قرمز و سنتز پورین ها و متابولیسم اسید های آمینه حائز اهمیت و حیاتی است و همچنین اسید آسکوربیک جذب گوارشی آهن را افزایش می دهد.

ویتامین B12 دارو از روده بزرگ جذب شده، در کبد ذخیره می شود و نیمه عمر آن حدودا شش روز می باشد. فولیک اسید موجود در آن به سرعت از طریق دستگاه گوارش به خصوص از قسمت فوقانی دوازدهه جذب می گردد و در کبد متابولیزه می شود. فروس فومارات از تمامی طول دستگاه گوارش جذب می گردد. میزان جذب آهن آن بستگی به کمبود آهن در بدن دارد و اسید آسکوربیک آن در جذب آهن غیر هم موثر می باشد.

اگر به هموکروماتوز، هموسیدروز، کم خونی همولیتیک دچار هستید و یا به هر یک از مواد موجود در این کپسول حساسیت مفرط دارید از قرص هماتینیک مصرف ننمایید.

از مصرف قرص هماتینیک در بارداری و شیردهی با اینکه در شیر ترشح می شود تا به الان هیچگونه عارضه ای گزارش نشده است.

آهن موجود در کپسول جذب، لوودوپا، متیل دوپا، کینولون ها، تتراسایکلین ها، پنی سیلامینها و لووتیروکسین را کاهش می دهد و همچنین آنتاسیدها و سایمتیدین ها موجب کاهش جذب آهن این دارو می گردند. و بدانید مصرف همزمان آهن با الکل مسمومیت به همراه دارد.

معمولا از این کپسول روزانه یک عدد به صورت خوراکی مصرف می گردد.

در هر جعبه دارو ده عدد بلیستر ده عددی به همراه یک برگه راهنما وجود دارد و هر کپسول این دارو شامل: پانزده میکروگرم ویتامین B12، سیصد و پنجاه میلی گرم فروس فومارات، صد و پنجاه میلی گرم ویتامین C و یک میلی گرم فولیک اسید می باشد.

بعد از مصرف این دارو احتمال ابتلا به اسهال، تهوع، استفراغ، واکنش های التهابی و یبوست، تیرگی رنگ مدفوع وجود دارد. و خوب است بدانید که مسمومیت حاد با این کپسول از استفراغ تا کما را شامل می شود که اقدامات پزشکی برای رفع آن لازم است.

کپسول را در دمای اتاق (25 درجه سانتی گراد) به دور از نور و رطوبت و در داخل جعبه نگهداری نمایید.

در نظر داشته باشید که این دارو را برای مشکل فعلی شما تجویز کرده اند و از استفاده آن در موارد مشابه و توصیه آن به دیگران جدا خودداری نمایید و اگر قرار است دوز دارو را افزایش دهید و یا در طولانی مدت از آن استفاده کنید حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایید. از این کپسول و یا کمتر از میزانی که برای شما تجویز شده است استفاده نکنید و حتما کپسول را بعد از غذا و با یک لیوان پر از آب میل بفرمایید.

دقت داشته باشید که حتی از مکمل های غذایی و دارویی نیز نباید سر خود استفاده نمایید و اجازه افزایش و یا کاهش دوز تجویز شده را در مصرف ندارید و این عمل حتما باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد.

منبع : آرگاطولانی ترین سرسره ی آبی جهان کجاست؟


با ویژگی های انواع جراحی پلاستیک و زیبایی آشنا شوید


بیل گیتس برای این اقلام ضروری امروزی حاضر نیست پولی خرج کند!عکس های دیدنی جزایر اقیانوس هندهیچوقت این جملات را به زبان نیاورید!راز شاد بودن چیست؟

نشانی شما منتشر نخواهد شد.


دکتر ابوالفضل زارعی، جراح پلاستیک و زیبایی بینی، صورت، پلک


دکتر ابوالفضل احیایی – درمان اختلالات خواب و ترک سیگار با جدیدترین روش


دکتر علی کربلایی خانی – جراح پلاستیک و فوق تخصص جراحی ترمیمیرِسا – رسانه سلامت ایرانیان

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

1

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید