خواص دارویی و گیاهی

قرص prednisolone 5 برای چیست
قرص prednisolone 5 برای چیست

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

‎قرص پردنیزولون خوراکی 
‎پردنیزولون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد . کورتیکواستروئیدها در موارد بسیاری تجویز می شوند . بطور مثال جهت کنترل علائم آسم ، التهاب روده ها و بیماری های خود ایمنی ( مانند لوپوس ) ، بیماری های مفصلی و عضلانی ( مانند روماتیسم) و حساسیت ها بکار می روند.
‎این داروها همچنین در درمان برخی سرطان ها تجویز می شوند .
‎کورتیکواستروئیدها با سرکوب سیستم ایمنی در بدن باعث کاهش ورم و التهابات می شوند .

‎پیش از مصرف پردنیزولون 
– در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
– در صورت سابقه ی فشار خون بالا ، حمله ی قلبی یا هرگونه مشکل قلب و عروق ، اختلالات کبدی ، دیابت، فشار بالای چشم ( بیماری گلوکوم یا آب سیاه ) ، پوکی استخوان، تیروئید کم کار ، بیماری های اعصاب و روان ( مانند افسردگی و سایکوز ) ، صرع ، زخم گوارشی و بیماری التهاب روده حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
– در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام دادید ، یا قصد انجام آن را دارید ، به پزشک خود بگویید.
– در صورتی که در حال حاضر مبتلا به هرگونه عفونت می باشید یا اخیراً بوده اید ، به پزشک اطلاع دهید .
– اگر در معرض تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری مثل آبله مرغان ، سرخک و زونا هستید، پزشک را مطلع نمایید .
– در صورت سابقه انسداد عروقی و لخته ی خون در عروق ، به پزشک خود اطلاع دهید .
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
– در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی یا درد عضلانی پس از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی ( دگزامتازون ، بتامتازون و …) حتماً پزشک خود را آگاه نمایید.

‎نحوه ی مصرف پردنیزولون
– مصرف دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید .
– در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد .
– بهتر است پردنیزولون همراه یا پس از غذا مصرف شود زیرا مصرف غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو کمک می کند .
– قرص های روکشدار با عنوان ( Enteric Coated ) به صورتی طراحی شده اند که داخل روده باز می شوند لذا می توانید آن ها را قبل یا پس از غذا مصرف نمایید . اما لازم است جهت جلوگیری به آسیب روکش، این قرص ها بطور کامل بلعیده شوند و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری شود . همچنین مصرف داروهای معده و شربت های ضد اسید معده با این نوع قرص ها باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد .
– برخی از قرص های پردنیزولون را می توان در آب حل نمود لذا در صورتی که با بلع قرص مشکل دارید ، در مورد حل کردن دارو از داروساز خود مشورت دریافت نمایید .
– طول درمان با این دارو باتوجه به شرایط و بیماری شما کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد . لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه کرده است ادامه دهید .
– در صورتی که درمان با این دارو بیش از ۳ هفته برای شما تجویز شده باشد ، قطع ناگهانی آن می تواند عوارضی در بر داشته باشد . لذا قطع دارو باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود .
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه ها
– این قرص در دو مقدار بسیار متفاوت ۵ و ۵۰ میلی گرمی موجود می باشد. قرص ۵۰ میلی گرمی در مشکلات و التهابات جدی تر و برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و مصرف طولانی مدت آن خطرآفرین می باشد . لذا در زمان تحویل دارو به دوز قرص ها دقت داشته باشید و سوالاتتان را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
– در صورتی که بیش از ۳ هفته از این دارو استفاده می کنید، بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید ومصرف پردنیزولون و مقدار مصرفی و مدت مصرف را قید کنید زیرا نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو برای این موقعیت ها وجود دارد .
– در درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را طبق نظر پزشک ، بطور منظم انجام دهید تا وضیعت پیشرفت درمانی شما بررسی شود و عوارض ناشی از مصرف این دارو ها تحت کنترل قرار بگیرند.
– پردنیزولون سیستم ایمنی شما را تضعیف می نماید به همین دلیل در مدت درمان با این دارو بیشتر از گذشته مستعد ابتلا به عفونت می باشید . در نتیجه در صورت احساس علائم هرگونه بیماری ، به پزشک خود مراجعه نمایید . بهداشت فردی را بیش تر رعایت کنید و تماس با افراد مبتلا به بیماری عفونی و واگیردار ( آنفولانزا ، سرخک ، آبله مرغان و. …) را محدود نمایید .
– در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، اندازه گیری روزانه و منظم قند خون برای شما ضروری می باشد . زیرا مصرف پردنیزولون می توان سطح قند خون را تغییر دهد. در صورت عدم کنترل قند خون ، به پزشک خود مراجعه کنید .
– به دلیل این که این دارو می تواند در عملکرد دارو های بسیاری تداخل ایجاد کند یا بروز عوارض دارویی را افزایش دهد، پیش از شروع مصرف هرگونه دارو ، مکمل یا فرآورده گیاهی حتما به پزشک یا داروساز خود مصرف پردنیزولون رااطلاع دهید.

‎عوارض شایع پردنیزولون
‎با وجود این که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماری ها حیاتی می باشد و فواید آن برای بیمار بیشتر و ارزشمندتر است، اما عوارض دارویی متنوعی نیز می تواند با مصرف این دارو ایجاد شود که در صورت عمل به توصیه های پزشک و داروساز خود و پیگیری های منظم می توانید آن ها را کنترل نمایید .
– عوارض گوارشی مانند دل درد ، سو ٔهاضمه یا تهوع با مصرف کورتیکواستروئید های خوراکی بسیار شایع می باشد که با مصرف دارو همراه یا پس از یک وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پر چرب و پر ادویه می توان آن ها را کاهش داد. اما در صورتی که تهوع و استفراغ ادامه دار باشد و استفراغ محتوی خون باشد حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید .
– تغییر در خلق و خو و رفتار ، خصوصاً در ابتدای درمان ممکن است رخ دهد.در مورد افکار و نگرانی های خود با پزشکتان و یا مشاورتان صحبت نمایید .
– در صورت اختلال در خواب ، احساس گیجی، ابتلا به عفونت ، ضعف ماهیچه ای ، خستگی و قاعدگی نامنظم حتماً با پزشک خود صحبت کنید .
– مصرف طولانی مدت پردنیزولون نیاز به پیگیری های مناسب ، انجام آزمایشات خونی ، استخوانی و… به صورت دوره ای دارد تا بتوان از عوارض ناخواسته ی مصرف طولانی مدت این دارو ها جلوگیری کرد یا آنها را کنترل نمود لذا در صورتی که این دارو طولانی مدت برای شما تجویز شده است ، ارتباط خود با پزشکتان را قطع نکنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد .

قرص prednisolone 5 برای چیست

چنانچه در خصوص “پردنیزولون” سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

InChI=1S/C21H28O5/c1-19-7-5-13(23)9-12(19)3-4-14-15-6-8-21(26,17(25)11-22)20(15,2)10-16(24)18(14)19/h5,7,9,14-16,18,22,24,26H,3-4,6,8,10-11H2,1-2H3/t14-,15-,16-,18+,19-,20-,21-/m0/s1 YKey:OIGNJSKKLXVSLS-VWUMJDOOSA-N Y

پردنیزولن (به انگلیسی: Prednisolone)

رده درمانی: گلوکوکورتیکوئید

اشکال دارویی: آمپول، قرص

پردنیزولون دارای خواص ضدالتهابی و اثر سرکوب دستگاه ایمنی بدن را دارد. پردنیزولون کمک می‌کند تا تورم، قرمزی، خارش، و واکنش‌های حساسیتی کاهش یابند. همچنین در درمان بیماری‌های گوناگونی مانند نفروتیک، آسم، آرتریت، نارسایی آدرنال، مشکلات پوستی، حساسیت شدید کاربرد دارد. این دارو باید بعد غذا مصرف شود.
درهنگام مصرف این دارو باید مصرف سدیم کم شود و مصرف پتاسیم افزایش پیدا کند.

قرص prednisolone 5 برای چیست

پردنیزولون با پیوند غیرقابل برگشت به گیرنده‌های گلوکوکورتیکوئید نوع آلفا و بتا عمل می‌کند. گیرنده‌های گلوکوکورتیکوئید نوع آلفا و بتا تقریباً در سراسر بافت‌های بدن وجود دارند.

عوارض گوارشی، بثورات جلدی، پوکی استخوان، افزایش فشار خون، واکنشهای آلرژیک، عفونتهای موضعی یا سیستمیک، سندرم کوشینگ، ادم، آتروفی بافتی، زخم یا خارش در محل تزریق، علائم التهاب و تاخیر در بهبود زخمها، تهوع، افزایش وزن سریع، اختلالات قاعدگی در زنان و معده درد.

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

قرص پردنیزولون (Prednisolone) استروئید (Steroid) یا کورتیکواستروئید (Corticosteroid) است. البته کورتیکواستروئیدها با استروئیدهای آنابولیک (Anabolic Steroid) فرق دارند. پردنیزولون برای درمان بیماری‌های مختلفی تجویز می‌شود، از جمله حساسیت‌ها، بیماری های خونی، بیماری های پوستی، عفونت‌ها، برخی سرطان ها، و همین‌طور برای جلوگیری از وازنش یا رد پیوند پس از پیوند عضو. در این مقاله با قرص پردنیزولون، عوارض قرص پردنیزولون،‌ بهترین زمان مصرف آن،‌ قرص پردنیزولون برای کودکان،‌ قرص پردنیزولون در بارداری و… آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

قرص prednisolone 5 برای چیست

حتما بخوانید:کورتون چیست؛ عوارض جانبی کورتون و موارد مصرف آنعوارض آنتی بیوتیک چیست؟عوارض قرص خواب چیست؟

قرص پردنیزولون التهاب را کاهش می‌دهد. سیستم ایمنی بدن را هم تضعیف می‌کند، که این تضعیف سیستم ایمنی در بیماری‌های خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی (Rheumatoid Arthritis) مفید است؛ در چنین بیماری‌هایی سیستم ایمنی به‌اشتباه به بافت‌های خودش حمله می‌کند. پردنیزولون هم به‌صورت قرص و هم به‌صورت شربت تجویز می‌شود. البته به‌صورت تزریقی هم وجود دارد، اما معمولا فقط در بیمارستان انجام می‌شود.

هم بزرگ‌سالان و هم کودکان می‌توانند پردنیزولون مصرف کنند، اما این دارو برای بعضی‌ها مناسب نیست.

اگر یکی از این شرایط را دارید، حتما پیش از مصرف پردنیزولون، با پزشک در میان بگذارید:

اگر چنین مشکلاتی دارید، حتما با پزشک در میان بگذارید:

قرص پردنیزولون را حتما طبق تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار معمول پردنیزولون بین ۵ میلی‌گرم تا ۶۰ میلی‌گرم در روز تفاوت دارد. یک میلی‌لیتر شربت پردنیزولون تقریبا برابر با ۱۰ میلی‌گرم است.

بهتر این است که روزی یک‌بار، درست بعد از صبحانه پردنیزولون مصرف کنید، مگر اینکه پزشک تجویز دیگری کرده باشد. مثلا اگر مقدار مصرف روزانه‌تان ۴۰ میلی‌گرم است، پزشک می‌گوید ۸ عدد قرص پردنیزولون ۵ میلی‌گرم را یک‌جا مصرف کنید.

قرص پردنیزولون را با صبحانه بخورید تا معده‌تان اذیت نشود. ضمن اینکه وقتی پردنیزولون را صبح مصرف می‌کنید، دیگر بی‌خواب‌تان نمی‌کند.

اگر روی بستهٔ قرص پردنیزولون شما برچسب دارای پوشش روده‌ای (Enteric Coated) یا مقاوم در برابر گوارش (Gastro Resistant) زده شده، می‌توانید این قرص‌ها را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما حتما آن را به‌طور کامل قورت بدهید. اگر قرص پردنیزولون دارای پوشش روده‌ای یا مقاوم در برابر گوارش مصرف کرده‌اید، تا ۲ ساعت قبل و بعد از آن، داروهای سوءهاضمه مصرف نکنید.

گاهی‌اوقات هم توصیه می‌شود پردنیزولون را یک روز در میان مصرف کنید.

مقدار مصرف، به بیماری و کوتاهی یا بلدی زمانِ مصرف بستگی دارد. این مقدار در کودکان، کمتر از بزرگ‌سالانی است که همان بیماری را دارند، چون برحسب قد و وزن محاسبه می‌شود.

ممکن است مقدار مصرف پردنیزولون بنابر تجویز پزشک بیشتر یا کمتر شود. همین که بیماری شروع به بهبود کند، مقدار مصرف‌تان هم احتمالا کمتر خواهد شد.

احتمالا پزشک پیش از توقف کامل درمان، مقدار مصرف را کمتر می‌کند تا دچار عوارض جانبی قطع ناگهانی مصرف پردنیزولون نشوید. اگر بیماری وخیم‌تر شود هم احتمالا مقدار مصرف افزایش می‌یابد.

اگر یادتان رفت قرص پردنیزولون خود را بخورید، به‌محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر تا فردای آن روز یادتان نیامد که قرص‌تان را نخورده‌اید، دیگر آن وعدهٔ فراموش‌شده را مصرف نکنید.

اگر یک وعده را فراموش کردید، در وعدهٔ بعدی برای جبران آن، دو قرص مصرف نکنید.

اگر معمولا یادتان می‌روید قرص‌تان را بخورید، می‌توانید از زنگ هشدار ساعت یا موبایل برای یادآوری استفاده کنید. می‌توانید از داروخانه‌ها هم توصیه‌هایی برای فراموش نکردن مصرف دارو بخواهید.

بعید است مصرف تصادفی چند قرص پردنیزولون با هم، آسیبی بزند. اما اگر نگران هستید، با پزشک مشورت کنید.

هر قدر مقدار مصرف پردنیزولون بیشتر باشد، احتمال ابتلا به عوارض جانبی هم بیشتر می‌شود. با مصرف کمتر از ۲۰ میلی‌گرم در روز، بعید است دچار عوارض جانبی شوید.

شاید بعضی عوارض جانبی، مانند معده درد یا تغییر حالات روحی، به‌سرعت رخ دهند. بعضی عوارض دیگر مانند پُف‌کردن صورت هم چند هفته یا ماه طول می‌کشند.

این عوارض جانبی در بیش از یک مورد از ۱۰۰ نفر رخ می‌دهند. اگر با چنین عوارضی مواجه شدید، مصرف را قطع نکنید، اما اگر اذیت می‌شوید یا عوارض از بین نمی‌روند، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر مقدار مصرف‌تان بیش از ۲۰ میلی‌گرم در روز است، یا بیش از چند هفته است که قرص پردنیزولون را مصرف می‌کنید، احتمال بیشتری دارد که به عوارض جانبی جدی آن دچار شوید.

اگر با این شرایط مواجه شدید، به‌سرعت با پزشک تماس بگیرید:

اگر با این شرایط مواجه شدید هم به‌سرعت با پزشک تماس بگیرید:

در موارد نادر، ممکن است واکنش حساسیتی جدی (آنافیلاکسی) هم به پردنیزولون داشته باشید.

اگر با این شرایط مواجه شدید، به‌سرعت به پزشک مراجعه کنید:

این‌ها نشانه‌های هشداردهندهٔ واکنش حساسیتی جدی هستند. این واکنش‌های حساسیتی، اورژانسی محسوب می‌شوند.

البته آنچه در اینجا خواندید، همهٔ عوارض جانبی قرص پردنیزولون نیستند. اگر می‌خواهید با همهٔ عوارض جانبی این دارو آشنا شوید، برگهٔ داخل جعبهٔ قرص را بخوانید.

درمان‌های طولانی با پردنیزولون، ممکن است سرعت رشد طبیعی کودکان و نوجوانان را کاهش دهند. البته پزشک کودک، رشد او را حین مصرف استروئید، با دقت کنترل می‌کند که در این شرایط، به‌سرعت متوجه کاهش سرعت رشد می‌شود و در صورت لزوم، درمان را تغییر می‌دهد.

اگر نگران هستید، دربارهٔ خطرات مصرف پردنیزولون برای کودکان با پزشک مشورت کنید.

معمولا در دوران بارداری قرص پردنیزولون تجویز نمی‌کنند، مگر اینکه مزایای مصرف آن از خطراتش بیشتر باشد.

قرص پردنیزولون گاهی‌اوقات طی ۱۲ هفته نخست بارداری مشکلاتی ایجاد می‌کند. مقدار زیاد یا دورهٔ طولانی مصرف این دارو هم ممکن است بر رشد جنین تأثیر بگذارند.

اگر در دورهٔ بارداری از قرص پردنیزولون استفاده می‌کنید، باید رشد بچه را به‌طور مرتب بررسی کنید.

قرص prednisolone 5 برای چیست

معمولا طی دورهٔ شیردهی می‌توان از قرص پردنیزولون استفاده کرد. اما ممکن است پردنیزولون وارد شیر مادر شود. اگر مقدار مصرف‌تان بالاست، باید شرایط و وضعیت عمومی نوزاد تحت بررسی قرار بگیرد تا دچار عوارض جانبی نشود.

برای ایمنی بیشتر، معمولا توصیه می‌شود ۳ تا ۴ ساعت پس از مصرف قرص پردنیزولون، به کودک خود شیر ندهید.

اگر سعی دارید باردار شوید، باردار هستید، یا به کودک‌تان شیر می‌دهید، به پزشک اطلاع دهید.

داروهای زیاد دیگری هستند که با عملکرد قرص پردنیزولون تداخل دارند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهند. اگر می‌خواهید داروی دیگری مصرف کنید، قبل از هر چیز حتما مطمئن شوید که با پردنیزولون تداخلی ندارد.

این مسئله شامل قرص‌هایی هم می‌شود که بدون تجویز پزشک می‌خورید، از جمله آسپرین و مسکن‌های ضدالتهابی مانند ایبوپروفن.

دربارهٔ عوارض مصرف هم‌زمان پردنیزولون با مکمل‌ها و داروهای گیاهی اطلاعات بسیار اندکی وجود دارد.

برای ایمنی بیشتر، اگر داروی دیگری، از جمله مکمل، ویتامین یا داروی گیاهی مصرف می‌کنید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی، نویسنده و مترجم چند جلد کتاب، علاقه‌مند به فناوری فکر، ایده‌پردازی، کارآفرینی و صدالبته زبان انگلیسی 🙂

سلام…
دختر من بعلت تیروییدیت ۱۰ قرص پردنیزولون ۵ رو مصرف کرده..
الان که تموم شده صورتش پر از جوشهای قرمز شده همراه با خارش..
چ کنیم آیا مشکلی هست خوب میشه یا مراجعه کنیم؟

درود بر شما،
این مقاله صرفا برای آشنایی عمومی با قرص پردنیزولون ارائه شده، لطفا برای پرس‌وجوی بیشتر، حتما به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید.

چشم…
ممنون از پاسخگویی سریع و صریحتون🙏🙏

داروها

قرص آزیترومایسین؛‌ عوارض جانبی، موارد و نحوه مصرف آن

قرص باکلوفن چیست؛ عوارض و تداخل دارویی آن چگونه است؟

استروئید چیست؛ کاربردها و عوارض جانبی استروئید

قرص کلردیازپوکساید یا لیبریوم؛ عوارض،‌ موارد و نحوه مصرف آن

قرص ضد اسهال؛ نحوه درمان اسهال با قرص‌های بدون نسخه

آخرین مطالب

معرفی کتاب کلاغ آخر از همه میرسد اثر ایتالو کالوینو

۷ روش برای برقراری ارتباط مؤثر در محیط کار

۸ عاملی که ممکن است منشأ بوی بد خانه شما باشند

آشنایی با خواص گوشت قرمز و مضرات احتمالی آن

راهنمای جامع دریافت ویزای شینگن فرانسه از VFS Global تهران

ترین های جهان


بهترین رمان های جهان؛ ۹۹ رمان خواندنی

خوشمزه ترین غذاهای دنیا که هر گردشگری را شیفته خود خواهند کرد

بهترین هتل های جهان؛‌ ۲۵ هتل حیرت‌انگیز دنیا


بهترین کشور برای تحصیل کدام است؟

قهرمانان شطرنج جهان؛ با ۱۰ نابغه شطرنج دنیا آشنا شوید

عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

پردنیزولون (Prednisolone) جزو دسته‌ای از داروها است که به آن‌ها استروئید یا کورتیکواستروئید می‌گویند. این داروها در بین مردم به کورتون هم معروف هستند. پردنیزولون مانند دیگر استروئیدها مانع از ترشح موادی در بدن می‌گردد که موجب بروز التهاب می‌شوند و به منظور درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی مختلف مانند آرتریت، لوپوس، پسوریازیس، کولیت اولسراتیو، اختلالات آلرژیک، ادم مغزی، بیماری‌های روماتیسمی، اختلالات غدد درون ریز، هیپرپلازی مادرزادی غده فوق كلیه و شرایطی که بر روی پوست، چشم، ریه، معده، سیستم عصبی یا سلول‌های خونی اثر می‌گذارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو انتشار سریع در عضلات کبد، پوست، روده‌ها و کلیه‌ها دارد. در کبد متابولیزه می‌شود و عمدتا در ادرار دفع می‌شود.


الف) درمان التهاب شدید یا سرکوب فعالیت سیستم ایمنی.


ب) تشدید حاد مولتیپل اسکلروزیس.

قرص prednisolone 5 برای چیست

کودکان: mg/kg 200 خوراکی، به مدت یک هفته و به دنبال آن mg 80 یک روز در میان تا 1 ماه مصرف می شود.


پ) سندرم نفروتیک.

کودکان: 60، خوراکی در 3 دوز منقسم، به مدت 4 هفته و به دنبال آن یک روز در میان 40 به صورت تک دوز روزانه تا 4 هفته استفاده می شود.

ت) آسم کنترل نشده در بیمارانی که کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و برونکودیلاتورهای طولانی اثر دریافت می کنند.

کودکان: mg/kg/day 2-1 خوراکی به صورت تک دوز یا منقسم مصرف می شود. درمان کوتاه مدت باید تا زمان کنترل علائم ادامه یابد که معمولاً 3 تا 10 روز طول می کشد. شواهدی در دسترس نیست که قطع تدریجی دوز مصرفی پس از بهبود، مانع عود علائم شود.


اثر ضد التهاب: پردنیزولون ساخت آنزیم های لازم برای کاهش پاسخ التهابی را تحریک می کند. این دارو با کاهش فعالیت و حجم سیستم لنفاوی (که سبب بروز لنفوسیتوپنی، کاهش غلظت ایمونوگلوبولینها و کمپلمان و کاهش عبور کمپلکس های ایمنی از غشاهای پایه می شود) و احتمالاً با کاهش واکنش مجدد بافتها نسبت به تداخل آنتی ژن ـ آنتی بادی موجب کاهش فعالیت سیستم ایمنی می گردد.

مینرالوکورتیکوئیدها از طریق اثر بر روی کلیه ها در توبولهای انتهایی کلیه باز جذب یونهای سدیم (و در نتیجه آب) از مایع داخل توبولی به داخل پلاسما و دفع یونهای پتاسیم و هیدروژن را افزایش داده و از این طریق هومئوستاز الکترولیتها را در بدن تنظیم می کنند.

پردنیزولون یک آدرنوکورتیکوئید با خواص گلوکوکورتیکوئیدی و مینرالوکورتیکوئیدی است. این دارو یک مینرالوکورتیکوئید ضعیف با نصف قدرت اثر هیدروکورتیزون و یک گلوکوکورتیکوئید قوی است که قدرت اثر آن چهار برابر هیدروکورتیزون هم وزن خود است. این دارو عمدتاً به عنوان یک داروی ضد التهاب و سرکوب کننده سیستم ایمنی به کار می رود. به دلیل دسترسی به داروهای قوی تر، از اثر مینرالوکورتیکوئیدی آن استفاده نمی شود.موارد منع مصرف و احتیاط:

در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد خوراکی، پردنیزولون به ندرت ممکن است اثرات داروهای فوق را از طریق مکانیسم های ناشناخته ای کاهش یا افزایش دهد.گلوکوکورتیکوئیدها متابولیسم ایزونیازید و سالیسیلاتها را افزایش داده موجب زیادی قند خون می شوند. مقادیر مصرف انسولین یا داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون در بیماران دیابتی باید تنظیم شود. این دارو ممکن است کاهش پتاسیم خون ناشی از مصرف مدرها یا آمفوتریسین B را تشدید کند. کاهش پتاسیم خون ممکن است خطر مسمومیت را در بیمارانی که گلیکوزیدهای دیژیتال مصرف می کنند، افزایش دهد.

باربیتوراتها، فنی توئین و ریفامپین ممکن است با افزایش متابولیسم کبدی کورتیکواستروئیدها موجب کاهش اثرات این دارو شوند.کلستیرامین و ضد اسیدها با جذب سطحی کورتیکواستروئیدها و در نتیجه کاهش جذب این دارو، اثر پردنیزولون را کاهش می دهند.مصرف همزمان با استروژنها ممکن است متابولیسم پردنیزولون را از طریق افزایش غلظت ترانس کورتین، کاهش دهد. نیمه عمر کورتیکواستروئید به دلیل افزایش پیوند پروتئینی طولانی می شود.مصرف همزمان با داروهای ایجاد کننده زخم، مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ممکن است خطر بروز زخم گوارشی را افزایش دهد.


در صورتی که علائم آلرژیک نظیر کهیر، تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو را داشتید سریعا به پزشک یا اورژانس مراجعه نمائید.

در صورتی که هر یک از علائم زیر در شما بروز کرد با پزشک خود تماس بگیرید:


نکاتی که باید در رابطه با مصرف قرص پردنیزولون بدانید

 

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!

برگرفته از : دارونما

لیست کامل

قرص prednisolone 5 برای چیست

© Porseshkadeh.com

ورود | عضویت

قرص پردنیزولون برای چیست برای درمان بسیاری از التهاب ها و برخی سرطان ها, قرص پردنیزولون توسط پزشکان تجویز می شود در این مطلب به موارد مصرف, مکانیسم اثر, تداخلات دارویی و عوارض قرص پردنیزولون پرداخته شده است

قرص پردنیزولون چیست؟

پردنیزولون یکی از مشتقات کورتیزول می باشد که برای درمان انواع التهاب ها و شرایط خود ایمنی و برخی از سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به طور ویژه در بیماران با نارسایی کبد مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب موارد مصرف و عوارض قرص نیزوپرد را مورد بررسی قرار می دهیم.

قرص prednisolone 5 برای چیست

پردنیزون داروی استروئیدی است که التهاب های موجود در بدن را کاهش می دهد و مواد شیمیایی موجود در بدن که سبب ایجاد التهاب می گردند را در سیستم ایمنی بدن کاهش می دهد. یکی از داروهای مهم برای حفظ سلامت سیستم های بدن می باشد. قبل از مصرف هر دارو بهتر است اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با موارد مصرف و منع مصرف، عوارض جانبی، احتیاط و میزان دوز مصرفی مجاز بدست آوریم در این مطلب به بررسی قرص پردنیزولون می پردازیم.

قرص پردنیزولون برای چیست؟

موارد و مقدار مصرف

الف) درمان التهاب شدید یا سرکوب فعالیت سیستم ایمنی.

بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار 15-5/2 میلی گرم 4-2 بار در روز مصرف می شود.

کودکان: از راه خوراکی، مقدار mg/kg/day 2-14/0 یا 6-4 در چهار دوز منقسم مصرف می شود.

ب) تشدید حاد مولتیپل اسکلروزیس.

کودکان: mg/kg 200 خوراکی، به مدت یک هفته و به دنبال آن mg 80 یک روز در میان تا 1 ماه مصرف می شود.

پ) سندرم نفروتیک.

کودکان: 60، خوراکی در 3 دوز منقسم، به مدت 4 هفته و به دنبال آن یک روز در میان 40 به صورت تک دوز روزانه تا 4 هفته استفاده می شود.

ت) آسم کنترل نشده در بیمارانی که کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و برونکودیلاتورهای طولانی اثر دریافت می کنند.

کودکان: mg/kg/day 2-1 خوراکی به صورت تک دوز یا منقسم مصرف می شود. درمان کوتاه مدت باید تا زمان کنترل علائم ادامه یابد که معمولاً 3 تا 10 روز طول می کشد. شواهدی در دسترس نیست که قطع تدریجی دوز مصرفی پس از بهبود، مانع عود علائم شود.

مکانیسم اثر پردنیزولون

اثر ضد التهاب: پردنیزولون ساخت آنزیم های لازم برای کاهش پاسخ التهابی را تحریک می کند. این دارو با کاهش فعالیت و حجم سیستم لنفاوی (که سبب بروز لنفوسیتوپنی، کاهش غلظت ایمونوگلوبولینها و کمپلمان و کاهش عبور کمپلکس های ایمنی از غشاهای پایه می شود) و احتمالاً با کاهش واکنش مجدد بافتها نسبت به تداخل آنتی ژن ـ آنتی بادی موجب کاهش فعالیت سیستم ایمنی می گردد.

مینرالوکورتیکوئیدها از طریق اثر بر روی کلیه ها در توبولهای انتهایی کلیه باز جذب یونهای سدیم (و در نتیجه آب) از مایع داخل توبولی به داخل پلاسما و دفع یونهای پتاسیم و هیدروژن را افزایش داده و از این طریق هومئوستاز الکترولیتها را در بدن تنظیم می کنند.

پردنیزولون یک آدرنوکورتیکوئید با خواص گلوکوکورتیکوئیدی و مینرالوکورتیکوئیدی است. این دارو یک مینرالوکورتیکوئید ضعیف با نصف قدرت اثر هیدروکورتیزون و یک گلوکوکورتیکوئید قوی است که قدرت اثر آن چهار برابر هیدروکورتیزون هم وزن خود است. این دارو عمدتاً به عنوان یک داروی ضد التهاب و سرکوب کننده سیستم ایمنی به کار می رود. به دلیل دسترسی به داروهای قوی تر، از اثر مینرالوکورتیکوئیدی آن استفاده نمی شود.

تداخلات دارویی پردنیزولون

اثر بر آزمایشهای تشخیصی

پردنیزولون واکنش آزمونهای پوستی را کاهش می دهد، موجب بروز نتایج منفی کاذب در آزمون نیترو بلوتترازولیوم برای جستجوی عفونتهای باکتریایی سیستمیک می شود، برداشت ید 131 و غلظت ید پیوند یافته به پروتئین را در آزمونهای عملکرد تیروئید کاهش می دهد، ممکن است غلظت گلوکز و کلسترول را افزایش و غلظت سرمی پتاسیم، کلسیم، تیروکسین و تری یدوتیرونین را کاهش و غلظت ادراری گلوکز و کلسیم را افزایش دهد.

مکانیسم اثر:

فارماکوکینتیک

جذب: از راه خوراکی به راحتی جذب می شود. اوج اثر دارو طی حدود 2-1 ساعت حاصل می گردد.

پخش: به سرعت از خون خارج شده و در عضله، کبد، پوست، روده ها و کلیه انتشار می یابد. به میزان زیادی به پروتئینهای پلاسما (ترانس کورتین و آلبومین) پیوند می یابد. فقط جزء پیوند نیافته به پروتئین آن فعال است. آدرنوکورتیکوئیدها در شیر ترشح شده و از جفت عبور می کنند.

متابولیسم: در کبد به متابولیتهای غیر فعال سولفات و گلوکورونید متابولیزه می شود.

دفع: متابولیتهای غیر فعال و مقادیر کمی از داروی متابولیزه نشده از طریق ادرار دفع می شوند. مقادیر غیر قابل ملاحظه ای از راه مدفوع دفع می شود. نیمه عمر بیولوژیک دارو 36-18 ساعت است.

موارد منع مصرف و احتیاط:

تداخل دارویی

در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد خوراکی، پردنیزولون به ندرت ممکن است اثرات داروهای فوق را از طریق مکانیسم های ناشناخته ای کاهش یا افزایش دهد.

گلوکوکورتیکوئیدها متابولیسم ایزونیازید و سالیسیلاتها را افزایش داده موجب زیادی قند خون می شوند. مقادیر مصرف انسولین یا داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون در بیماران دیابتی باید تنظیم شود. این دارو ممکن است کاهش پتاسیم خون ناشی از مصرف مدرها یا آمفوتریسین B را تشدید کند. کاهش پتاسیم خون ممکن است خطر مسمومیت را در بیمارانی که گلیکوزیدهای دیژیتال مصرف می کنند، افزایش دهد.

باربیتوراتها، فنی توئین و ریفامپین ممکن است با افزایش متابولیسم کبدی کورتیکواستروئیدها موجب کاهش اثرات این دارو شوند.

کلستیرامین و ضد اسیدها با جذب سطحی کورتیکواستروئیدها و در نتیجه کاهش جذب این دارو، اثر پردنیزولون را کاهش می دهند.

مصرف همزمان با استروژنها ممکن است متابولیسم پردنیزولون را از طریق افزایش غلظت ترانس کورتین، کاهش دهد. نیمه عمر کورتیکواستروئید به دلیل افزایش پیوند پروتئینی طولانی می شود.

قرص prednisolone 5 برای چیست

مصرف همزمان با داروهای ایجاد کننده زخم، مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ممکن است خطر بروز زخم گوارشی را افزایش دهد.

اطلاعات دیگر:

طبقه بندی فارماکولوژیک: گلوکوکورتیکوئید، مینرالوکورتیکوئید.

طبقه بندی درمانی: ضد التهاب، سرکوب کننده سیستم ایمنی.

طبقه بندی مصرف در بارداری: رده C

ملاحظات اختصاصی

باید تعیین شود که آیا بیمار به کورتیکواستروئیدهای دیگر حساسیت دارد یا نه؟

در طول درمان، وزن، فشار خون و سطح الکترولیتهای بیمار باید پایش شود.

اکثر عوارض جانبی ناشی از کورتیکواستروئیدها وابسته به دوز یا مدت مصرف هستند.

دارو باید همراه غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد. ممکن است بیمار برای کاهش تحریک گوارشی نیاز به استفاده از دارو داشته باشد.

در صورت عدم منع مصرف، رژیم کم سدیم و پر پتاسیم و پر پروتئین بدهید.

دارو ممکن است علائم عفونت، شامل آمیبیازیس نهفته را پوشانده یا آن را تشدید نماید.

پس از مصرف طولانی مدت، دارو را به تدریج قطع نمایید.

هشدار: پس از قطع مصرف ناگهانی، بیمار ممکن است دچار التهاب واجهشی، خستگی، ضعف، درد مفاصل، تب، سرگیجه، خواب آلودگی، افسردگی، غش، افت فشار وضعیتی، تنگی نفس، بی اشتهایی و هایپوگلیسمی شود.

نکات قابل توصیه به بیمار

دارو نباید بطور ناگهانی قطع شود.

قرص ها را می توان همراه غذا یا شیر مصرف نمود.

علائم نارسایی اولیه آدرنال عبارتند از : خستگی، ضعف عضلانی، درد مفاصل، تب، بی اشتهایی، تهوع، تنگی نفس، سرگیجه، غش.

افزایش وزن ناگهانی و تورم قسمتهای مختلف بدن را باید سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

عدم بهبود زخم را باید به پزشک اطلاع دهید.

بیمارانی که بطور طولانی مدت این دارو را مصرف می کنند، باید ورزش کنند و نیز مکمل کلسیم و ویتامین D دریافت کنند.

بیمار باید از واکسیناسیون در طول مصرف این دارو پرهیز نماید.

بیمار باید علائم عفونت را بشناسد.

عوارض جانبی پردنیزولون

اعصاب مرکزی: احساس سرخوشی، بی خوابی، سردرد، رفتار سایکوتیک، سودوتومور مغزی، تشنج.

قلبی ـ عروقی: نارسایی احتقانی قلب (CHF)، زیادی فشار خون، ادم، آریتمی ها، ترومبوآمبولی، ترومبوفلبیت.

پوست: تأخیر در ترمیم زخمها ، آکنه، بثورات پوستی، استریا (striae)، پرمویی.

چشم، دهان: آب مروارید ، گلوکوم، برفک دهان.

دستگاه گوارش: زخم گوارشی، تحریک، افزایش اشتها، تهوع، استفراغ، پانکرآتیت.

متابولیک: کمی پتاسیم خون، افزایش وزن بدن، زیادی قند خون، مهار رشد در کودکان، عدم تحمل کربوهیدرات.

عضلانی ـ اسکلتی: آتروفی عضلات، ضعف، استئوپروز.

ادراری ـ تناسلی: اختلالات قاعدگی.

سایر عوارض: علائم کوشینگوئید، افزایش حساسیت به عفونت، نارسایی حاد آدرنال (در شرایط افزایش استرس ناشی از عفونت، جراحی یا تروما).

قطع ناگهانی مصرف دارو می تواند مرگ آور باشد یا ممکن است بیماری زمینه ای را تشدید کند.

مسمومیت و درمان

بلع یک باره دارو، حتی در مقادیر خیلی زیاد، به ندرت موجب بروز مشکلات بالینی می شود. مصرف دارو به مدت کمتر از سه هفته، حتی با مقادیر زیاد، به ندرت سبب بروز علائم و نشانه های مسمومیت می شود، ولی مصرف طولانی مدت دارو اثرات فیزیولوژیک از جمله سرکوب محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی، بروز ظاهر کوشینگوئید، ضعف عضلانی و استئوپروز به وجود می آورد.

اشکال دارویی پردنیزولون

Tablet: 5, 20, 50mg

اطلاعات دیگر:

طبقه بندی فارماکولوژیک: گلوکوکورتیکوئید، مینرالوکورتیکوئید.

طبقه بندی درمانی: ضد التهاب، سرکوب کننده سیستم ایمنی.

طبقه بندی مصرف در بارداری: رده C

ملاحظات اختصاصی

باید تعیین شود که آیا بیمار به کورتیکواستروئیدهای دیگر حساسیت دارد یا نه؟

در طول درمان، وزن، فشار خون و سطح الکترولیتهای بیمار باید پایش شود.

اکثر عوارض جانبی ناشی از کورتیکواستروئیدها وابسته به دوز یا مدت مصرف هستند.

دارو باید همراه غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد. ممکن است بیمار برای کاهش تحریک گوارشی نیاز به استفاده از دارو داشته باشد.

در صورت عدم منع مصرف، رژیم کم سدیم و پر پتاسیم و پر پروتئین بدهید.

دارو ممکن است علائم عفونت، شامل آمیبیازیس نهفته را پوشانده یا آن را تشدید نماید.

پس از مصرف طولانی مدت، دارو را به تدریج قطع نمایید.

هشدار: پس از قطع مصرف ناگهانی، بیمار ممکن است دچار التهاب واجهشی، خستگی، ضعف، درد مفاصل، تب، سرگیجه، خواب آلودگی، افسردگی، غش، افت فشار وضعیتی، تنگی نفس، بی اشتهایی و هایپوگلیسمی شود.

نکات قابل توصیه به بیمار

دارو نباید بطور ناگهانی قطع شود.

قرص ها را می توان همراه غذا یا شیر مصرف نمود.

علائم نارسایی اولیه آدرنال عبارتند از : خستگی، ضعف عضلانی، درد مفاصل، تب، بی اشتهایی، تهوع، تنگی نفس، سرگیجه، غش.

افزایش وزن ناگهانی و تورم قسمتهای مختلف بدن را باید سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

عدم بهبود زخم را باید به پزشک اطلاع دهید.

بیمارانی که بطور طولانی مدت این دارو را مصرف می کنند، باید ورزش کنند و نیز مکمل کلسیم و ویتامین D دریافت کنند.

بیمار باید از واکسیناسیون در طول مصرف این دارو پرهیز نماید.

بیمار باید علائم عفونت را بشناسد.

عوارض جانبی

اعصاب مرکزی: احساس سرخوشی، بی خوابی، سردرد، رفتار سایکوتیک، سودوتومور مغزی، تشنج.

قلبی ـ عروقی: نارسایی احتقانی قلب (CHF)، زیادی فشار خون، ادم، آریتمی ها، ترومبوآمبولی، ترومبوفلبیت.

پوست: تأخیر در ترمیم زخمها ، آکنه، بثورات پوستی، استریا (striae)، پرمویی.

چشم، دهان: آب مروارید ، گلوکوم، برفک دهان.

دستگاه گوارش: زخم گوارشی، تحریک، افزایش اشتها، تهوع، استفراغ، پانکرآتیت.

متابولیک: کمی پتاسیم خون، افزایش وزن بدن، زیادی قند خون، مهار رشد در کودکان، عدم تحمل کربوهیدرات.

عضلانی ـ اسکلتی: آتروفی عضلات، ضعف، استئوپروز.

ادراری ـ تناسلی: اختلالات قاعدگی.

سایر عوارض: علائم کوشینگوئید، افزایش حساسیت به عفونت، نارسایی حاد آدرنال (در شرایط افزایش استرس ناشی از عفونت، جراحی یا تروما).

قطع ناگهانی مصرف دارو می تواند مرگ آور باشد یا ممکن است بیماری زمینه ای را تشدید کند.

مسمومیت و درمان

بلع یک باره دارو، حتی در مقادیر خیلی زیاد، به ندرت موجب بروز مشکلات بالینی می شود. مصرف دارو به مدت کمتر از سه هفته، حتی با مقادیر زیاد، به ندرت سبب بروز علائم و نشانه های مسمومیت می شود، ولی مصرف طولانی مدت دارو اثرات فیزیولوژیک از جمله سرکوب محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی، بروز ظاهر کوشینگوئید، ضعف عضلانی و استئوپروز به وجود می آورد.

مصاحبه با میلاد بیک خواننده

مصاحبه با محسن اورنگ

مصاحبه با سید رضا اورنگ

مصاحبه جنجالی با رضا ایرانمنش

با فروش اقساطی فرمان رویاهایتان را در دست بگیرید

کوچ به مهرشهر کرج

جاذبه های که در سفر به تایلند باید دید

با خرید از جشنواره 50-5 لوتوس، بی‌نهایت خرید کن و بی‌نهایت جایزه بگیر

جهت مشاوره رایگان درباره تبلیغات، با ما تماس بگیرید:

۰۲۱ – ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

آفتاب وبسایت مرجع فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۸۰ تا کنون است

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

تلگرام آفتاب

اینستاگرام آفتاب

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۱۰۳

ایران، تهران، میدان نوبنیاد ، کوهستان سوم ، پلاک ۳

    

622,784 بازدید

 

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

پردنیزولون جزو دسته ای از داروها است که به آنها استروئید یا کورتیکواستروئید میگویند. این داروها در بین مردم به کورتون هم معروف هستند.

قرص prednisolone 5 برای چیست

پردنیزولون مانند دیگر استروئید ها مانع از ترشح موادی در بدن میگردد که موجب بروز التهاب میشوند. پس پردنیزولون یک داروی ضد التهابی است.

پردنیزون Prednisone هم که نوع دیگری از داروهای استروئیدی است از لحاظ ساختمان شیمیایی بسیار شبیه به پردنیزولون است. پردنیزون یک ماده شیمیایی غیر فعال است که در کبد به فرم فعالی تبدیل میشود که به آن پردنیزولون Prednisolone میگویند. در کبد با اضافه شدن یک اتم هیدروژن به پردنیزون، پردنیزولون ساخته میشود.

 

فهرست مطالب .

 توجه به نکات زیر قبل از شروع مصرف پردنیزولون ضروری است

از عوارض مصرف پردنیزولون چاقی است. متاسفانه عده ای از افراد تحت تاثیر اطلاعات نادرست از این دارو برای چاق شدن خود استفاده میکنند و موجب بروز عوارض زیادی مانند پوکی استخوان و سیاه شدن سر استخوان ران برای خود میگردند

از تماس نزدیک با افرادی که بیماری عفونی واگیردار دارند اجتناب کنید. اگر در تماس نزدیک با بچه مبتلا به آبله مرغان یا سرخک بوده اید فورا به پزشک خود اطلاع دهید تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد. ابتلا به این عفونت ها در کسی که پردنیزولون مصرف میکند ممکن است کشنده باشد

علامت هشداری همیشه همراه شما باشد تا در صورت مصدومیت شدید و بیهوش شدن، پزشک معالج بداند شما از پردنیزولون استفاده میکنید.

در این موارد نیاز بدن شما به پردنیزولون بیشتر شده و پزشک معالج باید به شما پردنیزولون اضافی بدهد.

اگر هر کدام از مشکلات زیر را دارید قبل از شروع به مصرف پردنیزولون باید آن را به پزشک خود اطلاع دهید

در صورتی که باردار هستید یا شیر میدهید باید قبل از شروع به مصرف پردنیزولون آن را به پزشک معالج اطلاع دهید

پردنیزولون را همانطور که پزشک معالج برای شما تجویز کرده است مصرف کنید. مقدار یا دوز مصرفی آن را بیشتر یا مدت مصرف آن را طولانی تر نکنید.

پردنیزولون را با غذا مصرف کنید مگر اینکه پزشک شما طریقه مصرف دیگری را تجویز کند. پزشک شما ممکن است مقدار مصرفی داروی شما را گاهی بیشتر یا گاهی کمتر کند تا بیماری شما بهتر کنترل شود.

در موارد بیماری شدید، تب، عمل جراحی و یا ضربات و آسیب های بدنی شدید نیاز بدن شما به پردنیزولون بیشتر میشود. در این موارد باید به پزشک بگویید که از این دارو مصرف میکنید.

در کسانی که پردنیزولون مصرف میکنند ممکن است نتیجه بعضی آزمایشات تغییر کند. در این موارد مصرف دارو را به پزشک خود اطلاع دهید. هیچگاه مصرف پردنیزولون را ناگهان متوقف نکنید.

توقف ناگهانی مصرف این دارو موجب بروز مشکلات زیادی برای بیمار میشود. اگر مصرف یک دوز پردنیزولون را فراموش کردید در اولین فرصت آن را مصرف کنید ولی اگر زمان نزدیک به مصرف دوز بعدی است دوز فراموش شده را مصرف نکنید.

اگر پردنیزولون مصرف میکنید از کسانی که بیماری عفونی واگیردار دارند و یا شما مشکوک هستید که چنین بیماری دارند دوری کنید. اگر در مجاورت فردی بوده اید که مبتلا به آبله مرغان و یا سرخک بوده است فورا آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما به این بیماری مبتلا شود ممکن است بیماری بسیار شدید شده و عوارض وخیمی داشته باشد. هیچ گاه واکسنی که از ویروس زنده ضعیف شده تهیه شده مانند واکسن خوراکی فلج اطفال مصرف نکنید. اگر پردنیزولون مصرف میکنید از الکل دوری کنید.

اگر بعد از مصرف پردنیزولون هر یک از علائم زیر را پیدا کردید فورا به اورژانس اطلاع دهید

اگر هر کدام از علائم زیر را پیدا کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید

عوارض احتمالی کمتر جدی مصرف پردنیزولون عبارتند از

در صورتی که از داروهای زیر استفاده میکنید آن را به اطلاع پزشک خود برسانید. این داروها با پردنیزولون تداخل اثر دارند

این مقاله چقدر مفید بود ؟

قرص prednisolone 5 برای چیست

لطفا در زیر امتیاز بدهید

4 روز پیش

3 هفته پیش

2019-06-16

2019-06-03

2019-05-17

2019-04-25

2019-04-17

2019-04-03

2019-03-29

2019-03-22

2019-03-16

2019-03-15

 

ایران ارتوپد  دانشنامه آسیب ها و بیماری های استخوان و مفاصل

دکتر مهرداد منصوری  تهران. سعادت آباد. میدان سرو. ابتدای خیابان شهید بخشایش. نبش خیابان بهار یکم. ساختمان بخشایش

تلفن 231 40 221 – 021

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید.

قرص prednisolone 5 برای چیست
قرص prednisolone 5 برای چیست
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید