اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

قرص xanaxچيست
قرص xanaxچيست

قرص آلپرازولام Alprazolam یا زاناکس Xanax و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدآلپرازولام Alprazolam برای درمان اضطراب و اختلالات پانیک یا اختلال هراس panic disorders مصرف می شود.نام تجاری این دارو زاناکس  Xanax است. این دارو به گروهی از داروها به نام بنزودیازپین ها  benzodiazepine تعلق دارد که بر روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) کار می کند کار می کند تا اثرات آرام بخش ایجاد کند. این دارو با افزایش تاثیرات یک ماده شیمیایی در بدن کار می کند. این ماده شیمیایی* GABA نامیده می شود.

*اسید گاما آمینو بوتیریک Gamma-aminobutyric acid یا GAMA : یک انتقال دهنده عصبی است که پیام های شیمیایی را از طریق مغز و سیستم عصبی ارسال می کند و باعث تنظیم ارتباط بین سلول های مغز می شود.

 

طریقه مصرف آلپرازولامقبل از مصرف آلپرازولام حتما دستورالعمل دارویی را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک بپرسید. دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. آلپرازولام داروی دهانی است.میزان مصرف دارو بر اساس شرایط پزشکی، سن بیمار و چگونگی واکنش به دارو تعیین می شود.میزان مصرف ممکن است به تدریج بیشتر شود تا اینکه اثربخشی دارو مشخص شود. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی دارو بهتر است دستورات پزشک را دنبال کنید.قرص xanaxچيست

 

این دارو ممکن است باعث بروز واکنش های ترک شود،به ویژه اگر برای مدت طولانی و به طور منظم مصرف شده باشد. در این موارد اگر مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف شود،  علائم ترک، مانند تشنج، بروز خواهد کرد. برای پیشگیری از این واکنش ها میزان مصرف دارو را به تدریج کاهش دهید. هر گونه واکنش را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

گرچه  آلپرازولام به بیماران بسیاری کمک می کند، اما این دارو گاهی باعث اعتیاد می شود. اگر اختلال مصرف مواد داشته باشید (مانند اعتیاد به مواد مخدر یا الکل) خطر اعتیاد به این دارو افزایش پیدا می کند.

زمانی که آلپرازولام برای مدت زیادی مصرف می شود، ممکن است اثربخشی خوبی نداشته باشد. اگر اثربخشی این دارو تغییر کرد، حتما به پزشک اطلاع دهید. اگر شرایط بیماری شما تداوم پیدا کرده یا بدتر شد، با پزشک مشورت کنید.

ر زمان مصرف آلپرازولام خواب آلودگی، سرگیجه، افزایش ترشح بزاق یا تغییر در توانایی و میل جنسی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این علائم تداوم پیدا کرده یا بدتر شدند بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

برای کاهش سرگیجه و سبکی سر زمانی که از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند می شوید، به آرامی تغییر وضعیت دهید. به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده زیرا مزیت های این دارو را بررسی کرده و مزیت های آن برای شما بیشتر از عوارض آن هستند. افراد بسیاری از داروی آلپرازولام بدون هیچ عارضه جانبی استفاده می کنند.

در صورت مشاهده هر یک از این عوارض که معمولا به ندرت بروز می کنند، اما جدی هستند به پزشک مراجعه کنید:

تغییرات خلقی و روحی، مانند توهم و فکر به خودکشی  لکنت زبان یا مشکل در تکلم از دست دادن هماهنگی مشکل در راه رفتن مشکل حافظه در صورت بروز هر یک از علائم نادر اما جدی زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

زرد شدن چشم ها یا پوست تشنجبروز واکنش های حساسیتی جدی به این دارو به ندرت رخ می دهند. با این حال در صورت مشاهده علائم واکنش حساسیتی به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش حساسیتی نسبت به آلپرازولام عبارتند از:

جوش های پوستی خارش التهاب (به ویژه در صورت، زبان و گلو )سرگیجه شدید مشکل تنفسیموارد ذکر شده لیست کامل عوارض جانبی نیستند. در صورتی که متوجه عوارضی شدید که در این لیست به آنها اشاره نشده، به پزشک مراجعه کنید.

 اقدامات احتیاطی در زمان مصرف آلپرازولام

اگر به داروهای دیگر گروه بنزودیازپین ها (مانند دیازپام و لورازپام) حساسیت دارید، قبل از شروع مصرف این دارو حتما حساسیت دارویی خود را به پزشک اطلاع دهید. به علاوه لازم است هر گونه حساسیت دارویی دیگر را به پزشک خود اطلاع دهید. آلپرازولام ممکن است حاوی ترکیبات غیرفعالی باشد که می توانند باعث بروز واکنش های حساسیتی شوند. برای جزئیات بیشتر بهتر است با پزشک مشورت کنید.

قبل از شروع مصرف آلپرازولام سوابق پزشکی خود را به پزشکتان اطلاع دهید، به ویژه اگر دچار هر یک از این بیماری ها بوده اید: مشکلات شدید تنفسی و ریه (مانند آپنه خواب و بیماری مزمن انسدادی ریه COPD)، بیماری کبد، بیماری کلیه، سابقه شخصی یا خانوادگی استفاده از مواد مخدر و الکل و گلوکوم یا آب سیاه glaucoma.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود.در زمان مصرف آلپرازولام رانندگی نکنید و از انجام فعالیت ها و استفاده از دستگاه هایی که نیاز به هوشیاری دارند، استفاده نکنید.

قبل از انجام هر گونه جراحی به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، اطلاع دهید (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و داروهای گیاهی).

سالمندان ممکن است به عوارض جانبی داروی آلپرازولام حساس تر باشند، به ویژه عوارضی مانند از دست دادن تعادل و سرگیجه.

 آلپرازولام و بارداریمصرف آلپرازولام در بارداری به دلیل خطرات بالقوه آن بر روی نوزاد متولد نشده، توصیه نمی شود. بهتر است برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

آلپرازولام و شیردهیآلپرازولام وارد شیر مادر می شود و ممکن است تاثیرات ناخوشایندی روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. بنابراین مصرف آلپرازولام در دوره شیردهی توصیه نمی شود.

 

اور دوز یا مصرف بیش از اندازه آلپرازولاماوور دوز آلپرازولام منجر به بروز علائم جدی مانند بیهوش شدن یا مشکل تنفسی می شود. در این شرایط بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید.

آنچه بسیار مهم است این است که از مصرف خودسرانه داروهایی مانند آلپرازولام جدا خودداری کنید و مصرف این دارو حتما زیر نظر پزشک باشد.

InChI=1S/C17H13ClN4/c1-11-20-21-16-10-19-17(12-5-3-2-4-6-12)14-9-13(18)7-8-15(14)22(11)16/h2-9H,10H2,1H3 YKey:VREFGVBLTWBCJP-UHFFFAOYSA-N Y

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam) دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود.

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

قرص xanaxچيست

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

درصورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدیِ زیر، بیمار باید آلپرازولام را قطع کند و با پزشک خود تماس بگیرد: لرزش، حالت تهوع، تشنج، ترمور زیر پوستی. تاری دید

باید توجه داشت که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذریِ هراس استفاده می‌شود؛ بنابراین، ایجاد خواب‌آلودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی از خواص اصلی این داروست و طبیعی است که وقتی خواب‌آلودگی و کمی گیجی وجود داشته‌باشد، قوا و عملکرد ذهنیِ بیمار هم کُند می‌شود.

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.
به این موارد توجه کنید

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کرد (زیرا در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ‌گذشته را باید دور ریخت.

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر ( کتوکانازول) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد.
دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.[نیازمند منبع]

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

دانشنامۀ رشد.

آلپرازولام


InChI=1S/C17H13ClN4/c1-11-20-21-16-10-19-17(12-5-3-2-4-6-12)14-9-13(18)7-8-15(14)22(11)16/h2-9H,10H2,1H3 YKey:VREFGVBLTWBCJP-UHFFFAOYSA-N Y

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam) دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود.

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

قرص xanaxچيست

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

درصورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدیِ زیر، بیمار باید آلپرازولام را قطع کند و با پزشک خود تماس بگیرد: لرزش، حالت تهوع، تشنج، ترمور زیر پوستی. تاری دید

باید توجه داشت که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذریِ هراس استفاده می‌شود؛ بنابراین، ایجاد خواب‌آلودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی از خواص اصلی این داروست و طبیعی است که وقتی خواب‌آلودگی و کمی گیجی وجود داشته‌باشد، قوا و عملکرد ذهنیِ بیمار هم کُند می‌شود.

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.
به این موارد توجه کنید

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کرد (زیرا در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ‌گذشته را باید دور ریخت.

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر ( کتوکانازول) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد.
دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.[نیازمند منبع]

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

دانشنامۀ رشد.

آلپرازولام


InChI=1S/C17H13ClN4/c1-11-20-21-16-10-19-17(12-5-3-2-4-6-12)14-9-13(18)7-8-15(14)22(11)16/h2-9H,10H2,1H3 YKey:VREFGVBLTWBCJP-UHFFFAOYSA-N Y

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam) دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود.

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

قرص xanaxچيست

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

درصورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدیِ زیر، بیمار باید آلپرازولام را قطع کند و با پزشک خود تماس بگیرد: لرزش، حالت تهوع، تشنج، ترمور زیر پوستی. تاری دید

باید توجه داشت که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذریِ هراس استفاده می‌شود؛ بنابراین، ایجاد خواب‌آلودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی از خواص اصلی این داروست و طبیعی است که وقتی خواب‌آلودگی و کمی گیجی وجود داشته‌باشد، قوا و عملکرد ذهنیِ بیمار هم کُند می‌شود.

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.
به این موارد توجه کنید

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کرد (زیرا در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ‌گذشته را باید دور ریخت.

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر ( کتوکانازول) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد.
دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.[نیازمند منبع]

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

دانشنامۀ رشد.

آلپرازولام


InChI=1S/C17H13ClN4/c1-11-20-21-16-10-19-17(12-5-3-2-4-6-12)14-9-13(18)7-8-15(14)22(11)16/h2-9H,10H2,1H3 YKey:VREFGVBLTWBCJP-UHFFFAOYSA-N Y

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam) دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود.

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

قرص xanaxچيست

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

درصورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدیِ زیر، بیمار باید آلپرازولام را قطع کند و با پزشک خود تماس بگیرد: لرزش، حالت تهوع، تشنج، ترمور زیر پوستی. تاری دید

باید توجه داشت که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذریِ هراس استفاده می‌شود؛ بنابراین، ایجاد خواب‌آلودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی از خواص اصلی این داروست و طبیعی است که وقتی خواب‌آلودگی و کمی گیجی وجود داشته‌باشد، قوا و عملکرد ذهنیِ بیمار هم کُند می‌شود.

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.
به این موارد توجه کنید

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کرد (زیرا در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ‌گذشته را باید دور ریخت.

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر ( کتوکانازول) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد.
دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.[نیازمند منبع]

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

دانشنامۀ رشد.

آلپرازولام


InChI=1S/C17H13ClN4/c1-11-20-21-16-10-19-17(12-5-3-2-4-6-12)14-9-13(18)7-8-15(14)22(11)16/h2-9H,10H2,1H3 YKey:VREFGVBLTWBCJP-UHFFFAOYSA-N Y

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam) دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود.

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

قرص xanaxچيست

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

درصورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدیِ زیر، بیمار باید آلپرازولام را قطع کند و با پزشک خود تماس بگیرد: لرزش، حالت تهوع، تشنج، ترمور زیر پوستی. تاری دید

باید توجه داشت که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذریِ هراس استفاده می‌شود؛ بنابراین، ایجاد خواب‌آلودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی از خواص اصلی این داروست و طبیعی است که وقتی خواب‌آلودگی و کمی گیجی وجود داشته‌باشد، قوا و عملکرد ذهنیِ بیمار هم کُند می‌شود.

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.
به این موارد توجه کنید

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کرد (زیرا در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ‌گذشته را باید دور ریخت.

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر ( کتوکانازول) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد.
دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.[نیازمند منبع]

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

دانشنامۀ رشد.

آلپرازولام


قرص زاناکس یا آلپرازولام از خانواده بنزودیازپین مانند دیازپام، کلونازپام و لورازپام است و برای کنترل بیماری هایی از قبیل اضطراب، بی قراری، حملات هراس، بی خوابی و برخی دیگر از اختلالات روانی تجویز می شود. این قرص را به نام نیراوام نیز می شناسند.

قرص زاناکس در دوزهای 0.25 میلی گرم، 0.5، 1 و 2 میلی گرم تولید و عرضه می گردد. دوز یکسان، اثر آن تا 10 برابر بیشتر از قرص والیوم یا دیازپام می باشد.این قرص سیزدهمین داروی پر فروش آمریکا است.

قرص زاناکس فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را سرکوب می کند به این معنی که فعالیت، تحریک پذیری و واکنش مغز را کاهش می دهد و اجازه می دهد مغز و سیستم اعصاب مرکزی زمان بیشتری برای استراحت داشته باشند، این مسئله سبب تعادل بین سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود، به عبارتی می توان گفت آلپرازولام یا زاناکس اثر آرامبخش و کسل کنندگی دارد. قرص آلپرازولام از سرعت حرکت ناقل های شیمیایی در مغز که ممکن است نامتعادل باشند می کاهد و نتیجه این کاهش از فعالیت های غیر طبیعی مغز، تنش های عصبی و اضطراب کم می کند. زاناکس این کار را با افزایش فعالیت گابا انجام می دهد، گابا آمینو بوتیریک اسید یک ماده شیمیایی طبیعی از گروه اسیدهای آمینه است که در مغز تولید و به عنوان یک انتقال دهنده عصبی، موجب افزایش حس آرامش و استراحت پذیری می شود.

هنگامی که شخص بیمار اضطراب، هراس و یا تشنج را تجربه می کند فعالیت مغز او به شدت بالا بوده و در حالی قرار دارد که به آن آماده باش می گویند، در این حالت فرد قادر به کنترل فعالیت های ذهنی خود نیست و به دنبال آن علایمی مانند افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس، تعریق  را تجربه می کند، مصرف داروی زاناکس در این بیماران منجر به کاهش فعالیت مغز شده و در نتیجه ذهن آرام می شود و جسم کاهش اضطراب، ضربان قلب و آرامش پیدا می کند.قرص xanaxچيست

در بیشتر افراد علت بی خوابی،  عدم کنترل افکار و فعالیت بیش از حد مغز است، در این افراد هنگام شب بدن خسته اما ذهن فعال بوده و به طور غیر ارادی به موضوعات مختلف معطوف می شود و فرد توان کافی برای مهار این افکار را ندارد.

مصرف قرص زاناکس در این اشخاص سبب کاهش فعالیت مغز شده و به فکر پراکنی های بیهوده پایان می دهد و زمینه را برای خواب و استراحت کافی فراهم می کند و با این مکانیزم این دارو به عنوان یک قرص خواب آور نیز شناخته می شود.

توجه کنید که اگر پزشک شما این دارو را برای درمان بی خوابی تجویز کرده است آن را دیر وقت در شب مصرف نکنید زیرا در روز بعد احساس خواب آلودگی و گیجی خواهید داشت. برنامه مصرف را طوری تنظیم کنید که آغاز فعالیت روزانه شما حداقل 10 ساعت بعد از مصرف این دارو باشد، به عنوان مثال اگر صبح ساعت 8 از خواب بیدار می شوید قرص آلپرازولام یا زاناکس را ساعت 9 الی 10 شب مصرف کنید تا هم از خواب کافی برخوردار شوید و هم هنگام بیدار شدن تقریبا با پایان اثر دارو همزمان باشد. همچنین مواد فعال در این دارو از طریق ادرار دفع می شوند و شما برای سرعت بخشیدن به این عمل می توانید در صبح قبل از صرف ناشتایی دو لیوان آب بخورید تا زودتر تاثیر آن بر طرف گردد.

دقت کنید که سرعت تاثیر این دارو در بدن هر فرد متفاوت بوده و بسته به سن، شدت بیماری و سوخت و ساز بدن متغیر است و در عده ای بعد از جذب کمتر از پنج دقیقه تاثیر می گذارد.

به طور متوسط نیمه عمر این دارو یازده ساعت است اما در برخی اشخاص که شدت بیماری بالا بوده نیاز به مصرف چند دوز در روز می باشد.

اگر قرص زاناکس را با معده خالی و قبل از صرف غذا مصرف نمایید به مدت پنج تا نیم ساعت بعد از جذب اثر می کند. همچنین قرار دادن قرص در زیر زبان نیز جذب و اثر آن را سرعت می بخشد.

قرص زاناکس برای تمام اشخاص مناسب نیست و مصرف سر خود آن اعتیاد آور است و استفاده از زاناکس در افرادی که سابقه اعتیاد به مواد مخدر و الکل دارند به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

این دارو به شکل خوراکی مصرف می شود و تجویز  دوز مصرف بستگی به شدت بیماری، سن و میزان واکنش بدن به این دارو دارد، معمولا پزشک درمان را با دوز کم آغاز می کند و در صورت نیاز به آرامی و طی چند هفته بر میزان دوز مصرفی می افزاید تا مشخص شود چه دوزی برای بیمار مناسب و موثرتر می باشد. این دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و بدون مشورت با پزشک اقدام به کاهش، افزایش دوز، قطع مصرف و مصرف مجدد آن به هیچ وجه نکنید.

قرص زاناکس معمولا برای کنترل بیماری ها در زمان کوتاه تجویز می شود نه برای مصارف طولانی مدت، پس اگر نیاز به ادامه مصرف دارو بود حتما با پزشک خود مشورت نمایید. امکان دارد به مرور زمان از میزان تاثیر این دارو کاسته شود، اگر بعد از مدتی احساس کردید اثر این دارو کم شده است حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشترین عارضه جانبی قرص زاناکس اعتیاد آور بودن آن می باشد که به همین دلیل مصرف طولانی مدت آن به هیچ وجه نباید اتفاق بیفتد و از دیگر عوارض جانبی زاناکس یا آلپرازولام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که هر یک از این موارد که در ادامه اشاره می شود را در خود احساس کردید، مصرف دارو را قطع کنید:

اگر هر یک از نشانه های زیر را در خود مشاهده نمودید، فورا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید:

توجه داشته باشید اگر از این قرص درست و به جا استفاده شود یک آرامبخش موثر و مفید می باشد و این عوارض تنها در تعداد معدودی به علت سرپیچی از دستور پزشک اتفاق میفتد.

داروی زاناکس با بسیاری از داروها در صورت مصرف همزمان تداخل دارد و قبل از استفاده از این قرص اگر از داروی دیگری استفاده می کنید باید پزشک خود را مطلع سازید. این قرص با داروهای نام برده شده در زیر تداخل دارویی دارد:

قرص زاناکس نباید همراه با دارویی هایی که موجب خواب آلودگی می شوند همانند آنتی هیستامین ها، دیفن هیدرامین، دیازپام، زولپیدم، اکثر داروهای شل کننده عضلات، ضد دردها مانند کدئین، کلرپرومازین، ریسپریدون، امی تریپتیلین و ترازودون مصرف شود.

این دارو را در دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد و به دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

مصرف این قرص در بارداری، شیردهی و افراد زیر 18 سال ممنوع می باشد.

قبل از شروع به مصرف قرص زاناکس نکات ذکر شده در این قسمت را جدی بگیرید:

نکات و توصیه های درج شده در اطلاعات دارویی قرص زاناکس را جدی بگیرید و بدانید که تاثیر و نیمع عمر این قرص در نژاد آسیایی بیشتر از سایرین می باشد.

منبع : آرگاموهاتو ابریشمی کن !روغن خراطین و خواص شگفت انگیز آن !


مدل ساعت های لوکس زنانه و مردانه با استایل های جذابچطور ارزان به آنتالیا سفر کنیم؟تخفیف ویژه ساعت مچی لوکس به مدت محدود


معرفی بهترین رستوران های کوش آداسی مناسب با ذائقه شما قرص xanaxچيست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

For full functionality, it is necessary to enable JavaScript. Here are instructions how to enable JavaScript in your web browser.

Healthline Media, Inc. would like to process and share personal data (e.g., mobile ad id) and data about your use of our site (e.g., content interests) with our third party partners (see a current list) using cookies and similar automatic collection tools in order to a) personalize content and/or offers on our site or other sites, b) communicate with you upon request, and/or c) for additional reasons upon notice and, when applicable, with your consent.

Healthline Media, Inc. is based in and operates this site from the United States. Any data you provide will be primarily stored and processed in the United States, pursuant to the laws of the United States, which may provide lesser privacy protections than European Economic Area countries.

By clicking “accept” below, you acknowledge and grant your consent for these activities unless and until you withdraw your consent using our rights request form. Learn more in our Privacy Policy.

MNT – Hourly Medical News Since 2003

قرص xanaxچيست

MNT – Hourly Medical News Since 2003

We use cookies and similar technologies to improve your browsing experience, personalize content and offers, show targeted ads, analyze traffic, and better understand you. We may share your information with third-party partners for marketing purposes. To learn more and make choices about data use, visit our Advertising Policy and Privacy Policy. By clicking “Accept and Continue” below, (1) you consent to these activities unless and until you withdraw your consent using our rights request form, and (2) you consent to allow your data to be transferred, processed, and stored in the United States.

Enter your email address to subscribe to our most top categories

Your privacy is important to us. Any information you provide to us via this website may be placed by us on servers located in countries outside of the EU. If you do not agree to such placement, do not provide the information.

You have chosen to share the following article:

How elderberries can help you fight the flu

To proceed, simply complete the form below, and a link to the article will be sent by email on your behalf.
Note: Please don’t include any URLs in your comments, as they will be removed upon submission.

We do not store details you enter into this form. Please see our privacy policy for more information.

The details of this article have been emailed on your behalf.

Click here to return to the Medical News Today home page.

In this article, we will explain why Xanax is used, potential side effects, and relevant warnings.

Xanax (alprazolam) is an anti-anxiety medication in the benzodiazepine family, the same family that includes diazepam (Valium), clonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), flurazepam (Dalmane), and others.

Xanax works by decreasing abnormal excitement in the brain and was approved by the FDA in October 1981.

Benzodiazepines act on the brain and central nervous system to produce a calming effect.

Xanax slows down the movement of brain chemicals that may have become unbalanced, resulting in a reduction in nervous tension and anxiety. Xanax works by boosting the effects of a natural chemical made in the brain called gamma-aminobutyric acid (GABA).

For all users of Xanax:

To ensure safe and effective use of benzodiazepines, all patients prescribed with Xanax will be provided with the following guidance:

Inform your doctor if you have asthma or other breathing problems, glaucoma, kidney, or liver diseases, history of alcoholism or depression, suicidal thoughts, or an addiction to drugs or alcohol.

You should not take Xanax if you:

In certain individuals, the body handles Xanax differently, these include:

Do not use Xanax if you are allergic to alprazolam or other benzodiazepines such as chlordiazepoxide (Librium), clorazepate (Tranxene), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), or oxazepam (Serax).

Do not drink alcohol while taking Xanax. Xanax can increase the effects of alcohol.

Do not use Xanax if you are pregnant. Benzodiazepines can potentially cause harm to the fetus. Xanax increases the risk of congenital abnormalities when given to a pregnant woman during the first trimester.

Use of Xanax during the first trimester of pregnancy should usually be avoided.

Patients should be advised that if they become pregnant during therapy or intend to become pregnant, they should tell their doctor.

A child born of a mother who is taking benzodiazepines may be at risk of withdrawal symptoms from the drug. Also, respiratory problems have been reported in children born to mothers who have been taking benzodiazepines.

It is thought that Xanax is excreted in human milk. As a general rule, mothers who must use Xanax should not breast-feed.

Xanax has not been studied in children.

Gender does not effect the body’s response to Xanax.

Older adults may be more sensitive to the effects of benzodiazepines. The sedative effects of Xanax may last longer in older adults. Accidental falls are common in elderly patients who take benzodiazepines. Use caution to avoid falling or accidental injury while you are taking Xanax.

Xanax may affect Asian populations more than white populations.

Xanax concentrations may be reduced up to 50 percent in smokers, compared with nonsmokers.

As with other psychotropic medications, there are precautions when giving the drug to severely depressed patients or those who may have suicidal thoughts.

Episodes of hypomania and mania have been reported in association with the use of Xanax in patients with depression.

Xanax is often abused for the fast-acting, relaxed “high” it can give to people who take it, including people without a prescription.قرص xanaxچيست

According to the Treatment Episode Data Set, the number of individuals seeking treatment for benzodiazepine abuse almost tripled from 1998-2008. Long-term abuse and addiction to Xanax are associated with depression, psychotic experiences, and aggressive or impulsive behavior.

According to the Substance Abuse and Mental Health Services Administration, in 2011, there were over 1.2 million emergency department (ER) visits overall related to the nonmedical use of prescription drugs – Xanax was involved in 10 percent of those visits.

The number of emergency department visits involving the non-medical use of the sedative Xanax doubled from 57,419 to 124,902 during the years 2005 to 2010 and then remained stable at 123,744 in 2011.

The most common drug combinations encountered in ER patients are Xanax and alcohol, and Xanax combined with prescription opiates like hydrocodone and oxycodone.

Xanax is used to manage anxiety disorder or the short-term relief of symptoms of anxiety. Anxiety or tension associated with the stress of everyday life usually does not require treatment.

Generalized anxiety disorder is characterized by unrealistic or excessive anxiety and worry about two or more life circumstances, for a period of 6 months or longer, during which the person has been bothered more days than not by these concerns.

At least six of the following symptoms are often present in these patients:

Xanax is also indicated for the treatment of panic disorder, with or without agoraphobia, and may reduce the number of panic attacks experienced.

Panic disorder is characterized by regular panic attacks. Panic attacks are relatively short periods of intense fear or discomfort where four or more of the following symptoms develop all of a sudden and reach a peak within 10 minutes:

Side effects are often observed at the beginning of therapy and usually disappear upon continued use of medication. Possible side effects of Xanax include:

The above is not a complete list of side effects and others may occur. Call a doctor for medical advice about side effects. Side effects can be reported to the FDA at 1-800-FDA-1088.

Seek emergency medical help if you have any of these signs of an allergic reaction to Xanax: hives, difficulty breathing, and swelling of the face, lips, tongue, or throat.

Call your doctor at once if you have a serious side effect such as:

Xanax comes as a tablet, an extended-release tablet, an orally disintegrating tablet (tablet that dissolves quickly in the mouth), and a concentrated solution (liquid) to take by mouth.

Xanax should be taken by mouth as directed by a doctor. Dosage is based on the following factors:

The dosage of Xanax may be increased gradually until the drug works effectively for the patient. The instructions of a doctor should be closely followed to reduce the risk of side effects.

If this medication has regularly been used for a long time or in high doses, withdrawal symptoms (such as seizures) can occur if usage is suddenly stopped. To prevent these reactions, the doctor may reduce the dosage of Xanax gradually.

Xanax is available in doses of:

Do not crush, chew, or break a Xanax extended-release tablet. Swallow the tablet whole. It is specially made to release medicine slowly in the body. Breaking the tablet would cause too much of the drug to be released at one time.

Do not share your medicine with other people. It may not be suitable for them and may harm them.

If you miss a dose of Xanax, take the missed dose as soon as you remember. Skip the missed dose if it is almost time for your next scheduled dose. Do not take extra medicine to make up the missed dose.

Symptoms of a Xanax overdose include tiredness, confusion, impaired coordination, diminished reflexes, and coma. Death has been reported in association with overdoses of Xanax by itself, as it has with other benzodiazepines.

If an overdose of Xanax occurs, call your doctor or 911. Seek emergency medical attention or call the Poison Help line at 1-800-222-1222.

Xanax should be stored at controlled room temperature 20-25°C.

The following drugs may increase the effects of Xanax:

Benzodiazepines, including Xanax, produce extra depressant effects on the central nervous system (CNS) when taken with:

Other possible negative drug interactions include:

Studies of benzodiazepines other than Xanax suggest a possible drug interaction with the following drugs:

This list is not complete, and other drugs may interact with Xanax. Tell your doctor about all medications you use. This includes prescription, OTC, vitamin, and herbal products.

Do not start a new medication without telling your doctor.

It is important to taper off Xanax gradually; otherwise, there is a risk of benzodiazepine withdrawal syndrome.

To discontinue treatment of Xanax, the dosage should be reduced and tapered slowly. It is suggested that the daily dosage of Xanax be decreased by no more than 0.5 milligrams every 3 days. Reported withdrawal symptoms include:

Xanax is a safe and effective medication when used as directed.

Article last updated by Yvette Brazier on Thu 7 December 2017.Visit our Anxiety / Stress category page for the latest news on this subject, or sign up to our newsletter to receive the latest updates on Anxiety / Stress.All references are available in the References tab.


The TEDS report: Admissions reporting Benzodiazepine and narcotic pain reliever abuse at treatment entry. (2012, December 13). Retrieved from https://www.samhsa.gov/data/sites/default/files/BenzodiazepineAndNarcoticPainRelieverAbuse/BenzodiazepineAndNarcoticPainRelieverAbuse/BenzodiazepineAndNarcoticPainRelieverAbuse.htm

Drug-related hospital emergency room visits. (2011, May).  Retrieved from https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/drug-related-hospital-emergency-room-visits

Please use one of the following formats to cite this article in your essay, paper or report:

MLANichols, Hannah. “What you need to know about Xanax.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 7 Dec. 2017. Web.13 Aug. 2019.

APANichols, H. (2017, December 7). “What you need to know about Xanax.” Medical News Today. Retrieved fromhttps://www.medicalnewstoday.com/articles/263490.php.

Please note: If no author information is provided, the source is cited instead.

Your privacy is important to us. Any information you provide to us via this website may be placed by us on servers located in countries outside of the EU. If you do not agree to such placement, do not provide the information.

Healthline Media UK Ltd, Brighton, UK.

© 2004-2019 All rights reserved. MNT is the registered trade mark of Healthline Media. Any medical information published on this website is not intended as a substitute for informed medical advice and you should not take any action before consulting with a healthcare professional.

Privacy |
Terms |
Ad policy |
Careers

This page was printed from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/263490.php

Visit www.medicalnewstoday.com for medical news and health news headlines posted throughout the day, every day.

2019 Healthline Media UK Ltd. All rights reserved. MNT is the registered trade mark of Healthline Media. Any medical information published on this website is not intended as a substitute for informed medical advice and you should not take any action before consulting with a healthcare professional.

var deferCSS_place = document.getElementsByTagName(‘body’)[0];

// 3. insert object before
deferCSS_place.appendChild(deferCSS);

window.bk_async = function() {
bk_addPageCtx(‘categoryMain’, ‘anxiety’);
bk_addPageCtx(‘categorySub’, ‘mental_health’);
bk_addPageCtx(‘dimension28’, ‘anxiety’);
bk_addPageCtx(‘dimension29’, ‘mentalhealth’);
BKTAG.doTag(76945, 10);
};
(function() {
var scripts = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
var s = document.createElement(‘script’);
s.async = true;
s.src = “https://tags.bkrtx.com/js/bk-coretag.js”;
scripts.parentNode.insertBefore(s, scripts);
}());

var articleID=”263490″;
var articleType = “knowledge”;
var emailID = “263490”;
var articleURL = “/articles/263490.php”;
var threadID = “153144”;
var opinionsOutput = 1;
var showAdsOnArticle = 1;
var isSponsored = 0;

for(var contentBlocksDoms=document.querySelectorAll(“.infobox_large.article-tcblocks > li”),i=0;i div.headline.mobile”),excerpt=_this.querySelector(“a > div > .excerpt”),desktopHeadlineHtmlStr=mobileHeadline.outerHTML;desktopHeadlineHtmlStr=desktopHeadlineHtmlStr.replace(/(class=”.*?)s*mobiles*(.*?”)/g,”$1$2″),null===_this.querySelector(“a > div > .headline”)
}

var articleTOC = document.getElementsByClassName(“article_toc”)[0];

if(document.body.contains(articleTOC)){
// if the page contains article TOC, we do the trick
var articleTOCpreviousElement = articleTOC.previousElementSibling;

if(articleTOCpreviousElement){
if((articleTOCpreviousElement.className.indexOf(“photobox_header”) !==-1
}
}

}

var mntDataLayer = “”;
//Fire in adblock.js cause that’s the last event in the page
function setMNTDataLayer(e) {
mntDataLayer = {“article_meta”:{“publisher”:”Medical News Today”,”headline”:”What you need to know about Xanax”,”description”:”Xanax is a drug that is used to treat anxiety and panic disorders. It promotes a feeling of calm and relaxation, and when taken correctly, is a safe and effective drug. However, Xanax comes with warnings and precautions, and there is a range of factors that people must take into consideration when taking the drug. “,”url”:”/articles/263490.php”,”CanonicalURL”:”https://www.medicalnewstoday.com/articles/263490.php”,”datePublished”:”2013-07-19″,”dateUpdated”:”2017-12-07″,”dateReviewed”:”2017-09-07″,”author”:”Hannah Nichols”,”coAuthor”:””,”reviewer”:”Alan Carter, PharmD”,”ratingHCP”:3.6899999999999999,”ratingPublic”:3.5499999999999998,”commentCount”:10,”shareCountFacebook”:0,”shareCountGooglePlus”:0,”shareCountLinkedIn”:0,”shareCountPinterest”:0,”ampURL”:””,”ampVersion”:”N”},”reader”:{“loggedIn”:”no”},”targeting”:{“categoryMain”:”anxiety”,”categorySub”:[“mental_health”,”pharmacy”,”psychology-psychiatry”],”articleKeywords”:””,”articleID”:”263490″,”articleType”:”knowledge”,”micrositeID”:””,”articleVersion”:”v2″,”articleAge”:”older”},”customDimensions”:{“siteVersion”:”desktop”,”webServer”:-1,”iosAppTraffic”:-1,”viewportWidth”:0,”viewportHeight”:0,”hidpi”:0,”adblockStatus”:0}}
mntDataLayer[“article_meta”][“shareCountFacebook”] = facebookCount;
mntDataLayer[“article_meta”][“shareCountGooglePlus”] = googlePlusCount;
mntDataLayer[“article_meta”][“shareCountLinkedIn”] = linkedinCount;
mntDataLayer[“article_meta”][“shareCountPinterest”] = pinterestCount;
mntDataLayer[“article_meta”][“url”] = window.location.href;
mntDataLayer[“customDimensions”][“adblockStatus”] = adBlockValue;
mntDataLayer[“customDimensions”][“viewportWidth”] = Math.max(document.documentElement.clientWidth, window.innerWidth || 0);
mntDataLayer[“customDimensions”][“viewportHeight”] = Math.max(document.documentElement.clientHeight, window.innerHeight || 0);
mntDataLayer[“customDimensions”][“hidpi”] = (window.devicePixelRatio >= 1.5) ? “HiDPI” : “1X”;
}

{“@context”:”https://schema.org”,”publisher”:{“@type”:”Organization”,”name”:”Medical News Today”,”logo”:”https://cdn-prod.medicalnewstoday.com/structure/images/logo/logo-2017-640-60.png”},”@type”:”MedicalWebPage”,”headline”:”What you need to know about Xanax”,”description”:”Xanax is a drug that is used to treat anxiety and panic disorders. It promotes a feeling of calm and relaxation, and when taken correctly, is a safe and effective drug. However, Xanax comes with warnings and precautions, and there is a range of factors that people must take into consideration when taking the drug. “,”author”:{“@type”:”Person”,”name”:”Hannah Nichols”},”reviewedBy”:{“@type”:”Person”,”name”:”Alan Carter, PharmD”},”datePublished”:”2013-07-19″,”lastReviewed”:”2017-09-07″,”image”:[“https://cdn-prod.medicalnewstoday.com/content/images/headlines/263/263490/xanax.jpg”],”url”:”https://www.medicalnewstoday.com/articles/263490.php”}

Generic Name: alprazolam (al PRAY zoe lam)Brand Names: Niravam, Xanax, Xanax XR

Medically reviewed by Kaci Durbin, MD Last updated on Mar 4, 2019.

Xanax (alprazolam) is a benzodiazepine (ben-zoe-dye-AZE-eh-peen). Alprazolam affects chemicals in the brain that may be unbalanced in people with anxiety.

Xanax is used to treat anxiety disorders, panic disorders, and anxiety caused by depression.

Xanax may also be used for purposes not listed in this medication guide.

قرص xanaxچيست

You should not use Xanax if you have narrow-angle glaucoma, if you also take itraconazole or ketoconazole, or if you are allergic to Xanax or similar medicines, such as chlordiazepoxide (Librium), clonazepam (Klonopin), clorazepate (Tranxene), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), or oxazepam (Serax).

Do not use Xanax if you are pregnant. This medicine can cause birth defects or life-threatening withdrawal symptoms in a newborn.

Alprazolam may be habit-forming. Misuse of habit-forming medicine can cause addiction, overdose, or death.

Do not drink alcohol while taking Xanax. This medication can increase the effects of alcohol. Alprazolam may be habit-forming and should be used only by the person for whom it was prescribed. Keep the medication in a secure place where others cannot get to it. Do not take opioid medication (such as hydrocodone, morphine, oxycodone or other similar medications) while taking Xanax, unless your doctor has specifically instructed you to do so. The combined use of opioids and Xanax can lead to excessive tiredness, difficulty or slowed breathing, coma, or death.

It is dangerous to purchase Xanax on the Internet or from vendors outside the United States. Medications distributed from Internet sales may contain dangerous ingredients, or may not be distributed by a licensed pharmacy. The sale and distribution of Xanax outside the U.S. does not comply with the regulations of the Food and Drug Administration (FDA) for the safe use of this medication.

You should not take Xanax if you have:

narrow-angle glaucoma;

if you are also taking itraconazole or ketoconazole; or

if you are allergic to alprazolam or to other benzodiazepines, such as chlordiazepoxide (Librium), clonazepam (Klonopin), clorazepate (Tranxene), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), or oxazepam (Serax).

To make sure Xanax is safe for you, tell your doctor if you have:

seizures or epilepsy;

kidney or liver disease (especially alcoholic liver disease);

asthma or other breathing disorder;

open-angle glaucoma;

a history of depression or suicidal thoughts or behavior;

a history of drug or alcohol addiction; or

if you also use a narcotic (opioid) medication.

Do not use Xanax if you are pregnant. This medicine can cause birth defects. Your baby could also become dependent on the drug. This can cause life-threatening withdrawal symptoms in the baby after it is born. Babies born dependent on habit-forming medicine may need medical treatment for several weeks. Tell your doctor if you are pregnant or plan to become pregnant. Use effective birth control to prevent pregnancy while you are taking Xanax.

Alprazolam can pass into breast milk and may harm a nursing baby. You should not breast-feed while you are using Xanax.

The sedative effects of Xanax may last longer in older adults. Accidental falls are common in elderly patients who take benzodiazepines. Use caution to avoid falling or accidental injury while you are taking Xanax.

Xanax is not approved for use by anyone younger than 18 years old.

Take Xanax exactly as prescribed by your doctor. Follow all directions on your prescription label. Never use alprazolam in larger amounts, or for longer than prescribed. Tell your doctor if the medicine seems to stop working as well in treating your symptoms.

Alprazolam may be habit-forming. Never share Xanax with another person, especially someone with a history of drug abuse or addiction. Keep the medication in a place where others cannot get to it.

Misuse of habit-forming medicine can cause addiction, overdose, or death. Selling or giving away this medicine is against the law.

Do not crush, chew, or break a Xanax extended-release tablet. Swallow the tablet whole.

Call your doctor if this medicine seems to stop working as well in treating your panic or anxiety symptoms.

Do not stop using Xanax suddenly, or you could have unpleasant withdrawal symptoms. Ask your doctor how to safely stop using this medicine.

If you use this medicine long-term, you may need frequent medical tests.

Store Xanax at room temperature away from moisture and heat.

Keep track of the amount of medicine used from each new bottle. Xanax is a drug of abuse and you should be aware if anyone is using your medicine improperly or without a prescription.

Xanax dosage information (in more detail)

Take the missed dose as soon as you remember. Skip the missed dose if it is almost time for your next scheduled dose. Do not take extra medicine to make up the missed dose.

Seek emergency medical attention or call the Poison Help line at 1-800-222-1222. An overdose of alprazolam can lead to coma or death. Overdose symptoms may include extreme drowsiness, confusion, muscle weakness, loss of balance or coordination, feeling light-headed, and fainting.

Xanax may impair your thinking or reactions. Be careful if you drive or do anything that requires you to be alert.

Avoid drinking alcohol. Dangerous side effects could occur.

قرص xanaxچيست

Grapefruit and grapefruit juice may interact with alprazolam and lead to unwanted side effects. Discuss the use of grapefruit products with your doctor.

Get emergency medical help if you have signs of an allergic reaction to Xanax: hives; difficult breathing; swelling of your face, lips, tongue, or throat.

Call your doctor at once if you have:

depressed mood, thoughts of suicide or hurting yourself;

racing thoughts, increased energy, unusual risk-taking behavior;

confusion, agitation, hostility, hallucinations;

uncontrolled muscle movements, tremor, seizure (convulsions); or

pounding heartbeats or fluttering in your chest.

Common Xanax side effects may include:

drowsiness, feeling tired;

slurred speech, lack of balance or coordination;

memory problems; or

feeling anxious early in the morning.

This is not a complete list of side effects and others may occur. Call your doctor for medical advice about side effects. You may report side effects to FDA at 1-800-FDA-1088.

Xanax side effects (in more detail)

Taking this medicine with other drugs that make you sleepy or slow your breathing can cause dangerous side effects or death. Ask your doctor before taking a sleeping pill, narcotic pain medicine, prescription cough medicine, a muscle relaxer, or medicine for anxiety, depression, or seizures.

Tell your doctor about all your current medicines and any you start or stop using, especially:

cimetidine;

digoxin;

antidepressant medications including fluvoxamine, fluoxetine, nefazodone, imipramine, desipramine and others

other psychiatric medications for anxiety or bipolar disorder;

seizure medications including carbamazepine and others;

antihistamines such as diphenhydramine (Benadryl);

birth control pills;

ritonavir or other medicines to treat HIV or AIDS; or

antifungal medicine, such as fluconazole or voriconazole.

This list is not complete. Other drugs may interact with alprazolam, including prescription and over-the-counter medicines, vitamins, and herbal products. Not all possible interactions are listed in this medication guide.

Xanax drug interactions (in more detail)

Remember, keep this and all other medicines out of the reach of children, never share your medicines with others, and use Xanax only for the indication prescribed.

Always consult your healthcare provider to ensure the information displayed on this page applies to your personal circumstances.

Copyright 1996-2019 Cerner Multum, Inc. Version: 10.05.

Medical Disclaimer

Other brands: Alprazolam Intensol, Niravam

Latest: Some Meds and Driving a Dangerous Duo

trazodone, sertraline, Lexapro, clonazepam, alprazolam, Zoloft, fluoxetine, escitalopram, hydroxyzine, Cymbalta


Xanax reviews

The easiest way to lookup drug information, identify pills, check interactions and set up your own personal medication records. Available for Android and iOS devices.

Subscribe to Drugs.com newsletters for the latest medication news, alerts, new drug approvals and more.

Drugs.com provides accurate and independent information on more than 24,000 prescription drugs, over-the-counter medicines and natural products. This material is provided for educational purposes only and is not intended for medical advice, diagnosis or treatment. Data sources include IBM Watson Micromedex (updated 1 Aug 2019), Cerner Multum™ (updated 1 Aug 2019), Wolters Kluwer™ (updated 31 July 2019) and others.

Third Party Advertising

We comply with the HONcode standard for trustworthy health information – verify here

Copyright © 2000-2019 Drugs.com. All rights reserved.

قرص xanaxچيست
قرص xanaxچيست
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید