خواص دارویی و گیاهی

قیمت قرص xeloda
قیمت قرص xeloda

ماده موثر:کپسیتابین (Capecitabine) 

نام های شرکتی دیگر:کپسیتابین اَکت (Capecitabine ACTE)، اُسلودا (Osloda)

کاپسیتابین (Capecitabine) با نام تجاری زلودا یا اکسلودا (Xeloda) یک آنتی متابولیت و یک داروی ضد سرطان است که با تداخل در تولید پروتئین های لازم برای رشد سلول های سرطانی٬ از تکثیر و گسترش آنها در بدن جلوگیری می کند.

کاپسیتابین برای درمان سرطان پستان و کولون یا رکتوم سرطان که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است استفاده می شود. این دارو در درمان انواع خاصی از سرطان های سینه، روده بزرگ، یا سرطان روده بزرگ در بعضی از بیماران مورد استفاده قرار می گیرد؛

قیمت قرص xeloda

این ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهای ضد سرطان و یا پرتو درمانی استفاده می شود. کاپسیتابین نیز ممکن است برای اهداف دیگری که در این راهنمای دارو ذکر نشده است مورد استفاده قرار گیرد .

Capecitabine یک پیش دارو است که به فلورواوراسیل در بافت های بدن تبدیل می شود. به صورت خوراکی در درمان سرطان کولورکتال متاستاتیک و سرطان پستان متاستاتیک و موضعی پیشرفته تجویز می شود.

دوز روزانه توصیه شده g/m2 5/2 در دو دوز تقسیم شده و حدود 12 ساعت دور از غذا می باشد که به مدت 2 هفته تجویز می گردد و سپس با یک هفته استراحت دنبال می شود و با توجه به بروز مسمومیت دوزهای تجویزی باید اصلاح شوند. در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی دوز تجویزی دارو باید کاسته شود. تجویز این دارو در دیگر بدخیمی ها در حال بررسی است.

Capecitabine به سهولت از مسیر گوارشی جذب می شود و اوج غلظت پلاسمائی آن طی حدود 5/1 ساعت حاصل می شود. غذا باعث کاهش سرعت و میزان جذب می شود. این دارو در کبد به 5-deoxy- 5- fluorocytidine متابولیزه می شود که سپس به 5-deoxy- – 5fluorouridine و متعاقب آن در بافت های بدن به 5 -fluorouracil تبدیل می شود. 

حتماً قبل از مصرف دارو برگه راهنمای داخل جعبه را مطالعه فرمائید.

در صورت بروز هرکدام از عوارض زیر حتماً پزشک معالج خود را مطلع سازید. 

درمورد دوره درمان شخصاً تصمیم گیری نکنید و بدون دستور پزشک درمان را قطع یا نسخه را تکرار نکنید. 

هرگز به صورت ناگهانی مصرف دارو را قطع نکنید. 

برای جلوگیری از بروز تداخلات دارویی از مصرف خودسرانه هر دارویی خودداری کرده و قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید. 

برای جلوگیری از تداخلات دارویی، قبل از مصرف این دارو، لیست داروهایی را که مصرف میکنید به پزشک خود اطلاع دهید. 

برای مصرف دارو در بارداری یا شیردهی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو در بارداری منع شده است.

گروه D این دارو برای جنین مضرمی باشد و می تواند به جنین آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید٬ همچنین با استفاده از روش های کنترل بارداری می توانید از مشکلات پیش آمده جلوگیری نمایید .

معلوم نیست که آیا کاپسیتابین می تواند به شیر مادر عبور می کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر. با پزشک خود درباره مصرف این دارو در دوران شیردهی صحبت نمایید .

مونوتراپی:2500mg بازائ هر متر مربع در 2 دوز منقسم در روز صبح و عصر 30 دقیقه بعد از غذا با یک لیوان آب 

درمان :14 روز و 7 روز استراحت 

ترکیب با دوستاکسل:2500mg/ بازاء هر متر مربع در 2 دوز منقسم 2 هفته مصرف و یک هفته استراحت و 75 میلیگرم بر متر مربع دوستاکسل هر 3 هفته انفوزیون یک ساعتی این سیکل 3 هفته ای تا بهبود یا توقف درمان ادامه مییابد.

عوارض جانبی دارو توسط درمان علامتی برطرف میشود معمولا نیازی به توقف درمان یا تعدیل دوز نیست. 

در بیماران مبتلا به هپاتیت نیاز به تنظیم دوز نیست مگر اینکه بیلیروبین بیشتر از 3 و ترانس آمینازها بیشتر از 2.5 شود. 

در بیماران با نقص کلیوی در صورت کلیرانس کراتینین بین 80-51 نیازی به تنظیم دوز نیست. و کلیرانس بین 50-30 دوز دارو باید 75 درصد کاهش یابد. 

در کودکان مطالعات کافی نیست. 

در افراد بالای 65 سال عوارض بیشتر است.

زلودا معمولا دو بار در هر روز مصرف می شود. دستورالعمل نسخه خود را دنبال کنید. استفاده این دارو در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از دستورالعمل پزشک توصیه نمیشود. 

زلودا معمولا در یک دوره درمان 3 هفته ای ارائه می شود و ممکن است شما فقط در طول 2 هفته اول هر دوره، زلودا را مصرف کنید. یعنی این که دو هفته باید مصرف کنید و یک هفته استراحت. 

پزشک شما مدت هر دوره برای درمان با زلودا را تعیین خواهد کرد. 

زلودا تنها بخشی از یک برنامه برای درمان سرطان است و ممکن است داروهای دیگری نیز در برنامه های مختلف همراه با زلودا مصرف شوند. شما باید دستورالعمل مصرفی که توسط پزشک ارائه شده را با دقت دنبال کنید. 

زلودا باید همراه با غذا و یا ظرف 30 دقیقه بعد از خوردن غذا مصرف شود. 

زلودا را با یک لیوان (8 اونس) آب مصرف کنید.

قیمت قرص xeloda

اگر در معرض استفراغ و اسهال بیش از حد هستید، اگر نتوانید به خاطر بیماری معده غذا بخورید یا اگر بیش از حد معمول عرق می کنید با پزشک خود مشورت کنید. بیماری طولانی مدت می تواند منجر به کم آبی یا نارسایی کلیه شود. 

شما ممکن است نیاز به آزمایش های متعدد پزشکی داشته باشید تا مطمئن شوید که این دارو اثرات مضری برای شما ندارد. درمان سرطان ممکن است با توجه به نتایج این آزمایشات با تاخیر مواجه شود. زلودا می تواند اثرات طولانی مدت بر بدن شما داشته باشد. بعد از اینکه شما این دارو را متوقف کردید، ممکن است برای مدت کوتاهی به آزمایشهای پزشکی مکرر نیاز داشته باشید. 

در حالی که زلودا را مصرف می کنید باید تحت مراقبت پزشکتان قرار گیرید. 

زلودا را در دمای اتاق و بدور از رطوبت و گرما نگه دارید. وقتی که از آن استفاده نمیکنید در بطری را بطور محکم ببندید. 

تمام موارد راهنمای بیمار، راهنمای دارویی و ورق های آموزشی ارائه شده به شما را بخوانید. اگر سوالی دارید، از دکتر یا داروخانه بپرسید.

هر نوبت مصرفی که فراموش کردید هر چه زود تر مصرف کنید یا اگر موعد نوبت بعدی رسیده است از مصرف دوباره داروی فراموش شده باز زنید، برای جبران نوبت های از دست رفته به صورت دوبل مصرف نکنید. اگر در این رابطه نگران هستید، با پزشک خود در تماس باشید. 

در صورت سوء مصرف کمک های اولیه را دریافت و با اورژانس تماس بگیرید.

وارفارین 

لکوورین:ماکزیمم دوز قابل تحمل به تنهایی 3000 میلیگرم بازاء هر متر مربع است اما در مصرف با لکوورین 2000 است. 

سوریوودین و آنالوگهای آن به علت مهار دی هیدرو پیریدین سبب سمیت کشنده آن میشود. 

تهوع اسهال تحریک خونریزی دپرسیون مغز استخوان دارو باید با الکترولیت تراپی دیورتیک و دیالیز برطرف شود. 

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.نام تجاری: Xeloda®

نوع دارو:کپسیتابین یک داروی ضد سرطان (“ضدسرطان” و یا “سیتوتوکسیک“) و داروی شیمی درمانی است. کپسیتابین به عنوان یک “antimetabolite.” طبقه بندی میشود. (برای جزئیات بیشتر، بخش “چگونه کپسیتابین کار میکند” را ببینید).

کاربردهای کپسیتابین:

قیمت قرص xeloda

توجه داشته باشید: یک دارو برای استفاده خاص تایید شده است ، ممکن است پزشک از داروی مشابه برای مشکلات دیگری که ممکن است برای آنها نیز مفید باشند نیزاستفاده کند.

چگونه کپسیتابین تجویز میشود:

مقدار کپسیتابین که شما دریافت خواهید کرد بستگی به عوامل بسیاری، از جمله قد و وزن، سلامت عمومی و یا دیگر فاکتورهای سلامت، و نوع سرطان شما دارد. دکتر شما دوز و برنامه شما را تعیین می کند.

عوارض جانبی کپسیتابین:

موارد مهمی را در مورد عوارض جانبی کپسیتابین به یاد داشته باشید:

عوارض جانبی کپسیتابین و شدت آن متفاوت است و به مقدار کپسیتابین تجویز شده است بستگی دارد.( به عبارت دیگر، دوز بالای کپسیتابین ممکن است عوارض جانبی شدیدتر تولید کند).

عوارض جانبی مشترک (در بیشتر از ۳۰٪ رخ میدهد) برای بیمارانی که کپسیتابین دریافت میکنند:

ندیر: یعنی کمترین میزان ، منظور از ندیر نقطه زمان بین چرخه شیمی درمانی است که در آن شما تجربه کاهش تعداد سلول های خون را خواهید داشت.

شروع: N / A  , ندیر: ۱۰-۱۴ روز , بهبودی: N / A

این عوارض جانبی کمتر شایع هستند، به این معنی که در ۱۰-۲۹ درصد از بیمارانی که کپسیتابین دریافت میکنند رخ می دهد:

همه عوارض جانبی کپسیتابین در بالا ذکر شده است، برخی از عوارض جانبی که خیلی نادر هستند (در کمتر از ۱۰٪ از بیماران رخ میدهد) در اینجا ذکر نشده است. با این حال، شما همیشه باید به پزشک خود وجود هر گونه علائم غیر معمول را اطلاع دهید.

چه زمان با  دکتر و یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس داشته باشید:

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بلافاصله، روز یا شب، در صورت وجود هر یک از علائم زیر  تماس بگیرید:

علائم زیر به توجه پزشکی  نیاز دارد، اما اضطراری نیست. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ظرف ۲۴ ساعت در صورت وجود هر یک از علایم زیر تماس بگیرید:

همیشه به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در صورت وجود هر گونه علائم غیر معمول اطلاع دهید.

هشدارها یی برای کپسیتابین:

نکات مراقبت از خود هنگام مصرف کپسیتابین:

در صورت وجود علائم یا عوارض جانبی، لازم است تا درمورد آنها با تیم مراقبت های بهداشتی خود گفتگو نمایید. آنها می توانند دارو تجویز کنند / یا پیشنهادات دیگری که در مدیریت این گونه مسائل موثر است را رائه دهند.

نظارت و تست هنگام مصرف کپسیتابین:

شما به طور منظم توسط پزشک خود در حالی که کپسیتابین مصرف میکنید چک خواهید شد و این چک برای نظارت بر عوارض جانبی دارو و بررسی پاسخ بدن شما به درمان خواهد بود. تست دوره ای خون برای نظارت بر شمارش کامل تعدا گلبول های خون (CBC) انجام میشود و همچنین بررسی عملکرد سایر ارگان ها (مانند کلیه ها و کبد) نیز توسط دکتر شما دستور داده خواهد شد.

چگونه نسخه کپسیتابین کار میکند:

تومورهای سرطانی توسط تقسیم سلولی، که دیگر کنترل آن در بافت طبیعی نیست مشخص می شود. سلول های “عادی” زمانی که با سلول مشابه تماس پیدا کنند دیگر تقسیم نمیشوند، که این مکانیسم به عنوان بازدارنده (مهار تماس ) شناخته شده است. سلولهای سرطانی این توانایی را از دست می دهند. سلول های سرطانی دیگر کنترل عادی و توازن را در جایی که محدودیت تقسیم سلولی هست ندارند. فرایند تقسیم سلولی، در سلول های طبیعی یا سرطانی از طریق چرخه سلولی است .چرخه سلولی از فاز خوابیده به فاز روینده فعال، و سپس به میتوز (تقسیم) میرود.

توانایی شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی بستگی به توانایی خود مبنی بر توقف تقسیم سلولی دارد. معمولا، داروها توسط آسیب رساندن به RNA یا DNA عمل میکنند که می گوید سلول چگونه هنگام تقسیم خودش را کپی کند. اگر سلولها قادر به تقسیم نباشند، آنها می میرند.در تسریع تقسیم سلول ها ، بیشتر احتمال دارد که شیمی درمانی سلولهای تومور را از بین ببرد. آنها همچنین خودکشی سلولی (مرگ برنامه ریزی شده یا آپوپتوز) را القا میکنند.

داروهای شیمی درمانی که برسلول های درحال تقسیم اثر میگذارد چرخه خاص سلول نامیده می شود. داروهای شیمی درمانی که بر سلول های در حال استراحت اثر میگذارد چرخه غیر اختصاصی سلول نامیده می شود.برنامه ریزی شیمی درمانی بر اساس نوع سلول، میزانی که آنها تقسیم میشوند، و زمانی که در آن دارو به احتمال زیاد موثر بوده است، میباشد. به همین دلیل است که شیمی درمانی معمولا در چرخه ( دوره ) داده شده است.

شیمی درمانی بیشتر در کشتن سلول هایی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند موثر است. متاسفانه، شیمی درمانی تفاوت بین سلول های سرطانی و سلول های طبیعی را نمی داند. سلول های “عادی” دوباره رشد خواهند کرد و سالم میشوند، اما در طول این مدت، عوارض جانبی رخ می دهد. سلول های “عادی” که معمولا با شیمی درمانی تحت تاثیر قرار میگیرند سلول های خون، سلول ها ی دهان، معده و روده، و فولیکول های مو هستند، در نتیجه کاهش تعداد سلول های خون ، زخم دهان، حالت تهوع، اسهال، و / یا ریزش مو اتفاق می افتد. داروهای مختلف ممکن است قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قراردهد.

کپسیتابین متعلق به رده ایی از شیمی درمانی به نام Antimetabolites است. Antimetabolites بسیار شبیه به مواد طبیعی در داخل سلول می باشد. هنگامی که سلول های این مواد با متابولیسم سلولی ترکیب میشوند، دیگر قادر به تقسیم نمی باشند. Antimetabolites چرخه سلول خاص هستند. آنها به سلول در مراحل بسیار خاص از چرخه حمله میکنند. Antimetabolites مطابق با ماهیت تداخلی شان طبقه بندی میشوند.

Folic acid antagonist: Methotrexate.

Pyrimidine antagonist: 5-Fluorouracil, Foxuridine, Cytarabine, Capecitabine, and Gemcitabine.

Purine antagonist: 6-Mercaptopurine and 6-Thioguanine.

Adenosine deaminase inhibitor: Cladribine, Fludarabine and Pentostatin.

توجه: اکیدا به شما توصیه میکنیم با مراقب بهداشتی خود در مورد وضعیت پزشکی خاص خود و درمان آن صحبت نمایید. اطلاعاتی که در این وب سایت است میتواند مفید باشد و آموزشی است، اما یک جایگزین برای توصیه های پزشکی نیست.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمود سامعی می باشد.© 2019

خرید داروی کپسیتابین قرص خوراکی 500 mg توضیحات مشاوره دارویی داروپین در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی…

خرید داروی کپسیتابین قرص خوراکی 500 mg توضیحات مشاوره دارویی داروپین در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی…

دارو های بدون نیاز به نسخه پزشک

خرید به هنگام و ارسال با حداقل تاخیر

محصولات آرایشی و بهداشتی

XELODA®
CAPECITABIN

شکل دارویی:قرص های فیلم کوتد 150و 500 میلیگرم خواص و اثرات زلودا:دارو در 3 مرحله آنزیمی به فرم فعال 5 فلوئورو اوراسیل تبدیل میشود..که سبب مهار سنتز DNA  میشود و سبب ایجاد RNA      ناقص میشود که مستقیما روی بیوسنتز پروتئین نقش دارد تشکیل 5 فلورو اوراسیل از دارو در سلول های تومور به واسطه فاکتور آنژیوژنیک وابسته به تومور کاتالیز میشود در سرطان های انسانی اثر سینرژیسم دارو با دوستاکسول مشاهده شده است غلظت های بالا تر دارو در بافت های تومور نسبت به بافت سالم مشاهده شده است .مزیت دارو نسبت به 5FU:به علت فعال شدن دارو در سلول های تومور در معرض قرار گرفتن بافت سالم به حداقل میرسد و ایمنی دارو بیشتر میشود. فارماکوکنتیک:جذب خوراکی دارو کامل تجویز با غذا سرعت جذب را کم میکند اما اثری روی میزان کل جذب دارو ندارد.
اتصال به پروتئین دارو زیاد است دارو در کبد به ترکیبات غیر فعال تبدیل میشود متابولیت ها عمدتا در ادرار ترشح میشوند نیمه عمر دارو 4-3 ساعت است.فارماکوکنتیک دارو در شرایط خاص:

دوز توصیه شده:

درمان : 14 روز و 7 روز استراحت

تنظیم دوز دارو در طی درمان :

قیمت قرص xeloda

عوارض جانبی زلودا:
 1- اسهال استفراغ
اسهال : بیماران با اسهال شدید باید به دقت از لحاظ مایع درمانی و جایگزینی الکترولیت بررسی شوند.

اگر اسهال در درجه 2 باشد باید دارو درملنی متوقف شود و یا دوز دارو کم شود.
 2- سندرم دست و پا : تورم دردناک یا قرمزی در دست یا پا و حتی زخم که باعث شود فعالیت های روزمره مختل شود.
 3-عوارض قلبی : آریتمی قلبی و آنزین صدری
4- نوتروپنی و نوروتوکسیسیتی همراه تب5- کمبود آنزیم دی هیدرو پیریدین دهیدروژناز
بیشتر عوارض جانبی قابل برگشت هستند و نیازی به توقف درمان نیست و ممکن است ظرف چند روز برطرف شوند. تداخلات دارویی :

عوارض مصرف بیش از حد:
تهوع اسهال تحریک خونریزی دپرسیون مغز استخوان دارو باید با الکترولیت تراپی دیورتیک و دیالیز برطرف شود.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

قیمت قرص xeloda
قیمت قرص xeloda
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید