دسته‌ها
دارو

كمبود بيوتينداز

كمبود بيوتينداز
كمبود بيوتينداز

بيوتين که يک ويتامين محلول در آب مي باشد به عنوان کوفاکتور براي فعال کردن آپوآنزيم کربوکسيلازها (فرم غيرفعال) به کار مي رود. آنزيم بيوتينيداز براي آزاد کردن بيوتين از آپو آنزيم ها و بازيافت آن لازم است. کمبود بيوتينيداز يک بيماري اتوزوم مغلوب مي باشد که با علايمي نظير درماتيت، آلوپسي، آتاکسي، تشنج، تاخير تکاملي و اختلال بينايي و شنوايي و اختلال ايمني بروز مي کند. با تشخيص زودرس و درمان آن مي توان از علايم کلينيکي و نقص هاي عصبي جلوگيري کرد. در اين مقاله به معرفي يک مورد کمبود بيوتينيداز مي پردازيم که با تشنج، تاخير تکاملي، ضايعات پوستي، مشابه آکرودرماتيت انتروپاتيکا و اسيدوز متابوليک خفيف جبران شده مراجعه کرده است.

 

 

كمبود بيوتينداز

نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

بيماري کمبود آنزيم بيوتينيداز از بيماري هاي متابوليک نادر مادرزادي است که اگر در مراحل اوليه زندگي تشخيص داده شود براحتي قابل درمان بوده و از عقب ماندگي ذهني و جسمي دايم در بيمار پيشگيري خواهد کرد.بيماري به صورت اتوزومال مغلوب به ارث مي رسد و شيرخوار داراي علايمي چون اسيدوز لاکتيک، آلوپسي، آتاکسي، پاراپلژي اسپاستيک، تشنج و تاخير تکاملي است. هم چنين در پوست بيماران تحريکات پوستي اريتماتوز قابل مشاهده بوده و اختلال شنوايي و بينايي نيز از ديگر علايم بيماري است. بيماراني که معرفي مي شوند دچار نقص آنزيم بيوتينيداز بودند که در بيمارستان مفيد به تشخيص اين بيماري رسيده اند. بيمار اول شيرخوار 3 ماهه و مذکر و بيمار دوم شيرخوار 5 ماهه و مذکر که هر دو با تشنج هاي مکرر و تاخير تکاملي مراجعه نمودند. در معاينه متوجه آلوپسي و اسپاستيسيتي اندام ها شديم و در بررسي هاي به عمل آمده افزايش لاکتات، آمونياک و اسيدوزمتابوليک مشاهده گرديد. در هر دو مورد سطح سرمي آنزيم بيوتينيد از کاهش قابل ملاحظه اي نشان داد که کليه علايم بيماران با بيوتين برطرف گرديد.مورد سوم شيرخوار 8 ماهه و مونث بود که با تاخير تکاملي و لکه هاي اريتماتوز بدور دهان و مقعد مراجعه نمود که در اين مورد نيز پس از تشخيص، با درمان بيوتين کليه علايم بيمار بهبود يافت.

نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

كمبود بيوتينداز

تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

%PDF-1.4
3 0 obj
>>>]
/Group >
/Contents 4 0 R>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xUOM@xG];ˍ!*E`iI-%f

معرفي يك مورد كمبود بيوتينيداز با تظاهرات پوستي مشابه آكرودرماتيت انتروپاتيكا

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

… دانلود …

بیوتین که یک ویتامین محلول در آب می باشد به عنوان کوفاکتور برای فعال کردن آپوآنزیم کربوکسیلازها (فرم غیرفعال) به کار می رود. آنزیم بیوتینیداز برای آزاد کردن بیوتین از آپو آنزیم ها و بازیافت آن لازم است. کمبود بیوتینیداز یک بیماری اتوزوم مغلوب می باشد که با علایمی نظیر درماتیت، آلوپسی، آتاکسی، تشنج، تاخیر تکاملی و اختلال بینایی و شنوایی و اختلال ایمنی بروز می کند. با تشخیص زودرس و درمان آن می توان از علایم کلینیکی و نقص های عصبی جلوگیری کرد. در این مقاله به معرفی یک مورد کمبود بیوتینیداز می پردازیم که با تشنج، تاخیر تکاملی، ضایعات پوستی، مشابه آکرودرماتیت انتروپاتیکا و اسیدوز متابولیک خفیف جبران شده مراجعه کرده است.

كلید واژه: بیوتین، كمبود بیوتینیداز، اكرودرماتیت انتروپاتیكا، تشنج مقاوم

لینک کمکی

 


.


Ґ
ی


URL: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir/article-1-621-fa.html

بیماری کمبود آنزیم بیوتینیداز از بیماری های متابولیک نادر مادرزادی است که اگر در مراحل اولیه زندگی تشخیص داده شود براحتی قابل درمان بوده و از عقب ماندگی ذهنی و جسمی دائم در بیمار پیشگیری خواهد کرد.

كمبود بيوتينداز

بیماری به صورت اتوزومال مغلوب به ارث می رسد و شیرخوار دارای علائمی چون اسیدوز لاکتیک، آلوپسی، آتاکسی، پاراپلژی اسپاستیک، تشنج و تأخیر تکاملی است. هم چنین در پوست بیماران تحریکات پوستی اریتماتوز قابل مشاده یوده و اختلال شنوایی و بینایی نیز از دیگر علائم بیماری است. بیمارانی که معرفی می شوند دچار نقص آنزیم بیوتینیداز بودند که در بیمارستان مفید به تشخیص این بیماری رسیده اند. بیمار اول شیرخوار 3ماهه و مذکر و بیمار دوم شیرخوار 5ماهه و مذکر که هر دو با تشنج های مکرر و تأخیر تکاملی مراجعه نمودند. در معاینه متوجه آلوپسی و اسپاستیسیتی اندام ها شدیم و در بررسی های به عمل آمده افزایش لاکتات، آمونیاک و اسیدوز متابولیک مشاهده گردید. در هر دو مورد سطح سرمی آنزیم بیوتینیداز کاهش قابل ملاحظه ای نشان داد که کلیه علائم بیماران با بیوتین برطرف گردید. مورد سوم شیرخوار 8 ماهه و مؤنث بود که با تأخیر تکاملی و لکه های اریتماتوز بدور دهان و مقعد مراجعه نمود که در این مورد نیز پس از تشخیص، با درمان بیوتین کلیه علائم بیمار بهبود یافت.

مجله علمی‌پژوهشی توانبخشی
تهران، اوین، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونت پژوهشی، دفتر نشریه توانبخشی

تلفن دفتر نشریه: 02122180083 – داخلی 2812

تلفن ناشر : 02186036497 – 02186037228

وب‌سایت: http://rehabilitationj.uswr.ac.ir         

ایمیل:  rehabilitationj@gmail.com     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Archives of Rehabilitation

ظهور طيف سنجي جرمي متوالي (MS/MS) (Tandem mass spectrometry) تعداد بيماري هايي را که مي توان با سرعت و دقت بالا شناسايي کرد، ساده ساخته است. به کمک تکنيک MS/MS مي توان تا 55 ناهنجاري بيوشيميايي را شناسايي کرد. غربالگري نوزادان در بهبود پيش آگهي بسياري از اختلالات متابوليک مفيد و مؤثر شناخته شده است. با اين وجود هنوز در طيف بيماري هاي مورد نظر براي غربالگري اختلاف نظر وجود دارد که ناشي از عدم وجود آمار کافي در اين زمينه است.

در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته، بيست و نه بيماري که بيست و دو تاي آن ها بيماري هاي متابوليک ارثي هستند در برنامه غربالگري نوزادان گنجانده شده اند. بيست و دو بيماري متابوليک ديگر نيز بر پايه اي اين غربالگري اوليه قابل تشخيص هستند. بيماري هاي ديگري نظير بيماري هاي ذخيره ليزوزومي نيز کانديد اضافه شدن به ليست بيماري هاي غربالگري هستند.
غربالگري نوزادان در سال هاي 1960 و با ابداع تست Guthrie آغاز شد. تا سال ها، فنيل کتونوري و هيپوتيروئيديسم مادرزادي و چند بيماري محدود ديگر، تنها بيماري هايي بودند که در برنامه غربالگري گنجانده شده بودند.

از حدود سال 2000 و با استفاده از تکنيک MS/MS باور عمومي “يک تست-يک آنزيم-يک بيماري” که اساس تست گاتري بود به طور کامل متحول شد. در تکنيک MS/MS به کمک دو طيف سنج جرمي متوالي با سرعت بالا و مقدار کم نمونه مي توان تعداد زيادي از اختلالات بيوشيميايي شناسايي کرد. پس از آن بود که برنامه هاي غربالگري در مقياس وسيع در آمريکا، استراليا و عربستان آغاز شد.

در حال حاضر در کشورهاي مختلف از 30 بيماري تا 5 بيماري براي غربالگري نوزادان مد نظر قرار داده شده است. مزاياي غربالگري گسترده ي نوزادان اين است از ريسک بيماري هاي تشخيص داده نشده يا دير تشخيص داده شده اجتناب شده و از بسياري از موارد مرگ يا معلوليت شديد ممانعت به عمل مي آورد. در بسياري از موارد بيماري هايي که از طريق غربالگري تشخيص داده مي شوند به سادگي و با مداخله هاي تغذيه اي قابل درمان و کنترل هستند. باور عموم متخصصين بر اين است که غربالگري، پيش آگهي بسياري از بيماري ها نظير گلوتاريک اسيدوري تيپ I، تيروزينمي تيپ I و II ، آرژنينوسوکسينيک اسيدوري و نقايص اکسيداسيون اسيد چرب را بهبود مي بخشد.

مهمترين پيشرفت در انجام آزمايشات غربالگري ، ظهور طيف سنجي جرمي MS/MS به عنوان ابزاري در تشخيص بيماري هاي متابوليک ارثي است که امروزه در جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار مي گيرد. بيماري هايي که از اين روش شناسايي مي شوند عبارتند از نقايص متابوليکي نظير آمينواسيدوپاتي ها، ارگانيک اسيدمي ها، و اختلالات اکسيداسيون اسيدهاي چرب. امروزه از قابليت بالاي MS/MS مي توان براي تشخيص اختلالات کربوهيدرات ها نظير گالاکتوزمي و بيماري هاي ذخيره ليزوزومي نيز بهره برد.

كمبود بيوتينداز

برخلاف روش هاي رايج غربالگري، MS/MS يک آناليت واحد را اندازه نمي گيرد (يک تست-يک بيماري)؛ بلکه پروفايل متابوليت ها را شناسايي و تعيين مقدار مي کند. ارزيابي يک نمونه لکه خون خشک توسط MS/MS مي تواند در مورد 60 اسيد آمينه، اسيل کارنيتين ها و نسبت ميان آن ها اطلاعات کافي جهت تشخيص حدود 40 بيماري متابوليک به دست دهد. البته تفسير اين اطلاعات بسيار پيچيده و سخت مي باشد.

نقص متابوليسم اسيدهاي آمينه و اسيل کارنيتين ها منجر به تغيير غلظت اين مولکول ها مي شود. برخي بيماري هاي متابوليک پروفايل ساده و مشخصي دارند؛ مانند سطح بالاي فنيل آلانين و نسبت فنيل آلانين به تيروزين در فنيل کتونوري. ولي بيشتر بيماري هاي متابوليک تفاوت هاي آشکاري نشان مي دهند. به عنوان مثال تغيير سطح پروپيونيل کارنيتين (C3) مي تواند به پروپيونيک اسيدمي، متيل مالونيک اسيدمي، کمبود مالتيپل کربوکسيلاز، و کمبود ويتامين B12 در مادر نسبت داده شود. در مورد 3-هيدروکسي ايزووالريل کارنيتين (C5OH)، هفت ارگانيک اسيدمي مختلف براي تشخيص افتراقي بايد مد نظر قرار گيرند که عبارتند از کمبود 3-متيل کروتونيل CoA کربوکسيلاز، کمبود 3-هيدروکسي 3-متيل گلوتاريل CoA لياز، کمبود مالتيپل کربوکسيلاز، کمبود 3-متيل گلوتاکونيل CoA هيدراتاز، کمبود بيوتينيداز، کمبود 2-متيل3-هيدروکسي بوتيريل CoA دهيدروژناز و کمبود بتا-کتوتيولاز.

بيومارکرها مولکول هايي هستند که در مايعات بدن موجود بوده و اندازه گيري آن ها مي تواند براي بررسي فرايندهاي بيولوژيکي نرمال، وضعيت بيماري يا پاسخ به درمان مورد استفاده قرار بگيرد. در اين چارچوب، مارکرهاي اوليه در غربالگري نوزادان، متابوليت هايي هستند که مربوط به يک مسير بيوشيميايي تغيير يافته (کاهش يا افزايش يافته) در يک بيماري خاص هستند و از نظر تشخيصي ارزش دارند. در حاليکه بيومارکرهاي ثانويه، بيومارکرهايي هستند که نشان دهنده ي افزايش ريسک يک بيماري متابوليک هستند که در اين مورد مي توان به نسبت ميان آناليت ها اشاره کرد. رتبه بندي بيومارکرها، تفسير پروفايل اين متابوليت ها را تسهيل کرده و حساسيت تست ها را افزايش مي دهد. به عنوان مثال در تيروزينمي کبدي-کليوي (تيپ I)، افزايش سوکسينيل استون بيومارکر اوليه محسوب مي شود، در حاليکه تيروزين بيومارکر ثانويه است زيرا غلظت آن ممکن است افزايش يافته يا طبيعي باشد. علاوه بر اين هميشه افزايش تيروزين نشانه ي اين بيماري نيست. تيروزين در نوزادان نارس يا نوزاداني که با وزن پايين متولد مي شوند و عملکرد کبد در آن ها هنوز به طور کامل شکل نگرفته نيز افزايش مي يابد. استفاده از نسبت آناليت ها براي تفسير صحيح پروفايل متابوليت ها ضروري است. استفاده از اين نسبت ها ميزان نتايج مثبت کاذب را به ميزان کمتر از 01/0% کاهش داده و کارآيي آزمايشات غربالگري را بهبود مي بخشد. از آنجايي که نتيجه مثبت کاذب استرس زيادي براي خانواده ها ايجاد مي کند، تشخيص دقيق بيماري از اهميت ويژه اي برخوردار است. تفسير نتايج حاصل از غربالگري بايد توسط متخصص خبره که تسلط کافي بر بيوشيمي واکنش هاي متابوليسم و بيماري هاي متابوليک دارد انجام شود و موفقيت اين آناليز ها بيشتر از همه به مهارت آناليز کننده بستگي دارد.

فاز آناليتيکال برنامه غربالگري با پردازش نمونه هاي لکه خون و تزريق آن ها به دستگاه MS/MS براي به دست آوردن پروفايل اسيدهاي آمينه و اسيل کارنيتين ها آغاز مي شود.
چنانچه يک نتيجه ي غير طبيعي به دست بيايد، نمونه اوليه بايد مجدداً ارزيابي شود. اگر نتيجه ي غير طبيعي تکرار شود، يک نمونه ي ديگر بايد درخواست شود. معمولاً نظر بر اين است که نتيجه تست غربالگري در عرض 24 ساعت و تست تأييدي در عرض 48 ساعت و قبل از اينکه هرگونه علامتي در بيمار ظاهر گردد انجام شود.

در مطالعه اي که اخيراً منتشر شده است، Cutoff اسيدهاي آمينه و اسيل کارنيتين ها با استفاده از نتايج حاصل از آزمايش 25 ميليون کودک و مقايسه نتايج حاصل از جمعيت نرمال با بيش از ده هزار مورد مثبت حقيقي انجام شد. عليرغم ارزش آماري بالا، اين نتايج فقط براي 7 روز اول زندگي معتبر بود. در مجموع به نظر مي رسد که مقادير cutoff براي هر متابوليت و نسبت آن ، ميان جمعيت هاي مختلف و محدوده ي سني متفاوت متغير هستند و به همين دليل هر آزمايشگاه بايد مقادير cutoff خود را تعيين کرده و به طور منظم ارزيابي نمايد. کنترل کيفي نيز در اين آزمايشگاه ها بايد به طور دوره اي و منظم انجام شود.

نتايج به دست آمده از تست هاي غربالگري بايد در زمينه باليني تفسير گردد. سن بارداري، وزن تولد، سن به روز،و بيماري هاي همراه، عواملي هستند که بايد مد نظر قرار گيرند. تغييرات غير اختصاصي پروفايل متابوليت ها معمولاً در نوزادان نارس و نوزاداني که با وزن کم متولد مي شوند به دليل نارس بودن عملکرد کبد و کليه ديده مي شود. بيشترين تغييراتي که در اين نوزادان ديده مي شود، بالا رفتن تيروزين و متيونين در پروفايل اسيدهاي آمينه است. افزايش آرژينين و اسيدهاي آمينه شاخه دار نيز در اين گروه از بيماران ديده مي شود که معمولاً به دليل متکي بودن گلوکونئوژنز و کتوژنز به متابوليسم اين ترکيبات است. در نوزادان نارس و نوزادان با وزن پايين، گوتامات نيز ممکن است کاهش نشان دهد.

وجود فاکتورهاي ريسک نظير رابطه خويشاوندي ميان والدين و وجود خواهر يا برادر مبتلا، نيازمند توجه ويژه اي به آزمايشات است.

وضعيت تغذيه نيز در تفسير نتايج حاصل از تست هاي غربالگري اهميت به سزايي دارد.
  • نوع تغذيه

مصرف مقادير زياد پروتئين در شير به افزايش اسيدهاي آمينه به خصوص متيونين و تيروزين منجر مي شود. تجويز شير خشک هاي غني از پروتئين يا شير گاو مي تواند سطح بعضي از اسيدهاي آمينه مانند فنيل آلانين يا تيروزين را افزايش دهد. اگر چنين مسائلي در تفسير تست ها در نظر گرفته نشود، ممکن است نتايج مثبت کاذب حاصل شود. بعضي از اسيل کارنيتين ها در نوزاداني که با شيرخشک حاوي مقادير بالاي اسيدهاي چرب زنجيره متوسط تغذيه مي شوند، افزايش مي يابند.

گرسنگي بيش از چهار تا شش ساعت باعث افزايش گلوکونئوژنز از اسيدهاي آمينه ي عضلات مي شود. در نتيجه، بيشتر اسيدهاي آمينه در گرسنگي طولاني کاهش مي يابند؛ به جز اسيدهاي آمينه شاخه دار که ممکن است افزايش يابند.

کارنيتين يک مشتق اسيد آمينه است که براي انتقال اسيدهاي چرب از سيتوزول به داخل ميتوکندري و متعاقباً تجزيه ي اسيدهاي آمينه به استيل کوآنزيم A طي بتا-اکسيداسيون و در نهايت توليد انرژي مورد نياز هستند. يک مولکول اسيد چرب با يک مولکول کارنيتين واکنش داده و يک مولکول اسيل کارنيتين ايجاد مي کند که طول زنجيره اسيل کارنيتين به تعداد کربن هاي اسيد چرب بستگي دارد. متابوليسم بسياري از اسيدهاي آمينه نيز با توليد ارگانيک اسيدهاي واسطه اي همراه است که به کوآنزيم A کونژوگه شده و بنابراين مي توانند با کارنيتين استريفيه شوند.
کاهش سطح کارنيتين آزاد در دو حالت ممکن است رخ دهد:
    ο  بچه هايي که از مادران مبتلا به کمبود کارنيتين متولد مي شوند.
    ο  کاهش کارنيتين ثانويه به اختلال متابوليک

هر دوي اين حالات باعث مي شوند سطح کارنيتين براي کونژوگاسيون ريشه هاي اسيل کافي نباشد. در چنين حالاتي در صورت وجود ارگانيک اسيدمي يا نقايص اکسيداسيون اسيدهاي چرب، افزايش بيومارکرها کمتر بوده و احتمال دريافت نتايج منفي کاذب مي باشد. در چنين مواردي و در صورت پايين بودن سطح کارنيتين خون، بايد بعد از تجويز کارنيتين به ميزان mg/Kg 100 آزمايشات مجدداً تکرار شوند. در مقابل، در بچه هايي که تحت درمان با کارنيتين هستند، کارنيتين بالا نبايد به اختلالات متابوليک نسبت داده شود.

پروفايل غير طبيعي متابوليت ها هميشه نشان دهنده اختلال متابوليک نيست. در بچه هاي بستري که تحت درمان با آنتي بيوتيک هستند و گلوکز داخل وريدي و تغذيه تزريقي دريافت مي کنند، معمولاً اسيدهاي آمينه شاخه دار، متيونين، و آرژنين بالارفته و گلوتامات کاهش مي يابد. با توجه به حساسيت بالاي تکنيک MS/MS مي توان حاملين و هتروزيگوت هاي اختلالات متابوليک و مادران حامل را از طريق بالا بودن مارکرهاي اوليه شناسايي کرد. حتي کمبود ويتامين در مادر را مي توان با آزمايش نمونه خون نوزاد شناسايي نمود. پروفايل متابوليک نوزاداني که از مادران مبتلا به کمبود ريبوفلاوين متولد مي شوند الگوي تغيير يافته اي مشابه گلوتاريک اسيدوري تيپ I نشان مي دهد.

تست هاي تکميلي در زمينه بيماري هاي متابوليک ارثي عبارتند از آناليز ارگانيک اسيدها در ادرار و آناليز اسيدهاي آمينه و آناليز اسيدهاي آمينه و اسيل کارنيتين ها در پلاسما يا سرم. وقتي که بيماري متابوليک هيچ پروفايل اختصاصي مشخصي ندارد، تشخيص قطعي با تعيين فعاليت آنزيم يا تعيين نقص ژنتيکي انجام مي شود. به عنوان مثال نقص آنزيم CPT-I با تغيير در پروفايل اسيل کارنيتين همراه است ولي تغييري در الگوي ارگانيک اسيدها نشان نمي دهد.

معمولاً بهتر است در نتيجه ي آزمايشات غربالگري تست هاي تکميلي مناسب و آزمايشگاه هايي که قابليت انجام تست ها را دارند معرفي و اطلاعات مربوط به نحوه نمونه گيري جهت اين تست ها ضميمه شود.

در جداولی که در فایل ضمیمه آورده شده اند در گروه هاي بيماري هاي اسيدهاي آمينه، ارگانيک اسيدمي ها و اختلالات اسيدهاي چرب، بيومارکرهاي اوليه و ثانويه مرتبط با بيماري و تست هاي لازم براي تأييد تشخيص آن ها خلاصه گردیده اند.

مرکز تحقیقات اختلالات متابولیک یکی از 9 مرکز تحقیقات وابسته به پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و زیر مجموعه پژوهشکده علوم سلولی و مولکولی غدد می باشد. در این مرکز علاوه بر تحقیقات بالینی و پایه در زمینه متابولیسم، خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران مبتلا …  ادامه »

خیابان کارگر شمالی،پایین تر از مرکز قلب،خیابان شهریور،کلینیک تخصصی دیابت و بیماریهای متابولیک طبقه پنجم

شماره تلفن: 5-88334192

شماره فکس: 5-88334192 داخلی 452

کد پستی : 1411715851

پست الکترونیک:

emri-metabolic@tums.ac.ir

ویتامین B7 (بيوتين )

مسيرهاي فيزيولوژي و بيوشيميايي

بيوتين يكي از ويتامين‌هاي B كمپلكس و تركيبي
از اتصال تتراهيدروتيوفن و حلقه هاي اوريدو با يك زنجيره جانبي اسيد
والريك است. با اتصال كووالان به آپوآنزيم, گروه پروستتيك (بيوسيتين) تشكيل
مي‌شود. اين عمل با تشكيل يك پيوند آميدي با استفاده از زنجيره جانبي اسيد
والريك و گروه 4 ـ آمين ليزين در آپوآنزيم همراه است. تشكيل بيوتين توسط
هولوآنزيم سنتتاز تسهيل مي‌شود. واكنش‌هاي كربوكسيلاسيون وابسته به ATP
توسط هولوآنزيم‌ها (مثل استيل COA, پروپيونيل COA, متيل كروتونيل COA,
ژرانوئيل COA و پيرووات كربوكسيلاز) تسهيل مي‌شوند. اين آنزيم‌ها در سوخت و
ساز كربوهيدرات, پروتئين, كلسترول و اسيدهاي چرب دخالت دارند. واسطه مركزي
در اين واكنش‌ها آنزيم N كربوكسي بيوتينيل است. بخشي از ذخيره اين ويتامين
در كبد است.

جذب

كمبود بيوتينداز

جذب اين ويتامين در قسمت ابتدايي روده باريك،
توسط مكانيسم انتقال فعال وابسته به سديم صورت مي‌گيرد. باكتري‌هاي روده
با سنتز بيوتين در تامين نياز بدن، نقش دارند. تجربيات باليني نشان داده
اند كه اين ويتامين در قسمت انتهايي كولون نيز جذب مي‌شود. جذب آن از
غذاهاي مختلف به طور قابل ملاحظه اي متفاوت است, اما به طور متوسط تقريباً
50% بيوتين غذا جذب مي‌شود.

متابوليسم و دفع

فعاليت طبيعي هالوآنزيم سنتاز و بيوتينيداز
(آنزيمي كه هيدروليز شاخه هاي بيوتين را از گروه w– آمين ليزين تسهيل
مي‌كند) براي متابوليسم بيوتين ضروري است. بنابراين, محتمل است كه باز گردش
اين ويتامين از يك آپوآنزيم به ديگري ضروري است. بيوتينيداز همچنين اسيد
ليپوئيك را از گروه اپسيلون ـ آمين ليزين هيدروليز مي‌كند. محصول اصلي دفعي
اين ويتامين, بيوتين آزاد است. دفع ادراري و مدفوعي از دريافت رژيمي آن
بالاتر است كه منعكس كننده بيوسنتز فلور روده اي است.

RDA و تداخلات

مقدار مشخصي براي دريافت پيشنهاد نشده است.
دريافت روزانه كافي و مطمئن تقريباً kcal 1000/50 ميكروگرم برآورد مي‌شود.
سفيده خام تخم مرغ حاوي گليكوپروتئين آويدين است كه به دليل پيوند با اين
ويتامين مانع جذب آن مي‌شود.

منابع غذايي

منابع غذايي خوب بيوتين جگر, برنج با پوسته و
تخم مرغ است. ساير منابع شامل دانه ها, گل كلم, نخود و ساردين هستند.
بيوتين به شكل آزاد در غذاهاي گياهي و به شكل تركيبي در غذاهاي حيواني يافت
مي‌شود.

ارزيابي وضعيت تغذيه اي

اندازه گيري بيوتين با استفاده از ايزوتوپ‌ها
و روش‌هاي ميكروبيولوژي, رايج‌ترين روش ارزيابي وضعيت تغذيه اي بيوتين
است. ميزان آن در خون و ادرار متغير است. ميزان طبيعي بيوتين در خون pg/ml
500-200 است. مقدار كمتر از pg/ml 100 مي‌تواند نشانه كمبود باشد. محدوده
طبيعي دفع ادراري آن از 6 تا بيشتر از 100 ميكروگرم در 24 ساعت است.

علائم و نشانه هاي كمبود و درمان

كمبود بيوتين به علّت فقر غذايي, نادر است.
كمبود تجربي بيوتين منجر به درماتيت, ريزش مو, آتروفي پرزهاي زبان, تغيير
رنگ غشاي مخاطي, درد عضلاني, سوزن سوزن شدن و هيپركلسترولمي و غيرطبيعي
بودن الكتروكارديوگرام مي‌شود. برخي علائم و نشانه ها در افرادي كه تخم مرغ
خام مي‌خورند و در بيماراني كه به مدت طولاني دوز بالاي آنتي‌بيوتيك مصرف
مي‌كنند, مشاهده شده است.

محلول‌هاي تغذيه اي پيراروده اي كه به مدّت
طولاني (بيش از 8 هفته) استفاده مي‌شوند, بايد حاوي بيوتين باشند. كمبود
بيوتين به تجويز 300 ميكروگرم در روز از اين ويتامين در مدّت چندين روز
پاسخ مي‌دهد. كمبود هولوآنزيم سنتتاز, اختلال متابوليكي مادرزاد و نادري
است كه با علائم اريتماتوس, استفراغ مداوم و اختلال در عملكرد ايمني شناخته
مي‌شود. ثابت ميكاليس (km) اين آنزيم در بيماران, 500 برابر بالاتر از
افراد طبيعي گزارش شده است. فعاليت همه كربوكسيلازها در اين بيماران پايين
است.

كمبود بيوتينيداز نيز اختلال مادرزادي نادري
است كه منجر به تاخير در تكامل نوروموتور, نيستاگموس, هيپوتوني, اختلال در
عملكرد ايمني, كتوز و انباشته شدن لاكتات در بافت‌ها مي‌شود. در اين
بيماران, فعاليت بيوتينيداز پلاسما پايين است, امّا فعاليت كربوكسيلازها
طبيعي است.

استفاده از دوزهاي بالا و اثرات آن

كمبود هولوآنزيم سنتتاز و بيوتينيداز به دوز
100-10 ميكروگرم بيوتين در روز پاسخ مي‌دهد. مقادير بيش از 10 ميكروگرم در
روز در درازمدّت در انسان مسموميت ايجاد نمي‌كند.

Download presentation

We think you have liked this presentation. If you wish to download it, please recommend it to your friends in any social system. Share buttons are a little bit lower. Thank you!

Buttons:

Presentation is loading. Please wait.

Published byLisa O’Neal’
Modified over 3 years ago

كمبود بيوتينداز

1

ويتامينها

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/1/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7.jpg”,
“name”: “ويتامينها”,
“description”: “ويتامينها”,
“width”: “800”
}

2

ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين Aداراي نقش ضروري در بينايي، تمايز سلولي، عملکرد هاي مربوط به سطح سلول (مثل شناسايي)، رشد و نمو، عملکرد و رشد استخوان، ايمني و توليد مثل

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/2/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+A.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين A”,
“description”: “داراي نقش ضروري در بينايي، تمايز سلولي، عملکرد هاي مربوط به سطح سلول (مثل شناسايي)، رشد و نمو، عملکرد و رشد استخوان، ايمني و توليد مثل.”,
“width”: “800”
}

3

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_3.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

4

نقش اسيد رتينوئيک به عنوان يک هورمونتحت تاثير قرار دادن بيان ژن مورفوژنز در نمو جنيني عملکرد سلولهاي اپي تليال (شامل تمايز و توليد پروتئينهاي کراتين) سنتز گليکوپروتئين گليکوپروتئينها داراي نقش مهم در عملکرد طبيعي سطح سلولي مثل تجمع سلولي و شناسايي سلولي مهم در رشد سلولي به علت ايجاد گيرنده هاي پاسخگو به فاکتورهاي رشد

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/4/%D9%86%D9%82%D8%B4+%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D8%AF+%D8%B1%D8%AA%D9%8A%D9%86%D9%88%D8%A6%D9%8A%DA%A9+%D8%A8%D9%87+%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86+%D9%8A%DA%A9+%D9%87%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%88%D9%86.jpg”,
“name”: “نقش اسيد رتينوئيک به عنوان يک هورمون”,
“description”: “تحت تاثير قرار دادن بيان ژن. مورفوژنز در نمو جنيني. عملکرد سلولهاي اپي تليال (شامل تمايز و توليد پروتئينهاي کراتين) سنتز گليکوپروتئين. گليکوپروتئينها داراي نقش مهم در عملکرد طبيعي سطح سلولي مثل تجمع سلولي و شناسايي سلولي. مهم در رشد سلولي به علت ايجاد گيرنده هاي پاسخگو به فاکتورهاي رشد.”,
“width”: “800”
}

5

ويتامين A در منابع حيوانيکارتنوئيدها در منابع گياهي (بتا کاروتن) پيش ويتامين A بالا بودن سطح کارتنوئيد خون: پيشگيري از بيماريهاي مزمن آنتي اکسيدان منابع ويتامين A: ويتامين A: روغن کبد ماهي، چربي شير و تخم مرغ بتاکاروتن: سبزيجات برگي با رنگ سبز تيره يا زرد-نارنجي، ميوه جات زرد-نارنجي، مثل هويج، اسفناج، آب پرتقال و طالبي در اکثر اين غذاها اتصال کارتنوئيدها به پروتئين: زيست فراهمي کم: اقزايش زيست فراهمي با پختن

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/5/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+A+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D8%AD%D9%8A%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%8A.jpg”,
“name”: “ويتامين A در منابع حيواني”,
“description”: “کارتنوئيدها در منابع گياهي (بتا کاروتن) پيش ويتامين A. بالا بودن سطح کارتنوئيد خون: پيشگيري از بيماريهاي مزمن. آنتي اکسيدان. منابع ويتامين A: ويتامين A: روغن کبد ماهي، چربي شير و تخم مرغ. بتاکاروتن: سبزيجات برگي با رنگ سبز تيره يا زرد-نارنجي، ميوه جات زرد-نارنجي، مثل هويج، اسفناج، آب پرتقال و طالبي. در اکثر اين غذاها اتصال کارتنوئيدها به پروتئين: زيست فراهمي کم: اقزايش زيست فراهمي با پختن.”,
“width”: “800”
}

6

Dietary Reference Intakes Measurementاندازه گیری محتوای ویتامین A غذاها با retinol activity equivalents (RAEs)

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/6/Dietary+Reference+Intakes+Measurement.jpg”,
“name”: “Dietary Reference Intakes Measurement”,
“description”: “اندازه گیری محتوای ویتامین A غذاها با retinol activity equivalents (RAEs)”,
“width”: “800”
}

7

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_7.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

8

ویتامین A کمبود ویتامین Aشروع تدریجی گزروفتالمی (از شب کوری تا بیماری کامل) درمان قدیمی گزروفتالمی در مصر: فشردن آب جگر گوسفند به چشم قرن 18 و 19: شیوع شب کوری درمان شب کوری: زندانی کردن در اتاق تاریک به مدت یک ماه برای دادن روغن کبد ماهی J. Nutr. 138: 1835–1839, 2008.

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/8/%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A.jpg”,
“name”: “ویتامین A کمبود ویتامین A”,
“description”: “شروع تدریجی گزروفتالمی (از شب کوری تا بیماری کامل) درمان قدیمی گزروفتالمی در مصر: فشردن آب جگر گوسفند به چشم. قرن 18 و 19: شیوع شب کوری. درمان شب کوری: زندانی کردن در اتاق تاریک به مدت یک ماه برای دادن روغن کبد ماهی. J. Nutr. 138: 18351839,”,
“width”: “800”
}

9

ویتامین A Hubbenet و همکارش Bitot:ثبت مستقل از هم ارتباط شب کوری با لکه های سفید در بیرون ملتحمه: لکه ی بیتوت کراتینه شدن ملتحمه و رشد میله های گرم منفی (باسیل گزروزیس): کشف ضروری بودن ویتامین A برای تمایز اپیتلیوم ترشح کننده ی موکوس

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/9/%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+Hubbenet+%D9%88+%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4+Bitot%3A.jpg”,
“name”: “ویتامین A Hubbenet و همکارش Bitot:”,
“description”: “ثبت مستقل از هم ارتباط شب کوری با لکه های سفید در بیرون ملتحمه: لکه ی بیتوت. کراتینه شدن ملتحمه و رشد میله های گرم منفی (باسیل گزروزیس): کشف ضروری بودن ویتامین A برای تمایز اپیتلیوم ترشح کننده ی موکوس.”,
“width”: “800”
}

10

ویتامین A اشکال شدید کمبود ویتامین A:گزروزیس (xerosis ) قرنیه زخم قرنیه کراتومالاسی (آسیب کل ضخامت قرنیه و پیشرفت سریع به از دست رفتن چشم) وقوع این اشکال شدید پشت سر سوتغذیه ی پروتئین انرژی کودکان مبتلا به علت سوتغذیه، اسهال و پنومونی در معرض مرگ هستند

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/10/%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%84+%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A%3A.jpg”,
“name”: “ویتامین A اشکال شدید کمبود ویتامین A:”,
“description”: “گزروزیس (xerosis ) قرنیه. زخم قرنیه. کراتومالاسی (آسیب کل ضخامت قرنیه و پیشرفت سریع به از دست رفتن چشم) وقوع این اشکال شدید پشت سر سوتغذیه ی پروتئین انرژی. کودکان مبتلا به علت سوتغذیه، اسهال و پنومونی در معرض مرگ هستند.”,
“width”: “800”
}

11

کمبود ويتامين A: کمبود اوليه ناشي از مصرف کم ويتامين A يا بتاکاروتن کمبود ثانويه ناشي از سوجذب به علت چربي ناکافي رژيم غذايي، عدم کفايت صفرا و پانکراس، اختلال در انتقال مثل آبتاليپپروتئينمي، بيماريهاي کبدي، PEM و کمبود روي علامت اوليه: اختلال بينايي به صورت شب کوري و اختلال در عادت به تاريکي: توانايي ضعيف تشخيص بينايي و احتمال عدم توانايي ديد در نور کم و گرگ و ميش

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/11/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+A%3A+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%8A%D9%87+%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%8A+%D8%A7%D8%B2+%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81+%DA%A9%D9%85+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+A+%D9%8A%D8%A7+%D8%A8%D8%AA%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%86..jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين A: کمبود اوليه ناشي از مصرف کم ويتامين A يا بتاکاروتن.”,
“description”: “کمبود ثانويه ناشي از سوجذب به علت چربي ناکافي رژيم غذايي، عدم کفايت صفرا و پانکراس، اختلال در انتقال مثل آبتاليپپروتئينمي، بيماريهاي کبدي، PEM و کمبود روي. علامت اوليه: اختلال بينايي به صورت شب کوري و اختلال در عادت به تاريکي: توانايي ضعيف تشخيص بينايي و احتمال عدم توانايي ديد در نور کم و گرگ و ميش.”,
“width”: “800”
}

12

کمبود ویتامین A ديگر علامتها:اختلال در نمو جنيني و اسپرماتوژنز، سقط جنين، کم خوني، اختلال سيستم ايمني و استئوکلاستهاي کم در استخوان کراتينه شدن غشاهاي موکوسي و صدمه به تمام غشاها: کمي رشد، کوري به علت گزروفتالمي، زخم قرنیه یا انسداد فورامن اپتیک به علت رشد بیش از حد استخوان جدید جمجمه، آسيب پذيري به عفونت گزروفتالمی: آتروفی غدد چشمی: هایپرکراتوزیس ملتحمه، نرم شدن قرنیه (کراتومالاسی): کوری هايپرکراتوزيس فوليکولي (پوست خشک، زبر و فلس مانند) (به شکل گوشت غاز یا پوست وزغ) (مسدود شدن فولیکولهای مو ابتدا در ساعد و ران سپس در کل بدن)

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/12/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+%D8%AF%D9%8A%DA%AF%D8%B1+%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%D9%87%D8%A7%3A.jpg”,
“name”: “کمبود ویتامین A ديگر علامتها:”,
“description”: “اختلال در نمو جنيني و اسپرماتوژنز، سقط جنين، کم خوني، اختلال سيستم ايمني و استئوکلاستهاي کم در استخوان. کراتينه شدن غشاهاي موکوسي و صدمه به تمام غشاها: کمي رشد، کوري به علت گزروفتالمي، زخم قرنیه یا انسداد فورامن اپتیک به علت رشد بیش از حد استخوان جدید جمجمه، آسيب پذيري به عفونت. گزروفتالمی: آتروفی غدد چشمی: هایپرکراتوزیس ملتحمه، نرم شدن قرنیه (کراتومالاسی): کوری. هايپرکراتوزيس فوليکولي (پوست خشک، زبر و فلس مانند) (به شکل گوشت غاز یا پوست وزغ) (مسدود شدن فولیکولهای مو ابتدا در ساعد و ران سپس در کل بدن)”,
“width”: “800”
}

13

optic foramina

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/13/optic+foramina.jpg”,
“name”: “optic foramina”,
“description”: “optic foramina”,
“width”: “800”
}

14

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_14.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

15

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_15.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

16

درمان کمبود درمان با دوزهای بزرگ ویتامین A (60000 RAE)در صورت همزمانی با PEMدرمان آن برای اثر بخشی ویتامین A علایم کمبود با دادن ویتامین A به ترتیب ظاهر شدن از بین می روند: پاسخ سریع شب کوری، نیاز به چندین هفته زمان برای اصلاح ناهنجاریهای پوستی

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/16/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%A7+%D8%AF%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+%2860000+RAE%29.jpg”,
“name”: “درمان کمبود درمان با دوزهای بزرگ ویتامین A (60000 RAE)”,
“description”: “در صورت همزمانی با PEMدرمان آن برای اثر بخشی ویتامین A. علایم کمبود با دادن ویتامین A به ترتیب ظاهر شدن از بین می روند: پاسخ سریع شب کوری، نیاز به چندین هفته زمان برای اصلاح ناهنجاریهای پوستی.”,
“width”: “800”
}

17

مسمومیت با ویتامین A مصرف بیش از 100 برابر مقدار مورد نیازمصرف مزمن روزانه 10 برابر مقدار مورد نیاز رتینوئید مخصوصا در فرم 13-سیس رتینوئیک ((Accutane فرم بسیار موثر در درمان آکنه کیستیک شدید می تواند در مقدار RAE = منجر به ناهنجاریهای جنینی شود عدم مصرف بیش از 3000 RAEs/d در خانمهای حامله

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/17/%D9%85%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA+%D8%A8%D8%A7+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+A+%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81+%D8%A8%DB%8C%D8%B4+%D8%A7%D8%B2+100+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1+%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%A7%D8%B1+%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF+%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2.jpg”,
“name”: “مسمومیت با ویتامین A مصرف بیش از 100 برابر مقدار مورد نیاز”,
“description”: “مصرف مزمن روزانه 10 برابر مقدار مورد نیاز. رتینوئید مخصوصا در فرم 13-سیس رتینوئیک ((Accutane فرم بسیار موثر در درمان آکنه کیستیک شدید می تواند در مقدار RAE = منجر به ناهنجاریهای جنینی شود. عدم مصرف بیش از 3000 RAEs/d در خانمهای حامله.”,
“width”: “800”
}

18

cystic acne

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/18/cystic+acne.jpg”,
“name”: “cystic acne”,
“description”: “cystic acne”,
“width”: “800”
}

19

ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين Dنقش مهم در تمايز، تکثير سلولي و رشد پوست، ماهيچه، پانکراس، اعصاب، غده ي پاراتيروئيد و سيستم ايمني موثر در شروع MS، بيماريهاي قلبي-عروقي، پروتئينوري و نفروپاتي ديابتي کاهش التهاب و مقاومت انسوليني

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/19/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+D.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين D”,
“description”: “نقش مهم در تمايز، تکثير سلولي و رشد پوست، ماهيچه، پانکراس، اعصاب، غده ي پاراتيروئيد و سيستم ايمني. موثر در شروع MS، بيماريهاي قلبي-عروقي، پروتئينوري و نفروپاتي ديابتي. کاهش التهاب و مقاومت انسوليني.”,
“width”: “800”
}

20

منابع ويتامين D غني ترين منبع روغن کبد ماهيکره، خامه، زرده ي تخم مرغ و جگر شير انسان و گاو منبع ضعيف بسيار مقاوم و حفظ در حرارت و نگهداري طولاني مدت

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/20/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+D+%D8%BA%D9%86%D9%8A+%D8%AA%D8%B1%D9%8A%D9%86+%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9+%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86+%DA%A9%D8%A8%D8%AF+%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%8A.jpg”,
“name”: “منابع ويتامين D غني ترين منبع روغن کبد ماهي”,
“description”: “کره، خامه، زرده ي تخم مرغ و جگر. شير انسان و گاو منبع ضعيف. بسيار مقاوم و حفظ در حرارت و نگهداري طولاني مدت.”,
“width”: “800”
}

21

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_21.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

22

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_22.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

23

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_23.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

24

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_24.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

25

کمبود ويتامين D کمبود آن بسيار شايع استراشي تيسم در کودکان: مينراليزيه شدن مختل شده در استخوانهاي در حال رشد استئومالاسي در بزرگسالان: کاهش عمومي در دانسيته ي استخوان بدتر کردن استئوپروز و تسريع شکست استخوان در بزرگسالان: کاهش توده ي استخواني با هيستولوژي طبيعي افزايش خطر سرطانهاي معمول، بيماريهاي اتوايميون، فشار خون و بيماريهاي عفوني

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/25/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+D+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%A2%D9%86+%D8%A8%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D8%B1+%D8%B4%D8%A7%D9%8A%D8%B9+%D8%A7%D8%B3%D8%AA.jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين D کمبود آن بسيار شايع است”,
“description”: “راشي تيسم در کودکان: مينراليزيه شدن مختل شده در استخوانهاي در حال رشد. استئومالاسي در بزرگسالان: کاهش عمومي در دانسيته ي استخوان. بدتر کردن استئوپروز و تسريع شکست استخوان در بزرگسالان: کاهش توده ي استخواني با هيستولوژي طبيعي. افزايش خطر سرطانهاي معمول، بيماريهاي اتوايميون، فشار خون و بيماريهاي عفوني.”,
“width”: “800”
}

26

راشی تیسم اختلال در مینرالیزه شدن استخوانهای در حال رشدعلاوه برکمبود ویتامین D با کمبود کلسیم و فسفر نیز ایجاد میشود علامت مشخصه: ناهنجاریهای ساختاری در استخوانهای تحمل کننده ی وزن دیگر علامتها: درد استخوان، حساسیت عضلانی، تتانی هیپوکلسمیک و استخوانهای نرم پرانتزی، زانوهای صدا دهنده و

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/26/%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DB%8C+%D8%AA%DB%8C%D8%B3%D9%85+%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B2%D9%87+%D8%B4%D8%AF%D9%86+%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%AD%D8%A7%D9%84+%D8%B1%D8%B4%D8%AF.jpg”,
“name”: “راشی تیسم اختلال در مینرالیزه شدن استخوانهای در حال رشد”,
“description”: “علاوه برکمبود ویتامین D با کمبود کلسیم و فسفر نیز ایجاد میشود. علامت مشخصه: ناهنجاریهای ساختاری در استخوانهای تحمل کننده ی وزن. دیگر علامتها: درد استخوان، حساسیت عضلانی، تتانی هیپوکلسمیک و استخوانهای نرم پرانتزی، زانوهای صدا دهنده و.”,
“width”: “800”
}

27

“knock knees

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/27/knock+knees.jpg”,
“name”: “knock knees”,
“description”: “knock knees”,
“width”: “800”
}

28

Beaded ribs (rachitic rosary)

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/28/Beaded+ribs+%28rachitic+rosary%29.jpg”,
“name”: “Beaded ribs (rachitic rosary)”,
“description”: “Beaded ribs (rachitic rosary)”,
“width”: “800”
}

29

pigeon breast

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/29/pigeon+breast.jpg”,
“name”: “pigeon breast”,
“description”: “pigeon breast”,
“width”: “800”
}

30

frontal bossing of the skull

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/30/frontal+bossing+of+the+skull.jpg”,
“name”: “frontal bossing of the skull”,
“description”: “frontal bossing of the skull”,
“width”: “800”
}

31

enlarged epiphyseal growth plates

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/31/enlarged+epiphyseal+growth+plates.jpg”,
“name”: “enlarged epiphyseal growth plates”,
“description”: “enlarged epiphyseal growth plates”,
“width”: “800”
}

32

Enlarged wrists

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/32/Enlarged+wrists.jpg”,
“name”: “Enlarged wrists”,
“description”: “Enlarged wrists”,
“width”: “800”
}

33

Enlarged ankles

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/33/Enlarged+ankles.jpg”,
“name”: “Enlarged ankles”,
“description”: “Enlarged ankles”,
“width”: “800”
}

34

راشی تیسم افزایش آلکالن فسفاتاز سرم و پلاسما ترشح شده توسط استئوبلاستهای تحت تاثیر قرار گرفته کودکان در معرض خطر: پوست تیره، تغذیه با شیر مادر به مدت طولانی بدون قرار گرفتن در نور و عدم مصرف مکمل، مشکلات مزمن سوجذب لیپید، درمان درازمدت تشنج (کاهش سطح خونی 1,25[OH]2D3)) درمان راشی تیسم ناشی از کمبود vitD با غذا و مکملهای غنی از ویتامین D روغن کبد ماهی: هر 4ml حاوی 9 mcg (360IU) در صورت همراهی کمبود کلسیم یا در راشی تیسم هیپوفسفاتمیک مقاوم به ویتامین 😀 عدم تاثیر گزاری ویتامین D به تنهایی احتمال نیاز به متابولیتهای فعال ویتامین D مثل 1,25[OH]2D3 یا 25-(OH)D3 یا آنالوگهای صناعی

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/34/%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DB%8C+%D8%AA%DB%8C%D8%B3%D9%85+%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4+%D8%A2%D9%84%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%86+%D9%81%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%B1%D9%85+%D9%88+%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7+%D8%AA%D8%B1%D8%B4%D8%AD+%D8%B4%D8%AF%D9%87+%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7+%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%AA%D8%AD%D8%AA+%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1+%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1+%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87..jpg”,
“name”: “راشی تیسم افزایش آلکالن فسفاتاز سرم و پلاسما ترشح شده توسط استئوبلاستهای تحت تاثیر قرار گرفته.”,
“description”: “کودکان در معرض خطر: پوست تیره، تغذیه با شیر مادر به مدت طولانی بدون قرار گرفتن در نور و عدم مصرف مکمل، مشکلات مزمن سوجذب لیپید، درمان درازمدت تشنج (کاهش سطح خونی 1,25[OH]2D3)) درمان راشی تیسم ناشی از کمبود vitD با غذا و مکملهای غنی از ویتامین D. روغن کبد ماهی: هر 4ml حاوی 9 mcg (360IU) در صورت همراهی کمبود کلسیم یا در راشی تیسم هیپوفسفاتمیک مقاوم به ویتامین :D. عدم تاثیر گزاری ویتامین D به تنهایی. احتمال نیاز به متابولیتهای فعال ویتامین D مثل 1,25[OH]2D3 یا 25-(OH)D3 یا آنالوگهای صناعی.”,
“width”: “800”
}

35

استئومالاسی بیماری بزرگسالان که به علت بسته شدن اپیفیزها آن قسمت استخوان به راشی تیسم مقاوم شده است کاهش جنرالیزه در دانسیته ی استخوان pseudofractures مخصوصا در ستون فقرات، استخوان ران و بازو ضعف استخوانی، درد استخوانی، افزایش خطر شکستگی استخوانها مخصوصا مچ و لگن علایم غیر اختصاصی است: احتمال تشخیص اشتباه fibromyalgia، chronic fatigue syndrome و افسردگی

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/35/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C+%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86+%DA%A9%D9%87+%D8%A8%D9%87+%D8%B9%D9%84%D8%AA+%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87+%D8%B4%D8%AF%D9%86+%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%B2%D9%87%D8%A7+%D8%A2%D9%86+%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA+%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DB%8C+%D8%AA%DB%8C%D8%B3%D9%85+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85+%D8%B4%D8%AF%D9%87+%D8%A7%D8%B3%D8%AA..jpg”,
“name”: “استئومالاسی بیماری بزرگسالان که به علت بسته شدن اپیفیزها آن قسمت استخوان به راشی تیسم مقاوم شده است.”,
“description”: “کاهش جنرالیزه در دانسیته ی استخوان. pseudofractures مخصوصا در ستون فقرات، استخوان ران و بازو. ضعف استخوانی، درد استخوانی، افزایش خطر شکستگی استخوانها مخصوصا مچ و لگن. علایم غیر اختصاصی است: احتمال تشخیص اشتباه fibromyalgia، chronic fatigue syndrome و افسردگی.”,
“width”: “800”
}

كمبود بيوتينداز

36

استئومالاسی پیشگیری با مصرف کافی ویتامین D، کلسیم و فسفر در رژیم غذاییقرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت 10 تا 15 دقیقه 2 تا 3 بار در هفته در هوای تمیز تابستان: پیشگیری از استئومالاسی در اکثر بزرگسالان و سالمندان درمان با روزانه 25 تا 125 میکرو گرم ویتامین D ( IU/d) در کیسهای ناشی از سوجذب چربی: دوز روزانه ی 1250mcg یا IU استفاده شده است

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/36/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C+%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D8%A7+%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81+%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+D%D8%8C+%DA%A9%D9%84%D8%B3%DB%8C%D9%85+%D9%88+%D9%81%D8%B3%D9%81%D8%B1+%D8%AF%D8%B1+%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85+%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C.jpg”,
“name”: “استئومالاسی پیشگیری با مصرف کافی ویتامین D، کلسیم و فسفر در رژیم غذایی”,
“description”: “قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت 10 تا 15 دقیقه 2 تا 3 بار در هفته در هوای تمیز تابستان: پیشگیری از استئومالاسی در اکثر بزرگسالان و سالمندان. درمان با روزانه 25 تا 125 میکرو گرم ویتامین D ( IU/d) در کیسهای ناشی از سوجذب چربی: دوز روزانه ی 1250mcg یا IU استفاده شده است.”,
“width”: “800”
}

37

استئوپروز کاهش دانسیته ی استخوان با حفظ ظاهر بافت شناسیبیماری مولتی فاکتوریال: اختلال در متابولیسم و عملکرد ویتامین D که در اغلب موارد با استروژن کاهش یافته همراه است بیماری شایع زنان یائسه (نیز در مردان سالمند) مصرف طولانی مدت فرم فعال 1,25[OH]2D3 توسط زنان: به تاخیر افتادن علایم و بهبود بعضی از علایم

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/37/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%88%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B2+%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4+%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D8%AA%D9%87+%DB%8C+%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%A7+%D8%AD%D9%81%D8%B8+%D8%B8%D8%A7%D9%87%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA+%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C.jpg”,
“name”: “استئوپروز کاهش دانسیته ی استخوان با حفظ ظاهر بافت شناسی”,
“description”: “بیماری مولتی فاکتوریال: اختلال در متابولیسم و عملکرد ویتامین D که در اغلب موارد با استروژن کاهش یافته همراه است. بیماری شایع زنان یائسه (نیز در مردان سالمند) مصرف طولانی مدت فرم فعال 1,25[OH]2D3 توسط زنان: به تاخیر افتادن علایم و بهبود بعضی از علایم.”,
“width”: “800”
}

38

مسمومیت با vitD منجر به هایپر کلسمی، هایپر فسفاتمی، calcinosis و دیگر علایم عمومی آسیب پذیر بودن نوزادان و کودکان کم سن و سال: UL for infants up to age 6 months: 1000 IU/day UL for infants 6 to 12 months: 1500 IU/d UL for 2-3 y: 2500 IU/d UL for 3-8 y: 3000 IU/d UL for >8y: 4000 IU/d

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/38/%D9%85%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA+%D8%A8%D8%A7+vitD+%D9%85%D9%86%D8%AC%D8%B1+%D8%A8%D9%87+%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%B1+%DA%A9%D9%84%D8%B3%D9%85%DB%8C%D8%8C+%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%B1+%D9%81%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C%D8%8C+calcinosis+%D9%88+%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1+%D8%B9%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%85+%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C.+%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8+%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1+%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86+%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86+%D9%88+%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86+%DA%A9%D9%85+%D8%B3%D9%86+%D9%88+%D8%B3%D8%A7%D9%84%3A.jpg”,
“name”: “مسمومیت با vitD منجر به هایپر کلسمی، هایپر فسفاتمی، calcinosis و دیگر علایم عمومی. آسیب پذیر بودن نوزادان و کودکان کم سن و سال:”,
“description”: “UL for infants up to age 6 months: 1000 IU/day. UL for infants 6 to 12 months: 1500 IU/d. UL for 2-3 y: 2500 IU/d. UL for 3-8 y: 3000 IU/d. UL for >8y: 4000 IU/d.”,
“width”: “800”
}

39

ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين Eنقش فيزيولوژيک مهم ترين آنتي اکسيدان محلول در چربي سلول منابع تنها در گياهان سنتز مي شود بهترين منبع روغنهاي گياهي منابع با اهميت کم: ميوه، سبزي، غلات

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/39/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+E.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين E”,
“description”: “نقش فيزيولوژيک. مهم ترين آنتي اکسيدان محلول در چربي سلول. منابع. تنها در گياهان سنتز مي شود. بهترين منبع روغنهاي گياهي. منابع با اهميت کم: ميوه، سبزي، غلات.”,
“width”: “800”
}

40

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_40.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

41

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_41.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

42

کمبود ويتامين E اختلال در سيستم عصبي-عضلاني، عروقي و توليد مثلپيشرفت کمبود 5 تا 10 سال طول مي کشد از بين رفتن رفلکس عميق تاندونها، اختلال در احساس موقعيت و ارتعاش، تغيير در تعادل و هماهنگي، ضعف عضلات و اختلالات بينايي کمبود در سطح سلولي: افزايش پراکسيداسيون ليپيدها در غشا: جراحت و نکروز سريعتر عدم انتقال از جفت: سطح بافتي پايين در نوزادان تازه متولد شده در معرض خطر بودن نوزادان نارس

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/42/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+E+%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%B3%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D9%85+%D8%B9%D8%B5%D8%A8%D9%8A-%D8%B9%D8%B6%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%8A%D8%8C+%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%82%D9%8A+%D9%88+%D8%AA%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%AF+%D9%85%D8%AB%D9%84.jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين E اختلال در سيستم عصبي-عضلاني، عروقي و توليد مثل”,
“description”: “پيشرفت کمبود 5 تا 10 سال طول مي کشد. از بين رفتن رفلکس عميق تاندونها، اختلال در احساس موقعيت و ارتعاش، تغيير در تعادل و هماهنگي، ضعف عضلات و اختلالات بينايي. کمبود در سطح سلولي: افزايش پراکسيداسيون ليپيدها در غشا: جراحت و نکروز سريعتر. عدم انتقال از جفت: سطح بافتي پايين در نوزادان تازه متولد شده. در معرض خطر بودن نوزادان نارس.”,
“width”: “800”
}

43

ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين Kعملکرد داراي نقش در لخته شدن خون، تشکيل استخوان (نقش در از دست رفتن استخوان پيري) و تنظيم چندين سيستم آنزيمي از جمله تنظيم آنزيمهاي درگير در متابوليسم اسفنگوليپيدها در مغز داراي نقش در بيماريهاي قلبي عروقي و تنظيم التهاب منابع سبزيجات برگي سبز رنگ محصولات حاوي روغنهاي گياهي لبنيات، گوشتها، تخم مرغ و فست فودها حاوي مقادير متغير ولي مهم از نظر فيزيولوژيکي ميوه و غلات داراي مقادير متغير ميوه جات و غلات حاوي مقدار نسبتا کم شير مادر حاوي ويتامين K کم و ناکافي براي تامين نياز کودک تا 6 ماهگي

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/43/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+K.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در چربي ويتامين K”,
“description”: “عملکرد. داراي نقش در لخته شدن خون، تشکيل استخوان (نقش در از دست رفتن استخوان پيري) و تنظيم چندين سيستم آنزيمي از جمله تنظيم آنزيمهاي درگير در متابوليسم اسفنگوليپيدها در مغز. داراي نقش در بيماريهاي قلبي عروقي و تنظيم التهاب. منابع. سبزيجات برگي سبز رنگ. محصولات حاوي روغنهاي گياهي. لبنيات، گوشتها، تخم مرغ و فست فودها حاوي مقادير متغير ولي مهم از نظر فيزيولوژيکي. ميوه و غلات داراي مقادير متغير. ميوه جات و غلات حاوي مقدار نسبتا کم. شير مادر حاوي ويتامين K کم و ناکافي براي تامين نياز کودک تا 6 ماهگي.”,
“width”: “800”
}

44

K1

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/44/K1.jpg”,
“name”: “K1”,
“description”: “K1”,
“width”: “800”
}

45

K2

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/45/K2.jpg”,
“name”: “K2”,
“description”: “K2”,
“width”: “800”
}

46

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_46.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

47

کمبود ويتامين K خونريزي: آنمي کشنده و هيپوپروترومبينميکمبود آن نادر است کمبود در صورت سوجذب چربي، تخريب فلور روده در درمان مزمن با آنتي بيوتيک، بيماري کبدي انتقال ضعيف جفتي دريافت ناکافي در افراد مسن: افزايش بروز شکستگيهاي استخواني

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/47/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+K+%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%B1%D9%8A%D8%B2%D9%8A%3A+%D8%A2%D9%86%D9%85%D9%8A+%DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87+%D9%88+%D9%87%D9%8A%D9%BE%D9%88%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A8%D9%8A%D9%86%D9%85%D9%8A.jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين K خونريزي: آنمي کشنده و هيپوپروترومبينمي”,
“description”: “کمبود آن نادر است. کمبود در صورت سوجذب چربي، تخريب فلور روده در درمان مزمن با آنتي بيوتيک، بيماري کبدي. انتقال ضعيف جفتي. دريافت ناکافي در افراد مسن: افزايش بروز شکستگيهاي استخواني.”,
“width”: “800”
}

48

ويتامين محلول در آب: تيامينعملکرد: داراي نقش مهم در متابوليسم کربوهيدرات و عملکرد عصبي منابع: غني ترين منبع مخمرها و کبد دانه هاي کامل غلات منابع مهمي هستند تيامين در غذاهاي گياهي در شکل آزاد و در غذاهاي حيواني به صورت تيامين دي فسفات است که بازدهي بالا دارد

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/48/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: تيامين”,
“description”: “عملکرد: داراي نقش مهم در متابوليسم کربوهيدرات و عملکرد عصبي. منابع: غني ترين منبع مخمرها و کبد. دانه هاي کامل غلات منابع مهمي هستند. تيامين در غذاهاي گياهي در شکل آزاد و در غذاهاي حيواني به صورت تيامين دي فسفات است که بازدهي بالا دارد.”,
“width”: “800”
}

49

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_49.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

50

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_50.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

51

ويتامين محلول در آب: تيامينکمبود: بي اشتهايي، کاهش وزن، ظهور علايم قلبي و عصبي، در نهايت بري بري بري بري: گيجي، اتلاف عضلات، ادم (در بري بري مرطوب)، نوروپاتي محيطي، تاکي کاردي، بزرگ شدن قلب و نارسايي قلبي و احتقان ريوي (در بري بري مرطوب) بری بری خشک به همراه محدودیت انرژی و بی تحرکی بری بری مرطوب: همراه با مصرف بالای کربوهیدرات و فعالیت فیزیکی شدید، ادم به علت نارسایی قلب و احتقان ریوی نبود ThDP: عدم تبدیل پیروات به استیل کوآ: عدم ورود به TCA: محدودیت انرژی عضله ی قلب: نارسایی قلبی ظهور تغییرات بیوشمیایی بیانگر کمبود تیامین قبل از علایم آشکار کمبود: کاهش فعالیت ترانس کتولاز اریتروسیتی، تیامین خون و سرم و کاهش دفع ادراری تیامین

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/51/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: تيامين”,
“description”: “کمبود: بي اشتهايي، کاهش وزن، ظهور علايم قلبي و عصبي، در نهايت بري بري. بري بري: گيجي، اتلاف عضلات، ادم (در بري بري مرطوب)، نوروپاتي محيطي، تاکي کاردي، بزرگ شدن قلب و نارسايي قلبي و احتقان ريوي (در بري بري مرطوب) بری بری خشک به همراه محدودیت انرژی و بی تحرکی. بری بری مرطوب: همراه با مصرف بالای کربوهیدرات و فعالیت فیزیکی شدید، ادم به علت نارسایی قلب و احتقان ریوی. نبود ThDP: عدم تبدیل پیروات به استیل کوآ: عدم ورود به TCA: محدودیت انرژی عضله ی قلب: نارسایی قلبی. ظهور تغییرات بیوشمیایی بیانگر کمبود تیامین قبل از علایم آشکار کمبود: کاهش فعالیت ترانس کتولاز اریتروسیتی، تیامین خون و سرم و کاهش دفع ادراری تیامین.”,
“width”: “800”
}

52

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_52.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

53

ويتامين محلول در آب: تيامينکمبود: احتمال کمبود در الکليها به علت مصرف کم غذاهاي حاوي تيامين، سوجذب تيامين و نياز زياد به تيامين در متابوليسم و سم زدايي اتانول کمبود در صورت مصرف برنج به عنوان اصلي ترين غذا مصرف ماهی خام و دیگر غذاهای حاوی تیامیناز مصرف شیر خشکی که با تیامین غنی نشده است: بری بری نوزادی: شروع ناگهانی علایم با نارسایی قلبی و سیانوز پاسخ به درمان با تیامین مخصوصا اگر آسیب عصبی و درگیری قلب بیشتر نباشد آسيب پذير بودن افراد مسن به کمبود به علت رژيم غذايي فقير از تيامين و مصرف درازمدت ديورتيکها در معرض خطر بودن افرادي که عمل جراحي باي پس معده انجام داده اند کمبود ممکن است منجر به سندرم ورنيکه-کورساکوف شود: از اغتشاش فکري خفيف تا کما اختلال ارثي ترانس کتولاز نيز منجر به علايم کمبود ميشود

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/53/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: تيامين”,
“description”: “کمبود: احتمال کمبود در الکليها به علت مصرف کم غذاهاي حاوي تيامين، سوجذب تيامين و نياز زياد به تيامين در متابوليسم و سم زدايي اتانول. کمبود در صورت مصرف برنج به عنوان اصلي ترين غذا. مصرف ماهی خام و دیگر غذاهای حاوی تیامیناز. مصرف شیر خشکی که با تیامین غنی نشده است: بری بری نوزادی: شروع ناگهانی علایم با نارسایی قلبی و سیانوز. پاسخ به درمان با تیامین مخصوصا اگر آسیب عصبی و درگیری قلب بیشتر نباشد. آسيب پذير بودن افراد مسن به کمبود به علت رژيم غذايي فقير از تيامين و مصرف درازمدت ديورتيکها. در معرض خطر بودن افرادي که عمل جراحي باي پس معده انجام داده اند. کمبود ممکن است منجر به سندرم ورنيکه-کورساکوف شود: از اغتشاش فکري خفيف تا کما. اختلال ارثي ترانس کتولاز نيز منجر به علايم کمبود ميشود.”,
“width”: “800”
}

54

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_54.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

55

بری بری

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/55/%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D8%B1%DB%8C.jpg”,
“name”: “بری بری”,
“description”: “بری بری”,
“width”: “800”
}

56

بری بری نوزادی

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/56/%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C.jpg”,
“name”: “بری بری نوزادی”,
“description”: “بری بری نوزادی”,
“width”: “800”
}

57

ويتامين محلول در آب: ريبوفلاوينعملکرد فيزيولوژيکي ضروري براي متابوليسم کربوهيدراتها، اسيدهاي آمينه و چربي و کمک به دفاع آنتي اکسيداني ضروري براي تبديل ويتامين B6 به فرم فعال ضروري براي سنتز نياسين از تريپتوفان مکمل B2 باعث حفاظت در مقابل کاتاراکت منابع سبزيجات با برگ سبز داراي رشد سريع مقدار متوسط ولي داراي اهميت فيزيولوژيکي گوشت و محصولات لبني در تامين B2

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/57/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%B1%D9%8A%D8%A8%D9%88%D9%81%D9%84%D8%A7%D9%88%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: ريبوفلاوين”,
“description”: “عملکرد فيزيولوژيکي. ضروري براي متابوليسم کربوهيدراتها، اسيدهاي آمينه و چربي و کمک به دفاع آنتي اکسيداني. ضروري براي تبديل ويتامين B6 به فرم فعال. ضروري براي سنتز نياسين از تريپتوفان. مکمل B2 باعث حفاظت در مقابل کاتاراکت. منابع. سبزيجات با برگ سبز داراي رشد سريع. مقدار متوسط ولي داراي اهميت فيزيولوژيکي گوشت و محصولات لبني در تامين B2.”,
“width”: “800”
}

58

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_58.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

59

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_59.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

60

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_60.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

61

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_61.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

62

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_62.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

63

کمبود ويتامين B2 به علت نقش اساسي آن در متابوليسم علايم کمبود آن ابتدا در بافتهاي با ترن اور سلولي بالا مثل پوست و اپي تليال ديده ميشود ظهور علايم کمبود بعد از چند ماه پس از تخليه ي ويتامين علايم اوليه: فتوفوبيا، پارگي، سوزش و خارش چشم، از بين رفتن دقت چشم، زخم و سوزش لبها، دهان و زبان علايم پيشرفته: پارگي لبها، ترک برداشتن پوست در گوشه ي دهان احتمال ظهور کمبود به صورت: جوشهاي چرب در چينهاي nasolabial، بيضه و دستگاه تناسلي زن، زبان ملتهب و به رنگ ارغواني، رشد بيشتر مويرگها در اطرف قرنيه و نوروپاتي محيطي

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/63/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B2+%D8%A8%D9%87+%D8%B9%D9%84%D8%AA+%D9%86%D9%82%D8%B4+%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%D9%8A+%D8%A2%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%B3%D9%85+%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%85+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%A2%D9%86+%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D8%AF%D8%A7+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D8%A8%D8%A7+%D8%AA%D8%B1%D9%86+%D8%A7%D9%88%D8%B1+%D8%B3%D9%84%D9%88%D9%84%D9%8A+%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7+%D9%85%D8%AB%D9%84+%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA+%D9%88+%D8%A7%D9%BE%D9%8A+%D8%AA%D9%84%D9%8A%D8%A7%D9%84+%D8%AF%D9%8A%D8%AF%D9%87+%D9%85%D9%8A%D8%B4%D9%88%D8%AF..jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين B2 به علت نقش اساسي آن در متابوليسم علايم کمبود آن ابتدا در بافتهاي با ترن اور سلولي بالا مثل پوست و اپي تليال ديده ميشود.”,
“description”: “ظهور علايم کمبود بعد از چند ماه پس از تخليه ي ويتامين. علايم اوليه: فتوفوبيا، پارگي، سوزش و خارش چشم، از بين رفتن دقت چشم، زخم و سوزش لبها، دهان و زبان. علايم پيشرفته: پارگي لبها، ترک برداشتن پوست در گوشه ي دهان. احتمال ظهور کمبود به صورت: جوشهاي چرب در چينهاي nasolabial، بيضه و دستگاه تناسلي زن، زبان ملتهب و به رنگ ارغواني، رشد بيشتر مويرگها در اطرف قرنيه و نوروپاتي محيطي.”,
“width”: “800”
}

64

burning of lips, mouth, and tongue.

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/64/burning+of+lips%2C+mouth%2C+and+tongue..jpg”,
“name”: “burning of lips, mouth, and tongue.”,
“description”: “burning of lips, mouth, and tongue.”,
“width”: “800”
}

65

fissuring of the lips (cheilosis)

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/65/fissuring+of+the+lips+%28cheilosis%29.jpg”,
“name”: “fissuring of the lips (cheilosis)”,
“description”: “fissuring of the lips (cheilosis)”,
“width”: “800”
}

66

angular stomatitis

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/66/angular+stomatitis.jpg”,
“name”: “angular stomatitis”,
“description”: “angular stomatitis”,
“width”: “800”
}

67

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_67.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

68

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_68.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

69

ویتامین B2 دخالت کمبود ويتامين B2 در ايجاد کاتاراکت در صورت همراه شدن با کمبود ديگر ويتامينها فتوتراپي کودکان منجر به کمبود ميشود در غير موارد گفته شده کمبود ريبوفلاوين به همرا کمبود ديگر ويتامينهاي محلول در آب مثل تيامين و نياسين مخصوصا در افراد سوتغذيه اي روي ميدهد ارتباط معکوس کوچکي بين ريبوفلاوين دريافتي و خطر سرطان معده وجود دارد اندازه گیری سطح B2 با بررسی سطح گلوتاتیون ردوکتاز اریتروسیت که نیاز به FAD دارد و گلوتاتیون اکسید را به گلوتاتیون احیا تبدیل می کند

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/69/%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+B2+%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AA+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B2+%D8%AF%D8%B1+%D8%A7%D9%8A%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AA+%D8%AF%D8%B1+%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA+%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87+%D8%B4%D8%AF%D9%86+%D8%A8%D8%A7+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%AF%D9%8A%DA%AF%D8%B1+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7.+%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%BE%D9%8A+%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86+%D9%85%D9%86%D8%AC%D8%B1+%D8%A8%D9%87+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%85%D9%8A%D8%B4%D9%88%D8%AF..jpg”,
“name”: “ویتامین B2 دخالت کمبود ويتامين B2 در ايجاد کاتاراکت در صورت همراه شدن با کمبود ديگر ويتامينها. فتوتراپي کودکان منجر به کمبود ميشود.”,
“description”: “در غير موارد گفته شده کمبود ريبوفلاوين به همرا کمبود ديگر ويتامينهاي محلول در آب مثل تيامين و نياسين مخصوصا در افراد سوتغذيه اي روي ميدهد. ارتباط معکوس کوچکي بين ريبوفلاوين دريافتي و خطر سرطان معده وجود دارد. اندازه گیری سطح B2 با بررسی سطح گلوتاتیون ردوکتاز اریتروسیت که نیاز به FAD دارد و گلوتاتیون اکسید را به گلوتاتیون احیا تبدیل می کند.”,
“width”: “800”
}

70

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_70.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

71

ويتامين محلول در آب: نياسينضروري براي توليد انرژي و متابوليسم: نقش مهم در مکانيسمهاي ترميم DNA و پايداري ژن تاثير روي استرس اکسيداتيو دخالت در بقا و مرگ سلول محافظ سلولي قوي در برابر انواع بيماريها احتمال ايفاي نقش در آلزايمر، پارکينسون، پيري، ديابت، سرطان و ايسکمي مغزي

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/71/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%86%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: نياسين”,
“description”: “ضروري براي توليد انرژي و متابوليسم: نقش مهم در مکانيسمهاي ترميم DNA و پايداري ژن. تاثير روي استرس اکسيداتيو. دخالت در بقا و مرگ سلول. محافظ سلولي قوي در برابر انواع بيماريها. احتمال ايفاي نقش در آلزايمر، پارکينسون، پيري، ديابت، سرطان و ايسکمي مغزي.”,
“width”: “800”
}

72

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_72.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

73

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_73.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

74

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_74.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

75

منابع نياسين گوشتهاي بدون چرب، مرغ ماهي، بادام زميني و مخمرهاشير و تخم مرغ حاوي نياسين کم ولي حاوي تريپتوفان بالا که پيش ساز نياسين است

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/75/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D9%86%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D9%86+%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D8%8C+%D9%85%D8%B1%D8%BA+%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%8A%D8%8C+%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85+%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%8A+%D9%88+%D9%85%D8%AE%D9%85%D8%B1%D9%87%D8%A7.jpg”,
“name”: “منابع نياسين گوشتهاي بدون چرب، مرغ ماهي، بادام زميني و مخمرها”,
“description”: “شير و تخم مرغ حاوي نياسين کم ولي حاوي تريپتوفان بالا که پيش ساز نياسين است.”,
“width”: “800”
}

76

DRI 60 mg تریپتوفان معادل 1 mg نیاسین است.

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/76/DRI+60+mg+%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%BE%D8%AA%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86+%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84+1+mg+%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%86+%D8%A7%D8%B3%D8%AA..jpg”,
“name”: “DRI 60 mg تریپتوفان معادل 1 mg نیاسین است.”,
“description”: “DRI 60 mg تریپتوفان معادل 1 mg نیاسین است.”,
“width”: “800”
}

77

کمبود نياسين شروع علايم با ضعف عضلاني، بي اشتهايي، عدم هضم و بثورات پوستي کمبود شديد: پلاگر: درماتيت (Dermatitis)، جنون (Dementia) و اسهال (Diarrhea) (3D)، رعشه، زبان گوشتي، زبان زخم تغييرات پوستي غالبترين علايم است در معرض قرار گرفتن پوست: ترک برداشتن، رنگي شدن، درماتيت پوسته پوسته علايم مربوط به سيستم عصبي مرکزي: گيجي، اختلال در جهت يابي، التهاب نوروني ناهنجاريهاي گوارشي: سوزش و التهاب غشاهاي موکوسي دهان و GI پلاگر درمان نشده: مرگ (Death) چهارمين D

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/77/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%86%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D9%86+%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9+%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%85+%D8%A8%D8%A7+%D8%B6%D8%B9%D9%81+%D8%B9%D8%B6%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%8A%D8%8C+%D8%A8%D9%8A+%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%8A%D9%8A%D8%8C+%D8%B9%D8%AF%D9%85+%D9%87%D8%B6%D9%85+%D9%88+%D8%A8%D8%AB%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%AA+%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%8A.+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%B4%D8%AF%D9%8A%D8%AF%3A+%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%AF%D8%B1%3A.jpg”,
“name”: “کمبود نياسين شروع علايم با ضعف عضلاني، بي اشتهايي، عدم هضم و بثورات پوستي. کمبود شديد: پلاگر:”,
“description”: “درماتيت (Dermatitis)، جنون (Dementia) و اسهال (Diarrhea) (3D)، رعشه، زبان گوشتي، زبان زخم. تغييرات پوستي غالبترين علايم است. در معرض قرار گرفتن پوست: ترک برداشتن، رنگي شدن، درماتيت پوسته پوسته. علايم مربوط به سيستم عصبي مرکزي: گيجي، اختلال در جهت يابي، التهاب نوروني. ناهنجاريهاي گوارشي: سوزش و التهاب غشاهاي موکوسي دهان و GI. پلاگر درمان نشده: مرگ (Death) چهارمين D.”,
“width”: “800”
}

78

کمبود نياسين افراد مبتلا به پلاگر معمولا داراي علايم کمبود ريبوفلاوين نيز هستند افراد مبتلا به پلاگر به احتمال زياد داراي رژيم غذايي خيلي فقيري هم از بابت نياسين و هم از بابت پروتئين و ديگر نوترينتها هستند معتبرترین روش بررسی سطح نیاسین اندازه گیری دفع ادراری متابولیتهای متیله ی آن مثل متیل نیکوتین آمید و متیل پریدون کربوکسامید است

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/78/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%86%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D9%86+%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7+%D8%A8%D9%87+%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%AF%D8%B1+%D9%85%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%84%D8%A7+%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%8A+%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%85+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%B1%D9%8A%D8%A8%D9%88%D9%81%D9%84%D8%A7%D9%88%D9%8A%D9%86+%D9%86%D9%8A%D8%B2+%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF..jpg”,
“name”: “کمبود نياسين افراد مبتلا به پلاگر معمولا داراي علايم کمبود ريبوفلاوين نيز هستند.”,
“description”: “افراد مبتلا به پلاگر به احتمال زياد داراي رژيم غذايي خيلي فقيري هم از بابت نياسين و هم از بابت پروتئين و ديگر نوترينتها هستند. معتبرترین روش بررسی سطح نیاسین اندازه گیری دفع ادراری متابولیتهای متیله ی آن مثل متیل نیکوتین آمید و متیل پریدون کربوکسامید است.”,
“width”: “800”
}

79

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_79.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

80

ويتامين محلول در آب: اسيد پانتوتنيکنقش فيزيولوژيک: داراي نقش حياتي در متابوليسم منابع غني: گوشت، مخصوصا کبد و قلب منابع خوب: قارچ، بروکلي، زرده ي تخم مرغ، شير کم چرب کمبود: اختلال در سنتز چربي و توليد انرژي کمبود در سوتغذيه ي شديد ديده ميشود علايم: به خواب رفتگي انگشتان و کف پا، احساس سوزش در پا، افسردگي، خستگي، بي خوابي و ضعف

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/80/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D8%AF+%D9%BE%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%88%D8%AA%D9%86%D9%8A%DA%A9.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: اسيد پانتوتنيک”,
“description”: “نقش فيزيولوژيک: داراي نقش حياتي در متابوليسم. منابع. غني: گوشت، مخصوصا کبد و قلب. منابع خوب: قارچ، بروکلي، زرده ي تخم مرغ، شير کم چرب. کمبود: اختلال در سنتز چربي و توليد انرژي. کمبود در سوتغذيه ي شديد ديده ميشود. علايم: به خواب رفتگي انگشتان و کف پا، احساس سوزش در پا، افسردگي، خستگي، بي خوابي و ضعف.”,
“width”: “800”
}

81

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_81.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

82

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_82.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

83

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_83.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

84

ويتامين محلول در آب: ويتامين B6نقش فيزيولوژيک: در متابوليسم اسيدهاي آمينه در سنتز و کاتابوليسم نوروترنسميترها (سنتز سروتونين، اپي نفرين، نوراپي نفرين، گابا و هيستامين) در گليکوژنوليز، بيوسنتز اسفنگوليپيدها در ميلين، متابوليسم هم و استروئيدها در تبديل تريپتوفان به نياسين

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/84/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B6.jpg”,
“name”: “ويتامين محلول در آب: ويتامين B6”,
“description”: “نقش فيزيولوژيک: در متابوليسم اسيدهاي آمينه. در سنتز و کاتابوليسم نوروترنسميترها (سنتز سروتونين، اپي نفرين، نوراپي نفرين، گابا و هيستامين) در گليکوژنوليز، بيوسنتز اسفنگوليپيدها در ميلين، متابوليسم هم و استروئيدها. در تبديل تريپتوفان به نياسين.”,
“width”: “800”
}

85

منابع ويتامين B6 تامين از منابع غذايي و تخمير ميکروبي در رودهمنابع غني: گوشتها، غلات کامل (مخصوصا گندم)، سبزيجات و دانه هاي روغني منابع حيواني داراي زيست فراهمي بالا

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/85/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B6+%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+%D8%A7%D8%B2+%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D8%BA%D8%B0%D8%A7%D9%8A%D9%8A+%D9%88+%D8%AA%D8%AE%D9%85%D9%8A%D8%B1+%D9%85%D9%8A%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%8A+%D8%AF%D8%B1+%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87.jpg”,
“name”: “منابع ويتامين B6 تامين از منابع غذايي و تخمير ميکروبي در روده”,
“description”: “منابع غني: گوشتها، غلات کامل (مخصوصا گندم)، سبزيجات و دانه هاي روغني. منابع حيواني داراي زيست فراهمي بالا.”,
“width”: “800”
}

86

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_86.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

87

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_87.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

88

کمبود ويتامين B6 تغييرات درماتولوژيکي و نورولوژيکي از قبيل ضعف، خواب آلودگي، نوروپاتي محيطي، پاره شدن لب (cheilosis)، التهاب زبان، التهاب دهان، اختلال در ايمني، صرع احتمال ايجاد کمبود با دارو مثل ايزونيازيد افزايش نياز در بيماري سلياک به علت سو جذب و دياليز

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/88/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B6.jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين B6”,
“description”: “تغييرات درماتولوژيکي و نورولوژيکي از قبيل ضعف، خواب آلودگي، نوروپاتي محيطي، پاره شدن لب (cheilosis)، التهاب زبان، التهاب دهان، اختلال در ايمني، صرع. احتمال ايجاد کمبود با دارو مثل ايزونيازيد. افزايش نياز در بيماري سلياک به علت سو جذب و دياليز.”,
“width”: “800”
}

89

glossitis

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/89/glossitis.jpg”,
“name”: “glossitis”,
“description”: “glossitis”,
“width”: “800”
}

90

stomatitis

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/90/stomatitis.jpg”,
“name”: “stomatitis”,
“description”: “stomatitis”,
“width”: “800”
}

91

ويتامينهاي محلول در آب: فولاتنقش فيزيولوژيک کوآنزيم بسياري از آنزيمهاي آنابوليک در سنتز DNA و ترميم آن تبديل هموسیستئین به متیونین تشکيل WBC و RBC نقش در تقسيم سلولي و در نتيجه امبريوژنز پايين آوردن هموسيستئين در آلزايمر، پارکينسون و ديگر بيماريهاي عصبي رواني جلوگيري از نقص لوله ي عصبي

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/91/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در آب: فولات”,
“description”: “نقش فيزيولوژيک. کوآنزيم بسياري از آنزيمهاي آنابوليک. در سنتز DNA و ترميم آن. تبديل هموسیستئین به متیونین. تشکيل WBC و RBC. نقش در تقسيم سلولي و در نتيجه امبريوژنز. پايين آوردن هموسيستئين در آلزايمر، پارکينسون و ديگر بيماريهاي عصبي رواني. جلوگيري از نقص لوله ي عصبي.”,
“width”: “800”
}

92

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_92.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

93

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_93.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

94

منابع فولات منابع غني: کبد، قارچ، سبزيجات برگي سبز مثل اسفناج منابع خوب: گوشت بدون چربي، سيب زميني، نان کامل، آب پرتقال و لوبياها کمبود فولات: اختلال در بيوسنتز DNA و RNA و تقسيم سلولي با تظاهر بالا در سلولهاي با سرعت تکثير زياد مثل RBC، WBC، سلولهاي اپي تليال معده، روده، دستگاه ادراري و تناسلي علامت اولیه ی کمبود: افزایش قطعات هسته ای لوکوسیتهای پلی مورفونوکلئر علامت بعدی:آنمي مگالوبلاستيک و ماکروسيتيک علایم بعدی: ضعف عمومي، افسردگي، پلي نوروپاتي، ناهنجاريهاي پوستي و رشد کم

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/94/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D8%BA%D9%86%D9%8A%3A+%DA%A9%D8%A8%D8%AF%D8%8C+%D9%82%D8%A7%D8%B1%DA%86%D8%8C+%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D9%8A%D8%AC%D8%A7%D8%AA+%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%8A+%D8%B3%D8%A8%D8%B2+%D9%85%D8%AB%D9%84+%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%A7%D8%AC.+%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9+%D8%AE%D9%88%D8%A8%3A+%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA+%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86+%DA%86%D8%B1%D8%A8%D9%8A%D8%8C+%D8%B3%D9%8A%D8%A8+%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%8A%D8%8C+%D9%86%D8%A7%D9%86+%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%8C+%D8%A2%D8%A8+%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84+%D9%88+%D9%84%D9%88%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D9%87%D8%A7..jpg”,
“name”: “منابع فولات منابع غني: کبد، قارچ، سبزيجات برگي سبز مثل اسفناج. منابع خوب: گوشت بدون چربي، سيب زميني، نان کامل، آب پرتقال و لوبياها.”,
“description”: “کمبود فولات: اختلال در بيوسنتز DNA و RNA و تقسيم سلولي. با تظاهر بالا در سلولهاي با سرعت تکثير زياد مثل RBC، WBC، سلولهاي اپي تليال معده، روده، دستگاه ادراري و تناسلي. علامت اولیه ی کمبود: افزایش قطعات هسته ای لوکوسیتهای پلی مورفونوکلئر. علامت بعدی:آنمي مگالوبلاستيک و ماکروسيتيک. علایم بعدی: ضعف عمومي، افسردگي، پلي نوروپاتي، ناهنجاريهاي پوستي و رشد کم.”,
“width”: “800”
}

95

کمبود فولات هموسيستئنوريا (نقش فولات در تبدیل هموسیستئین به متیونین): بالا رفتن خطر بيماريهاي انسدادي قلب مفید بودن کاهش هموسیستئین در آلزایمر، پارکینسون، amyotrophic lateral sclerosis (ALS) و دیگر اختلالات عصبی روانی) کمبود خفیف آن شایعتر از کمبود آشکار عوامل خطر نقص لوله ی عصبی در جنین: پلی مورفیسم ژنی مادر و جنین(ژن آنزیم درگیر در متابولیسم هموسیستئین که وابسته به فولات است) و مقدار کم فولات دریافتی به عنوان: کاهش 70 درصدی آن با مکمل فولات

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/95/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%8A%D8%A7+%28%D9%86%D9%82%D8%B4+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D8%AF%D8%B1+%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84+%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A6%DB%8C%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D9%85%D8%AA%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%86%29%3A+%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7+%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86+%D8%AE%D8%B7%D8%B1+%D8%A8%D9%8A%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%8A+%D9%82%D9%84%D8%A8..jpg”,
“name”: “کمبود فولات هموسيستئنوريا (نقش فولات در تبدیل هموسیستئین به متیونین): بالا رفتن خطر بيماريهاي انسدادي قلب.”,
“description”: “مفید بودن کاهش هموسیستئین در آلزایمر، پارکینسون، amyotrophic lateral sclerosis (ALS) و دیگر اختلالات عصبی روانی) کمبود خفیف آن شایعتر از کمبود آشکار. عوامل خطر نقص لوله ی عصبی در جنین: پلی مورفیسم ژنی مادر و جنین(ژن آنزیم درگیر در متابولیسم هموسیستئین که وابسته به فولات است) و مقدار کم فولات دریافتی به عنوان: کاهش 70 درصدی آن با مکمل فولات.”,
“width”: “800”
}

96

کمبود فولات نقش مکمل L-methylfolate در پیشگیری از سرطانمثال: فنوتیپ C>T آلل ژن MTHFR: دارای رابطه با سرطان معده بررسی سطح فولات سرم با اندازه گیری فولات اریتروسیتها و بعضی وقتها به همراه اندازه گیری هموسیستئین پلاسما و تست آللهای ژنتیکی هموسيستئين بالا و فولات کم سرم در افراد پير: تغييرات شناختي کاهش مسموميت آرسنيک (بالا برنده ی خطر سرطان پوست و کیسه ی صفرا) با دور بالاي فولات به علت نقش فولات در متیلاسیون آرسنیک

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/96/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%86%D9%82%D8%B4+%D9%85%DA%A9%D9%85%D9%84+L-methylfolate+%D8%AF%D8%B1+%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86.jpg”,
“name”: “کمبود فولات نقش مکمل L-methylfolate در پیشگیری از سرطان”,
“description”: “مثال: فنوتیپ C>T آلل ژن MTHFR: دارای رابطه با سرطان معده. بررسی سطح فولات سرم با اندازه گیری فولات اریتروسیتها و بعضی وقتها به همراه اندازه گیری هموسیستئین پلاسما و تست آللهای ژنتیکی. هموسيستئين بالا و فولات کم سرم در افراد پير: تغييرات شناختي. کاهش مسموميت آرسنيک (بالا برنده ی خطر سرطان پوست و کیسه ی صفرا) با دور بالاي فولات به علت نقش فولات در متیلاسیون آرسنیک.”,
“width”: “800”
}

97

ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين B12نقش فيزيولوژيک: در متابوليسم پروپيونات، اسيدهاي آمينه و گروههای تک کربنه منابع: سنتز توسط ميکروبهاي روده ولي عدم جذب آن منابع غني: کبد، کليه، شير، تخم مرغ، ماهي، پنير و گوشت ماهيچه غذاهاي گياهي صرف در صورت آلوده شدن و يا سنتز ميکروبها ويتامين B12 دارند گياهخواران (نه lacto-ovo-vegeterians): در صورت عدم مصرف مکمل پس از 5 تا 6 سال سطح سرمي کمي دارند

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/97/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B12.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين B12”,
“description”: “نقش فيزيولوژيک: در متابوليسم پروپيونات، اسيدهاي آمينه و گروههای تک کربنه. منابع: سنتز توسط ميکروبهاي روده ولي عدم جذب آن. منابع غني: کبد، کليه، شير، تخم مرغ، ماهي، پنير و گوشت ماهيچه. غذاهاي گياهي صرف در صورت آلوده شدن و يا سنتز ميکروبها ويتامين B12 دارند. گياهخواران (نه lacto-ovo-vegeterians): در صورت عدم مصرف مکمل پس از 5 تا 6 سال سطح سرمي کمي دارند.”,
“width”: “800”
}

98

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_98.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

99

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_99.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

100

کمبود ويتامين B12 اختلال در تقسيم سلولي مخصوصا در سلولهاي با تکثير سريع مغز استخوان و موکوس روده از طريق توقف سنتز DNA آنمي مگالوبلاستيک کمبود فولات دادن مکمل فولات آنمی ناشی از کمبود vitB12 را برطرف می کند و علایم دیگر را نه. علايم نورولوژيک ناشي از دميلينه شدن خيلي ديرتر از آنمي روي ميدهد: بي حسي، خارش و سوزش پاها، سفتي و ضعف عمومي پاها، اختلال در تفکر و افسردگي پوست مومي، پوست و چشم با رنگ زرد ليمويي، زبان نرم، گوشتي و قرمز

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/100/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B12+%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%AA%D9%82%D8%B3%D9%8A%D9%85+%D8%B3%D9%84%D9%88%D9%84%D9%8A+%D9%85%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%D8%A7+%D8%AF%D8%B1+%D8%B3%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D8%A8%D8%A7+%D8%AA%DA%A9%D8%AB%D9%8A%D8%B1+%D8%B3%D8%B1%D9%8A%D8%B9+%D9%85%D8%BA%D8%B2+%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86+%D9%88+%D9%85%D9%88%DA%A9%D9%88%D8%B3+%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87+%D8%A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%D9%8A%D9%82+%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81+%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%B2+DNA..jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين B12 اختلال در تقسيم سلولي مخصوصا در سلولهاي با تکثير سريع مغز استخوان و موکوس روده از طريق توقف سنتز DNA.”,
“description”: “آنمي مگالوبلاستيک. کمبود فولات. دادن مکمل فولات آنمی ناشی از کمبود vitB12 را برطرف می کند و علایم دیگر را نه. علايم نورولوژيک ناشي از دميلينه شدن خيلي ديرتر از آنمي روي ميدهد: بي حسي، خارش و سوزش پاها، سفتي و ضعف عمومي پاها، اختلال در تفکر و افسردگي. پوست مومي، پوست و چشم با رنگ زرد ليمويي، زبان نرم، گوشتي و قرمز.”,
“width”: “800”
}

101

کمبود ويتامين B12 کمبود دراز مدت: آسيب دائمي عصبکمبود به علت مصرف کم غذاهاي حيواني و سوجذب شيوع کمبود در 15% افراد بالاي 65 سال به علت آتروفي معدي در نتيجه ي عفونت هليکوباکترپيلوري معمولترين علت کمبود سوجذب به خاطر توليد و ترشح ناکافي IF تاثیر پلی مورفیسم ژن ترانس کوبالامین در غلظت پلاسمایی vitB12 عموما تزریق کوبالامین توصیه میشود مفیدتر بودن کوبالامین دهانی در سوجذب غذا-کوبالامین شایع بودن کمبود vitB12 و شکستهای استخوانی در گیاهخوران: نیاز به مدیریت دقیق ايجاد يا تشديد کمبود با جراحيهاي مربوط به درمان چاقي سطح سرمی معیار خوبی برای کفایت vitB12 نیست دقیق بودن روش گران اندازه گیری متابولیتهای خونی متیل مالونیک اسید و هموسیستئین

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/101/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+B12+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B2+%D9%85%D8%AF%D8%AA%3A+%D8%A2%D8%B3%D9%8A%D8%A8+%D8%AF%D8%A7%D8%A6%D9%85%D9%8A+%D8%B9%D8%B5%D8%A8.jpg”,
“name”: “کمبود ويتامين B12 کمبود دراز مدت: آسيب دائمي عصب”,
“description”: “کمبود به علت مصرف کم غذاهاي حيواني و سوجذب. شيوع کمبود در 15% افراد بالاي 65 سال به علت آتروفي معدي در نتيجه ي عفونت هليکوباکترپيلوري. معمولترين علت کمبود سوجذب به خاطر توليد و ترشح ناکافي IF. تاثیر پلی مورفیسم ژن ترانس کوبالامین در غلظت پلاسمایی vitB12. عموما تزریق کوبالامین توصیه میشود. مفیدتر بودن کوبالامین دهانی در سوجذب غذا-کوبالامین. شایع بودن کمبود vitB12 و شکستهای استخوانی در گیاهخوران: نیاز به مدیریت دقیق. ايجاد يا تشديد کمبود با جراحيهاي مربوط به درمان چاقي. سطح سرمی معیار خوبی برای کفایت vitB12 نیست. دقیق بودن روش گران اندازه گیری متابولیتهای خونی متیل مالونیک اسید و هموسیستئین.”,
“width”: “800”
}

102

ويتامينهاي محلول در آب: بيوتيننقش فيزيولوژيکي کربوکسيلاسيون در متابوليسم تاثير در سطح رونويسي بعضي از آنزيمها منابع بادام زميني، بادام، پروتئين سويا، تخم مرغ، ماست و شير بدون چربي نقش باکتريهاي روده در تامين بيوتين بدن

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/102/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D8%A8%D9%8A%D9%88%D8%AA%D9%8A%D9%86.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در آب: بيوتين”,
“description”: “نقش فيزيولوژيکي. کربوکسيلاسيون در متابوليسم. تاثير در سطح رونويسي بعضي از آنزيمها. منابع. بادام زميني، بادام، پروتئين سويا، تخم مرغ، ماست و شير بدون چربي. نقش باکتريهاي روده در تامين بيوتين بدن.”,
“width”: “800”
}

103

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_103.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

104

کمبود بيوتين مصرف منظم سفيده ي تخم مرغ به علت دار بودن آويدين و اتصال آن به بيوتين موجب کمبود بيوتين ميشود (درماتيت شوره دار، آلوپسي و فلج) کمبود در صورت وجود اختلالات دستگاه گوارش مثل بيماريهاي التهابي روده و آکلريدي کمبود آنزيم بيوتينيداز که بيوتين را از پروتئين جدا و قابل جذب مي کند احتمال کمبود در افرادي که TPN ناقص دريافت مي کنند و کودکان تغذيه کننده از شير مادري که شيرش کمبود دارد علايم کمبود: درماتيت، گلوسيت (التهاب زبان)، بي اشتهايي، تهوع، افسردگي، استئاتوزيس کبدي و افزايش کلسترول خون

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/104/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%A8%D9%8A%D9%88%D8%AA%D9%8A%D9%86+%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81+%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%85+%D8%B3%D9%81%D9%8A%D8%AF%D9%87+%D9%8A+%D8%AA%D8%AE%D9%85+%D9%85%D8%B1%D8%BA+%D8%A8%D9%87+%D8%B9%D9%84%D8%AA+%D8%AF%D8%A7%D8%B1+%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86+%D8%A2%D9%88%D9%8A%D8%AF%D9%8A%D9%86+%D9%88+%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84+%D8%A2%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D8%A8%D9%8A%D9%88%D8%AA%D9%8A%D9%86+%D9%85%D9%88%D8%AC%D8%A8+%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D8%A8%D9%8A%D9%88%D8%AA%D9%8A%D9%86+%D9%85%D9%8A%D8%B4%D9%88%D8%AF+%28%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%AA%D9%8A%D8%AA+%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87+%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%8C+%D8%A2%D9%84%D9%88%D9%BE%D8%B3%D9%8A+%D9%88+%D9%81%D9%84%D8%AC%29.jpg”,
“name”: “کمبود بيوتين مصرف منظم سفيده ي تخم مرغ به علت دار بودن آويدين و اتصال آن به بيوتين موجب کمبود بيوتين ميشود (درماتيت شوره دار، آلوپسي و فلج)”,
“description”: “کمبود در صورت وجود اختلالات دستگاه گوارش مثل بيماريهاي التهابي روده و آکلريدي. کمبود آنزيم بيوتينيداز که بيوتين را از پروتئين جدا و قابل جذب مي کند. احتمال کمبود در افرادي که TPN ناقص دريافت مي کنند و کودکان تغذيه کننده از شير مادري که شيرش کمبود دارد. علايم کمبود: درماتيت، گلوسيت (التهاب زبان)، بي اشتهايي، تهوع، افسردگي، استئاتوزيس کبدي و افزايش کلسترول خون.”,
“width”: “800”
}

105

ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين Cنقش آن در سلامت سنتز کلاژن، کارنيتين آنتي اکسيدان ضروري در اکسيداسيون فنيل آلانين به تيروزين، تبديل فولات به تترا هيدروفولات، تبديل تريپتوفان به 5-هيدروکسي تريپتوفان و سروتونين، تشکيل نوراپي نفرين از دوپامين تسهيل جذب و ذخيره ي آهن ايجاد مقاومت به عفونت احتمال درمان سرماخوردگي با دوز بالاي آن و نه پيشگيري از علايم حفظ عملکرد طبيعي ريه مخصوصا در آسم منابع غني: ميوه جات، سبزيجات و گوشتهاي احشايي

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/105/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+C.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين C”,
“description”: “نقش آن در سلامت. سنتز کلاژن، کارنيتين. آنتي اکسيدان. ضروري در اکسيداسيون فنيل آلانين به تيروزين، تبديل فولات به تترا هيدروفولات، تبديل تريپتوفان به 5-هيدروکسي تريپتوفان و سروتونين، تشکيل نوراپي نفرين از دوپامين. تسهيل جذب و ذخيره ي آهن. ايجاد مقاومت به عفونت. احتمال درمان سرماخوردگي با دوز بالاي آن و نه پيشگيري از علايم. حفظ عملکرد طبيعي ريه مخصوصا در آسم. منابع غني: ميوه جات، سبزيجات و گوشتهاي احشايي.”,
“width”: “800”
}

106

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_106.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

107

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_107.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

108

ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين Cنقش آن در بيماري (تاثيرات کمبود آن) استرس اکسيداتيو اسکوروي در بزرگسالان يا Moeller-Barlow در کودکان جراحت در بافتهاي مزانشيمال، دير التيام يافتن زخم، ادم، خونريزي، ضعف استخوان، غضروف، دندان و بافتهاي پيوندي لثه ها متورم خونریزی کننده، افتادن دندانها، بی حالی، کوفتگی (fatigue)، دردهای روماتوئیدی در پاها، آتروفی عضلانی، تخریب پوست و انواعی از تغییرات روانی ظهور علايم 45 تا 80 روز پس از فقدان آن

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/108/%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%A8%3A+%D9%88%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%8A%D9%86+C.jpg”,
“name”: “ويتامينهاي محلول در آب: ويتامين C”,
“description”: “نقش آن در بيماري (تاثيرات کمبود آن) استرس اکسيداتيو. اسکوروي در بزرگسالان يا Moeller-Barlow در کودکان. جراحت در بافتهاي مزانشيمال، دير التيام يافتن زخم، ادم، خونريزي، ضعف استخوان، غضروف، دندان و بافتهاي پيوندي. لثه ها متورم خونریزی کننده، افتادن دندانها، بی حالی، کوفتگی (fatigue)، دردهای روماتوئیدی در پاها، آتروفی عضلانی، تخریب پوست و انواعی از تغییرات روانی. ظهور علايم 45 تا 80 روز پس از فقدان آن.”,
“width”: “800”
}

109

scurvy

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/109/scurvy.jpg”,
“name”: “scurvy”,
“description”: “scurvy”,
“width”: “800”
}

110

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_110.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

111

عوامل شبه ویتامینی در بدن ساخته میشود ولی در شرایط خاصی مکمل آنها مفید است کولین و بتائین کولین (2-hydroxy-N,N,N-trimethylenthanolamine): در لیسیتین، استیل کولین Betaine (N,N,N-trimethylglycine): در چغندر قند هر دو دارای نقش در متابولیسم کربن، هموسیستئین و چربی نقش بتائین در درمان هموسیستینمی و هموسیستینوریا نقش بتائین در پیشگیری از آسیب مغزی و کبدی الکل منابع غذایی حاوی لیسیتین منابع کولین هستند تاثیرگذاری کمبود کولین در بیماریهای کبدی، آترواسکلروز و اختلالات نورولوژیکی ارتباط بالا بودن نقص لوله ی عصبی با کمبود کولین علیرغم مکمل اسید فولیک کم بودن سطوح لیپید، گلیسروفسفوکولین، میواینوزیتول و بتائین در بیوپسی مراحل فعال و خاموش کولیت اولسراتیو (Metabonomics) دریافت کولین خوراکی: احتمال افزایش مقاومت در ورزشکاران در صورت کم بودن کولین غذا عدم ارتباط کولین و بتائین با سرطان تا امروز UL برای کولین 3.5 g/d

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/111/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84+%D8%B4%D8%A8%D9%87+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%AF%D9%86+%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87+%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF+%D9%88%D9%84%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7+%D8%AE%D8%A7%D8%B5%DB%8C+%D9%85%DA%A9%D9%85%D9%84+%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7+%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF+%D8%A7%D8%B3%D8%AA.+%DA%A9%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86+%D9%88+%D8%A8%D8%AA%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%86..jpg”,
“name”: “عوامل شبه ویتامینی در بدن ساخته میشود ولی در شرایط خاصی مکمل آنها مفید است. کولین و بتائین.”,
“description”: “کولین (2-hydroxy-N,N,N-trimethylenthanolamine): در لیسیتین، استیل کولین. Betaine (N,N,N-trimethylglycine): در چغندر قند. هر دو دارای نقش در متابولیسم کربن، هموسیستئین و چربی. نقش بتائین در درمان هموسیستینمی و هموسیستینوریا. نقش بتائین در پیشگیری از آسیب مغزی و کبدی الکل. منابع غذایی حاوی لیسیتین منابع کولین هستند. تاثیرگذاری کمبود کولین در بیماریهای کبدی، آترواسکلروز و اختلالات نورولوژیکی. ارتباط بالا بودن نقص لوله ی عصبی با کمبود کولین علیرغم مکمل اسید فولیک. کم بودن سطوح لیپید، گلیسروفسفوکولین، میواینوزیتول و بتائین در بیوپسی مراحل فعال و خاموش کولیت اولسراتیو (Metabonomics) دریافت کولین خوراکی: احتمال افزایش مقاومت در ورزشکاران در صورت کم بودن کولین غذا. عدم ارتباط کولین و بتائین با سرطان تا امروز. UL برای کولین 3.5 g/d.”,
“width”: “800”
}

112

کارنیتین ساخته شدن آن از لیزین در پستانداران و پرندگان با کمک ویتامین C 90% کارنیتین بدن در بافتهای عضلات محیطی کم بودن کارنیتین در منابع گیاهی و غنی بودن گوشت و لبنیات تخلیه ی کارنیتین بدن در همودیالیز، بیماریهای کبدی و نوزادان نارس و اختلالات ژنتیکی متابولیسم دادن مکمل: بهبود اکسیداسیون چربی: مفید در CVD و دیابت نوع 2

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/112/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86+%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87+%D8%B4%D8%AF%D9%86+%D8%A2%D9%86+%D8%A7%D8%B2+%D9%84%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D9%BE%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D9%88+%D9%BE%D8%B1%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%A7+%DA%A9%D9%85%DA%A9+%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86+C.+90%25+%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86+%D8%A8%D8%AF%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%B9%D8%B6%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7%DB%8C..jpg”,
“name”: “کارنیتین ساخته شدن آن از لیزین در پستانداران و پرندگان با کمک ویتامین C. 90% کارنیتین بدن در بافتهای عضلات محیطی.”,
“description”: “کم بودن کارنیتین در منابع گیاهی و غنی بودن گوشت و لبنیات. تخلیه ی کارنیتین بدن در همودیالیز، بیماریهای کبدی و نوزادان نارس و اختلالات ژنتیکی متابولیسم. دادن مکمل: بهبود اکسیداسیون چربی: مفید در CVD و دیابت نوع 2.”,
“width”: “800”
}

113

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_113.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

114

میواینوزیتول نقش در متابولیسم در قالب فسفاتیدیل اینوزیتولمنبع اسید آراشیدونیک برای سنتز ایکوزانوئیدها منبع پیامبرهای ثانویه با غلظت بالا در مغز و مایع مغزی نخاعی وجود دارد احتمال مفید بودن آن در درمان اختلال دوقطبی (bipolar disorder) ساخته شدن آن در پستانداران از گلوکز منابع غنی آن: میوه جات، غلات، سبزیجات، مغزها، حبوبات، گوشتهای ارگانی مثل دل و جگر اسید فیتیک = اینوزیتول هگزوفسفات

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/114/%D9%85%DB%8C%D9%88%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%84+%D9%86%D9%82%D8%B4+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85+%D8%AF%D8%B1+%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8+%D9%81%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%84+%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%84.jpg”,
“name”: “میواینوزیتول نقش در متابولیسم در قالب فسفاتیدیل اینوزیتول”,
“description”: “منبع اسید آراشیدونیک برای سنتز ایکوزانوئیدها. منبع پیامبرهای ثانویه. با غلظت بالا در مغز و مایع مغزی نخاعی وجود دارد. احتمال مفید بودن آن در درمان اختلال دوقطبی (bipolar disorder) ساخته شدن آن در پستانداران از گلوکز. منابع غنی آن: میوه جات، غلات، سبزیجات، مغزها، حبوبات، گوشتهای ارگانی مثل دل و جگر. اسید فیتیک = اینوزیتول هگزوفسفات.”,
“width”: “800”
}

115

میواینوزیتول نبود فیتاز در بدن: عدم تولید میواینوزیتول از فیتاتدر مطالعات اخیر: احتمال تاثیر مفید فیتات در کاهش قند و چربی خون (2009) تخلیه ی آن: بی اشتهایی، اختلالات درماتولوژیکی، لیپودیستروفی روده ای درمان جایگزین برای افسردگی مقاوم به درمان: دادن اینوزیتول، امگا 3، S- آدنوزیل L- متیونین و اسید فولیک (2010) انجام مطالعات در زمینه ی تاثیر اینوزیتول در خواب، اختلالات دوقطبی و اختلالات نورولوژیک

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/115/%D9%85%DB%8C%D9%88%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%84+%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%AF+%D9%81%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%B2+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%AF%D9%86%3A+%D8%B9%D8%AF%D9%85+%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF+%D9%85%DB%8C%D9%88%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%84+%D8%A7%D8%B2+%D9%81%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%AA.jpg”,
“name”: “میواینوزیتول نبود فیتاز در بدن: عدم تولید میواینوزیتول از فیتات”,
“description”: “در مطالعات اخیر: احتمال تاثیر مفید فیتات در کاهش قند و چربی خون (2009) تخلیه ی آن: بی اشتهایی، اختلالات درماتولوژیکی، لیپودیستروفی روده ای. درمان جایگزین برای افسردگی مقاوم به درمان: دادن اینوزیتول، امگا 3، S- آدنوزیل L- متیونین و اسید فولیک (2010) انجام مطالعات در زمینه ی تاثیر اینوزیتول در خواب، اختلالات دوقطبی و اختلالات نورولوژیک.”,
“width”: “800”
}

116

Ubiquinones گونه ی عمده coenzyme Q10 (COQ10) عملکرد در زنجیره ی تنفسیآنتی اکسیدان محلول در چربی سنتز کم آن به عنوان یکی از عوامل خطر بیماری قلبی مکمل: مفید در درمان کاردیومیوپاتی و نارسایی احتقانی قلب استفاده ی گسترده از آن و نیز آنالوگش به نام idebenone در درمان پارکینسون، هانتینگتون، ALS (Amyotrophic lateral sclerosis)، آتاکسی فردریچ و دیگر اختلالات میتوکندریایی کاهش آن پس از درمان با استاتینها و ایجاد میوتوکسیسیتی غنی ترین غذاها: روغن ماهی، مغزها، ماهی و گوشت

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/116/Ubiquinones+%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87+%DB%8C+%D8%B9%D9%85%D8%AF%D9%87+coenzyme+Q10+%28COQ10%29+%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF+%D8%AF%D8%B1+%D8%B2%D9%86%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%87+%DB%8C+%D8%AA%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C.jpg”,
“name”: “Ubiquinones گونه ی عمده coenzyme Q10 (COQ10) عملکرد در زنجیره ی تنفسی”,
“description”: “آنتی اکسیدان محلول در چربی. سنتز کم آن به عنوان یکی از عوامل خطر بیماری قلبی. مکمل: مفید در درمان کاردیومیوپاتی و نارسایی احتقانی قلب. استفاده ی گسترده از آن و نیز آنالوگش به نام idebenone در درمان پارکینسون، هانتینگتون، ALS (Amyotrophic lateral sclerosis)، آتاکسی فردریچ و دیگر اختلالات میتوکندریایی. کاهش آن پس از درمان با استاتینها و ایجاد میوتوکسیسیتی. غنی ترین غذاها: روغن ماهی، مغزها، ماهی و گوشت.”,
“width”: “800”
}

117

بیوفلاوونوئیدها بدون عملکرد متابولیکی مشخص کاهش شکنندگی مویرگهادارای پتانسیل فعالیت ضد اسکوروبوتیک ویتامین C احتمالا به علت خاصیت آنتی اکسیدانی ارتباط معوس بین رژیم غنی از آن و کاهش خطر CVD و بعضی از سرطانها such as quercetin, rutin, and hesperidin منابع عمده ی پیگمانهای قرمز، آبی و زرد غیر کارتنوئیدی

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/117/%D8%A8%DB%8C%D9%88%D9%81%D9%84%D8%A7%D9%88%D9%88%D9%86%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7+%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86+%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF+%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%88%D9%84%DB%8C%DA%A9%DB%8C+%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5+%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4+%D8%B4%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C+%D9%85%D9%88%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D9%87%D8%A7.jpg”,
“name”: “بیوفلاوونوئیدها بدون عملکرد متابولیکی مشخص کاهش شکنندگی مویرگها”,
“description”: “دارای پتانسیل فعالیت ضد اسکوروبوتیک ویتامین C احتمالا به علت خاصیت آنتی اکسیدانی. ارتباط معوس بین رژیم غنی از آن و کاهش خطر CVD و بعضی از سرطانها. such as quercetin, rutin, and hesperidin. منابع عمده ی پیگمانهای قرمز، آبی و زرد غیر کارتنوئیدی.”,
“width”: “800”
}

118

Questions

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://slideplayer.com/slide/8981128/27/images/118/Questions.jpg”,
“name”: “Questions”,
“description”: “Questions”,
“width”: “800”
}

119

{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“contentUrl”: “https://images.slideplayer.com/27/8981128/slides/slide_119.jpg”,
“name”: “”,
“description”: “”,
“width”: “800”
}

Queue theory.

Hyperlipidemia چربي مفيد = (چربي با تراكم بالا)HDL چربي كمي مضر = Triglyceride چربي خيلي مضر =LDL (چربي با تراكم كم)

توسط : دکتر سید رضا صمصام شریعت

معاونت درمان امور مامایی اردیبهشت 90. برای ثبت اطلاعات در برنامه نرم افزاری نظام مراقبت مرگ پریناتال ابتدا لازم است برنامه نرم افزار info-path وپرنیان.

بسم الله الرحمن الرحيم. دیسمنوره – مقدمه – انواع – علائم کلینیکی – تشخیص – درمان.

حسگر های نور Light sensor.

فاکتورهای مهم در ایجاد یک مقاله علمی

ارائه روشي براي شناسايي کاراکترهاي دستنويس، برپايه شبکه LVQ.

ARDS Dr. R. Bagheri Assistant professor of thoracic surgery MUMS.

Decision Tree.

شنت گذاري  .

پاسخ سیستم ایمنی به عوامل عفونی باکتریها و ویروسها

نام و نام خانوادگي : فريد ملازم 1 آزمايشکاه سيستم هاي هوشمند ( موضوع ارائه Process and Deployment Design.

مقسم هاي حجمي Volume metering devices سويا، بادام زميني، پنبه و غلات به صورت حجمي سنجش مي شوند تا دانه دانه بر اساس متوسط سطح هر بذر سنجش صورت مي گيرد.

© 2005 Prentice Hall Inc. All rights reserved. o r g a n i z a t i o n a l b e h a v i o r e l e v e n t h e d i t i o n.

آموزش به بیمار پس از جراحی جمجمه. بیمار پس از جراحی جمجمه لازم است نکاتی را جهت بهبودی هرچه بیشتر رعایت کند که در ذیل نکات مهم یادآوری می شود : – داروهای.

مديريت پروژه‌هاي فناوري اطلاعات فرآيند مديريت پروژه-مرحله برنامه‌ريزي تخصيص منابع.

مراحل مختلف اجرای يک برنامه

غده ی تیروئید یکی از غدد مهم بدن است که میزان سوخت و ساز انرژی بدن را تنظیم می کند. این غده شکلی شبیه پروانه دارد و در جلوی نای قرار گرفته است. غده ی تیروئید،

PSYCHOSOMATIC ( MIND-BODY) MEDICINE Hamid Afshar MD. Associate Professor of Psychiatry Psychosomatic Research Center

Similar presentations

© 2019 SlidePlayer.com Inc. All rights reserved.

كمبود بيوتينداز
كمبود بيوتينداز
9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *