اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی

مجازات کشف حجاب در خودرو
مجازات کشف حجاب در خودرو

لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید تا بتوانید دیدگاهی ارسال نمایید

لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید تا بتوانید سوال بپرسید

1 پاسخ

سلام

در صورتی که پیامک کشف حجاب بدون کد برای تذکر به شما داده شده، نیازی به هیچگونه پیگیری از سمت شما نیست.

مجازات کشف حجاب در خودرو

سلام. مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین/راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا

 

بعد از دریافت پیامک تذکر، در صورت تکرار پیامک زیر را دریافت می کنید که می بایست به کلانتری محل سکونت خود برای تعهد کتبی مراجعه کنید.

ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره…… در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف مدت 10 روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی  محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.

 

بعد از دریافت پیامک بالا، می بایست به کلانتری محل سکونت خود برای تعهد کتبی مراجعه کنید.

در صورت دریافت پیامک کد دار حاوی کد های 14، 15و… می بایست به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید.

کدهای پلیس امنیت اخلاقی:

چند نکته که قبل از مراجع به پلیس امنیت اخلاقی باید توجه داشته باشید:

 

در صورتیکه در تهران حضور دارید به پلیس امنیت اخلاقی فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) به آدرس زیر مراجعه کنید:

خ.وزراء-جنب پارک ساعی

تلفن تماس: 88712930 (ساعات کار تا 2 بعدازظهر می باشد)

شماره فکس: 88723151

مشاهده آدرس پلیس امنیت اخلاقی تهران خیابان وزرا برروی نقشه گوگل اینجا کلیک کنید.

در صورتی که در زمینه بیمه، مالیات و امور حقوقی نیاز به مشاوره تلفنی دارید، می تونید از مشاوره تلفنی بیدبرگ استفاده کنید.

مشاوره تلفنی

لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید تا بتوانید دیدگاهی ارسال نمایید

نگین باقری: درست ۸۴ سال پیش به دنبال اجرای کشف حجاب اجباری، زنان محجبه از سوار شدن بر کالاسکه و درشکه محروم شدند. اگرچه زمان زیادی از به کار گرفته شدن این سیاست تنبیهی برای حذف زنان محجبه می‌گذرد، اما آغاز اردیبهشت ماه امسال نیز این اتفاق به شکل دیگری تکرار شد.
«سرنشین/راننده خودروی شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. ظرف ۷۲ ساعت به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کنید». 
این خلاصه پیامکی بود که ظرف چند روز گذشته به چندین مالک خودرو ارسال شد. پیامکی که در نهایت صبح روز پنجشنبه، پنجم اردیبهشت، ترافیکی سنگین مقابل پلیس امنیت اخلاقی خیابان وزرا (خالداسلامبولی) به دنبال داشت. شلوغی صف به اندازه‌ای بود که مراجعه‌کننده‌هایی که ساعت ۵ صبح به دفتر امنیت رسیده بودند تا ۹/۵ صبح هنوز مدارک خود را تکمیل نکرده بودند. بعد از معطلی فراوان ابتدا تعدادی کاغذ بین حاضران پخش شد برای تعهد، اما بعد با افزایش جمعیت گفته شد دیگر نیازی به حضور افراد نیست.
این اولین بار نیست که پلیس راهنمایی و رانندگی با ارسال پیامک مالکان خودروها را به جرم کشف حجاب احضار می‌کند. پیش از این هم افرادی با دریافت این پیام مجبور به پرداخت خلافی خودرو و سپس دادن تعهد شده بودند. بنفشه که سال پیش یکی از این پیغام‌ها را دریافت کرده بود می‌گوید: «من بعد از دریافت اس ام اس به پلیس امنیت مراجعه نکردم. اما بعد از تکرار اصطلاحا کشف حجاب خودرویم را به مدت دو هفته توقیف کردند و مجبور شدم برای آزاد کردن خودرو خلافی‌ام را به سرعت پرداخت کنم». این پیامک‌ها به شکلی بوده که حتی بسیاری از دریافت‌کنندگان گفته‌اند مدت‌هاست خودروی خود را از پارکینگ بیرون نیاورده‌اند یا اصلا تا به حال زنی سوار خودرویشان نبوده است. برای مثال یکی از دریافت‌کنندگان این پیامک‌ها می‌گوید که مدت‌هاست به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بوده و خودرویش در پارکینگ است.

یک مشروعیت اضطراری

پیش از این در سال ۱۳۹۴ زمزمه تصویب جریمه برای خودروهای بدحجاب آغاز شده بود اما این قانون هیچ‌گاه قطعی نشد. با وجود اینکه از هیچ‌یک از حضار مراجعه‌کننده مبلغی به عنوان جریمه دریافت نشده اما برخی از شواهد نشان می‌دهد که درصورت تذکر دوباره به مالک، خودروی او متوقف شده و راهی جز پرداخت خلافی برای او باقی نمی‌ماند. به همین دلیل این پیش‌فرض منجر شده است که برخی از کاربران فضای مجازی این پیامک‌ها را راه حلی برای جبران کمبود درآمدهای نفتی بدانند. 
اگر از حادثه فاصله بگیریم و دقیق‌تر به آن نگاه کنیم نوعی ساز و کار اقتصادی پشت تمام این جریان‌ها پیدا خواهیم کرد؛ ساز و کاری که می‌تواند درآمدزایی جداگانه برای حکومت داشته باشد. ارسال گسترده این پیامک‌ها نشان می‌دهد سیاست پولی کردن مساله کشف حجاب برای دستگاه‌های دولتی-حکومتی از نوعی مشروعیت اضطراری برخوردار است. چرا که در میان بحران‌های اقتصادی نیروی پلیس با روش‌های قهری می‌تواند حتی از بی‌حجابی کسب درآمد کند. بنابراین اینگونه حتی ایده‌آل‌های شرعی که روزگاری احتمالا بهانه‌ای برای نوشتن قانون حجاب بوده‌اند به ضد خود تبدیل می‌شوند. از این جهت جریمه‌های کشف حجاب در مسیر همان سیاست اقتصادی است که زنان محجبه را روی جلد مجلات مد می‌آورد یا مراسم دختر شایسته مسلمان برگزار می‌کند. شرکت‌های لورئال، دولچه و گابانا و … از مارکتینگ حجاب پول در می‌آورند و دولت‌ها با جریمه کردن بدحجابی یا بی‌حجابی. 

احضار پیامکی  “کشف حجاب” حتی قانونی هم نیست
با وجود اینکه چند سالی است که فرماندهان ناجا دستور مبارزه با بی‌حجابی در خودروها را صادر کرده‌اند اما بررسی حقوقی آن نشان می‌دهد که این نوع برخورد پلیس حتی مسیرهای قانونی را هم دنبال نمی‌کند. یک کارشناس حقوقی در گفت‌گو با دیده‌بان آزار می‌گوید: «  پلیس اجازه دارد بعد از جمع‌آوری دلایل و شواهد، موارد بدحجابی را به دادستانی گزارش کند و منتظر دستور دادستان بماند. با این حال همه این مراحل هم باید در چهارچوب آیین دادرسی کیفری انجام و در نهایت پس از طی مراحل تحقیق در دادسرا، در صورت اثبات مجرمیت، حکم مجازات توسط دادگاه صادر شود. اما مشاهده می‌کنیم که این نوع برخورد با افرادی که در خودرو حجاب نداشته‌اند طبق قانون هم انجام نشده است». به گفته او اگرچه بر خلاف اصل صدور حکم توسط دادگاه و تفکیک قوه قضاییه از مجریه، و به انگیزه‌های مختلف ازجمله به خاطر کاهش تعداد پرونده‌ها در دادگاه‌ها درخصوص تخلفات رانندگی این اجازه به پلیس راهور داده شده تا تخلفات را شناسایی و بدون مراحل گفته شده قبض جریمه را صادر کند؛ اما بحث حجاب راننده یا سرنشینان اصلا جزئی از این موارد نیست.
این حقوقدان با اشاره به متن قانون بیان می‌کند: «بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی هرکس علناً در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد. این ماده یک تبصره دارد که بر اساس آن زنانی که بدون حجاب شرعی در انظار عمومی و معابر ظاهر شوند به حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند. یعنی چون در ماده قبلی شلاق در نظر گرفته شده در این تبصره شلاق حذف و جزای نقدی جایگزین شده است. متن قانون این اجازه را به پلیس داده که اگر فرد کاملا بدون حجاب ظاهر شد به عنوان اینکه جرمی صورت گرفته است با او برخورد کند. اما حتی همین نحوه برخورد پلیس بر اساس اصل حکومت قانون باید طبق ضوابطی انجام شود: «همه تشریفات آیین دادرسی، یعنی استفاده متهم از وکیل، انجام تحقیقات مقدماتی و ارسال پرونده به دادگاه برای حکم نهایی باید رعایت شود. نتیجه این است که ارسال پیامک مطابق آیین دادرسی کیفری نیست.»
به گفته این حقوقدان ارسال‌کنندگان این پیامک اگر این قصد را هم داشتند که افراد را احضار کنند، احضار طبق قانون شرایط خاصی دارد. احضار باید کتبی باشد، نوع اتهام در آن قید شده باشد، آدرس محلی که باید فرد در آن حاضر شود کامل باشد و به شخص اعلام کنند که حق داشتن وکیل دارد. یکی از نکات حقوقی مهم هنگام برخورد قانون با کشف حجاب این است که وقتی زنان می‌توانند بر اساس قانون به دلیل کشف حجاب مجازات شوند که عمدی بودن بی‌حجابی آنها احراز شود. این حقوقدان می‌گوید: «امروزه روسری‌های برخی از خانم‌ها به علت سبکی، وزش باد و … از سرشان می‌افتد. طبیعی است که ما نمی‌توانیم فرد را به دلیل بی‌حجابی به راحتی مجازات کنیم. یعنی برای نهادی که می‌خواهد زنی را به دلیل برداشتن حجاب اجباری مجازات کند سوءنیت باید احراز شود، که احراز آن هم نیازمند انجام مراحل تحقیقاتی جداگانه است».

ما برای بهبود خدمات خود از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم. جزئیات بیشتر را در صفحه “حفظ حریم خصوصی کاربران” در وبسایت دویچه وله بخوانید.

حسین رحیمی، رئيس ‌پلیس پایتخت ایران ارسال پیامک هشدارآمیز در مورد “کشف حجاب” در خودروها را تأیید کرد و از ادامه برخورد با “بدحجابی و بی‌حجابی در خودروهای شخصی” خبر داد.

در پی مراجعه تعداد زیادی از دریافت‌کنندگان پیامک “اخطار کشف حجاب” به پلیس “امنیت اخلاقی” در تهران رئیس پلیس پایتخت ایران ارسال این پیامک‌ها را تأیید کرد.

مجازات کشف حجاب در خودرو

به گزارش “رویداد۲۴”، حسین رحیمی از ادامه برخورد با “بدحجابی و بی‌حجابی در خودروهای شخصی” خبر داد و گفت: «مأموران پلیس در سطح شهر خودروهایی که در آن‌ها کشف حجاب می‌شود را شناسایی و با آنان برخورد می‌کنند.»

او از رصد افراد درون خودروها با “چشمان غیرمسلح” خبر داد و گفت: «پلیس البته اظهارات کسانی را که نسبت به این اتهام اعتراضی داشته باشند شنیده و در صورت اثبات بی‌گناهی آنان مشکلی نیست.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روز پنج‌شنبه، پنجم اردیبهشت تعداد زیادی از کسانی که در طول یک ماه گذشته پیامک‌هایی در رابطه با “کشف حجاب در خودرو” را دریافت کرده بودند در برابر ساختمان پلیس “امنیت اخلاقی” در خیابان وزرای تهران جمع شده و خواستار توضیح در این مورد شدند.

به گفته تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از دریافت‌کنندگان رانندگان مرد بودند و تعدادی هم گفته‌اند، در تاریخ اعلام‌شده این اخطار جایی دیگر بوده و در آن خودرو حضور نداشته‌اند.

حسین رحیمی می‌گوید، این اخطارها برای مالک اتومبیل‌های رصدشده ارسال شده است: «ممکن است کسانی که کشف حجاب کرده‌اند مسافر باشند اما پلیس امنیت اخلاقی در این زمینه راننده خودرو را می‌شناسد.»

او گفت: «کسانی که پیامک را دریافت کرده‌اند پس از مراجعه به پلیس امنیت با اخذ یک تعهد کتبی مرخص می‌شوند و در صورتی که برای بارهای بعدی این اقدام در خودروی آنان مشاهده شود نسبت به تشکیل پرونده و ارسال آن به مراجع قضایی اقدام می‌شود.»

پلیس امنیت اخلاقی ناجا در پیامک‌ها تأکید کرده که مالکان خودروها “به منظور جلوگیری از تکرار”جرم کشف حجاب” تذکر می‌گیرند. در این پیامک‌ها از مالکان خودروها خواسته شده ظرف ۷۲ ساعت جهت رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کنند.

به گفته برخی رسانه‌ها، روز پنج‌شنبه دائما بر جمعیت حاضر در خیابان وزرا افزوده می‌شد به طوری که این ازدحام در خیابان ترافیک ایجاد کرد. به گفته یکی از حاضران، پلیس بعد از زیاد شدن جمعیت حاضر شد و گفت، “تمام پیام‌های ارسال‌شده دیلیت شده و دیگر نیازی به حضور شما نیست.”

رئیس پلیس پایتخت نیز با اشاره به ازدحام مراجعه‌کنندگان به پلیس امنیت اخلاقی گفت: “این مراجعه بخوبی مدیریت شد و هم اکنون مشکلی وجود ندارد.»

 

حریم خصوصی یا عرصه عمومی؟ از سال گذشته این پرسش درباره داخل خودروها مطرح شده است. حالا وزیر کشور بدون اشاره به خصوصی یا عمومی بودن فضای داخل خودرو از لزوم برخورد با بی‌حجابی در آنجا سخن گفته است. (17.04.2018)
 

فرمانده سپاه قدس گیلان ضمن تأکید بر “برخورد عاقلانه” با مسئله حجاب، از تشکیل دو هزار “گروه مقاومت تذکر لسانی و عملی” در این استان خبر داد. به گفته فرمانده انتظامی گیلان امسال با بیش از ۲۸ هزار “بدحجاب” برخورد شده است.

حریم خصوصی یا عرصه عمومی؟ از سال گذشته این پرسش درباره داخل خودروها مطرح شده است. حالا وزیر کشور بدون اشاره به خصوصی یا عمومی بودن فضای داخل خودرو از لزوم برخورد با بی‌حجابی در آنجا سخن گفته است.

فرمانده سپاه شاهرود از دستگیری اعضای یک “شبکه آموزش رقص زومبا و شافل” خبر داد. بازداشت‌شدگان که چهار پسر و دو دخترند، به تلاش برای تغییر سبک زندگی جوانان و “قبح‌زدایی” از کشف حجاب متهم شده‌اند.

روحانی در نشست خبری گفت ایران همچنان به برجام پایبند است. ژاپن از ایران خواست که نقشی سازنده در خاورمیانه ایفا کند.
 

حل شدن مشکل “گل” در تیم ملی، کودک آزاری دینی، سخنگوی یازدهم، سوررئالیسم جنایی، قتل امام جمعه کازرون، اوپک ایران، همش ۱۲۸ رای؟ و تصاویر دستچین دیگری که این روزها باید در ایران می‌دیدید.
 

امسال تیم ملی فوتبال زنان کدام کشور بر جام قهرمانی جهان بوسه خواهد زد؟ برای آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی، ژاپن، آلمان و البته میزبان، فرانسه، بیشترین بخت پیش‌بینی می‌شود. هر چند فاکتور غافلگیری در فوتبال را نباید از نظر دور داشت.
 

© 2019 Deutsche Welle |
حریم خصوصی کاربران |
شناسنامه |
تماس
| نسخه موبایل

مجازات کشف حجاب در خودرو

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا گفت: در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می شوند.

به گزارش ایسنا سردار سلیمان ملک‌زاده درخصوص انتشار خبری در رسانه‌ها با عنوان “قانون حجاب را کامل اجرا کنید، اگر می توانید” اظهار کرد: در خبر منتشر شده به تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی اشاره و نوشته شده که “این تبصره مربوط به حجاب شرعی است که ربطی به داشتن و نداشتن روسری ندارد بر اساس آن بیرون بودن مو نیز اشکال دارد برای دختران ۹ سال و بیشتر هم باید اجرا شود اگر می توانید اجرا کنید و اگر نمی توان اجرا کرد پس اصلاح کنید ….” این در حالی است که در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح جرم انگاری و عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰روز  تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم شوند.

وی با بیان اینکه جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می شود که قانون برای آن مجازات تعیین کرده است، ادامه داد: در نهایت بر اساس شرایط مجرم و تصمیم محاکم قضائی، مجرم به یکی از این دو مجازات محکوم می شود.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا همچنین تصریح کرد: چنانچه فردی در ملاءعام قرار بگیرد و مرتکب رفتاری شود که قانون گذار آن را جرم دانسته، نیروی انتظامی به عنوان ضابط دستگاه قضائی موظف است با جرم مشهود برخورد کند.

ملک‌زاده با تاکید بر اینکه ناجا به عنوان ضابط عام زمانی که می خواهد کار قضائی انجام دهد قطعا با مقامات قضائی هماهنگ می کند، گفت: امروز نیروی انتظامی نه با بدحجابی بلکه با بی حجابی برخورد می کند.

مجازات کشف حجاب در خودرو

وی ادامه داد: طرح «ناظر» در برخورد با بی حجابی در وسایل نقلیه با هماهنگی مراجع قضائی و در پی مطالبات مردمی آحاد جامعه خصوصا خانواده های معظم شهدا کلید زده شده و چنانچه رانندگان یا سرنشینان یک خودرو کشف حجاب کرده باشند در ابتدا برای آن‌ها پیامک ارسال می شود تا به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا در ادامه گفت: پس از مراجعه افراد ما موظف به بررسی هستیم چراکه ممکن است فرد تعمدا چنین کاری نکرده باشد اما در برخی مواقع فرد متجری به این موضوع است؛ این امر در حال حاضر توسط پلیس انجام و پیگیری می شود و تعهدات لازم را از افراد می گیرد و در صورت تکرار فرد برای تصمیم گیری به مراجع قضائی معرفی می شود.

وی ادامه داد: برخی افراد بعضا به قانون توجه نمی‌کنند و بدون حجاب در معابر و مکان های عمومی ظاهر می شوند که در ابتدا مورد تذکر قرار می گیرند، ما نیز به عنوان آمر به معروف و ناهی از منکر و طبق قانون باید آن ها را پس از تذکر، راهنمایی و ارشاد کنیم چراکه برخی از نوجوانان از سر ناآگاهی مرتکب برخی رفتارها می شوند.

ملک‌زاده گفت: در برخی مواقع افراد اظهار پشیمانی می کنند که با یک بار تذکر و تعهد گرفتن مشکل نیز رفع می شود اما اصرار بر جرم بی حجابی توسط افراد نشان دهنده این است که شخص بی اطلاع از موضوع نیست و عمدا رفتار مجرمانه خود را تکرار می کند.

وی همچنین ادامه داد: اگر فرد پس از چند مرتبه ارسال پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکرد ما نیز با هماهنگی دستگاه قضائی اجازه داریم که خودروی فرد را توقیف کنیم چراکه شیوع یک ناهنجاری در جامعه می تواند قدرت تخریبی بسیار بالایی در ارزش های اجتماعی جامعه داشته باشد.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا تاکید کرد: یکی از استراتژی های بسیار جدی معاندان، شبکه های ماهواره ای، دشمنان داخلی و خارجی، گروهک های ضد انقلابی و … این است که اخلاق را از جامعه دینی بزدایند.

ملک زاده گفت: امروز موضوع بدحجابی نه فقط یک رفتار شخصی بلکه یک رویکرد سیاسی برای دشمنان است؛ نیروی انتظامی هم به سادگی نمی تواند این موضوع را رها کند چراکه مطالبات مردمی، قانون، حاکمیت و سیستم قضائی است و نیروی انتظامی به عنوان بازوی اجرایی دستگاه قضائی قوانین را اجرا می کند و ناجا قطعا در چارچوب و با مجوز قانونی و اختیارات اخذ شده اقدام می کند.

بر اساس اعلام سایت پلیس وی ادامه داد: گشت ارشاد هم در سطح جامعه با افرادی که در معابر عمومی اقدام به جرم بی حجابی می کنند قطعا برخورد می کند؛ قاعدتا در راستای حفظ نظم اجتماعی این امکان وجود ندارد که در خیابان هر خودرو را متوقف کرد از این رو ضابطین شناخته شده و صلاحیت دار با دسترسی به سیستم و سامانه، تذکرات لازم را به افراد می دهند.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا تاکید کرد: با اجرای طرح ناظر و مقابله با افرادی که در خودروها کشف حجاب می کنند خوشبختانه این موضوع کاهش چشمگیری داشته است و امید داریم با همکاری و همراهی مردم بتوانیم توطئه های دشمن را نقش بر آب کنیم و به معدود افرادی هم که مرتکب اینگونه جرایم می شوند یا بر ارتکاب جرم اصرار دارند ضمن ارائه تذکر اقدامات قانونی لازم در جهت اصلاح آن ها انجام می شود.

انتهای پیام

«به‌ عنوان یک حقوق‌دان نمی‌دانم هر مسئله‌ای که گناه باشد آیا جرم هم هست یا مسئله حجاب و برداشتن آن مصداق جرم و گناه است؟»

به گزارش ایسنا، نعمت احمدی، حقوق‌دان، در روزنامه شرق نوشت: «موضوع دختری که در خیابان انقلاب تهران با بالا رفتن از جعبه مخابرات، روسری خود را از سر برداشت و عکس‌های آن به‌ سرعت در شبکه‌های مجازی منتشر شد، هم‌زمان با اعتراضات دی‌ماه اتفاق افتاد و مسئله «دختر خیابان انقلاب» به فراموشی سپرده شد. تا این که بار دیگر زنان و دختران دیگری همان حرکت را انجام دادند و تصاویر آنان باز هم در فضای مجازی منتشر شد. زمانی موضوع حساس شد که دادستان کل کشور به این اتفاق واکنش داد که این سخنان نیز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های کشور داشت: «دختر جوانی در نقطه‌ای که افراد زندگی طبیعی‌شان را می‌کنند و راه خود را می‌روند، در خیابان ناگهان روسری خود را بردارد و خود را نشان دهد و برخی مأموریت داشته‌اند از او فیلم بگیرند و بلافاصله در فضای مجازی منتشر کنند… اگر کسی مرتکب این حرکت شده و بی‌حجاب در جامعه حرکت کند، به موجب قانون مرتکب جرم شده است.»

در این مدت خبرنگاران مختلفی این سؤال را مطرح کرده‌اند که قانون در این زمینه چه می‌گوید؟

فصل هجدهم از قانون مجازات اسلامی چندین ماده را به جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی اختصاص داده است.

ماده ٦٣٨ مقرر می‌دارد:

مجازات کشف حجاب در خودرو

– هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ١٠ روز تا دو ماه یا تا ٧٤ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی‌ که مرتکب عملی شود که نفس آن دارای کیفر نمی‌باشد، ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از ١٠ روز تا دو ماه یا تا ٧٤ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. تبصره ماده صراحتا برمی‌گردد به موضوع حجاب و از عبارت «بدون حجاب شرعی» استفاده شده است. زنانی که بدون حجاب شرعی، در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ١٠ روز تا دو ماه یا ٥٠ ‌هزار تا ٥٠٠ ‌هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

مسئله قانونی «حجاب شرعی» تاکنون از سوی قانون‌گذار تعریف نشده است. در همین مصاحبه دقیق و عالمانه دادستان کل کشور هم به سه نوع پوشش اشاره شده است… این مسئله را بسیار جزئی و توجیه‌ناپذیر می‌دانم؛ چرا که بیشتر بانوان ما یا محجبه چادری هستند یا حجاب اسلامی درستی دارند یا برخی‌ها اگر حجاب درست و کاملی ندارند، قطعا پاکدامنی و عفاف لازم را دارند و حرکتی را انجام نمی‌دهند که مورد نظر دشمن است. شاید این اولین اظهارنظر حقوقی شرعی یکی از مقامات رسمی کشور در تقسیم‌بندی حجاب باشد.

١) محجبه چادری: به نظر دادستان کل کشور اصلی‌ترین حجاب، محجبه چادری است، یعنی زنانی که علاوه بر حجاب، چادر هم دارند و پوشش آنها با چادر تکمیل می‌شود.

۲) حجاب اسلامی: هر چند تعریف دقیقی از حجاب اسلامی ارائه نفرموده‌اند اما همین که در مقابل محجبه چادری، حجاب اسلامی را آورده‌اند، برمی‌گردد به اکثریتی که پوششی غیر از چادر دارند، یعنی همین روسری یا مقنعه و مانتو می‌تواند مورد نظر باشد.

۳) حجاب درست و کامل نباشد: بخش سوم یعنی حجابی که درست و کامل نباشد، سومین نوع پوششی است که دادستان محترم کل کشور به آن پرداخته‌اند و با قید – قطعا پاکدامنی و عفاف لازم را دارند – این نوع حجاب هم با گفته‌های دادستان محترم کل کشور با تکیه بر پاکدامنی و عفاف بانوان می‌تواند مورد قبول باشد.

نوع سوم در گفتار منتقدان به بدحجابی هم تعبیر می‌شود. این که در ٣٩ سال گذشته نتوانسته‌ایم تعریف ثابت و مورد قبولی درباره پوشش بانوان به دست دهیم، باعث شده طراحان مد و کسانی که دست‌اندرکار تهیه لباس هستند، با ذوق و سلیقه شخصی طراحی لباس‌های زنانه را بر عهده داشته باشند؛ از مقنعه به روسری، از روسری به شال و درباره مانتو هم در این سال‌ها انواع و اقسام مانتوها مد شده است؛ گاه بلند، گاه کوتاه و با دکمه یا جلوباز. مأموران هم هرازگاهی تصمیم می‌گیرند به تقابل با مصرف‌کنندگان و حتی تولید‌کنندگان بپردازند. دو، سه سال پیش با عده‌ای از دانشجویان قرار گذاشتیم به نمایشگاه کتاب برویم. تعدادی از دانشجویان دختر بودند، برخی دانشجویان که زودتر به نمایشگاه رسیده بودند و به‌ اصطلاح جو و فضای درهای ورودی را دیده بودند با تلفن به دیگر دانشجویان خبر می‌دادند از فلان در وارد نشوید؛ چرا که مأموران این در سختگیری می‌کنند و به مانتوی مثلا رنگی گیر می‌دهند. از در فلان وارد شوید که گیر نمی‌دهند. اتفاقا یکی از دانشجویان که گرفتار مأموران سختگیر در ورودی دیگری شده بود هم با تلفن خبردار شد و بعد از جروبحث، تغییر مسیر داد و از در مورد نظر وارد شد! وقتی دانشجویان به هم رسیدند دانشجویی که با مأموران درگیری لفظی پیدا کرده بود اصرار داشت که می‌خواهد از داخل نمایشگاه نزد مأموران سختگیر برود و ورود موفقیت‌آمیز خود را به آنها اعلام کند! اما درباره ماجرای دختران خیابان انقلاب، دادستان محترم تهران نیز نگاه ویژه‌ای به این حرکت نشان داد و با استفاده از واژه «تجاهر به گناه»، آن را جرم دانست. به‌ عنوان یک حقوق‌دان نمی‌دانم هر مسئله‌ای که گناه باشد آیا جرم هم هست یا مسئله حجاب و برداشتن آن مصداق جرم و گناه است؟

همچنین دادستان تهران از وثیقه ٥٠٠‌میلیون تومانی دختری که بعد از اعتراضات دی‌ماه مورد تعقیب قرار گرفت خبر داد. حال سؤال این است: اگر اتهام دختر مورد بحث مشمول ماده ٦٣٨ قانون مجازات اسلامی و تبصره ذیل آن باشد، با میزان مجازاتی که دادسرا بعد از صدور کیفرخواست از دادگاه درخواست می‌کند، تناسبی ندارد، زیرا حسب تبصره ذیل ماده ٦٣٨، مجازات زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، حبس ١٠ روز تا دو ماه است یا جزای نقدی از ٥٠ ‌هزار تا ٥٠٠ ‌هزار ریال، یعنی دادگاه می‌تواند متهم را به یکی از دو مجازات یا حبس حداکثر تا دو ماه یا جزای نقدی حداکثر تا ٥٠‌ هزار تومان محکوم کند. وثیقه ٥٠٠ ‌میلیون تومانی که به علت عجز از تودیع آن به‌ وسیله متهم در حکم بازداشت موقت است، تناسبی با اتهام انتسابی ندارد؛ مگر این که در کیفرخواست اتهام یا اتهامات دیگری متوجه متهم شده باشد. حال که موضوع حساس شده لازم است تعریفی حقوقی از حجاب شرعی داشته باشیم تا در مواردی که زنان و دختران روسری خود را برنمی‌دارند اما نوع پوشش آنان مورد ایراد مأموران قرار می‌گیرد، تعریف واحدی از حجاب شرعی داشته باشیم. این مسئله، چالشی است که باید آن را به‌ نوعی مدیریت کرد که به تقابل بین دختران و دستگاه قضائی و ضاطبان آن تبدیل نشود.»

انتهای پیام

سخنگوی نیروی انتظامی ایران خبر داد، از این پس خودروی زنانی که “کشف حجاب” می‌کنند به مدت یک هفته توقیف خواهد شد. خودروی زنان “بدحجاب” نیز “ممنوع‌الخدمات” خواهد شد.

سخنگوی ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) روز جمعه (۲۴ آبان/ ۱۵ نوامبر) با اشاره به راه‌اندازی سامانه ثبت تخلف “خودروهای هنجارشکن” از ارجاع پرونده “هنجارشکنان” به پلیس امنیت و ممنوع‌الخدمات شدن خودروی متخلفان خبر داد.

به گزارش تسنیم، سردار سعید منتظرالمهدی گفت، به دنبال ابلاغ برخورد با “هنجارشکنان” از طرف فرمانده نیروی انتظامی، سامانه جدیدی برای ثبت این “هنجارشکنی” در اختیار برخی مدیران و مسئولان کشوری و بازرسان نامحسوس قرار گرفته است.

منتظرالمهدی اضافه کرد: «به دنبال ثبت شماره خودروی متخلفان، این هنجارشکنان به پلیس امنیت احضار شده و حداقل مجازات برای آن‌ها ممنوع الخدمات شدن خودروی متخلفان است.»

مجازات کشف حجاب در خودرو

ممنوعیت خرید و فروش خودروی متخلفان

سخنگوی ناجا تشریح کرد: «خودروی این افراد ممنوع الخدمت شده و نمی‌توانند خرید و فروش کرده‌، عوارض پرداخت کرده و تمام نیازهای یک خودرو در طول یک سال انجام نخواهد شد.»

سردار سعید منتظرالمهدی در مورد برخورد با کسانی که “کشف حجاب” می‌کنند نیز افزود: «در صورت کشف حجاب توسط رانندگان خودروها، مأموران پلیس راهور موظف به انتقال خودرو و توقیف آن به مدت یک هفته هستند.»

به گفته معاون اجتماعی ناجا، در طول هفته گذشته ۱۰ هزار دستگاه خودرو “هنجارشکن” در سراسر کشور تذکر گرفته و ۲ هزار خودرو نیز توقیف و به پارکینگ انتقال داده شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است، تصمیم‌های جدید پلیس ایران قسمتی از سرکوب گسترده توسط پلیس راهور است که ممکن است شامل رانندگان مردی که به “هنجارشکنی” متهم‌ می‌شوند نیز بشود.

به نوشته ایرنا، “هنجارشکنی” در حین رانندگی شامل “کشف حجاب، حرکات نمایشی و مخاطره‌آمیز، دور دور کردن‌ها و ایجاد مزاحمت برای نوامیس” می‌شود.

چند روز پیش نیز حسین اشتری، رئیس پلیس ایران هشدار داده بود که مأموران در سراسر کشور با “کشف حجاب در خودروها و آلودگی صوتی” برخورد خواهند کرد. او گفت، پلیس راهور رانندگانی که “کشف حجاب” می‌کنند را جریمه خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، با وجود فشارهای پلیس ایران به‌ویژه در برخی مناطق شهر ۱۲میلیونی تهران کم نیستند زنانی که این قوانین را نادیده گرفته و روسری‌های خود را روی شانه‌هایشان می‌اندازند.
از: دویچه وله

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.

مطالب عنوان شده در اخبار، مقالات، دیدگاهها و غیره نظر نویسندگان آنهاست. سایت ملیون هیچگونه مسؤلیتی را در قبال نظرات و مطالب مزبور نمی پذیرد.

تمامی حقوق برای وب سایت ملیون ایران محفوظ است. | All rights reserved by Melliun 2001-2012 | Web Design by Cubex

دیدن نظرات

نسخه چاپی

دادستان ساری خبر داد که از این پس وسیله نقلیه افرادی که به کشف حجاب اقدام می‌کنند، توقیف شده و برای زنانی که «کشف حجاب کنند» پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

خبرگزاری میزان روز سه‌شنبه ششم تیرماه به نقل از اسدالله، جعفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران، از «برخورد جدی و قانونی دستگاه قضایی با معضل کشف حجاب در جامعه» خبر داد.

به گفته آقای جعفری «در اجرای ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، توسط دادستان‌ها و روسای حوزه‌های قضایی، برای افرادی که مبادرت به کشف حجاب می‌کنند به عنوان ارتکاب فعل حرام در انظار عمومی، پرونده قضایی تشکیل خواهد شد.»

مجازات کشف حجاب در خودرو

به استناد ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی «هرگاه کسی علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد؛ اما عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، تنها به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

براساس تبصره این ماده «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا ۵۰ تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»

دادستان ساری همچنین از توقیف وسایل نقلیه‌ای خبر داده که سرنشینان آن فاقد حجاب اسلامی باشند. وی گفته است: «وسیله نقلیه شخصی یا عمومی، موتور سیکلت، قایق موتوری، جت اسکی و سایر وسایل نقلیه موتوری افرادی که سرنشینان آن به کشف حجاب اقدام می‌کنند نیز توسط عوامل انتظامی توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد شد، با متهم نیز وفق مقررات مربوطه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

پیش از این، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز گفته بود با افرادی که در خودروی شخصی، به گفته وی «هنجارشکنی» کنند برخورد خواهد شد.

تقی مُهری، نهم خرداد ماه گفت: «داخل خودرو محدوده شخصی نیست و پلیس با کسانی که در خودرو تظاهر به روزه‌خواری یا کشف حجاب کنند برخورد می‌کند و این افراد به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.»

او دربارهٔ اینکه چه برخوردی با این افراد می‌شود، گفته بود: «این مقام قضایی است که باید در این خصوص تصمیم بگیرد.»

این سخنان در حالی مطرح شده است که بهمن ماه سال گذشته دادستان تهران تاکید کرده بود که «صرف مقابله و اقدامات سلبی جواب نمی‌دهد» و «بازداشت افراد الزاماً موجب تغییر طرز تفکر نمی‌شود».

به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، اقدام کیفری باید به مواردی ضروری محدود و «در چهارچوب امکانات انجام» شود و «متوجه مراکز اصلی» و «جرایم سازمان‌یافته و فسادهایی» باشد که «با طراحی انجام می‌شود.»

نمایش نظرات

© 2019 تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای رادیو فردا محفوظ است.

مجازات کشف حجاب در خودرو
مجازات کشف حجاب در خودرو
0

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید