اینها رو بخوان سالم بمان :
نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن
نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

امروزه کمبود منیزیم به مشکل شایعی تبدیل شده است. برخی تخمین‌ها حاکی از آن است ۹۰٪ افراد از کمبود منیزیم رنج می‌برند. منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن دخالت دارد و بر فشار خون، سوخت‌وساز، عملکرد دستگاه ایمنی و بسیاری از جنبه‌های سلامتی تأثیر می‌گذارد. برخی متخصصین معتقدند امروزه کمبود منیزیم بزرگترین مشکل سلامتی در جهان است. آیا می‌دانید علائم کمبود منیزیم چیست؟ آیا شما نیز در معرض خطر کمبود آن قرار دارید؟ با ادامه‌ی این مطلب همراه شوید تا با علائم کمبود منیزیم بیشتر آشنا شوید.نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن

با این تفاسیر تنها درصد کمی از جمعیت جهان که نزدیک اقیانوس‌ها (منبع خوبی از منیزیم) زندگی می‌کنند، از غذاهای پرورش‌یافته در خاک‌های غنی از منیزیم استفاده می‌کنند، آب‌های سرشار از منیزیم می‌نوشند، استرس زیادی ندارند و مقدار مصرف شکر و کافئین‌شان پایین است، مشکل کمبود منیزیم ندارند. اما خطر کمبود منیزیم سایرین را تهدید می‌کند.

براساس مطالعات، مصرف زیاد کلسیم به کمبود منیزیم دامن می‌زند. با اینکه اغلب ما به‌اندازه‌ی کافی منیزیم مصرف نمی‌کنیم، ولی مصرف کلسیم ما بیش‌ازحد است. کلسیم به بسیاری از غذاهای فرآوری‌شده مانند لبنیات و آب پرتقال اضافه می‌شود. با افزایش مقدار کلسیم در بدن، فرایند کلسیفیکاسیون اتفاق می‌افتد. کلسیفیکاسیون به معنای تجمع کلسیم در بافت‌های بدن است. این پدیده به‌طور طبیعی در بافت استخوانی روی می‌دهد و موجب تشکیل استخوان می‌شود. اما اگر در سایر بافت‌های نرم مانند قلب یا رگ‌ها رخ بدهد، می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی فرد ایجاد کند.

هرکدام از سلول‌های بدن، پمپ سدیم-پتاسیم دارند که وظیفه‌‌اش تنظیم غلظت مواد معدنی در داخل و خارج از سلول است. کمبود منیزیم موجب اختلال در عملکرد پمپ سدیم-پتاسیم می‌شود. با اختلال در عملکرد پمپ سدیم-پتاسیم و افزایش مقدار کلسیم در بدن، این پمپ اجازه‌ی ورود مقدار زیادی کلسیم به داخل سلول را صادر می‌کند. کمبود منیزیم این اتفاق را تشدید می‌کند و درنتیجه غلظت کلسیم در داخل سلول افزایش می‌یابد.

بسیاری از مواد مغذی مانند ویتامین D و ویتامین K در کلسیفیکاسیون مؤثرند، اما مهم‌ترین عاملی که در بروز کلسیفیکاسیون مؤثر است، مصرفِ کمِ منیزیم است. براساس مطالعات دانشگاه فرامینگهام مصرف مقدار کافی منیزیم خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش می‌دهد. با توجه به اهمیت نسبت صحیح کلسیم به منیزیم در بدن و عملکرد درست پمپ سدیم-پتاسیم، کمبود منیزیم در بدن موجب بروز علائمی می‌شود.

با اینکه کلسیفیکاسیون (جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن) سرخرگ‌ها اولین علامت کمبود منیزیم نیست، ولی یکی از خطرناک‌ترین علائم است. کلسیفیکاسیون سرخرگ‌ها که ناشی از کمبود منیزیم است، می‌تواند موجب بروز مشکلات قلبی-عروقی مانند حمله قلبی شود. در نیمی از موارد، هنگام بروز حملات قلبی برای توقف کلسیفیکاسیون و لخته‌های خون، به فرد کلرید منیزیم تزریق می‌شود.

یکی از مهم‌ترین علائم کمبود منیزیم، اسپاسم و گرفتگی عضلات است. همان‌طور که کلسیفیکاسیون باعث سختی سرخرگ‌ها می‌شود، در سختی بافت عضلات مؤثر است و ممکن است موجب گرفتگی و اسپاسم عضلانی شود.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهند کمبود منیزیم تأثیرات بدی بر سلامت ذهنی فرد دارد. مجله‌ی روان‌شناسی امروز (Psychology Today) دلیل این امر را این‌گونه توصیف می‌کند:

منیزیم به همراه کلسیم و گلوتامات در سیناپس بین نورون‌ها قرار دارد. مقدار مناسب کلسیم و گلوتامات به تحریکات عصبی کمک می‌کند، ولی مقادیر زیاد آنها اثرات سمی دارد. کلسیم و گلوتامات گیرنده‌ی NMDA را فعال می‌کنند. ولی منیزیم می‌تواند بدون تحریک گیرنده‌ی NMDA بر روی آن قرار بگیرد و مانند محافظ دروازه در برابر کلسیم و گلوتامات عمل کند. بنابراین اگر دچار کمبود منیزیم شویم، محافظ دروازه از بین می‌رود. درنتیجه کلسیم و گلوتامات با سرعت بیش‌ازحد گیرنده‌ی NMDA را فعال کنند. این پدیده در بلندمدت به نورون‌ها آسیب می‌رساند و درنهایت منجر به مرگ سلول می‌شود. وقتی صحبت از مغز می‌شود، درمان آسیب‌ها کار آسانی نخواهد بود.

درمورد ارتباط فشار خون بالا با کمبود منیزیم مطالعات دقیقی صورت گرفته است. براساس مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد بر روی ۷۰ هزار نفر صورت گرفت، مشاهده شد کسانی که بیشترین مقدار منیزیم را دریافت می‌کنند، بهترین میزان فشار خون را دارند.

براساس فراتحلیلی (جمع‌آوری داده‌های حاصل از پژوهش‌های مختلف و تحلیل آنها به‌عنوان یک مجموعه) که در این زمینه صورت گرفته است، مصرف مکمل‌های منیزیم بر کاهش فشار خون مؤثر است.

براساس مطالعه‌ی دانشگاه مینه‌سوتا (Minnesota)، خطر فشار خون بالا در زنانی که منیزیم کافی مصرف می‌کنند، ۷۰٪ کمتر است.

کاهش منیزیم موجب افزایش هورمون‌های استروژن و پروژسترون می‌شود. زنان باردار از گرفتگی پاهایشان شکایت می‌کنند. این مشکلات و مشکلات ناشی از «سندروم پیش‌ از قاعدگی» زمانی بروز می‌کنند که سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون بالاست و مقدار منیزیم کم است.

شکلات منبع خوبی از منیزیم است و به نظر می‌رسد هوسِ خوردن شکلات، از نشانه‌های کمبود منیزیم باشد.

گرفتگی عضلات ناشی از چرخه‌های عادت ماهانه می‌تواند با سطح منیزیم بدن در ارتباط باشد. کارولاین دین در کتاب معجزه‌ی منیزیم توصیه می‌کند زنانی که سندروم پیش از قاعدگی دارند یا از گرفتگی‌ها شکایت دارند، بهتر است قبل از شروع علائم، منیزیم مصرف کنند.

با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم میزان منیزیم می‌تواند بر سلامت و خلق‌وخوی زنان در دوران بارداری تأثیر چشمگیری داشته باشد. بعضی اوقات از منیزیم برای کاهش فشار خون و گرفتگی عضلات ناشی از بارداری و پیشگیری از زایمان زودرس و سردردهای مرتبط با آن استفاده می‌شود.

بروز مشکلات خواب می‌تواند از علائم کمبود منیزیم باشد. اغلب مشکلات خواب بلافاصله پس از مصرف منیزیم از بین می‌روند. منیزیم به آرامش جسم و ذهن کمک می‌کند و در داشتن یک خواب مناسب مؤثر است.

منیزیم به عملکرد مناسب گیرنده‌های گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز کمک می‌کند. این گیرنده‌ها، انتقال‌دهنده‌های عصبی‌ای هستند که باعث آرامش مغز می‌شوند.

منیزیم در بروز واکنش‌هایی که موجب تولید انرژی (ATP) در سلول‌ها می‌شوند، نقش دارد. ATP یا آدنوزین تری‌فسفات شکل عمده‌ی انرژی در سلول‌هاست و برای فعال شدن باید به یون منیزیم متصل شود. به عبارتی بدون منیزیم شما در سطح سلولی انرژی‌ای نخواهید داشت. این امر می‌تواند باعث خستگی، کمبود انرژی، بی‌حالی و سایر مشکلات شود.

از گذشته کلسیم به‌عنوان مهم‌ترین ماده‌ی معدنی برای سلامت استخوان‌ها شناخته شده است، اما اهمیت منیزیم اگر بیش از کلسیم نباشد، کمتر از آن هم نیست.

در صورت کمبود منیزیم، مشکلات زیر برای استخوان‌ها به‌وجود می‌آید:

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی بر یکدیگر اثر هم‌افزایی دارند و در این بین منیزیم از مهم‌ترین مواد معدنی است. منیزیم برای بهره‌مندی مناسب بدن از کلسیم، پتاسیم، ویتامین K، ویتامین D و سایر مواد مغذی موردنیاز است.

استعمال خارجی منیزیم بر روی پوست، باعث می‌شود بدن منیزیم موردنیازش را جذب کند.

با اینکه کمبود منیزیم می‌تواند عوارض بسیاری به‌دنبال داشته باشد، ولی حل این مشکل کار دشواری نیست. بسیاری از مکمل‌ها یا قرص‌های منیزیم می‌توانند کمبود آن را جبران کنند. این محصولات مفیدند، ولی ممکن است باعث اختلالات گوارشی و فشار بر کلیه‌ها شوند. متخصصین تخمین می‌زنند جذب منیزیم بسته به منبع تأمین آن در دستگاه گوارشی بین ۲۰ تا ۵۵ درصد است و منیزیم اضافی از بدن خارج می‌شود.

یکی از راه‌های مناسب برای تأمین منیزیم موردنیاز بدن، مصرف موضعی آن است. با اسپری کردن منیزیم بر روی پوست، بدن می‌تواند مقدار موردنیازش را سریع‌تر جذب کند. منیزیم به‌طور مستقیم به خون و بافت‌ها می‌رود. به این ترتیب منیزیم موردنیاز بدن خیلی زود و بدون درگیر کردن کلیه‌ها تأمین می‌شود.

بهتر است منیزیم را از غذاهایی تأمین کنید که از خاک حاصلخیز روییده‌اند.

برگرفته از: wellnessmama

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

با نکات ورزشی و تغذیه‌ای این مجموعه، اندامی متناسب و جذاب داشته باشید.

17000تومان

14000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);
نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن

var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
var script = document.createElement(“script”);
script.type = “text/javascript”;
script.async=1;
script.src = “https://s1.mediaad.org/serve/chetor.com/loader.js” ;
head.appendChild(script);

حاصل دو به اضافه ی ۴ عدد ۶ می باشد.
با تشکر از سایت خوب شما

رژیم و تغذیه

رژیم غذایی برای سیکس پک شدن شکم در ۶ قدم علمی و کاربردی

افزایش متابولیسم بدن و تر با ۱۰ راهکار علمی

رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب چگونه به ‌تر کمک می‌کند

خواص سمنو؛ طرز تهیه و خواص شگفت‌انگیز آن برای بدن

ویتامین ب کمپلکس چیست؛ فواید، موارد مصرف و عوارض احتمالی آن

آخرین مطالب

خواص گیاه مورینگا؛ ۲۲ خاصیت اثبات‌شده و عوارض مورینگا

بوتاکس مو چیست؛ نحوه انجام و عوارض آن برای موها

چرا مدیریت داده‌‌ و اطلاعات برای سازمان‌ها حیاتی است؟

معرفی کتاب مائده های زمینی اثر ماندگار آندره ژید

ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟‌

ترین های جهان

بانمک ترین حیوانات دنیا که می‌توانند واقعا خطرناک باشند

۲۴ کشور جهان با بیشترین نرخ امید به زندگی را بشناسید


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

پرفروش ترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلمی که گیشه را از آن خود کرده‌اند

قهرمانان شطرنج جهان؛ با ۱۰ نابغه شطرنج دنیا آشنا شوید


بهترین کشورها برای زندگی در سال ۲۰۱۹

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن

علائم کمبود منیزیم در بدن
اگر روزانه به مقدار کافی از این ماده به بدن‌تان نرسانید، ضرری بزرگ به آن وارد می‌کنید. این ماده‌ی معدنی در بیش از ۳۰۰ فرآیند بدنی و واکنش‌های شیمیایی داخل بدن کاربرد دارد، بنابراین عدم تامین منیزیوم به مقدار کافی سلامت و نیروی بالقوه‌ی بدن را به شدت به خطر می‌اندازد.
آیا احساس میکنید که کمبود منیزیم دارید؟ چگونه بدون مراجعه به پزشک علائم کمبود منیزیم را بفهمیم؟ با آلامتو در این مقاله همراه شوید:

به گزارش بازده؛ کمبود منیزیوم در بدن انسان می تواند آثار زیان باری را به همراه داشته باشد. بسیار حیرت‌آور است که کمبود یک ماده‌ی مغذی به نام منیزیوم بتواند چنین تاثیر بزرگی بر سلامتی‌تان بگذارد.

طی چند دهه‌ی اخیر رژیم غذایی استاندارد امریکایی‌ها دست‌خوش تغییر فراوان شده است، و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کرده است که قبلا آدم‌ها کم‌تر به آنها مبتلا می‌شدند. در جوامع امروز، کمبود مزمن مواد مغذی بسیار رایج شده و سلامت بسیاری از آدم‌ها را در وضعیتی ضعیف قرار داده است.

یکی از رایج‌ترین کمبودهای مواد مغذی مربوط به منیزیوم است. تامین این ماده از طریق مواد خوراکی بسیار دشوار است، و متاسفانه بدن برای انجام‌ فرآیندهای مهم خود به شدت به آن نیاز دارد. در ادامه ببینید آیا شما نیز دچار کمبود منیزیوم هستید یا خیر؛ و البته راه‌های تامین این ماده و بازگشت به جاده‌ی سلامتی را نیز مطالعه کنید.

چرا تأمین منیزیوم بدن به مقدار کافی این چنین دشوار است؟

روزگاری تامین روزانه‌ی مقدار توصیه‌شده‌ی منیزیوم برای بدن بسیار آسان بود. فقط با مصرف محصولات کشاورزی می‌توانستید منیزیوم مورد نیاز بدن‌تان را فراهم کنید. این ماده‌ی معدنی به مقداری زیاد در خاک وجود دارد؛ ولی به دلیل فرسایش خاک و روش‌های نوین کشاورزی، به ندرت در خاک کشاورزی می‌توان آن پیدا کرد.

این ماده به صورت طبیعی در خوراکی‌هایی نظیر سبزیجات تیره‌رنگ، ماهی خال‌خالی، آجیل، دانه‌ها، و حبوبات یافت می‌شود – همگی خوراکی‌هایی هستند که دیگر نقشی خاص در رژیم‌های غذایی ناسالم امروزی ایفا نمی‌کنند. هم‌چنین می‌توانید این ماده را در برخی مکمل‌های خاص نیز بیابید.

۳۲ نشانه‌ی زیر را در مورد کمبود منیزیوم بررسی کنید و ببینید آیا به اندازه‌ی کافی از این ماده در بدن‌تان دارید یا خیر.

۳۲ نشانه‌ی کمبود منیزیوم

۱. اضطراب

۲. تشنج

۳. سرگیجه

۴. گیجی و پریشانی

۵. عفونت مثانه

۶. از دست دادن حافظه

۷. کمبود پتاسیم: که ممکن است باعث تشنگی شدید، حبس مایعات بدن، و زودرنجی شود

۸. گرفتگی ماهیچه‌ها

۹. میگرن

۱۰. مشکلات قلبی

۱۱. افزایش فشار خون

۱۲. افسردگی

۱۳. ایجاد لخته‌ی خونی

۱۴. مشکل در بلع

۱۵. آسم

۱۶. بیماری‌های کبد و کلیه

۱۷. فشار خون مزمن

۱۸. کمبود کلسیم

۱۹. بیماری‌های مربوط به دفع و روده

۲۰. لرزش

۲۱. پوکی‌ استخوان

۲۲. یبوست

۲۳. خستگی

۲۴. دیابت نوع دوم

نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن

۲۵. مشکلات تنفسی

۲۶. حالت تهوع

۲۷. مشکلات باروری و تولید مثل: باردار شدن و باردار ماندن، پری‌اکلامپسیا، زایمان زودرس

۲۸. بی‌خوابی

۲۹. پوسیدگی دندان

۳۰. سندرم رینود: باعث احساس سردی در انگشتان دست و پا، تغییر رنگ پوست بر اثر تغییرات دما، و بی‌حسی در اندام‌ها می‌شود

۳۱. تغییر در شخصیت: غالبا دارای علائمی مشابه‌ی اضطراب، افسردگی، و دیگر اختلالات خلقی است

۳۲. هیپوگلیسمی

چگونه می‌توان هم‌اکنون این مشکل را برطرف کرد

اگر روزانه به مقدار کافی از این ماده به بدن‌تان نرسانید، ضرری بزرگ به آن وارد می‌کنید. این ماده‌ی معدنی در بیش از ۳۰۰ فرآیند بدنی و واکنش‌های شیمیایی داخل بدن کاربرد دارد، بنابراین عدم تامین منیزیوم به مقدار کافی سلامت و نیروی بالقوه‌ی بدن را به شدت به خطر می‌اندازد.

افزودن خوراکی‌های سرشار از منیزیوم به رژیم غذایی‌تان، نظیر خوراکی‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد، می‌تواند به بالا رفتن میزان این ماده در بدن کمک کند. البته حتی اگر انواع و اقسام خوراکی‌ها را در طول روز مصرف کنید، باز هم امکان دارد نتوانید میزان توصیه‌شده‌ی منیزیوم مورد نیازتان را تامین نمایید.

به همین دلیل مکمل‌ها می‌توانند کمک‌تان کنند. می‌توانید هر روز یک کپسول حاوی منیزیوم مصرف کنید و دیگر نگران نباشید که باید کلی اسفناج بخورید! البته باید مکملی را نیز انتخاب کنید که برای بدن‌تان مفید باشد.


فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن
نشانه هاي كمبود منيزيم در بدن
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید