اینها رو بخوان سالم بمان :
کمبود روی برای کودکان
کمبود روی برای کودکان

روی (زینک) چیست؟

روی یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد مناسب بدن است که برای بسیاری از آنزیم ها به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند، به ساخت پروتئین‌ها و  DNA در داخل سلول‌ها کمک می‌کند و از این طریق باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. روی یکی از 16 ماده معدنی ضروری بدن است که باید از طریق مصرف مواد غذایی مناسب یا مکمل‌های حاوی روی تامین شود زیرا بدن قادر به ساخت آن نیست و کمبود روی خسارت های جبران ناپذیری را برای بدن بوجود می آورد.

نقش روی در سلامت کودکان

کودک شما برای تکامل سیستم ایمنی، بهبود زخم، سنتز پروتئین و DNA به روی احتیاج دارد. مصرف غذا‌هایی که حاوی روی هستند می‌تواند نیاز کودک شما به روی را برطرف کند. میزان نیاز بدن به روی به سن بستگی دارد، به طور مثال اگر سن کودکتان بین 1 تا 3 سال باشد روزانه به 3 میلی‌گرم و اگر بین 4 تا 8 سال باشد به روزانه 5 میلی‌گرم روی نیاز دارد.

اگر کودک شما کمبود روی داشته باشد ممکن است:

کمبود روی برای کودکان

اگر نگران کمبود روی در کودکتان هستید راه دیگر این است که با انجام یک آزمایش خون ساده میزان آن را اندازه‌گیری کنید.

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند باعث کمبود روی در کودکتان شود، تغذیه نامناسب است. بعضی بیماری‌های خاص مثل نارسایی یا اختلالات دستگاه گوارش نیز می‌تواند باعث کمبود روی شود. همچنین احتمال کمبود روی در کودکانی که مبتلا به کم خونی داسی شکل هستند بیشتر است. علاوه بر این، با توجه به اینکه روی در بسیاری از انواع گوشت و فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود، اگر کودک شما رژیم غذایی گیاهی داشته باشد یا به میزان کافی گوشت مصرف نکند دچار کمبود روی می‌شود.

کمبود روی می‌تواند حس بویایی و چشایی کودکتان را مختل کند و منجر به بی‌اشتهایی و کاهش وزن او شود. مصرف غذا‌های غنی از روی یا مکمل‌های غذایی این بی‌اشتهایی را از بین می‌برد.

کمبود روی به طور معمول با تغییر رژیم غذایی و مصرف غذا‌های حاوی روی درمان می‌شود. غذاهایی که غنی از روی هستند عبارتند از:

علاوه بر مواد غذایی ذکر شده، مصرف مکمل‌های غذایی نیز می‌تواند به درمان کمبود روی در بدن کودک شما کمک کند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

با وارد کردن اطلاعات درخواست شده در فرم زیر می‌توانید خبرنامه سلامت را در ایمیل خود دریافت نمایید.

کمبود روی برای کودکان
کمبود روی برای کودکان
9

اینها رو بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید