اینها رو بخوان سالم بمان :

خواص دارویی و گیاهی
خانه

موبایل

شوره سر در اثر جدا شدن سلول های خارجی پوست سر به وجود می آید

 

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

در اینجا 1 روش خانگی برای درمان شوره سر را می گوییم.شوره سردر پوست سر به طور طبیعی در اثر لایه لایه شدن لایه قدیمی، لایه های جدید جایگزین می شود و از سطح پوست به صورت سلول های مرده به بیرون ریخته می شوند.هنگامی که تعداد سلول های مرده افزایش یابند و همراه با چربی و ترشحات دیگر پوست باشند، “شوره سر” را تشکیل می دهند.شوره سر در اثر جدا شدن سلول های خارجی پوست سر به وجود می آید و با حمام رفتن منظم، استفاده از شامپوهای ضد شوره و استفاده از شامپوهای متنوع قابل کنترل است.

عللشوره سر ممکن است بر اثر خشکی پوست سر به وجود آید، اما گاهی علت آن اگزما، پسوریازیس یا عفونت قارچی است.

جوش شیرین اثرات بسیار قوی روی شوره سر دارد. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کرده و همانند شامپو از آن استفاده کنیدمصرف بی رویه مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو مانند شامپو نزدن  مرتب ، استفاده از شامپوی ناسب، عدم شست وشوی کافی سر بعد از شامپو زدن و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر از عوامل دیگر موثر در بروز شوره سر است.آسیب هایی که به پوست سر وارد می شوند، همچون سشوار زدن، فر بیش از حد، بابلیس، رنگ کردن و مش زدن از دیگر عوامل ایجاد شوره سر است.کم شدن آب بدن و شانه زدن کم موهای سر نیز باعث بروز شوره می شوند.

درمان های خانگی1- سرکه سیب: سرکه سیب و آب گرم را به طور مساوی مخلوط کنید. سپس آن را روی موهای خشک خود ریخته و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که این محلول پوست سر شما را به طور کامل بپوشاند. پس از چند دقیقه موی خود را با آب شستشو دهید. این کار را هفته ای دو بار تکرار کنید.

 

اسیدیته سرکه سیب میزان PH پوست سر را تغییر می دهد در نتیجه رشد قارچ سر سخت می شود.

سرکه سیب و آب گرم برای درمان شوره سر مفید است

  2- جوش شیرین: این ماده اثرات بسیار قوی و مثبتی را بر روی شوره سر دارد. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کرده و همانند شامپو از آن استفاده کنید. طی مدت چند روز شاهد معجزه آن خواهید بود.در یک روش دیگر هم می توانید پس از مرطوب کردن مو، مقداری جوش شیرین به موها بمالید. سپس با آب بشویید. جوش شیرین، قارچ های بیش فعال را که باعث ایجاد شوره سر می شوند کاهش می دهد. احتمالا در روزهای اول موها خشک می شود، اما پس از چند هفته، پوست سر شروع به تولید روغن طبیعی خواهد کرد که موها را نرم می کند. 

جوش شیرین اثرات بسیار قوی و مثبتی را بر روی شوره سر دارد

 3- شنبلیله: مواد مغذی موجود در شنبلیله رشد سالم موها را تشدید کرده و پوسته پوسته شدن سر را برای همیشه از بین می برد.

دو قاشق غذاخوری از دانه های شنبلیله را در آب به مدت یک شب خیس کنید. سپس دانه ها را از آب جدا کرده و آسیاب کنید.ماده خمیری به دست آمده را به مدت 45 دقیقه به موی سر خود بزنید و بعد با شامپو بشویید.

 

مواد مغذی موجود در شنبلیله، پوسته پوسته شدن سر را برای همیشه از بین می برد

  4- آسپیرین: آسپرین حاوی ماده ای فعال به اسید سالیسیلیک است که در اغلب شامپوهای مخصوص شوره وجود دارد. برای کنترل شوره سر، هر بار دو عدد آسپرین پودر شده را به شامپوی خود اضافه کنید و روی سر بمالید. مواد باید به مدت دو دقیقه روی موها بماند. سپس آن را با آب شست وشو دهید.

برای کنترل شوره سر، هر بار دو عدد آسپرین پودر شده را به شامپوی خود اضافه کنید

  5- روغن نارگیل: این روغن به طور موثر شوره سر را درمان می کند. قبل از حمام سه تا پنج قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به پوست سر بمالید و بگذارید به مدت یک ساعت بماند. سپس آن را با شامپو بشویید. 

روغن نارگیل, به طور موثر شوره سر را درمان می کند

  6- لیموترش: کافی است دو قاشق غذاخوری آبلیمو به پوست سر بمالید و با آب بشویید. سپس یک قاشق مرباخوری آب لیمو را با یک لیوان آب مخلوط کنید و موها را با آن بشویید. این روش را به طور روزانه تکرار کنید تا شوره سر از بین برود. اسیدیته لیمو کمک می کند تا در میزان PH پوست سر تعادل به وجود آید.  

لیموترش برای درمان شوره سر مفید است

 7- نمک: نمک برای از بین بردن شوره سر موثر است. کافی است پس از مالیدن کمی نمک به پوست سر، موهای خود را شامپو کنید.  

نمک برای از بین بردن شوره سر موثر است.

 8- آلوئه ورا: خاصیت خنک کننده آلوئه ورا، خارش پوست سر را از بین می برد. قبل از شامپو کردن مقداری آلوئه ورا به موهای خود بمالید.  

خاصیت خنک کننده آلوئه ورا، خارش پوست سر را از بین می برد

 9- سیر: خاصیت ضدقارچی سیر برای رفع باکتری های ایجادکننده شوره سر خیلی موثر است. کافی است چند حبه سیر را له کنید و به پوست سر بمالید. برای پیشگیری از بوی تند، سیر له شده را با کمی عسل مخلوط کنید و سپس به موها بمالید. 

خاصیت ضدقارچی سیر برای رفع باکتری های ایجادکننده شوره سر خیلی موثر است

  1- روغن زیتون: ماساژ مو با روغن زیتون قبل از خواب بسیار موثر است. بعد از مدتی موها را با شامپویی که همیشه استفاده می کنید شست وشو دهید. 

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

ماساژ مو با روغن زیتون قبل از خواب بسیار موثر است

  منابع:ایسناباشگاه خبرنگاران جوانتبیان


باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

یكی از مشكلات شایعی كه افراد برای درمان آن به متخصص پوست مراجعه می‌كنند، شوره‌سر است. منظور از شوره‌سر، وجود پوسته‌های ریزی است كه بر كف سر و لا‌به‌لای موها وجود دارد و در اغلب موارد روی یقه و سرشانه‌های پیراهن فرد می‌ریزد و توجه دیگران را به خود جلب می‌كند

شوره‌سر در پوست‌های مختلف وجود شوره‌سر در زمینه پوست سر خشك: این نوع شوره هم در كودكان مشاهده می‌شود و هم در بزرگسالان. مثلا افرادی كه از اگزمای سرشتی رنج می‌برند، ممكن است پوست سرشان به دلیل خشكی دچار پوسته‌های ریزی شود كه به صورت شوره سر ظاهر می‌شود. این وضعیت را حتی در شیرخواران مبتلا به اگزمای سرشتی هم می‌توان مشاهده كرد. قبل از سن بلوغ هم شوره سر غالبا به علت خشكی پوست سر به وجود می‌آید.

وجود شوره سر در زمینه پوست سر چرب: بعد از سن بلوغ همزمان با چرب شدن پوست سر و موها شوره سر به دلایل دیگری بروز می‌كند. مخمری به «پیتیروسپروم اوول» یا «مالاسزیا فورفور» عامل اصلی ایجاد شوره سر در زمینه پوست چرب است.

بشویید، شامپو بزنید، شانه كنید شوره در اصل سلول‌های مرده پوست است كه لابه‌لای موها دیده می‌شود. پوست هر فرد هر 28 روز یك‌بار تجدید می‌شود و پوسته‌های قدیمی می‌ریزند و این ریزش در تمام قسمت‌های بدن وجود دارد؛ اما در سر به دلیل وجود موها و جلوگیری از ریزش، این پوسته‌ها مشهودتر است. قارچ مالاسزیا روی سر تمام افراد وجود دارد و از چربی‌های مترشحه از فولیكول‌های مو تغذیه می‌كند.

درمان شوره سر ناشی از فعالیت قارچی از آنجاكه عامل اصلی شوره‌‌سر همان قارچ مالاسزیافورفور است بنابراین برای درمان آن باید از داروهای ضد قارچ به صورت لوسیون‌های موضعی یا شامپوهای ضد قارچ استفاده ‌شود.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

شامپوهای ضد قارچ شامل سلنیوم سولفاید، پیریتون روی،كتوكوناردل وكلیمازول جزو شامپوهای رایج دردرمان شوره‌‌سر و نیز درماتیت سبوره هستند. گاه در درمان درماتیت‌های سبوره لازم است برای تخفیف التهاب علاوه بر داروهای ضدقارچ از دارو‌های ضدالتهاب هم استفاده شود. در موارد شدید هم به دستور پزشك باید از ضد قارچ‌های خوراكی استفاده شود.

توجه ویژه به شوره سر: همان‌طور كه گفته شد فرد نباید اصرار به درمان قطعی داشته باشد، زیرا اگر چه ممكن است پس از یك دوره درمان موفق، فرد تا مدت‌ها از شوره سر در امان باشد، اما امكان عود آن مثلا به دنبال استرس‌های روحی وجود دارد.

افراد باید بدانند شوره‌‌سر پدیده شایعی است و به هیچ‌وجه نگران كننده نیست، اما نكته مهم این است كه باید به بیماری‌های پوستی كه می‌توانند شوره‌سر را تولیدكنند، توجه داشته باشند. مثل پسوریازیس كه می‌تواند موجب پیدایش پوسته‌های ضخیمی روی كف سر شود. گاهی شپش سر هم می‌تواند به دلیل وجود تخم‌های سفید چسبیده به موها با شوره سر اشتباه گرفته شود.

درحالی‌كه شوره سر معمولا بدون خارش است؛ ولی شپش سر همواره با خارش شدید سر همراه است.

وقتی سر غرق شوره می‌شود هنگامی كه غذاهای پر چرب مصرف می‌شود، سبوم بیشتری از غدد سباسه ترشح می‌شوند و شرایط برای تكثیر قارچ مالاسزیا فورفور مهیا می‌شود بنابراین غذاهای سرخ شده، آجیل، شیرینی، شكلات و را در حد اعتدال مصرف كنید.

بهتر است سر خود را به طور مداوم با روسری و كلاه نبندید یا حداقل پوشش‌های سفت را به‌ مدت طولانی استفاده نكنید و چند ساعت در روز بگذارید موهایتان هوا بخورد تا از تجمع قارچ بركف سر جلوگیری شود.

زمستان‌ها كه هوای محیط داخل و بیرون ساختمان قابل توجه است، بروز شوره است. بنابراین اگر به مدت زیادی در هوای آزاد هستید از شال یا كلاه استفاده كنید.

بهداشت ناكافی و تغذیه ناسب، تعرق زیاد و همچنین زمینه ارثی هم در ایجاد شوره‌سر دخیل‌اند.

تغییرات و بر هم خوردن تعادل هورمونی، كمبود خواب و استرس‌های شدید می‌توانند شوره‌ سر را شدت دهند.

شست‌وشوی نادرست سر با شامپوهای غیراستاندارد و واكنش پوست‌سر به رنگ‌های رغوب و حتی سشوار كشیدن بیش از حد هم می‌تواند موجب ایجاد شوره شود.

آفتاب خوردن زیاد به سر كه باعث آسیب دیدن فولیكول‌های مو می‌شود هم در ایجاد شوره بی‌تاثیر نیست.

درمان‌های گیاهی گزنه: دریك لیوان آب جوش 4 قاشق برگ گزنه بریزید. بعد از چند ساعت ربع لیوان سركه انگور را به آن اضافه كنید سپس با محلول به دست آمده سرتان را ماساژ دهید و بعد از 45 دقیقه بشویید.

روغن كرچك: تكه‌ای پنبه را آغشته به روغن كرچك كنید و روی تمام قسمت‌های پوست سرتان بكشید و بعد از چند دقیقه سرتان را بشویید.

سركه سیب: می‌توانید 2 قاشق آردگندم و 1 قاشق سركه سیب و نصف فنجان روغن هسته انگور را با هم مخلوط كنید و این مخلوط را بر پوست سر مالیده و یك كلاه پلاستیكی روی سرتان بكشید. بعد از یكی دو ساعت موها را آبكشی كنید.

سبوس گندم: سبوس گندم را در آب جوش بخیسانید سپس آن را در پارچه نازكی بریزید و فشار دهید تا عصاره آن خارج شود. با این عصاره پوست و موهایتان را ماساژ دهید.

جوانه گندم و برگ بید: این دو گیاه هم در درمان شوره‌ سر مفید هستند.

نعنای خشك: این گیاه را در 2 فنجان آب جوش بریزید و چند دقیقه روی حرارت ملایم بجوشانید. پس از خنك شدن این مایع را از صافی عبور دهید و سرتان را با آن ماساژ دهید. یك لیوان آب را حرارت دهید تا به جوش برسد. سپس نصف لیوان رزماری به آن اضافه كنید و حدود 1 دقیقه آنها را مخلوط كنید.

۱ – قرمز شدن پوست سر همراه با سوزش و خارش: اغلب به علت آلرژی،آفتاب سوختگی،مواد شیمیایی یا عفونت قارچی می باشد.

۲ – شوره سر: اغلب به دلیل سموم،ماده آلوده کننده،سیلیکون که برای براق کردن  مو به کار می رود،ایجاد می شود با ایجاد اختلال در تعادل طبیعی پوست سر،محیط ایده آلی برای رشد عفونت های قارچی ایجاد می شود.خارش پوست سر باعث تکثیر قارچ و زخم های عفونی می شود.

۳ – عفونت های قارچی پوست: این عفونت بر اثر رشد و تکثیر نوعی قارچ در پوست،پوست سر و ناخن رخ می دهد.علایم آن بروز لکه های قرمز و خارش دار است.این نوع ناراحتی بسیار واگیر است.

۴ – پوست سر خشک: فرد احساس خشکی پوست سر می کند و برخی اوقات همراه با پوسته پوسته است.علت این اختلال از بین رفتن چربی طبیعی بر اثر استفاده مکرر از شامپو، رنگ مو و دیگر محصولات شیمیایی است.

۵ – Seborrheic dermatitis :  این نوع اختلال التهابی تمامی قسمت های سر و بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.علت این اختلال تجمع سموم است که بدن سعی می کند آن را دفع کند.   ۶ – Scalp Psoriasis: معمولا در قسمت پشت سر اتفاق می افتد هر چند که قسمت های متعددی از پوست سر و یا تمامی پوست سر مبتلا می شود.این اختلال همراه با پوسته های سفید رنگ روی پوست همراه است.این علایم به علت شوره سر بیش از حد می تواند ناراحت کننده باشد.در برخی اوقات این علایم با خارش بیش از حد همراه است.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

۷ – Folliculitis : به عفونت باکتریایی پیاز مو گفته می شود و با کورک های دور پیاز مو تشخیص داده می شود.علایم آن عبارت است از:احساس درد هنگام شانه کردن و احساس نرمی به هنگام مالیدن قسمت های پیاز مو.

۸ – خارش بر اثر استرس:  استرس می تواند خارش پوست سر را تشدید کند زیرا با ایجاد اختلال در سیستم دفاعی بدن و هورمون ها روی غدد چربی تاثیر می گذارد.   راه حل: بهترین راه حل و جواب دقیق تشخیص پزشک است.شاید شما به پزشک هم مراجعه کرده باشید ولی دوباره با این مشکل مواجه شده اید.اغلب محصولات بهداشتی و شوینده مو (۹۰ درصد) دارای حداقل یکی از موادی است که مانند ماده ای که برای از بین بردن گریس از موتور نیاز است،عمل می کند و ماده رایج دیگر مانند ضد یخ است.این مواد برای ایجاد کف شامپو به کار برده می شود و برای از بین بردن کثیفی و چربی سر بسیار موثر است.مشکل این جاست که این مواد تمامی چربی طبیعی غدد چربی را از بین می برد.برای رهایی از این معضل و داشتن موهای سالم از مصرف شامپوهای قوی پرهیز کنید و شامپوهای طبیعی و گیاهی حاوی گندم یا روغن جوجوبا (jojoba) استفاده کنید. از روغن های استوقودوس،رزماری که خاصیت ضدباکتریایی و درمانی دارد،استفاده کنید. چای دم کرده بابونه التهاب پوست سر را تسکین می دهد.شامپوهای حاوی این گیاه نیز برای رفع این اختلال موثر است.برای از بین بردن خارش روغن استوقودوس،بابونه و اوکالیپتوس را با هم مخلوط کنید و روی قسمت های لازم بمالید.ماساژ دادن پوست سر با روغن استوقودوس نه تنها پوست آزرده سر را بهبود می بخشد بلکه باعث رشد مجدد مو و ترمیم پیازهای مو می شود که بر اثر مواد شیمیایی موجود در شامپو آسیب دیده است.شست و شوی مو با چای سبز از رشد قارچ که باعث شوره سر می شود،جلوگیری می کند.به هنگام شستن بگذارید چای به مدت ۱۰ دقیقه روی مو بماند و سپس با شامپو حاوی روغن زیتون و یا روغن بادام بشویید.برای جلوگیری از شوره سر قبل از خواب کمی ژل آلوورا را به موهای خود بمالید و صبح بشویید.

طب فارسی – اخبار پزشکی سلامت زیبایی روانشناسی موفقیت زناشویی

شوره سر از قدیم معضل بسیاری از افراد بوده است اما امروزه نسبت به درمان شوره سر توجه نشان داده می شود.برخی پزشکان برای درمان شوره سر انواع و اقسام داروها و شامپوهای تجاری را تجویز می کنند که در خیلی موارد کارساز نیست. در این مطلب از سایت طب فارسی برای شما از روش های غیر شیمیایی درمان شوره سر صحبت می کنیم.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

 

 

ما در این بخش برای شما از چند گیاه طبیعی و دارویی که در درمان شوره سر موثر هستند صحبت می کنیم. شوره سر به پوسته ها و سبوره هایی کفته می شود که به علت خشکی پوست در اثر کمبود برخی ویتامین ها در بدن افراد ایجاد می شود. اما نگران نباشید چون به سادگی و با چند گیاه طبیعی قابل درمان در خانه می باشد.

 

 

درمان شوره سر با گیاه گوش خر (هماور) را امتحان کنید

مادّهٔ شیمیایی آلانتوئین موجود در این گیاه خاصیت ضدشوره دارد. می توانید شامپویی را تهیه کنید که این گیاه از اجزای تشکیل دهندهٔ آن باشد. در غیر این صورت، چند قطره تنتور گیاه را به شامپوی خود افزوده و سر را با آن بشویید.

 

 

دکتر جان هاینرمن، انسان شناس پزشکی و نویسندهٔ دائره المعارف میوه ها، سبزیجات، و گیاهان، درمان مصری شوره و سبوره را به صورت زیر توضیح میدهد: یک یا دو قاشق غذاخوری عصارهٔ زنجبیل (حاصل از چلاندن دو عدد ریشهٔ رنده شدهٔ زنجبیل) را با سه قاشق غذاخوری روغن کنجد و نصف قاشق مرباخوری آب لیمو مخلوط کنید، و هفته ای سه بار از آن به پوست سر بمالید. گرچه روغن کنجد کمی گران است، ولی فکر می کنیم به امتحانش می ارزد. اگر شورهٔ سر دارید حتماً این روش را امتحان کنید

 

 

درمان شوره سر با شیرین بیان موثر است

شیرین بیان حاوی مادهٔ گلیسیریرین است که می تواند ترشحات چربی پوست سر را به حداقل برساند. کم نگاه داشتن ترشحات روغنی پوست سر شوره را هم کنترل می کند. می توانید چند مشت خشک کردهٔ گیاه را در یک شیشه سرکه خیسانده و سر را با آن بشویید.

 

 

درمان شوره سر با بارهنگ موثر است

بارهنگ هم مانند گوش خسر (هماور) آلانتوئین دارد. می توانید از بارهنگ یک چای غلیظ درست کرده و سر را با آن بشویید.

 

 

روغن درخت چای از گندزداهای مورد استفادهٔ عطر درمانگرها و حاوی موادی به ترپن هاست که در لایه های بالایی پوست سرنفوذ کرده و اثر ضد عفونی کنندگی خود را عمیق تر از سایر ترکیبات اعمال میکند. می توانید چند قطره از آن را به چند قاشق غذاخوری شامپوی گیاهی اضافه کرده و سر را با آن بشویید. روغن درخت چای، یا هر روغن اسانس دیگر را نخورید. این ها بسیار غلیظ هستند، و مقدار کم بسیاری از آنها می تواند سمی باشد.

بسیاری گیاه درمانگرها روش استاندارد قدیمی ناحیهٔ اسکاربره انگلستان را توصیه می کنند: ۳ گرم خشک کردهٔ مریم گلی و اکلیل کوهی را در دو فنجان آب به مدت ۲۴ ساعت خیسانده و سر را با آن بشویید.  فکر میکنیم برای قوی تر کردن خاصیت گندزدایی آویشن هم می توان به آن اضافه کرد. می توانید جعفری هم هم به آن بی فزایید تا آواز سنتی اسکاربره را تکمیل کرده باشید. می توانید این شامپو را با افزودن چند قطره از تنتور هر یک از این گیاهان به شامپوی معمولی خود درست کنید.

معرفی ترکیب معجزه آسای درمان میخچه

معرفی رژیم های اشتباه برای کاهش وزن

شکم گوشتی بزرگی دارید و میخواهید ان را آب کنید ؟ پس این چند وش را بخوانید!

تبخال چیست و چگونه به وجود می آید و راه درمان آن چیست

عفونت ادرار و تکرر ادرار در کودکان چگونه به وجود می آید و راه درمان آن چیست

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

بوسه هایی که میتواند عامل افزایش بیماری باشد را بشناسید

آیا رژیم غذایی اتکینز برای لاغری همه افراد موثر است؟

شکم گوشتی بزرگی دارید و میخواهید ان را آب کنید ؟ پس این چند

تبخال چیست و چگونه به وجود می آید و راه درمان آن چیست

عفونت ادرار و تکرر ادرار در کودکان چگونه به وجود می آید و

بوسه هایی که میتواند عامل افزایش بیماری باشد را بشناسید

خمیر بازی چیست و میزان خطر خمیر بازی برای فرزندانمان چقدر

ورم پا را با این حرکات ورزشی میتوانید کمی درمان کنید و درد

شوره سر به پوسته های مرده پوست سر گفته می شود که ممکن است با کمی خارش همراه باشند، شوره سر یک بیماری پوستی مزمن ناشی از یک قارچ طبیعی در پوست سر انسان ایجاد شده و بیش از نیمی از جمعیت جهان را در سنین مختلف با هر جنس و قومیتی درگیر می کند.
شوره سر معمولا در فصل پاییز و زمستان به علت خشکی هوا بدتر شده و در تابستان بهبود می یابد.

پوست خشک : علت اصلی شوره سر در واقع پوست خشک می باشد.

پوست چرب : شایعترین علت شوره سر پوست چرب می باشد که با عنوان درماتیت سبوروئیک شناخته می شود، در این حالت پوست سر قرمز و چرب می شود و شوره هایی به رنگ سفید یا زرد ایجاد می کند. در این حالت ابرو ها، دو طرف بینی و پشت گوش هم تحت تاثیر قرار می گیرند.

شرایط پوستی : افرادی که مبتلا به اگزما و پسوریازیس هستند اغلب دچار شوره سر می شوند.

مخمر مالاسزیا : قارچ مالاسزیا ممکن است پوست سر را برای تولید سلول های پوستی تحریک کند و همین باعث می شود که سلول های پوستی اضافی بر روی لباس ها بریزند.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

محصولات مراقبت از مو : از آنجا که اکثر محصولات مراقبت از مو حاوی مواد شیمیایی هستند می توانند باعث قرمزی و خارش پوست سر شوند و همین شوره سر را ایجاد می کند.

بیماری ها : برخی بیماری های عصبی مانند بیماری پارکینسون و عفونت اچ آی وی ایجاد شوره سر را تشدید می کنند.

دانه های پوستی کوچک سفید و زرد رنگ

لکه های پوستی که بر روی پوست و یا ابرو، در اطراف موی سر، گوش و بینی ظاهر می شوند

بسیاری از شامپوهای تجاری حاوی مواد شیمیایی هستند که مضر بوده و شوره سر را بدتر می کنند، از شامپوهایی استفاده کنید که پارابن، سدیم لورث یا لوریل سولفات نداشته باشد.

میزان مصرف شکر خود را کاهش دهید و از غذاهای فرآوری شده و روغن های فرآوری شده مانند ذرت، سویا، کلزا، گلرنگ و روغن آفتابگردان خودداری کنید.

برای درمان شوره سر شدید می توانید از شامپوهای زینک پیریتونی، شامپو کتوکونازول، سلنیوم سولفید و اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

روغن نارگیل به علت خواص ضد قارچی که دارد شوره سر و خارش را درمان می کند.

مقداری روغن نارگیل را با آب لیمو ترش تازه مخلوط کنید و برای چند دقیقه بر روی پوست یر و موها خوب ماساژ دهید، بگذارید 2 دقیقه بماند و سپس موها را با آب بشویید.

این روش را دو تا سه بار در هفته انجام دهید تا زودتر نتیجه بگیرید.

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی بوده که می تواند شوره سر را درمان کند.

مقداری روغن زیتون را گرم کنید و آن را بر روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید، سپس مو های خود را در یک حوله گرم بپوشانید، بگذارید 45 دقیقه بماند و سپس موها را با آب و شامپو بشویید.

این روش را چند بار در هفته تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی قوی بوده و درمان خوبی برای شوره سر می باشد.

هنگام شستن موهای خود چند قطره روغن درخت چای را به شامپو معمولی خود اضافه کنید.

شما همچنین می توانید چند قطره روغن درخت چای را به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل اضافه کرده و آن را روی موهایتان بمالید، بگذارید 3 دقیقه یا یک شب بماند و سپس موهای خود را بشویید.

این روش را یک یا دو بار در هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

سرکه سیب برای درمان شوره سر بسیار مفید است، سرکه سیب پوست سر را ترمیم و بازسازی کرده و رشد مخمر ها را مهار می کند.

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با آب و 15-2 قطره روغن درخت چای ترکیب کنید، آن را بر روی موها بمالید و خوب ماساژ دهید و پس از 1 دقسقه موها را با آب بشویید.

این روش را دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

جوش شیرین به حذف سلول های مرده پوست کمک کرده  و با جذب چربی اضافه پوست و جلوگیری از رشد قارچ هایی که باعث شوره سر می شوند، آن را درمان می کند.

موهای خود را مرطوب کنید و مقداری جوش شیرین را بر روی موها و پوست سر بمالید، بعد از چند دقیقه موهای خود را با آب گرم بشویید.

این روش را دو بار در هفته تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

توجه: بعد از این درمان از شامپو استفاده نکنید.

سرکه سفید یکی از بهترین درمان های خانگی برای شوره سر محسوب می شود، سرکه دارای اسید استیک است که مانع از رشد قارچ ها در پوست سر شده و خارش را کاهش می دهد.

نصف فنجان سرکه سفید را به دو فنجان آب اضافه کنید و بر روی موها و پوست سر خود بمالید، بگذارید یک ساعت بماند و سپس با آب بشویید.

در روش دیگر دو قسمت سرکه سفید را با یک قسمت روغن زیتون و سه قسمت آب ترکیب کنید و بر روی موها بمالید، بگذارید 1 دقیقه بماند و سپس با آب و شامپوی ملایم بشویید.

این روش ها را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

آب لیموترش تازه حاوی اسیدهایی است که با قارچ هایی که می توانند باعث ایجاد شوره سر شود، مبارزه می کند و خارش پوست سر را کاهش می دهد.

آب نصف لیموترش تازه را در یک چهارم فنجان ماست ساده بریزید و آن را بر روی مو و پوست سر خود بمالید، بگذارید 2 دقیقه بماند و سپس با آب و شامپو بشویید.

این روش را دو یا سه بار در هفته تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

آب سیب دارای پروسیانیدین B-2 می باشد که برای درمان شوره سر بسیار مفید است.

دو قاشق غذاخوری آب سیب را با دو قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید و بر روی موها و پوست سر بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

درمان شوره سر با نمک یکی از بهترین روش های درمانی برای خارش و شوره سر می باشد.

قبل از حمام مقداری نمک معمولی را بر روی موها بمالید و خوب ماساژ دهید و بعد از 1 دقیقه با آب و شامپوی ملایم بشویید.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

سیر دارای خواص ضد میکروبی می باشد که برای درمان شوره سر بسیار مفید است.

چند حبه سیر را له کرده و با مقاداری عسل ترکیب کنید، آن را بر روی موها و پوست سر بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید 1 دقیقه بماند و سپس با آب و شامپو ملایم بشویید.

پوست پرتقال یکی دیگر از روش های طبیعی برای درمان شوره سر می باشد.

پوست پرتقال را با آب لیموترش تازه در مخلوط کن ترکیب کنید، همیر به دست آمده را بر روی موها و پوست یر بمالید و بگذارید 3 دقیقه بماند و سپس با آب و شامپوی ملایم بشویید.

این روش را حداقل سه بار در هفته انجام دهید.

حنا یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان شوره سر می باشد.

مقداری حنا را با آب نصف لیموترش تازه مخلوط کنید، بگذارید 8 ساعت بماند و سپس آن را بر روی موها و پوست سر بمالید پس از 2 ساعت آن را با آب خوب بشویید.

خواص ضد قارچ و ضد باکتریایی چریش برای درمان شوره سر و همچنین بسیاری از مشکلات مو مانند جوش سر و سرگیجه مفید می باشد.

مقداری از برگ های چریش را در چهار فنجان آب جوش بریزید تا عصاره آن به دست آید، از این عصاره برای شستشوی موی سر دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.

شنبلیله دارای خواص ضد قارچی بوده که می تواند برای پیشگیری و درمان شوره سر مفید باشد.

دو تا سه قاشق غذا خوری تخم شنبلیله را در آب بریزید و بگذارید یک شب بماند، روز بعد با کمی ماست در مخلوط کن بریزید و آن را بر روی موها بمالید، بگذارید چند ساعت بماند و سپس با آب و شامپوی ملایم بشویید.

این روش را یک بار یا دو بار در هفته انجام دهید تا زودتر نتیجه بگیرید.

آلوئه ورا علاوه بر درمان شوره سر خارش پوست سر را به شدت کاهش می دهد.

مقداری ژل آلوئه ورا بر روی پوست سر و موهای خود بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید چند ساعت بماند و سپس با آب بشویید.

8 قطره روغن نارگیل را با 8 قطره روغن رزماری، 6 قطره روغن درخت چای، 1 قاشق چای خوری عسل و 1 گرم روغن زیتون یا روغن بادام ترکیب کنید و بر روی موها و پوست سر بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید 2 دقیقه یا یک شب بماند و روز بعد با آب و شامپوی ملایم بشویید.

این ماسک مو را 1 روز بر روی موها بمالید تا نتیجه بگیرید.

منابع : top1homeremedies – rd – draxe – rewardme

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

شوره سر یا سبوره، با پوسته ریزى پوست سر مشخص مى شود که همراه با خارش و گاهى اوقات همراه با قرمزى مى باشد. شوره سر نوع خفیف بیماری درماتیت سبورئیک مى باشد.

درماتیت سبورئیک یا درماتیت شوره اى به ضایعات قرمز و پوسته دار پوست که با تولید سبوره (پوسته هاى چرب یا خشک سفید رنگ) و خارش همراه است، گفته مى شود.

گیاهان دارویی برای درمان شوره سر

این بیمارى مسرى نیست. به طور طبیعى در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخى پوست سر، لایه هاى قدیمى از بین می روند و لایه هاى جدید جایگزین آن ها مى گردند. این عمل سرعت طبیعى و مشخصى دارد، ولی اگر سرعت ریزش پوسته هاى طبقه شاخى، از حالت طبیعى خارج شده و تشدید و تسریع شود، حالتى به شوره سر ایجاد مى گردد. شوره سر به حدى شایع است که برخى متخصصان آن را امرى طبیعى مى دانند. پس شوره سر در اثر جدا شدن سلول هاى خارجى پوست سر به وجود مى آید و باید نسبت به درمان این عارضه اقدام کرد.

 

علل شوره سر

شوره سر به دلایل مختلفى از قبیل تغذیه نادرست ، هیجان و نگرانى و استرس ، هواى گرم و مرطوب ، یا سرد و خشک ، پوست چرب ، تعریق زیاد ، عدم تعادل هورمون ها به خصوص آندروژن ها ، مصرف بى رویه مواد آرایشى مو و عدم رعایت نظافت مو (شامپو نزدن مرتب، عدم شست و شوى کافى سر بعد از شامپو زدن و یا باقى ماندن بقایاى صابون در پوست سر) ظاهر مى شود.

همچنین شوره می تواند علت میکروارگانیسمى و قارچى داشته باشد.

استرس و خستگی از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدید شوره سر هستند، زیرا موجب کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزمای پوستی می‌شوند.

همچنین کمبود برخی ریزمغذی‌ها همانند روی در بدن نیز موجب ایجاد شوره سر می‌شود.

علت شوره سر ، التهاب پوست سر است و بیمارى هایى همچون اگزما پوسته ریزى شدیدى در پوست سر به وجود مى آورد و گاهى بیمارى هاى عفونى مثل زرد زخم یا شپش سر به صورت پوسته در سر ظاهر مى شوند.

سایر اختلالات پوستى از جمله درماتیت سبوروئیک و درماتیت آتوپیک ، روزاسه ، آکنه ، پسوریازیس و نیز چاقى ، بیمارى پارکینسون ، استفاده از لوسین هاى خشک کننده حاوى الکل و بیمارى ایدز از بیمارى هایى هستند که باعث شوره شدید سر مى شوند.

 

نکاتی برای رفع شوره سر

برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر تاثیر زیادى دارد، زیرا سبب مى شود که جریان خون سریع تر شود و سلول ها تغذیه شوند. هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویى، موهاى خود را از جهات مختلف برس بزنید، به طورى که حدود صد بار برس روى سرتان حرکت کند و در تمام نقاط، خون را به جریان بیندازد.

شانه کردن مرتب موها به ویژه در هواى آزاد و پاک، تاثیر بسیارى در درمان شوره سر دارد، زیرا این کار موجب افزایش جریان خون در سلول هاى بافت پوست سر مى شود.

روزانه یک بار سر خود را به خوبى شامپو کنید. طریقه شستن سر با شامپو اهمیت بیشترى از نوع شامپو دارد. هنگام شامپو کردن ، پوسته ها را با ناخن هایتان سست کنید و سرتان را حداقل پنج دقیقه مالش دهید. براى تمیز کردن موها ، از شامپوى متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید.

بهترین درمان طبیعى براى شوره سر، آب سیب است. براى این کار موهای تان را با آب سیب ماساژ دهید. اسیدهاى طبیعى موجود در این میوه، سلول هاى مرده را از سر جدا مى کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشویید. سرکه سیب همراه با آب گرم نیز مى تواند به عنوان ضد شوره و ضد چربى عمل کند.

متخصصین پوست معمولا‌ داروی ترکیبی برای شوره سر تجویز می‌کنند که بایستی هر شب به مقدار کافی روی پوست سر بریزید و ماساژ دهید و صبح با شامپو بشویید. پس از مدتی می‌توان فاصله شامپو زدن‌ها را کرد و پس از بهبودی کامل، شامپو را هفته‌ای یک تا دو بار استفاده نمایید. شامپویی که برای استفاده روزمره به کار می‌برید می‌تواند هر مارکی باشد، فقط بایستی از نظر خشک یا چرب بودن، با موهایتان متناسب باشد.

سعی کنید از رفتن به محیط‌های پراسترس و تنش‌زا پرهیز کنید.

تا آنجا که ممکن است از خاریدن پوست سر پرهیز نمایید، زیرا این کار باعث ایجاد عفونت شده و مشکل شما را تشدید می‌کند.

برس و شانه بیمار بایستی نرم و حدالامکان از جنس طبیعی باشد و سایر افراد خانواده به هیچ‌وجه نباید از آن استفاده کنند.

رژیم غذایی و بهداشت عمومی خود را اصلاح نمایید. خوردن مقادیر زیادی غذاهای چرب و سرخ‌کردنی (مثل همبرگر، ساندویچ و سیب‌زمینی سرخ‌کرده)‌، نوشابه‌های گازدار و شکلات می‌تواند در بروز شوره موثر باشد.

تمامی کارهایی که در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود (مثل صاف کردن موها با دستگاه، بابلیس، مش کردن، تافت زدن، مجعد کردن و مدل‌های مختلف مو با دستگاه)‌ بالقوه می‌توانند آسیب‌های جدی و برگشت‌ناپذیر به موها وارد کنند، به خصوص اگر به طرز صحیح انجام نشوند، یا با فاصله زمانی کوتاه و به طور مکرر استفاده شوند.1

اینها رو بخوان سالم بمان :

پاسخی بگذارید