دسته‌ها
دارو

آمپول کتورولاک موارد مصرف

خواص دارویی و گیاهی

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

‎کتورولاک
‎کتورولاک از دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAIDs ) می باشد که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید ، خصوصا دردهای پس از عمل جراحی کاربرد دارد.
‎این دارو با مهار تولید مواد شیمیایی که در بدن مسئول انتقال درد ، تب و التهاب هستند ، این عوارض را تسکین می دهد.
‎این دارو به صورت قرص ۱۰ میلی گرمی خوراکی ، قطره چشمی و آمپول تزریقی موجود می باشد .
‎نحوه ی مصرف کتورولاک :
– قرص خوراکی این دارو معمولا هر ۴ تا ۶ ساعت یک عدد قابل مصرف می باشد .

‎پیش از شروع مصرف کتورولاک
– در صورت بارداری ( خصوصا در ماه های آخر بارداری ) ، اقدام به بارداری و شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید .
– در صورت مصرف داروهای پنتوکسی فیلین و پروبنسید به پزشک خود اطلاع دهید . زیرا مصرف این داروها هم زمان با کتورولاک می تواند خطرآفرین باشد .
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.خصوصاً مصرف داروهای ضد افسردگی ، داروهای قلبی ، آرامبخش ، ضد صرع ، داروهای ضد فشار خون (مثل کاپتوپریل ، انالاپریل ) ، داروهای ادرار آور ، وارفارین ، کورتیکواستروئید ها و سایر داروهای ضد درد رابه پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
– در صورت سابقه ی مشکلات گوارشی ( خونریزی یا زخم معده یا روده ) ، کلیوی ، اسهال و استفراغ شدید در چند روز اخیر ، حساسیت دارویی ( خصوصاًبه سایر داروهای ضد درد مانند آسپرین ، ناپروکسن ، ایپوبروفن و ) ، آسم و مشکلات تنفسی و مشکلات قلبی ( نارسایی قلبی ، ورم دست و پا و مچ ها ) و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید .
– در افراد بالای ۶۵ سال مصرف دارو با توجه به نظر پزشک مجاز می باشد .

‎توصیه ها
_این دارو ممکن است موجب خواب آلودگی و گیجی شود .در این صورت از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است،خودداری کنید.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
– عوارض گوارشی مربوط به مصرف طولانی مدت ضد درد ها نیاز به بررسی و توجه خاص دارد. لذا در صورت دل درد شدید ، خونریزی معده ، مدفوع تیره، استفراغ تیره یا حاوی خون دارو را قطع و حتماً به پزشک خود مراجعه کنید .
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.
– مصرف این دارو را برای تسکین درد به افراد دیگر توصیه ننمایید . زیرا مصرف این دارو در هر فرد باید با توجه به شرایط وی توسط پزشک یا داروساز صلاح دیده شود.
– در صورتی که فرم خوراکی دارو برای شما تجویز شده است ، جهت کاهش عوارض گوارشی آن را پس از غذا مصرف نمایید .
– از مصرف چند داروی ضد درد با هم برای اثر خودداری نمایید . همچنین از مصرف مقدار داروی از تجویز پزشک نیز خودداری نمایید .
– سرگیجه و خواب آلودگی
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید اما در صورت ادامه دار و شدید شدن سردرد به پزشک خودمراجعه نمایید.
– اسهال و یبوست و نفخ که معمولاً خفیف است و. خودبخود رفع می گردد اما در صورت ادامه دار یا شدید شدن این عوارض به پزشک خود مراجعه نمایید.
– تعریق و زخم دهانی
– در صورت تب ، لکه های قرمز و وسیع پوستی ، افزایش بی دلیل وزن ، تنگی نفس ، ورم شکم ،ورم مفاصل ، ورم پا یا ریه ، زردی پوست ، خستگی بیش از حد ، خونریزی بی دلیل ، تهوع و دل درد و مدفوع تیره و استفراغ خونی ، ضربان قلب بالا و هرگونه علامت غیر طبیعی دیگر ، کتورولاک را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید .

‎خطر مسمومیت
‎در صورت مصرف بیش از مقدار تجویز شده ی دارو ، یا مصرف ناخواسته ، احتمال مسمومیت وجود دارد لذا فورا با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

Reference:https://reference.medscape.com/drug/ketorolac-343292

 

کتورولاک (تورادول) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد (NSAID) . کتورولاک با کاهش هورمون هایی که سبب التهاب و درد می شود کار می کند .

کتورولاک برای یک دوره کوتاه مدت (5 روز و یا کمتر ) برای درمان درد های شدید تا متوسط استفاده می شود .

کتورولاک همچنین ممکن است برای اهدافی که در این مقاله برده نشده است ، استفاده گردد .

در صورت داشتن خونریزی فعال ویا خونریزی که اخیرا اتفاق افتاده باشد (شامل خونریزی داخلی ) ، ضربه مغزی، زخم معده ، بیماری کلیوی شدید ، اختلال خونریزی یا لختگی خون، سابقه آلرژیک به آسپرین یا به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، بره ریزی برای انجام جراحی، قرار داشتن در اواخر دوره بارداری، یا شیر دادن به نوزاد ،نباید از کتورولاک استفاده کنید .

در صورت مصرف پنتوکسیفیلین ، پروبننسید ، آسپرین و یا داروهایی که برای درمان  ناتوانی جنسی استفاده میشوند؛ نباید از کتورولاک استفاده کنید .آمپول کتورولاک موارد مصرف

کتورولاک می تواند موجب افزایش خطر حمله قلبی مرگبار و یا سکته مغزی شود به خصوص اگر آن را در طولانی مدت و یا در دوز های بالا و یا در صورت داشتن بیماری قلبی، استفاده کنید .از استفاده از این دارو را بلافاصله پس از انجام جراحی بای پس قلبی خودداری کنید.

کتورولاک ممکن است موجب خونریزی معده یا روده شود که ممکن است مرگبار باشد .در طول مصرف کتورولاک این شرایط ممکن است بدون هشدار قبلی اتفاق بیفتد، ، خصوصا در افراد مسن تر این احتمال است.شما نباید در زمانی که خونریزی در معده خود و یا در روده ها دارید از این دارو استفاده کنید .

در زمانی که از کتورولاک استفاده می کنید ، از مشروبات تلکلی استفاده نکنید.الکل می تواند در طول مصرف کتورولاک موجب افزایش خطر خونریزی در معده شود.

کتورولاک می تواند موجب افزایش خطر حمله قلبی مرگبار و یا سکته مغزی شود به خصوص اگر آن را در طولانی مدت و یا در دوز های بالا و یا در صورت داشتن بیماری قلبی، استفاده کنید

حتی مردمی که بیماری قلبی  و یا دلایل افزایش خطر را ندارند ، در زمانی که از این دارو استفاده می کنند ،  ممکن است تا به سکته مغزی و حمله قلبی دچار شوند .

از کتورولاک ممکن است موجب خونریزی معده یا روده شود که ممکن است مرگبار باشد .در طول مصرف کتورولاک این شرایط ممکن است بدون هشدار قبلی اتفاق بیفتد، ، خصوصا در افراد مسن تر این احتمال است

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر از مصرف کتورولاک خودداری کنید:

بعضی از داروها زمانی که با تُرادول مصرف شوند  می توانند اثرات ناخواسته و خطرناکی را موجب شوند .پزشک شما شاید نیاز داشته باشد تا نسخه شما را تعویض کند اگر شما هر یک از دارو های زیر را مصرف می کنید :

اگر می خواهید مطمئن شوید که مصرف کتورولاک برای شما بی خطر است اگر به موارد زیر مبتلا هستید ، آن را به پزشک خود بگویید:

استفاده از کتورولاک در سه ماهه پایانی دوران بارداری ممکن است به جنین صدمه بزند .همچنین ممکن است کترولاک موجب افزایش خطر خونریزی رحم شود. استفاده از این دارو در دوران بارداری و زایمان توصیه نمیشود. در صورت باردار بودن پزشک را مطلع سازید.

کتورولاک می تواند به شیر مادر منتقل شود و به نوزاد آسیب برساند . زمانی که از این دارو استفاده می کنید کودک را از شیر مادر تغذیه نکنید .

کتورولاک برای استفاده افراد زیر دو سال مورد تایید نیست .

کتورولاک برای بار اول به صورت تزریق ، سپس به عنوان قرص خوراکی تجویز می شود .تزریق در ماهیچه و یا در ورید صورت می پذیرد . تزریق دارو باید توسط پزشک انجام شود.همه نکات در نسخه خود را دنبال کنید . این دارو را در مقدارهای و یا مدت زمان طولانی تر از حد تجویز شده ، استفاده نکنید .کمترین دوز را که در بهبودی شما موثر است را مصرف کنید .

کتورولاک نباید بیش از 5 روز استفاده شود .استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند به کلیه شما آسیب بزند و یا موجب خونریزی شود . دارو را در محلی به دور از رطوبت ، گرما و نور نگه داری کنید .در بطری دارو را در زمانی که مورد استفاده نیست، بسته نگه دارید .تمام اطلاعات بیمار ، نسخه و دستورالعمل های ارائه شده به خود را بخوانید .اگر سوالی دارید از پزشک خود و یا داروساز بپرسید .

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

از آنجا که تورادول برای تسکین درد استفاده می شود ، فراموش کردن مصرف دارو دور از انتظار است.از مصرف داروی فراموش شده صرف نظر کنید و از داروی اضافی استفاده نکنید.

در صورت بروز اووردوز

به مراقبت های اوژانس مراجعه کنید و یا با اوژانس تماس بگیرید .

 در طول مصرف کتورولاک از چه مواردی باید پرهیز کرد؟

از نوشیدن الکل پرهیز کنید .الکل موجب افزایش خطر خونریزی معده می شود .

قبل از مصرف هر گونه قرص سرماخوردگی ، آلرژی و یا داروهای ضد درد از پزشک خود و یا داروساز سوال کنید .بسیاری از داروهای موجود در داروخانه حاوی آسپرین و سایر داروهای شبیه به ترادول هستند . مصرف برخی از داروها با هم می تواند موجب شود تا بدن شما بیش از اندازه از این نوع دارو دریافت کند .برچسب روی دارو را چک کنید تا اگر شامل داروهایی مثل آسپرین ، ایبوپروفن ، کتوپروفن یا ناپروکسن بود از استفاده آن پرهیز کنید .

اگر علائم واکنش آلرژیک به تورادول را در خود حس کردید ، به اوژانس مراجعه کنید : عطسه کردن ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، خفگی یا مشکل تنفسی ، کهیر ، تورم صورت، لب ها ، زبان یا گلو ، از این قبیل علائم هستند .

اگر علائم حمله قلبی و یا سکته مغزی را دارید به اوژانس مراجعه کنید : درد قفسه سینه که به فک و شانه ها منتشر میشود، بی حسی ناگهانی و یا احساس ضعف در یک طرف بدن ، لکنت زبان و یا احساس تنگی نفس از این قبیل علائم هستند .

مصرف تورادول را متوقف کنید و در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید اگر :

عوارض جانبی معمول تورادول ممکن است شامل موارد زیر باشد :

این لیست کاملی از عوارض جانبی معمول تورادول نیست و اتفاقات دیگری نیز ممکن است بیفتد . با دکتر خود تماس بگیرید تا توصیه های پزشکی لازم را برای عوارض جانبی تورادول را دریافت کنید .

اگر از دارو های ضد افسردگی مانند سیتالوپرام ، اس سیتالوپرام ، فلوکستین ، پاروکستین ، سرترالین ، ترازودون یا ویلازودون استفاده می کنید ، قبل از مصرف تورادول با پزشک خود در این باره صحبت کنید . استفاده از هر یک از دارو های ذکر شده با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به راحتی می تواند موجب کبودی و خونریزی شود .

به دکتر خود در مورد تمامی داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و یا می خواهید استفاده از آن را شروع و یا متوقف کنید صحبت کنید ، مخصوصا در موارد زیر :

 این لیست کامل نیست ، سایر داروها مانند داروهای با نسخه و یا بدون نسخه  ، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است با کتورولاک واکنش نشان دهند . تمامی واکنش های ممکن در این مقاله لیست نشده اند .

اگر هنوز سوالی در رابطه با کتورولاک دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم:
محسن نادرزاده

نوشته شده در 1 مهر 1396

مرجع : www.drugs.com

دیدگاهی در رابطه با کتورولاک ثبت نشده است.

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن موبایل داروی لینک دانلود

آمپول کتورولاک موارد مصرف

کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت داروی محفوظ میباشد و استفاده از محتوا و امکانات آن وابسته به رعایت قوانین آن میباشد.

از قرص و آمپول کتورولاک برای تسکین درد های شدید بعد از عمل جراحی استفاده می شود و نباید از پنج روز از این دارو به عنوان مسکن استفاده کرد.

قرص و آمپول کتورولاک یک مسکن ضد درد قوی است که بدون دستور و مجوز پزشک نمی توان از آن مصرف کرد. و در بیمارستان ها از این آمپول به عنوان یک مسکن بعد از عمل های جراحی استفاده می کنند. در ابتدا فقط می توان این دارو را به شکل تزریقی برای مصرف آغاز کرد و بعد از طریق خوراکی هم قابل استفاده است. و نکته مهم در مصرف این دارو این است که تنها پنج روز می توانند از این دارو برای تسکین درد استفاده کنند و بعد باید از سایر مسکن ها بهره بگیرند.

قرص و آمپول کتورولاک یک داروی غیر استروئیدی می باشد که در درمان درد های شدید به مدت پنج روز کاربرد دارد و در بیمارانی که نیاز به اوپیوییدی دارند، مصرف می شود.

اگر هر کدام از شرایط جسمی زیر را دارید، قبل از اینکه مصرف قرص و آمپول کتورولاک را شروع کنید به پزشک خود اطلاع دهید:آمپول کتورولاک موارد مصرف

از قرص و آمپول کتورولاک برای کودکان زیر شانزده سال استفاده نمی کنند و مصرف آن ممنوع است.

چون کوتورولاک زمان بیشتری را در بدن سالمندان باقی می ماند ممکن است عارضه هایی همچون تورم در صورت و پاها و کاهش مقدار ادرار و درد های گوارشی را به همراه داشته باشد.

از این دارو در افرادی که سابقه ناراحتی های گوارشی دارند نباید به هیچ عنوان مصرف شود چون می تواند حتی دستگاه گوارش را سوراخ کند و یا به خونریزی بیندازد. پس استفاده از این دارو در بیمارانی که زخم معده دارند، ممنوع است.

همچنین مصرف قرص و آمپول کتورولاک در بیمارن کلیوی نیز مجاز نمی باشد.

کوتورولاک عملکرد ترومتامین پلاکتی را مختل می کند و به همین علت استفاده از آن در اشخاصی که سابقه هر گونه خونریزی مغزی، خونریزی های غیر طبیعی و بیماری های خونریزی کننده دارند، منع مصرف دارد.

آمپول کتورولاک را اگر قبل از عمل جراحی به عنوان یک داروی پیشگیری از درد استفاده کنند، مجاز نیست.

در افرادی که به داروهایی مانند آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی حساسیت دارند، از این دارو نباید استفاده شود.

تزریق نخاعی و انتراتکال آمپول کتورولاک به علت داشتن الکل ممنوع است.

اگر شخصی به تازگی از آسپرین و داروهای ضد التهاب اغیر استروئیدی مصرف کرده باشد، از این دارو نمی توان برایش تجویز کرد.

از آمپول و قرص کتورولاک در دوران بارداری و شیر دهی نمی توان استفاده نمود.

اگر قرار است از داروی کتورولاک استفاده کنید، به توصیه هایی که در ذیل این قسمت آمده است توجه بفرمایید:

از آمپول و قرص کتورولاک به طور همزمان با داروهای زیر بپرهیزید و در صورتی که هر یک از این داروها را مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید:

هرچند مقدار مجاز مصرف این دارو توسط پزشک متخصص تعیین می شود، اما نحوه مصرف آن به طور معمول به شکل زیر می باشد:

این دارو نیز همانند دیگر دارو ها عوارضی دارد که در صورت مشاهده به سرعت دارو را قطع و با پزشک خود در میان بگذارید.

البته به غیر از این موارد، عارضه های دیگری نیز احتمال وقوع دارند که بسیار نادر است و به شرح زیر می باشد:

این علایم نیز خود به خود برطرف می شوند اما در صورت مشاهده پزشک خود را در جریان بگذارید:

برای نگهداری قرص و آمپول کتورولاک شرایط زیر را برقرار کنید:

از قرص و آمپول کتورولاک به همان شکل که پزشک معالج دستور می دهد مصرف کنید و سر خود دوز مصرفی را کم و زیاد نفرمایید. همچنین هشدار ها و عوارض این دارو را جدی بگیرید. اگر مشکلی دارید با پزشک در میان بگذارید.

منبع : آرگاچه عواملی به زیبایی پوست شما صدمه می زنند


تجربه یک تور خوب، هم تفریح، هم خرید با تور استانبول آژانس مسافرتی زیما سفر پارسجشنواره های پاییزی چین

کرم نرم کننده دست و صورت جوجوبا مای


نشانی شما منتشر نخواهد شد.

آمپول کتورولاک موارد مصرف

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *