دسته‌ها
دارو

اثر تریاک تا چند روز در بدن میماند

31-32244115

پزشکان و متخصصان حاضر در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین با فراهم آوردن محیطی آرامش بخش، سلامتی را برای شما به ارمغان می آورند.

آشنایی با روند درمان مجموعه

تلاش مجموعه نگین پاک زندگی فراهم آوردن محیطی با نشاط برای بیماران است. به منظور آشنا شدن با روند درمان بیماران در مجموعه نگین به مراجعه فرمایید.

اثر تریاک تا چند روز در بدن میماند

نظرات و پیشنهادات سازنده شما

در صورتی که درباره روند کار مجموعه و یا مطالبی که در سایت قرار میگیرد نظری دارید، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق این صفحه با ما در میان بگذارید.

پیگیری روند درمان بیماران

شما می توانید روند درمان بیمار خود ر از طریق سایت پیگیری نمایید. بدین منظور اطلاعات بیمار خود را در این صفحه وارد نمایید.

پیش ثبت جهت بستری بیمار

جهت انجام عملیات ثبت و وارد کردن اطلاعات اولیه فرم های موجود در این صفحه را با دقت تکمیل نمایید.ما پس از مطالعه اطلاعات ارسالی با شما تماس خواهیم گرفت.

درمان و نگهداری از بیماران دچار اختلالات روانی از جمله دشوارترین و نیز ضروری ترین بخش های خدمات پزشکی می باشد که  نیاز به کادر تخصصی مجرب و پرسنل دوره دیده دارد . همچنین به دلیل گسترش روز افزون مصرف مواد اعتیاد آور (مخدر و محرک ) درجامعه و پیچیده بودن روش های درمان اعتیاد، فراهم نمودن فضای درمانی با امکانات و تجهیزات لازم و تیم ویژه چند تخصصی متشکل از روانپزشک، متخصص بیهوشی، پزشک عمومی، روانشناس، روان پرستار و بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

ماده ای در مصرف کننده های تریاک ایجاد وابستگی می کند، مرفین دارد که در مواد مخدر افیونی سنتی و صنعتی از آن استفاده می شود. با توجه به نظر متخصصان ما در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین؛ ترک اعتیاد تریاک در مقابل سایر موارد مخدر موجود در بازار که حاوی مرفین هستند راحتتر است، چون مرفین موجود در تریاک از چسبندگی کمتری نسبت به سایر مواد مخدر برخوردار است و روند ترک می تواند برای فرد معتاد به تریاک راحتتر از هروئین و متادون و باشد. فردی که قصد ترک اعتیاد تریاک را دارد باید ابتدا روش های موجود برای این کار بشناسد، سپس روش خود را برای اینکار انتخاب کند و اولین قدم های خود را در مسیر ترک اعتیاد بر دارد. به یاد داشته باشید که قدم های اول شما بسییار مهم هستند، چون در صورتی که بعد از ترک اعتیاد تریاک دوباره به مصرف بازگردید، ضریب جذب مرفین در بدن شما بالاتر می رود و همین موضوع ترک کردن را برای شما سخت خواهد کرد.

دو راه معمول برای ترک اعتیاد تریاک وجود دارد:

این روش باید با کمک پزشک متخصص یا درمانگر صورت بگیرد و به این صورت است که فرد طبق الگو خاصی مصرف خود را روز به روز کمتر میکند و پس از رسیدن به انتهای بره ی ترک اعتیاد، مصرف تریاک یا به طور کامل ترک می کند.افرادی قصد دارند از این روش استفاده کنند مرتب به دنبال این هستند که ترک اعتیاد تریاک چند روز طول می کشد، جواب این سوال به نظر پزشک شما دارد و تنها کاری که شما باید بکنید عمل کردن به دستورات دکتر است، شما باید صادقانه و بدون در نظر گرفتن وسوسه ها روند ترک خود را انجام دهید و دوز مصرفی و تعداد دفعات مصرف را دقیقا طبق نظر دکتر انجام دهید.

اگر می خواهید روند ترک کردنتان هر چه زودتر به پایان برسد و پاک بودن را تجربه کنید، طبق بره ریزی انجام شده برای شما پیش بروید و از مسیر ترک اعتیاد خارج نشوید، چون هر بار لغزش باعث می شود که به مدت دو هفته بدن خود را از روند پاک شدن دور کنید.

این که قطع مصرف در این روش چقدر طول می کشد به این بستگی دارد که چقدر مصرف می کنید و چه مدت است که در حال مصرف هستید. اگر یک مصرف کننده ی حرفه ای باشید این روند برای شما هشت ماه تا یک سال، اگر مصرف شما کمتر از افراد حرفه ای است در کمتر از پنج ماه و مصرف تریاک شما به حد زیادی نیست این روند می تواند برای شما خیلی کمتر از این موارد بالا طول بکشد.

 

بیمارانی که از این روش استفاده می کنند کم نیستند، و شاید خیلی از افراد معتاد به تریاک این روش را حداقل یک بار امتحان کرده اند. همچنین این همان روشی است که کمپ های ترک اعتیاد برای درمان مراجعه کنندگان خود از آن استفاده می کنند. یکی از معایب این روش این است که تنها 15 درصد افرادی که از این روش استفاده می کنند امکان موفقیت دارند و این که شاید این روش از نظر زمانی مدت کمی طول بکشد، ولی از آنجایی که بدن برای ترمیم و سازگاری خود با نبودن تریاک به زمان نیاز دارد، این روش کم دوام تر از روش ترک اعتیاد تدریجی است.

 

از آنجایی که مرفین ماده ی اعتیاد آور موجود در تریاک است و دفع شدن این ماده از بدن 12 روز طول می کشد، خماری ترک اعتیاد تریاک 12 روز است

 

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که واقعا می خواهید تریاک را ترک کنید و روش سنتی را برای انجام این کار تجربه کرده اید، پیشنهاد ما به شما این است یک بار با اراده ای قوی و با حوصله و تداوم به سراغ روش تدریجی بروید و پشتکار در مسیر ترک اعتیاد قدم بردارید. در پایان باید بدانید پرسیدن سوال هایی مثل ترک اعتیاد تریاک چند روز طول می کشد و چه مدت برای این کار باید زمان بگذارم کار اشتباهی است. ترک کردن تریاک هرچقدر طول بکشد، بالاخره شما را از چنگ اعتیاد بیرون می کشد و شما را آزاد می کند!

به دلیل گسترش روز افزون مصرف مواد اعتیاد آور ( مخدر و محرک ) درجامعه و پیچیده بودن روش های درمان اعتیاد، فراهم نمودن فضای درمانی با امکانات و تجهیزات لازم و تیم ویژه چند تخصصی متشکل از روانپزشک، متخصص بیهوشی، پزشک عمومی، روانشناس، روان پرستار و بسیار حائز اهمیت می باشد .

پربازدیدترین مقالات پزشکی و ترک اعتیاد

مشاهده کامل مقالات

آخرین اخبار پزشکی و ترک اعتیاد

مشاهده کامل اخبار

ترک اعتیاد

اطلاعات تماس مرکز ترک اعتیاد

اصفهان خیابان شمس آبادی ، جنب بیمارستان سینا ، بن بست نواب ، مجتمع کیان ، طبقه 3

32244115-31

ساعت تماس: 9 الی 14 و 16 الی 2

ساعت کاری دفتر: شنبه تا چهار شنبه 15:3 الی 2:3

اصفهان ، خیابان آبشارسوم کیلومتر25جاده زیار، شهرزیار(میدان امام رضا ) به طرف جاده ورزنه کیلومتر1 جاده ورزنه ابتدای روستای تاریخی برسیان طبقه فوقانی درمانگاه سوم شعبان مرکزبستری ترک اعتیاد نگین

ساعت پذیرش مرکز بستری از ساعت 9 الی 14

اثر تریاک تا چند روز در بدن میماند


پیوندهای مرتبط با مرکز ترک اعتیاد

 پونه مدیا

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب استآزمایش عدم اعتیاد مثل برگه عدم سوء پیشینه، برای استخدام الزامی است و بسیاری از کارفرمایان از کارمندان خود درخواست می کنند تا رزومه شغلی خود را به این دو برگه قانونی معتبر، تجهیز کنند.

تست عدم اعتیاد، هیچ گاه به معنای قطعی اعتیاد داشتن یا اعتیاد نداشتن فرد نیست. دلایل زیادی هم برای اثبات این ادعا وجود دارد که در گزارشی که در زیر آمده است می خوانید.

به هر حال، اعتیاد، یکی از بحران هایی است که کشور با آن روبروست و برون رفت از این معضل عظیم، با فرهنگ سازی و بره ریزی بلند مدت و تغییر در الگوی زندگی و حذف نقاط بحران آفرین که سبب جذب شماری از هموطنان به این افیون می شود، امکان پذیر خواهد بود.

از نظر طب ایرانی، طبع و مزاج و فیزیوپاتولوژی اکثر بیماریها، غلبه سردی و خشکی در بدن بیمار است که بیماری اعتیاد به مواد مخدر و ترکیبات افیونی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مصرف افیون یا خشخاش میان مواد مخدر‌ از فراوانی بیشتری نسبت به سایر مواد مخدر برخوردار است؛ افیون یا خشخاش که دیگرش کوکنار است از نظر طب ایرانی‌، اول گرم است و آخر سرد‌، در واقع افراد معتاد به تریاک با مصرف خشخاش احساس فرح‌بخشی کرده  که به این حالت اصطلاحاً نشئگی می‌گویند؛ بالا رفتن مقدار مواد افیونی و ضد درد جسم از یک حد معین‌، ایجاد نشئگی می‌کند و به همین ترتیب پائین آمدن از یک حد معین آن هم‌، ایجاد خماری می‌کند.

اثر تریاک تا چند روز در بدن میماند

بنابراین از نظر طب ایرانی، نشئگی‌، طبع و مزاجش گرم است و خماری‌، طبع و مزاجش سردی و خشکی است؛ هرگاه سردی در بدن فرد معتاد غالب شود‌، نیاز به ماده مخدر افزون شده و در نتیجه تمایل به مصرف دوباره به آن ماده مخدر و می‌شود. کسانی که فکر می‌کنند روش ترک اعتیاد با بستن و زندانی کردن معتاد پس از گذشت ۳ روز اعتیاد برطرف می‌شود‌، بدانند که چنین نخواهد شد و این فرد هر زمانی که آزاد شود و امکان دسترسی به مواد مخدر پیدا کند، در مصرف آن درنگ نخواهد کرد چون اختیارش دست خودش نیست.

نمونه ای از نتایج تست اعتیاد

 چنین روشهایی در مورد یک معتاد یا در واقع یک بیمار‌، نوعی جنایت ناشی از عدم درک و آگاهی نسبت به اعتیاد است که متأسفانه با ساختن یک‌سری فیلمها و القائات نادرست‌، در ذهن مردم و جامعه رسوخ کرده است.

 در بسیاری از داروهای ترک اعتیاد که در عطاری‌ها تبلیغ می‌شود، متادون وجود دارد که خود اعتیادآور است؛ داروهای ترک اعتیاد که با تبلیغ ۱۰۰ درصد تضمینی ارائه می‌شود برای ترک اعتیاد مناسب نیست چرا که از چاله به چاه افتادن است.

انجام تست مورفین به هنگام ازدواج و در بعضی مشاغل، در کشور ما مجاز شمرده شده است. در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های زیاد در علوم آزمایشگاهی، تست‌های مختلفی در آزمایشگاه‌ها موجود است. این تست‌ها شامل تست مورفین، حشیش و محرک‌ها از جمله آمفتامین، شیشه، بنزودیازپین‌ها، متادون، کدئین و است.

گاهی افراد دست به ترقیق نمونه می‌زنند که به راحتی با بررسی کراتین و میزان اسیدیته ادرار قابل تشخیص است. به‌طور کلی باید بگوییم که با انجام تست‌های معتبرتر که در بعضی مراکز اختصاصی انجام می‌شود، این شیوه‌ها نیز کمکی نخواهد کرد

پیش از انجام آزمایش اعتیاد از چه داروهایی باید صرفه نظر  کرد؟  

مصرف روانگردان های بسیار قوی چون آمفتامین و دیگر داروهایی چون متادون و بوپرنورفین که ترکیبات استخراج شده از تریاک هستند، باعث می‌شوند که نتیجه آزمایش عدم اعتیاد در افراد مثبت نشان داده شود. طبیعتاً مصرف خود تریاک، کدئین بالا، مورفین و آپومورفین به خودی خود باعث مثبت‌شدن تست اعتیاد می‌شوند. شیشه و کراک نیز تست خاص خود را دارند که اعتیاد اپتوتریاکی نبوده و اعتیاد گروه دیگری از داروها هستند.در مجموع می‌توان گفت که این داروها به ۱۰ قلم می‌رسند.

تریاک و ترکیباتش مورفین و هروئین به طور مستقیم تا ۲۱ روز از سرم خون و ادرار افراد پاک نمی‌گردد. شاید طی ۱۵ روز از ادرار پاک شود، اما از آنجا که از خون نیز آزمایش گرفته می‌شود، خود را در کروماتی گرافی نشان خواهد داد. گفتنی است، استامینوفن و کدئین نیز ظرف ۴۸ ساعت از بدن دفع می‌گردند، چراکه جذب کبدی داشته و در بدن باقی نمی‌مانند.

آیا می توان آزمایش اعتیاد را دور زد؟ 

اینکه با مصرف داروهایی بتوان نتیجه آزمایش‌ عدم اعتیاد را منفی کرد شایعه‌ای بیش نیست.اما برخی خوراکی‌های خاص را که تا حدی در این امر دخالت دارند را می‌توان برد که آن نیز تاکید نمی‌گردد. اما ممکن است در فاصله زمانی که مصرف کرده و تست را انجام داد. ( حدود ۱۰ روز) از بدن وی دفع شده باشد.

آیا منفی بودن تست اعتیاد، نشان دهنده عدم اعتیاد است؟

منفی بودن تست اعتیاد به هیچ عنوان به معنی عدم اعتیاد نیست ‏و راه‌های متعدد و ساده‌ای برای منفی کردن تست اعتیاد به صورت کاذب وجود دارد که اغلب افراد سوء مصرف‌کننده مواد از آن آگاهی دارند.‏ شاید یکی از دلایلی که خانواده‌ها دقت لازم و تلاش کافی در زمینه تحقیقات از افراد در هنگام ازدواج را ‏نمی‌کنند اطمینان کاذب به پاسخ این تست‌ها باشد.‏ بررسی اجمالی از نتایج تست‌های اعتیاد قبل از ازدواج نشان می‌دهد که اولاً در تعداد اندکی از افراد تست ‏مثبت گزارش شده که در این بین مواردی تست مثبت نیز ناشی از مصرف داروهای مجاز بوده است و ثانیاً ‏به نظر نمی‌رسد تعداد قابل توجهی از افراد به دلیل مثبت بودن تست از ازدواج صرف نظر کرده باشند، در حالیکه شاهد ‏هستیم بعد از طی مراحل ازدواج و علی‌رغم داشتن تست منفی، افرادی هستند که از قبل معتاد بوده‌اند.

 آزمایش‌های ترک اعتیاد با چه هدفی انجام می‌شوند؟

آزمایش‌های ترک و بررسی وضعیت اعتیاد، قادرند حضور ماده مصرفی و مورد نظر را در ترشحات بدن ردیابی کنند.
هدف از انجام تست‌های آزمایشگاهی اعتیاد از دید درمانگر، کمک به پیگیری روند درمان بیماران است. این تست‌ها برای آشکار ساختن دروغ مصرف کنندگان مواد مخدر تهیه نشده‌اند و کاربرد آنها در جهت مچ‌گیری، به هیچ‌وجه اخلاقی و مجاز نیست. تنها در صورتی که خود فرد داوطلب باشد، درمانگر مجاز به انجام این آزمایش‌ها است. تست‌های مختلف شناسایی مواد در هر کشور، بسته به قوانین آن کشور کاربردهای متفاوت دارد.

آیا جواب این آزمایش‌ها صددرصد اعتیاد فرد را نشان می‌دهد؟ 

هیچ تست تشخیصی عاری از خطا نیست. به این معنی که می‌تواند مواردی را به اشتباه مثبت تشخیص دهد و مواردی را نیز گزارش نکند. در مورد تست‌های مواد مخدر نیز چنین تداخلاتی وجود دارد. مصرف قرص ایبوبروفن می‌تواند به غلط تست حشیش را مثبت کند یا مصرف آنتی‌ بیوتیک‌هایی خاص (از جمله آموکسی‌سیلین) با تست هروئین و کوکایین تداخل دارد و یا مصرف ضددردها، آنتی‌هیستامین‌ها و آب‌نبات‌های سرد (قرص‌های مکیدنی برای سرماخوردگی) می‌تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامین شود.

 اگر داروهای ضد افسردگی مصرف کنیم، آیا جواب آزمایش اعتیادمان مثبت می‌شود یا خیر؟ 

برخلاف عقاید رایج، مصرف داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب و خواب‌آورها، با وجود تشابه علایم ایجاد شده اصلاً با تست‌های تشخیصی مواد تداخلی ندارند و افراد بدون دغدغه و طبق تجویز پزشک مجاز به استفاده از این دارو‌ها هستند.

تداخلات دارویی در آزمایش  ترک اعتیاد چیست؟ 

تداخل مهمی که با تست مورفین وجود دارد، قرص‌ها و شربت‌های حاوی کدئین هستند که به مدت حداقل دو روز با تست غربالگری مورفین قابل ردیابی هستند. البته پس از مثبت شدن تست مورفین، با تست‌های اختصاصی و تفکیکی به راحتی می‌توانید از نوع ماده مصرفی مطلع گردید. توصیه می‌شود که افراد انتخاب شده برای انجام تست، به منظور برطرف شدن هرگونه شبهه، حداقل دو روز قبل از انجام تست مخدر از مصرف هر نوع فرآورده کدئین‌دار خودداری کنند.

آیا می‌توان سیگاری بودن افراد را هم با آزمایش سنجید؟ 

نیکوتین موجود در سیگار، مدتی پس از مصرف به مواد مختلفی تبدیل می‌شود. بعضی از این مواد به مدت طولانی‌تری در بدن باقی می‌مانند که از طریق ادرار نیز قابل ردیابی هستند. بر این اساس تست‌های ادراری ساده‌ای معرفی شده‌اند که دو تا چهار روز پس از مصرف سیگار قدرت ردیابی متابولیت‌ها را دارند. استفاده از این روش‌ها هنوز به طور کامل در کشور ما متداول نشده است.

بر اساس ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می‌شوند، هرگاه در غیر از موارد قانونی اسرار مردم را افشا کنند، مجرم شناخته می‌شوند و به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس یا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

اگر برای تشریح تست آزمایش عدم اعتیاد یا موضوعات تخصصی در این حوزه با پرسشی مواجه شدید، با کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت اینترنتی در تعامل باشید.

آقای زمانی سلام،
درخواستی داشتم (ربطی به این نوشته ندارد ) در مورد سرمایه گذاری در صندوقهای فعال در بازار بورس ( صندوقهای با ریسک بالا- سود ۳۰ تا ۳۵ درصد- و صندوقهای با درآمد ثابت- سود ۲۰ تا ۲۵ درصد) امکان دارد مقاله ای در این زمینه نیز داشته باشید؟ البته نظرات کارشناسی خودتان نیز ضمیمه مقاله باشد.
سپاسگزارم

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

مطب الکترونیکی دکتر بهروز مصلحی

تریاک

نوشته: دکتر بهروز مصلحی

مقدمه:

تریاک از شیره گیاه خشخاش با علمی پاپاور سومنیفروم (1) به دست می آید. در

حدود بیست نوع آلکالوئید(2) مجزا از تریاک مشتق می شود که معروفترین آنها مرفین(3)

است. آلکالوئیدهای نیمه مصنوعی که از مرفین ساخته می شوند، شامل هروئین(4)،

کدئین(5) و هیدرومرفین(6) هستند. مواد کاملاً مصنوعی شبه تریاک که در آزمایشگاه

ساخته می شوند، شامل مپریدین(7)،متادون(8) و پروپوکسیفن(9) می باشند.

اعتیاد چیست؟

وابستگی به مواد مخدر پدیده ای زیستی و بر دو نوع است: 1- وابستگی روحی ، به این

صورت که بیمار با اصرار به دنبال مصرف مواد مخدر می رود تا حالات روحی و شخصی خود

راخوشایند کند. 2- وابستگی بدنی ، یعنی حالتی که قطع دارو باعث بوجود آمدن علائمی

می شود که خوشایند بیمارنیست. گفته می شود که بدن به یک حالت تعادلی جدید در خلال

مصرف مواد مخدر می رسد که اگر این تعادل با مصرف نکردن مواد مخدر به هم بخورد، بدن

به گونه ای مخالف عمل می کند و علائم ناخوشایند بروز می نماید. وابستگی روحی

تقریباً همیشه قبل از وابستگی بدنی بوجود می آید ، اما ضرورتا‍ً منجر به آن نمی

شود. اعتیاد به معنی حالتی است که بدن هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ بدنی به مواد

مخدر وابسته باشد. درسال 1964 میلادی سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که

اصطلاح اعتیاد دیگر یک اصطلاح علمی نیست و پیشنهاد کرد که اصطلاح وابستگی دارویی

را بجای اعتیاد بکار ببرند. اما به رغم این موضوع ، از کلمه اعتیاد هنوز هم بطور

وسیعی استفاده می شود.

جنبه های فرهنگی اعتیاد:

هر جامعه ای مواد بخصوصی را به عنوان مجاز و بقیه مواد را غیر مجاز برای افراد آن

جامعه دسته بندی می کند. مثلاً در ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپای

غربی کافئین(1) ، نیکوتین(11) و الکل جزو داروهای ملی محسوب می شوند و در برخی

کشورهای خاورمیانه حشیش جزو مواد مجاز است ، در صورتی که مصرف الکل غیر مجاز می

باشد. در قبایل بخصوصی از سرخپوستان آمریکا پیوت(12) که یک ماده توهم زاست ، ممکن

است به صورت مجاز برای اهداف مذهبی مصرف شود. بهایی که یک جامعه برای طبقه بندی یک

ماده بعنوان غیر مجاز می پردازد ، کارهای خلافی است که از این دسته بندی ناشی می

شود. قاچاقچیان بزرگ و حرفه ای بلافاصله پس از اعلام شدن یک ماده بعنوان غیر مجاز

فرصت خوبی برای پولدار شدن ، پیدا می کنند ، در حالی که معتادان وابسته به آن برای

بدست آوردن نیاز روزانه خود به دزدی ، خیانت و رفتارهای ضد اجتماعی دیگر دست می

زنند تا خود را سرپا نگه دارند. در جامعه ما یکی از علل اعتیاد به تریاک ، فقر

فرهنگی و دریافت اطلاعات غلط راجع به تریاک توسط عوام است. برای مثال عده ای به

تصور اینکه مصرف تریاک برای بیماریهای قلبی مفید است و یا قند خون را پائین می آورد

، به این ماده خانمانسوز پناه می برند.

همه گیری شناسی:

در مملکت ما ایران ، بیشترین ماده ای که توسط معتادان مصرف می شود ، خود ماده اصلی

یعنی تریاک است که با توجه به عدم کشت خشخاش در ایران ، این ماده بصورت قاچاق از

خاور دور و خاورمیانه از طریق مرز زمینی افغانستان و پاکستان وارد کشور می شود. چون

در گذشته در ایران خشخاش کشت می شد، دسترسی به تریاک در روستاها بود ، اما

امروزه چون از طریق شهرهای بزرگ توزیع می شود ، دسترسی به آن در شهرها است.

متاسفانه بخاطر عدم همکاری معتادان هنوز آمار دقیقی از اعتیاد به تریاک در کشور ما

وجود ندارد. مصرف تریاک در چین و خاور نزدیک تا همین سالهای اخیر بطور وسیعی رواج

داشت. استخراج آلکالوئیدهای فعال تریاک و همچنین اختراع سوزنهای زیر جلدی برای

استفاده از مرفین باعث شد که مصرف تریاک و آلکالوئیدهای آن در غرب هم افزایش یابد.

سبب شناسی:

علتهای اعتیاد به تریاک زیاد است. بطور کلی کنجکاوی و فشارهای اجتماعی قویترین

عوامل برای شروع استفاده از مواد مخدر است. افرادی که در طبقات اجتماعی ـ اقتصادی

پائین قرار دارند ، در خطر بیشتری برای اعتیاد به تریاک هستند ؛ اما اعتیاد به

تریاک به طبقات اجتماعی ـ اقتصادی بالا هم گسترش یافته است و متاسفانه در قشر

تحصیلکرده هم رو به گسترش است. در دسترس بودن تریاک و استفاده قبلی از مواد

روانگردان مانند حشیش ، شخص را به استفاده از تریاک مستعد می نماید. بعضی ها

معتقدند که سیگار روزنه ای برای ورود به دنیای مواد مخدر است. افرادی که پدر ومادر

آنها از هم جدا شده اند و افرادی که یکی از اعضای خانواده شان معتاد هستند ،

در معرض خطر اعتیاد می باشند. سه چهارم از نوزادانی که از مادران معتاد متولد می

شوند علائم قطع ماده مخدر را تجربه می کنند و اعتیاد نوزادان و شیر خواران از

معضلات اجتماعی بسیار دردناک برای هر جامعه است. نزدیک به نود درصد از معتادان به

تریاک یک اختلال روانی مشخص دارند که این اختلال در اغلب موارد افسردگی است. شخصیت

ضد اجتماعی و اضطراب هم از اختلالات شایع در میان معتادان به تریاک است.

راههای مصرف تریاک:

قدیمیترین وسیله استفاده از تریاک وافور است که از یک حقه سفالی یا چینی و یک دسته

چوبی ساخته شده است. وسایل دیگر مانند قلیانهای کوچک و یک لوله ساده نیز برای

استعمال تریاک استفاده می شود که درهمه این موارد با سوزاندن تریاک آلکالوئیدهای آن

تصعید و استنشاق شده و از راه تنفسی جذب می شود. راه دیگر استفاده از تریاک راه

خوراکی است که از مخاط گوارشی جذب می شود. یک راه بسیار خطرناک دیگر که بندرت

استعمال می شود جوشاندن و تزریق سیاه رگی تریاک است که علاوه بر خطر مسمومیت شدید

با تریاک به دلیل استفاده از سرنگهای آلوده مشترک ، خطر ابتلاء به هپاتیت و ایدز را

هم بدنبال دارد.

تأثیر تریاک بر بدن:

آلکالوئیدهای تریاک اثرشان را با چسبیدن به گیرنده های خود در دستگاه عصبی اعمال می

کنند. در سال 1974 میلادی یک عامل داخلی با اثرهایی شبیه به تریاک کشف شد و

انکفالین(13) گرفت. چندین شکل از این ماده از مغز جدا شد که در کل آنها را

آندورفین(14) نهادند. آندورفین ها در انتقال عصبی شرکت دارند و برای از بین

بردن درد در بدن بکار می روند. هنگامی که شخص دچار صدمه جسمی می شود ، این مواد

بطور طبیعی آزاد می شوند و مسئول از بین بردن درد در مواقع صدمه حاد به بدن هستند.

هروئین بسیار قویتر از مرفین و از آن محلول در چربی است ، در نتیجه در مدت

زمان کوتاهتری از سد مغزی عبور نموده و شروع اثر آن سریعتر است. کدئین بطور طبیعی

در حدود نیم درصد در تریاک وجود دارد. بعد از جذب ، کدئین مقداری تبدیل به مرفین می

شود و به گیرنده های عصبی مرفین می چسبد. مواد مصنوعی مانند متادون ، مپریدین ، و

پنتازوسین(15) هم به گیرنده های مرفین می چسبند. تغییر در تعداد گیرنده های مرفین

در اثر تماس مداوم با تریاک صورت می گیرد و باعث ایجاد وابستگی می شود. با چهار بار

استفاده مداوم از تریاک تحمل شخص نسبت به آن بالا می رود. اما برای ایجاد شدن علائم

قطع دارو یعنی ایجاد وابستگی بدنی تعداد دفعات بیشتری لازم است.

نشانه های بالینی مصرف تریاک:

اگر چه آلکالوئیدهای زیادی در تریاک وجود دارد و این روزها تریاک هایی که بدست مردم

می رسد بسیار بسیار ناخالص است ، و هر گونه تظاهرات بالینی غیر مترقبه ای ممکن است

با مصرف تریاک های ناخالص اعم از مرگ ناگهانی ، سکته قلبی و مغزی ، استفراغ ، سر

درد ، سرگیجه ، جنون آنی و روان پریشی اتفاق بیفتد ، با این وجود نشانه های بالینی

مرفین را می توان بعنوان الگویی برای بقیه مواد خانواده تریاک بکار برد. تسکین ،

چرت زدن ، تغییرات خلقی و ابری شدن قوای مغزی بدنبال استفاده از 5 تا 1 میلی گرم

مرفین بوجود می آید. اثرات تسکینی ، بیست دقیقه بعد از تزریق سیاهرگی یا یک ساعت

بعد از تزریق زیر جلدی به حد اکثر خود می رسد و چهار تا شش ساعت بسته به نوع ماده

مخدر ، مقدار آن و تاریخچه قبلی دریافت دارو طول می کشد. علائم دیگر شامل احساس

گرما ، سنگینی دست و پا و خشکی دهان است. صورت و بخصوص بینی ممکن است به خارش بیفتد

و برافروخته شود که شاید بخاطر آزاد شدن هیستامین باشد. بعضی از بیماران دچار

سرخوشی می شوند که ممکن است ده تا سی دقیقه طول بکشد. در کسانی که تریاک یا هروئین

را بصورت تزریق سیاهرگی استفاده می نمایند ، یک احساس اوج آنی به آنها دست می دهد

که به سبب سریع رسیدن مواد به مغز است. اثر ضد درد مرفین انتخابی است. در واقع

آستانه تحریک انتهای عصبی به تحریک دردناک تغییری پیدا نمی کند و انتقال عصبی درد

هم بدون تغییر باقی می ماند . تنها درک و حس درد است که تحت تاثیر قرار می گیرد و

در واقع بیمار نسبت به درد بی تفاوت می شود. بسیاری از افراد که اولین بار تریاک را

تجربه می کنند، نه تنها سرخوش نمی شوند ، بلکه حالشان بد می شود و تهوع و استفراغ

پیدا می کنند. مرفین تضعیف کننده دستگاه تنفسی است و این عمل را با اثر مستقیم بر

روی مرکز تنفسی در ساقه مغز اعمال می کند. در انسان ، مرگ در اثر زیادی مصرف تریاک

تقریباً همیشه به سبب ایست تنفسی است. تغییر در فشار خون ، ضربان قلب و گردش خون

مغز هم ممکن است ایجاد شود که در مقایسه با تغییرات تنفسی اهمیت زیادی ندارد. مرگ

ناگهانی با مصرف مقادیر ناچیزی از تریاک به سبب بوجود آمدن واکنشهای حساسیتی ، شوک

آنافیلاکتیک(16) و ورم ریه ها ممکن است اتفاق بیفتد. اثرات دیگر مرفین شامل تنگ شدن

مردمک چشم ، انقباض عضلات صاف ، مانند عضله رحم و مجاری صفراوی و یبوست است.

مسمومیت با تریاک:

مسمومیت با تریاک که بعد از مصرف مکرر آن اتفاق می افتد ، بصورت تغییرات خلقی ،

اختلالات روان تنی ، خواب آلودگی ، اختلال در تکلم و اختلال در حافظه و از بین رفتن

حضور ذهن ، خود را نشان می دهد. اگر مقدار تریاک خیلی زیاد باشد ، حیات شخص را به

مخاطره می اندازد که از علائم آن می توان به عدم پاسخ به تحریک دردناک ، اغماء ،

تنفس ضعیف ، سرد شدن بدن ، کاهش شدید فشار خون ، شوک و کند شدن ضربان قلب اشاره

کرد. مرگ معمولاً در اثر ایست تنفسی است. اصولاً در بیماری که با حالت اغماء ، تنگی

مردمک چشم و ضعف تنفسی به بیمارستان آورده می شود ، حتماً باید به مسمومیت با تریاک

و مشتقات آن مشکوک شد.

نشانه های بالینی قطع مصرف تریاک:

علائم قطع مرفین معمولاً در خلال شش تا هشت ساعت بعد از آخرین مصرف ، در کسی که یک

تا دو هفته بطور مداوم از تریاک استفاده نموده باشد، بوجود می آید. این علائم در

روز دوم و سوم به حداکثر میزان خود می رسد و در خلال هفت تا ده روز بتدریج کم می

شود. علائم قطع متادون معمولاً یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف شروع شده و ده تا

چهارده روز کامل می شود. بعنوان یک اصل کلی ، موادی که طول مدت اثرشان کوتاه تر است

علائم قطع شدیدتر و کوتاه مدت تری ایجاد می کنند و آنهایی که طول مدت اثرشان طولانی

تر است ، علائم قطعشان خفیف تر و طولانی تر است. بسیاری از علائم قطع تریاک شبیه به

افزایش فعالیت دستگاه عصبی سمپاتیک در بدن است. علائم قطع تریاک عبارتند از: درد

عضلانی شدید ، استخوان درد ، اسهال شدید ، شکم درد ، آب ریزش بینی ، اشکریزش ، سیخ

شدن موهای بدن ، خمیازه کشیدن ، گشاد شدن مردمکهای چشم ، بالا رفتن فشار خون ، بالا

رفتن تعداد ضربان قلب ، به هم خوردن تنظیم سیستم حرارتی بدن که شامل تب هم می شود.

یک معتاد بندرت در اثر ترک اعتیاد می میرد ، مگر اینکه از قبل به یک بیماری شدید

جسمی مثل بیماری قلبی مبتلا باشد. حالتهایی مانند بیخوابی ، کند شدن تعداد ضربان

قلب ، تغییرات حرارت بدن و ویار شدید برای استفاده مجدد از تریاک ممکن است تا ماهها

بعد از قطع مصرف تریاک در بدن باقی بماند. علائم دیگر قطع تریاک شامل : بیقراری ،

تحریک پذیری شدید ، افسردگی ، لرزش اندامها ، ضعف شدید بدن ، تهوع و استفراغ است.

علائمی که برای قطع تریاک ذکر شد ، حالتی شبیه به تصویر بالینی یک آنفلوانزا

می باشد.

درمان اعتیاد به تریاک:

برای درمان اعتیاد به تریاک علاوه بر درمان دارویی ، روان درمانی هم لازم است.

معمولاً افرادی که بطور دراز مدت به تریاک وابسته اند، مناسب برای درمان

دارویی هستند ، ولی در مورد افرادی که مدت کوتاهی از از اعتیادشان می گذرد روان

درمانی موثرتر است. اساس درمان دارویی اعتیاد به تریاک ، بر سم زدایی تدریجی استوار

است. دارویی که برای سم زدایی تریاک بکار می رود، می بایست خصوصیات زیر را داشته

باشد: 1- طولانی اثر تر از تریاک باشد. 2- از راه خوراکی قابل استفاده باشد. 3- از

لحاظ شیمیایی به تریاک شبیه باشد. 4- بیمار را به خود جذب کند تا دیگر سراغ تریاک

نرود. در صورت دارا بودن این خصوصیات ، می توان دارو را آرام ، آرام کم کرده و آن

را قطع نمود. متادون یک داروی بسیار مناسب برای ترک اعتیاد به تریاک است. طول مدت

اثر متادون از 24 ساعت هم است. اگرچه متادون هم خود یک داروی مخدر است و با

قطع آن بیمار دچار علائم قطع می شود ، اما کم کردن تدریجی آن از تریاک و هروئین

راحت تر است. اخیراً کلونیدین(17) که یک داروی ضد فشار خون است و روی دستگاه اعصاب

مرکزی اثر نموده و اثر سمپاتیک را کم می کند ، مورد استفاده قرار گرفته است. چون

کلونیدین از ترشح نور اپی نفرین جلو گیری می کند ، باعث می شود که علائم پرکاری

سمپاتیک که در اثر قطع تریاک ایجاد می شود ، بوجود نیاید. مزایای متادون این است که

: 1- شخص معتاد از کشیدن تریاک دست برمی دارد. 2- مصرف متادون یک کار قانونی و مجاز

است. 3- متادون سرخوشی کمی ایجاد می کند. 4- متادون بندرت باعث ایجاد چرت آلودگی و

یا افسردگی می شود. 5- مهمتر از همه اینکه متادون به شخص اجازه می دهد تا به فعالیت

های روزانه خود ادامه دهد و مرتکب کارهای خلاف برای بدست آوردن مواد مخدر نشود.

تنها زیان متادون این است که شخص به یک ماده مخدر که همان متادون باشد ، معتاد است

و تصور می شود که مزیت کلونیدین بر متادون ، مخدر نبودن کلونیدین است و شخص به آن

اعتیاد پیدا نمی کند. در حالی که ترک اعتیاد و سم زدایی تریاک از بدن بسادگی صورت

می گیرد ، اما بازگشت مجدد به اعتیاد با تریاک به طور قابل توجهی زیاد است.

گروه درمانی:

در این روش اشخاصی که برای ترک اعتیاد دور هم جمع می شوند ، همه دچار یک مشکل ب

اعتیاد هستند. برای پیوستن به این گروه شخص باید انگیزه قوی برای ترک اعتیاد داشته

باشد. داشتن سرگرمی های سالم و ایجاد اعتماد به نفس از عوامل بسیار مهم در ترک

اعتیاد است. یکی از مسائل مهم که در کشور ما خانواده ها بایستی به آن خیلی توجه

نمایند ، دوستان فرد معتاد است. معاشرت با افراد معتاد خواه ناخواه شخص را به دام

اعتیاد می کشاند و بریدن از دوستان معتاد در ترک اعتیاد بسیار موثر است. روش مراکز

بازپروری معتادین هم اغلب بر گروه درمانی استوار است.

پی نوشت:

1- Papaver Somniferum

2- Alkaloid

3- Morphine

4- Heroin

5- Codeine

6- Hydromorphine

7- Meperidine

8- Methadone

9- Propoxiphene

1- Cafeine

11- Nicotine

12- Pyout

13- Enkephaline

14- Endorphine

15- Pentazocine

16- Anaphylactic Shock

17- Clonidine

اثر تریاک تا چند روز در بدن میماند

صفحه اصلی
|
درباره ما
|
دستاوردها
|
ورزش
|
مقالات
|
تماس با ما
|
قوانین مطب الکترونیکی
|
نقشه سایت

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دکتر بهروز مصلحی بوده و استفاده از مقالات آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.

© 2 – 218 moslehi.ir All Rights Reserved
1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *