دسته‌ها
دارو

بهترین درمان سرطان پروستات

خواص دارویی و گیاهی

آیا می دانید کدام سرطان ها قابل درمان هستند؟ هیچ تضمینی در مورد بهبود و درمان سرطان وجود ندارد. اما پزشکان در درمان برخی از انواع سرطان ها نسبت به سایرین موفق تر بوده اند.

بعضی از انواع سرطان ها به آرامی و به مرور زمان قابل درمان هستند. در ادامه با 5 سرطان قابل درمان آشنا شوید.

بعضی از پزشکان از کلمه ی درمان برای بیماری سرطان استفاده نمی کنند و می دانند که هرگز نمی توان اطمینان حاصل کرد که سرطان پس از درمان کاملا مداوا شود. آنها ترجیح می دهند که از کلمه ی “فروکش”، استفاده کنند به این معنی که شانس بازگشت بیماری را کاهش داده اند.

اما به طور کلی، فردی که 5 سال پس از تشخیص سرطان عاری از این بیماری باشد، شانس بهبود بیشتری دارد. این معیار به این معنی نیست که شما از سرطان نخواهید مرد و یا حتی بدین معنی نیز نخواهد بود که بیماری سرطان دیگر در بدن تان وجود ندارد، بلکه تنها نشانه خوبی از درمان است.

در اینجا پنج نوع سرطان که امید بهبودی و درمان آنها است ذکر خواهند شد.

بهترین درمان سرطان پروستات

افرادی که 5 سال پس از تشخیص سرطان پروستات زنده می مانند: حدود 99 درصد

بسیاری از تومورهای پروستات رشد نمی کنند و یا به آرامی رشد می کنند. بنابراین آنها چندان مضر نیستند تا نیاز به درمان داشته باشند. بسیاری از مردان با انواع این تومورها می توانند سالها بدون هیچ مشکلی زندگی کنند. این مردان اغلب از چیزی غیر از سرطان می میرند.

هنگامی که سرطان پروستات Prostate Cancer گسترش یافته باشد (سرطان متاستاتیک)، درمان بسیار سخت تر خواهد شد. درصد اندکی از سرطان های پروستات می توانند به سرعت در قسمت های مختلف بدن پخش شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فقط حدود 29٪ از مردان 5 سال پس از تشخیص زنده می مانند. خبر خوب این است که پزشکان اغلب ابتلا به سرطان پروستات را قبل از اینکه گسترش یابد مهار می کنند.

دو روش اصلی برای بررسی بیماری سرطان پروستات وجود دارد:

PSA می تواند به دلایلی غیر از بیماری سرطان پروستات نیز افزایش یابد، بنابراین برخی از گروه های پزشکی می گویند مردانی که ریسک نرمالی برای ابتلا به بیماری سرطان پروستات دارند لازم نیست آزمایشی انجام دهند.

در مورد اینکه آیا شما نیاز به آزمایش دارید، یا خیر باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکلی مانند وجود خون در ادرار و یا مشکلی با ادرار کردن دارید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.چرا که این علائم می توانند علائم سرطان پروستات یا سایر مشکلات پروستات باشند.

افرادی که 5 سال پس از تشخیص سرطان تیروئید زنده می مانند: حدود 98 درصد (بسته به نوع بافت)

تیروئید غده ای پروانه ای در گردن است که باعث می شود هورمون های بدن شما سوختن کالری، ضربان قلب و غیره را کنترل کنند. شایع ترین نوع سرطان تیروئید Thyroid Cancer، پاپیلاری، به آرامی رشد می کند. حتی زمانی که تومورها بزرگ هستند یا شروع به حرکت به سوی دیگر بافت های مجاور می کنند.

پزشکان اغلب می توانند بیماری سرطان تیروئید را درمان کنند و جراحی هایی را انجام دهند که غده را از بین ببرد. پس از جراحی، مردم برای جایگزینی هورمون های تیروئید، دارو مصرف می کنند. علاوه بر این، هم اکنون پزشکان سرطان تیروئید را زودتر از قبل تشخیص داده و ریشه کن می کنند.

یک نوع بیماری به سرطان تیروئید آناپلاستیک دارای نرخ بقا 5 ساله تنها 7 درصد است، اما این نوع سرطان تیروئید بسیار نادر می باشد.

هیچ تست آزمایشی توصیه شده ای برای سرطان تیروئید وجود ندارد. اکثر افراد زمانی متوجه تومور می شوند که احساس وجود گرد و غبار یا تورم را در گلوی خود حس می کنند. گاهی اوقات یک دکتر هنگامی متوجه این مشکل می شود که شما به دلیل دیگری تحت آزمایش اولتراسوند قرار گرفته اید.

قطعا اگر احساس می کنید که مدام در گلویتان گرد و غبار وجود دارد یا با بلعیدن غذا مشکل دارید با پزشک خود این امر را در میان بگذارید.

افرادی که 5 سال پس از تشخیص سرطان بیضه زنده می مانند: 95.1 درصد

در مراحل اولیه (وقتی که تومور به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته است)، پزشکان می توانند سرطان بیضه Testicular Cancer را با عمل جراحی و برداشتن یک یا هر دو بیضه درمان کنند. اگر یک مرد، تنها یک بیضه ی خود را برداشته باشد (که نرمال است)، دیگری معمولا هورمون های کافی برای داشتن رابطه جنسی و فرزندان را فراهم می کنند.Melanoma cancer

برای سرطان های بعد از طی این مراحل، معمولا جراحی و یا شیمی درمانی به خوبی کار می کند. گاهی اوقات نیز پیوند سلول های بنیادی انجام می شود. متخصصان داروهای شیمیایی نیز بیان داشته اند که کیسپلاتین که در دهه 197 معرفی شد، باعث افزایش قابل ملاحظه ای در میزان بقای سرطان های پیشرفته بیضوی شده بود.

درمان هایی وجود دارد که حتی برای سرطان های بیضوی پیشرفته نیز خوب هستند. نرخ بقای 5 ساله برای این نوع تومورهای بیضوی 73 درصد است، که هنوز هم خیلی خوب است.

هیچ آزمایشی برای تست سرطان بیضه وجود ندارد. مردان باید زمانی که توده ای را در یک بیضه خود احساس می کنند یا حس می کنند یکی از بیضه ها بزرگتر از دیگری است به پزشک خود مراجعه کنند. چرا که این علائم می توانند نشانه های اولیه تومور باشند.

افرادی که 5 سال پس از تشخیص سرطان ملانوما زنده می مانند: 91.7 درصد

سرطان ملانوما نوعی سرطان پوست است که در سلول های ملانوسیتی ایجاد می شود.

شما معمولا می توانید سرطان ملانوم Melanoma Cancer را در حالی که هنوز در مراحل اولیه است، با چشم غیر مسلح مشاهده کنید. اگر این بیماری سرطان در تمام سطح پوست گسترش پیدا نکند، پزشکان می توانند آن را با عمل جراحی برطرف نمایند.

اگر زود متوجه وجود این بیماری سرطان نشوید، ملانوم به سرعت به قسمت های دیگر پوست و به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. و هنگامی که از سطح پوست خارج شود، درمان آن سخت خواهد بود. فقط 15 تا 2 درصد از افرادی که ملانوم آنها به سایر قسمت های بدن گسترش یافته، 5 سال بعد از تشخیص خود، زنده خواهند ماند.

بله شما می توانید پوست خود را از لحاظ لکه های بزرگ، تیره، عجیب و غریب و یا ور ـمده بررسی کنید. شما باید پوست سر و پشت، بیضه و بین انگشتانتان را بررسی کنید. مشاهده ی ملانوما در این بخش ها سخت تر است.

اگر متوجه تغییراتی در این بخش ها شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. او می تواند به شما بگوید که این علائم عادی هستند یا خیر. اگر خطر ابتلا به سرطان ملانوم در شما است، بهتر است که به طور منظم توسط یک متخصص پوست ویزیت شوید.

افرادی که 5 سال پس از تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه زنده می مانند: 1 – 99 درصد تا 1 درصد

داروهای مدرن پیشرفت های بزرگی را در زمینه ی سرطان سینه Breast Cancer به وجود آورده اند. امروزه پزشکان، در رابطه با چگونگی یافتن و درمان سرطان سینه تبهر پیدا کرده اند. علاوه بر این، این بیماری سرطان بسیار بهتر از قبل تشخیص داده می شود.

به عنوان مثال، اکنون ما می دانیم که سرطان سینه تنها یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از بیماری هاست. محققان برای درمان بیماری سرطان سینه از انواع خاصی از داروهای مختلف استفاده می کنند.

سرطان سینه در مراحل اولیه نسبت به زمانی که در تمام بدن پخش شد بهتر درمان می شود. برخی از انواع سرطان های سینه  نیز قابل درمان تر از بقیه هستند. به عنوان مثال، یک تومور سینه که “گیرنده مثبت استروژن” دارد، با داروهایی که سطح استروژن را کاهش می دهند، درمان خواهد شد. از سوی دیگر، بیماری سرطان سینه «سه گانه منفی» تهاجمی تر است و با درمان های هدفمند درمان نخواهد شد.

بله. مطالعات نشان داده اند که ماموگرافی های منظم می توانند به شما کمک کنند تا عمر کنید. اما گروه های پزشکی دستورالعمل های مختلفی در مورد زمانی که شما باید این ماموگرافی ها را انجام دهید، دارند.

بهترین درمان سرطان پروستات

برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر ریسک عادی ابتلا به بیماری سرطان سینه در فرد وجود دارد آزمایش ها باید پس از 5 سالگی هر سال انجام شوند.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان در سن 45 سالگی ماموگرافی (Mammography) سالانه را انجام دهند و کسانی که در بازه ی سنی 4 تا 44 سالگی قرار دارند، باید در صورت تمایل یه صورت سالیانه ماموگرافی را آغاز نمایند.

آیا مطلب ” این 5 سرطان قابل درمان هستند! ” برای شما مفید بود ؟

رژیم غذایی یویو را می‌شناسید؟ رژیم یویو رژیمی است که فرد مدتی رژیم گرفته، سپس آن‌را رها []

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

سعی در رعایت کپی رایت داشته باشیم ! زوم لایف

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

پروستات غده ای است که تنها در مردان وجود دارد و دقیقا در زیر مثانه و روبروی مقعد قرار دارد . اندازه پروستات با اساس سن متفاوت می باشد. این غده در مردان جوان، تقریبا به اندازه ی یک گردو میباشد ، اما در مردان مسن تر می توان آن را بسیار بزرگتر یافت.

کار پروستات اینست که مایعی برای محافظت و تغذیه اسپرم در منی(تخم) ساخته ومایع منی را روانتر نماید. .درست در پشت پروستات غده ای به وزیکول سمینال وجود دارد که بیشترین مایع  را برای منی می سازد. مجرای خروج مثانه (urethra), لوله ایست که ادرار و مایع منی را از طریق آلت تناسلی به واسطه مرکز پروستات مرد به خارج از بدن می برد.

آندروژن و تستوسترون ,در بیضه ها ساخته میشوند . آنزیم 5 آلفا ردوکتاز, تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند. DHT هورمون اصلی است که باعث رشد پروستات می شود.

معمولا سایز پروستات به همان اندازه باقی می ماند و یا در بزرگسالان به آرامی تا زمانی که هورمون های مردانه وجود دارد, رشد می کند.

بهترین درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات

انواع مختلفی از سلول ها در پروستات یافت می شود، اما تقریبا تمام سرطانهای پروستات از سلول های غده پروستات, توسعه می یابند. سلول های غده پروستات مایع منی را که به منی اضافه میشود می سازد. اصطلاح پزشکی برای سرطانهایی که از سلولهای این غده آغاز می شود Adenocarcinom میباشد.

سرطانهای دیگری نیز می توانند در غده پروستات شروع شوند، از جمله سارکوم، کارسینوم سلول کوچک، و کارسینوم سلول انتقالی. اما این نوع از سرطانهای پروستات بسیار نادر میباشند  و اگر شما سرطان پروستات دارید تقریبا مطمئن باشید که  Adenocarcinoma است.

برخی از سرطانهای پروستات می توانند  به سرعت گسترش و رشد یابند، اما اکثر آنها رشد آهسته ای دارند. در واقع، مطالعات کالبد شکافی نشان می دهد که بسیاری از مردان مسن (و حتی برخی از مردان جوان) که از سایر بیماری ها جان خود را از دست می دادند نیز مبتلا به سرطان پروستات بوده اند که در بسیاری از موارد  آنها و حتی پزشکشان نیز از وجود این سرطان بی اطلاع بوده اند.

مواردی که ممکن است قبل از بروز سرطان پروستات رخ دهند

برخی از پزشکان معتقدند که سرطان پروستات با یک بیماری پیش سرطانی شروع می شود, هر چند از وجود آن هنوز مطمئن نباشید.

نئوپلازی داخل پروستات (PIN)

در این حالت،تغیرات در سلول های غده پروستات در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. اما سلول های غیر طبیعی شباهتی به دیگر سلول های در حال رشد در دیگر بخش های پروستات ندارند (مانند سلول های سرطانی خواهند بود).

طبقه بندی الگوهای غیر طبیعی از سلول ها بر اساس شکل :

PIN در برخی از مردان از 2 سالگی شروع به ظاهر شدن می نماید. تقریبا نیمی از همه مردان وقتی به 5 سالگی می رسند  PIN دارند. PIN درجه پایین, در بسیاری از مردان در سنین پایین شروع به رشد می کند ، اما لزوما مبتلا به سرطان پروستات نمی شوند. خطر وجود سرطان پروستات در PIN درجه پایین هنوز شخص است. اگر در نمونه برداری از پروستات,  PIN درجه پایین پیدا شد, پیگیری برای بیماران معمولا مانند زمانی است که هیچ چیز غیر طبیعی دیده نشود.

اگر PIN درجه بالا در نمونه برداری پروستات یافت شد ، حدود 2٪ تا 3٪ ممکن است سرطان در ناحیه دیگری از پروستات وجود داشته باشد. به همین دلیل است که پزشکان اغلب مردان با  PIN درجه بالا را با دقت بررسی می کنند و در اغلب موارد توصیه می شود که نمونه برداری دوباره انجام شود ، به خصوص اگردر نمونه اصلی  از تمام نقاط پروستات نمونه برداری نشده باشد.

پرولیفراتیو آتروفی التهابی (PIA)

این یکی دیگر از یافتهایست که ممکن است در یک نمونه برداری از پروستات ذکر شود. در PIA، سلول های پروستات  کوچکتر از حد معمول بنظر می رسند ، و نشانه ای از التهاب در این منطقه وجود دارد. چنانچه PIA سرطان نمی باشد اما محققان بر این باورند که گاهی اوقات ممکن است به PIN درجه بالا منجر شده و یا شاید به طور مستقیم به سرطان پروستات منجر گردد.

راههای پیشگیری از سرطان پروستات

1_ آزمایش سالیانه PSA  که از طریق خون انجام می شود به مردان بالای 4 سال توصیه می گردد.

2 _ رعایت رژیم غذایی و عدم مصرف چربیهای مضر، مواد قندی و نشاسته ای می تواند در پیشگیری در ابتلا به این بیمار موثر باشد

همچنین مصرف برخی از مواد غذایی مانند سلنیوم، ویتامین D، سویا، چای سبز، گوجه فرنگی نیز می توانند در پیشگیری و حتی کاهش رشد سلولهای سرطانی موثر باشد .

عوامل ابتلا به سرطان پروستات

دقیقا کسی نمی داند  که چه  عوامل  خاصی در ابتلا  به این بیماری وجود دارد. بسیاری از عوامل، از جمله سن، جنس، نژاد، سبک زندگی، داروها، و ژنتیک،و بسیاری از موارد دیگر ممکن است نقش داشته باشد.

سن: سن یکی از موثرترین عوامل در ابتلا به این بیماری شناخته شده است. به عنوان مثال درصد ابتلا به این بیماری در مردان مسن میباشد. تحقیقیات نشان داده است که ریسک ابتلا به این بیماری در مردان بالای 45 سال است.

ژنتیک: ژنتیک یکی از خطرناکترین عوامل در ابتلا به سرطان پرستات می باشد

رژیم غذایی: بررسی های اخیر نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به سرطان پرستات را کاهش داده و همچنین مصرف سبزیجات در پیشگیری از این بیماری سودمند خواهد بود

علائم بیماریهای پروستات كدامند؟

معمولا در مراحل اولیه سرطان پروستات هیچ علامتی بروز نخواهد کرد . اکثر مردان طی یک مرحله چک آپ و یا آزمایش خون به بیماریشان پی خواهند برد.

در بیماران مبتلا به سرطان پروستات یک یا چند عامل از عوامل زیر میتواند بروز نماید:

درمان سرطان پروستات

گزینه های درمان سرطان پروستات به عوامل متعددی مانند سرعت رشد سلولهای سرطان, مقدار پیشرفتگی بیماری و  سلامت کلی بیمار بستگی دارد.

یک برش در شکم

برش بین مقعد و کیسه بیضه .

پروستاتکتومی لاپاراسکوپیک


طب جایگزین

هیچ درمان مکمل یا جایگزین برای سرطان پروستات وجود ندارد اما ممکن است به شما برای مقابله با عوارض سرطان و یا درمان آن کمک کند. درمان جایگزین سرطان پروستات,  ممکن است به شما برای کنار آمدن با استرس و اضطراب کمک کند.  مواردی که شما میتوانید پس از تشخیص انجام دهید  عبارتند از:


بهترین درمان سرطان پروستات

پشتیبانی و مقابله با استرس

هنگامی که شما از سرطان پروستات خود اطلاع پیدا می کنید ممکن است طیف وسیعی از احساسات – شامل ناباوری، ترس، خشم، اضطراب و افسردگی را تجربه کنید که با گذشت زمان، هر مرد راه خود را برای مقابله با این احساسات پیدا خواهد کرد.تا زمانی که شما تشخیص دهید کدام موثرتر است، سعی کنید:

به استحضار متقاضاین درمان در بیمارستان بیکن میرسانیم که بخش فارسی زبان بیمارستان بیکن مالزی از تاریخ 1 تیر ماه سال 1393 غیر فعال گردیده ودر صورت تمایل میتوانید با بخش انگلیسی زبان بیمارستان فوق تخصصی بیکن ارتباط برقرار نمایید.

عزیزان می توانند از طریق و یا تماس مستقیم تلفنی با بخش انگلیسی زبان ارتباط برقرار نمایند.


شماره تماس: 637627979

: info@beaconhospital.com.my

با آرزوی سلامتی و تندرستی

مدیریت بخش فارسی بیمارستان بیکن

1 تیر ماه 1393
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *