دسته‌ها
دارو

تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان
تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– علل کم کاری تیروئید در مردان ،  ممکن است آسیب به تیروئید و یا حذف تیروئید در طول عمل جراحی برای تومورهای تیروئید و درمان تیروئید بیش از حد فعال است که منجر به تیروئید غیر فعال می شود. به طور کلی ۸۰ درصد از هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) ناشی از بیماری های خودایمنی است و بیماری های خود ایمنی در زنان شایع تر است.

بیماری خود ایمنی در سیستم ایمنی بدن زمانی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی بدن شما، قسمت های طبیعی بدن شما را با مهاجمان خارجی اشتباه گرفته و به آنها حمله می کند. یعنی در این زمان، سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید شما حمله می کند و بیماری کم کاری یا پرکاری تیروئید معمولا در زنان و درصد کمتری از مردان مشاهده می شود.

تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

غده تیروئید همانند منبع انرژی بدن شما به شمار می رود. هنگامی که این بخش از کار می افتد، کارکرد بدن دچار اختلال شده و کند می شود. بیماری کم‌کاری تیروئید نوعی بیماری است که  بر اثر آن، میزان هورمون تیروئید در بدن کاهش پیدا می کند.

عملکرد اصلی هورمون تیروئید،  نظم بخشیدن به عمل متابولیسم  بدن است و افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند، معمولا با مشکلاتی از قبیل کندی متابولیسم و سوخت و ساز بدن مواجه می شوند.

معمولا ده درصد از زنان دچار اختلال کمبود هورمون تیروئید و به اصطلاح کم کاری تیروئید هستند و حتی ممکن است خیلی از افراد به این بیماری مبتلا بوده و از آن باخبر نباشند. کم کاری تیروئید  ممکن است چندین علت داشته باشد که یکی از آنها، تقریبا  شایع تر بوده و به دلیل التهاب غده تیروئید است.

این نوع التهاب باعث از بین رفتن اکثر سلول های تیروئید می شود. زمانی که به این سلول ها آسیب وارد می شود، هورمون کافی ترشح نشده و مشکلات تیروئیدی  ایجاد می شود. یکی از مهم ترین علل اختلالات تیروئیدی بروز التهاب در این بخش است که بر اثر اختلال در سیستم خود ایمنی ایجاد می شود.

یکی دیگر از دلایل بروز کم کاری تیروئید، برخی از درمان های پزشکی است که هنگام درمان اختلالات تیروئیدی و یا جراحی حذف غده تیروئید در بیماری های خاص مانند سرطان تیروئید ایجاد می شود. به این ترتیب،  سلول های غده تیروئید کاهش پیدا کرده و بیماری کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

هر چند که عارضه کم کاری تیروئید در زنان شایع تر است، اما در مردان هم مشاهده می شود. عملکرد غده تیروئید با ترشح هورمون تیروئید است که این هورمون به خون خود منتقل می شود تا بتواند به تمام اعضای بدن شما توزیع شود.

علائم، تشخیص و درمان کم کاری تیروئید در مردان تقریبا مانند زنان است. هیپوتیروئیدی(کم کاری تیروئید) کل متابولیسم را متوقف می کند، بنابراین علائم هم می توانند بر روی هر یک از اعضاء و سیستم بدن تاثیر بگذارند.

شایعترین علایم  عبارتند از:

همچنین، از دست رفتن تمایل به مقاربت جنسی و مشکل در نعوظ از علائمی است که برخی از مردان ممکن است داشته باشند. اگر خسته و کم  انرژی هستید، تعجب آور نیست که علاقه ای به رابطه زناشویی نداشته باشید.

در بخش ارولوژی،  ۲۴ مرد مبتلا به کم کاری تیروئید و ۶۶ مرد بدون عارضه کم کاری تیروئید بررسی شد. اختلال نعوظ با استفاده از پرسشنامه بین المللی و شاخص عملکرد  ناباروری  بررسی شده و ارزیابی گردید.

مردان مبتلا به کم کاری تیروئید، به طور متوسط  در مقایسه با مردان بدون  مشکل کم کاری تیروئید، دارای امتیاز هفتاد و یک تا هفتاد و پنج بودند که میانگین سنی آن ها بیست تا هشتاد و یک سال بود.

بیماری کم کاری تیروئید می تواند در قدرت باروری مردان تاثیرات منفی بگذارد که علل رایج  آن معمولا کمبود ید و بیماری های خودایمنی است. علائم احتمالی کم کاری تیروئید هم عبارتند از:  درد در استخوان ها و مفاصل، احساس خستگی و گاه افسردگی، اختلال در حافظه ، افزایش وزن و کاهش متابولیسم بدن.

بیماری کم کاری تیروئید که بر قدرت جنسی مردان تاثیر گذار است، می تواند باعث اشکال در عمل نعوظ فرد شود. زمانی که مردی دچار کم کاری تیروئید است، این مشکل می تواند بر کارکرد و شکل اسپرم های او هم اثر گذاشته و گاه اسپرم ها کیفیت خوبی نداشته و در نهایت ممکن است سبب ناباروی در مرد شود.

در تحقیقات اخیر، شیوع انزال زودرس در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بررسی شده و تغییرات مربوط به آن ارزیابی شده است. با بررسی رابطه بین کم کاری تیروئید و مشکل زود انزالی، زمان تاخیر انقباض داخل عضلانی قبل و بعد از درمان کم کاری تیروئید هم مورد بررسی قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی(کم کاری تیروئید)،  و بدون سابقه درمان پرکاری تیروئید در این مطالعه ثبت شدند.  پس از به دست آوردن نتایج،  عملکرد نعوظ و معیار ارزیابی بیمار با مشکل زود انزالی مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق مشخص شد که رابطه مستقیمی بین کم کاری تیروئید و زود انزالی در مردان وجود دارد.

رابطه بین نعوظ و اختلالات تیروئید را در این مطلب بخوانید.

البته باید گفت که بیماری تیروئید که شامل کم کاری و پرکاری تیروئید می شود، هر کدام می توانند تاثیر زیادی در میل جنسی و حتی باروری  مرد داشته باشند. این نکته واضح است که زمانی که مرد قادر نباشد به نعوظ کامل برسد، در انجام رابطه جنسی هم دچار مشکل می شود.

گاه مردان در نعوظ دچار مشکل هستند اما مشکلی در رابطه زناشویی ندارند و مشکل در نعوظ، همیشه به دلیل کم کاری تیروئید نیست و تنها زمانی که اختلال در کارکرد تیروئید باعث مشکلات مربوط به قدرت جنسی مرد شود، اختلال نعوظ و یا زود انزالی ایجاد می شود.  بنابراین یکی از دلایل زود انزالی در مردان می تواند مشکل پزشکی از جمله کم کاری تیروئید باشد.

به منظور درمان کم کاری تیروئید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا پس از انجام آزمایشات لازم، درمان مناسب برای شما در نظر گرفته شود.

تیم ترجمه نبض ما

علل و درمان ضعف غدد آدرنالین

همه آنچه درباره اسکن تیروئید باید بدانید

این افراد قند خون می گیرند؟!

وقتی که کف دست و پا عرق می کند

با عرق زیر بغل چه کنیم؟

علل بیماری هاشیموتو و راه درمان

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

راه های مقابله با ابتلا به زگیل تناسلی +ویدئو

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

برای چه بیماری هایی به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

شایع ترین سرطان در بین زنان

آیا اعتیاد به پورنوگرافی قابل درمان است؟

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

سلام علایم افسردگی شامل خلق یا روحیه غمگین ،لذت نبردن از چیزهایی که خوشحال کننده بوده احساس نا امیدی مشکلات خواب و حافظه و اشتهاو… هست.چیزهایی که گفتید در مورد خودتون دقیق نیست،پس اگر در عملکرد روزانه تون مشکلی پیش اومده حتما به روانشناس مراجعه کنید تا بررسی بیشتری انجام شه و تشخیص و درمان مناسب انجام شه.ممنونم

با سلام خیر حکم منی نداره و درمانش ازدواج و تخلیه منی است

غده تیروئید یک ساختار کوچک است که در جلو گردن درست بالای استخوان ترقوه قرار گرفته است. اندازه این غده در سلامت بدن اهمیت بسیاری دارد. تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که در تنظیم سوخت و ساز مواد مغذی سلول ها و عملکردهای مختلف بدن نقش دارند. زمانی که تیروئید، کم کار(هیپوتیروئیدیسم ) و یا پرکار(هایپرتیروئیدیسم ) می شود بر بسیاری از عملکردهای بدن تاثیر می گذارد. اگر چه تغییرات ایجاد شده توسط مشکلات تیروئیدی در زن و مرد یکسان است اما در مردان می تواند سبب تجربه برخی علائم متفاوت از زنان  شود.

در کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن است مردان مشکلات باروری را تجربه کنند. هنگامی که یک مرد پرکاری تیروئید دارد ممکن است اسپرم هایی را تولید کند که فاقد تحرک کافی باشند، که این مسئله می تواند با پدر شدن آن مرد تداخل داشته باشد. بر طبق تحقیقات صورت گرفته این تغییرات بر روی اسپرم در بسیاری از موارد با درمان به وضعیت طبیعی بر می گردند.

کم کاری تیروئید نیز می توانند سبب مشکلات باروری در مردان شود زیرا ممکن است باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین شود. پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند.

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله اورولوژی در زمستان سال 2012 میلادی، مردان مبتلا به کم کاری تیروئید تعداد اسپرم کمی تولید می کنند که این موضوع بر باروری آنها تاثیر می گذارد.

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله بالینی متابولیسم و غدد درون ریز سال 2005 میلادی، تغییر عملکرد تیروئید می تواند اثرات قابل توجهی بر عملکرد جنسی مردان مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید بگذارد.تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

در یک گروه از 34 مرد مبتلا به پرکاری تیروئید، 50 درصد انزال زودرس را تجربه می کردند، درحالیکه حدود 15 درصد اختلال نعوظ داشتند که باعث عدم توانایی آنها در حفظ نعوظ می شد.

در یک گروه از 14 مرد مبتلا به کم کاری تیروئید، در حدود 65 درصد تجربه اختلال نعوظ، انزال دیررس و میل جنسی کم را داشتند.

اگر چه مکانیسم های دقیق نحوه تاثیر کم کاری یا پرکاری تیروئید بر عملکرد جنسی مشخص نشده اما این علائم در مردان مبتلا، پس از درمان بهبود یافت.

علاوه بر مشکلات موثر بر عملکرد تولید مثلی، مردان مبتلا به مشکلات تیروئیدی علائم مشترکی با زنان مبتلا به اختلال تیروئید دارند:

سرطان تیروئید در ابتدا ممکن است بدون علائم پیشرفت کند اما در مراحل آخر می تواند باعث گرفتگی صدا یا مشکل در بلع شود.

کم کاری و پرکاری تیروئید در زنان نسبت به مردان شایع تر است.

بر طبق اعلام انجمن سرطان امریکا:

شیوع هایپرتیروئیدیسم در مردان 0.2 درصد و در زنان 2 درصد است.

شیوع کم کاری تیروئید در زنان: 4-5 نفر از 1000 زن و در مردان 0.6-0.9  در هر 1000 مرد است.

سرطان تیروئید نیز درزنان 3 برابر بیشتر از مردان اتفاق می افتد.

اگر شما مشکلات نعوظ و یا انزال و یا هر یک از علائم مربوط به اختلالات تیروئید را تجربه می کنید به پزشک مراجعه کنید.%PDF-1.5
3 0 obj
>>>]
/Group >
/Contents 4 0 R>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xUO
0+Hc4zS|@GmjUJD..;@NM3t
륫rgھ”cp,,vdG
0K_ܠ!

علت اکثرناباروری مردان وجود مشکل درعملکرد اندام های تناسلی است.   سایرمشکلات ازجمله کم کاری تیروئید می تواند علت ریشه ای این مشکل باشد.  دربسیاری ازموارد درمان این اختلال به رفع مشکل ناباروری کمک می کند.
 

کم کاری و پایین بودن سطح هورمون تیروئید درمردان بطورغیرمستقیم باعث تولید بیش ازحد هورمون پرولاکتین ازغده هیپوفیزمی شود.  پرولاکتین درزنان به تحریک بافت پستان دردوران بارداری کمک می کند.
 

پرولاکتین دربدن مردها نیزبه مقداراندکی ساخته می شود،  اما عملکرد آن درآقایان بخوبی شناخته نشده است.  هنگامی که مردی دچارکم کاری تیروئید است میزان زیادی ازعامل تحریک کننده تیروئید می تواند موجب تولید بیش ازحد پرولاکتین بشود.  پرولاکتین اثرمنفی برروی سلولهای بیضه که هورمون مردانه تستوسترون درآنجا ساخته می شود،  دارد.  سطح پایین تستوسترون موجب کاهش تولید اسپرم می شود.  
 

مردانی که دچارکم کاری تیروئید هستند ممکن است اشکال درنعوظ پیدا کنند.  همچنین کاهش میل جنسی،  افزایش احتمال انزال زودرس و تأخیردرخروج منی ازعوارض این بیماری است.
 

اگرناباروری به علت کم کاری تیروئید باشد،  رساندن سطح هورمون های تیروئید به اندازه طبیعی به رفع مشکلات بیمارکمک می کند.  سایرمشکلات مربوط به این اختلال مانند کم بودن تعداد اسپرم ها و کاهش تستوسترون نیزبا گذشت زمان بهبود پیدا می کنند.
بهتراست سطح هورمونهای  تیروئید با آزمایش خون تشخیص داده شود.  
 تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان

مردانی که با مشکلاتی درعملکرد نعوظ یا انزال و یا ناباروری مواجه هستند،  بهتراست به متخصص غدد مراجعه کنند تا با کمک او علت مشکل ناباروری خود را پیدا و معالجه کنند.


 

کم کاری تیروئید یی از شایع ترین اختلالات غده تیروئید است که با درمان دارویی می توان آن را درمان کرد.

انجام آزمایشات اولیه ازبروزمشکلات و ناراحتیها و صرف هزینه زیاد پیشگیری می کند.

سموم موجود درسیگارنه تنها برروی ریه ها بلکه برروی سلامت کل بدن ازجمله دستگاه تناسلی اثرمی گذارد

وزنه برداری یا انجام سایرتمرینات قدرتی تأثیرزیادی برروی افزایش هورمون تستوسترون دارد.   

 بلوغ هنگامی اتفاق می افتد که غده هیپوفیزشروع به ساخت میزان بیشتری ازهورمونهای جسم زرد و هورمون محرک می کند.  این هورمونها باعث رشد بیضه ها و تولید هورمون مردانه تستوسترون می شوند.  

 درصورت خونریزی پس ازارتباط جنسی به پزشک مراجعه ونسبت به درمان لازم اقدام کنید.

دردهای لگنی ممکن است ناشی ازپروستاتیت باکتریایی و یا غیرباکتریایی مزمن باشد.  

بیاد داشته باشید که قلب هم یک اندام عضلانی است و عضلات آن نیازبه تستوستون دارند.

در این مقاله به روش های درمانی سرطان تیروئید می پردازیم. 

علل ناباروری درمردان تولید کم اسپرم، عملکرد غیرعادی اسپرم ویا عدم عبوراسپرم می باشد. بیماریها، آسیب های جسمی، مشکلات مزمن مربوط به سلامتی، سبک زندگی و عوامل دیگردرناباروری مردان تأثیرگذارهستند.

داروی مورد نظرتان را جستجو کنید و همه چیز را در مورد آن مطالعه کنید.

آشنایی با بیماری ها و اختلالات طبی و روش های درمان و پیشگیری

در صورت که سوال و یا مشکل پزشکی خاصی دارید به راحتی می توانید سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و به سرعت پاسخ تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ربات تلگرامی ما با نام @askq_bot استفاده کنیبد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌گاه برای گروه سبز و سالم محفوظ می باشد.

© All Rights Reserved

تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان
تاثیر کم کاری تیروئید در ناباروری مردان
10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *