دسته‌ها
دارو

جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

جلوگیری از ریزش مو سر ارثی
جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

ریزش مو یک رویداد روزانه است و به طور عموم جای نگرانی ندارد. به طور میانگین روزانه ممکن است از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی هر فرد بریزد. اما برخی انواع ریزش مو موقتی و برخی دائمی است. یکی از نگرانی‌های عمده بسیاری از مردان اما ریزش مداوم و دائمی مو است که منجر به طاسی می‌شود.

پس از منتشر شدن خبری درباره کشف یک درمان بالقوه طاسی شمار زیادی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از طریق فرم #ازمابپرس سوال‌هایی درباره ریزش مو و طاسی برای ما فرستادند که در این مطلب به شماری از این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم.

علمی داروی جدید آزمایش‌شده برای درمان طاسی WAY- ۳۱۶۶۰۶ است. این دارو بیشتر برای درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود. اما پژوهشگران دانشگاه منچستر بریتانیا دریافتند که ترکیبات این دارو پروتئینی را هدف قرار می‌دهد که مانع رشد مو می‌شود و در طاسی نقش دارد.

با آن که محققان گفته‌اند عوارض جانبی این دارو به مراتب کمتر از داروهای موجود برای ریزش مو و طاسی است، اما برای مطمئن شدن از بی‌خطر بودن این درمان نیاز به یک کارآزمایی بالینی است. بنابراین آزمایش انفرادی آن در حال حاضر توصیه نمی‌شود.

این کشف نویدی است برای کسانی که از ریزش مو رنج می‌برند اما زمان بیشتری نیاز است تا این دارو از آزمایش‌های مختلف بگذرد و مجوز تولید انبوه را برای درمان طاسی و یا پیشگیری از ریزش مو استفاده شود.

برخی شواهد نشاندهنده آن است که برخی خوراکی‌ها می‌تواند برای جلوگیری از ریزش مو و حتی برای طاسی مفید باشند. یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی با ترکیب امگا۳ بالا، به مرور زمان ریزش مو را کاهش می‌دهد. امگا ۳ نوعی اسید چرب اشباع نشده است که در بدن ساخته نمی شود اما برای سوخت و ساز ضروری است. ماهی‌های روغنی شامل ماهی آزاد، اِسقُمری اطلس (نوعی ماهی تن)، قزل‌آلا و شاه ماهی از منابع سرشار امگا ۳ هستند.

طاسی همچنین با کمبود آهن بدن مرتبط دانسته شده است. بنابراین خوردن سبزیجاتی مثل اسفناج می‌تواند کمک‌کننده باشد. محققات همچنین توصیه می‌کنند که ورزش کردن و کاهش استرس از سرعت ریزش مو می‌کاهد.

داروهایی مثل مینوکسیدیل و فیناستراید هم از سوی برخی پزشکان تجویز می‌شود که البته دارای عوارض جانبی مثل تغییرات در هورمون‌های جنسی است.

کاشت مو هم می‌تواند بسیار موثر باشد اما کاشتی که درست و حرفه‌ای انجام شود و نتیجه خوبی داشته باشید معمولا گران است و از ۱۴ هزار تا ۴۰ هزار دلار در بریتانیا هزینه دارد.

برخی افراد هم از کلاه گیس یا موی مصنوعی استفاده می‌کنند.

اگر بنا به یکی از دلایل زیر، ریزش مو داشته‌اید، به احتمال زیاد موقتی خواهد بود:

– بیماری

– استرس

– درمان سرطان

– کاهش وزن

– کمبود آهن

از دست دادن دایمی مو بیشتر، ژنتیکی است.

در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

– ریزش ناگهانی مو

– پیدا کردن لکه‌های طاسی

– از دست دادن دسته‌هایی از مو

– خارش و سوزش سر

– نگرانی از ریزش مو

منبع: خدمات ملی بهداشت بریتانیا

این یک افسانه است. با آن که طاسی مردان به تستوسترون مرتبط است اما طاسی به میزان تستوسترون نه بلکه به میزان حساسیت یک فرد به این هورمون مرتبط است. یک آنزیم، تستوسترون را به ترکیبی به دی هیدروتسترون تبدیل می‌کند که این ترکیب باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شود. برخی مردان به این ترکیب بیشتر حساس هستند.

خیر. پوشیدن کلاه باعث طاسی نمی‌شود. اما شکل مو ممکن است باعث ریزش بیشتر مو شود. پدیدهآلوپسی کششی زمانی اتفاق می‌افتد که فشاری بی‌مورد به مو وارد شود. بنا براین بهتر است از بافتن زیاد، اکستنشن و دم اسبی کردن صرف نظر کنیم.

درست نیست. با آن که ریزش مو و طاسی به ژنتیک مرتبط است اما می‌تواند هم از طرف پدر و هم از طرف مادر و یا از هر دو طرف باشد.

این هم افسانه است. مو یک فیبر مرده است و هیچ نوع انتهای عصبی و عروق خونی ندارد که قطع کردن آن تاثیری ایجاد کند.

بله شوکه شدن می‌تواند باعث ریزش مو شود. وقتی دچار شوکه می‌شویم، هورمون‌های استرس در بدن آزاد می‌شود. این به نوبه خود مو را از مرحله رشد به مرحله ریزش می‌برد و باعث می‌شود، تندتر بریزد. این از عوارض جانبی فوران هورمون‌ها است که معمولا در اثر شوکه شدید اتفاق می‌افتد.

رژیم غذایی می‌تواند باعث ریزش مو شود. در هنگام رژیم غذایی وقتی بدن احساس گرسنگی شدید کند، شروع به استفاده مواد مغذی از بخش‌های غیرضروری بدن می‌کند و مو در بدن غیر ضروری پنداشته می‌شود. رژیم غذایی شدید به مو فشار می‌آورد و باعث ریزش می‌شود. جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرس فرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر برای ما بفرستید، تا به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.

اینجا درباره #ازمابپرس بیشتر بخوانید.

ریزش ارثی موی مردانه ( آلوپسی آندروژنیک ) تقریبا ۵۰ میلیون نفر در آمریکا را تحت تاثیر گذاشته است . مشخصه این نوع ریزش مو M شکل شدن موهای جلوی سر میباشد . همچنین شروع شدن ریزش از قسمت وسط سر تا زمانیکه جلوی سر و وسط آن به هم برسند و کچلی کامل رخ دهد . اگر میخواهید از ریزش موی خود جلوگیری کنید ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید .

اول از همه باید بدانید که ریزش موی ارثی چگونه بوجود می آید و باعث کچلی میشود . ریزش موی مردانه بخاطر هورمونی با آندروژن بوجود می آید ، علت ژنتیکی که باعث حساسیت ریشه مو به دی هیدروتستوسترون ( DHT ) میشود علت اصلی آلوپسی است . با افزایش ( DHT ) در فولیکول ( ریشه ) مو باعث کوتاه شدن چرخه رشد و تاخیر در رشد موهای جدید میشود . در پایان هم دیگر موی جدیدی رشد نخواهد کرد اما فولیکول مو هنوز زنده است و میتوان با روش های زیر آنها را دوباره به فاز رشد کردن بازگرداند .

درمان های رایج

۱ – استفاده از ماینوکسیدیل . ماینوکسیدیل دارای تاییده FDA جهت درمان ریزش موی ارثی مردانه میباشد . این محلول باعث تحریک ریشه مو جهت برگشتن به فاز رشد میشود .جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

۲ – استفاده از فیناستراید بعد از مشورت با دکتر . فیناستراید قرصی برای درمان ریزش مو میباشد که تاثیر آن از ماینوکسیدیل بیشتر است . بعد از استفاده از فیناستراید ریزش موی شما کم میشود اما بعد از قطع دارو بعد از یک سال ریزش موی شما به حالت عادی باز خواهد گشت .

۳ – کاشت مو . بهترین راه کاشت مو میباشد اما هزینه زیادی در بر خواهد داشت اما نتیجه آن همیشگی و بسیار موثر میباشد .

راههای تقویت مو برای درمان و جلوگیری از ریزش

۱ – خوردن مواد غذایی ضد ریزش مو . استفاده از رژیم غذایی ناسب میتواند باعث ریزش مو یا تشدید آن شود . استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که دارای تمامی مواد مغذی شامل : پروتئین ، کربوهیدرات ، ویتامین ها و مواد معدنی باشد تاثیر بسیار زیادی در سلامت مو خواهد داشت .

۲ – آب زیاد بنوشید . اگر بدن شما دچار کم آبی باشد سلول های پوست و مو نمیتوانند رشد کنند .

۳ – حذف کردن استرس از زندگی . درست است که ریزش موی ارثی ربطی به استرس ندارد ، اما استرس خود به تنهایی میتواند باعث ریزش مو شود .

مواد طبیعی درمان ریزش موی ارثی

۱ – آب پیاز را امتحان کنید . آب پیاز باعث رشد مو در ریزش موی ارثی خواهد شد . طبق تحقیقات روی ۲۳ نفر گذاشتن آب پیاز خام روزی ۲ بار روی پوست سر باعث رشد مجدد مو در طی ۶ هفته روی ۲۰ نفر از آنها شد .

۲ – پوست سر خود را ماساژ دهید . اینکار باعث خونرسانی بیشتر به ریشه مو خواهد شد . البته تاثیر این روش به صورت علمی در ریزش موی ارثی ثابت نشده است .

۳ – استفاده از تخم شنبلیله . تخم شبلیله حاوی موادی است که باعث تحریک رشد مو و تقویت ریشه مو خواهد شد .

۴ – استفاده از دیگر درمان های خانگی ریزش موی ارثی . تمامی موارد زیر به صورت علمی اثبات نشده اند اما بسیار از مردم بعد از استفاده از این روش ها تاثیرات مثبتی را در رشد موی سر خود مشاهده کرده اند .

مطالب مرتبط با ریزش مو :

کارهایی که باعث ریزش مو و آسیب زدن به موها میشوند

درمان خانگی و گیاهی ریزش مو

چگونه شوره سر را درمان کنیم ؟ درمان خانگی + راه های پیشگیری از شوره

شهریور ۲۷, ۱۳۹۷ در ۴:۴۰ ب.ظ

سلام ریزش مو ی ارثی بهیچ وجح قابل درمان نیست اما با روند مانوکسیدیل و فین پیشیا روند ریزش رو میشه بع تعویق انداخت

پاسخ دادن

اسفند ۷, ۱۳۹۶ در ۳:۳۸ ب.ظ

خوب است

پاسخ دادن

دی ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۳ ق.ظ

من ۱۶ سالمه و پوست سرم کاملا معلومه و موهام میریزه.از این بابت خیلی ناراحتم و اعصابم خیلی خورده،چندین بار به دکتر مراجعه کردم و قرص های زینک و چندتا قرص دیگه مصرف کردم،اما فقط ریزشش کم شده.تو رو خدا بگید چکار کنم??؟جلوگیری از ریزش مو سر ارثی

پاسخ دادن

دی ۱۵, ۱۳۹۶ در ۵:۱۹ ب.ظ

سلام وقتی این داروها رو مصرف میکنید اول ریزش کم میشه و کم کم قطع میشه . فقط بدیش اینکه تمام داروهای ریزش مو اثر موقتی دارند و در صورت مصرف نکردن ریزش موهاتون دوباره شروع میشه .

پاسخ دادن

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر احساس تنبلی می‌کنید یا در کاهش وزن مشکل‌دارید ، اقدام به پاکسازی بدن از سموم کنید . پا

بله درست خوانده اید ، ماهی قرمز به جز خوردن غای مخصوص باید از

شپش چیست ؟ حشره‌ای است که یک عنوان یک انگل دائمی و اجباری دسته

شور شدن غذا برای همه پیش خواهد آمد . وقتیکه مهمان داشته باشید اوضاع 

اگر بخواهید یخچال را اصولی و کامل تمیز و بوگیری نمایید باید تمام یخچال

آیا در خواباندن توله سگ یا سگ خود مشکل دارید ؟ آیا تمام شب

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

کاربری یا نشانی

رمز

مرا به خاطر بسپار

جلوگیری از ریزش مو سر ارثی
جلوگیری از ریزش مو سر ارثی
9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *