دسته‌ها
دارو

داروهاي گياهي براي كليه

خواص دارویی و گیاهی

بررسی انواع دارو های گیاهی برای انواع ناراحتی های کلیه نظیر درد و سنگ کلیه و

درمان گیاهی بیماری های کلیه

 

 

بیماریهاى كلیه

كلیه از اعضاى بسیار مهم بدن مى باشد كه وظیفه صاف كردن خون و تقویت تولید گلبولهاى قرمز و كنترل مواد خون را به عهده دارد و توازن آب را كه عنصر حیاتى بدن است برقرار مى كند. سابقا تصور مى شد كلیه‌ها فقط سموم را رفع مى كنند ولى اكنون معلوم شده هرچه در بدن زائد بر احتیاج است از طریق كلیه دفع مى گردد، اعم از آنكه آن شیئ نمك باشد یا آب، دارو و یا شكر، عجز كلیه‌ها در دفع این گونه مواد است كه موجب بیمارى كلیه مى شود. به همین جهت در بهداشت كلیه باید سعى كرد بیهوده دارو مصرف نكرد. زیرا اغلب داروها كار فوق العاده بر كلیه‌ها تحمیل مى كنند و آن را ضعیف و خسته مى گردانند.

سلامت كلیه تا زمانى پاى برجاست كه لااقل یك ربع انساج آن سالم مانده باشد. به همین جهت اگر یك كلیه سالم باشد و كلیه دیگر در اثر بیمارى برداشته شود، باز همان یك كلیه قادر خواهد بود سموم بدن را دفع كند.

براى اینكه كلیه‌ها را سالم نگاه بدارید باید اقدامات زیر را به عمل آوریم:

١ – روزانه مقدار كافى آب بنوشیم زیرا آب به كلیه‌ها كمك مى كند كه مواد زائد و سمى را راحت تر دفع نماید. منتهى آب را باید در فاصله ساعات نهار و شام نوشید نه در حین خوردن غذا.

٢ – اگر گلودرد مزمن دارید. معالجه‌اش كنید زیرا بیمارى ” نفریت ” كه اكنون كمتر شده، در اثر زهرهایى است كه از گلوى ملتهب ترشح مى شود پدیدمى گردد.

٣ – از عواطف منفى و به خصوص تشویش و نگرانى و غم غصه بر حذر باشید زیرا این گونه عواطف موجب بالا رفتن فشار خون مى شود و فشار خون هم در سلامت كلیه اثر مى گذارد.

احتیاط – از كسالت و تنبلى كلیه‌ها ناراحتىهایى مثل ورم پائین چشمها، سنگین بودن چشم و بى حالى و افسردگى عارض مى شود و در این موارد باید در خوردن تخم مرغ و نمك ، چربی ها و ادویه‌جات و خرما و پیاز و سركه خوداری كرد.

 

 

درمانهای گیاهی ناراحتی های کلیه

٢ مثقال زنجبیل را نیم كوب نموده بجوشانید و صاف كنید و مقدارى شیره انگور در آن قاطى نمائید و ده مرتبه در روز میل كنید تا به كار كلیه‌ها كمك شود.

 

 

اثر خوردن شاهى در كسانى كه مبتلا به سنگ كلیه و اختلالات مجارى ادرار شده اند قابل توجه است.

آلو اعمال كلیه را سریع و آسان مى سازد. خرمالو مجارى كلیه را شستشو مى دهد بیماران مبتلا به درد كلیه باید موز مصرف كنند.

 

 

آرد برنج، مغز بادام، مغز تخم كدو مغز پسته و مغز فندق را باهم آمیخته، با شیر و شیره انگور خمیر كرده و آن را نان نمایید. این نان براى سوء هاضمه و رفع سموم كلیه‌ها بهترین غذاست.

 

 

نوشیدن آب ترب و مصرف ترب سیاه براى رفع سموم كلیه‌ها بسیار مؤثراست.

براى معالجه دردهاى قولنج كلیه، یك سیب را با پوست آن به چهار قسمت كنید و نیم لیتر آب داغ روى آن بریزید و دو ساعت بگذارید دم بكشد، سپس آن را شیرین كرده میل نمایئد هر روز از این جوشانده مقدار زیادى مصرف كنید.

 

 

درمان درد کلیه

بیمارى درد كلیه را با لیمو معالجه مى كنند. براى معالجه ” بر حسب بنیه بیمار ” باید در هر روز از پنج تا هفت لیمو را به مصرف رسانید.

در هفته اول با هر روز یك لیمو را آب گرفته و با كمى آب، صبح ناشتا ده دقیقه بعد از حمام صبح آن را نوشید.

هفته دوم آب دو لیمو را با ید به همین ترتیب نوشید.

هفته سوم باید سه لیمو و هفته چهارم، چهار لیمو را مصرف كرد تا هفته هفتم كه رسید با هر روز آب هفت لیمو را نوشید و اگر ممكن باشد تا قبل از ناهار چیزى نخورد. باید بان كار ادامه داد تا اینكه یا دو یا چندین هفته آب پنج یا هفت عدد لیمو را نوشید. بعد از این باید مقدار آن را تقلیل داد تا اینكه در هر روز به یك عدد لیمو برسد. جوشانده سیب زمینى مخلوط با دمكرده شیرین بیان، داروئى مدر مى باشد و آن را در مورد سنگ كلیه و بند آمدن ادرار استعمال مى كنند.

براى معالجه، كلیه، رژیمهاى مخصوصى به كار مىرود كه در دوران آن رژیمها فقط آب انگور، لیمو، آب معدنى به كار مى برند و مهمتر از همه رژیم پیاز را مخصوصا در فصل بهار كه این میوه‌ها وجود ندارد به كار مى بندند.

رژیم پیاز وقتى تجویز مى شود كه بدن احتیاج به تخلیه و دفع سموم دارد و یا بافته‌هاى بدن اشخاص چاق پر از آب شده و آب آن باید تخلیه گردد.

 

 

درمان گیاهی دفع سنگ کلیه

مصرف گوجه فرنگى براى اشخاصى كه مبتلا به سنگ كلیه، هستند تجویز شده است.

آب پوست لوبیاى سبز به مقدار یك فنجان ناشتا اگر خورده شود نوشابه اى ادرار آور خیلى قوى است كه در سنگ كلیه و حبس البول مصرف آن تجویز شده است.

براى درمان سنگ كلیه تخم شلغم را بكوبید و به مقدار ٦ گرم در دمكرده برگ تیول مصرف كنید.

خربزه چون مدر است مصرف آن براى اشخاصى كه سنگ كلیه، دارند تجویز شده است ولى در هر حال خربزه باید كاملا رسیده باشد و كال نباشد و باید همیشه آن را قبل از غذا خورد.

جوشانده ریشه و برگ خشك توت فرنگى به مقدار ٤٠ گرم در لیتر آب در عوارض عفونت كلیه‌ها مفید است.

اگر گریپ فروت را صبح ناشتا مصرف كنید ادرار را زیاد كرده و سموم بدن را دفع مى كند، همچنین خود را تصفیه كرده و كلیه‌ها را پاك مى كند.

تره فرنگى داراى اسانس سولفوآزوته مى باشد و از لحاظ خاصیت ادرار آور آن، مدر درجه ی اول است كه در معالجه  درد كلیه و بیماریهاى كلیه از قبیل سنگ كلیه، بند آمدن ادرار و اوره آوردن، خدمات گرانبهائى را انجام مى دهد.

تره فرنگى كلیه‌ها را از سموم پاك مى كند.

 

 

مصرف كرفس قمرى به مبتلایان به بیمارى كلیه‌ها توصیه مى شود.

گو گردى كه در پیاز هست كمك مى كند كه كلیه‌ها از مواد مضرى كه ازخون دفع مىشود متورم نگردد وكامل سالم بماند.

بیست تا بیست و پنج گرم پوست ریشهء زرشك را در نیم لیتر آب سرد، ده تا پانزده دقیقه خیس كنید، بعد آن را روى آتش بگذارید تا به جوش آید، سپس آن را صاف و با شكر شیرین كنید و با هر وعده غذا یك فنجان بنوشید. براى معالجهء انواع سنگ كلیه توصیه و تجویز شده است.

 

 

آب لیمو بهترین ضد عفونى براى مجارى ادرار و كلیه‌ها مى باشد.

براى معالجهء قولنج كلیه، باید بادام تلخ را كوبیده و به شكل ضماد در آورده و آن را روى قسمتهایى كه درد مى كند گذاشت.

در بیمارى سنگ كلیه معالجهء معمولى با آب انگور در هر سه لیوان كوچك است كه باید در طول روز در ساعتهائى كه فاصله ء زیادى با صرف غذادارد نوشید.

 

 

در مورد سنگ كلیه صد گرم از برگ درخت گلابى و پوست سیب درختى را كه خشك شده و به اندازهء مساوى با یكدیگر مخلوط شده است دم بكنید و بخورید نتایج مفیدى خواهد بخشید.

دمكرده دم گیلاس، به مقدار ده گرم در یك لیتر آب، یك داروى مدر معروف عمومى جهانى است كه در مورد تورم مجارى ادرار مصرف مى كنند و با مصرف آن بطور عجیبى كلیه و مجارى ادرار شسته مى شود و شخص بهبود محسوسى در خود مى یابد.

مصرف دم كرده ی گیلاس حجم ادرار در حالى كه مواد اسیدى آن را كمّى كند، زیاد مى نماید.

اغلب، سى گرم دم گیلاس را در یك لیتر آب به مدت ده دقیقه مى جوشانند و آن را براى معالجهء عفونت كلیه‌ها و حبس البول و قولنج كلیوى مصرف مى نمایند. اگر دم گیلاس خشك را مصرف مى كنید، بهتر است قبل از مصرف آن دوازده ساعت آن را در آب سرد بخیسانید تا نرم شود.

 

 

روغن زیتون براى كلیه‌ها مفید است.

دم كرده گیاه زبان گنجشك به مقدار ٢٥ تا ٣٠ گرم در یك لیتر آب، ادرار آور است و براى درمان سنگ كلیه مفید است.

افرادى كه مبتلا به شن كلیه هستند از جوشانده كاكل ذرت باید استفاده كنند.

 

 

درمان ورم کلیه

براى بیمارى ورم كلیه از جوشانده سه قاشق سوپخورى تخم كتان در یك لیتر آب استفاده كنید.

براى درمان ورم كلیه‌ها، یك قاشق چایخورى گل طاووسى را در یك لیوان آبجوش مصرف كنید ولى نباید بیش از سه فنجان از دم كرده آن مصرف شود.

یك قاشق چایخورى گل خشك نیلوفر آبى را در یك فنجان آبجوش مدت 1 دقیقه دم كرده و روزى دو إلى سه فنجان براى درمان ورم كلیه مصرف كنید.

براى درمان ورم كلیه، میوهء درخت كاج را خورد نموده و مانند چاى دم كرده، از مطبوخ آن تا سه روز روزى سه استكان صبح و ظهر و شب میل نمایید.

كاكل ذرت را با پرسیاوش و ریشه غلیسا از هر كدام ٥ گرم جوشانده صبح ناشتا یك لیوان میل نمایید.

براى معالجه امراض كلیه‌ها باید آب انگورى كه زیاد شیرین نباشد نوشید و ناهار و شام هم بویون پیاز مصرف كرد و عصرها وقتى كه سه یا چهار ساعت از مصرف پیاز گذشته است، چند قاچ هندوانه خورد. این غذاها چون ادرار آور است سموم و فضول كلیه‌ها را خارج مى كنند و در نتیجه بعد از چندى كلیه‌ها سالم شده وكلیه توصیه مى شود.

خرفه ادرار آور است و مصرف آن به مبتلایان به سنگ كلیه تجویز مى شود.

 

 

توجه :اشخاصى كه دچار درد كلیه هستند باید از مصرف نمك خوددارى كنند وآب لیمو به جاى نمك طعام براى آنان تجویز مى گردد.

مارچوبه را بپزید و بعد آن را با كاهو و كمى پیاز و سیر خام مخلوط كردهو كمى روغن زیتون و آب لیمو به آن چاشنى زده بدون نمك بخورید، زیرا یك غذاى مدر و درمان كننده نفریت مى باشد ولى در خوردن مارچوبه زیاده روى نكنید.

پرتقال اسید سیتریك دارد كه اكسید دهنده است و در نتیجه، سم خون و سنگ و شن كلیه‌ها را از بین مىبرد و اگر با سیب زمینى تنورى و پنیر مصرف شود براى درد كلیه خوب است.

بادنجان كلیه‌ها را تقویت مى كند.

مصرف كرفس براى كلیه‌ها توصیه مى شود، زیرا داراى آهن، كلسیم، فسفور و منیزیم مى باشد كه تمام این مواد خاصیت كامل ضد عفونى خون و بافته  هاى بدن را دارند.

هنگام بهار وقتى شاخه‌هاى زیادى درخت مو را مى زنند از مقطع آنمایعى بىرنگ، بىبو و بىطعم خارج مىشود كه معروف به اشك مو مى باشد.

كسانى كه سنگ كلیه دارند اگر هر روز صبح ناشتا یك قاشق قهوه خورى اشك مو (با بریدن شاخه ای از درخت انگور که رو به پایین است می توانید اشک مو را تهیه نمایی) را بخورند سنگ كلیه آنها بر طرف خواهد شد.

احتیاط – اسفناج چون داراى نمك اسید اوكسالیك است براى اشخاصى كه سنگ كلیه دارند، مصرف آن منع شده است.

 

مطالب مرتبط :گیاهان دارویی و درمان نازاییبیماری های ریوی و درمان گیاهی آندرمان گیاهی آسم و سرفه و برونشیتضعف قوای شهوانی (قوه باء) و درمان گیاهی آنلاغری و درمان آندیابت (بیمارى قند) و درمان گیاهی آنچاقى و درمان گیاهی آنتصفیه خون با گیاهان داروییبیماریهاى كبد و درمان گیاهی آنحساسیت (هیستامین) و درمان گیاهای آنكك و مك و درمان گیاهی آنمیخچه و زگیل و درمان گیاهی آنسیاتیك و درمان گیاهی آنتهوع و دل بهم خوردگى(استفراغ) و درمان گیاهی آنبهداشت زنان و درمان گیاهی مشکلات زنانههمورئید (بواسیر) و درمان گیاهی آنبیماریهاى قلبى و درمان گیاهی آنهموفیلى (عدم انعقاد خون) و درمان گیاهی آناسپری ضد آفت آویشن زردبندعفونتهاى داخلى و درمان گیاهی آناسهال و اسهال خونى و درمان گیاهی آناشتها و كم اشتهایى و درمان گیاهی آنآنژین – گلو درد و درمان گیاهی آندل درد و درمان گیاهی آنتشنج (seizures) و درمان گیاهی آننفخ و درمان گیاهی آنرماتیسم و درمان گیاهی آنكمر درد علت ها و درمان گیاهی آنسردرد و میگرن و درمان گیاهی آنکم خونی و درمان گیاهی آنفشار خون و درمان گیاهی آندرمان گیاهی بیماری های کلیهدرمان گیاهی تنگى نفسبی خوابی و درمان گیاهی آندرمان گیاهی گریپ – زكام – آنفلوانزاتب و درمان گیاهی آندرمان گیاهی بیماری های عصبیدرمان گیاهی ناراحتیهاى مجارى ادراردرمان گیاهی آسمدرمان گیاهی اگزما ،خارش پوست و حساسیت (آلرژی)درمان گیاهی یبوستدرمان گیاهی پسوریازیسعوامل ریزش مو و درمان آن

مطالب مرتبط :

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *