دارویی برای درد بیضه

خواص دارویی و گیاهی

سایت پیش بینی فوتبال و بازی انفجار


درد بیضه ، ناراحتی، ورم و سوزش بیضه دلایل زیادی دارد که در بعضی از موارد همراه با شرایط اورژانسی است که نیازمند توجه فوری پزشکی دارد تا بیضه ای که دچار مشکل است را درمان کنند.برای آشنایی با علت و درمان این بیماری در آقایان با دلگرم همراه باشید.

1-ضربه

معمولا در صورت ورود ضربه، بیضه موجب درد شدید می شود. در صورت وارد شدن ضربه به کیسه ی بیضه، درد بیضه بسیار دردناک است و معمولا این درد موقتی است. در موارد آسیب های بیضوی که به دلیل ضربه است مانند:

2-چرخش و پیچ خوردن بیضه ها

پیچ خوردگی بیضه یک وضعیت اورژانسی است که نیازمند جراحی است. این مشکل زمانی رخ می دهد که بیضه در درون کیسه بچرخد، که معمولا در اثر ضربه چرخش بیضه ناگهانی بوده و به ندرت این اتفاق می افتد. زمانی که بیضه می چرخد، عروق خونی به همراه طناب منوی (مسیر اسپرمی) تابیده می شود که منجربه قطع شدن جریان خون به بیضه ی چرخیده شده و درد بیضه می شود.دارویی برای درد بیضه

بیضه ها و کیسه بیضه نیازمند اکسیژنی هستند که از طریق خون تأمین می شود تا بیضه عملکرد مناسب و مستمر داشته باشند، در نتیجه به علت چرخش و عدم خون رسانی به بیضه امکان از کار افتادگی بیضه است.چرخش بیضه در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد ولی در سنین ابتدایی زندگی (نوزادی) و در سنین بین ۱۲ تا ۱۸ سال، احتمال چرخش بیضه است.چرخش بیضه در مردانی اتفاق می افتد که بیضه هایشان نسبت به دیواره ی کیسه بیضه انحراف دارد و این نوع اختلال با تغییر شکل Bell-clapper شناخته می شود. خیلی از این افراد در هر دو بیضه بی نظمی دارند.


3-فتق

فتق زمانی رخ می دهد که دیواره عضلانی تشکیل دهنده شکم در یک نقطه ضعیف شده و بخشی از حلقه های روده از بین این شکاف بیرون بزند و سبب ایجاد توده ای شود که روی پوست قابل مشاهده است.در صورت بروز فتق در ناحیه کشاله ران، پایین آمدن حلقه ای از روده سبب می شود که بیضه بزرگ تر از معمول به نظر آمده و دردی ایجاد شود که به نظر می رسد دارای منشأ شکمی باشد. این درد با حرکت، سرفه یا عطسه بدتر می شود.


4-تحریکات جنسی

گاهی اوقات تحریکات جنسی که در نهایت منجر به انزال نشود، منجر به بروز احتقان در لوله های منی بر (یا انتقال دهنده منی) خواهد شد که این امر منجر به بروز درد در بیضه ها می شود.این حالت به طور کلی خطرناک نیست اما ناخوشایند خواهد بود (بسیاری از پزشکان و متخصصان این حوزه معتقدند جلوگیری از خروج منی هنگام انزال مشکل ساز خواهد بود).در هر صورت، این گونه درد بعد از چند ساعت بهبود خواهد یافت.


5-سرطان بیضه

این نوع سرطان بندرت سبب بروز درد و ناراحتی در بیضه ها خواهد شد. به طور معمول سرطان بیضه منجر به بروز تورم بدون درد در یک بیضه می شود.از طریق معاینه نمی توان علت تورم را تشخیص داد که آیا مشکل از بیضه هاست یا از مجاری اسپرم بر (انتقال دهنده منی).از آنجا که این سرطان در سنین بین 15 تا 35 سالگی شایع است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز عوارض خطرناکی شود، لذا در صورت وجود هر گونه توده در ناحیه بیضه ها که جدیدا ایجاد شده باشد و به نظر غیرطبیعی برسد، باید به پزشک مراجعه کرد.

6-اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت یا همان التهاب مجاری اپیدیدیم، در دستگاه تناسلی مردانه می باشد. اپیدیدیمیت اغلب علت عفونی دارد که در مردان بالای ۱۸ سال علت اصلی درد بیضه محسوب می شود، گرچه اپیدیدیمیت در پسرانی که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده اند و سالمندان ممکن است روی دهد.
در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند، علت اصلی اپیدیدیمیت بیماری است که از طریق رابطه جنسی انتقال داده می شود مثل سوزاک و یا کلامیدیا. مردان پیر و جوان ممکن است دچار اپیدیدیمیت بشوند که اغلب به علت وجود بی نظمی در سیستم تناسلی است. در مردان مسن تر بزرگ شدن غده پروستات دلیلی معمول برای اپیدیدیمیت است.
7-چرخش

چرخش بیضه یا testicular appendage نیازی به درمان ندارد و بصورت خودکار بهبود یافته و این نوع چرخش علت معمول درد بیضه در کودکان بین ۷ تا ۱۴ سال است. اعصاب اپیدیدیمال و testicular appendage اساسا بافت مرده و بی حرکتی هستند که از دوران رشد جنینی باقی مانده است.

دلایل دیگری که خیلی به ندرت باعث درد بیضه می شوند عبارتند از:

8-فتق کشاله ی ران

این حالت زمانی اتفاق می افتد که بخشی از روده از طریق نقص عضلانی در ناحیه کشاله ران عبور کند و به داخل کیسه بیضه برسد. این حالت ممکن است باعث تورم اسکروتال و درد بیضه شود.

9-ورم بیضه (تورم بیضه)

این تورم در بیضه ها معمولا به علت عفونت به وجود می آید. این ورم بعضی اوقات همراه با اپیدیدیمیت (تورم-اپیدیدیمو) است، به خصوص در زمانی که اپیدیدیمیت برای چند روز درمان نشده، رها شده است. موارد در تورم بیضه به علت عفونت ویروس اوریون است، گرچه ویروس های دیگر و باکتری ها می توانند باعث این تورم شوند.همچنین بخوانید:


علائم و علت هیدروسل (آب آوردن بیضه) چیست؟

علت عارضه خطرناک واریکوسل در مردان چیست؟ آیا درمانی دارد؟

علت بیضه پایین نیامده (پنهان یا نهفته داخل شکم) چیست؟+ درمان کریپتورکیدیسم

1-سنگ کلیه

دردی که به علت سنگ کلیه ایجاد می شود ممکن است به ناحیه ی تناسلی کشیده شود و باعث درد بیضه شود.


11-تومور بیضوی

یک تومور معمولا به ندرت ایجاد درد می کند. شما باید بطور منظم بیضه های خود را بررسی کنید تا از وجود هر گونه تومور یا توده ای آگاه شوید زیرا شناخت سریع تر تومور منجر به درک بهتر و پیشگیری از ابتلا به سرطان بیضه است.
در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.


۱- ورم بیضه


۲- ورم اپیدیدیم


۳- تومور یا سرطان بیضه


۴- پیچش طناب بیضه


۵- آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.


۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.


۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

دارویی برای درد بیضه

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود.

علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.
استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.


۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

نکات قابل توجه

۱- هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲- در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.۱- ضربه


۲- دوچرخه سواری


۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت علوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.


اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد


۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:


۱- هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲- در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .


۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:


۱- تومور بیضه


۲- ضربه به بیضه


۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

درد بیضه درد ناخوشایندی است که در بیضه‌ها یا کیسه آن می‌پیچد. ممکن است درد بیضه، ناراحتی در این ناحیه یا تورم آن، ریشه در مشکلی جدی داشته باشد و به درمان پزشکی نیاز پیدا کند. مثلا شاید دلیل این همه درد و ناراحتی در بیضه‌ها، پیچش بیضه باشد که موردی فوری و اورژانسی به حساب می‌آید و باید جراحی شود. در این مقاله در مورد علل درد بیضه و علائم، راه‌های تشخیص، پیشگیری و درمان آن صحبت خواهیم کرد.دارویی برای درد بیضه

علائم توأم با درد به این صورت هستند:

امکان وقوع علائم دیگری هم وجود دارد:

پزشکان برای تشخیص درد بزرگ‌سالان و کودکان، باید از آزمایش‌ها و معاینات جسمی استفاده کنند. درمان تا حد زیادی به علت و ریشه‌ی مشکل وابسته است. به‌همین‌خاطر انواع روش‌های درمانی نظیر استفاده از داروهای تسکینی درد، جراحی و آنتی بیوتیک ها کمک گرفته می‌شود. امکان جلوگیری از درد، ناراحتی و تورم بیضه وجود دارد. معاینه و بررسی وضعیت بیضه از سوی هر شخص می‌تواند باعث شناسایی سرطان بیضه در سطوح اولیه‌ی آن شود.

درمان این مشکل وابسته به شناخت دلایل ایجاد درد است. در بعضی موارد، درد و ناراحتی به‌سادگی رفع می‌شود و در برخی از موارد هم احتمال ناباروری و حتی مرگ وجود دارد.

درد بیضه، مردان را به‌شدت نگران و مضطرب می‌کند. به‌همین‌خاطر، بهتر است برای درک دلایل متنوع این درد با آناتومی بیضه و رشد آن آشنا شوند. در ادامه به تشریح آناتومی و رشد بیضه‌ها می‌پردازیم:

در صورت وجود درد بیضه یا درد در کیسه‌ی آن، پزشک قبل از هر چیز به‌دنبال این خواهد بود که علت درد، پیچش بیضه است یا خیر. زیرا در صورت بروز این مشکل، باید اقداماتی فوری برای جراحی صورت بگیرد. بنابراین تشخیص پیچش بیضه از اپیدیدیمیت، نیازمند اطلاعاتی است. تشخیص تفاوت این دو مشکل در بعضی مواقع، دشوار است. بنابراین تمام آقایانی که دچار این درد می‌شوند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. اما یادتان باشد که:

درد بیضه ناشی از هر دلیلی که باشد، مردان و پسران احتمالا دچار علائم زیر خواهند شد:

درد بیضه، قرمزی، التهاب، حساس شدن و ناراحتی در این ناحیه ناشی از دلایل متنوعی است. در برخی موارد، باید به این ناراحتی‌ها فوری رسیدگی کرد. حتی گاهی لازم می‌شود تا فرد جراحی شود.

تروما یا ضربه و آسیب فیزیکی، درد خیلی شدیدی در این ناحیه ایجاد می‌کند. ضربه‌ی مستقیم به کیسه‌ی بیضه، اگرچه بسیار دردناک است، اما معمولا موقتی خواهد بود. آسیب‌های بیضه (۸۵ درصد)، ناشی از ترومای غیرنافذ (آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، لگد و ضربه به بیضه، تصادفات رانندگی یا آسیب‌دیدگی بین ناحیه‌ی ران) هستند.

این مشکل در بیضه‌ها متوجه پسران جوان‌تر است و معمولا بین ۷ تا ۱۴ سال پیش می‌آید.

دلایل دیگری هم برای درد بیضه‌ها وجود دارند که رواج کمتری دارند. مثل:

علائم تورم بیضه می‌تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است فقط یکی یا هر دو بیضه را تحت تأثیر قرار بدهد. بیماران مختلف درد تورم را به‌صورت تدریجی یا در برخی موارد ناگهانی حس می‌کنند. از علائم تورم به موارد زیر اشاره می‌شود:

برای تشخیص دلایل این درد، پزشک باید سابقه‌ی پزشکی فرد را بررسی و نواحی زیر را معاینه کند:

آزمایش‌هایی مفید برای تشخیص مشکل نیز عبارت‌اند از:

در بسیاری از موارد، برای تشخیص علت مشکل از عکس‌برداری هم استفاده می‌شود. در برخی موارد هم احتمال پیچش بیضه آن‌قدر زیاد است که بدون عکس‌برداری، بیمار سریعا به اتاق عمل برده می‌شود.

این آزمایش غیرتهاجمی یعنی آزمایشی که با کمترین یا بدون هیچ‌گونه برشی در بدن پیگیری می‌شود، به ارزیابی جریان خون به بیضه‌ها می‌پردازد (درصورتی‌که فرد به پیچش بیضه مشکوک باشد). سایر اختلالات آناتومیک در کیسه‌ی بیضه که منجر به درد می‌شود، از قرار زیر است:

در صورت بروز اپیدیدیمیت، سونوگرافی از بیضه ممکن است، اپیدیدیمیس ملتهب با جریان خون زیاد در آن را نشان بدهد.

برخی از بیمارستان‌ها برای ارزیابی وضعیت از این آزمایش بهره می‌برند. این آزمایش هم غیرتهاجمی است و برای انجام آن نیاز به تزریق ماده رادیواکتیو رنگی وریدی است.

پزشکان عمومی و داخلی می‌توانند اقدام به معالجه‌ی برخی از انواع مشخص درد بیضه کنند؛ البته دردهایی که جدی و پیچیده نیستند. اما در موارد دیگر و بنا به دلایل و علت‌هایی که باعث بروز درد شده است، نیاز به کمک و حضور پزشکان متخصص پیش می‌آید. مثلا:

پرسش مهم دیگر، این است که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تا زمانی که پزشک ریشه‌ی مشکل را کشف نکرده، هیچ درمان خانگی برای درد بیضه وجود ندارد. به‌طور کلی، در صورت مشاهده‌ی هر گونه ناراحتی در این ناحیه‌یِ بدن خود یا فرزندتان، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش موقتی درد، می‌توانید از مسکن‌هایی نظیر ایبوپروفن (موترین، ادویل) و استامینفون (تیلنول) کمک بگیرید. فراموش نکنید که نباید به کودکان آسپرین بدهید، زیرا احتمال ایجاد سندروم ری وجود دارد. درمان درد بیضه‌ها بنا به علت و ریشه‌ی آن، متنوع است. مثلا موارد زیر نمونه‌ای از درمان‌های ممکن هستند:

در هر حال، هر زمان که در ناحیه بیضه و کیسه آن، احساس درد داشتید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان پزشکی یا جراحی هم کاملا وابسته به علت بروز درد است.

در این حالت، بعد از معاینه‌ی دقیق وضعیت بیضه‌ها، درصورتی‌که هیچ‌گونه آسیب‌دیدگی خاصی دیده نشد، در موارد امکان درمان در منزل وجود خواهد داشت. درمان، شامل اقدامات زیر است:

حالت‌های شدیدتر تروما مانند ترومای غیرنافذ همراه با تجمع خون در داخل کیسه‌ی بیضه و پارگی و نفوذ آسیب‌های تروماتیک (توأم با ضربه)‌ به بیضه‌ها اغلب نیاز به جراحی دارند.

در این وضعیت باید سریعا برای جراحی به یک اورولوژیست (متخصص دستگاه تناسلی و مجاری ادراری) مراجعه کنید. قبل از جراحی ممکن است پزشک به‌صورت دستی سعی به باز کردن پیچش کند تا مشکل موقتا حل شود، اما برای رفع کامل آن، نیاز به جراحی، همچنان به قوت خود باقی است. جراحی شامل باز کردن ناحیه‌ی پیچ‌خورده، ارزیابی کارایی آن و نهایتا انتقال بیضه به داخل کیسه و جای مناسب آن (اورکیوپسکی) است. این اقدامات برای جلوگیری از پیچش دوباره‌ی بیضه صورت می‌گیرد. معمولا بیضه دیگر هم اورکیوپسکی می‌شود تا از پیچ خوردن آن در آینده جلوگیری به‌عمل آید.

درمان این مشکل معمولا به‌صورت سرپایی انجام می‌شود، اما در موارد شدیدی که عوارض جانبی هم برای بیمار ایجاد می‌شود، نیاز به بستری شدن هم وجود دارد. به طورکلی، درمان به شرح زیر است:

افراد مبتلا به اپیدیدیمیت به‌ندرت دچار عوارض جانبی مانند ورم کیسه‌ی بیضه می‌شوند. برخی از عوارض جانبی نیاز به جراحی دارند. برخی از انواع اپیدیدیمیت مزمن هم برای کنترل درد نیاز به بلاک عصبی (nerve block) یا در مواردی نادر برداشتن اپیدیدیم (اپیدیدیکتومی) دارند.

درمان این مشکل با استفاده از داروهای ضدالتهاب و ضددرد صورت می‌گیرد. بیضه‌‌بند و کیسه‌ی یخ هم به رفع درد کمک می‌کند. این نوع درد معمولا در طول ۱ هفته بهبود می‌یابد.

درمان قطعی و مشخص فتق کشاله‌ ران جراحی است. این جراحی به انتخاب بیمار می‌تواند به‌صورت سرپایی هم انجام بشود. در مواردی که امکان به داخل راندن فتق کشاله‌ ران وجود ندارد، به جراحی فوری نیاز است. کسانی که دچار فتق هستند، نباید به خود زیاد فشار بیاورند و اجسام سنگین بلند کنند. ابزارهای متنوع پزشکی برای کمک به افراد دچار فتق وجود دارد که برای استفاده از آنها باید با پزشک مشورت کرد.دارویی برای درد بیضه

درمان این مشکل شامل استفاده از داروهای ضددرد، کیسه‌های یخ، استراحت و بیضه‌بند است. آنتی‌بیوتیک‌ها فقط برای درمان عفونت‌های میکروبی (نه عفونت‌های ویروسی) استفاده می‌شوند. در موارد نادری هم برای از بین بردن علائم ورم بیضه مثلا آبسه کردن یا همان تجمع چرک در آن نقطه از بدن نیاز به جراحی وجود دارد.

اگر در بیضه، توده‌ای وجود داشته باشد، فرد باید سریعا تحت معاینه اورولوژیست قرار بگیرد تا تشخیص به‌درستی انجام شود. اگر فرد مبتلا به سرطان شناخته شود، باید برای پیگیری درمان به متخصص مراجعه کند.

درمان سنگ کلیه، ساده و بدون عوارض جانبی، معمولا از طریق داروهای مسکن، ضدتهوع و داروهایی پیگیری می‌شود که راه عبور سنگ از مجاری را ممکن می‌سازند (مثلا داروی تامسولوسین). در برخی از افراد هم نیاز به عمل جراحی برای برداشتن سنگ کلیه وجود دارد. اگر سنگ کلیه همراه با عفونت باشد، باید اقدامات فوری پزشکی صورت بگیرد.

اگر مردان و پسران، خودشان ناحیه‌ی بیضه و کیسه‌ی آن معاینه کنند، امکان تشخیص سرطان در مراحل اولیه‌ی آن خواهد بود. گاهی وجود توده، برآمدگی، تغییر سایز یا از بین رفتن حالت پیوستگی در این اندام‌ها می‌تواند نشان از علائم اولیه‌ی سرطان داشته باشد. پزشکان و متخصصان به مردان جوان توصیه می‌کنند که هر ماه این ناحیه از بدن خود را معاینه کنند. این توصیه مخصوص کسانی است که :

معاینه‌ی شخصی بیضه‌ها باید در مدت حمام یا مدت اندکی پس از آن باشد تا بیضه و کیسه‌ی آن در حالت آرامش و سر جای خود قرار داشته باشد:

کسانی که بعد از معاینه و مراجعه به بیمارستان مرخص می‌شوند باید به دقت تمام نکات مراقبتی توصیه‌شده از سوی پزشک را در نظر بگیرند. به طور کلی، اشخاصی که به هر دلیلی مورد جراحی قرار گرفته‌اند، به نظارت‌های بعدی پزشک برای بررسی روند درمان و هر گونه عارضه جانبی نیاز دارند. اگر بعد از جراحی این ناحیه، درد شد با پزشک تماس بگیرید.

بسیاری از عوامل ایجاد درد بیضه قابل پیشگیری نیستند. بااین‌حال، اقداماتی برای پیشگیری از این دردها وجود دارد:

در صورت پذیرش در بیمارستان باید به‌دقت به توصیه‌های پزشک عمل بشود. به‌طور کلی، کسانی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند، بعد از عمل باید به‌طور سرپایی از سوی پزشک معاینه شوند تا پزشک از روند درمان و عدم وجود عوارض جانبی در بیمار مطمئن بشود. در صورت عدم بهبودی و پیشروی نشانه‌ها باید حتما با پزشک صحبت شود.

پیش‌بینی وضعیت مردان و پسرانی که دچار درد بیضه هستند تا حد زیادی وابسته به علت درد است:

پیش‌بینی وضعیت تروما در بیضه وابسته به شدت و وسعت آسیب‌دیدگی اولیه است. البته افرادی که دچار چنین آسیبی می‌شوند در بلندمدت، هیچ‌گونه عارضه جانبی خاصی پیدا نمی‌کنند. برخی از افراد هم بیضه‌های خود را از دست می‌دهند یا دچار آسیب‌دیدگی دائمی می‌شوند.

پیش‌بینی وضعیت و بهبود در این حالت بستگی به مدت زمانی دارد که میان شروع علائم و درمان دستی یا جراحی سپری شده است. هر چقدر این مدت زمانی کمتر باشد، شانس نجات بیضه‌ها خواهد شد.

از عوارض مرتبط با پیچش بیضه می‌توان به این موارد اشاره کرد: از دست دادن بیضه‌ها، آسیب دائمی بیضه‌ها، ناباروری و عفونت.

بیماران مبتلا به اپیدیمیت و ورم بیضه میکروبی عموما بدون هیچ عارضه جانبی بهبود پیدا می‌کنند. البته درصورتی‌که در یک بره‌‌ی زمانی مشخص، آنتی بیوتیک مصرف کنند. امکان وجود عوارض جانبی نظیر دُمل یا تجمع چرک در بافت، ناباروری و در موارد بسیار نادری، سِپتیسمی یا گَندخونی هم وجود دارد.

وضعیت بیمار در این حالت به‌راحتی قابل پیش‌بینی و درمان است.

در این مورد، پیش‌بینی وضعیت تا حد زیادی به نوع تومور و میزان گسترش بیماری در زمان معاینه وابسته است.

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

9تومان

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

درود.موقع مستربیت ودر اورگاسم بدنه آلت وبه پایین دردی را احساس میشود وسپس این درد کاهش مییابد..۵۶ سال متاهل

خواص خوراکی ها

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

خواص شنبلیله؛ ۱۳ خاصیت درمانی، نحوه‌ مصرف و عوارض جانبی

رازهای زیبایی؛ کتابی مفید برای آموزش زیروبم زیبایی پوست

متقاعد کردن دیگران با استفاده از سلسله‌‌مراتب انگیزشی مونرو

چطور برای برقراری ارتباط بره ریزی کنیم؟

با کتاب افزایش فروش به روش اساتید هاروارد، پولدار شوید

علت خواب زیاد؛‌ عوارض آن و نحوه بهبود کیفیت خواب

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

بهترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هرکسی است

قهرمانان شطرنج جهان؛ با ۱۰ نابغه شطرنج دنیا آشنا شوید

بهترین فیلم های تاریخ سینما که حداقل یک بار باید ببینید


با خاص ترین ماشین های دنیا آشنا شوید

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز آن‌ها را نشنیده‌اید

1

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *