دسته‌ها
دارو

داروی گیاهی درمان یائسگی

خواص دارویی و گیاهیباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

 اینها می‌تواند زنگ خطر شروع یائسگی زودرس برای این بیمار باشد؛ مشکلی که می‌تواند پیامدهای متعددی ازجمله ناباروری، کاهش میل جنسی، مشکلات خلقی ـ روانی، خستگی مفرط، کاهش تمرکز و حافظه و افزایش خطر عفونت‌های زنانه را به همراه داشته باشد.

یائسگی یک فرآیند طبیعی است که معمولا در سنین حدود 5 ـ 48 سالگی اتفاق می‌افتد، اما اگر توقف قاعدگی در سنین جوان‌تر مثلا حدود 4 سال یا کمتر از آن رخ دهد به آن یائسگی زودرس می‌گویند.

هر عاملی که باعث اختلال در ترشح هورمون‌های زنانه شود، مانند بیماری‌های استخوان، درآوردن تخمدان‌ها و مصرف برخی داروها یا پاسخ ندادن تخمدان‌ها به تحریکات هیپوفیز می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. در برخی موارد، سابقه فامیلی و ژنتیک نیز وجود دارد.

اما در صورت وجود چه علائمی باید به یائسگی زودرس شک کرد؟ قاعدگی نظم به همراه فواصل طولانی بین دوره‌های قاعدگی یا قطع ناگهانی قاعدگی به همراه کاهش میل جنسی، گرگرفتگی، اختلالات خواب و اختلالات خلقی در خانمی که هنوز به سن یائسگی نرسیده است.

در صورت وجود این علائم حتما باید به پزشک مراجعه کرد، زیرا این بیماری در صورت تشخیصی و درمان بموقع و مناسب قابل پیشگیری یا اصلاح است.داروی گیاهی درمان یائسگی

غیر از درمان رایج هورمونی، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به درمان یائسگی زودرس کمک کند.

اصلاح الگوی تغذیه‌ای و مصرف مواد غذایی حاوی استروژن‌های گیاهی نظیر سویا، نخود فرنگی، عدس، لوبیا و به‌طور کلی حبوبات می‌تواند کمک‌کننده باشد.

گیاه پنج‌انگشت که حاوی استروژن گیاهی است، دارای مواد موثره‌ای است که می‌تواند روی محور هیپوفیز ـ تخمدان تاثیر گذاشته و به بهبود اختلالات قاعدگی از جمله یائسگی زودرس کمک کند البته به علت تداخل اثر بهتر است از مصرف همزمان آن با قرص‌های ضد بارداری و داروهای هورمونی پرهیز شود. مصرف ترکیب رازیانه، تخم کرفس، آنیسون، شیرین‌بیان و پونه نیز در درمان یائسگی زود‌رس کمک‌کننده است.

فوفل و جینسینگ نیز از گیاهان اثربخش در این زمینه است. دم‌کرده زنجبیل، زعفران و دارچین نیز می‌تواند موثر باشد. گل پامچال، شبدر قرمز، گل ساعتی، گزنه و شنبلیله هم از دیگر گیاهان موثر در کمک به درمان اختلالات قاعدگی است البته با توجه به تفاوت مزاج‌ها و علل بیماری در افراد مختلف، مصرف تمام گیاهان فوق باید با نظر پزشک متخصص گیاهان دارویی یا طب سنتی انجام شود.

طب سوزنی نیز با مکانیسم ایجاد آرامش در فرد، تحریک ترشح هورمون‌های زنانه و افزایش جریان خون و انرژی در تخمدان و رحم، روش موثری در کمک به درمان اختلالات قاعدگی و یائسگی زودرس است.

چی‌گنگ و انرژی درمانی البته نوع علمی آن‌که باید از سوی متخصص زبده انجام شود نیز می‌تواند یک روش مکمل در درمان باشد.

دکتر امیرهومن کاظمی – متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

ارسال نظر


نظرات شما ( 4 نظر )


 

 

URL: http://journal.skums.ac.ir/article-1-662-fa.html

درمان یائسگی و علائم آن در زنان سالهاست که دغدغه بسیاری از محققان و علم پزشکی است . تحقیقات نشان می دهد نوع جدیدی از داروهایی که گیرنده مغزی خاصی را بلوکه می کند می تواند باعث جلوگیری از یائسگی زنان شود .به گفته محققان خبرهای خوبی برای زنانی که در حال نزدیک شدن به سن یائسگی هستند در راه است اگر بتوانند 3 سال یا صبر کنند. با این مقاله از مجله دلگرم در رابطه با یافته های جدید درمان یائسگی همراه باشید .

محققان می گویند یک کلاس جدید از داروها را کشف کرده اند که یک گیرنده کلیدی را در مغز به منظور جلوگیری از یائسگی بلوکه می کند و ممکن است درمان جدید و موثری برای علائم شایع یائسگی باشد . با اینحال این دارو ظاهرا باعث مشکلات بهداشتی در کبد می شود بنابراین داروشناسان و تولید کنندگان دارو در حال اصلاح آن هستند .
تولید کنندگان این دارو در ایالات متحده و اروپا برای راه اندازی آزمایش های بالینی در حال بره ریزی هستند . انتظار می رود که داروی اصلاح شده حدود 3 سال دیگه به بازار عرضه شود .

یائسگی معمولا در زنان بین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد زمانی که سطوح استروژن بطور طبیعی کاهش می یابد .
درمان یائسگی اکنون با استفاده از هورمونهای جایگزین (HRT) یک درمان عمومی است . اما بسیاری از زنان تمایلی به دریافت HRT ندارند .
پزشکان می گویند انتشار مقالاتی در رابطه با خطر هورمون درمانی و ریسک دریافت هورمون های جایگزین باعث شده که زنان از مصرف داروهایHRT و خطراتی مانند سرطان سینه، لخته شدن خون، سکته مغزی یا بیماری قلبی اجتناب کنند.


داروی گیاهی درمان یائسگی


تحقیق جدیدی که در مجله Menopause منتشر شده است نشان می دهد که دارویی ب (MLE491 (Pavinetant به زودی می تواند اولین درمان برای علائم وازوموتور (VMS) – کنترل کننده رگها – مانند تعریق شبانه و گرگرفتگی باشد.
این آزمایش بر روی 37 زن یائسه در سنین 4 تا 62 ساله صورت گرفت که روزانه 7 یا تعداد بیشتری گرگرفتگی را تجربه می کردند.

MLE491 که ابتدا برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اسکیزوفرنیا مورد بررسی قرار گرفت , یک داروی غیر هورمونی و بلوکه کننده گیرنده NKB در مغز است که با گرگرفتگی مرتبط است .
از آنجایی که NKB اهداف عملکردی بسیاری در مغز دارد , پتانسیل بهبود بسیاری از علائم یائسگی از جمله گرگرفتگی , دشواری در خوابیدن , افزایش وزن و تمرکز پایین را دارد . دکتر جولیا پراگ عضو کالج امپریال لندن گفت ما چنین تغییرات چشمگیری را در زندگی افراد شرکت کننده در آزمایش دیدیم و دررابطه با آن بسیار هیجان زده شدیم و نتایج بدست آمده در رابطه با این دارو برای درمان هایی از این نوع در آینده بسیار امید بخش است .
دکتر Waljit S. Dhillo استاد غدد درون ریز و متابولیسم کالج امپریال لندن و محقق اصلی مطالعه درمان یائسگی زنان گفت که پس از سه روز درمان با داروی MLE491 کاهش تعداد گرگرفتگی ها تا 5% در مقایسه یا گروه دریافت کننده دارونما مشاهده شد .
شرکت کنندگان در این آزمایش اظهار کردند که کاهش شدت گرگرفتگی و بهبود کیفیت خواب و تمرکز را با دریافت دارو تجربه کرده اند و منافع حاصل از این دارو در طول چهار هفته مطالعه حفظ شده است .
Dhillo در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: ” ما قبلا می دانستیم که دارو یک برگ برنده برای زنان یائسه خواهد بود و آنها طی چهار هفته از دست سه چهارم حملات گرگرفتگی خودشان خلاص می شوند اما آنالیزهای جدید نشان می دهد که نتایج حاصل از دارو خیلی سریعتر بدست می آید .”
Dhillo سال گذشته گفت : استانداردهای فعلی درمان یائسگی شامل مصرف هورمون جایگزین (HRT) , بازدارنده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRIs) و درمان توسط داروهای گیاهی است که همگی می توانند باعث خطر ابتلا به سرطان های سینه و اندومتر شوند .
وی گفت : مطالعاتی در مقیاس بزرگتر و مدت زمان برای بررسی تغییر ظرفیت و عملکرد MLE491 برای درمان علائم گرگرفتگی بدون نیاز به استروژن مورد نیاز است هرچند این آزمایش تا حدودی این امر را تائید کرده است .
یک فرمول جدید مورد نیاز است
در حالیکه مصرف MLE491 مانند HRT ریسک سرطان سینه و رحم را افزایش نمی دهد اما به عملکرد کبد آسیب می زند بنابراین باید فرمول آنرا تغییر داد .
طی یک آزمایش گسترده تر مشخص شد که دو ترکیب مشابه با MLE491 می توانند NKB را بلوکه کنند بدون اینکه بر روی کبد تعداد زیادی از افراد شرکت کننده در آزمایش تاثیر بدی داشته باشد .تحقیقات در حال حاضر نشان داده است که مهارکننده های NKB ممکن است بهترین گزینه برای افراد زیر باشد :

به گفته محققان داروی پاوی نتانت به زودی به بازار عرضه خواهد شد .ترجمه شده توسط بخش سلامت مجله دلگرم


طیبه بیگی

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *