دسته‌ها
دارو

دارو برای خارش نیش حشرات

خواص دارویی و گیاهی

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

دارو برای خارش نیش حشرات

فصول گرم سال، با تمام زیبایی و لطافتی که به همراه خود می‌آورند، یک عیب هم دارند و آن هم حضور پشه‌هاست! این موجودات کوچک می‌توانند با نیش خود، موجب آزار و حتی بیماری انسان‌ها شوند. پشه‌ها می‌توانند ناقل بیماری‌های کشنده‌ای مثل مالاریا باشند. با ما در این مقاله همراه شوید تا شما را با روش‌های درمان نیش پشه آشنا کنیم.

پشه‌ها با تغذیه از خون انسان و حیوانات، زنده می‌ماند. آنها با استفاده از اندام لوله‌مانند، نازک و تیزی که در دهان خود دارند، پوست انسان یا حیوانات را سوراخ می‌کنند و خون آنها را می‌مکند. پشه‌ها به‌قدری بزرگ هستند که می‌توان آنها را با چشم غیرمسلح دید. پشه‌های نر شاخک‌هایی پردار دارند که به آنها در تشخیص حضور پشه‌های ماده، کمک می‌کند. شاخک‌های پشه‌های ماده، به اندازه‌ی نرها پرپشت نیست. نرها معمولا حدود یک هفته عمر دارند و ماده‌ها می‌توانند تا چندین ماه هم زنده بمانند.

شاید پشه‌ها موجوداتی کوچک باشند و عمر کوتاهی داشته باشند، اما می‌توانند تأثیرات مخربی بر زندگی انسان بگذارند. از خارش منطقه‌ی گزیده شده گرفته تا انتقال بیماری‌ها، پشه‌ها می‌توانند اغلب آزاردهنده و گاهی مرگبار باشند.

ما اغلب گزیده شدن را هنگامی که اتفاق می‌افتد احساس نمی‌کنیم، چون سوراخ ایجاد شده بسیار کوچک است. اما بعد از این که تأثیر خود را گذاشت، می‌تواند بسیار آزاردهنده و آسیب‌زننده باشد.

از علائم گزش پشه می‌توان به خارش، تورم، کبودی و گاه عفونت پوستی اشاره کرد. همچنین در برخی از نقاط جهان، نیش پشه می‌تواند باعث بیماری‌های کشنده‌ای مانند مالاریا و تب استخوان‌شکن شود.

پشه‌ها در میان چمن‌ها و بوته‌‌هایی که در نزدیکی محل زندگی انسان‌ها هستند، زندگی می‌کنند. معمولا بهترین مکان برای جفت‌گیری پشه‌ها، در کنار آب‌های راکد است. پشه‌ها اغلب در مکان‌هایی همچون سنگاب‌های بلااستفاده (سنگاب‌های کم‌عمقی که برای آب‌تنی و نوشیدن پرندگان در باغچه قرار می‌دهند)، ناودان‌های مسدود، راه‌آب‌ها، استخرها، تالاب‌ها و مکان‌های دیگری که آب در آن راکد باشد، گردِ هم می‌آیند. ‍

این پشه‌های ماده هستند که انسان را نیش می‌زنند. با اینکه پشه‌های نر و ماده هر دو از آب و شهد گیاهان تغذیه می‌کنند، اما پشه‌های ماده برای تولیدمثل به خون نیز نیاز دارند. زمانی که آنها شما را نیش می‌زنند، باعث ایجاد برجستگی روی پوست و خارش آن ناحیه می‌شوند. آنها همچنین می‌توانند بیماری‌های مختلفی را بین حیوانات و انسان‌ها (و از یک انسان به انسان دیگر) منتقل کنند.

وقتی پشه‌ها ما را نیش می‌زنند، در حین مکیدن خون، بزاق خود را وارد بدن‌مان می‌کنند؛ این بزاق حاوی پروتئینی است که بسیاری از انسان‌ها به آن حساسیت دارند. بنابراین سیستم ایمنی بدن به آن واکنش نشان می‌دهد و باعث به‌وجود آمدن برجستگی‌های قرمز رنگ و خارش می‌شود.

پشه‌ها قربانیان خود را (از میان انسان‌ها) بر اساس بوی کربن دی‌اکسید و دیگر مواد شیمیایی موجود در عرق بدن انتخاب می‌کنند.

تقریبا بلافاصله بعد از پشه‌گزیدگی، آن ناحیه از پوست‌تان حالت برجسته پیدا می‌کند. در برخی موارد، ممکن است نقطه‌ی کوچکی را نیز وسط آن ببینید. این برجستگی خیلی زود متورم، قرمز و سخت می‌شود. پشه‌ها ممکن است هم‌زمان سایر نقاط بدن شما را نیز بگزند.

اگر سیستم ایمنی بدن شما دچار اختلال باشد، احتمال دارد بدن‌تان واکنش‌های شدیدتری نشان دهد، مثل کهیر، ورم‌های بزرگ یا قرمزی و تورم غدد لنفاوی. معمولا عوارض نیش پشه در کودکان از بزرگسالان است.

زمانی که پشه نیش خود را در پوست‌تان فرو می‌کند، ممکن است احساس سوزش داشته باشید. پس از آن آزاردهنده‌ترین عارضه، خارش پوست است.

در اکثر مواقع، واکنش بدن به نیش پشه بسیار خفیف است و ظرف چند روز از بین می‌رود. نیش پشه، در کودکان و افرادی که دچار نقصی در سیستم ایمنی بدن‌شان هستند، دردسرساز می‌شود. در موارد نادر، ممکن است که فرد واکنش آلرژیک شدیدتری را تجربه کند که باعث درد بدن، سردرد و تب می‌شود.

پشه‌ها می‌توانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها را از راه بزاق خود منتقل کنند. زمانی که پشه‌ها شما را نیش می‌زنند، می‌توانند پاتوژن‌ها (عوامل بیماری‌زا) را به بدن‌تان منتقل کنند و باعث بیماری‌های خطرناک و حتی کشنده شوند، مثلا پشه‌هایی وجود دارند که ناقل بیماری‌های مالاریا، ویروس نیل غربی، تب دنگی، تب زرد و چندین ویروس دیگر هستند که باعث بیماری آنسفالیت (التهاب مغز) می‌شوند.

بیماری مالاریا در آمریکا نادر است اما در سایر نقاط جهان شیوع بیشتری دارد. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۰۰ میلیون مورد بیماری مالاریا گزارش شده است که در اکثر آنها، پشه‌ها عامل انتقال بیماری بوده‌اند. این امر سبب شده است تا پشه‌ها به عنوان یکی از مرگبارترین حیوانات شناخته شوند.

برخی بیماری‌ها نیز از طریق نیش پشه منتقل نمی‌شوند که از بین آنها می‌توان به بیماری ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

شما نمی‌توانید کاملا از نیش پشه‌ها جلوگیری کنید اما این شانس را دارید که احتمال آن را کاهش دهید. همان‌طور که گفته شد، پشه‌ها در آب پرورش می‌یابند، پس تا جایی که امکان دارد، در نزدیکی آب‌های راکد سکونت نکنید. هر چیزی را که احتمال دارد آب در آن جمع شود و راکد بماند، خالی نگه دارید. آب حوض‌های کوچک را یک بار در هفته عوض کنید و زمانی که استخر کوچک کودکان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، آب آن را تخلیه نمایید.

همچنین باید چمن‌ها و گیاهان نزدیک منزل‌تان را کوتاه و مرتب نگه دارید. برای پنجره‌هایتان توری نصب کنید تا مانع از ورود پشه‌ها شود. اگر به جایی پر از درخت و چمن می‌روید، لباس‌های آستین‌بلند و شلوارهای بلند بپوشید و از مواد دافع حشرات استفاده کنید.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی که توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند، قبل از سفرهای خارجی مطمئن شوید که به‌روزترین واکسیناسیون را دریافت کرده‌اید. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که برای پیشگیری از مالاریا یا بیماری‌های دیگر، داروهای خوراکی تجویز کند.

در حالت ایده‌آل، شما می‌‌توانید با پوشیدن لباس آستین‌بلند، شلوار بلند یا هر اقدام حفاظتی دیگر، از گزیده شدن توسط پشه‌ها جلوگیری کنید. اما اگر پشه‌ شما را نیش زد، درمان‌های طبیعی بسیاری وجود دارند که می‌توانند عوارض ذکر شده را تسکین دهند و منطقه‌ی آسیب‌دیده را درمان کنند. در ادامه‌، چند درمان خانگی را برای رفع عوارض ناشی از نیش پشه‌ها، ارائه می‌کنیم:

لیمو دارای خواص ضدالتهاب و بی‌حس‌کنندگی طبیعی است و مؤثرترین درمان‌ نیش پشه به حساب می‌آید. لیمو را به دو نیم تقسیم کنید و قسمت داخلی یکی از نیمه‌ها را روی محل گزیدگی، بمالید تا تسکین یابد. حتی می‌توانید پوست زرد لیمو را به پوست‌تان بمالید.

از آب‌لیمو در محل پشه‌گزیدگی استفاده کنید، چرا که به کاهش ابتلا به عفونت کمک می‌کند. یکی دیگر از راهکارهای درمان این است که به آب‌لیمو ریحان له‌شده اضافه کنید و این ترکیب را روی ناحیه‌ی آسیب‌‌دیده‌ی پوست قرار دهید.

پیاز و سیر به کاهش تورم و تسکین خارش ناشی از نیش پشه کمک می‌کنند. علاوه بر آن، بوی قوی آنها، حشرات و پشه‌ها را دفع می‌کند. پیاز یا سیر را خرد کنید و مستقیما روی ناحیه‌ی گزیدگی، قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.

جوش شیرین می‌تواند خارش ناشی از نیش پشه را رفع کند. جوش شیرین قلیایی است و ‌Ph پوست را خنثی می‌کند و خارش را تسکین می‌دهد. یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید. پارچه‌ی تمیزی را به این محلول آغشته کنید و سپس آن را روی ناحیه‌ی گزیدگی بگذارید (به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه).

راه‌حل دیگری هم وجود دارد: با استفاده از عنبرسائل و جوش شیرین، خمیر درست کنید. مقداری از این خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی پوستی که پشه نیش زده است، قرار دهید. سپس آن ناحیه را با آب ولرم بشویید.

دارو برای خارش نیش حشرات

آلوئه‌ورا یک ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی و یکی از بهترین درمان‌ها برای نیش حشرات است. این گیاه، درد، تورم و خارش را کاهش می‌دهد و باعث افزایش سرعت بهبودی می‌گردد.

قسمت گوشتی برگ آلوئه‌ورا را برش دهید تا ژل آن خارج شود. اگر گیاه آلوئه‌ورا ندارید، می‌توانید از ژل آن استفاده کنید که در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود است و می‌شود به راحتی تهیه کرد. آلوئه‌ورا را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس ژل را مستقیما روی محل گزیدگی بمالید.

نمک به علت داشتن خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهاب خود، یکی دیگر از درمان‌های آسان برای جای نیش پشه است. محلولی متشکل از چند قطره آب و مقدار کمی نمک درست کنید و روی محل پشه‌گزیدگی قرار دهید. در روش‌ دیگر می‌توانید پودر سیر، نمک و آب (هر کدام به مقدار یکسان) را با یکدیگر ترکیب کنید و خمیر به‌دست آمده را روی محل گزیدگی قرار دهید. شاید به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید اما درد و خارش‌تان به سرعت تسکین می‌یابد. اگر نزدیک ساحل زندگی می‌کنید، در دریا شنا کنید تا با نمک طبیعی موجود در آب، پوست خود را شست‌وشو دهید.

دمای سرد گسترش مواد التهاب‌زا را در محل پشه‌گزیدگی، محدود می‌کند؛ همچنین یخ باعث می‌شود تا ناحیه‌ی گزیده شده بی‌حس شود و علائم مختلف آن فورا تسکین یابد. کیسه‌ی یخ را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در ناحیه‌ی گزیدگی قرار دهید. این کار باعث تسکین تورم و خارش می‌شود. اگر یخ در دسترس نبود، ناحیه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست را به مدت چند دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید. یا می‌توانید یک بطری آب سرد یا کیسه‌ای از سبزیجات منجمد را روی پوست خود قرار دهید.

الکل یک ضدعفونی‌کننده‌ی خانگی معمولی است که می‌توانید از آن برای تسکین سوزش ناشی از نیش پشه و کاهش احتمال ابتلا به عفونت استفاده کنید. مقداری پنبه را آغشته به الکل کنید و روی پوست بمالید. ابتدا ممکن است کمی سوزش ایجاد کند اما خیلی زود خارش و تورم از بین می‌رود. اگر الکل ندارید، می‌توانید از دهان‌شویه استفاده کنید، چون حاوی مقدار زیادی الکل است.

روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی‌کننده است که می‌تواند زخم‌هایی باکتریایی همچون آکنه و جای نیش پشه را بهبود بخشد. این ماده همچنین در کاهش تورم و خارش مؤثر است.

مقداری پنبه را به روغن درخت چای آغشته کنید و روی محل گزیدگی بمالید. اگر پوست‌تان حساس است، از این روش درمانی استفاده نکنید چون باعث تحریک پوست می‌شود. در این صورت می‌توانید از روغن‌های اسانس‌دار دیگری مثل روغن اسطوخودوس یا سدر استفاده کنید.

خمیردندان می‌تواند در کاهش خارش ناشی از گزش پشه مؤثر باشد. مقداری از خمیردندان را روی پوست بمالید.

برای اینکه سریع‌تر و بهتر نتیجه بگیرید، از خمیردندان با عصاره‌ی نعناع استفاده کنید، چون دارای خواص ضدالتهاب است. همچنین می‌توانید از خمیردندان‌هایی که حاوی جوش شیرین یا جوهر نعناع خشک هستند، استفاده کنید. بهتر است از خمیردندان‌های ژله‌ای استفاده نکنید.

آسپرین خاصیت ضدالتهاب بالایی دارد که می‌تواند در کنترل تورم ناشی از نیش پشه مؤثر باشد. یک عدد قرص آسپرین را بسابید تا کاملا پودر شود. چند قطره آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. خمیر را روی محل گزیدگی قرار دهید و بگذارید چند ساعت بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید. همچنین می‌توانید محل گزیدگی را با آب مرطوب کنید، سپس قرص آسپرین را روی آن بمالید.

بسیاری از افراد، با درمان‌های خانگی ذکر شده در این مقاله، بهبود یافته‌اند. با این حال، اگر تورم و سوزش ادامه یافت، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline top1homeremedies

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15تومان

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

سلام صبح بخير دوست عزيز مقاله جالبي بود. بخصوص درمان آن.

ممنون از همراهیتون. امیدوارم کاربردی باشه براتون

خواص خوراکی ها

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

چطور در کمترین زمان بیشترین کار را انجام بدهیم؟

غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها در ۳ گام عملی و نتیجه‌بخش

۱۰ اشتباه مالی که صاحبان کسب‌وکار همچنان مرتکب می‌شوند

راهنمای سفر به فلورانس؛ ۲۰ جاذبه گردشگری شهر تاریخی ایتالیا

خواص زنیان؛ ۴۵ خاصیت این گیاه همه فن حریف

برترین فوتبالیست های جهان در طول تاریخ

زیباترین حیوانات دنیا و خصوصیات منحصربه‌فرد آن‌ها

عجیب ترین شغل های دنیا که شما را در سرگرمی و لذت غرق می‌کنند


راحت ترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص

خارش ناشی از نیش حشرات به خصوص برای کودکان بسیار آزار دهنده است. بنابراین در این مطلب موضوع درمان خارش نیش کک با استفاده از روش های خانگی را مطرح کرده ایم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.

گاهی خارش بعد از نیش حشرات به قدری غیر قابل تحمل می شود که فرد به دنبال راهی برای خلاصی از درد می باشد. در این بخش راهکار درمان خارش نیش کک را ارائه کرده ایم که می تواند تا حدودی مؤثر واقع شود.

کک ها، حشراتی کوچک، خون خوار و بدون بال هستند که حرکات جهشی دارند. آنها غذای خود را از پستانداران و پرندگان تامین می کنند بدین صورت که خون آنها را می مکند. مهمترین گونه کک ها، کک جوندگان، کک انسان ، کک سگ و کک گربه می باشد که گزش آنها با تحریک پوست، خونریزی و ناراحتی های شدید همراه است. کک هایی که انسانها را می گزند معمولا در اکثر نقاط جهان یافت می شوند.

دارو برای خارش نیش حشرات

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که تا کنون از نیش حشراتی مانند کک در امان مانده باشد؛ نیش حشرات به صورت برجستگی های کوچک و قرمز بر روی پوست نمایان می شود که می تواند باعث ایجاد خارش زیاد در محل گزیدگی شود. توجه داشته باشید خاراندن ناحیه گزیدگی نه تنها درد را تسکین نمی دهد بلکه گاهی احساس خارش بیشتری در فرد تصور می شود. پس بهتر است به جای خاراندن، به دنبال روش هایی برای درمان خانگی نیش حشرات باشیم.

کک ها معمولا از بدن حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و وارد منازل می شوند و شما را نیش می زنند، بنابراین تا جایی که ممکن است از تماس مستقیم با آنها دوری کنید، گزش کک ها عمدتا در بخش های نرم بدن مانند زیر بغل، کمر، پشت، آرنج و زانو نمایان می شود که با توجه به واکنش ایمنی بدن، تورم، قرمزی و خارش پوست ناشی از نیش حشرات در افراد مختلف متفاوت می باشد.

داروهای زیادی وجود دارند که در درمان نیش کک می توان آنها را مورد استفاده قرار داد ولی پیشنهاد ما در این مقاله درمان خارش نیش کک با روش های خانگی می باشد که در ادامه شما را با مهمترین داروهای خانگی در این زمینه آشنا می کنیم.

سرکه سیب: اسید استیک موجود در سرکه سیب سطح PH پوست را متعادل نگه داشته و این امر موجب کاهش التهاب و خارش بدن می شود. کافی است مقداری سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کرده تا رقیق شود سپس با استفاده از یک تکه پنبه، محلول را بر روی محل گزیدگی بمالید، بعد از چند دقیقه تاثیر آن را ملاحظه خواهید کرد.

آب لیمو: آبلیمو نیز به دلیل خاصیت اسیدی آن تاثیری شبیه سرکه سیب دارد بنابراین این ماده نیز سطح PH خون را در حد نرمال نگه داشته و باعث کاهش خارش پوست در محل گزیدگی می شود. جهت استفاده از آب لیمو آن را به طور مستقیم بر روی ناحیه ای که احساس خارش می کنید بمالید.

جوش شیرین: به دلیل خاصیت ضد التهابی که در جوش شیرین وجود دارد برای درمان نیش کک بسیار مؤثر می باشد، بنابراین برای درمان قرمزی و خارش پوست از جوش شیرین می توانید استفاده کنید همچنین از خواص ضد میکروبی جوش شیرین در پیشگیری از عفونت هایی که بر اثر خراش و آسیب به پوست که در اطراف گزیدگی ایجاد می شود مفید می باشد. برای این منظور مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده تا به صورت خمیر در آید و آن را در محل مورد نظر بمالید، بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. لازم است این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا زمانی که ظاهر لکه ها به طور کامل بهبود پیدا کند.

عسل: یکی از روش های دیگری که برای درمان خارش نیش کک کاربرد دارد استفاده از خواص دارویی عسل است. تاثیر شگفت انگیز عسل در کاهش خارش و کمک به ترمیم پوست آسیب دیده را نمی توان نادیده گرفت. در این مورد نیز شما می توانید عسل خام را به طور مستقیم به جای نیش بمالید. خواص ضد آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی که در عسل وجود دارد از عفونت های پوستی جلوگیری می کند.

چای کیسه ای سرد: چای حاوی تانن است که تحریک ناشی از نیش کک توسط آن تسکین می یابد. بنابراین کمپرس چای برای رفع خارش می تواند بسیار مفید باشد.

کمپرس سرد: کمپرس سرد روش ساده ای است که به عنوان درمان خارش نیش کک مورد استفاده قرار می گیرد. یخ باعث بی حس شدن عصبی می شود که به خاطر نیش کک تحریک شده است. چند قطعه یخ را درون حوله نازک بپیچید و سپس آن را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه بر روی محل گزیدگی قرار دهید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

استفاده از بعضی روغن های خاص در درمان نیش کک: روغن های مفیدی مانند روغن درخت چای، روغن بابونه، روغن گل همیشه بهار و اسانس روغنی اسطوخودوس خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارند و می توانند به طور طبیعی جای نیش کک را بهتر کنند. این روغن ها به عنوان درمان گیاهی خارش پوست مورد استفاده قرار می گیرند و آن را تسکین داده و خطر آلوده شدن جای نیش را کاهش می دهد. به این نکته توجه داشته باشید که این روغن ها بسیار قوی هستند بنابراین لازم است از یک روغن حامل برای رقیق کردن آن استفاده کنید.

با بهترین و موثرترین راهکارها برای درمان خارش نیش کک آشنا شدید، امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و برای درمان مشکلات پوستی ناشی از نیش کک از این راهکارها استفاده نمایید.

منبع : آرگاچه عواملی به زیبایی پوست شما صدمه می زنند


تجربه یک تور خوب، هم تفریح، هم خرید با تور استانبول آژانس مسافرتی زیما سفر پارسجشنواره های پاییزی چین

کرم نرم کننده دست و صورت جوجوبا مای


نشانی شما منتشر نخواهد شد.دارو برای خارش نیش حشراتگزش یا نیش حشرات : در موقعی رخ میدهد که حشره میخواهد از خود دفاع یا تغذیه کند . بعضی از حشرات بعد از نیش زدن اسید فرمیک نیز تزیق میکنند که منجر به تورم ، قرمزی ، درد و خارش محل گزیدگی میشود . قسمت خطرناک نیش زدن پشه انتقال بیماری از بدن میزبانی به میزبان دیگر میباشد . بیماری هایی مانند : مالاریا ، تب زرد ، ویروس نیل غربی و فیلاریازیس جزء بیماری های خطرناکی میاشند که توسط بعضی از گونه های پشه به انسان منتقل میشود .

روش های درمان گزیدگی پشه

محل زخم را با آب و صابون شستشو دهید . در اولین فرصت محل گزش را شتشو دهید سپس روی آن الکل بزنید . اینکار به آلوده نشدن و کم کردن خارش پوست کمک میکند . در صورت امکان از پماد و کرم های آنتی هیستامین در محل زخم استفاده نمایید .

دارو برای خارش نیش حشرات

از آبلیمو و لیمو برای کاهش خارش نیش استفاده نمایید . یک لیمو را نصف کنید و روی محل زخم بمالید یا مقداری آبلیمو به پنبه زده و روی محل نیش قرار دهید .

از جو دوسر برای کاهش خارش استفاده کنید . جو دوسر دارای خواص ضد خارش میباشد . مقداری از جو دوسر را آسیاب کنید و روی جای نیش پشه گذاشته تا خشک شود سپس آبکشی نمایید .

مقداری عسل به محل گزیدگی بزنید . عسل باعث تسکین دادن محل نیش  و درمان خارش میشود . عسل همچنین خواص ضد التهابی نیز دارد . مقداری عسل روی گزیدگی بمالید و با چسب زخم روی آن را بپوشانید تا از کثیف شدن آن جلوگیری نمایید .

نیش پشه را با سرکه سیب درمان کنید . یک گوله پنبه را کاملا به سرکه سیب آغشته نمایید و روی محل نیش پشه به مدت چند دقیقه قرار دهید .

از جوش شیرین استفاده کنید . یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد . خمیر را به مدت چند دقیقه روی محل نیش پشه قرار دهید سپس آبکشی نمایید . قلیایی بودن این مخلوط باعث کاهش خارش محل نیش خواهد شد .

از پمادهای بدون نسخه استفاده کنید . کرم هیدروکورتیزون و کالامین دی باعث کاهش خارش و تورم محل نیش زدگی میشوند .

از آسپیرین هم میتوانید کمک بگیرید . ۲ عدد آسپرین را خرد کرده و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری بگیرد سپس روی محل نیش بمالید . آسپرین باعث کاهش درد ، تورم و خارش خواهد شد . در صورت حساسیت داشتن به آسپرین از این روش استفاده نکنید .

روی قسمت آلوده شدن الکل بزنید . الکل باعث خنک شدن و کاهش موقت خارش خواهد شد . همچنین الکل باعث کاهش التهاب نیز میشود .

خمیر دندان درمان نیش پشه است . از خمیر دندان غیر ژله ای استفاده نمایید . مقداری خمیر دندان را روی محل نیش بگذارید سپس تا صبح بگذارید بماند سپس آبکشی و شستشو نمایید .

از ژل آلوورا روی محل نیش استفاده نمایید . از ژل یا گیاه تازه آلوورا روی محل زخم بمالید . آلوورا باعث کاهش خارش ، تسکین دادن و التیام پوست خواهد شد .

از ریحان استفاده کنید . چند عدد ریحان را کوبیده و مستقیما روی نیش زدگی قرار دهید . ریحان به دلیل داشتن کافور و تیمول به سادگی خارش را درمان میکند . همچنین ریحان یک دفع کننده حشرات میباشد که باعث میشود حشرات دیگر طرف شما نیایند .

از پوست موز استفاده کنید . داخل پوست موز را روی محل گزیدگی پشه بمالید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بگذارید روی آن بماند .

از روغن استوخودوس کمک بگیرید . مقداری از روغن ( عصاره ) اسطوخودوس را روی جای نیش بگذارید تا به سرعت خوب شود .

برای درمان نیش پشه از یخ استفاده کنید . مقداری یخ را به مدت ۲۰ دقیقه روی محل نیش قرار دهید .

از گرما برای درمان نیش پشه استفاده کنید . یک قاشق فلزی را به مدت یک دقیقه درون آب داغ قرار دهید . قاشق را در آورده و به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه صبر کنید سپس روی محل نیش قرار دهید . اینکار را چند بار در روز تکرار کنید تا جای نیش پشه کاملا خوب شود .

مقداری ضد تعریق روی نیش پشه بمالید . ضد تعریق ها به دلیل داشتن آلومینیوم کلرید باعث کاهش درد و تورم محل نیش زدگی خواهند شد .

از پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید . مقداری پاک کننده لاک ناخن روی محل گزیدگی پشه به مدت ۵ دقیقه قرار دهید سپس آبکشی نمایید . در صورت نیاز دوباره اینکار را تکرار کنید .

محل گزیدگی را بالاتر از قلب خود نگه دارید . در صورتیکه محل گزیدگی روی پا و دست شما میباشد به مدت ۳۰ دقیقه محل نیش را بالاتر از قلب خود قرار دهید تا تورم و قرمزی آن کم شود .

دارو برای خارش نیش حشرات

دیگر نکات مهم برای درمان نیش پشه :

با دست خود مقداری فشار یا چند عدد ضربه روی محل گزیدگی بزنید . اینکار باعث کاهش موقت خارش میشود .

از کرم و قرص های آنتی هیستامین برای درمان خارش استفاده کنید .

برای کاهش درد و خارش نیش پشه میتوانید از کرم لیدوکائین استفاده نمایید .

خارش محل زخم به دلیل پروتئین موجود در بزاق پشه میباشد .

مرداد ۲۳, ۱۳۹۷ در ۷:۵۷ ق.ظ

آقای بغدادی تشکر از رحماتتون چشمم را وقتی از خواب شبانه بیدار شدم حشره گزیده بود و ورم کرده حال میرم امتهان می کنم ببینم درست میشه

پاسخ دادن

تیر ۱۱, ۱۳۹۷ در ۲:۱۳ ق.ظ

سلام پاهای بچمو ۱۴ تا پشه زده داره از خارش میمیره خدا کنه این روشها جواب بده.انقد که خارش داده روشون زخم شده

پاسخ دادن

تیر ۶, ۱۳۹۷ در ۹:۳۱ ب.ظ

سلام دستِ منو نمی دونم چی نیش زده بود که خارش و درد زیادی داشت که باعث تب و لرز نیز شده بود بعد از خوندن مطالب بالا با استفاده از پنبه با ابلیمو کمی محل تورم و نیش زدگی رو مساژ دادم بعد از چند دقیقه با آب ولرم شستم و با دستمال خشکش کردم سپس کمی عسل مالیدم روی محل تورم و با پارچه نخی آروم بستم باور کنید بعد از دو ساعت معجزه کرد هم ورمش خابید هم خارشش کم شد این تجربه خودمُ جهت استفاده بقیه نوشتم امیدوارم که مفید باشه ارادتمند همه رضا نصیری از زنجان

پاسخ دادن

تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۹:۳۲ ق.ظ

سلام خیلی خوشحالم که این مقاله به شما کمک کرده از اشتراک گذاری تجربه‌تان نیز بسیار سپاسگذاریم موفق و سلامت باشید

پاسخ دادن

خرداد ۸, ۱۳۹۷ در ۴:۴۳ ق.ظ

سلام ممنون مهرداد جان..منم چند روزه که پشه مچ دستم را گزیده محل خارش قرمز و حسابی متورم شده امیدوارم با انجام این راهکارها بهبود پیدا کنم.

پاسخ دادن

دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۳:۵۵ ق.ظ

neveshtid jooshe shirin ghalyaee ast va baeseh kaheshe kharesh mishavad .bad goftid serke va limoo khoobeh een tanaghoz dareh ke???

پاسخ دادن

دی ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۱ ق.ظ

سلام شاید به دلیل داشتن خواص دیگری باشه حتما اسیدی بودن و قلیایی بودن مدنظر نباشه . آبلیمو همچنین باعث از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از عفونت احتمالی نیز میشود .

پاسخ دادن

آذر ۳, ۱۳۹۶ در ۵:۲۲ ب.ظ

با سلام و تشکر از مطلب بسیار خوب و مفیدتان. پاینده باشید

پاسخ دادن

آذر ۳, ۱۳۹۶ در ۹:۳۰ ب.ظ

سلام ممنون از شما بابت مطالعه و نظر دادن

پاسخ دادن

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر احساس تنبلی می‌کنید یا در کاهش وزن مشکل‌دارید ، اقدام به پاکسازی بدن از سموم کنید . پا

ماسک صورت را میتوان با بسیاری از مواد در خانه تهیه کرد اما باید

در موقعی که میخواهید مطمئن شوید که تخم پرنده شما برای پرورش دادن یا

قبل از خواندن این مطلب پیشنهاد میشود که مقاله ای در مورد یاد دادن

نگهداری از ماشین ظرفشویی می‌تواند به بهبود عملکرد آن و کاهش مشکلات در آینده

پروسه هضم غذا باعث تجزیه غذا به قسمت های کوچک و اجازه به بدن

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

کاربری یا نشانی

رمز

مرا به خاطر بسپار

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *