دسته‌ها
دارو

درمان خانگی برای گرفتگی بینی کودک

خواص دارویی و گیاهی

مراقبت از نوزادان همیشه با وسواس همراه بوده است. زیرا نوزادان علاوه بر جثه کوچک توانایی صحبت کردن و گفتن ناراحتی های جسمی شان را ندارند. به همین دلیل والدین باید توجه زیادی به سلامت نوزادان داشته باشند. یکی از مواردی که ممکن است نوزادان زیادی را درگیر کند، گرفتگی بینی است که باعث اختلال در تنفس نیز می شود. در این مقاله به چندین روش موثر برای درمان گرفتگی بینی نوزاد می پردازیم.

سیستم دفاعی بدن در نوزادان کامل نیست به همین دلیل والدین با بیماری هایی همچون سرما خوردگی نوازدان رو به رو می شوند که همراه با علایمی مانند گرفتگی بینی و گوش درد در کودکان همراه است. با این حال ممکن است گرفتگی بینی در نوزادان دلایل دیگری داشته باشد که در ادامه به این دلایل و روش های درمان گرفتگی بینی نوزاد می پردازیم.

نخستین اقدام برای درمان گرفتگی بینی نوزاد فهمیدن علت آن است. گاهی مشکلات مربوط به تغذیه ممکن است سبب گرفتگی بینی نوزادان شود. گاهی نیز عفونتهای ویروسی و باکتریایی باعث گرفتگی بینی و مشکلات ناشی از آن می شود. یک راه آسان برای تشخیص دلیل گرفتگی بینی توجه به رنگ ترشحات بینی کودک است. در صورتی که ترشحات آبکی و شفاف باشند نشان دهنده وجود عفونت ویروسی است.
کودکان نیز ممکن است دچار حساسیت شوند. تشخیص این علت بهتر است که زیر نظر پزشک باشد. بهتر است که تخلیه بینی نوزاد به آرامی انجام شود و فقط مخاط را از آن خارج کرد.

برای درمان گرفتگی بینی نوزاد باید از قطره بینی یا اسپری سالین استفاده شود. این داروها معمولا بدون نسخه به فروش می رسند. قطره بینی باعث نرم شدن مخاط داخل بینی نوزاد شده و در نتیجه خروج آن را تسهیل می کند. بهترین زمان برای استفاده از این دارو قبل از خواب و قبل از غذا دادن به نوزاد است. در واقع باید قبل از خواب و غذا مخاط را از بینی نوزاد خارج کنید تا بهتر بتواند نفس بکشد.درمان خانگی برای گرفتگی بینی کودک

یکی از بهترین روش های از بین بردن گرفتگی بینی نوزاد استفاده از محلول سدیم کلراید است. از این محلول چندین قطره داخل بینی ریخته و بعد از چند دقیقه ترشحات بینی را خارج کنید.

در صورتی که محلول کلرید سدیم در دسترس نباشد می توان با استفاده از آب نمک به درمان گرفتگی بینی نوزاد کمک کرد. برای اینکار کافیست که مقدار یک قاشق چایخوری نمک را به مقداری آب جوشیده سرد افزوده و کامل حل کنید. سپس داخل هر سوراخ بینی چند قطره بریزید تا ترشحات بینی نرم شده و مخاط راحتتر خارج گردد.

استفاده از بخور نیز می تواند به خارج شدن مخاط از بینی نوزاد کمک کند. بخور سرد را باید در اطراف محل خواب کودک قرار دهید تا در زمان خواب از رطوبت آن استفاده کند. ممکن است دستگاه بخور باعث رشد کپک و باکتری شود که در این حالت توصیه می شود که هر روز آب آن را عوض کنید. همچنین از آب داغ نباید برای بخور استفاده کرد چون باعث آسیب به دستگاه تنفسی نوزاد و سوختگی می شود. می توانید به جای استفاده از دستگاه بخور نوزاد را به حمام برده تا در معرض بخار حمام مخاط بینی نوزاد نرم شده و خارج گردد.

یکی از راههای درمان گرفتگی بینی نوزاد استفاده از جوشانده یا عصاره گل بنفشه است. می توانید مقداری جوشانده گل بنفشه را در اطاق نوزاد قرار دهید تا بخار حاصل از آن بتواند باعث نرم شدن مخاط و خروج آن شود. همچنین می توانید به جای استفاده از بخار مقدار 2 قطره از جوشانده گل بنفشه را در بینی نوزاد بریزید.

دمای محیط می تواند در خشک شدن ترشحات داخل بینی و گرفتگی آن موثر باشد. دمای اتاق نوزاد باید در حدود 22 درجه سانتی گراد باشد می توانید با قرار دادن یک قابلمه پر از آب روی بخاری دما و رطوبت را تنظیم کنید.

اگر نوزاد دچار بیماری سرما خوردگی شده است باید در طی روز 4 الی 5 بار اقدام به شستشو بینی کنید. همچنین دادن مایعات و سوپ به کودکان می تواند تا حد زیادی در درمان این مشکل کمک کند.

برای ریختن قطره داخل بینی نوزاد ابتدا او را به پشت بخوابانید و یک حوله تمیز را زیر شانه های نوزاد بگذارید. سر باید با فاصله بالاتری قرار بگیرد. سپس در هر سوراخ بینی سه قطره بریزید. سپس کودک را به شکم خوابانده و با یک دستمال تمیز و نرم بینی نوزاد را تمییز کنید.

یکی از باورهای غلط در گذشته ریختن شیر در حفره های بینی نوزاد برای خروج مخاط بوده است. این کار باعث پرورش میکروبها در مجاری تنفسی نوزاد شده  باعث بروز مشکلات بیشتری می شود. از طرفی ریختن شیر در بینی نوزاد کمکی به درمان گرفتگی نمی کند بلکه باعث تشکیل لایه ایی مجزا شده و باعث سختتر شدن تنفس نوزاد نیز می شود.

منبع : آرگابازدید از مسجد سلیمانیه در تور استانبولآشنایی با غارهای گونانگ سنیوم در مالزی

با انواع مدل مبلمان 219 آشنا شوید
نشانی شما منتشر نخواهد شد.

1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *