دسته‌ها
دارو

درمان خانگی شپش سر با حنا

خواص دارویی و گیاهی

شپش سر یکی از مشکلات رایج به خصوص در میان کودکان می باشد. مدت زمان درمان شپش سر طولانی است با این حال روش های خانگی بسیاری وجود دارند که طول درمان این بیماری را تسریع می بخشند.

شپش سر, یکی از بیماری های واگیردار است که اغلب در کودکان و مهد کودک ها و مدارس دیده می شود. شپش سر ناشی از آلودگی به یک انگل انسانی است که معمولا بسیار خارش دار نیز می باشد. در این مطلب با درمان شپش سر با 2 روش موثر و سریع آشنا می شویم.

شپش ها, حشرات بسیار کوچکی هستند که از خون انسان تغذیه می کنند. شپش های ماده که تخم شپش به آن ها چسبیده در نزدیکی پوست سر, به پایه مو چسبیده اند. این تخم ها 7 تا 1 روز طول می کشد تا به شپش تبدیل شوند. شپش های بالغ سر, نمی توانند بیش از دو روز خارج بدن انسان زنده بمانند, این در حالی است که تخم های شپش تا 1 روز بیرون از بدن انسان مانند: روی برس های مو, لباس و یا فرش نیز می توانند زنده بمانند.

درمان خانگی شپش سر با حنا

شپش سر یکی از بیماری های واگیردار است و می تواند از شخص مبتلا به افراد دیگری که با او در تماس هستند, منتقل شود. اگرچه درمان شپش سر به سختی صورت می گیرد و باید مراقبت های ویژه ایی را اعمال کرد, با این حال 2 روش موثر و سریع در درمان شپش سر به شرح زیر است.

یکی از درمان های خانگی شپش سر, استفاده از سس مایونز می باشد. برای این منظور باید در شب موها و پوست سر را کاملا به سس مایونز آغشته کنید. سپس از کلاهی جهت پوشش مو و سر استفاده نموده و صبح روز بعد موها را بشویید. در این روش درمانی شپش های بالغ به طور کامل از بین می روند اما متاسفانه تخم های شپش باز هم باقی می مانند و آن ها را باید توسط شانه شپش از موها جدا کنید و این روش درمانی را دوباره پس از یک هفته تکرار نمایید.

برخی از روغن های گیاهی, می توانند در درمان شپش سر موثر باشد و موجب از بین رفتن شپش ها و تسکین خارش سر شوند. دستورالعمل های مختلفی در این رابطه وجود دارد. یکی از این ترکیبات موثر, به این ترتیب درست می شود که 2 قطره روغن درخت چای را با 1 قطره روغن رزماری و 15 قطره لیمو و 15 قطره روغن اسطوخودوس و 4 قاشق غذاخوری روغن نباتی مخلوط نمایید. سپس مو و پوست سر خود را با این مخلوط به خوبی ماساژ دهید و با پوشش پلاستیکی و یا حوله ایی سر را بپوشانید. پس از گذشت یک ساعت, موها و سر را با شامپو به خوبی بشویید.

برخی دیگر از روغن های موثر در درمان شپش سر عبارت است از: روغن نارگیل, روغن زیتون, روغن بادام, ترکیب ماست و روغن اسطو خودوس, روغن کرچک, ترکیب روغن خردل و روغن اوکالیپتوس است که استفاده از این روغن ها نیز همانند روشی است که توضیح داده شد. در استفاده از این روغن ها باید به این نکته توجه داشت که به طور منظم به مدت حداقل 2 هفته و تا زمانی که تخم های شپش به طور کامل از پوست سر حذف شده اند, استفاده شود.

در صورتی که فرد احساس می کند به شپش سر مبتلا شده است, باید توسط شانه هایی با دندانه های بسیار ریز ( شانه شپش) به جستجوی شپش و تخم های شپش بر روی موها بپردازد. برای جستجو, باید پوست سر و موها کاملا بررسی شود و در صورت نیاز از یک ذره بین برای پیدا کردن شپش ها استفاده شود. در صورتی که فرد شپش یا تخم آن را پیدا کرد, توصیه می شود دستورالعمل زیر را انجام دهد.

با توجه به مطالب بیان شده, درمان شپش سر, کمی دراز مدت است و نیاز به مراقبت های بهداشتی دارد. درمان های خانگی کمک زیادی در تسریع این بیماری می کنند و آسیبی به پوست سر و موها وارد نمی کنند.

منبع : آرگا
با انواع مدل مبلمان 219 آشنا شوید
نشانی شما منتشر نخواهد شد.

9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *