دسته‌ها
دارو

درمان عفونت سوختگی درجه 2

درمان عفونت سوختگی درجه 2
درمان عفونت سوختگی درجه 2

چگونه با سوختگی مقابله کنیم؟

سوختگی های ناشی از آتش یا آب جوش بسیار خطرناک است و می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر پوست و بافت های بدن بر جای گذارد. به د نبال خوردن آب جوش نیز مسیر نای و گلوی فرد می تواند دچار سوختگی شود و آسیب های جدی ببیند.

سوختگی ها چه تاثیراتی بر جای می گذارند؟

برخی سوختگی ها که شدت آنها زیاد است و می تواند فرد را با مشکلات عدیده ای مواجه کند در پی تماس بدن با مایعات داغ و پرحرارت ایجاد می شود. عواملی که باعث می شوند تا این سوختگی ها بروز کنند به قرار زیر است:

*حرارت های بسیار شدید مانند شعله های آتش، سطوح بسیار داغ، مایعات پرحرارت، گازدرمان عفونت سوختگی درجه 2

*سوختگی های الکتریکی، مانند بی دقتی در سیم کشی های داخلی منازل، اتصالات برقی قدیمی و فرسوده، عدم فعالیت درست ابزارآلات سیمی و الکتریکی، برق گرفتگی

*سوختگی های شیمیایی، اسید ها و مواد قلیایی بسیار قوی، استفاده نادرست از مواد شیمیایی پاک کننده ، باتری های فرسوده و قدیمی

چه کسانی آسیب می بینند؟

سوختگی از هر نوعی که باشد، به عنوان دومین عامل مرگ و میر در بین کودکان محسوب می شود. سوختگی ممکن است در هر سنی بروز کند، اما در بین کودکان و نوجوانان بیشتر شایع است. در این میان سوختگی های ناشی از مایعات داغ، بیشتر برای نوزادانی که چهاردست و پا راه می روند و با کنجکاوی فراوان دوست دارند به همه جا سر بکشند و از همه چیز سر در بیاورند، شایع است و معمولا با فنجان های داغ چای، رفتن به داخل حمام های داغ و … بروز می کند.

نشانه های سوختگی چیست؟

ممکن است پس از سوختگی نشانه های آن ظرف مدت زمانی بسیار کوتاه و به صورت مشهود بر روی پوست بدن بروز کند و بسیار دردناک باشد. در سوختگی های نه چندان شدید ممکن است پوست فرد به رنگ صورتی، قرمز و یا لکه لکه در بیاید و تاول های کوچک و بزرگ نیز ممکن است مشاهده شود. اگر بر میزان سوختگی افزوده شود، این عارضه بسیار عمیق بروز می کند، قسمت فوقانی پوست بدن تخریب شده و به رنگ سفید و سیاه در می آید و حالت زغالی به خود می گیرد.

مسئله ای که در این زمینه باید به آن توجه داشت این است که سوختگی های بسیار عمیق معمولا بدون درد بروز می کنند زیرا در سوختگی های شدید به علت وارد آمدن آسیب به سیستم عصبی، انتقال پیام های ناشی از درد مختل می شود.

سوختگی ها چگونه درمان می شوند؟

هنگامی که سوختگی خیلی شدید نیست، گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد و روان به مدت 10 دقیقه و یا شستشو با مواد شیمیایی مخصوص سوختگی به مدت 20 دقیقه می تواند از بروز عوارض ناشی از سوختگی جلوگیری کند. علاوه بر این، پس از سوختگی، خیلی سریع باید لباس های فرد را از محل سوختگی خارج کرد. پس از این، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه عفونت و یا ورود میکروب به داخل بدن، باید محل سوختگی در محفظه های پلاستیکی مخصوص و یا مواد استریل نگهداری شود.

سوختگی های خفیف و معمولی می توانند با گازهای استریل و همچنین مسکن های مخصوص درمان شوند. اما در عین حال اگر این سوختگی ها شدت یابند و یا در ناحیه صورت، دست و یا مفاصل بدن اتفاق بیافتند، باید خیلی سریع فرد به بیمارستان منتقل شود.

این طور که آمارهای رسمی نشان می دهند، به طور کلی 10 درصد از کل سوختگی هایی که بروز می کنند، به مراقبت های پزشکی و بیمارستانی نیاز دارند. این در حالی است که بیش از 50 درصد سوختگی های بدن، بسیار شدید هستند و شانس زنده ماندن فرد بسیار کم است.

سوختگی های عمیق و شدید به درمان های طولانی مدت و مراقبت های ویژه نیازمند است که در برخی مواقع می تواند شامل پیوند پوست و یا درمان های دیگر برای جلوگیری از کشیدگی پوست و همچنین درمان های روانی شود.

ایمنی بیشتر

شما می توانید با امن کردن منزل خود از بروز هر گونه آتش سوزی و سوختگی جلوگیری کنید. برای مثال، نصب دستگاه های شناسایی محل سوختگی در منزل، بازدید سیم کشی ها و خارج کردن مواد شیمیایی خطرناک می تواند تا حد زیادی از بروز هر گونه سوختگی و عوارض ناشی از آن در شما جلوگیری کند.

چند نوع سوختگی داریم؟

برای تشخیص سوختگی خفیف تا شدید، اولین قدم تعیین وسعت تخریب بافت بدن (پوست و عضله) است. سه نوع سوختگی داریم: سوختگی درجه 1، سوختگی درجه 2 و سوختگی درجه 3.

سوختگی دست

سوختگی درجه 1

در این نوع سوختگی، فقط لایه خارجی پوست یا اپیدرم تخریب می شود و دارای علائم زیر است:

– پوست قرمز می شود.

– پوست ورم می کند.

– برخی مواقع درد هم وجود دارد.

اگر این نوع سوختگی بخش هایی از دست، پا، صورت، کشاله ران، باسن و یا مفاصل بزرگ را درگیر کند، نیاز به درمان پزشکی دارد.

سوختگی درجه 2

هنگامی که اولین و دومین لایه پوست (اپیدرم و درم) تخریب شوند، سوختگی درجه 2 نام دارد. علائم آن عبارت است از:

– تاول پوستی بروز می کند.

– پوست به شدت قرمز و لکه لکه می شود.

– درد و ورم شدیدی وجود دارد.

از یخ برای محل سوختگی استفاده نکنید. استفاده از یخ بر روی محل سوختگی باعث می شود که بدن فرد بسیار سرد شود و موجب تخریب بیشتر زخم شود

اگر وسعت این نوع سوختگی بیشتر از هفت و نیم سانتیمتر نباشد، به صورت سوختگی درجه یک درمان می شود.

اگر منطقه سوختگی بیشتر از هفت‌ونیم سانتیمتر باشد و یا اگر سوختگی در دست ها، پاها، صورت، کشاله ران و یا باسن و یا مفاصل بزرگ باشد، درمان باید فورا انجام شود.

سوختگی درجه 3

در این نوع سوختگی، تمام لایه های پوست تخریب می شوند و باعث آسیب دائمی بافت می شود. بافت چربی، ماهیچه و حتی استخوان نیز ممکن است درگیر شوند.

منطقه سوختگی ممکن است سیاه و خشک شود.

اگر همراه با سوختگی، دود هم استنشاق شود، مشکلات تنفسی، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و یا دیگر مسمومیت ها ممکن است رخ دهد.درمان عفونت سوختگی درجه 2

درمان سوختگی درجه 1 و 2

– سرد کردن : محل سوختگی را زیر شیر آب سرد به مدت 10 تا 15 دقیقه بگیرید تا درد فروکش کند. اگر این کار برایتان سخت است، می توانید محل سوختگی را در ظرف آب سرد قرار دهید. سرد کردن محل سوختگی باعث دور شدن گرما از پوست و کاهش ورم پوست می شود. لازم به ذکر است که باید از قرار دادن یخ بر روی محل سوخته خودداری کنید.

بستن محل سوختگی پوست با گاز استریل

– محل سوختگی را با گاز استریل بپوشانید. از پارچه های کرکی و پرزدار و یا پارچه هایی که ممکن است الیاف آن جدا شده و به دورن زخم فرو برود یا بچسبد، خودداری کنید. گاز استریل را سفت نبندید و محل سوختگی را فشار ندهید.

با باندپیچی کردن، از ورود هوا به محل سوختگی جلوگیری می کنید، درد را کاهش می دهید و از تاول زدن پوست محافظت می کنید.

– داروهای ضد درد مصرف کنید. این داروها از قبیل: آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و یا استامینوفن می باشد. از مصرف آسپیرین برای کودکان خودداری کنید. کودکان و نوجوانانی که در دوره نقاهت آبله مرغان و یا علائم شبه آنفلوانزا می باشند، نباید آسپرین مصرف کنند. بهتر است با پزشک خود راجع به مصرف داروها مشورت کنید.

نکات مهم در درمان سوختگی درجه 1 و 2

سوختگی های کوچک معمولا بدون درمان، بهبود می یابند. این سوختگی ها معمولا موجب تغییر رنگ پوست می شوند.

برخی سوختگی ها همراه با عفونت می باشد. نشانه های عفونت شامل: درد زیاد، قرمزی، تب، ورم و یا ترشح می باشد. اگر عفونت رخ دهد، باید به پزشک مراجعه کنید.

– از یخ استفاده نکنید. استفاده از یخ بر روی محل سوختگی باعث می شود که بدن فرد بسیار سرد شود و موجب تخریب بیشتر زخم شود.

از مالیدن سفیده تخم مرغ، کره و یا خمیردندان بر روی محل سوختگی خودداری کنید، زیرا این ها باعث عفونت می شوند

– تاول ها را نترکانید. ترکاندن تاول ها باعث گسترش عفونت می گردد.

– از برنزه کردن پوستی که کمتر از یک سال از سوختگی آن می گذرد، اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث تغییر شدید رنگ پوست شود

– حداقل به مدت یک سال، کرم ضدآفتاب را به محل سوختگی بمالید.

نکات مهم در سوختگی درجه 3

برای این نوع سوختگی ها به پزشک مراجعه کنید و این کارها را انجام دهید:

– لباس های سوخته را درنیاورید.

– فرد سوخته را از دود و آتش و یا گرما دور کنید.

– سرد کردن محل سوختگی پوست

– محل سوختگی را در آب سرد فرو نکنید. اگر منطقه سوخته را سرد کنید، دمای بدن به یکباره افت می کند و فشار خون و جریان خون بدتر می شوند و شوک رخ می دهد.

– نشانه های گردش خون (تنفس، سرفه و یا حرکت) را بررسی کنید. اگر این نشانه ها وجود ندارد، CPR (احیای قلبی ریوی) را شروع کنید.

– اگر امکان داشته باشد، محل سوختگی را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

– منطقه سوختگی را بپوشانید. با گاز استریل و یا با حوله مرطوب و تمیز،  منطقه سوخته را بپوشانید.

– واکسن کزاز بزنید. سوختگی می تواند باعث ابتلا به کزاز شود. پزشکان توصیه می کنند که هر 10 سال یک‌بار، واکسن کزاز بزنید.

ارتباط سوختگی‌ با افسردگی
سوختگی صورت

سوختگی مشکل بهداشتی متداولی در کل جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. در ایران صدمات سوختگی هنوز مرگ و میر بالایی دارد. طی قرن بیستم به دلیل پیشرفت در مراقبت از سوختگی، بقای بیماران سوخته افزایش یافته است.

مقایسه مطالعات اپیدمیولوژیک صورت گرفته در ایران نیز موید این ادعا است. به دلیل عوارض متعدد سوختگی از جمله اسکار (جای زخم)، بدشکلی و اختلال عملکرد عضو، فرآیند بهبود، چالش ‌برانگیز و طولانی ‌مدت می‌ شود.

بیماران حتی پس از دریافت پیشرفته‌ ترین اقدامات ترمیمی، اغلب با ظاهری غیرطبیعی زندگی می ‌کنند.

زندگی با اسکار به ویژه در شرایط اجتماعی فرهنگی که بهای زیادی برای جذابیت جسمی قایل است می ‌تواند مشکل ‌آفرین باشد.

در میان بدشکلی ‌ها، بدشکلی صورت به دلیل اهمیت آن از توجه خاصی برخوردار است. صورت محل زیبایی و جذابیت، کانال اصلی درک محیط، نشان دادن خود و برقراری ارتباط است.

جذابیت جسمی ماهیت کلیشه ‌ای دارد؛ به این ترتیب که افراد جذاب، از لحاظ اجتماعی کارآمدتر، باهوش ‌تر، مسلط ‌تر و سازگار تر به نظر می ‌رسند و برعکس افراد بدشکل مشکلات بیشتری در تعامل با دیگران داشته و واکنش‌ های منفی از سایرین دریافت می‌ نمایند.

این افراد سطوح بالایی از تنش ‌های روانی از جمله اضطراب و افسردگی را تجربه می‌ کنند. بنابراین بدشکلی ماهیتی چند بعدی داشته و عوامل فردی و اجتماعی را دربرمی ‌گیرد. این عوامل می ‌تواند ظرفیت بیمار برای مدارا کردن با موقعیت خویش را تحت تاثیر قرار دهد. به رغم این که کلیه فرهنگ ‌ها تمایل به کلیشه براساس ظاهر دارند اما محتوای دقیق این کلیشه بستگی به ارزش‌ های فرهنگی داشته و در فرهنگ ‌های مختلف می ‌تواند متفاوت باشد. بررسی‌ های اخیر نشان می ‌دهد افرادی که دچار سوختگی‌ ها می ‌شوند و حتی پس از مدتی بهبود می ‌یابند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. سوختگی از جمله مشکلاتی است که تاثیر مستقیم بر مغز گذاشته و آستانه تحریک ‌پذیری افراد را کاهش می ‌دهد و در این میان زنان، از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

در مواردی که افراد به دلیل سوختگی نیاز به جراحی پلاستیک پیدا می ‌کنند، احتمال افسردگی در آن ها افزایش می ‌یابد و بهتر است درمان افسردگی بیمار همراه با درمان محل سوختگی وی انجام ‌شود.

از آنجایی که پوست، نخستین عضوی است که با مسایل و ناراحتی‌ های روحی واکنش نشان می ‌‌دهد، چنان چه فرد نسبت به درمان افسردگی و ناراحتی‌ های خود اقدام نکند، درمان سوختگی او نیز به تعویق می ‌افتد.

در بیش از 46 درصد از سوختگی ها، حالات افسردگی خفیف تا متوسط دیده می شود زیرا افراد به نوعی احساس قربانی شدن می ‌کنند. این آمار در زنان و کسانی که به ظاهر خود بیشتر اهمیت می ‌دهند، بیشتر است.


کلید واژه ها:
سوختگیبیماری های شایع

نشانی:
اراک،میدان حضرت ولیعصر (عج)، مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج)

پست الکترونیکی:

pr_valieasr@arakmu.ac.ir

تلفن:

086-32222003-8

دورنگار:

086-32231283

کد پستی:

3814957558

صندوق پستی:

411373671857

ساعات کاری:
به صورت تمام وقت

زمينه و اهداف: سوختگي يكي از معضلات جامعه امروزي است كه ضايعات جبران ناپذير و مسائل جانبي بسياري را براي بيمار و خانواده وي به همراه دارد. عفونت ناشي از سوختگي علت اصلي مرگ و مير در بيماران مبتلا به سوختگي مي باشد. يکي از روش هاي پيشگيري از عفونت زخم هاي سوختگي، پانسمان با آنتي بيوتيك هاي موضعي مي باشد. اين پژوهش جهت بررسي و شناسايي داروي موثر در درمان زخم هاي سوختگي انجام پذيرفته است. به اين منظور اثر دو نوع پماد فاندرمول و سولفاديازين نقره 1 درصد بر روي زخم هاي سوختگي درجه دو مقايسه شده است.مواد و روش ها: پژوهش حاضر يك کار آزمايي باليني به صورت يک سو کور است که بر روي 50 نفر از بيماران مراجعه کننده به درمانگاه سوانح سوختگي امام موسي کاظم (ع)، که داراي زخم سوختگي درجه دو با وسعت 10-1 درصد بودند صورت گرفت. نمونه ها به طور تصادفي در دو گروه تحت درمان با پماد فاندرمول و سولفاديازين نقره 1 درصد قرار گرفته و روزانه يکبار پانسمان شدند. مدت زمان ترميم زخم سوختگي هر يک از بيماران در چک ليست مربوطه ثبت گرديد. براي تجزيه و تحليل داده ها از آزمون کاي اسکوئر، آزمون تي مستقل و نرم افزار spss استفاده شده است.يافته ها: بررسي داده ها نشان داد مدت زمان ترميم زخم سوختگي در گروه تحت درمان با پماد فاندرمول کوتاه تراز گروه سولفاديازين نقره 1 درصد مي باشد (2.556=T و 0.014=P). يعني مي توان گفت که پماد فاندرمول بر روند ترميم زخم سوختگي درجه دو، از سولفاديازين نقره 1% موثرتر است.نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان دهنده اين است که پماد فاندرمول را مي توان به عنوان يک جايگزين مناسب در درمان زخم هاي سوختگي به کار برد. بنابراين طبق نظر محققين، معرفي اين دسته از داروها به کادر درماني، خصوصا پزشکان و پرستاران، که نقش اساسي در درمان و مراقبت بيماران مبتلا به سوختگي بر عهده دارند، باعث مي گردد که استفاده از اين دارو، مدت زمان بستري اين بيماران را کاهش داده و از هزينه هاي تحميلي بر آنها بکاهد.

نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

درمان عفونت سوختگی درجه 2

تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

درمان سوختگی یکی از دغدغه های کسانی است که با سوختگی های شدید مواجه می شوند و در این میان بیشترین آمار مربوط به سوختگی کودکان و خردسالان است.به همین دلیل اینکه جای سوختگی در بدن باقی نماند و کاملا جای سوختگی از بین برود برای همه افراد خیلی مهم است چون تاثیر مستقیم در زیبایی دارد.

اصطلاح “سوختگی” تنها به احساس سوزش ناشی از آسیب‌ دیدگی اشاره ندارد. سوختگی‌ ها به صدمه‌ های پوستی شدیدی گفته می‌شوند که باعث از بین رفتن بسیاری از سلول‌های آسیب دیده می‌شوند. اکثر افراد بسته به علت و شدت سوختگی بدون بروز عوارض و پیامدهای جدی بهبود می‌یابند. در برخورد با سوختگی‌ های شدیدتر به منظور پیشگیری از بروز عوارض و حتی مرگ، باید بی‌درنگ با مراکز مهم درمان سوختگی تماس گرفت.

پوست در اثر عوامل مختلفی دچار سوختگی می شود؛ مثل آتش، نور خورشید، مواد شیمیایی سوزاننده، برق، فلزات داغ، مایعات داغ و بخار آب داغ. بعد از سوختگی، پوست دچار تاول می شود. تاول سوختگی نیاز به مراقبت دارد تا عفونت نکند و مشکلات بیشتری برای فرد به وجود نیاورند.پماد برای تاول سوختگی را هم می توانید در سایت ادیب اکسیر پیدا کنید.

 

در مقاله سوختگی درجه یک مفصل در مورد این نوع سوختگی صحبت کرده ایم .سوختگی‌ درجه یک کمترین آسیب پوستی را باعث می‌شود. سوختگی درجه یک را “سوختگی سطحی” نیز می نامند، چون فقط به بیرونی‌ترین لایه پوست آسیب می‌زند. نشانه‌های واضح سوختگی درجه یک عبارتند از:
•    قرمزی
•    التهاب جزئی (تورم)
•    درد
•    خشک و پوسته پوسته شدن پوست در زمان التیام یافتن سوختگیدرمان عفونت سوختگی درجه 2

از آن رو که لایه بالایی پوست در این سوختگی صدمه می‌بیند، نشانه‌ها و علائم پس از ریختن سلول‌های مرده و پوست‌ اندازی برطرف می‌شود. سوختگی درجه یک معمولاً ظرف مدت ۳ تا ۶ روز التیام می‌یابد، بااین حال در صورت آسیب دیدن ناحیه وسیعی از پوست، بیش از ۳ اینچ، یا سوختگی صورت یا مفصل اصلی باید فکری به حال درمان سوختگی کرد چون شاید جای زخم باقی بماند.

 

 

سوختگی درجه ۲ عمیق‌تر و وخیم‌تر از درجه ۱ است، چرا که آسیب دیدگی از لایه سطحی پوست فراتر رفته است. این نوع آسیب گسترده تاول زدن، قرمزی و زخم و التهاب شدید پوست را به دنبال دارد. سوختگی در نتیجه ترکیدن بعضی تاول‌ها مرطوب به نظر می‌رسد.

نشانه های سوختگی درجه ۲ عبارتند از:

۱.تاول
۲. ورم
۳.کنده شدن پوست همراه با درد شدید

از آنجا که چنین زخم‌هایی بسیار آسیب‌ پذیرند، پانسمان کردن آنها جهت پیشگیری از عفونت باید بصورت مداوم عوض شود؛ ضمن اینکه تعویض پانسمان در التیام سریع‌ تر سوختگی نیز مؤثر است. بهبود بعضی از سوختگی‌های درجه ۲ بیش از ۳ هفته طول می‌کشد، اما اکثر موارد سوختگی‌های درجه ۲ پس از سپری شدن ۲ تا ۳ هفته التیام می‌یابد و دردش ساکن می شود. هر چه وضعیت تاول‌ها بدتر و تعداد آنها بیشتر باشد، بهبود سوختگی و متعاقب آن درمان سوختگی زمان بیشتری می‌برد.

سوختگی درجه ۳ شدیدترین نوع سوختگی است که با بیشترین میزان آسیب دیدگی در تمام لایه‌های پوست همراه است و گاهی حتی به اندام‌های اصلی، گردش خون و استخوان‌ها صدمه می‌زند و در نهایت به مرگ مصدوم می‌انجامد.

تصور اشتباهی وجود دارد که سوختگی درجه ۳ دردناک‌ترین نوع سوختگی است. اما در واقع میزان آسیب دیدگی در این نوع سوختگی آن قدر شدید و گسترده است که احتمال دارد بیمار به دلیل صدمه دیدن عصب‌ها هیچ دردی احساس نکند. سوختگی درجه ۳ با توجه به دلیل سوختگی باعث تغییرهای ظاهری متفاوت در پوست می‌شود:

•    سفید و مومی شدن پوست
•    سوختن و سیاه شدن پوست
•    به رنگ قهوه‌ای تیره درآمدن
•    برآمده و چرمی شدن پوست

هرگز سعی نکنید سوختگی درجه ۳ را خودتان درمان کنید و در مواجهه با این نوع سوختگی بی‌درنگ با مراکز مربوط به درمان سوختگی تماس بگیرید. در مدت زمانی که منتظر دریافت درمان هستید، در صورت امکان محل سوختگی را تا سطح بالای قلب بلند کنید. لباستان را درنیاورید، اما مطمئن شوید که هیچ پارچه و الیافی به سوختگی نچسبیده باشد. التیام یافتن سوختگی درجه ۳ زمان‌بندی مشخصی ندارد.

 

 

 

سوختگی درجه ۳ شدیدترین و جدی‌ترین عوارض سوختگی را داراست، مانند عفونت، خونریزی و شوک، البته این بدین معنا نیست که سوختگی‌های درجه ۱ و درجه ۲ بدون عوارض می باشند. در هر نوع سوختگی احتمال بروز عفونت به دلیل امکان‌پذیر شدن ورود باکتری از راه پوست متلاشی شده وجود دارد. عفونت جریان خون یا سپسیس نیز پی‌آمد اکثر موارد سوختگی‌های شدید است که به شوک یا حتی مرگ می‌انجامد.

کزاز نیز یکی از عوارض احتمالی مربوط به انواع سوختگی است. کزاز نیز مانند عفونت خون عفونتی باکتریایی است که بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و در نهایت به تشنج و گرفتگی و انقباض عضلات منجر می‌شود. بر طبق قاعده‌ای کلی تمامی اعضاء خانواده باید جهت پیشگیری از ابتلا به این نوع عفونت هر ۵ سال یک بار در برابر کزاز واکسینه شوند.

سوختگی‌ شدید با احتمال افت دمای بدن یا هایپوترمی و کاهش حجم خون یا هایپوولمی نیز همراه است. در درجه اول افت شدید دمای بدن یکی از عوارض دور از انتظار سوختگی به نظر می‌رسد، در حالیکه در حقیقت از دست رفتن گرمای بدن در اثر سوختگی باعث این امر می شود. کاهش حجم خون بدن نیز هنگامی روی می‌دهد که بدن در اثر سوختگی خون بسیار زیادی از دست بدهد.

 

برخی از افراد از کره برای سوختگی‌های کوچک در آشپزخانه استفاده می کنند و باید در نظر داشت که کره و مارگارین گرما را در خود نگه داشته و آسیب بیشتری را به پوست فرد می‌رسانند. بنابراین هرگز از کره و روش‌های غیر علمی برای درمان سوختگی در منزل استفاده نکنید.

سعی کنید هوای اطراف بیمار را تمیز نگه دارید و از تهویه مطبوع و کولر گازی های جدید که قابلیت باکتریی زدایی دارند استفاده نمایید.

استفاده از خمیردندان نه تنها کمکی به ترمیم سوختگی نمی کند بلکه گاهی اوقات سبب آلرژی و ایجاد مشکلات بیشتری نیز می‌شود.

راهکار ما برای درمان سوختگی استفاده از پماد کاملا گیاهی ادیب درم می باشد که برای انواع سوختگی ها چاره ساز است.در درجه اول شاید فکر کنید که این امر شدنی نیست و باید حتما به پزشک مراجعه نمود ولی اگر تجربیات و سوابق شرکت ما را بررسی فرمایید قبول این واقعیت برای شما ملموس تر خواهد بود.

پماد سوختگی ادیب حاوی مواد موثره چند گیاه که هر یک از این مواد نقش مهمی در ترمیم سوختگی زخم دارند همچنین عوارض کورتو­ها و دیگر فرآورده های پوستی را ندارد و از تشکیل اسکار جلوگیری می کند.

پماد سوختگی ادیب برای انواع سوختگی ها شامل سوختگی با آب جوش ،اتو یا سوختگی با آفتاب مناسب می باشد.

برای آشنایی بیشتر با پماد ترمیم کننده پوست ادیب به صفحه مربوط به پماد ترمیم کننده پوست ادیب مراجعه کنید.

 

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را هم مطالعه فرمایید:

نمونه هایی از درمان سوختگی با پماد سوختگی ادیب درم

پماد زگیل ادیب درم

کرم ماسک گیاهی ادیب

تلفن : ۰۲۱۶۶۴۳۹۵۳۴

تلفن : ۰۹۱۴۵۴۰۷۸۴۴

ایمیل : info@adibeksir.com

آدرس : ایران – تهران – یوسف آباد – خیابان جهان مهر – خیابان راد افزون – پلاک ۷۵ – طبقه پنجمبه آسیب های ناشی از سرما، گرما، الکتریسیته، مواد شیمیایی، گازها، سایش و تشعشع، سوختگی گفته شود. این آسیب ها باعث از بین رفتن لایه‌هایی از پوست می‌شوند که با افزایش عمق آسیب، درجه سوختگی نیز افزایش می یابد.

متاسفانه بعد از تصادفات رانندگی در جاده ها و مصرف مواد مخدر، سوختگی، سومین عامل مرگ غیر منتظره ایرانیان به شمار می رود. سالانه بیش از ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند که بیش از  ۳ هزار تن از آنان فوت می کنند.

دبیر اجرایی چهارمین کنگره سوختی در سال ۱۳۹۳ گفته بود که تعداد بستری بیماران ایرانی در بیمارستان ها، حدود ۳۰ هزار نفر در سال بوده که این رقم برای کشور ایالات متحده با توجه به جمعیت ۳ برابری آن به نسبت ایران، حدود ۴۰ هزار نفر است.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته می گوید که ایران، ۸ برابر متوسط جهانی، سوختگی دارد که نشان دهنده فاجعه ای خاموش در حوزه بهداشت و سلامت عمومی است و بهترین راه مقابله با این بحران، پیشگیری و رعایت موارد ایمنی و آگاه سازی جامعه به شمار می رود.درمان عفونت سوختگی درجه 2

ایندکس درگاه انجمن حمایت از بیماران سوخته ایران

تنها در سال ۹۵، حدود ۱۰۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان به دلیل شدت جراحات ناشی از سوختگی، جان خود را از دست دادند. در این سال، حدود ۲۰ درصد کل مرگ و میرها در استان آذربایجان غربی، به دلیل سوختگی بود.

اگر اتفاقات ناگوار تلخ ترین چهارشنبه سال را که منجر به هدر رفتن میلیاردها تومان سرمایه و صدمه دیدن هزاران تن از هموطنان در سراسر کشور می شود را وارد آمار فوت و جراحات ناشی از سوختگی نکنیم، باز هم وضعیت آمارها نشان می دهد که همچون پر مصرفی در برق و برنج و آب و سوخت های فسیلی، وضعیت ما نگران کننده است.

سوختگی تنها یک بیماری نیست که با دوا و مراقبت های پزشکی و جراحی، برای همیشه درمان یابد. آثار روحی و روانی سوختگی بر قشرهای مختلف سنی متفاوت است و به همین خاطر، پرستاری و روان شناسی بیماران سوختگی، اهمیت بسیاری برای جامعه بهداشت و سلامت کشور دارد و در همین راستا، نخستین مرکز مشاوره بیماران سوختگی، سال قبل در بیمارستان شهید مطهری افتتاح شد.

گزارش امروز روزیاتو، شما را با انواع سوختگی، شیوه های عمومی درمان و همچنین ۲۰ پماد گیاهی و شیمیایی مطرح در این حوزه آشنا می کند.

قبل از ادامه بحث یادآوری می کنیم که استفاده از هر نوع پماد سوختگی و اقدام برای رفع هر گونه سوختگی بیمار، می بایست طبق نظر و تجویز پزشک باشد و ضروری است که باید از درمان های اینترنتی و خودسرانه! به شدت پرهیز کرد.

با ما همراه باشید.

علم پزشکی، سوختگی را به ۳ درجه تقسیم بندی کرده است. هر درجه، علائم و شیوه مراقبتی خاص خود را دارد که در ادامه به اجمال معرفی می کنیم:

در این نوع سوختگی، سوختگی سطحی بوده و فقط لایه خارجی پوست شما که اپیدرم نامیده می شود، آسیب می بیند. معمولا پوست قرمز شده و ورم می کند. البته در بعضی مواقع هم شاهد درد گرفتن ناحیه سوخته شده هستیم.

اگر این نوع سوختگی در ناحیه ران و باسن یا مفاصل بزرگ باشد، حتما برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه و از خود درمانی پرهیز شود.

سوختگی درجه دوم، شدید تر از سوختگی درجه یک بوده و حساسیت بیشتری دارد. وقتی که نخستین و دومین لایه پوست که اپیدرم و درم نامیده می شود، آسیب ببیند، سوختگی درجه ۲ اتفاق می افتد.

در این حالت، شاهد تاول های پوستی هستیم و پوست به شدت قرمز و لکه لکه می شود. درد شدید، از جمله علایم سوختگی درجه ۲ است که بر اساس باور غلط عمومی، افراد از یخ مالی برای کاهش درد استفاده می کنند. در حالی که این روش اصلا صحیح نیست. چرا که استفاده از یخ روی محل سوختگی، سبب می شود که بدن فرد، سرد شده و زخم بیشتر آسیب ببیند.

توجه داشته باشید که اگر وسعت این نوع سوختگی بیشتر از هفت و نیم سانتی متر نباشد، به صورت سوختگی درجه یک درمان می شود. اما اگر منطقه سوختگی بیشتر از هفت ‌و نیم سانتیمتر باشد و یا اگر سوختگی در دست ها، پاها، صورت، کشاله ران و یا باسن و یا مفاصل بزرگ باشد، درمان باید فورا انجام شود و به پزشک مراجعه کنید.

به جهت درمان سطحی سوختگی درجه ۱ و ۲، توصیه می شود که محل سوختگی را زیر شیر آب سرد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار داده یا آن را در ظرف آب سرد بگذارید. سرد کردن محل سوختگی باعث دور شدن گرما از پوست و کاهش ورم پوست می شود. مجددا تاکید می شود که باید از قرار دادن یخ روی محل سوخته خودداری کنید.

پوشانیدن محل سوختگی با گاز استریل، از جمله اقداماتی است که در فرآیند درمان ابتدایی باید در نظر داشت. توجه داشته باشید که همواره، از پارچه های کرکی و پرزدار یا پارچه هایی که ممکن است الیاف آن جدا شده و به دورن زخم فرو برود یا بچسبد، خودداری کنید. گاز استریل را سفت نبندید و محل سوختگی را فشار ندهید.

با باندپیچی کردن استریل و صحیح، از ورود هوا به محل سوختگی جلوگیری می کنید، درد را کاهش می دهید و از تاول زدن پوست محافظت می کنید.

برخی افراد، از داروهای ضد درد برای سوختگی استفاده می کنند که باید حتما بر اساس تجویز پزشک باشد.  این داروها از قبیل: آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و یا استامینوفن بوده که مصرف خودسرانه آن، به خصوص برای کودکان و نوجوانان و سنین بالا، آسیب هایی را به همراه دارد.

توجه داشته باشید که کودکان و نوجوانانی که در دوره نقاهت آبله مرغان و یا علائم شبه آنفلوانزا هستند، نباید آسپرین مصرف کنند. بهتر است با پزشک خود راجع به مصرف داروها مشورت کنید.

سخت ترین حد سوختگی بوده که در آن، کلیه لایه های پوست تخریب می شود و بافت پوست، آسیب جدی می بیند. بافت چربی، ماهیچه و حتی استخوان نیز ممکن است درگیر شوند و منطقه سوختگی ممکن است سیاه و خشک شود.

اگر همراه با سوختگی، دود هم استنشاق شود، مشکلات تنفسی، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و یا دیگر مسمومیت ها ممکن است رخ دهد.

برای این نوع سوختگی ها باید به پزشک مراجعه کنید و این کارها را ابتدا در دستور کار قرار دهید:

یک شرکت دانش بنیان، چند سال پیش موفق شد، پماد سوختگی کاهنده زمان ترمیم سوختگی را تولید کند. پماد سوختگی ادیب، اکنون برای این کار در بازار است. پمادی حاوی مواد موثر چند گیاه است که هر یک نقش مهمی در ترمیم سوختگی دارند.

خاصیت آنتی باکتریال عصاره های گیاهی به کار رفته در پماد ادیب سبب می شود که بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک های پیشگیرانه، از ایجاد عفونت جلوگیری کند.درمان عفونت سوختگی درجه 2

پماد سوختگی معروفی که امروزه استفاده می شود، ریکاو نام دارد.

پماد سوختگی ریکاو بهترین پماد سوختگی و دارای اثرات سه گانه تسکین درد، پیشگیری از تاول است.

این پماد، محصولی از شرکت توسن دارو است که تنها دارویی است که در دارونامه ملی ایران، اثرات سه گانه درمانی را برای سوختگی دارا بوده و مورد استقبال بیماران قرار دارد.

این پماد، بهترین پماد سوختگی برای تسکین سریع درد و سوزش است و می تواند ظرف نیم ساعت از سوزش سوختگی درجه اول و دوم بکاهد.

توجه داشته باشید که انواع مختلف سوختگی، معمولا به سادگی به مسکن ها جواب نمی دهد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا درد و سوزش محل سوختگی تسکین یابد که یکی از بهترین ویژگی های این پماد بوده و بیمار به استفاده از مسکن نیازی ندارد.

از ریکاو، برای انواع سوختگی های درجه اول، درجه دوم و درجه سوم و همچنین سوختگی های حاصل از لیزر درمانی ( که معمولاً از نوع درجه یک و بعضاً درجه دو است)، سوختگی پای بچه یا همان ادرار سوختگی استفاده می شود.

همچنین، عوارض ناشی از وجود کورتون در برخی پمادهای مورد استفاده در سوختگی پای بچه مانند هیدروکورتیزن، تریا مسینولون، بتامتازون و … را ندارد.

شقاق سینه مادر در هنگام شیردهی به دلیل خاصیت جلوگیری از ایجاد ترشحات به سرعت ترک روی سینه مادر را جمع می کند و چون ترکیبات این پماد پایه گیاهی دارد هیچ گونه اثر نامطلوبی بر نوزاد باقی نمی گذارد.

پماد سولفادیازین نقره، برای پیشگیری و درمان عفونت زخم های سوختگی به کار می رود. به عنوان داروی کمکی جهت درمان کوتاه مدت عفونت زخم های پا و پیشگیری از عفونت محل برداشت پوست در پیوند پوست نیز کاربرد زیادی دارد.

استفاده از این دارو در سه ماهه آخر بارداری ممنوع است. در استفاده از این پماد، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

پماد سوختگی تتراسایکلین در دسته داروهای ضد باکتری قرار داشته و در هر ۱۰۰ گرم، ۳ گرم تتراسایکلین هیدوکلراید دارد.

پماد تتراسایکلین هیدروکلراید در درمان عفونت های پوستی خفیف ناشی از استرپتوکوکوس و سایر ارگانیسم های حساس به این دارو استفاده می شود.

این دارو برای پیشگیری از عفونت های باکتریایی پوستی و درمان زخم های پوستی ناشی از سوختگی و غیره استفاده می شود. تتراسایکلین موضعی ممکن است در عفونت های عمیق یا درمان باقیمانده های غیر ملتهب برخی زخم ها موثر نباشد. در ضمن آنتی بیوتیک های موضعی احتمالا” به میزان انواع سیستمیک در درمان آکنه بخصوص آکنه های ملتهب موثر نیستند.

برخی از موارد مورد استفاده پماد تتراسایکلین عبارتند از:

 پماد تتراسایکلین موضعی ۳ درصد عوارض جانبی هم دارد. آنتی بیوتیک ها و پماد تتراسایکلین نیز از این موضوع مستثنی نیستند و در صورت بوجود آمدن علایمی نظیر ناراحتی شنوایی، کاهش شنوایی، تهوع و استفراغ شدید، ناراحتی بینایی، تغییر رنگ پوست یا علایم پوستی نشانگر حساسیت دارویی حتما با پزشک خود تماس گرفته و راهنمایی وی را جویا شوید.

پماد آلفا، یک ترمیم کننده کاملا طبیعی بوده و تاثیر خوبی در درمان انواع زخم ها و آسیب های پوستی دارد. در خراشیدگی و بریدگی ها و زخم های ناشی از بخیه های پوستی نیز کاربر دارد. یکی از خواص این پماد که محصول گروه رژودرم است، درمان مناسب سوختگی پوست و کنترل عوارض آن است.

آلفا در تسکین درد و سوزش ناشی از سوختگی از طریق حذف فاکتورهای تخریب گر و التهاب زا در بافت سوخته و ممانت از تولید مجدد آنها در طول مصرف دارو است. در این شرایط به علت رفع نکروز و حرکت بدون درد عضو سوخته از روز دوم جریان خون مناسبی برای زخم فراهم می شود از اینرو پس از زمان کوتاهی ترمیم پوست صورت می پذیرد.

در دوره درمان با این دارو از مصرف سایر داروهای موضعی روی زخم سوختگی خودداری شود. در اواسط دوره درمان احتمالاً زخم دچار سوزش می شود که نشانه بهبودی است. از خاراندن و تحریک زخم خودداری شود و در صورت عدم تحمل با مراجعه به پزشک داروی مناسبی برای کنترل خارش زخم دریافت شود ولی مصرف آلفا قطع نشود.

پماد برناگل، از جمله پمادهای پر مصرف در زمینه سوختگی است.

پماد سوختگی برناگل به طور موثری در درمان عوارض زیر قابل استفاده است:

الف) سوختگی های درجه اول

(سوختگی های سطحی) پماد سوختگی برناگل باید درحد امکان سریعاً مورد استفاده قرار گیرد. یک لایه نازک (در حدود یک میلی متر) از پماد روی سطح سوختگی مالیده شود. بهتر است که زخم باز نگه داشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد. ۴-۳ بار روزانه استفاده شود و در صورتی که سوختگی پانسمان شده باشد دو بار در روز استفاده گردد.

ب) سوختگی درجه دوم

مرحله اول – دور آبکی یا تاول

یک لایه نازک از پماد سوختگی برناگل روی سطح سوختگی مالیده شود و ۳ تا ۴ بار در روز تجدید شود. قبل از استفاده مجدد باقی مانده پماد قبلی و قابلیت ها و بافت های نکروزه آبکی با ملایمت تمیز شود. بهتر است که جراحت باز گذاشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد و از یک لایه حدود ۳ میلیمتر از دارو، دوبار در روز استفاده شود.

مرحله دوم – دوره ترمیم

در این مرحله پماد سوختگی برناگل باید همانند قبل استفاده شود اما با دفعات کمتر (۲ تا ۳ بار در روز)

مرحله سوم – دوره نوسازی

پماد سوختگی برناگل باید همانند قبل از استفاده شود ولی تنها یک بار در روز

توجه: پماد سوختگی برناگل ممکن است در زمان نگهداری از لحاظ فیزیکی تغییر یابد به ویژه در گرمای فصلی اما در این موارد هم خاصیت خود را حفظ خواهد نمود. در طی درمان با این دارو از مصرف سایر داروهای موضعی روی زخم یا سوختگی خودداری شود.

پماد سوختگی ناژو، از جمله پمادهای سوختگی موجود در بازار است. پیشگیری و درمان التهاب ناشی از ادرار سوختگی در شیرخواران، تسکین سوختگی های خفیف و زخم های سطحی از جمله کاربردهای این پماد سوختگی است.

این پماد مورد تایید سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان است.

اخیرا پمادی وارد بازار شده است که با استفاده از عصاره گیاه «ابوخلسا» (هواچوبه)، برای درمان انواع سوختگی‌های درجه یک تا سه و همچنین زخم‌های عفونی مصرف دارد.

برای درمان انواع سوختگی‌ها ترکیبات دارویی فراوانی ارائه شده است که در این راستا با استفاده از گیاه «هواچوبه» یا «ابوخلسا» موثرترین ترکیبات دارویی را در این زمینه ارائه شده است. این دارو در قالب پماد به داروخانه‌ها عرضه می شود و برای درمان سوختگی‌های درجه یک تا سه، جلوگیری از تاول‌های جدید و درمان زخم‌های عفونی کاربرد دارد.

این پماد به نام «هربکس» به داروخانه‌ها عرضه شده است همچنین موثر در کاهش آثار زخم و بخیه بعد از عمل جراحی، بهبود زخم بستر و تسکین‌دهنده درد و التهاب است.

اثرات درمانی این پماد ناشی از عصاره هواچوبه است و  این پماد ترکیبی از عصاره ریشه گیاه “ابوخلسا” (هواچوبه)، موم زنبور عسل و روغن زیتون است. این ترکیبات موجب از بین رفتن تاول و نرم شدن محل سوختگی می‌شوند و اثربخشی آن با انجام مطالعات بالینی دقیق روی بیماران به اثبات رسیده است.

مهمترین خواص درمانی این گیاه ضدباکتریایی، ضدالتهابی و ترمیم‌کنندگی است از این رو این دارو برای درمان زخم‌های دیابتی و بستر قابل استفاده است. طول درمان با این دارو را بین ۲۰ تا ۳۸ روز است و بهتر است هر دو روز یکبار محل زخم با شامپوی بچه شسته شود.

از جمله دیگر داروهای مورد استفاده در سوختگی درجه ۱ می توان به این پماد اشاره کرد.

دارویی موضعی جهت رفع التهاب، خارش بدن و دیگر علایم پوستی است. ساز و کار فعالیت ضد التهابی این دارو هنوز نامشخص است. آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش انقباض عروق برای مقایسه و پیش بینی توانمندی ها یا تاثیرات بالینی کورتیکواستروئیدهای موضعی انجام می شود.

کاهش خارش، قرمزی و تورم ناشی از بسیاری بیماری های پوستی از جمله مهمترین موارد مصرف پماد تریامسینولون اعلام شده است. در صورت هر گونه حساسیت به مواد تشکیل دهنده این پماد، توصیه می شود از مصرف آن اجتناب کنید و در صورت استفاده و مشاهده هر گونه علایم غیر طبیعی سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی و مراقبت های پزشکی، پزشک خود را از مصرف این پماد مطلع سازید. این پماد تنها برای ناحیه خارجی بدن قابل استفاده است و از مصرف آن درون چشم, بینی یا دهان اجتناب کنید و در صورت استفاده سریعا ناحیه درون بدن را با آب سرد شستشو دهید. همچنین این دارو را باید دقیقا مطابق با نظر پزشک مصرف کنید، از مصرف بیش از حد آن جدا خودداری کنید.

در برخی از التهاب های پوستی از این دارو استفاده شود.

به گزارش ستاد علوم و فناوری های سلول های بنیادی، پماد سوختگی گیاهی «هربکس» یکی از دستاوردهای تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان ایرانی بوده که برای درمان سوختگی استفاده می‌شود.

پماد گیاهی سوختگی «هربکس» با استفاده از عصاره گیاه «هواچوبه» فرموله شده و اثربخشی آن با انجام مطالعات بالینی دقیق روی بیماران مورد مطالعه قرار گرفته و اثبات شده است.

عصاره روغنی هویج به کار رفته در این محصول به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالا، نقش بسزایی در خنـثی‌سازی رادیکال‌های آزاد داشته و همین امر موجب جلوگیری از پیری زودرس سلول‌های پوست می‌شود.

خاصیت محـافظت از پوست در بـرابـر پرتـوهای مضر ماورای بنفش کرم ضد آفتاب «هریکس» سبب شده تا این کرم ضد آفتاب دارای فرمولاسیون دو عملکردی باشد که علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش، پوست را تغذیه می‌کنـد.

ترکیبات طبیعی به کـار رفته در این محصول عسل، کالاندولا، چای سبز و دارچین است که به محافظت از پوست در برابر اثرات زیان‌آور نور خورشید مانند تیـرگی، پیری زودرس و سرطان پوست کمک می‌کند.

کرم بازسازی و ترمیم کننده پوست هیدرودرم دارای فرمولاسیون جدید و منحصر به فرد، با تحریک فرآیند تجدید ساختار سلولی و ممانعت از رشد باکتری ها و قارچ ها سبب تسریع در ترمیم بریدگی ها، زخم های سطحی و التیام پوست های حساس و آسیب دیده ناشی از پیلینگ، لیزر درمانی، میکرودرم ابریشن، اپیلاسیون، الکترولیز، رادیو تراپی، فیزیوتراپی می شود.

همچنین، التهابات ناشی از آفتاب سوختگی و سولاریم و سوختگی های درجه ۱ و ۲ را کاهش داده و به بهبود بیماری های پوستی نظیر اگزما، درماتیت آتوپیک و سایر درماتیت ها کمک شایانی می نماید.

درمان سوختگی و پیشگیری و درمان التهاب و تحریک پوستی شیرخواران و زخم سطحی از این پماد استفاده می شود. برای استفاده،  ۳ تا ۴  بار در روز به طور موضعی مصرف شود.

اثر عرق سوختگی و ادرار سوختگی و حتی چسب پوشک روی کشاله ران کودک نه تنها در نوزادی موجب سوزش و خارشش می گردد بلکه در بزرگسالی هم این اثرات بر پوست ماندگار خواهد بود.

عرق یا ادرار سوختگی در میان تمامی نوزادان شایع بوده و راه های پیشگیری و درمان آن هم متنوع است. کرم سوختگی دسیتین (Desitin) محصولی ممتاز به شمار می رود که توانسته به خوبی مورد توجه والدین قرار بگیرد.

بعد از هر بار شست و شوی کودک پس از تعویض پوشک با آب یا دستمال های مرطوب می توان از کرم سوختگی دسیتین (Desitin) روی پوست کودک بهره برد.

این محصول حاوی زینک اکساید و روغن کبد ماهی بوده و بدون داشتن مواد حساسیت زا جهت جلوگیری و ترمیم التهابات پوستی و ادرار سوختگی برای نوزادان از بدو تولد مورد استفاده قرار می گیرد.

کرم سوختگی دسیتین (Desitin) ساخت کشور فرانسه درمان سوختگی و پیشگیری و درمان التهاب و تحریک پوستی شیرخواران و زخم سطحی را به بار می نشاند. این محصول حاوی زینک اکساید ۴۰ درصد و روغن کبد ماهی liver pil cod است.

کرم رژودرم در هموار کردن و کاهش آثار زخم، سوختگی، جراحی و بخیه های قدیمی (یا همان اسکار) موثر است. در اسکارهای برجسته، رژودرم کاملا موثر است و باعث هموار شدن موضع و هماهنگ شدن رنگ آن با پوست اطراف می شود.

در مواردی که تنها تغییر رنگ وجود دارد رژودرم باعث هماهنگی بافت اسکار با پوست اطراف می شود. این اثر در خطوط روشن و سفید نا محسوس تر است و به اندازه خطوط تیره نیست. در اسکارهای فرورفته اثر رژودرم نسبی است به این معنا که اثر آن نسبت به اسکارهای برجسته و مسطح کمتر است. برای مطالعه بیشتر در زمینه روش مصرف رژودرم، اینجا را کلیک کنید.

زینک اکسید در ساخت مواد فراوانی در صنعت مانند پلاستیک، سرامیک، شیشه، سیمان، لاستیک (تایر اتومبیل)، نرم کننده، رنگ ها، موم ها، چسب، غذاها، باتری و… استفاده می‌شود. در پزشکی و بهداشت، زینک اکساید در ساخت پودر بچه، پمادهای پوستی، کرم ضد آفتاب، شامپو ضدشوره و… استفاده می‌شود.

پماد زینک اکساید در درمان ضایعات پوستی مستعد عفونت مانند سوختگی، اگزما، سوختگی پای نوزادان، خراشیدگی و گزش حشرات مفید است.

زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند. وقتی اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست نفوذ می کند، بافت را تخریب می کند، سرعت پیرشدن پوست را افزایش می دهد و پوست را خشک می کند.

همچنین خطر بروز سرطان پوست را افزایش می دهد. کرم های ضدآفتابی که دارای زینک اکسید هستند، از نفوذ اشعه ماورای بنفش به پوست و تخریب سلولی آن جلوگیری می کنند.

زینک اکسید اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می کند. تحقیقات نشان داده است زخم های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر بهبود می یابند.

وقتی پماد زینک اکسید روی محل زخم مالیده می شود، باعث می گردد بدن دارای مقدار زیادی روی گردد که برای ترمیم سلول های پوستی لازم است. همچنین این پماد زخم را مرطوب و تمیز نگه می دارد.

درمان ادرار سوختگی و التهاب ناشی از پوشک کودکان است.

برای بهبود زخم، جلوگیری از ایجاد جای زخم و گوشت اضافه و درمان سوختگی تا درجه سه و همچنین به جهت کمک به ترمیم پوست آسیب دیده ناشی از لیزردرمانی، بلافاصله پس از میکرونیدلینگ، جراحی پوستی، عوامل تنش مکانیکی به پوست مثل موزدایی، تراشیدن و قرمزی پس از لایه برداری استفاده می شود.

همچنین طی بارداری (از سه ماهه دوم) جهت تخفیف ترک های پوستی شکم، کاربرد دارد.

توجه داشته باشید که این پماد، نباید به چشم برخورد کند و درصورت وقوع، چشم کاملا با آب شسته شود. اگر تحریک پوستی رخ دهد، مصرف را قطع کنید و اگر تحریک باقی ماند، به پزشک مراجعه کنید (موارد نادر). دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شود، فقط برای مصرف موضعی است. در سه ماهه اول بارداری مصرف نشود.

 بعد از پاک کردن پوست از این کرم استفاده کنید. صبح و شب مقدار کافی از کرم کلاسنت را روی نواحی آسیب دیده یا مد نظر پوست به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود (در صورت لزوم زیر کرم روز یا لوسیون بدن استفاده شود).

کرم سوختگی لاژکس باریج اسانس با اجزای فراورده ژل صبر زرد طبی، اسانس شمعدانی عطری و اسانس اسطوخدوس در ترمیم و ضد عفونی سوختگی های درجه یک و دو کاربرد قابل توجهی دارد.

با توجه به آزمایش های انجام شده روی افراد، محققین نتیجه گرفتند با توجه به عارضه SSD در مهار نسبی اپیتلیزاسیون و بر جای گذاشتن لکه‌ های سیاه در ناحیه زخم، داروی لاژکس می‌ تواند ضمن کاهش شدت درد و خشکی در ناحیه سوختگی، در پیشگیری از ایجاد عفونت نیز جایگزین خوبی برای سیلور سولفادیازین باشد.

اطلاعات بیشتر  را در این سایت مشاهده فرمایید.

کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، با تاثیر سه جانبه علیه ناراحتی های پوستی ناحیه پوشک، از ایجاد ادرار سوختگی پیش گیری کرده و آن را به خوبی درمان می نماید. این محصول خوش ساخت از برند جهانی موستلا ساخت کشور فرانسه فاقد عطر و مواد نگهدارنده بوده و برای استفاده روزانه نوزادان و کودکان مناسب است.

هم چنین احساس سوزش و التهابات پوستی را تسکین داده و پوست نوزاد را ترمیم و درمان می کند. کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، حاوی عصاره آووکادو، عصاره آلکاسه آ و عصاره روغن آفتابگردان است که نشان دهنده حضور موثر مواد طبیعی در ساخت این کرم مرغوب به شمار می آید.

محصول پیش رو، به آسانی قابل استفاده بوده و تا ۹۵ درصد در فواصل تعویض دو پوشک باقی می ماند، هم چنین بوی بسیار خوشایندی داشته و به راحتی از روی دست پاک می شود.

از مشخصات کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، محافظت از پوست در برابر خیس خوردگی و تخریب آنزیمی ناشی از تماس با ادرار و مدفوع و نیز سائیدگی با لبه های پوشک، برطرف کردن التهاب و آزردگی های خفیف پوست و جلوگیری از رشد میکروب ها، برطرف کردن فوری قرمزی پوست و فعال نمودن نوسازی سلول ها بوسیله ویتامین های B5 و F و تسکین التهاب و نرمی پوست بوسیله ویتامین B5 است.

بالا بودن آمار سوختگی در ایران

ما كمبود امكانات و تجهيزات در زمينه سوختگی داريم. اين كمبود در بحث درمان باعث افزايش ميزان مرگ‌ و مير شده است. مردم ما زياد مي سوزند، زياد می ميرند و اگر زنده بمانند، دچار ناتوانی ‌های بسياری ميی شوند که هزینه بهداشت و سلامت جامعه را به شدت افزایش می دهد. يك بيمار سوختگي نياز دارد كه حداقل ۲ پرستار از او مراقبت كند، اين در حالی است كه ما با كمبود پرستار نيز مواجهيم.

بی ‌توجهی به موضوع سوختگي، حکایتی ۴۰ ساله است. هزينه‌های بالاي سوختگي مشكل ديگر بيماران است. یك لباس سوختگی، چند ميليون تومان قیمت دارد. نوع ايراني آن ۵ تا ۶ ميليون تومان است. برخی از پمادهای چندگرمی سوختگی، ۸۰ هزار تومان هزينه دارد و هيچ‌ كدام از اينها تحت پوشش بيمه نيستند.

امیدواریم، با همت دولت و نهادهای خیریه و بیمه ای و آگاهی عموم، اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ابتلا به سوختگی و رفتارهای سازمانی گسترده برای حمایت از بیماران مبتلا به سوختگی در برنامه ششم توسعه کشور در دستور کار قرار بگیرد.

یعنی واقعااا خسته نباشید جناب نویسنده عالی بود. واقعااا استفاده کردیم مطالبتون کاربردی و بسیار مفیده سپاسگزارم جناب

سپاسگزاریم از حسن نظر شما خواننده گرامی

خیلی خوب بود. ممنونم اضافه کردم به بوکمارکم💐⭐️⭐️

خیلی خیلی مطلبتون مفید و کاربردی بود…خدا قوت

مطالب عالی بود و خیلی کامل .خیلی از پماد ها یی که معرفی شده بود رو استفاده کردیم و نتایج عالی بود .تشکر فراوان از شما

فوق العاده استفاده کردم از مطالبتون درود بر شمااااااا 😍

عالی بود

سلام ، چند سال پیش لب برادر کوچکم موقع بازی طرف داخلش ترک خورده بود . شب بود و من دیدم تو خونه پماد نداریم . چند نوع مواد به ذهنم رسید و آنها را با هم قاتی کردم و پس از پاک کردن خونش بر روی ترکش زدم و گفتم برو بخواب . صبح وقتی بیدار شد نگاه کردم هیچ زخمی پیدا نکردم . حتی جای قرمز رنگ هم نبود که آنرا جای زخم فرض کنم

عالی و مفید

نحوه شتشوی ساعد که با اتش پوست ان بلند شده مطلب بگذارید

مطلب بسیار خوبی بود دستتون درد نکنه.یک تجربه بگم از سوختگی بچه ام که با آب جوش دستش سوخت و ما هم خیلی نگرانش بودیم و فکر میکردیم جای سوختگیش باقی بمونه خیلی زشت میشه و این حرفا .
خلاصه یکی از دوستانمون پماد سوختگی ادیب درم را معرفی کرد که واقعا عالی بود بعد از اینکه پماد را بهش زدیم حدود ۵ روز طول کشید که اثری از سوختگی نماند و اصلا انگار که نسوخته است.من خیلی از این پماد راضی بودم و توصیه ام به همه نزدیکانم هم همین پماد بوده است.با اینکه گیاهیه ولی فوق العاده اثر گذار و خوبه .

ممنون از توصیه های شما

با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر فروش پمپ واکیوم https://parsvacuumpumps.com/%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D9%85%DA%A9%D9%86%D8%AF%D9%87-250-%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%B9%D8%A8/

سلام
مطالبتون بسیار مفید بود
در مورد ریکاو باید بگم که واقعا عالیه و هم خودم برای بچه ام که پاش با چای داغ سوخته بود استفاده کردم که حقیقتا نذاشت تاول بزنه و هم به خاله ام که موقع آشپزی دستتش سوخته بود پیشنهاد دادم که اونم راضی بود

از نظر جنابعالی سپاسگزاریم جناب سرداری

خواهش می کنم عزیز

سلام خسته نباشید من دخترم چند روز پیش دستش سوخته واینکه هم الفا گرفتم هم سیلور و ژالکس میخواستن ببینم که کدومشون بهتر نتیجه میده و جای زخم نمیتونه دخترم ۲سالشه من خیلی ناراحت دستش هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

لطفا به داروخانه یا پزشک پوست مراجعه کنید

از بین موارد بالا کرم کلاسنت رو گرفتم و واقعا تاثیر داشت
این سایتشه خواستید برید ببینید
https://eapcom.com/products/burn-cream/colacent

تشکر فراوان

خوشحالیم که حدود ۴۰۰ هزار تن از هموطنان از این گفتار استفاده کردند. موفق باشید

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

%PDF-1.5
3 0 obj
>>>]
/Group >
/Contents 4 0 R>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xUO0+1Ѐ4>AcQ PEmU4f3@BzrCbakcd2p9VW-`Od9r~
i I+uޛBi”!$Tuitv̐7Ba%ͻNuJ/
t`,b2DL9’Fb3Kp4vfխ?#.OWS?މn1_”~k9.O}3H

درمان عفونت سوختگی درجه 2
درمان عفونت سوختگی درجه 2
9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *