دسته‌ها
دارو

درمان نفخ شکم نوزاد

خواص دارویی و گیاهی

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

درمان نفخ شکم نوزاد

همه‌ی ما احساس ناخوشایندی را که هنگام تجمع گاز در دستگاه گوارش به‌وجود می‌آید، تجربه کرده‌ایم. شکی نیست که تجمع گاز در دستگاه گوارش نوزادان شیرخوار و کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال بسیار ناخوشایندتر است. تشخیص نفخ شکم در نوزادان کار سختی است و بسیاری از والدین نمی‌توانند علت ناراحتی و گریه نوزاد را به‌درستی تشخیص بدهند. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر چیزی را که لازم است درباره‌ی نفخ نوزاد بدانید، برای‌تان توضیح دهیم.

نفخ چیست؟ در حالت‌ کلی، وقتی کودک دچار نفخ می‌شود، هوا در معده‌ی او جمع می‌شود و دل‌درد و دل‌پیچه ایجاد می‌کند. کاترین اُکانر، پزشک متخصص بیمارستان تخصصی اطفال در نیویورک معتقد است هوای جمع‌‌شده در معده‌ی نوزاد یا در طی فرایند هضم غذا تولید می‌شود یا کودک در هنگام غذاخوردن آن را بلعیده است. در زیر برخی از دلایل متداول نفخ نوزاد را بررسی می‌کنیم.

اگر کودک باعجله شیشه را بمکد یا حجم شیری که از پستان مادر به دهان نوزاد ریخته می‌شود، از ظرفیت دهان نوزاد باشد، هوای زیادی وارد معده‌ی نوزاد می‌شود.

ریز بودن سوراخ سرشیشه‌ی نوزاد نیز یکی از دلایل بلعیدن هوا هنگام شیر خوردن و بروز نفخ است.

اگر برای نوزاد شیرخشک آماده‌ می‌کنید، قبل از مصرف چند دقیقه آن را در جایی ثابت بگذارید تا حباب‌های هوای محلول در شیر به‌طور کامل ازبین برود. هرقدر شیشه‌ی شیر را تکان بدهید، هوای بیشتری وارد شیر می‌شود که مصرف زودهنگام آن باعث نفخ و دل‌دردِ کودک می‌شود.

هنگام گریه، هوای زیادی وارد معده‌ی نوزاد می‌شود. اگر می‌خواهید نوزادتان کمتر دچار نفخ شود، سعی کنید او را آرام نگه‌دارید.

نفخ نوزاد ممکن است به دلیل خوردن غذاهای نفاخ باشد. حتی ممکن است نفخ نوزاد به دلیل مصرف غذاهای نفاخ توسط مادر باشد که تأثیر مستقیمی بر شیر مادر دارد و موجب بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش و دل درد نوزاد شود.

نفخ معمولا در کودکان تازه متولد‌شده که تنها چند هفته از تولدشان می‌گذرد، اتفاق می‌افتد. اُکانر می‌گوید: «این مشکل در کودکانی که در هفته‌ی چهارم تا دوازدهم زندگی خود هستند، بسیار است. نوزادانی که در هفته‌ی هشتم تولد خود هستند، خیلی از نوزادان دیگر به این مشکل دچار می‌شوند. مشکل نفخ معمولا در نوزادان سه‌ماهه به‌طور کامل برطرف می‌شود.»

گریه‌ی نوزاد دلایل مختلفی دارد و تشخیص علت آن برای والدین کار سختی است. البته نفخ نوزادان علائم خاصی دارد که آشنایی با آنها به شما کمک می‌کند مشکل را زودتر تشخیص بدهید و آن را درمان کنید. این نشانه‌ها عبارتند از:

اگر کودک یکی از این علائم را دارد، بهتر است به او کمک کنید تا آروغ بزند یا کاری کنید که باد معده‌ی کودک راحت‌تر خارج شود. این روش در اکثر کودکان باعث می‌شود گریه‌ی نوزاد خیلی زود تمام شود.

اُکانر می‌گوید: «وقتی کودک به‌رغم آروغ زدن باز هم گریه می‌کند، باید دنبال مشکلات دیگری مانند رفلاکس، یبوست یا کولیک باشید. این مشکلات باعث می‌شود گریه‌ی نوزاد طولانی‌تر شود و معمولا والدین نیز در یافتن مشکل اصلی و برطرف کردن آن به دردسر می‌افتند.

اگر نوزاد شما رفلاکس معده دارد یعنی غذا وارد مری و دهانش می‌شود یا به اصطلاح معمول تُرش می‌کند، ممکن است برخلاف نفخ کردن خودش را جمع نکند. باید بین تُرش کردن و نفخ نوزاد تفاوت قائل شوید، زیرا هنگام تُرش کردن، آروغ زدن ممکن است شرایط بدتری را برای نوزاد به‌وجود بیاورد. این مشکل معمولا نیم ساعت بعد از غذا خوردن اتفاق می‌افتد و شما متوجه می‌شوید به‌رغم آروغ زدن و خروج گاز از معده، هنوز نوزاد شما ناآرام است و گریه می‌کند. درواقع، آروغ زدن باعث می‌شود رفلاکس معده شدیدتر شود و کودک احساس ناخوشایندی را تجربه کند. افزایش بزاق دهان، جمع کردن بدن یا احساس ناراحتی بعد از غذا خوردن همگی از علائم تُرش کردن است.

دل‌درد و ناراحتی نوزاد هنگام یبوست خیلی شبیه نفخ است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که سفت بودن مدفوع و اذیت شدن نوزاد در هنگام دفع می‌تواند از علائم یبوست و دل‌درد کودک باشد.

گاهی اوقات دل‌درد و دل‌پیچه‌ی نوزاد به دلیل دیسکینزی (انقباضات غیرقابل کنترل و حرکات تشنجی) و انقباضات شدید ماهیچه‌های روده است که علائم آن مشابه مواقعی است که کودک نفخ دارد که البته این علائم با گرفتن آروغ نوزاد ازبین نمی‌رود.

نوزادانی که ساعت‌های متوالی گریه می‌کنند، اغلب مشکل نفخ دارند، اما سؤال مهم این است که از کجا مطمئن شویم علت گریه‌ی کودک نفخ است؟

اُکانر معتقد است اگر کودک حداقل سه روز در هفته حدود سه ساعت به‌طور مداوم گریه می‌کند،‌ مشکل کولیک دارد. گرچه برخی از پزشکان تصور می‌کنند کولیک به دلیل عدم تکامل دستگاه گوارش یا سیستم عصبی نوزاد است، اما هنوز هیچ دلیل مشخصی برای این مشکل کشف نشده است. کولیک یا قولنج و نفخ علائم و نشانه‌های مشابهی دارند.

به‌جز گریه‌ی نوزاد که هم در نفخ و هم در کولیک وجود دارد، کودکان مبتلا به قولنج اغلب علاوه بر گریه‌کردن، معمولا پاهای خود را نیز به سمت شکم جمع می‌کنند. کولیک نوزادی در برخی نوزادان با درد شکم همراه است، هرچند برخی از متخصصان معتقدند نوزادان مبتلا به کولیک دچار نفخ نیز می‌شوند، زیرا هنگام گریه هوای زیادی وارد معده‌ی آنها می‌شود و مشکل را می‌کند. اگر والدین برای آرام کردن کودک خود هر کاری می‌کنند مانند غذادادن، آروغ گرفتن، عوض کردن پوشک، تکان دادن و ، ولی کودک همچنان ناآرام است و گریه می‌کند، می‌توان با اطمینان گفت که کودک به کولیک نوزادی دچار است.

اگر نوزاد خوب وزن نمی‌گیرد و نشانه‌های نفخ را دارد، بهتر است با پزشکش مشورت کنید و از راه‌حل‌ها و روش‌های درمانی وی بهره بگیرید.

دیدن کودکی که به دلیل نفخ ناآرام است و مدام گریه می‌کند، قلب هر پدر و مادری را آزرده می‌کند. خوشبختانه برای رفع این مشکل چند راه‌حل وجود دارد. در ادامه روش‌های ساده‌‌ای پیشنهاد می‌کنیم که به شما در درمان نفخ نوزاد کمک می‌کند:

با قنداق کردن، نوزاد در فضایی شبیه به رحم مادر قرار می‌گیرد و احساس امنیت بیشتری خواهد داشت.

اُکانر معتقد است مشکل نفخ در اکثر نوزادان با مکیدن پستانک رفع می‌شود، زیرا عمل مکیدن باعث رهاسازی اندورفین و آرام شدن کودک می‌شود.

راه حل دیگر، ماساژ نوزاد است. ماساژ دادن شکم نوزاد خیلی کمک‌کننده است، زیرا موجب آرام شدن سیگنال‌های عصبی در روده‌ها و ازبین رفتن نفخ شکم می‌شود.

ورزش کودک هم می‌تواند به درمان نفخ کمک کند. اگر شدت نفخ نوزادتان زیاد و بیش‌از‌حد آزاردهنده است، او را ورزش دهید. کودک را به پشت دراز کنید و پاهایش را مانند وقتی یک دوچرخه را پدال می‌زنید، حرکت بدهید. این کار موجب خروج گاز از معده و آرام شدن کودک می‌شود.

اگر کودک شما با قنداق شدن، تکان دادن و انجام حرکات ورزشی آرام می‌شود و مشکلی در تغذیه و دفع مزاج ندارد، می‌توانید نفس راحتی بکشید؛ اما اگر گریه‌ی نوزاد شما کماکان ادامه دارد و شما را نگران کرده است، پیشنهاد می‌کنیم حتما با پزشک کودک خود تماس بگیرید. پزشک اطفال با معاینه‌ی دقیق نوزاد می‌تواند به شما اطمینان خاطر بدهد که علت گریه‌ی نوزادتان مسدود بودن روده یا مشکلات دیگر نیست. با توجه به سن کودک، انجام تست آلرژی نیز ممکن است برای کودک شما تجویز شود. اگر گریه و ناراحتی نوزاد همراه با علائم نگران‌کننده‌ای مانند استفراغ یا مدفوع خونی باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید. گرچه نفخ شکم در نوزادان اغلب چندان جدی نیست و نباید بابت آن نگران شوید.

اُکانر معتقد است که به‌رغم محصولات و داروهای مدعی رفع نفخ شکم در نوزادان که به‌وفور در بازار یافت می‌شوند، می‌توان با اطمینان گفت که هنوز هیچ دلیل علمی مبنی بر مفید بودن این داروها وجود ندارد. حتی نگرانی‌هایی نیز مبنی بر استفاده از این داروها وجود دارد زیرا ممکن است در برخی از نوزادان موجب بروز واکنش‌های شدید بشود. بنابراین اگر می‌خواهید این محصولات را امتحان کنید، بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

اگر می‌خواهید از ابتلای کودک خود به نفخ شکم جلوگیری کنید، اولین و مهم‌ترین گام این است که نگذارید این گاز در معده‌ی نوزاد ایجاد شود. هنگام شیردادن، کودک را در موقعیت مناسب قرار بدهید. اُکانر می‌گوید: «بهترین حالت، قراردادن نوزاد روی دست و به شکلی است که سرش کمی بالاتر از بدن باشد.»

اگر کودک با شیشه شیر می‌خورد، آن را طوری در دهانش بگذارید که کمترین میزان هوا وارد معده‌ی نوزاد شود. به‌تازگی نوعی شیشه‌ شیر طراحی شده است که نسبت به شیشه‌های رایج، هوای کمتری وارد معده‌ی نوزاد می‌کند.

نکته: اگر تصمیم گرفتید شیشه‌ی نوزاد را عوض کنید، همزمان چند شیشه نخرید. اول یکی بخرید، امتحان کنید و اگر راضی بودید دوباره اقدام به خرید کنید. حواس‌تان باشد سوراخ سرشیشه هرچه ریزتر باشد، بهتر است. سوراخ بزرگ باعث می‌شود شیر با سرعت بیشتری وارد دهان نوزاد شود و در هنگام بلعیدن شیر هوای بیشتری وارد معده‌اش شود.

وقتی نوزاد شیر مادرش را می‌خورد، به‌سختی می‌توان جلوی ورود هوا به معده را گرفت. اُکانر پیشنهاد می‌کند در کودکانی که شیر مادر می‌خورند سعی کنید هر چند دقیقه کودک را بلند کنید و با ضربه‌های آرام به پشتش امکان خروج هوا را از معده‌‌اش فراهم کنید. هنگام شیردادن به نوزاد می‌توانید موقعیت‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید در کدام حالت کودک راحت‌تر شیر می‌خورد و کمتر دچار نفخ و دل‌درد می‌شود.

مهم نیست کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند یا از شیشه، حتما باید بعد از شیر خوردن نوزاد را روی شانه‌تان قرار بدهید تا آروغ بزند. اگر این روش مؤثر نبود، بهتر است او را از شکم روی دست خود قرار بدهید و آرام به پشتش بزنید.

درمان نفخ شکم نوزاد

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند،‌ تغییر رژیم‌غذایی مادر به کاهش نفخ نوزاد کمک زیادی می‌کند. بعضی از نوزادان ممکن است به برخی از غذاها مانند لبنیات، سویا، گلوتن، تخم‌مرغ، آجیل و مرکبات حساسیت داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید غذایی که مادر شیرده مصرف می‌کند وارد شیرش می‌شود و به همین خاطر است که توجه مادر به غذای مصرفی‌اش تا حد زیادی می‌تواند دل‌درد و نفخ نوزاد را کاهش بدهد. اگر فکر می‌کنید به غذای خاصی حساسیت دارید یا خوردن یک نوع غذای خاص باعث می‌شود دل‌درد و نفخ نوزادتان شود، بهتر است به‌مدت دو تا سه هفته آن ماده‌‌ی غذایی را از رژیم خود حذف کنید و ببینید آیا حذف آن تأثیری در بهبود نفخ نوزاد داشته است یا خیر.

هر زمان تصمیم گرفتید غذاهای جامد را به رژیم‌غذایی کودک اضافه کنید، بهتر است این کار را با حساسیت و دقت زیاد شروع کنید. سبزیجاتی که برگ‌های سبز تیره دارند معمولا موجب بروز حساسیت و نفخ در کودکان می‌شوند، ازاین‌رو بهتر است غذا دادن به کودک را با یک نوع ماده‌ی غذایی شروع کنید و اگر کودک بعد از چند روز هیچ واکنشی به آن نشان نداد، ماده‌ی غذایی جدیدتری را امتحان کنید. درابتدا بهتر است از غذاهایی شروع کنید که هضم راحت‌تری دارند و معده‌ی کودک بهتر می‌تواند آن را تحمل و هضم کند.

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

سلامت و تربیت کودک

علت یبوست کودکان؛ علائم، پیشگیری و درمان خانگی آن

علت اسهال نوزاد؛ پیشگیری و ۵ روش‌ درمان آن

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

درمان بیش فعالی؛ گیاهان دارویی، باید و نبایدهای تغذیه و مکمل‌های ضروری

علت عرق سوز شدن؛ پیشگیری و ۱۲ روش درمان خانگی آن

قارچ گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

چطور در کمترین زمان بیشترین کار را انجام بدهیم؟

غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها در ۳ گام عملی و نتیجه‌بخش

۱۰ اشتباه مالی که صاحبان کسب‌وکار همچنان مرتکب می‌شوند

راهنمای سفر به فلورانس؛ ۲۰ جاذبه گردشگری شهر تاریخی ایتالیا

بهترین فیلم های رازآلود جهان که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کنند

زیباترین حیوانات دنیا و خصوصیات منحصربه‌فرد آن‌ها

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

خاص ترین سواحل دنیا که زیبایی آن‌ها شما را خیره می‌کند

بهترین فیلم های عاشقانه جهان که شما را در فضایی رمانتیک غرق می‌کنند


گران‌ترین ساعت‌های مچی و جیبی دنیا

نفخ شکم نوزاد شیرخوار درمان رفع گرفتن داروی

ب خدا

 نـفـخ نـوزاد 

baby bloat

بـاد شـکـم نـوزاد شـیـرخـوار معمولا از هفته دوم شروع میشه و تا ۴ ماهگی ادامه داره ولی هر هفته کمی بهتر میشه، نـفـخ نوزاد یـا بـاد شـکـم موجب انبساط روده و درد نـوزاد می شود.

درمان نفخ شکم نوزاد

در حالت نفخ نوزاد هنگام گریـه؛ پاهایش را به داخل شـکـم جمع می کنه( انـحـنـاء کمر نـوزاد).

البته بی تابی کـودک شـیـرخـوار شما همیشه بخاطر نـفـخ و بـاد شـکـم نیست بلکه میتونه از سرما و گرما باشه ولی معمولا مادر ها از روی دلسوزی فکر می کنند از گرسنگی هست و اونقدر لبنیات گاز دار به بـچـه مـیـدن که نـفـخ نـوزاد شـیـرخـوار دو برابر بشه

راز خوشبختی انسان در این صفحه

 نـفـخ نـوزاد شـیـرخـوار 

baby-bloat-Infant

هنگام نـفـخ نـوزاد شـیـرخـوار دست و پاچه نشوید ولی بجنبید

چون طـفـل معصوم داره زجر می کشه

مادران بـخـوانـنـد: روابـط نـامـشـروع خـانـوادگـی اینجا

روابط شروع خانوادگی رابطه خواهر و برادر

 نـفـخ نـوزاد درمــان 

baby bloat Treatment

 برای معالجه و درمـان نـفـخ نـوزاد، یادتون باشه که استرس و ناراحتی های عصبی مادر باعث میشه شیرش نفاخ تر و گـاز شـکـم بیش تر بشه.

نـفـخ نـوزاد درمـان: خوردن غذاهای نـفـخ دار هم باعث میشه شیر نفاخ بشه و شکم بـچـه طـفـل مـعـصـوم نـفـخ کنه نـفـخ نـوزاد درمـان خاصی نداره ولی همین کارهایی که نوشته شده میتوانند تاثیر بی نظیری داشته باشند.

غـذاهایی نــفــخ دارنـد و نـبـایـد بـخـوریـد:

نـفـخ کـودکـان شـیـرخـوار ( infant-Bloat-Children)

 

غذاهایی که نـفـخ کـودکـان شـیـرخـوار را درمـان می کنند:

گـرفـتـن نـفـخ نـوزاد

Catch-baby-bloat

 کلا “گـرفـتـن نـفـخ نـوزاد یه هنره که باید با وقت گذاشتن و حوصله انجام بشه، معمولا هر بچه ای ، وقتی پاهاش رو به داخل شکمش خم می کنی؛ نهایتا بعد از پنج دقیقه بادش رو بیرون میده و راحت میشه.

در کنار پذیرایی کردن از نوزاد شیرخوار، پذیرفتن این که نفخ شکم اون یک بیماری دو سه ماهه است و باید کمکش کنی ؛ در رسیدن به افزایش صبر و حوصله ات کمک می کنه.

یادت باشه گـرفـتـن نـفـخ نـوزاد از بالا و پایین باید صورت بگیره , و ماساژ شکم نوزاد فراموش نشه

رفع علت و گرفتن نفخ نوزاد شیرخوار درمان داروی ضد نفخ

رفـع نـفـخ نـوزاد

baby bloat-Resolution

 باید آروغ نـوزاد رو حتما بگیری؛ بـرداشـت ما از اعتراضات نـوزاد معمولا اشتباهه، گاهی یه گرما و سرمای کـودک رو با رفع نفخ بـچـه اشتباه می گیریم.و برای رفـع نـفـخ نـوزاد، در حالی که سرد یا گرمشه هر کاری میکنیم.

منشور حقوق کودک سازمان ملل متحد رو اینجا مطالعه کنید.

طبق این منشور غفلت پدر مادر از سرما و گرمای بدن کودک نیز

کودک آزاری محسوب می شود.

 

قانون کارما – نیروی کارما چیست

عـلـت نـفـخ نـوزادان

baby-Because-bloat

درمان نفخ شکم نوزاد

یـه باکتری که در گـرفـتـن عـلـت نـفـخ نـوزادان نـقـش اساسی داره، در اغلب نـوزادان بعد از ۴ ماهگی در روده کودک تشکیل میشه و قبل از ۴ ماهگی، نوزادان مشکل نـفـخ شـکـم رو دارنـد.

اصلی ترین عـلـت نـفـخ نـوزادان هم همین باکتری محسوب میشه

هـدف نوشتن این مقاله به این جـهـت کـه سـبـب شود مادران گرامی به صفحات دیگر این سایت مراجعه و مشکلات اخلاقی خود و فرزندشان را در آن بیابند.

داروی نـفـخ نـوزاد

Medication baby bloat

احتمالا بهترین داروی نفخ نوزاد که عرق زنیان هست

ولی من برای نـفـخ نـوزاد خودم دارویی ب “کولیک از از داروخانه خریدم و خیلی در درمـان موثـره، هر روز پنج قطره عصاره رازیانه این قطره، کـودک شما رو یکی دو ساعت آروم میکنه، اگه خودتون به داروخانه بگید داروی نـفـخ نـوزاد مـیـخـوام ، راهنمایی تون میکنه. ولی در مجموع برای نـفـخ نـوزاد داروی خاصی نداریم و همه شون کمک زیادی به آرامش کـودک می کنـنـد ولی حتما استفاده کنید، این (داروی نـفـخ نـوزاد) کوچکترین کاریه که میشه برای نـوزادان معصوم انجام داد.

نفخ شکم نوزاد شیرخوار علت داروی درمان

رفتن به راز خوشبختی انسان اینجا

کلمات کلیدی: رفع نفخ نوزاد علت نفخ نوزادان داروی نفخ نوزاد شیرخوار درمان kto k,chn

عالی بود ممنون

ممنون خیلی خوب بود. با توجه به توصیه ی شما قطره ی کولیک رو گرفتیم خیلی خوب بود. ولی چرب کردن مقعد موثر نبود. ماساژ هم خوبش نکرد البته شاید من روش درستش رو بلد نبودم.

سلام من یه پسر ۵۴روزه دارم که وقتی شیرم و میخوره شکمش سفت میشه و جیغ میزنه ،شما گفتید عرق زنیان خوبه ،خودم بخورم یا به بچه بدم ؟؟؟

نوشته خودتون باید بخورید.

سلام من دخترم ۲۰روزشه اما مدام درحال زور زدنه و بعضی شبا تا صبح گریه میکنه،با کلی فشار یک باد ریز ازش خارج میشه اما باز حال این بچه بده و گریه میکنه دلیلش و میدونید آیا؟؟

سلام، نوزاد من بیست روزش هست، زردی هم داره، برای زردی هم نباید گرمی جات استفاده کنم، پس نفخ شکم اونو چطور درمان کنم؟؟

سلام
از راههای دیگه که در صفحه قید شده برای درمان نفخ شکم نوزاد تون استفاده کنید

سلام
ممنون از مطالب مفیدتون، بعضی از موارد اشاره شده در درمان نفخ شکم نوزادم موثر بود.

سلام اگر لطف کنید بفرمائید کدومشون در درمان نفخ شکم نوزاد تون موثر نبود؟؟؟

سلام صفحه درمان نفخ نوزاد عالی بود خیلی ممنون از راهنمایی های شما

سلام ممنون از مطالب عالی تون در مورد نفخ شکم نوزاد
من خودم رازیانه و نبات رو خوب خوب اسیاب کردم و میخورد.
قطره (کولیک از) هم عالیه. با عرض پوزش دخترم همیشه باد در میکنه همیشه. این خوبه؟

سلام دوست من
این رو باید با دکتر کودک در میان بگذارید ولی معمولا حساسیت پدر و مادرها باعث میشه هر دارو یا خوراکی رو اونقدر زیاد به بچه بدهند؛
یا مادر با شنیدن گریه های ممتد کودک ، از سر دلسوزی اونقدر شیر زیادتر از توان دستگاه گوارش ، به بچه میده که دفع بچه با مشکل مواجه میشه ، و این باد معده که میفرمائید میتونه از مدفوع زیادی باشه که بموقع تخلیه نمیشه حتما به دکتر مراجعه کنید

با سلام قطره کولیک عالیه و ماساژ شکم نوزاد و گذاشتن حوله گرم و عرق زنیان هم خوبه و مقداری هم پشت نوزاد را کمی روغن زیتون و یا با کره چرب کنید چون باعث خارج شدن باد شکم نوزاد میشود و هر چه که باد در کند اشکال ندارد و عالی هستش من سالیان زیادی در داروخانه کار میکنم و اطلاعات زیادی دراین زمینه دارم

ممنون از نظرتون بهرحال ما اینجا مشغول جمع آوری اطلاعات در مورد راهکارهای درمان نفخ شکم نوزاد شیرخوار و رفع باد شکم و . هستیم

سلام بچه ی من سه ماهست
نمیدونم چی شد که پسرم سینه پهلو گرفته چون اتاقمون همیشه گرمه؛ بردمش بیمارستان بستری کردم کردم
چند ساعتی تو بیمارستان بود که تو اون چند ساعت یکسره گریه کرد خانومم زنگ زد گفت دیگه نمیتونه تحمل کنه پرستارا حتی ضد نفخ هم نمیدن!!!
خلاصه ترخیصش کردم بردنش پیش طبیب شکم بچه رو مالش داد بعد نیم ساعت بچه به خنده افتاد!!
یه قطره آلمانی رو استفاده می کنم هر وقتم زیاد اذیت کنه دوباره می برمش طبیب
خدا رو شکر سینه پهلوش بهتر شده نفخ شکمش هم بد نیست
ممنون از مطالب خوبتون

ببخشید اسم قطره ی آلمانی رو میدین

سلام
خسته نباشین، ممنون از مطالبتون
قطره Dimethicone هم برای درمان نفخ شکم نوزاد بد نیست، من گرفتم خوبه
با تشکر

سلام ممنون ار مطالب آموزندتون در مورد درمان نفخ شکم نوزاد شیرخوار

ممنونم از مطالبتون زیباتوندر مورد درمان نفخ شکم نوزاد

از مطالب عالی تون منونم اما آیا دادن این قطره ها مثل عرق نعنا یا رازیانه برا ی درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه هم توصیه میشه؟ آخه من دخترم که ۶ روزش بود به دکتر بردم گفت زیر یک ماه دارویی به نوزاد نمیدیم؟ البته من خودم عرق نعنا رو بهش دادم و کی موثر بوده ولی میترسم اثر بدی داشته باشه

ممنون ولی من پسرم ۵ ماهشه هنوزم نفخ شکم داره

سلام
دیگه بعد از پنج ماه فکر کنم برای درمان نفخ شکم نوزاد تون باید یه سری به دکتر بزنید

سلام دو روزه دخترم نمی خوابه چکارش کنم

سلام
دو روز هم طول می کشه اینجا من جواب بهتون بدم ، خوب اون نوزاد بدبخت چیکار کرده که گیر من و شما افتاده ، لطفا سریعتر به پزشک اطفال نشونش بدید

راه کارها تون برای درمان نفخ شکم عالیه ولی هیچکدوم رو گریه بچه اثر نداره

خوب عزیزم ببرش دکتر

سلام. ممنون بابت اطلاع رسانیتون در مورد درمان نفخ شکم نوزاد شیرخوار

سلام پدر خوب: خواهش می کنم
حالا برای تربیت بهتر فرزندت ، صفحه اصلی رو بخون

یعنی مغز واستون نمونده دیگه برای درمان نفخ شکم نوزاد ، دلیل علمی پیدا نکردین مال حرام در دسترس بود

سلام دوست مودب:
همونطور که دقت نکردی ، ابتدا هر چی دلیل علمی برای نفخ شکم نوزاد داشتیم گفتیم ، شما هیچکدام را ندیدی فقط همون یکی را دیدی که این خود غرض ورزی شماست
ضمنا بازگشت آثار اعمال انسان را غیر دینی ها هم قبول دارند

سلام بچه من ۶ روزشه نفخ شکم داره چنان گریه میکنه دلم آتیش میگیره براش تو رو خدا بگین چی کنم؟

سلام عزیزم: ببرش دکتر ؛ یعنی ۶ روز زجر کودک نوزاد رو تحمل کردی و .

مال حرام

سلام نوزادم ۱۸ روزه به دنیا اومده شکمش باد پیدا کرده چیکار کنم؟

سلام آقا سعید
در مورد درمان نفخ شکم نوزاد شیرخوار از دست ما بیان همین ۱۲ مورد بر می اومد ؛ برای درمان بهتر ببرش پزشک

صفحه در مان نفخ نوزاد شیرخوار ؛ خیلی خوب بود.
ممنون

د مکروه زندان ورقه تربک و۳پستون برای کولیک خوبه

نفخ شکم نوزاد شیرخوار م خوب شد
مرسی از راهنماییتون عالی هستین

صفحه در مان نفخ نوزاد شیرخوار، خیلی عالی بود

سلام
مطالبتون در مورد نفخ شکم نوزاد عالی بود ممنون

سلام
ممنون شاید گذاشتن بچه در لگن آبگرم هم مفید باشه البته این برای یبوست هست. و اینجا صفحه در مان نفخ نوزاد است
با تشکر

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.

این ویدئوی آموزشی، ماساژ برای رفع نفخ و یبوست نوزاد را نشان می دهد.

معمول ترین مشکلاتی که نوزادان تازه متولد شده از آن رنج می برند، نفخ شکم و یبوست است.

ماساژ نوزاد از زمان تولد امکان پذیراست.

زمان هایی که نوزاد بیدار، سرحال و هوشیار است را برای این کار انتخاب کنید.

درمان نفخ شکم نوزاد

در صورت گرسنه بودن، بی حالی، ناخوشی و گریه کردن از ماساژ پرهیز کنید.

اگر کودک شما واکسن خورده، تا 24 ساعت از ماساژ پرهیز کنید.

در هنگام ماساژ فشاری جدی ولی آرام وارد کنید.

قبل از درآوردن لباس کودک، در چشمان او نگاه کنید و به آرامی چندین بار از سر تا پاهای او را نوازش کنید.

برایلطفا وارد حساب کاربری خود شوید.

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

نوزاد در اثر نفخ و ناتوانی خروج گاز شروع به گریه های دردناکی می کند. او پاهایش را بالا می برد و تلاش می کند به قسمتی که درد می کند فشار وارد کند. دیدن این صحنه ها باعث ناراحتی والدین می شود. در این مقاله نکاتی برای درمان نفخ شکم نوزاد ذکر شده است. چگونه می توانم بگویم نوزاد من نفخ شکم دارد؟ ادامه خبر

جستجوگر خبر فارسی، بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است (قانون تجارت الکترونیک). برای مشاهده متن خبری که جستجو کرده‌اید، “ادامه خبر” را زده، وارد سایت منتشر کننده شوید (بدانید )

درمان نفخ شکم نوزاد

از شیر خودتان بدهید. شیردهی موجب کاهش وزن خود شما هم خواهد شد. تعدادی از گیاهان با مکانیسم های مختلف و از طریق تحریک غدد تولید شیر باعث افزایش شیر مادران می شوند. گیاهانی مانند ریحان، بادام زمینی، ترخون، زیره و رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کنند. در این زمینه و همچنین مصرف شیر خشک با یک متخصص اطفال مشورت نمایید.

بشود ومشکلاتی مثل اوتیسم و بیش فعالی ظاهر گردد . مشکل شیر ندادن مادر به بچه و استفاده از شیر خشک این است که ، شیر خشک DHA ندارد یا اگر دارد کافی نیست . دوز مصرف امگا 3 چقدر باید باشد ؟ حالا سوال اینجاست، دوز مناسب مصرف امگا 3 چقدر است ؟ طبق مطالعات انجمن ملی در مورد اسیدهای چرب ، دوز مناسب مصرف امگا 3 برای مادران شیرده 3 میلی گرم DHA در طول روز است . شما می توانید از داروخانه

آ آروغ زدن، خارج شدن گاز موجود در مجرای گوارشی از دهان هست و وقتی که موقع غذا خوردن و نوشیدن مایعات، هوا وارد معده می شود، رخ می دهد. آ آروغ زدن می تواند مشکلات و درد در ناحیه شکم را رفع کند. دفع گاز به نحو آروغ، پدیده ای تماما طبیعی هست که وجود آن برای آرام شدن شکم بعد از تشکیل گاز در مجرای گوارشی ضروری هست. علاوه بر این آروغ زدن می تواند به بعضی از اشخاص که بیماری های زیر را دارند

ابتدای سال 96 در تمام مناطق حاشیه نشین گسترش پیدا کرده است . زنان بارداری که شناسایی می شوند به سرعت تحت درمان قرار می گیرند و دارو دریافت می کنند . زایمان آنها نیز به صورت سزارین انجام می شود . همچنین بعد از زایمان نیز استفاده از داروی پیشگیری از ابتلا به بیماری و شیرخشک برای نوزاد آغاز می شود . اگر این روند به صورت کامل انجام شود خطر انتقال از مادر به نوزاد از 35 تا 4 درصد به دو درصد و حتی صفر

مالش دهید.بعد از به غذا افتادن (پایان شش ماهگی) می توانید با اضافه کردن روغن زیتون به سوپ باعث راحت تر دفع کردن بشوید.عدم دفع مدفوع در کودکان علل مختلفی دارد. نوزاد باید توسط متخصص اطفال معاینه شود. بیماری هیرشپرونگ می تواند علت آن باشد که باید حنما رد شود. این بیماری در اثر مشکلات اعصاب انتهایی روده ایجاد می شود. که برای تشخیص مراجعه به فوق تخصص گوارش اطفال وتصویر برداری با استفاده از باریم انما

به ناحیه پشت بینی مرتبط می کند و هوای دو طرف گوش را متعادل می کند. تحت شرایط طبیعی، لوله مانند شیرفلکه عمل می کند، باز و بسته شود تا اجازه دهد که هوا وارد شده و مایع- همراه باکتری و ویروس- خارج شود. نوزادان لوله های استاش افقی تری نسبت به بچه های بزرگ تر دارند، بنابراین اگر کودک شما سرما بخورد آبریزش بیشتری به پشت گلویش خواهدریخت، گذرگاه هایی که به راحتی می تواند مسدود شود. وقتی که این موضوع

: دخترم 2 ماهشه، از همون ابتدای بدنیا اومدنش هم نهایتش روزی 2 بار شکمش کار میکرد و بعضاً روزی یکبار..چند مرتبه هم شده که 2 الی 3 روز یکبار شکمش کار کرده، اینبار دیگه از 4 روز هم گذشته و هنوز شکمش کار نکرده .ضمناً فقط از شیر مادر تغذیه شده و هیچگونه داروی شیمیایی و یا سنتی براش استفاده نکردیم الا اسانس نعناع(باریج اسانس کاشان-super mint)(حدود دو الی سه هفته روزانه 3 مرتبه جهت پیشگیری از نفخ و

می خورند و این امر نیاز به صبر و حوصله مادر دارد. پس از شیردادن حتماً آروغ نوزاد را بگیرید. سر نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و آرام آرام به پشت او بزنید تا باد گلو بزند. برای رفع نفخ نوزادان نیز مادر هر روز یک لیوان جوشانده رازیانه و زیره همراه با عسل میل کنند. همچنین مادران می توانند برای رفع نفخ در نوزاد، خودشان نیز عرق نعناع استفاده کنند . برای کاهش نفخ نوزادان بهتر

تولید شیر می شود. همچنین با شروع مصرف غذاهای کمکی و کاهش دفعات شیردهی، حجم شیر تولید شده کاهش می یابد و نیاز مادر به مواد مغذی نیز به تعادل می رسد.تعدادی از گیاهان با مکانیسم های مختلف و از طریق تحریک غدد تولید شیر باعث افزایش شیر مادران می شوند. گیاهانی مانند ریحان، بادام زمینی، ترخون، زیره و رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کنند نیاز

مناسب برای درمان بیماری صبحگاهی در بارداری روی آن حک می شد. این دارو ابتدا در آلمان به فروش می رسید و بعد به کشورهای زیادی در سراسر جهان گسترش پیدا کرد. تالیدومید در آمریکا مورد تایید قرار نگرفته بود، اما بسیاری از پزشکان آمریکایی هم از این دارو در حین مراحل بالینی برای بیماران خودشان استفاده می کردند. در نهایت مشخص شد که مصرف تالیدومید در دوران بارداری باعث ابتلا به نقایص هنگام تولد در نوزاد می

میکند و دچار دل درد میشود. توصیه تغذیه ای شما در دوران شیر دهی چیست؟ که هم شیر خوبی تولید کنم هم نوزادم اذیت نشود؟ پاسخ: نفخ نوزادان حالتی است که با کولیت نوزادی مرتبط است. کولیت دل درد و دل پیچه همراه با قولنج در نوزادان است و نوزادان تازه متولد شده ای که از شیر مادر تغذیه می کنند از هفته دوم به بعد با این مشکل درگیر می شوند.دلیل این مشکل، نبود باکتری در دستگاه گوارش نوزاد و کم بودن

می کنند که زندگی هر فرد، صرفا متعلق به خود او نیست، بلکه پدر و مادر، همسر، فرزندان و دوستان نیز در این زندگی سهیم اند. کسی که زندگی را از خود می گیرد، و به رنج خود پایان می دهد، این درد و رنج را از بین نبرده، بلکه آن را برای اطرافیان باقی می گذارد. بحث های زیادی در مورد صواب یا ناصواب بودن مرگ اختیاری یا اُتانازی، مطرح شده است؛ گرچه تکلیف این موضوع در ادیان مختلف روشن است و مثلا در اسلام امری

شست برای اغلب نوزادان بی ضرر است و جراحتی بر جای نمی گذارد. ولی برخی دیگر چنان با شست به دندانهای جلوی خود فشار می دهند که دندانهای آنها کج می شود و به ارتودنسی نیاز پیدا می کنند. اگر کودک شما مشکل دندان های جلو را پیدا نکرده است به او اجازه دهید به کار خود ادامه دهد. این عادت هم مانند سایر عادات کودکی به تدریج از بین خواهد رفت. اگر پزشک متخصص تشخیص داد که دندانهای کودک به علت مکیدن

، می توانند مادر و جنین را به سلامت از این مرحله گذر دهند. بیماری کم کاری تیروئید مادرزادی بسیار بندرت در نوزادان رخ می دهد. این بیماری منجر به عقب افتادگی ذهنی می شود که خوشبختانه با بره آزمایش همگانی نوزادان در چند روز اول تولد، تشخیص داده و با دادن هر چه سریع تر هورمون تیروئید درمان می شود.

بخورد و هرروز چند عدد بادام و بادام زمینی میل کند. بهتر است مادرانی که کم خونی دارند، هفته ای یک بار جگر بخورند ودر طول روز حتماً 1عدد تخم مرغ و مقداری گوشت قرمز میل کنند. گردو نیز برای این مادران مفید است. * ویتامین ها : برای تامین ویتامین های لازم ، مادر حتماً به 5 تا 6 لیوان سبزیجات تازه بصورت سالاد، سبزی خوردن و یا پخته شده در غذا نیاز دارد و بایستی هر روز 4 تا 5 عدد میوه مصرف کند. * چربی ها

سوال مخاطب نی نی بان: پسر هشت ماهه دارم با وزن 1 و 74 قد دارد. از شیر خودم تغذیه می کند و غذای کمکی اش را خوب می خورد، اما تنها در زیر سینه به خواب می رود و در حالت های دیگر مقاومت می کند. به هیچ عنوان پستانک قبول نمی کند و شب ها هر یک ساعت برای شیر خوردن بیدار می شود. چه کنم؟! پاسخ دکتر محمود بنی اعمام، متخصص بیماری های نوزادان و کودکان: برای ترک عادت سینه گرفتن به زور به نوزاد

سوال مخاطب نی نی بان: لطفا لیست غذاهایی که باعث نفخ در دوران شیردهی به نوزاد و خوردن آنها باعث دل درد نوزاد می شوند را بگویید. پاسخ دکتر فریبا فرنقی، فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت اطفال: به طورکلی گروه های غذایی مانند حبوبات، موادی که ادویه دار هستند و یا ادویه زیادی دارند مانند فست فود و غذاهای کنسروی و آماده، مواد بودار مانند سیر نه تنها می تواند باعث نفخ در دوران شیردهی شود بلکه باعث دل درد نوزاد هم شود.

. واقعیتی که همیشه دور بود، ولی تو رویا بهش فکر می کردم، چون در محرومیت بودم. دیدم این جا هی تشویق می شوم، تازه به من پول هم می دهند! آخر رسم توفیق این طور بود که هنرآموزانی که می رفتند آن جا، یکی دوسال کارآموزی می کردند، ولی من از همان روز نخست حقوق بگیر شدم و این خودش باعث حسادت دیگران شده بود که بعدها خود حسن آقا برایم تعریف کرد. حسن آقا خیلی حمایتم کرد و من خیلی سریع رفتم پشت جلد. به قدری مرا

قرار گیرد. مشکلات رایج پوستی نوزادان – خشکی پوست نوزاد این حالت برای نوزادانی که دیرتر از موعد مقرر به دنیا میایند اتفاق می افتد که معمولا لایه های زیر پوست کاملا سالم، نرم و مرطوب می باشند. درمان : بهتر است برای نرم و مرطوب نگه داشتن پوست نوزاد خود از لوسیون و روغنهای مخصوص نوزاد استفاده کنید و چنانچه نوزاد شما همچنان داری پوستی خشک است ، با پزشک نوزاد

سپس تورم و تاول زدن بشود. همچنین صدایتان ممکن است بگیرد و در قورت دادن غذا هم مشکل پیدا کنید. در این موارد نوشیدنی سرد بنوشید و قرص مسکن بخورید. گل انگشتانه: این گیاه زیبا گل هایی کوچک به رنگ های بنفش، صورتی یا سفید دارد که در برخی از انواع آن دانه هایی دیده می شود. از این گل برای تولید برخی از انواع داروهای قلبی استفاده می شود. به همین دلیل خوردن هر بخش از این گیاه خود می تواند سبب

مجله بویرنیوز- کتوتیفن (KETOTIFEN) به گروه داروهای آنتی هیستامین تعلق دارد. این دارو معمولا برای پیشگیری از آسم استفاده می شود. کتوتیفن در موارد دیگری از آلرژی همچون التهاب بینی و التهاب ملتحمه، نیز به کار می رود. اصولا کتوتیفن با کاهش التهاب در مجاری هوایی، باعث حرکت آزادتر هوا در آن ها می شود. کتوتیفن به شکل قرص و شربت در دسترس است. این شربت دارویی است که برای کاهش حملات

&gt وقتی کودک شما از یک نوزاد تازه متولد به بچه 6 ماهه ای با توان فعالیت و پاسخ تبدیل می شود، او دارد یاد می گیرد با علائمی شما را از ناراحتی و رضایتش آگاه کند. به محض این که شما پا درون اتاق می گذارید، لب های او با یک لبخند فوق العاده به سمت بالا می روند یا وقتی کسی از او اسباب بازی محبوبش را بگیرد، گریه او به هوا می رود. احتمالا متوجه این موضوع شده اید که او فاصله بین لبخند و گریه را خیلی زودتر از

، نوزادان تا شش ماهگی بعد از تولد به غیر از شیر مادر به مصرف آب دیگری نیاز ندارند. اما برای کودکان7 تا 12 ماهه که از نوشیدنی ها و مواد غذایی جامد هم استفاده می کنند، مصرف آب کافی حیاتی است. خطرات مصرف بیش از حد آب در کودکان: به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد آب، حتی زمانی که کودک شما شروع به خوردن غذاهای جامد کند، هم می تواند برای حفظ سلامتی او بسیار خطرناک باشد. جالب است

صورتی که این بیماری زود تشخیص داده شود، با درمان های ساده ای مانند گذاشتن دو یا سه پوشک اضافی بین پاهای کودک قابل رفع است. پزشک متخصص برای درمان این بیماری با یک چرخش ساده پا، مفصل را در محل خود قرار می دهد که البته این کار پزشکان است و نباید آن را در منزل انجام داد.قنداق کردن کودک باعث ایجاد اختلالات مفصلی خصوصاً مفصل لگن در کودک می شود. به نظر می رسد در جوامعی که نوزاد را

، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: کرم نیکوتیید در درمان اگزما استفاده می شود اما تاکنون ارتباط میزان آن در طول بارداری و ریسک ابتلای نوزاد به اگزما مطالعه نشده بود. در طول دوران بارداری نیاز بانوان به غذا و مواد خوراکی افزایش می یابد به همین نسبت بانوان باردار باید میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی را کنند. ویتامین B3 در گوشت قرمز، سبوس برنج ، مخمر آبجو و مرغ و ماهی

اگه نوزاد شما کمتر از چهار ماه سن داره و برای بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته وحداقل سه هفته متوالی گریه میکنه، پس ممکنه کولیک داشته باشه. کولیک برای نوزادان زیر چهار ماه اتفاق میفته و نوزاد بی وقفه گریه میکنه طوری که صورتش قرمز شده و هر دو پاش رو به سمت شکم جمع میکنه، انگار در حال درد کشیدن است. این گریه بی وقفه معمولا اول شب شروع شده و ممکنه به فریاد کشیدن هم برسه و از

استخوان بر در دسترس نبود. او را به همراه مردی که سه روز زیر آوار گیر کرده بود و از خونریزی داخلی درحال مرگ بود به بیمارستان فرستادند. در این شرایط بحرانی، این نوع بیماری ها کاملا عادی به شمار می رود، اما داستان پسربچه ای چهار ساله کاملا متفاوت بود. مارک هی وارد در دفترچه خاطراتش می نویسد: آن پسربچه در ذهنم مانده چون تنها کسی بود که از درد فریاد می کشید. زخم های روی پایش عمیق بود و ما نه آرام

میتوانید او را در گهواره قرار دهید، تکانهای ملایم نیز در جهت رفع دل درد موثر است. استفاده از شیر مادر نسبت به شیر خشک دل درد نوزاد را کمتر میکند. کودکانی که فقط از شیر مادر استفاده میکنند کمتر دچار دل درد میشوند.دفعات شیردهی باید افزایش یابد و مقدار آن در هر بار کاهش یابد، مقدار زیاد شیر با فواصل طولانی میتواند باعث درد معده نوزاد شود.میتوانید گاهی نوزاد را به صورت دمر روی دستتان قرار دهید و به

بغلی شدن اصطلاح درستی نیست. ضمنا برای رفع نفخ او که احتمالا یکی از دلایل گریه و ناآرامی اوست لازم است حتما شیردهی به صورت صحیح انجام شود به نحوی که قسمت بیشتری از هاله ی قهوه ای رنگ دور سینه در دهان کودک باشد تا در حین شیر خوردن کودک هوا را نبلعد ، بعد از شیردهی آروغ کودک گرفته شود، داروی ضد نفخ با مشورت با پزشک استفاده شود وهمچنین شما نیز باید در مصرف غذاهای خود دقت لازم را داشته باشید.

که باعث می شوند رنگدانه های شان روی پوست باقی بماند و پوست را به رنگ زرد دربیاورد. این بچه ها یک تفاوت اساسی با نوزادان مبتلا به زردی دارند. سفیدی چشم بچه هایی که با خوردن خوراکی های رنگی مبتلا به زردی شده اند، به رنگ سفید است اما سفیدی چشم نوزادان مبتلا به زردی، زرد رنگ است. مادران شیرده چه بخورند؟ ابتلا به زردی به نوع تغذیه مادر بستگی دارد. تغذیه ای که نوزاد پس از تولد قرار

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

درمان نفخ شکم نوزاد

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

“),t.close},t.write(‘

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *