دسته‌ها
دارو

راههای پیشگیری از کیست تخمدان

راههای پیشگیری از کیست تخمدان
راههای پیشگیری از کیست تخمدان

کیست تخمدان ممکن است دردناک باشد و حتی ممکن است باعث یک وضعیت ضروری  پزشکی شود، بنابراین اگر شما کیست تخمدان دارید، به متخصص زنان اطلاع دهید. کیست تخمدان گاهی اوقات می تواند بخشی از تخمک گذاری طبیعی باشد که کیست های عملکردی تخمدان نامیده می شود. این نوع کیست ها قابل پیشگیری نیست، اما ممکن است خطر ابتلا به کیست های مشکل ساز را کاهش دهد و البته درمان های دارویی نیز برای درمان و حذف کیست های دردناک تخمدان نیز وجود دارد.

در زیر با بعضی از عوامل خطرزا آشنا می شوید.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به کیست تخمدان را افزایش می دهد و همچنین خطر ابتلا به بیماری های خطر ناک دیگر  همچون سرطان و آمفیزم را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، از پزشک خود برای ترک آن کمک بگیرید. داروها و برنامه های ترک سیگار زیادی در دسترس هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

راههای پیشگیری از کیست تخمدان

اضافه وزن و چاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک را افزایش دهداگر وزن اضافه دارید، تلاش کنید تا به وزن ایده آل برسید.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اگر فقط 10% از وزن خود را کم کنند می توانند این مشکل را حل کرده و به هدف خود برسند.

یک برنامع غذایی مشخص داشته باشید و هر روز بر طبق آن پیش بروید

مصرف کالری خود را محدود کنید.

خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر در طول روز

ورزش حداقل 30 دقیقه و به مدت پنج روز در هفته

قرص های جلوگیری از بارداری  اغلب به عنوان راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان توصیه می شود. قرص های کنترل قند نیز ممکن است خطر سرطان تخمدان را کاهش دهند. اگر شما علاقه مند به کنترل زودرس کیست تخمدان خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. فقط به خاطر داشته باشید که قرصهای جلوگیری از بارداری دارای عوارض جانبی دیگری نیز هستند.

روش های جلوگیری از بارداری  با سرکوب عملکرد تخمدان و جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند. به همین علت، قرص ها، بر چسب ها، حلقه ها، تزریق ها و ایمپلنت ها همه برای پیشگیری از آن موثر است.

برخی از شرایط احتمال کیست تخمدان را افزایش می دهد، بنابراین درمان این حالت ضروری است.اگر علائم زیر را داشته باشید در معرض افزایش کیست تخمدان هستید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک ((PCOS، حالتی است که باعث تخریب تخمدان ها می شود تا کیست تولید کنند و موجب می شود که تخمک آزاد نشود. این بیماری بسیار شایع است و سطح هورمون های مردانه را نیز بالا می برد.

آندومتریوز: این بیماری باعث می شود که بافت های رحم خارج از رحم شما رشد کنند. این بیماری می تواند باعث درد، پریود های شدید و ناباروری شود.

برخی از داروهایی که تخمک گذاری را بهبود می بخشد نیز ممکن است خطر ابتلا به کیست تخمدان را افزایش دهند، اما قبل از متوقف کردن هر گونه دارو، با پزشک خود صحبت کنید.

در زیر با برخی از درمان های کیست تخمدان آشنا می شوید.

اگر درد و یا سایر عوارض جانبی کیست تخمدان را تجربه کرده اید، باید  به متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زنان شما ممکن است یک رویکرد “صبر کردن و دیدن” را توصیه کند که به عنوان انتظار منتظم نیز شناخته شده است. متخصص زنان شما همچنین چند هفته پس از اینکه شما از کیست تخمدان مطلع شدید مجددا شما را ملاقات می کند تا ببیند آیا کیست تخمدان برطرف شده است یا نه.

داروهای ضد درد می توانند به کیست های دردناک تخمدان کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده، دستورالعمل های دارو را بخوانید و آنها را دنبال کنید. اگر مطمئن نیستید چه مقدار باید مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

خوردن یک فنجان چای گیاهی می تواند به کاهش درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند. گرمای ناشی از چای می تواند به شما کمک کند که عضلات را آرام کنید و به عنوان یک آرام بخش خوب عمل می کند برخی از چای های گیاهی مفید عبارتند از:

کمپرس آب گرم برای شکم و کمر شما نیز ممکن است به کاهش درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند. شما می توانید از یک بطری آب گرم یا پد الکتریکی گرم استفاده کنید. پد گرم رابه مدت 10 تا 15 دقیقه روی شکم خود قرار دهید.

برای جلوگیری از سوختن پوست خود فواصل زمانی مناسب را رعایت کنید.

استرس ممکن است درد را بدتر کند، بنابراین سعی کنید تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید. برخی از فعالیت های تسکین دهنده استرس عبارتند از:

اگر کیست ها بزرگ باشند و یا باعث ایجاد مشکلات دیگر شوند، ممکن است لازم باشد که با جراحی آنها را از بین برد. اگر کیست تخمدان مشکوک به سرطان باشد جراحی برای آن ضروری است. جراحی برای کیست تخمدان ممکن است با استفاده از:

لاپاراسکوپی : برای کیست های کوچکتر، جراح می تواند یک برش کوچک ایجاد کند و کیست را با کمک یک دوربین لاپاروسکوپی حذف کند.

 لاپاراتومی : برای کیستهای بزرگتر ممکن است برش های طولانی تر برای حذف کیست لازم باشد.

بعدی

قبلی

راههای پیشگیری از کیست تخمدان
راههای پیشگیری از کیست تخمدان
9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *