دسته‌ها
دارو

راه درمان خانگی قارچ پوستی

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

قارچ یک بیماری پوستی مسری است که می تواند در همه افراد و در هر سنی توسط قارچ عامل این بیماری ایجاد شود. ما در این مقاله علت ها، نوع و روش های درمان خانگی قارچ پوستی را مورد بررسی قرار داده ایم.

عامل بیماری قارچ پوستی یک کرم یا انگل است که باعث عفونت قارچی و ابتلا به این بیماری می شود. اولین نشانه این بیماری یک لکه قرمز است که می خارد و پوسته پوسته است. این بیماری در صورت تماس مستقیم با همان نقطه آلوده، حیوانات خانگی که این مشکل را دارند و سطوحی که مانند لباس در تماس مستقیم بوده اند به راحتی انتقال پیدا می کند. ما در ادامه این مقاله از انواع و درمان خانگی قارچ پوستی برایتان نوشته ایم. همراهمان باشید.

دراماتوفیتوزیس یا عفونت قارچی را انگلی به دراماتوفیت ایجاد می کند و بسته به منطقه بدن انواع مختلفی دارد و وقتی همه بدن را فرا بگیرد به آن کچلی گویند و اما نوع های دیگر آن به شرح زیر است:

در درمان این بیماری پزشکان پماد های موضعی را که سبب کاهش التهاب، قرمزی و خارش پوست می شود را تجویز می کنند. اما مواد طبیعی بسیاری وجود دارد که می شود به راحتی با آنها به درمان خانگی قارچ پوستی پرداخت، ما در ادامه این مواد را ذکر کرده ایم:

راه درمان خانگی قارچ پوستی

بهترین راه پیشگیری از این معضل، جلوگیری از گسترش آن است که به شیوه های زیر باید اقدام کرد:

معمولا درمان خانگی قارچ پوستی دو هفته به طول می انجاند و اما اگر از این زمان گذشت و خارش و التهاب و قرمزی پوست شما رو به بهبودی نرفت به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال پخش شدن این عارضه در تمام بدن بالا است و با تورم بدن این لکه ها شروع به چرکی شدن می کنند.

توصیه های ذکر شده برای پیشگیری در این متن را جدی بگیرید و برای درمان خانگی قارچ پوستی به شیوه ای که گفته شد، عمل کنید و اگر مشکل شما رو به بهبودی نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع : آرگا


یک ایده شیک، انتخاب شاه گیوه پاشنه بلند با زیره و‌ پاشنه چرمیک راهنمای محلی برای گشت و گذار در هانگژو


تور اتوبوس شگفت انگیز دبی، تفریحی متفاوت و جذاب


خدمات خانه تکانی و نظافت عید نوروز با کمترین هزینه!

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

مجله دلگرم | قارچ پوستی انواع بسیاری دارد که همه آن ها واگیردار هستند براحتی سرایت میکنند. عفونت های ناشی از قارچ پوستی میتواند روی دست ها، پا ها، ران پا و حتی روی گردن و صورت نیز بوجود آید.

قارچ پوستی بدلیل وجود رطوبت در منافذ پوستی بوجود میاید.

برخی علائم قارچ پوستی عبارتند از جوش های قرمز، پوسته پوسته شدن سطح پوست و در شرایط وخیم حتی ممکن است تاول های آبکی نیز تشکیل شود.

البته خبر خوب این است که روش های زیادی برای درمان خانگی وجود دارد که کاملا هم موثر هستند. روغن های طبیعی زیادی وجود دارد که نه تنها میتواند از پیشروی قارچ پوستی جلوگیری کند بلکه آن را درمان هم میکند.

راه درمان خانگی قارچ پوستی

بطور کلی 5 نوع عفونت قارچی پوستی وجود دارد. همه انواع قارچ ها در محیط مرطوب و گرم رشد میکنند و وجود چنین محیط هایی عامل اصلی رشد قارچ میباشد. در ادامه این 5 نوع کلی قارچ های پوستی آمده است.

کچلی تغییر دهنده رنگ نوعی عفونت قارچی میباشد که توسط قارچ مالاسزیا بوجود میاید.

این نوع قارچ باعث ایجاد لکه های سفید پوستی در سراسر بدن میشود. این لکه های سفید هنگام تماس با نور خورشید صورتی یا قرمز میشوند. برخی دیگر از علائم این قارچ عبارتند از خارش و پوسته پوسته شدن پوست.

این نوع قارچ در میان افرادی که در محیط های مرطوب زندگی میکنند رایج تر است.

پای ورزشکاران توسط قارچی به تینه آ پدیس بوجود میاید.

برخی از علائم این نوع قارچ عبارتند از خارش و سوزش انگشتان و کف پا، تاول زدن بین انگشتان پا و ترک خوردن پوست.

مانند همه انواع بیماری های قارچی، محیط مرطوب تاریک باعث ابتلا به این بیماری میشود.

بیماری پای ورزشکاران میتواند بواسطه راه رفتن در استخر، استفاده از حوله مشترک و یا پوشیدن کفش و جوراب های آلوده بوجود آید.

کچلی کشاله ران بواسطه قارچی به تینه آ کروریس بوجود میاید.

کچلی کشاله ران معمولا مناطق تناسلی همچون مقعد، باسن، واژن و قسمت های داخلی ران پا را تحت تاثیر قرار میدهد. برخی از علائم کچلی کشاله ران عبارت است از قرمز شدن، التهاب و خارش اطراف ران ها و آلت تناسلی، پوسته پوسته شدن پوست و همچنین احساس سوزش.

افراد مبتلا به دیابت، دارای سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که چاق هستند در خطر ابتلا به کچلی کشاله ران میشوند. کچلی ران ممکن است بر اثر بهم مالیده شدن پوست، تعریق بیش از حد و بیماری کاندیدا بوجود آید.

البته عوامل دیگری همچون رطوبت و گرما و استفاده از اماکن عمومی مثل استخر ها همچنان از جمله عوامل دیگر ابتلا به کچلی کشاله ران هستند.

درماتوفیتوز توسط قارچی به تینه آ کورپوریس بوجود میاید.

برخی علائم درماتوفیتوز عبارتند از پوست خشک، خشن و پوسته پوسته شده و همچنین لکه های دایره ای قرمز رنگ. درماتوفیتوز اگر در اسکلت سر بوجود آید میتواند موجب ریزش مو شود.

در شرایطی که درماتوفیتوز شدید باشد میتواند موجب تب، تورم غدد لنفاوی و عفونی شدن لکه های قرمز بوجود آمده در پوست شود.

درماتوفیتوز بواسطه تماس مستقیم پوستی با انسان ها و یا حیوانات آلوده منتقل میشود. همچنین استفاده از لوازم شخصی دیگران مثل حوله، لباس ها و حتی نشستن روی مبلی و یا دیگر لوازم منزل که آلوده باشند نیز میتواند منجر به انتقال این بیماری شود. رطوبت، تعریق و گرما نیز میتواند خطر ابتلا به درماتوفیتوز را افزایش دهد.

عرق گز سرخی و التهابی است که در چینهای پوستی مثل کشاله ران و زیر بغل بعلت مالش سطوح پوست ایجاد می شود.

برخی از علائم عرق گز قرمز ( و یا قرمز و قهوه ای ) شدن، خارش و یا ایجاد ترشحات پوستی میباشد. در برخی موارد حتی ممکن است پوست ترک خورده و بوی نا مطبوعی نیز داشته باشد.

همانطورکه اشاره کردیم، عرق گز معمولا در قسمت هایی از بدن که پوست چروک خورده مثل باسن، زیر بغل و زیر سینه ها بوجود میاید.

عرق گز بدلیل رطوبت و اصطکاک زیاد و همچنین عدم گردش هوا در نواحی چروک خورده پوست بوجود میاید.

در ادامه 22 روش خانگی برای درمان قارچ پوستی را به شما معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

ماست تازه دارای ماده ای به لاکتوباسیل میباشد. لاکتوباسیل یک عامل ضد قارچی بسیار قوی است و به همین دلیل میتواند به درمان انوع قارچی پوستی کمک کند.

مصرف روزانه یک کاسه ماست نه تنها میتواند در درمان قارچ پوستی موثر باشد بلکه میتواند باکتری های مفید روده را نیز تقویت کند. تقویت باکتری های روده یکی از بهترین راه های مقابله با انواع عفونت ها از جمله عفونت های قارچی میباشد.

البته طبیعی است که ماست های فرآوری شده مانند ماست های محلی مفید نیستند چراکه علاوه بر اینکه باکتری های مفید آن ها کاهش یافته، دارای مواد نگه دارنده شیمیایی بسیاری هستند.

– اگر ماست دوست ندارید میتوانید بجای خوردن آن، به شکل موضعی استفاده کنید. برای اینکار یک تکه پنبه برداشته، به ماست آغشته کنید و روی ناحیه عفونی شده قرار دهید. اجازه دهید ماست به مدت نیم ساعت باقی مانده و در نهایت نیز با آب بشویید.
اگر میخواهید این روش موثر باشد باید روزانه 2 مرتبه آن را تکرار کنید.

سرکه سیب دارای استیک اسید است. اسید استیک نیز دارای خواص ضد میکروبی بسیار قوی بوده و به همین دلیل میتواند به درمان هرچه سریعتر قارچ پوستی کمک کند.

سرکه سیب همچنین دارای ماده ای به پستین میباشد. پستین در تقویت باکتری های مفید روده و همچنین قوی کردن سیستم ایمنی بدن موثر است.

زمانی که سیستم ایمنی قوی تر شود نه تنها سرعت بهبود بیماری افزایش پیدا میکند بلکه از ابتلا دوباره به این بیماری نیز جلوگیری میشود.

سیر بطور طبیعی دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی میباشد. برای قرن هاست که در طب سنتی چین از سیر برای درمان انواع عفونت ها و همچنین بیماری های میکروبی استفاده میشود.

سیر میتواند در برابر بیماری هایی همچون کاندیدا و همچنین دیگر انواع بیماری های قارچی بخوبی مقاومت کند چراکه دارای ماده ای به آلیسین است.

جهت استفاده از سیر برای درمان قارچ پوستی از این روش استفاده کنید:

یکی از بهترین روش های درمان قارچ پوستی استفاده از زردچوبه میباشد. زردچوبه به معنای واقعی دوای هر دردی است و میتواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند.

زردچوبه دارای ماده ای به کورکومین است و خواص ضد قارچی که دارد هم به علت وجود همین ماده است.

برای تاثیر گذاری و حصول بهترین نتیجه باید روزانه یک مرتبه از این روش استفاده کنید.

همه میدانند آلوئه ورا چیست و بسیاری با خواص شگفت انگیز آن آشنایی دارند. آلوئه ورا در درمان مشکلات پوستی معجزه میکند و به همین علت است که در بسیاری از محصولات زیبایی از ان استفاده میشود.

راه درمان خانگی قارچ پوستی

آلوئه ورا یک روش فوق العاده برای درمان قارچ پوستی میباشد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم ها و برخی آقایان دارند این است که به دلیل داشتن پوست حساس نمیتوانند از همه محصولات بهداشتی و دارو ها استفاده کنند چراکه این محصولات ممکن است به پوست آن ها آسیب بیشتری برساند اما خبر خوب این است که آلوئه ورا برای این دسته افراد نیز بسیار مناسب است چراکه حتی برای پوست های بسیار حساس هم هیچگونه مشکلی بوجود نمیاورد.

جهت استفاده از آلوئه ورا از روشی که در ادامه به شما معرفی میکنیم استفاده کنید.

زنجبیل دارای خواص ضد قارچی بسیار قوی است که به محض استفاده از آن میتواند رشد قارچ ها را متوقف کند.

از آنجایی که استفاده از زنجبیل بسیار آسان بوده و گیاهی است که براحتی میتوانید آن را تهیه کنید و همچنین تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد، یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی بشمار میرود.


استفاده از چای سبز یکی از طبیعی ترین راه های درمان قارچ پوستی میباشد چراکه چای سبز سرشار از انواع آنتی اکسیدان های قوی بوده و میتواند سرعت بهبود بیماری را افزایش داده و همچنین باعث کاهش تورم شود.

هر فنجان چای سبز حدود 5 تا 15 میلی گرم آنتی اکسیدان دارد.

نکته! چای سبز انواع گوناگونی دارد و بصورت کیسه ای نیز در بازار موجود است اما بهترین نوع آن فرآوری نشده میباشد. برای تهیه بهترین نوع چای سبز به عطاری های معتبر مراجعه کنید.

بابونه خواص دارویی بسیار قوی داشته و میتواند بسیاری از عفونت ها و بیماری های قارچی را درمان کند. از زمان های دور، بابونه یکی از قوی ترین دارو هایی گیاهی بوده که در طب سنتی بسیاری از کشور ها کاربردهای زیادی نیز داشته است.

نکته جالب در مورد بابونه این است که میتوانید از این گیاه در شکل های مختلفی استفاده کنید. بابونه به شکل کرم، چای و پماد نیز وجود دارد.

ما توصیه میکنیم از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

برگ زیتون دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان میباشد. برگ زیتون از لحاظ میزان آنتی اکسیدان ها حتی از هسته انگور و چای سبز نیز غنی تر است.

برگ زیتون میتواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و با بیماری هایی همچون کاندیدا مبارزه کند.

زغال اخته و یا آب این میوه به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت مجاری ادراری کمک میکند. از دیگر فواید آب زغال اخته میتوان به قدرت آن در درمان قارچ پوستی اشاره کرد.

آب زغال اخته به تنظیم سطح اسیدی بدن کمک کرده و به این ترتیب میتواند از رشد و پیشرفت بیماری های قارچی جلوگیری کند.

مصرف آب زغال اخته تازه میتواند خیلی سریع عفونت های موجود در بدن را تخلیه کند.

البته توجه داشته باشید که باید آب زغال اخته خالص بنوشید چراکه مصرف انواع فرآوری شده و شکر دارد ان نه تنها بیماری را درمان نمیکند بلکه باعث وخامت اوضاع نیز میشود.

هیدروژن پراکسید یک ترکیب شیمیایی است که میتواند بسیاری از بیماری های پوستی را درمان کند. یکی از کاربردی ترین فواید هیدروژن پراکسید، از بین بردن قارچ های پوستی است.

جهت استفاده از هیدروژن پراکسید برای درمان قارچ پوستی باید نواحی عفونی شده را بطور کامل درون محلول قرار دهید. البته توجه داشته باشید که هیدروژن پراکسید ابتدا باید رقیق بشود چراکه اگر غلظت بالایی داشته باشد میتواند باعث التهاب پوست شود.

مرکبات سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها هستند و به همین دلیل نه تنها میتوانند به درمان قارچ پوستی کمک کنند بلکه در تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با انواع بیماری ها نیز موثر است.

لیمو که یکی از مفید ترین مرکبات میباشد دارای خواص ضد میکروبی، خشک کننده و ضد قارچ بسیار قوی است.

پرتقال نیز یکی دیگر از انواع مرکبات میباشد و قدرت ضد قارچی آن حتی از لیمو هم است.

جهت استفاده از مرکبات برای درمان قارچ پوستی از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

روزی یک مرتبه باید از این روش استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد.

آب پیاز دارای ترکیبات شیمیایی بسیار قوی است که به شکل معجزه آسایی میتواند بیماری هایی همچون قارچ پوستی را درمان کند.

یک قاشق غذاخوری آب پیاز را با یک قاشق غذاخوری فلفل مخلوط کرده و آن را روی محل عفونی شده بگذارید. اجازه دهید 2 دقیقه روی پوست باقی بماند و در نهایت نیز با آب بشویید.

یک مطالعه علمی نشان داده است که حمام نمک میتواند بخوبی آلودگی ها و عفونت های بدن را از بین ببرد. گفته میشود دلیل این امر خواص ضد میکروبی بدن است.

حمام نمک پوست را بخوبی تقویت میکند. هر چقدر پوست از بافت بهتری برخوردار باشد، با قدرت بیشتری میتواند در برابر عوامل بیماری زا مقاومت کند.

شنا کردن در دریا نیز میتواند اثرات مشابهی با حمام نمک داشته باشد.

یک سطل را پز از آب کرده و یک فنجان نمک به ان اضافه کنید. میتوانید با استفاده از این آب بدن خود را بشویید و یا اینکه آن را درون وان ریخته و مدتی درون آن دراز بکشید.

در ادامه چند نوعی روغن طبیعی به شما معرفی میکنیم که در درمان انواع عفونت های قارچی بسیار موثر هستند. بسیاری از این روغن ها را میتوانید با ترکیب با موادی که قبلا به آن اشاره کردیم استفاده کنیم چراکه در این حالت تاثیرگذاری آن ها دوچندان میشود.

یکی از مهم ترین ویژگی و برتری روغن های طبیعی نسبت به دیگر روش های معرفی شده این است که روغن میتواند براحتی به اعماق پوست نفوذ کند. روغن های طبیعی براحتی میتوانند به بافت قارچ ها نفوذ کرده و آن ها را از ریشه نابود کنند.

برخی از روغن هایی که در ادامه معرفی میکنیم بسیار قوی هستند و نباید بدون اینکه رقیق شود روی پوست قرار بگیرد. بنابراین حتما توصیه هایی که در ادامه آمده است را رعایت فرمایید.

روغن گریپ فروت دارای خواص ضد قارچی بسیار قوی میباشد. 4، 5 قطره از این روغن را با 3 قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و با استفاده از یک تکه پنبه آن را روی نواحی عفونی شده پوست قرار دهید.


روغن نارگیل یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی میباشد. این روغن طبیعی نه تنها قارچ پوستی، بلکه بسیاری از دیگر مشکلات پوستی را هم میتواند بخوبی درمان کند.

روغن نارگیل دارای 3 نوع اسید چرب مفید است و به همین دلیل میتواند با عوامل بیماری زا بخوبی مبارزه کند.

همانطور که اشاره کردیم، روغن نارگیل خواص زیادی دارد اما یکی از مهم ترین ویژگی های آن، قدرت زیادی است که در مبارزه با قارچ کاندیدا از خود نشان میدهد.

روغن نارگیل نسبت به دیگر انواع روغن های طبیعی ملایم تر است و پوست را اذیت نمیکند و به همین دلیل حتی افرادی که پوست بسیار حساسی هم دارند میتوانند از آن استفاده کنند.

روغن نارگیل را برای درمان مشکلاتی دیگری همچون ریزش مو نیز میتوانید استفاده کنید.

برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر، روزانه 2 مرتبه به میزان کافی روغن نارگیل تهیه کرده و روی قسمت های عفونت کرده پوست بریزید و ماساژ دهید تا خورد پوست برود.

در آزمایشات علمی مشخص شده است که روغن کافور میتواند به درمان 11 نوع بیماری قارچی مختلف کمک کند. این ویژگی روغن کافور بدلیل خواص ضد التهابی بسیار قوی آن میباشد.

کمی پودر کافور را با روغن کنجد مخلوط کنید. خمیری که بدست میاید را باید روزانه 2 تا 3 مرتبه روی قسمت های عفونت کرده پوست قرار دهید. علاوه بر این روش میتوانید از روغن کافور نیز استفاده کنید. (به همان روش قبلی، یعنی روغن را روی قسمت های عفونی شده ریخته و ماساژ دهید)


توجه! کافور سمی است و نباید خورده شود.

روغن جوجوبا دارای 97 درصد “واکس استر” میباشد. واکس استر ماده ای حاوی یک نوع اسید چرب و الکل میباشد و گیاه جوجوبا تنها گیاه روی زمین است که میتواند آن را تولید کند.

واکس استر موجود در روغن جوجوبا با هر چیزی که تماس پیدا کند از ان در برابر اکسیده شدن جلوگیری میکند و همین ویژگی ان باعث شده است که یک روش درمانی فوق العاده مفید و موثر برای رفع بیماری های پوستی باشد.

– برای درمان قارچ پوستی چند قطره روغن جوجوبا را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کرده و آن را روی قسمت های عفونی شده پوست قرار داده و ماساژ دهید.

روغن پونه بواسطه فرایند تقطیر بخار از گیاه پونه بدست میاید. روغن پونه همه ی خواص این گیاه را دارا میباشد اما برتری که نسبت به خود گیاه پونه دارد این است که بسیار غلیظ تر میباشد.

روغن پونه دارای خواص ضد عفونی کننده بسیار قوی میباشد و حدود 71 درصد آن از اینگونه عوامل ضد عفونی کننده تشکیل شده است.

جهت درمان قارچ پوستی با استفاده از روغن پونه، یک قاشق مربا خوری از این روغن را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و روی قسمت های عفونت کرده پوست بگذارید. باید اجازه دهید که روغن به مدت چند ساعت روی پوست باقی بماند.
اینکار را باید تا زمان بهبودی کامل روزانه 2 مرتبه انجام دهید.

روغن چای یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی میباشد چراکه خواص ضد قارچی بسیار قدرتمندی دارد. روغن چای ویژگی های ضد عفونی کننده نیز دارد و به همین دلیل میتواند از پخش شدن عفونت در سطح پوست جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که روغن چای بسیار قوی بوده و افرادی که پوست حساسی دارند در استفاده از ان باید خیلی مراقب باشند. بنابراین استفاده از روغن چای برای درمان قارچ پوستی مناسب قسمت هایی از پوست میباشد که حساسیت کمتری دارد.
بیاد داشته باشید که روغن چای را فقط باید بصورت موضعی استفاده کنید و از خوردن آن به هر شکلی بپرهیزید.

جهت استفاده از روغن چای برای درمان قارچ پوستی از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

سال های طولانی است که از روغن لاوندر برای درمان ترشحات واژنی استفاده میشود. در اغلب موارد علت ایجاد اینگونه ترشحات قارچ کاندیدا میباشد.

روغن لاوندر دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است و به همین دلیل میتواند سریعا قارچ پوستی را درمان کند.

خواص ضد قارچی روغن میخک طی مطالعات علمی بسیاری تایید شده است.

روغن میخک نه تنها قارچ پوستی بلکه انواع بسیاری از بیماری های قارچی را میتواند درمان کند. این روغن گیاهی با حمله به هاگ قارچ ها آن ها را از بین میبرد.

اگر روغن میخک را بصورت موضعی استفاده و روی قسمت های عفونی قرار دهید، این روغن میتواند خیلی سریع همه قارچ ها را بکشد.

بیاد داشته باشید که روغن میخک زمانی که روی پوست قرار بگیرد، باعث ایجاد بی حسی شده و در مواقعی حتی میتواند باعث احساس سوزش و حتی جوش زدن پوست نیز بشود.

اگر میخواهید از روغن میخک بصورت موضعی استفاده کنید، ابتدا میبایست آن را با روغن زیتون رقیق کنید.

در ادامه باید و نباید هایی که برای درمان قارچ پوستی باید بدانید آمده است.

چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت ها برای ما ارسال کنید.

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

قارچ‌ها میکرو‌ارگانیسم‌هایی هستند که تقریبا همه جا حضور دارند. این دوستان میکروسکوپی در خانه یا محیط بیرون به وفور یافت می‌شوند. در واقع حدود ۵۰۰۰۰ گونه‌ی مختلف قارچی در طبیعت وجود دارد. بعضی از این قارچ‌ها سالیان طولانی روی پوست شما جا خوش می‌کنند و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود اما وای به روزی که تحت تأثیر محرک‌ها، رشد کنند و تکثیر بشوند. اینجاست که مشکل عفونت قارچی پیش می‌آید. این مقاله به معرفی دلایل و عوامل قارچ پوستی و درمان‌های خانگی تحت نظارت پزشک می‌پردازد و معروف‌ترین قارچ پوستی یعنی کاندیدا را نیز معرفی می‌کند. با ما همراه باشید.

راه درمان خانگی قارچ پوستی

طبقه‌بندی عفونت‌های قارچ پوستی معمولا بر اساس نوع قارچی است که منجر به عفونت شده‌ است. شدت و ناحیه‌ی عفونتی که قارچ پوستی ایجاد می‌کند نیز روش دیگری برای طبقه‌بندی انواع عفونت است.

قارچ پوستی می‌تواند روی سطح پوست، یا به شکل درون جلدی ظاهر بشود. هر قسمتی از بدن که در معرض رطوبت و گرما باشد، ظرفیت ابتلا به قارچ پوستی و خارش و عوارض ناشی از آن را دارد. عفونت‌های درماتونیت که شامل مواردی همچون قارچ پوستی معروف به «پای ورزشکار» و «کچلی قارچی» هستند، می‌توانند هر ناحیه از پوست بدن و سر را مورد حمله قرار دهند، «قارچ ناخن» بر ناخن‌ها و اطراف آن اثر می‌گذارد و قارچ پوستی «کاندیدا» که یکی از متداول‌ترین‌ها در میان انواع قارچ‌های پوستی است، می‌تواند باعث ایجاد عفونت در دهان، واژن و مجاری ادراری شود. شدت و بروز قارچ پوستی در افراد مختلف، با هم فرق می‌کند. عوامل مختلفی مانند عوارض استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، فشار خون پایین، محیط‌های گرم و مرطوب، عدم رعایت بهداشت، دیابت و ضعف سیستم ایمنی می‌توانند موجب ابتلا به قارچ پوستی شوند. ۷۵ درصد زنان بالغ، قارچ پوستی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. از دیگر گروه‌هایی که قارچ کاندیدا را به ویژه در ناحیه‌ی دهان تجربه می‌کنند، افراد مبتلا به HIV و بیمارانی با ضعف شدید در سیستم ایمنی بدن هستند. همان‌طور که ذکر شد، شیوع قارچ پوستی بسیار گسترده است و درمان به موقع آن از بروز مشکلات جدی جلوگیری می‌کند. اما بی‌توجهی به درمان و نادیده گرفتن آن می‌تواند در بلند مدت مشکلات عمیق و ریشه‌داری را برای سیستم دفاعی بدن ایجاد کند.

قارچ پوستی کاندیدا در تمامی نقاط بدن ایجاد می‌شود اما در قسمت‌هایی که در معرض ساییده شدن دو عضو هستند، شایع‌تر است. نواحی زیر بغل و بین انگشتان دست و پا، به ویژه در حضور رطوبت، گرما و عرق، مستعد ابتلا به قارچ پوستی هستند. پوست شما مانند سدی در برابر عفونت‌ها و باکتری‌ها عمل می‌کند. اما با این وجود، بریدگی‌ها یا زخم‌های سطحی پوست، می‌توانند موجب عفونت و قارچ پوستی شوند. با رعایت نکردن بهداشت و قرار گرفتن در محیط‌های گرم و مرطوب امکان رشد و تکثیر قارچ‌ها و می‌شود. قارچ پوستی کاندیدا در گروه‌های زیر دیده می‌شود:

مصرف قرص‌های ضدبارداری و آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند موجب تشکیل قارچ پوستی در افراد شود. اگر از این قرص‌ها استفاده می‌کنید، پوست خود را به‌طور مداوم زیر نظر داشته‌ باشید و به‌محض مشاهده‌ی علائم قارچ پوستی کاندیدا، اقدام به درمان کنید.

نشانه‌ها و علائم بیرونی قارچ پوستی بنا به موقعیت فیزیکی و بدن افراد متفاوت است. نمونه‌هایی از این علائم در ادامه آمده‌ است:

تشخیص این عفونت بستگی به ظاهر و شکل پوست دارد. پزشک متخصص با نمونه‌برداری از تکه‌ای از پوست، ناخن چیده شده و حتی مویی که از قسمت‌های تحت کنترل قارچ برداشته شده و کاشت این نمونه‌ها در آزمایشگاه، می‌تواند در مورد نوع این قارچ تشخیص قطعی بدهد. پس از اینکه قارچ پوستی کاندیدا شناسایی شد، قدم اول کنار گذاشتن و دوری از دلایل احتمالی است. مثلا شاید به علت اضافه وزن، دیابت یا عدم رعایت بهداشت به این قارچ پوستی مبتلا شده‌اید، پس از تشخیص باید با کمک پزشک اقدام به درمان کنید. قارچ پوستی معمولا عود می‌کند، بنابراین مراجعه به متخصص برای درمان و پیگیری وضعیت ضروری است.

درمان کاندیدا معمولا ساده است و لزومی به بستری شدن نیست. مگر اینکه بدن شما از لحاظ سیستم ایمنی ضعیف باشد یا کاندیدا به خون شما راه پیدا کرده باشد. معمولا تجویز پزشکان برای درمان، پمادها و لوسیون‌های ضد عفونت قارچی است یعنی به کار بردن عاملی در جهت خشک کردن محیط مستعد برای رشد و ازدیاد قارچ‌ها. کلوتریمازول یا کتاکونازول از جمله داروهای رایج برای درمان قارچ پوستی هستند و به سادگی می‌توانید آنها را از داروخانه‌ها تهیه کنید. این داروها به شکل پماد و برای استعمال خارجی هستند و عوارض خاصی ندارند. اما سایر داروهای رفع قارچ پوستی مثل نیستاتین و آمفوتریسین عوارضی به همراه دارند و معمولا در حالتی که کار بیمار به بستری شدن بکشد، استفاده می‌شوند. به طور کلی درمان قارچ پوستی، بسته به ناحیه‌ی تحت تأثیر قارچ و نوع عفونت، درمان‌های متفاوتی دارد. مانند:

درمان‌ها باید ۱ تا ۲ بار در روز استفاده شوند. در بعضی بیماران مانند زنان باردار، پمادهایی مانند کلوتریمازول به‌خوبی و به‌سادگی برای درمان جواب می‌دهند. اما تأکید می‌شود که در هر صورت به پزشک مراجعه کنید. حتی برای به کارگیری درمان‌های خانگی ساده نیز با دکتر خود مشورت کنید. درمان قارچ پوستی عوارضی چون خارش در ناحیه‌ی تحت درمان، قرمزی و احساس سوزش خفیف، سردرد و مشکلاتی در هضم غذا و معده را نیز به همراه دارد. درمان‌های درون وریدی، عوارض بیشتری دارند. در موارد نادر، عوارض مصرف داروهای قارچ پوستی به شکل تحریک پوست بروز می‌کنند. افرادی که مشکلات کبدی دارند به هیچ وجه نباید بدون مشورت پزشک از داروهای ضد عفونت قارچ پوستی استفاده کنند. مصرف داروهای ضد عفونت برای کبد افراد سالم هم چندان جالب نیست چه برسد به افرادی که از قبل این مشکلات را داشته‌اند. به یاد داشته باشید که در روند درمان، تداخل درمان قارچ را با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید در نظر بگیرید. داروهای درمان صرع، یا داروهای حاوی استروژن و پروژسترون که برای هورمون درمانی به کار می‌روند، بعضی داروهای افسردگی و آنتی بیوتیک‌ها هم با درمان‌های قارچ پوستی هماهنگ نیستند.

کودکان نسبت به بزرگسالان در معرض ابتلا به برفک، عفونت‌های سطح پوست و هستند. در کودکان نوپا و کمی بزرگ‌تر، علائمی چون خارش در ناحیه‌ی پوشک و کشاله‌ی ران، اگزما، برفک‌های سفید روی پوست یا در دهان، مشکلات گوارشی و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود قارچ پوستی باشد. در کودکان سنین بالاتر، این علائم خود را به شکل پرخاش و ناراحتی خلقی، مشکلات گوش و شنوایی، عدم توانایی یادگیری و میل به مصرف شیرینی، نشان می‌دهند. درمان این مشکلات معمولا چند هفته به طول می‌انجامد و امکان برگشت بیماری نیز بسیار زیاد است.

با اقداماتی ساده می‌توانید از ابتلا به قارچ پوستی جلوگیری کنید:

روش‌های مختلفی برای درمان قارچ پوستی مطرح می‌شوند که البته هیچ یک قطعی و صد در صد مفید نیستند. اما در ادامه تعدادی از راه‌کارهای خانگی را معرفی می‌کنیم که اگر مفید نباشند، ضرری هم ندارند. با مشورت پزشک خود بنا به ناحیه و نوع عفونت می‌توانید از این راه‌کارها بهره ببرید:

سرکه‌ی سیب یکی از متداول‌ترین و قدیمی‌ترین درمان‌های خانگی برای عفونت قارچ پوستی است. ویژگی‌های آنتی‌بیوتیکی و ضدمیکروبی موجود در سرکه‌ی سیب باعث از بین رفتن عفونت می‌شود و در ضمن خاصیت اسیدی خفیف آن از پخش شدن و تسریع عفونت جلوگیری می‌کند.

پروبیوتیک‌ها از باکتری‌های مفیدی تشکیل شده‌اند که به کمک گوارش می‌آیند و در لبنیات و میوه‌ها وجود دارند. پروبیوتیک موجود در ماست ساده به خاطر وجود اسید لاکتیک، منجر به کنترل رشد قارچ‌ها می‌شود.

سیر یکی از مفیدترین مواد برای مبارزه با انواع عفونت‌های قارچی و قارچ پوستی است. سیر ویژگی‌های آنتی‌باکتریال و آنتی‌بیوتیکی دارد و به همین دلیل نقش مهمی در روند درمان قارچ پوستی ایفا می‌کند.

روغن درخت چای به طور طبیعی حاوی ترکیبات ضدقارچ است و باعث از بین رفتن عفونت‌های قارچی می‌شود. خواص ضدعفونی‌کننده روغن درخت چای از پخش شدن مشکل عفونت و قارچ پوستی به نواحی دیگر جلوگیری می‌کند.

تانن موجود در چای خواص ضدعفونی کننده دارد. علاوه بر این ویژگی‌های آنتی‌بیوتیکی چای به از بین بردن عوارض عفونت مانند سوزش، تورم، خارش و آزار پوست کمک می‌کند.

روغن پونه‌ی کوهی خواص ضدعفونی‌کننده دارد و برای درمان عفونت و قارچ پوستی مفید است.

برگ زیتون خواص ضدعفونی کننده و ضد قارچ دارد. علاوه بر این سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و در بهبود قارچ پوستی بسار مؤثر است.

زردچوبه ضدعفونی‌کننده‌ای بسیار قوی و مؤثری است. برای درمان خانگی قارچ پوستی استفاده می‌شود و خواص درمانی آن موجب عدم بازگشت قارچ می‌شود.

انگور وحشی حاوی مواد ضد عفونی‌کننده و ضد قارچ است.

به خاطر وجود اسیدهای چرب، این میوه خاصیت ضد عفونت بالایی دارد.

همه‌ی این روش‌ها در صورتی مفید و جایز هستند که پزشک متخصص شما اجازه‌ی استفاده از آنها را بدهد. در غیر این صورت هرگز با درمان‌های خودسرانه، سلامت خود را به خطر نیندازید و فراموش نکنید که رعایت بهداشت، گام بزرگی در جلوگیری و ابتلا به بیماری‌های قارچ پوستی و عفونت است. سالم و شاد باشید.

برگرفته از:top1homeremedies.com healthline.com

راه درمان خانگی قارچ پوستی

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

9تومان

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

سلام به دوستان و کسانی که این پیام رو میخوانند.من۲بار پست سلام هرسال تابستون قارچ پوستی میگیرم و همه ی دارو ها و پماد هارو استفاده کردم که اصلا به نظرم هیچ فایده ای نداشت که در آخر مجبور شدم زخم هایم رو(قسمت هایی که قارچ زدا)با #الکل_صنعتی شستشوی دادم و هر دوبار که قارچ رو گرفتم همین کار رو انجام دادم و کاملا قارچ هام از بین رفت و فقط تنها علتی که داشت قارچ گرفتم باشگاه کشتی رفتن بود که دیگه تصمیم گرفتم نرم باشگاه
در ضمن از الکل استفاده کردم جای قارچ ها نموند
من روزی ۳الی۴بار با پنبه ای که الکی می کردم قارچ ها رو شستشوی میدادم
درضمن هر پنبه ای رو که به هر قسمت میزدم رو دور مینداختم.
ایشالله شما هم اینکار رو انجام بدید و جواب بگیرید

یک بار دیگر از شما تشکر می کنم به خاطر درج چنین مقالات مفیده. سؤالی که در این زمینه هنوز بلا جواب مانده اینست که چگونه می توان بین آلرژی و عارضۀ کاندیدا البته خود کاندیدا یک نوع آلرژی به حساب می آید اما باز هم مواردی هست که این دو را از هم متمایز می سازد. آیا میزانی مشخص وجود دارد که بتوان در تشخیص و تفاوت عوارض آلرژی و عوارض کاندیدا به نتیجه ای رسید؟
از لطفتان ممنونم.

ممنون از همراهی شما دوست خوب. به محض مشاهده موارد غیرعادی بهتر هست که با پزشک متخصص مشورت کنید.

سلام دوست عزيز مقاله خوبي بود.

خواص خوراکی ها

قهوه گانودرما؛ با خواص و عوارض جانبی آن آشنا شوید

۵ چربی سوز طبیعی برای افزایش متابولیسم و ‌

خواص حنا؛ ۱۲ خاصیت درمانی گیاه هزار و یک خاصیت

عفونت ادراری در کودکان؛ علائم، دلایل و راه های درمان

کلم بروکسل؛ ۱۵ خاصیت اعجاب‌انگیز کلم بروکسل برای بدن

ویزای یونان؛ راهنمای جامع ویزای گردشگری و تجاری یونان با VFS GLOBAL

گلوتامین؛ منابع و مکمل ها، فواید و مقدار مصرف آن

جاهای دیدنی اهواز؛ سفر به سرزمین پل‌های ایران


بهترین کشورها برای زندگی در سال ۲۰۱۹

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص

بهترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هرکسی است

بهترین فیلم های تاریخ سینما که حداقل یک بار باید ببینید


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *