دسته‌ها
دارو

روشهای تشخیص سرطان معده

روشهای تشخیص سرطان معده
روشهای تشخیص سرطان معده

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

سرطان معده ناشی از تجمع غیرطبیعی گروهی از سلول‌ها در معده است که در نهایت باعث تشکیل توده‌ای در معده می‌شود. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سالانه ۷۲۳۰۰۰ نفر در اثر این سرطان از دنیا می‌روند. سرطان معده پنجمین سرطان شایع در جهان است و از نظر تعداد مرگ‌ومیر در میان سرطان‌ها، سومین سرطان کشنده در سراسر جهان است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، سرطان معده شایع‌ترین سرطان در بین مردان ایرانی است.

روشهای تشخیص سرطان معده

علائم سرطان معده چست؟ علل سرطان معده چیست؟ با ادامه‌ی این مطلب همراه باشید تا سرطان معده را بهتر بشناسید.

در ایالات متحده تقریبا ۲۵۵۰۰ مورد جدید سرطان معده در سال شناسایی می‌شود؛ این تعداد تقریبا معادل ۲ درصد از کل سرطان معده‌ جهان در سال است. اغلب افرادی که به این سرطان مبتلا می‌شوند، زمانی از بیماری خود اطلاع می‌یابند که بیماری آنها پیشرفت یا متاستاز کرده است. متاستاز (فراگستری) گسترش سلول‌های سرطانی به بافت‌ها و نقاط جدید بدن است.

حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از سرطان‌های معده را «آدنوکارسینوم معده» تشکیل می‌دهد. در این حالت سرطان از سلول‌های تولیدکننده‌‌ی مخاط (سلول‌های پوشاننده‌ی لایه‌ی داخلی معده) گسترش می‌یابد.

علائمی وجود دارد که می‌تواند از علائم سرطان معده به شمار آید، ولی چون برخی از این علائم می‌تواند برای بیماری‌های کم‌خطر دیگری نیز باشد، تشخیص زودهنگام سرطان معده کار دشواری است. معمولا سرطان معده زمانی شناسایی می‌شود که کاملا گسترش یافته است.

علائم اولیه‌ی سرطان معده شامل علائم زیر است:

وجود علائم و نشانه‌های زیر می‌تواند نشانه‌ای از گسترش سرطان باشد و فرد باید آنها را جدی بگیرد (در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید).

بر اساس اعلام سرویس سلامت همگانی بریتانیا افراد بالای ۵۵ سال که به‌طور مداوم مشکل سوء‌ِ هاضمه دارند، باید به پزشک مراجعه کنند.

افرادی که مشکل سوء‌ِ هاضمه به همراه یکی از موارد زیر را در سوابق پزشکی خود دارند، باید به پزشک مراجعه کنند:

با پیشرفت سرطان معده کم‌کم علائم و نشانه‌های زیر در فرد نمایان می‌شوند:

عواملی که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

سرطان با تغییر در ساختار DNA شروع می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، دستورالعمل‌های کنترل رشد سلولی مختل می‌شوند. به دنبال این اتفاق شاید سلول‌هایی که باید از بین بروند، نمی‌میرند یا سلول‌ها با سرعتی بیش از حد و غیر قابل کنترل تولید شوند. دانشمندان هنوز در مورد علت جهش بعضی سلول‌های معده و سرطانی شدن آنها مطمئن نیستند. اینکه چرا سرطان معده دامن برخی از افراد می‌گیرد، هنوز هم رازی سر به مهر است.

پیش‌تر گفتیم چه نشانه‌ها و علائمی به شما می‌گوید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک از نشانه‌ها، سابقه‌ی خانوادگی، برخی از عادات مربوط به سبک زندگی (مانند عادت غذایی) و سابقه‌ی پزشکی شما سوالاتی می‌پرسد، سپس یک معاینه‌ی فیزیکی روی شما انجام خواهد داد تا حساسیت معده یا توده را بسنجد.

اگر پزشک به بیماری شما شک کند، شما را به متخصص ارجاع می‌دهد تا آزمون‌های تکمیلی صورت گیرد. روش‌های تشخیص سرطان معده می‌توانند شامل مواردی باشند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

متخصص به کمک دوربین بسیار کوچکی داخل معده‌ی فرد را مشاهده می‌کند. چنان‌چه متخصص مشکوک به ابتلای فرد به سرطان باشد، امکان دارد بخشی از بافت را بردارد که به این کار بافت‌برداری یا نمونه‌برداری می‌گویند.

اگر متخصص به سرطان در بخش بالایی معده مشکوک باشد، ممکن است اسکن فراصوت انجام دهد (اندوسکوپی فراصوت).

در این روش فرد یک نوشیدنی محتوی باریم می‌نوشد. این کار به تشخیص بهتر سرطان به کمک پرتو ایکس کمک می‌کند.

ممکن است متخصص برای تشخیص میزان گستردگی سرطان بخواهد درون شکم را با جزئیات بیشتری مشاهده کند. در این فرآیند بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد، سپس یک لاپاروسکوپ (لوله‌ای که دوربینی در نوک آن قرار دارد) از طریق ایجاد برشی در قسمت پایینی معده، وارد آن می‌شود.

در این روش‌ها یک مجموعه تصاویر رادیوگرفی از داخل بدن تهیه می‌شود. این تصاویر به متخصص در سنجش میزان پیشرفت بیماری کمک می‌کند. همچنین به کمک این تصاویر متخصص از گسترش سرطان در بدن اطلاع می‌یابد. این تصاویر همچنین برای انتخاب روش درمانی مناسب به دکتر کمک شایانی می‌کند.

اگر دکتر به سرایت سرطان به کبد شک کند، بهتراست یک اسکن فراصوت روی کبد نیز صورت پذیرد.

انتخاب روش درمانی سرطان معده به عوامل مختلفی مانند شدت بیماری، ترجیحات و وضعیت کلی سلامت بیمار بستگی دارد. روش درمانی می‌تواند شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، داروها و شرکت بیمار در کارآزمایی بالینی باشد.

هدف جراح در این روش از بین بردن بیماری از طریق برداشتن بافت سرطانی است. او باید اطمینان حاصل کند هیچ سلول سرطانی باقی نمانده است. مثال‌هایی از این روش عبارتند از:

جراحی‌های شکم معمولا بسیار سنگین هستند و دوره‌ی بهبود آنها نسبتا طولانی است. ممکن است بیمار برای بهبود دو هفته در بیمارستان بماند و در ادامه چند هفته‌ای هم در منزل استراحت کند تا بهبودی حاصل شود.

در این روش پرتوهای حامل انرژی، سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهند و از بین می‌برند. به خاطر خطر آسیب زدن پرتو به اندام‌های نزدیک معده معمولا پرتودرمانی برای درمان سرطان معده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، البته اگر سرطان پیشرفت زیادی کرده باشد یا باعث خون‌ریزی و درد شدید در فرد شود، پرتودرمانی از گزینه‌های درمان فرد خواهد بود.

در این روش از پرتودرمانی پیش از عمل جراحی استفاده می‌شود. تومورها به لطف تابش کوچک‌تر و برداشتن آنها به وسیله‌ی عمل جراحی آسان‌تر می‌شود.

این روش پرتودرمانی پس از عمل جراحی صورت می‌گیرد. هدف آن از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده (احتمالی) در اطراف معده است. امکان دارد بیماران در نتیجه‌ی پرتودرمانی سوء‌ِ هاضمه، اسهال و استفراغ را تجربه کنند.

در این روش به کمک دارو روند تقسیم و تکثیر سریع سلول‌های سرطانی متوقف می‌شود؛ این داروها به‌عنوان داروهای سیتوتوکسیک نیز شناخته می‌شوند. دارو در بدن بیمار می‌چرخد و به سلول‌های سرطانی در نقطه‌ای که بیماری از آن شروع شده و سایر نقاطی که بیماری به آن سرایت کرده است، حمله می‌کند.

در این روش از شیمی‌درمانی پیش از عمل جراحی استفاده می‌شود. تومورها به کمک دارو کوچک‌تر می‌شوند و برداشتن آنها به وسیله‌ی عمل جراحی آسان‌تر می‌شود.

این روش شیمی‌درمانی پس از عمل جراحی صورت می‌گیرد. هدف آن از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده (احتمالی) در اطراف معده است. شیمی‌درمانی برای درمان برخی از سرطان‌های معده روشی مناسب است. تومورهای استرومال دستگاه گوارش و لنفوم معده نمونه‌هایی هستند که استفاده از شیمی درمانی در درمان آن ارجحیت دارد.

ساتنت (سانیتینیب) و گلیوک (ایمانیتیب) نمونه‌هایی از داروهای هدف‌داری هستند که به سلول‌های سرطانی در بیماران مبتلا به تومورهای استرومال دستگاه گوارش حمله می‌کنند.

روشهای تشخیص سرطان معده

در این روش درمان‌های تجربی به کمک داروها یا روش‌های جدید درمانی به کار گرفته می‌شوند. شاید بیماران بخواهند در این درمان‌های آزمایشی شرکت کنند، باید توجه کرد این روش‌ها آزمایشی‌اند و تضمینی برای درمان سرطان معده نیستند.

بیماران در مورد این روش‌ها باید با خانواده و دکتر خود مشورت و خود را برای جنبه‌های ناشناخته‌ی این درمان‌ها آماده کنند. مثلا ممکن است این درمان‌ها اثرات جانبی داشته باشد که به علت تحقیقات کم هنوز مشخص نشده است.

متخصصان علت دقیق سرطان معده را نمی‌دانند. برای این بیماری واکسنی نیز وجود ندارد؛ بنابراین هیچ راه عملی برای پیشگیری از سرطان معده وجود ندارد. اگرچه راه‌هایی وجود دارد که احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد. این راه‌ها عبارتند از:

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

9000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
var script = document.createElement(“script”);
script.type = “text/javascript”;
script.async=1;
script.src = “https://s1.mediaad.org/serve/chetor.com/loader.js” ;
head.appendChild(script);

من چند وقتی میشه به خاطر یه سری مسائل استرسی شدم و مثلا موقع خواب یا مواقعی که کاملا سکوته با شنیدن صدای کوبیده شدن چیزی معدم واکنش نشون میده و یه چیزی توش ترشح میشه و حالت عصبی پیدا میکنم. از دیشب هم به خاطر درد معده و سوزش خوابم نبرد تا اینه صبح بالا آوردم و تا الانم که بعد از ظهره سوزش معده دارم و بی حالم. آیا استرس زیاد باعث سرطان معده میشه و آیا این نشانه ها ربطی به سرطان داره؟؟ ممنون میشم از پاسختون

منتظر پاسخ شما هستم دوست عزیز

سلام تینا جان
مواردی که برشمردین، لزوما نشان‌دهنده‌ی سرطان معده نیستن. اما استرس و هیجان میتونن موجب بروز مشکلات معده بشن.
پیشنهاد میکنم مطلب زیر رو مطالعه کنید، اونجا درباره‌ی معده‌درد عصبی بیشتر توضیح دادیم:
علائم معده درد عصبی و را‌ه‌های درمان آن

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و دوستان فعال در این سایت. خانواده ما زخم معده رو همه دارن .حدود ۱ هفته میشه هر روز بالا میارم و چیزیم نمیتونم بخورم یا اگرم بخورم بخشی ازش رو بالا میارم. صبح هم بلند میشم یه مایع شبیه بزاغ بالا میارم. انواع قرص حالت تهوع و.. مصرف کردم. لطفا راهنمایی کنین .

سلام دوست گرامی
بهتره به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی مشکل شما مشخص بشه. هیچ وقت هم سرخود هیچ دارویی مصرف نکنید.
با ارزوی سلامتی برای شما

سلام من حدود ۲ ماهه حالت تهوع دارم ولی استفراغ نداشتم سوزش دل پس از غذا هم دارم احساس ضعف هم دارم اشتهامم هم کم شده و فک کنم چند کیلیوی هم کم کردم سنمم ۱۴سالمه ولی نه مدفوع خونی دارم نه استفراغ خونی دکتر هم رفتم چند تا دارو داد بهتر نشدم میخواستم ببینم آیا مبتلا به این بیماری شدم یا آزمایش خون بدم معلوم میشه مبتلا هستم یا نه؟

سلام سهیل عزیز
تشخیص بیماری‌ها برعهده‌ی پزشک هست و متأسفانه در این مورد ما نمی‌تونیم بهتون کمکی بکنیم.
حتما به پزشک مراجعه کنید، ایشون آزمایش‌هایی رو که لازمه بهتون میگن.
با ارزوی سلامتی برای شما

سلام.من ۴ ساله بواسیر دارم.سنم ۱۵ سال است.کمی درد دارم در ناحیه شکم.مشکل تهوع و کم اشتهایی اصلا ندارم.یعنی من همش گشنمه مامانم میگه کمتر بخور سرطان میگیری.۶ ماه پیش بخواطر بواسیر داخل مدفوع خون بود.اما دیگه نیست.ولی زود خسته میشوم و همش باد شکم و نفخ شکم به من دست میده است .میخواستم بدونم سرطان معده هست یا نه. مرسی از سایت خوبتان.راستی امید به زندگی ام کم شده .خیلی میترسم.بابام ۳ سال دیگه بازنشت میشه کلی پول گیرمون میاد.یعنی قول بی ام وی شاستی بلند داده است.خیلی میترسم اون روز نبینم.لطفا کمکم کنید.امیدم به زندگی کم میشه

سلام اشکان عزیز
باد و نفخ شکم و همین‌طور خستگی، می‌تونن علت‌های بسیاری داشته باشن و کسی که این علائم رو داره، لزوما به سرطان مبتلا نیست. تشخیص سرطان برعهده‌ی پزشک هست و مطالبی که ما خدمت‌تون ارائه میدیم، تنها به‌منظور افزایش اطلاعات خودتون هست. برای اطمینان از وضعیت سلامتی‌تون، بهتره به پزشک مراجعه کنید.

خواص خوراکی ها

خواص بادیان؛ ۶ خاصیت درمانی و نحوه مصرف آن

خواص سیاه دانه و عوارض جانبی آن برای سلامتی


قارچ گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

خواص سمنو؛ طرز تهیه و خواص شگفت‌انگیز آن برای بدن

قهوه گانودرما؛ با خواص و عوارض جانبی آن آشنا شوید

آخرین مطالب

علت بوی بد ادرار چیست و چطور می‌توان آن را برطرف کرد؟

رژیم سبزیجات و تأثیر فوق العاده آن بر کاهش وزن


علت سردرد شدید و حالت تهوع چیست؟

عصبانیت در بارداری و ۹ راهکار موثر برای مدیریت آن

مدیریت اضطراب سخنرانی با ۶ نکته‌ای که آرامش را به شما بازمی‌گرداند

ترین های جهان

۲۴ کشور جهان با بیشترین نرخ امید به زندگی را بشناسید

معروف ترین آشپزهای جهان که در حرفه‌ خود بهترین هستند

بهترین فیلم های اکشن؛ ۳۱ فیلم برتر برای دوستداران هیجان

بهترین هتل های جهان؛‌ ۲۵ هتل حیرت‌انگیز دنیا

بهترین فیلم های ترسناک دنیا که دلهره و ترس را به جان‌تان می‌اندازند

بهترین فیلم های علمی تخیلی از گذشته تا کنون

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

سرطان معده یک بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در داخل معده ایجاد می شوند. سن، رژیم و بیماری معده می تواند خطر ابتلا به سرطان معده را تحت تاثیر قرار دهد. علائم سرطان معده شامل سوء هاضمه و ناراحتی معده و معده درد است. تست هایی که معده و مری را بررسی می کنند، برای تشخیص (پیدا کردن) و شناسایی سرطان معده استفاده می شوند. برخی از عوامل مشخصی؛ روی پیش بینی (احتمال بهبودی) و گزینه های، تاثیر می گذارند.

تعریف تومور در واقع رشد سریع و غیر طبیعی توده سلول هاست. تومورها می‌توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. تومور خوش خیم رشد سلولی غیر قابل کنترلی دارد اما به بافت های سالم هجوم نبرده و منتشر نمی‌شود. زمانی به یک تومور بدخیم گفته می‌شود که توانایی هجوم به بافت های دیگر را پیدا کرده و در آنجا نیز منتشر شود. سرطان معده امروزه به یکی از سرطان های رایج در بین مردم تبدیل شده است.

برای آشنایی کامل با سرطان معده ابتدا باید بدانیم معده چیست؟ معده یکی از ارگان های بدن است که وظیفه نگهداری و ذخیره مواد غذایی را دارد. معده پایین قفسه سینه و در قسمت چپ قرار دارد و از طریق مری با گلو و دهان در ارتباط است. داخل معده اسید وجود داشته و بسیار عضلانی است. به دلیل وجود اسید معده ،بخش زیادی از روند هضم غذا در معده اتفاق می‌افتد. سپس غذای هضم شده به روده کوچک منتقل می‌شود و عمل جذب مواد مغذی صورت می‌گیرد.

انواع سرطان بر اساس نوع سلول هایی که از آن ها به وجود می‌آیند توصیف می‌شوند. بیش از 90% سرطان های معده از پوشش معده ایجاد می‌شوند. از آنجایی که این پوشش دارای غدد است سرطان ناشی از آن آدنوکارسینوما (adenocarcinoma) نامیده می‌شود. بسیاری از سرطان های معده بدخیم هستند اگرچه سرطان های دیگری مانند لنفوم (از بافت لنفاوی)، لیومیوسارکوما (از بافت عضلانی)، کارسینوم سلول سنگفرشی (از پوشش بدون غدد) نیز در معده ایجاد می‌شوند.

روشهای تشخیص سرطان معده

در سال 2016 در آمریکا 26,300 نفر مبتلا به سرطان معده شناخته شدند. قابل توجه است که این میزان از سال 1930 در حال کاهش است. با اینکه گمان می‌شود فاکتورهایی مانند رژیم غذایی یا عوامل محیطی تأثیر گذار باشند هنوز دلیل دقیق این کاهش آمار شناخته شده نیست. یکی از نظریه ها این است که گسترش انجماد مواد غذایی منجر به کاهش میزان نیتریت مواد غذایی می‌شود. همچنین احتمال ابتلا به این سرطان در مردان دو برابر زنان است. سرطان معده قبل از 40 سالگی به ندرت دیده می‌شود و احتمال ابتلا به آن با افزایش سن بیشتر می‌شود.

 

 

رژیم غذایی حاوی نمک زیاد، غذاهای دودی یا انواع ترشی با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده همراه هستند در حالی که رژیم غذایی حاوی میوه، سبزیجات و فیبر خطر را کاهش می‌دهند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند مصرف توتون و الکل نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده همراه است.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد 5 تا 10 درصد سرطان ها دلایل ژنتیکی دارند. همچنین افرادی که گروه خونی A دارند بیشتر در معرض این نوع سرطان هستند.

 

این نوع باکتری که منجر به زخم معده و التهاب معده و علایم ورم معده می شود یکی از علل اصلی سرطان معده شناخته می شود. این نوع باکتری انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها خطرناک ترند. آزمایش خون می تواند نوع آن ها را مشخص کند. هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد به همین دلیل می توان گفت چرا آمار این نوع سرطان از سال 1930 رو به کاهش است. تنها راه تشخیص این نوع باکتری آزمایش خون است. اگر والدین، خواهر، برادر یا فرزندی دارید که سرطان معده دارند حتما آزمایش دهید.

 

علائم سرطان معده اغلب نامشخص است و متأسفانه بسیاری از بیماران در مراحل پیشرفته متوجه بیماری خود می‌شوند. اکثریت قریب به اتفاق این بیماران با علائم مبهمی مانند ناراحتی در قسمت بالای معده یا سوء هاضمه، بی اشتهایی، استفراغ، آروغ یا عدم توانایی در خوردن وعده غذایی زیاد مواجه می‌شوند. علائم دیگری مانند کاهش وزن بی دلیل، ضعف و خستگی همراه با کم خونی نیز می‌تواند دیده شود. این علایم سرطان معده اغلب در بیماران مبتلا به زخم معده یا گاستریت دیده می‌شود به همین دلیل احتمال دارد در بیمارانی که سرطان معده آن‌ها خوش خیم است بیماری آن ها با زخم معده اشتباه گرفته شود.

نشانه های سرطان دیگری مانند خون بالا آوردن یا مشکل در بلعیدن غذا که کمتر شایع است نیز باید فوراً مورد بررسی قرار گیرند. در مواردی که سرطان پیشرفته شده است تورم شکمی نیز دیده می‌شود.

یک روش برای نگاه کردن به داخل مری، معده و دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) برای بررسی مناطق غیر طبیعی است. آندوسکوپ (لوله نازک و روشن) از طریق دهان و گلو به داخل مری منتقل می شود. در بسیاری از موارد طی آندوسکوپی از روش اولتراسوند (ultrasound) نیز برای تخمین عمق نفوذ سرطان در دیواره  معده استفاده می‌شود. به علاوه اولتراسوند می‌تواند در بسیاری از موارد گسترش سرطان به غدد لنفاوی را نیز شناسایی کند. عمق نفوذ به دیواره معده و شناسایی گسترش سرطان به غدد لنفاوی دو بخش اصلی و مهم در درمان سرطان معده به شمار می‌روند چرا که جراح به کمک آن ها تشخیص می‌دهد که جراحی لازم است یا خیر.

مجموعه ای از  عکس های گرفته شده با اشعه X از مری و معده است. بیمار نوشیدنی مایع حاوی باریم (یک ترکیب فلزی سفید نقره ای). مایع دیواره مری و معده را پوشش می دهد و عکس های مختلفی با استفاده از اشعه ایکس گرفته می شود. این روش همچنین یک سری GI بالایی نامیده می شود.

تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن CT scan

در این فرایند مجموعه ای از عکس های دقیق از مناطق داخل و از زوایای مختلف گرفته شده می شود. تصاویر توسط یک کامپیوتر به یک دستگاه اشعه ایکس متصل شده است. یک رنگ ممکن است به داخل رگ تزریق شود یا بلعیده شود تا اندامها یا بافتها به وضوح نشان داده شوند. این روش همچنین توموگرافی کامپیوتری،  توموگرافی محوری کامپیوتری نامیده می شود.

این روش علاوه بر اینکه از گسترش سرطان به ارگان های دوری مانند کبد و ریه جلوگیری می‌کند برای تعیین میزان گسترش سرطان به غدد لنفاوی نزدیک شکم که توسط اولتراسوند تشخیص داده نمی‌شود نیز استفاده می‌شود.

از جمله آزمایش های دیگر برای جلوگیری از گسترش بیماری معده به خارج از آن تصویر برداری پزشکی هسته ای (PET scans) – که از پرتوهای رادیو اکتیو برای شناسایی تومورها استفاده می‌شود – و لاپاراسکوپی را می‌توان نام برد.

از جمله درمان قطعی سرطان معده جراحی است. در حال حاضر تمام درمان های مؤثر برای سرطان معده شامل جراحی می‌شود. به طور کلی تومورهایی که در بخش هایی از معده که نزدیک به مری است، قرار دارند (پروگزیمال) با روش گاسترکتومی (درآوردن کل معده) درمان می‌شوند. گاسترکتومی جزئی برداشتن بخشی از معده است اما گاسترکتومی کامل برای تومورهای بزرگ انجام می‌شود. گاسترکتومی جزئی معمولاً برای تومورهایی که از مری دور بوده و در قسمت دیستال معده قرار دارند مناسب‌تر است.

 

در این روش با استفاده از اشعه ایکس با انرژی زیاد سلول های سرطانی را از بین می‌برند. این کار با آسیب رساندن به DNA در سلول‌های سرطانی انجام می‌شود. سلول های سالم بدن قادرند آسیب ناشی از پرتوها را بسیار سریعتر از سلول های سرطانی ترمیم کنند. بنابراین پرتودرمانی تنها به سلول های سرطانی آسیب رسانده و آن ها را از بین می‌برد. این مبنای استفاده از پرتو درمانی در سرطان معده است.

پرتو درمانی 5 روز در هفته و به مدت 5 هفته در مراکز درمانی انجام می‌شوند. این درمان تنها روزی چند دقیقه زمان برده و کاملاً بدون درد است. پرتوها در این روش به قسمت فوقانی شکم تابیده می‌شوند. عوارض جانبی معمول این درمان شامل تهوع، استفراغ و اسهال می‌باشند.

 

شیمی درمانی شامل داروهایی می‌شود که سلول های سرطانی را از بین می‌برند. یکی از مزیت‌های این روش درمانی این است که روی کل بدن تأثیر می‌گذارد. از این‌رو اگر سلول های سرطانی خارج از محدوده ای باشند که پرتو درمانی و جراحی قادر به برداشتن آن هاست، به طور بالقوه توسط شیمی درمانی از بین می‌روند. مانند روش پرتودرمانی در این روش نیز برخی سلول های سالم نیز از بین رفته و عوارض جانبی ایجاد می‌کنند. شیمی درمانی استانداردی که در درمان سرطان معده استفاده می‌شود 5-FU (فلوروآورواسیل) است که همراه با دارویی به نام لوووکورین برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. این نوع شیمی درمانی از طریق رگ ها به بدن تزریق می‌شود.

هیچ راه 100٪ برای جلوگیری از سرطان معده وجود ندارد. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از سرطان معده، کنترل عوامل خطر است که می توانید تغییر دهید و آنها را کنترل کنید. این بدان معنی است که شما باید هر گونه شرایط گذشته خود را با پزشک خود در میان بگذارید و در مورد تمام آسیب های احتمالی با او صحبت کنید.

 چاقی می تواند خطر ابتلا به سرطان معده افزایش دهد. با این حال، چاقی یک عامل خطر است که می توانید در اکثر موارد آن را کنترل کنید. شما می توانید تغییرات رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی را شروع کنید تا وزن خود را کاهش دهید.

ابتدا کم کم شروع کنید. شما نمیتوانید یک شبه وزن خود را از دست بدهید.

برای کاهش وزن و افزایش سلامت عمومی، باید فعالیت بدنی خود را هر هفته افزایش دهید. طبق راهنمایی های انجمن سرطان آمریکا، شما باید 150 دقيقه در هفته يا 75 دقيقه در صورت تمرين شديد ورزش کنيد.

روشهای تشخیص سرطان معده

این زمان را می توانید به 30 دقیقه تمرین شدید متوسط و به مدت پنج روز در هفته انجام دهید.

شما می توانید انواع مختلف ورزش، از جمله پیاده روی، دویدن، ایروبیک، ورزش های تیمی، یوگا، وزنه برداری، تای چی یا هر فعالیت دیگر که لذت می برید، انجام دهید.

غذاهای نمکی عوامل خطر احتمالی برای سرطان معده هستند. افزایش سرطان معده تا حدودی به شیوه های سردسازی مدرن منجر شده است که جایگزین استفاده گسترده از نشاسته و ترشی برای حفظ مواد غذایی می شود. با این حال هنوز غذاهای زیادی وجود دارد که نمک زیادی دارند. به منظور جلوگیری از سرطان معده، باید از خوردن این غذاها اجتناب کنید.

این غذاها شامل سوسیس و کالباس و غذاهای فرآوری شده و دیگر مواد پروتئینی حاوی نمک است.

همچنین باید مواد غذایی ترش را نیز از بین ببرید، که محتوای نمکی بسیار زیاد نیز دارد.

 تغییر در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از سرطان معده کمک کند. رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد. هدف شما باید انواع میوه و سبزیجات تازه باشد که مجموع حداقل 2 ½ فنجان یا پنج وعده در هر روز باشد.

میوه های مرکبات مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت می توانند به ویژه در کاهش خطر کمک کننده باشند.

سبزیجات باید حدود 50 تا 60 درصد وعده غذایی شما را تشکیل دهند.

 گوشت پردازش شده و دودی به طور معمول حاوی نیترات و نیتریت است. نیترات ها و نیتریت ها به اسیدهای آمینه خاص واکنش نشان می دهند و سلول های سرطانی را ایجاد می کنند که با سرطان معده ارتباط دارند.

برای جلوگیری از احتمال سرطان معده، سوسیس، هات داگ و گوشت های دیگر را بدون نیترات و نیتریت در آنها پیدا کنید. در عوض، ماهی تازه و مرغ بخورید.

شما باید مصرف گوشت قرمز خود را محدود کنید، اما اگر آنها را بخورید، مطمئن شوید که آنها ارگانیک بوده و چربی آن ها نیز اندک باشد.

سازمان بهداشت جهانی غذاهای خاصی را به عنوان سرطان زا معرفی می کند که شامل سوسیس، بیکن، ژامبون، گوشت گوساله، گوشت گاو و سایر محصولات گوشتی دودی، شور و گوشت چرخ کرده است. آنها همچنین نتیجه گرفتند که بین گوشت فرآوری شده و سرطان معده رابطه مثبت وجود دارد.

سیگاریها خطر ابتلا به سرطان معده را نسبت به افراد غیر سیگاری دو برابر می کنند و در حدود 18 درصد موارد سرطان معده مربوط به سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد سرطان به بخش معده نزدیک به مری شود. همچنین مسئولیت بسیاری از انواع دیگر سرطان ها را شامل می شود که تنها یک سوم کل مرگ و میر در سرتاسر ایالات متحده را تشکیل می دهند. پیشگیری از سیگار کشیدن و ترک آن ممکن است بسیار دشوار باشد اما شما می توانید نیکوتین، برچسب ها، داروها، گروه های مشاوره یا بسیاری از گزینه های دیگر را برای کمک به ترک خود امتحان کنید.

بعدی

قبلی
 


 

صفحه فوق یافت نشد

روشهای تشخیص سرطان معده

Page not found.

روشهای تشخیص سرطان معده
روشهای تشخیص سرطان معده
10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *