دسته‌ها
دارو

روش درمان هپاتیت بی

X”lD ߻C} i63iXx


URL: http://ce.mazums.ac.ir/article-1-25-fa.html

ویروس هپاتیت B یکی از مهم ترین مشکلات بهداشتی انسان در جهان می باشد و باعث هپاتیت حاد و مزمن، سیروز کبدی و یا هپاتوسلولار کارسینوما می شود. ویروس هپاتیت B شامل یک DNA دو رشته ای حلقوی و پوشش دار است که به 8 ژنوتیپ مختلف طبقه بندی می شود(A-H). شیوع ژنوتیپ های مختلف HBV در مناطق مختلف متفاوت بوده و ژنوتیپ غالب در ایران ژنوتیپ D می باشد. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از دو میلیارد نفر در دنیا با این ویروس مواجهه دارند و در حال حاضر بیش از 35 میلیون نفر یعنی قریب 5 درصد از انسان های کره زمین این ویروس را با خود حمل می کنند و عده ای از آنها مبتلا به هپاتیت مزمن و یا نارسایی و سیروز و یا سرطان کبدی بوده. سالیانه عامل مرگ یک میلیون نفر و منبع آلودگی مهمی برای دیگران می باشد. شیوع هپاتیت B در دنیا 2-1/ درصد می باشد که  که به سه گروه  تقسیم می شوند. 1- مناطقی دارای شیوع کمتر از 2 درصد، 2- مناطقی دارای شیوع 7-2 درصد، 3-مناطقی با بیش از 8 درصد. طبق بررسی های انجام شده در ایران 8/3-3/1 درصد افراد ناقل مزمن این ویروس می باشند. با شناسایی این ویروس و راه های انتقال آن دانشمندان در صدد تهیه واکسن برای پیشگیری و کشف داروهایی جهت درمان آن برآمدند که از حدود سه دهه قبل عملی و موفقیت های زیادی نیز کسب شده است. واکسیناسیون علیه این ویروس از سال 1372 در کشور ما شروع شد و در حال حاضر یکی از 9 واکسن مرسوم و الزامی برای کودکان ایران می باشد. در رابطه با پیشگیری از عفونت هپاتیت B  از طریق ایمن سازی فعال همه اتفاق نظر دارند ولی در مورد چگونگی شروع درمان و تنوع دارویی و طول مدت درمان اختلاف نظر وجود دارد. هدف مقاله حاضر مروری بر هپاتیت B مزمن، نظرات موجود در رابطه با زمان شروع درمان، داروهای موجود و نحوه استفاده از آن و چگونگی پیگیری بیماران می باشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تعالی بالینی می باشد.روش درمان هپاتیت بی

طراحی و بره نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 219 All Rights Reserved | Clinical Excellence

راهی جدید برای درمان هپاتیت «ب»

ایران آنلاین /مطالعات محققان سوئدی و آلمانی نشان می دهد ایجاد وقفه در درمان هپاتیت B ،ظرفیت سلول های ایمنی را برای نابودی ویروس هپاتیت افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، هپاتیت B مزمن یا CHB بر اثر ویروس هپاتیت B بوجود می آید و در حال حاضر 25 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. محل عفونت این ویروس در کبد است و بیماران مبتلا مستعد سیروز کبدی و سرطان کبد می شوند.
شایع ترین داروها برای درمان این عارضه Nucleoside/nucleotide analogues (NAs) هستند؛ ولی این روش درمانی فقط ویروس را سرکوب می کند و به ندرت منجر به ریشه کنی عفونت می شود و همین امر درمان را با مشکل مواجه می کند.
مطالعات جدید محققان موسسه کارولینسکا در سوئد و مدرسه پزشکی هانوور در آلمان نشان می دهد یک روش برای ریشه کنی کامل بیماری، ایجاد وقفه در درمان NA است. محققان با بررسی 15 بیمار مبتلا دریافتند ایجاد وقفه در درمان با استفاده از NA، ظرفیت سلول های ایمنی را برای نابودکردن ویروس هپاتیت به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. در واقع این روش سبب می شود سیستم ایمنی تجدید قوا کند. البته این مطالعه نیازمند بررسی است.
به التهاب کبد هپاتیت گفته می شود. تاکنون پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده است که به عنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می شوند. احتمال سیروز کبدی و سرطان در دو نوع B و C است. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده ایجاد می شوند. هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستند.

نظرات

های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.روش درمان هپاتیت بی

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پر بازدیدها

آخرین اخبار

نقل و نشر مطالب با ذکر پایگاه خبری بلامانع است

هپاتيت مزمن ب به دنبال عفونت مزمن و مداوم با ويروس هپاتيت ب ايجاد مي گردد. عفونت مزمن با اين ويروس در بيماران مختلف سير متغيري داشته است و دهها سال پس از عفونت مداوم، در حدود يك سوم از بيماران به سيروز و تعدادي نيز به كارسينوم هپاتوسلولر مبتلا مي شوند. در حال حاضر شش دارو براي درمان هپاتيت مزمن ب مورد تاييد قرار گرفته است: اينترفرون آلفا، پگ اينترفرون آلفا، لاميوودين، آدفووير، انتكاوير، و تلبيوودين. اين داروها ويروس هپاتيت ب را به طور كامل از بدن ريشه كن نمي كنند، بلكه موجب سركوب ويروس در بدن مي شوند، تا زماني كه اين داروها بتوانند ويروس را به طور مداوم در بدن سركوب كنند، سودمند خواهند بود.با مصرف طولاني مدت داروهاي خوراكي ضد ويروس (آنالوگ هاي نوكلئوتيدي يا نوكلئوزيدي) احتمال ايجاد مقاومت دارويي زياد مي شود. در ضمن داروهاي جديدتر ويروس هپاتيت ب در ايران بسيار گران هستند و بسياري از بيماران توانايي مالي تهيه داروهاي جديدتر را ندارند. از آنجا كه درمان هپاتيت مزمن ب مشكل است و پزشكان محترم در نقاط مختلف كشور به شيوه هاي متفاوتي اين بيماران را درمان مي كنند، تهيه يك راهنماي درماني براي درمان هپاتيت مزمن ب در ايران به شدت مورد نياز بوده است. اين راهنماي درماني براساس بهترين يافته هاي علمي موجود و براساس نظر افراد متبحر، جهت درمان هپاتيب مزمن ب در ايران تهيه و توسط انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران تاييد شده است.

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

روش درمان هپاتیت بی

تلفن و 442651 (9821+)

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبطنشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

پیوندهای فوری دانشکده پزشکی مجلات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

 

روش درمان هپاتیت بی

آخرین به روزرسانی

1397/4/5

سید سیف‌اله بلادی موسوی
دانشیار، مرکز تحقیقات نارسایی مزمن کلیه، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، اهواز، ایران

حشمت‌اله شهبازیان
استاد، مرکز تحقیقات نارسایی مزمن کلیه، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، اهواز، ایران

محمد فرامرزی
دانشجوی پزشکی، مرکز تحقیقات نارسایی مزمن کلیه، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، اهواز، ایران

سمانه خدادادی
انستیتو پژوهشی نیکان، اصفهان، ایران

حمید نصری
استاد، گروه داخلی، دانشكده‌ی پزشكی، دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، اصفهان، ایران

لینک مفید جهت داوران

سرقت ادبی و علمی لاتین سرقت ادبی علمی فارسی

با وجود همه‌ی روش‌های پیش‌گیری، ویروس هپاتیت B (HBV یا Hepatitis B virus)، که می‌تواند عامل ایجاد هپاتیت حاد و مزمن، سیروز و سرطان کبد باشد، همچنان در بسیاری از مناطق به صورت اندمیک باقی مانده است و بیش از 35 میلیون نفر در جهان ناقل مزمن این ویروس هستند. بروز عفونت هپاتیت B در بیماران با نارسایی مزمن کلیه در طول چند دهه‌ی گذشته، به دنبال اقداماتی نظیر غربال‌گری خون از نظر Hepatitis B surface antigen (HBsAg) و Anti-Hepatitis B core total antibodies (Anti-HBc)، کاهش نیاز به انتقال خون پس از پیدایش اریتروپویتین واکسیناسیون هپاتیت B و انجام اقدامات کنترل عفونت در واحدهای همودیالیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. به نظر می‌رسد که در اکثر بیماران مبتلا به بیماری مرحله‌ی پایانی کلیه، آزمایش HBsAg برای تشخیص عفونت ویروس هپاتیت B کافی است. با این وجود، با توجه به این که علایم بیوشیمیایی اغلب نمی‌تواند به طور قابل اعتمادی وضعیت بافت‌شناسی کبد را نشان دهد، بیوپسی کبدی بهترین روش برای ارزیابی فعالیت هپاتیت B و درجه‌ی سیروز می‌باشد. بیوپسی کبد، اغلب هنگامی توصیه می‌شود که درمان آنتی‌ویروس و قبل از آن، انجام پیوند کلیه برای ارزیابی شدت بیماری کبدی ناشی از HBV مد نظر باشد. با توجه به عوارض جانبی اینترفرون آلفا در بیماران تحت دیالیز، آنالوگ‌های نوکلئوزیدی، انتخاب‌های بهتری در درمان هپاتیت B این بیماران می‌باشند. در پایان، باید اشاره شود که انتکاویر خوراکی، اولین خط درمان توصیه شده برای هپاتیت B در این بیماران می‌باشد.

Beladi-Mousavi SS, Faramarzi M. Calcimimetic agents in the management of secondary hyperparathyroidism among patients with end-stage renal disease a review article. J Parathyr Dis 215 3(1): 12-9.

Harnett JD, Parfrey PS, Kennedy M, Zeldis JB, Steinman TI, Guttmann RD. The long-term outcome of hepatitis B infection in hemodialysis patients. Am J Kidney Dis 1988 11(3): 21-3.

Chow KM, Szeto CC, Wu AK, Leung CB, Kwan BC, Li PK. Continuous ambulatory peritoneal dialysis in patients with hepatitis B liver disease. Perit Dial Int 26 26(2): 213-7.

Tamadon MR, Beladi-Mousavi SS. Erythropoietin a review on current knowledge and new concepts. J Renal Inj Prev 213 2(4): 119-21.

Rostaing L, Izopet J, Kamar N. Hepatitis C virus infection in nephrology patients. J Nephropathol 213 2(4): 217-33.

Nasri H, Dehghan Shahreza F. Defensins usage as novel therapeutic and diagnostic approach. Immunopathol Persa 215 1(1): e5.

Nasri H. Antioxidants from laboratory investigations to clinical studies. Ann Res Antioxid 216 1(2): e19.

Mardani S, Tamadon MR, Shahbazian H, Beladi Mousavi SS, Ardalan MR, Nasri H. Aggressive jaw brown tumor in a 28-year-old man with long-lasted chronic kidney disease. J Parathyr Dis 215 3(1): 8-9.

Nasri H, Abedi-Gheshlaghi Z, Rafieian-Kopaei M. Curcumin and kidney protection current findings and new concepts. Acta Persica Pathophysiol 216 1(1): e1.

Hernandez GT, Nasri H. World Kidney Day 214: increasing awareness of chronic kidney disease and aging. J Renal Inj Prev 214 3(1): 3-4.

Mardani M, Rezapour P, Baba H, Bala S, Naghdi N. The nutritional status of hemodialysis patients admitted to Khoramabad’s Shohadie Ashaier hospital, Korramabad, Iran. J Prev Epidemiol 216 1(1): e9.

Baradaran A, Behradmanesh S, Nasri H. Association of body mass index and serum vitamin D level in healthy Iranian adolescents. Endokrynol Pol 212 63(1): 29-33.

Jafari T. Nutritional assessment in patients on hemodialysis. J Prev Epidemiol 216 1(1): e8.

Baradaran A. Concepts towards endothelial dys in diabetes mellitus. Angiologica Persica Acta 2161:e2.

Dehghan Shahreza F. From oxidative stress to endothelial cell dys. J Prev Epidemiol 216 1(1): e4.

Momeni A. Cardiovascular complications of renal failure in hemodialysis patients. Ann Res Dial 216 1(1): e5.

Ahmed SMA, Nazar CMJ, Khurshid T, Abdul Aziz J. A literature review of the effectiveness of primary prevention measures to reduce transmission of hepatitis C infection in injecting drug users. Immunopathol Persa 216 2(1): e5.

Rafieian-Kopaei M, Nasri H. Vitamin D therapy in diabetic kidney disease. J Nephropharmacol 214 3(1): 3-4.

Dehghan Shahreza F. Mechanistic impact of renal tubular cell protection by antioxidants. Ann Res Antioxid 216 1(1): e11.

Amiri M, Hosseini SM. Diabetes mellitus type 1 is it a global challenge? Acta Epidemioendocrinol 216 1(1): e2.

Asadi-Samani M, Bahmani M. Trends on the treatment of atherosclerosis new improvements. Angiologica Persica Acta 216 1(1): e1.

Baradaran A. Lipoprotein(a), type 2 diabetes and nephropathy the mystery continues. J Nephropathol 212 1(3): 126-9.

Ezeonwu BU, Nwafor I, Nnodim I, Ayodeji A, Ajaegbu O, Maduemem E,et al. Risk factors for chronic kidney diseasein children attending pediatric outpatient clinic in federal medical center Asaba. J Prev Epidemiol 216 1(2): e1.روش درمان هپاتیت بی

Nasri H, Baradaran A. Correlation of serum magnesium with dyslipidemia in maintenance hemodialysis patients. Acta Medica (Hradec Kralove) 24 47(4): 263-5.

Hajibabaei K. Antioxidant properties of vitamin E. Ann Res Antioxid 216 1(2): e22.

Nazar CMJ, Ahmed A, Akhtar MH, Kareem N. The awareness levels, attitude and perception of people about diabetes. J Renal Endocrinol 216 2(1): e1.

Friedlaender MM, Kaspa RT, Rubinger D, Silver J, Popovtzer MM. Renal transplantation is not contraindicated in asymptomatic carriers of hepatitis B surface antigen. Am J Kidney Dis 1989 14(3): 24-1.

Pirson Y, Alexandre GP, Ypersele C. Long-term effect of hbs antigenemia on patient survival after renal transplantation. N Engl J Med 1977 296(4): 194-6.

Weir MR, Kirkman RL, Strom TB, Tilney NL. Liver disease in recipients of long-ing renal allografts. Kidney Int 1985 28(5): 839-44.

Beladi Mousavi SS, Sametzadeh M, Hayati F, Fatemi SM. Evaluation of acquired cystic kidney disease in patients on hemodialysis with ultrasonography. Iran J Kidney Dis 21 4(3): 223-6.

Amiri M. Type 2 diabetes mellitus an international challenge. Ann Res Dial 216 1(1): e4.

Feily A, Dormanesh B, Ghorbani AR, Moosavi Z, Kouchak M, Cheraghian B, et al. Efficacy of topical cromolyn sodium 4% on pruritus in uremic nephrogenic patients: a randomized double-blind study in 6 patients. Int J Clin Pharmacol Ther 212 5(7): 51-3.

Beladi-Mousavi SS, Beladi-Mousavi M, Hayati F, Talebzadeh M. Effect of intranasal DDAVP in prevention of hypotension during hemodialysis. Nefrologia 212 32(1): 89-93.

Beladi-Mousavi SS, Faramarzi M. Calcimimetic agents in the management of secondary hyperparathyroidism among patients with end-stage renal disease a review article. J Parathyr Dis 215 3(1): 12-9.

Finelli L, Miller JT, Tokars JI, Alter MJ, Arduino MJ. National surveillance of dialysis-associated diseases in the United States, 22. Semin Dial 25 18(1): 52-61.

Oguchi H, Miyasaka M, Tokunaga S, Hora K, Ichikawa S, Ochi T, et al. Hepatitis virus infection (HBV and HCV) in eleven Japanese hemodialysis units. Clin Nephrol 1992 38(1): 36-43.

Hajian S. Positive effect of antioxidants on immune system. Immunopathol Persa 215 1(1): e2.

Johnson DW, Dent H, Yao Q, Tranaeus A, Huang CC, Han DS, et al. Frequencies of hepatitis B and C infections among haemodialysis and peritoneal dialysis patients in Asia-Pacific countries: analysis of registry data. Nephrol Dial Transplant 29 24(5): 1598-63.

Fabrizi, F, Martin, P. Management of hepatitis B and C virus infection before and after renal transplantation. Curr Opin Organ Transplant 26 11(6): 583-8.

Mioli VA, Balestra E, Bibiano L, Carletti P, Della BS, Fanciulli E, et al. Epidemiology of viral hepatitis in dialysis centers: a national survey. Nephron 1992 61(3): 278-83.

Teles SA, Martins RM, Vanderborght B, Stuyver L, Gaspar AM, Yoshida CF. Hepatitis B virus: genotypes and subtypes in Brazilian hemodialysis patients. Artif Organs 1999 23(12): 174-8.

Beladi-Mousavi SS, Hajiani E, Salehi-Behbehani SM. Hepatitis B Infection in ESRD Patients in Khuzestan Province, Iran. Iran J Virol 21 4(2): 45-8.

Tokars JI, Alter MJ, Miller E, Moyer LA, Favero MS. National surveillance of dialysis associated diseases in the United States–1994. ASAIO J 1997 43(1): 18-19.

Burdick RA, Bragg-Gresham JL, Woods JD, Hedderwick SA, Kurokawa K, Combe C, et al. Patterns of hepatitis B prevalence and seroconversion in hemodialysis units from three continents: the DOPPS. Kidney Int 23 63(6): 2222-9.

Centers for Disease Control and Prevention. Outbreaks of hepatitis B virus infection among hemodialysis patients– California, Nebraska, and Texas, 1994. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 1996 45(14): 285-9.

Andrew R, Hariharan S, Saha V, John JT, Kirubakaran MG, Shastry JC. Biochemical evaluation of ultrafiltrate in dialysis-dependent HBsAG-positive patients. Nephron 1988 49(1): 88.

Kroes AC, van Bommel EF, Niesters HG, Weimar W. Hepatitis B viral DNA detectable in dialysate. Nephron 1994 67(3): 369.

Cendoroglo NM, Draibe SA, Silva AE, Ferraz ML, Granato C, Pereira CA, et al. Incidence of and risk factors for hepatitis B virus and hepatitis C virus infection among haemodialysis and CAPD patients: evidence for environmental transmission. Nephrol Dial Transplant 1995 1(2): 24-6.

Chan TM, Wu PC, Li FK, Lai CL, Cheng IK, Lai KN. Treatment of fibrosing cholestatic hepatitis with lamivudine. Gastroenterology 1998 115(1): 177-81.

Hui CK, Sun J, Au WY, Lie AK, Yueng YH, Zhang HY, et al. Occult hepatitis B virus infection in hematopoietic stem cell donors in a hepatitis B virus endemic area. J Hepatol 25 42(6): 813-9.

Minuk GY, Sun DF, Greenberg R, Zhang M, Hawkins K, Uhanova J, et al. Occult hepatitis B virus infection in a North American adult hemodialysis patient population. Hepatology 24 4(5): 172-7.

Favero MS, Bond WW, Petersen NJ, Berquist KR, Maynard JE. Detection methods for study of the stability of hepatitis B antigen on surfaces. J Infect Dis 1974 129(2): 21-2.

Hamzic-Mehmedbasic A, Rasic S, Balavac M, Rebic D, Delic-Sarac M, Durak-Nalbantic A. Prognostic indicators of adverse renal outcome and death in acute kidney injury hospital survivors. J Renal Inj Prev 216 5(2): 61-68.

Kellerman S, Alter MJ. Preventing hepatitis B and hepatitis C virus infections in end-stage renal disease patients: back to basics. Hepatology 1999 29(1): 291-3.

Bruce MG, Bruden D, Hurlburt D, Zanis C, Thompson G, Rea L, et al. Antibody levels and protection after hepatitis B vaccine: results of a 3-year follow-up study and response to a booster dose. J Infect Dis 216 214(1): 16-22.

Beladi-Mousavi SS, Hajibabaei K, Hamledari A, Tamadon MR, Ardalan MR. Introduction to chemical construction of immunotoxins and their applications in the treatment of diseases. Immunopathol Persa. 2162(1):e2.

Mousavi SS, Soleimani A, Mousavi MB. Epidemiology of end-stage renal disease in Iran: a review article. Saudi J Kidney Dis Transpl 214 25(3): 697-72.

Tokars JI, Finelli L, Alter MJ, Arduino MJ. National surveillance of dialysis-associated diseases in the United States, 21. Semin Dial 24 17(4): 31-9.

Miller ER, Alter MJ, Tokars JI. Protective effect of hepatitis B vaccine in chronic hemodialysis patients. Am J Kidney Dis 1999 33(2): 356-6.

Kafeshani M. Ginger, micro-inflammation and kidney disease. J Renal Endocrinol 215 1: e4.

Momeni A. The best method of hepatitis B vaccination in hemodialysis patients? J Renal Inj Prev 213 2(4): 125-6.

Degott C, Degos F, Jungers P, Naret C, Courouce AM, Potet F, et al. Relationship between liver histopathological changes and HBsAg in 111 patients treated by long-term hemodialysis. Liver 1983 3(6): 377-84.

Coughlin GP, Van Deth AG, Disney AP, Hay J, Wangel AG. Liver disease and the e antigen in HBsAg carriers with chronic renal failure. Gut 198 21(2): 118-22.

Josselson J, Kyser BA, Weir MR, Sadler JH. Hepatitis B surface antigenemia in a chronic hemodialysis program: lack of influence on morbidity and mortality. Am J Kidney Dis 1987 9(6): 456-61.

Beladi-Mousavi SS, Alemzadeh-Ansari MJ, Alemzadeh-Ansari MH, Beladi-Mousavi M. Long-term survival of patients with end-stage renal disease on maintenance hemodialysis: a multicenter study in Iran. Iran J Kidney Dis 212 6(6): 452-6.

Litjens NH, Huisman M, van den Dorpel M, Betjes MG. Impaired immune responses and antigen-specific memory CD4+ T cells in hemodialysis patients. J Am Soc Nephrol 28 19(8): 1483-9.

Khodadadi S. Role of herbal medicine in boosting immune system. Immunopathol Persa 215 1(1): e1.

Marzano A, Angelucci E, Andreone P, Brunetto M, Bruno R, Burra P, et al. Prophylaxis and treatment of hepatitis B in immunocompromised patients. Dig Liver Dis 27 39(5): 397-48.

Papatheodoridis GV, Manolakopoulos S, Dusheiko G, Archimandritis AJ. Therapeutic strategies in the management of patients with chronic hepatitis B virus infection. Lancet Infect Dis 28 8(3): 167-78.

European Association for the Study of the Liver. EASL clinical practice guidelines: Management of chronic hepatitis B virus infection. J Hepatol 212 57(1): 167-85.

Beladi Mousavi SS, Hajiani E, Hayati F, Hashemi SJ, Shayesteh A, Salehi Behbehani SM, et al. Epidemiology of hepatitis C virus infection in ESRD patients in Khuzestan province, Iran. Shiraz E Med J 212 13(3): 135-4.

Regev A, Schiff ER. Drug therapy for hepatitis B. Adv Intern Med 21 46: 17-35.

Jafri SM, Lok AS. Antiviral therapy for chronic hepatitis B. Clin Liver Dis 21 14(3): 425-38.

Duarte-Rojo A, Heathcote EJ. Efficacy and safety of tenofovir disoproxil fumarate in patients with chronic hepatitis B. Therap Adv Gastroenterol 21 3(2): 17-19.

Girndt M, Kohler H. Hepatitis B virus infection in hemodialysis patients. Semin Nephrol 22 22(4): 34-5.

Rafieian-Kopaei M, Baradaran A. On the occasion of world diabetes day 215 act today to change tomorrow. J Renal Endocrinol 215 1: e2.

Schmilovitz-Weiss H, Melzer E, Tur-Kaspa R, Ben-Ari Z. Excellent outcome of Lamivudine treatment in patients with chronic renal failure and hepatitis B virus infection. J Clin Gastroenterol 23 37(1): 64-7.

Kletzmayr J, Watschinger B, Muller C, Demetriou D, Puchhammer-Stockl E, Ferenci P, et al. Twelve months of lamivudine treatment for chronic hepatitis B virus infection in renal transplant recipients. Transplantation 2 7(9): 144-7.

Liaw YF, Leung NW, Chang TT, Guan R, Tai DI, Ng KY, et al. Effects of extended lamivudine therapy in Asian patients with chronic hepatitis B. Asia Hepatitis Lamivudine Study Group. Gastroenterology 2 119(1): 172-8.

Schiff ER, Lai CL, Hadziyannis S, Neuhaus P, Terrault N, Colombo M, et al. Adefovir dipivoxil therapy for lamivudine-resistant hepatitis B in pre- and post-liver transplantation patients. Hepatology 23 38(6): 1419-27.

Perrillo R, Schiff E, Yoshida E, Statler A, Hirsch K, Wright T, et al. Adefovir dipivoxil for the treatment of lamivudine-resistant hepatitis B mutants. Hepatology 2 32(1): 129-34.

de Man RA, Wolters LM, Nevens F, Chua D, Sherman M, Lai CL, et al. Safety and efficacy of oral entecavir given for 28 days in patients with chronic hepatitis B virus infection. Hepatology 21 34(3): 578-82.

Chang TT, Gish RG, Hadziyannis SJ, Cianciara J, Rizzetto M, Schiff ER, et al. A dose-ranging study of the efficacy and tolerability of entecavir in Lamivudine-refractory chronic hepatitis B patients. Gastroenterology 25 129(4): 1198-29.

Beladi-Mousavi SS, Hajibabaei K, Tamadon MR, Rafieian-Kopaei M. Relationship between free radicals and risk of kidney diseases the role of antioxidants and their reaction mechanisms. Ann Res Antioxid 216 1(1): e2.

Nasri H. Antioxidant therapy for hemodialysis patients. Ann Res Antioxid 216 1(1): e1.

Mirhoseini M, Baradaran A, Rafieian-Kopaei M. Medicinal plants, diabetes mellitus and urgent needs. J Herbmed Pharmacol 213 2(2): 53-4.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4. Unported License which allows users to read, copy, distribute and make derivative works for non-commercial purposes from the material, as long as the author of the original work is cited properly.1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *