دسته‌ها
دارو

سریع ترین راه درمان قارچ پوستی

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

مجله دلگرم | قارچ پوستی انواع بسیاری دارد که همه آن ها واگیردار هستند براحتی سرایت میکنند. عفونت های ناشی از قارچ پوستی میتواند روی دست ها، پا ها، ران پا و حتی روی گردن و صورت نیز بوجود آید.

قارچ پوستی بدلیل وجود رطوبت در منافذ پوستی بوجود میاید.

برخی علائم قارچ پوستی عبارتند از جوش های قرمز، پوسته پوسته شدن سطح پوست و در شرایط وخیم حتی ممکن است تاول های آبکی نیز تشکیل شود.

البته خبر خوب این است که روش های زیادی برای درمان خانگی وجود دارد که کاملا هم موثر هستند. روغن های طبیعی زیادی وجود دارد که نه تنها میتواند از پیشروی قارچ پوستی جلوگیری کند بلکه آن را درمان هم میکند.

سریع ترین راه درمان قارچ پوستی

بطور کلی 5 نوع عفونت قارچی پوستی وجود دارد. همه انواع قارچ ها در محیط مرطوب و گرم رشد میکنند و وجود چنین محیط هایی عامل اصلی رشد قارچ میباشد. در ادامه این 5 نوع کلی قارچ های پوستی آمده است.

کچلی تغییر دهنده رنگ نوعی عفونت قارچی میباشد که توسط قارچ مالاسزیا بوجود میاید.

این نوع قارچ باعث ایجاد لکه های سفید پوستی در سراسر بدن میشود. این لکه های سفید هنگام تماس با نور خورشید صورتی یا قرمز میشوند. برخی دیگر از علائم این قارچ عبارتند از خارش و پوسته پوسته شدن پوست.

این نوع قارچ در میان افرادی که در محیط های مرطوب زندگی میکنند رایج تر است.

پای ورزشکاران توسط قارچی به تینه آ پدیس بوجود میاید.

برخی از علائم این نوع قارچ عبارتند از خارش و سوزش انگشتان و کف پا، تاول زدن بین انگشتان پا و ترک خوردن پوست.

مانند همه انواع بیماری های قارچی، محیط مرطوب تاریک باعث ابتلا به این بیماری میشود.

بیماری پای ورزشکاران میتواند بواسطه راه رفتن در استخر، استفاده از حوله مشترک و یا پوشیدن کفش و جوراب های آلوده بوجود آید.

کچلی کشاله ران بواسطه قارچی به تینه آ کروریس بوجود میاید.

کچلی کشاله ران معمولا مناطق تناسلی همچون مقعد، باسن، واژن و قسمت های داخلی ران پا را تحت تاثیر قرار میدهد. برخی از علائم کچلی کشاله ران عبارت است از قرمز شدن، التهاب و خارش اطراف ران ها و آلت تناسلی، پوسته پوسته شدن پوست و همچنین احساس سوزش.

افراد مبتلا به دیابت، دارای سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که چاق هستند در خطر ابتلا به کچلی کشاله ران میشوند. کچلی ران ممکن است بر اثر بهم مالیده شدن پوست، تعریق بیش از حد و بیماری کاندیدا بوجود آید.

البته عوامل دیگری همچون رطوبت و گرما و استفاده از اماکن عمومی مثل استخر ها همچنان از جمله عوامل دیگر ابتلا به کچلی کشاله ران هستند.

درماتوفیتوز توسط قارچی به تینه آ کورپوریس بوجود میاید.

برخی علائم درماتوفیتوز عبارتند از پوست خشک، خشن و پوسته پوسته شده و همچنین لکه های دایره ای قرمز رنگ. درماتوفیتوز اگر در اسکلت سر بوجود آید میتواند موجب ریزش مو شود.

در شرایطی که درماتوفیتوز شدید باشد میتواند موجب تب، تورم غدد لنفاوی و عفونی شدن لکه های قرمز بوجود آمده در پوست شود.

درماتوفیتوز بواسطه تماس مستقیم پوستی با انسان ها و یا حیوانات آلوده منتقل میشود. همچنین استفاده از لوازم شخصی دیگران مثل حوله، لباس ها و حتی نشستن روی مبلی و یا دیگر لوازم منزل که آلوده باشند نیز میتواند منجر به انتقال این بیماری شود. رطوبت، تعریق و گرما نیز میتواند خطر ابتلا به درماتوفیتوز را افزایش دهد.

عرق گز سرخی و التهابی است که در چینهای پوستی مثل کشاله ران و زیر بغل بعلت مالش سطوح پوست ایجاد می شود.

برخی از علائم عرق گز قرمز ( و یا قرمز و قهوه ای ) شدن، خارش و یا ایجاد ترشحات پوستی میباشد. در برخی موارد حتی ممکن است پوست ترک خورده و بوی نا مطبوعی نیز داشته باشد.

همانطورکه اشاره کردیم، عرق گز معمولا در قسمت هایی از بدن که پوست چروک خورده مثل باسن، زیر بغل و زیر سینه ها بوجود میاید.

عرق گز بدلیل رطوبت و اصطکاک زیاد و همچنین عدم گردش هوا در نواحی چروک خورده پوست بوجود میاید.

در ادامه 22 روش خانگی برای درمان قارچ پوستی را به شما معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

ماست تازه دارای ماده ای به لاکتوباسیل میباشد. لاکتوباسیل یک عامل ضد قارچی بسیار قوی است و به همین دلیل میتواند به درمان انوع قارچی پوستی کمک کند.

مصرف روزانه یک کاسه ماست نه تنها میتواند در درمان قارچ پوستی موثر باشد بلکه میتواند باکتری های مفید روده را نیز تقویت کند. تقویت باکتری های روده یکی از بهترین راه های مقابله با انواع عفونت ها از جمله عفونت های قارچی میباشد.

البته طبیعی است که ماست های فرآوری شده مانند ماست های محلی مفید نیستند چراکه علاوه بر اینکه باکتری های مفید آن ها کاهش یافته، دارای مواد نگه دارنده شیمیایی بسیاری هستند.

– اگر ماست دوست ندارید میتوانید بجای خوردن آن، به شکل موضعی استفاده کنید. برای اینکار یک تکه پنبه برداشته، به ماست آغشته کنید و روی ناحیه عفونی شده قرار دهید. اجازه دهید ماست به مدت نیم ساعت باقی مانده و در نهایت نیز با آب بشویید.
اگر میخواهید این روش موثر باشد باید روزانه 2 مرتبه آن را تکرار کنید.

سرکه سیب دارای استیک اسید است. اسید استیک نیز دارای خواص ضد میکروبی بسیار قوی بوده و به همین دلیل میتواند به درمان هرچه سریعتر قارچ پوستی کمک کند.

سرکه سیب همچنین دارای ماده ای به پستین میباشد. پستین در تقویت باکتری های مفید روده و همچنین قوی کردن سیستم ایمنی بدن موثر است.

زمانی که سیستم ایمنی قوی تر شود نه تنها سرعت بهبود بیماری افزایش پیدا میکند بلکه از ابتلا دوباره به این بیماری نیز جلوگیری میشود.

سیر بطور طبیعی دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی میباشد. برای قرن هاست که در طب سنتی چین از سیر برای درمان انواع عفونت ها و همچنین بیماری های میکروبی استفاده میشود.

سیر میتواند در برابر بیماری هایی همچون کاندیدا و همچنین دیگر انواع بیماری های قارچی بخوبی مقاومت کند چراکه دارای ماده ای به آلیسین است.

جهت استفاده از سیر برای درمان قارچ پوستی از این روش استفاده کنید:

یکی از بهترین روش های درمان قارچ پوستی استفاده از زردچوبه میباشد. زردچوبه به معنای واقعی دوای هر دردی است و میتواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند.

زردچوبه دارای ماده ای به کورکومین است و خواص ضد قارچی که دارد هم به علت وجود همین ماده است.

برای تاثیر گذاری و حصول بهترین نتیجه باید روزانه یک مرتبه از این روش استفاده کنید.

همه میدانند آلوئه ورا چیست و بسیاری با خواص شگفت انگیز آن آشنایی دارند. آلوئه ورا در درمان مشکلات پوستی معجزه میکند و به همین علت است که در بسیاری از محصولات زیبایی از ان استفاده میشود.

سریع ترین راه درمان قارچ پوستی

آلوئه ورا یک روش فوق العاده برای درمان قارچ پوستی میباشد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم ها و برخی آقایان دارند این است که به دلیل داشتن پوست حساس نمیتوانند از همه محصولات بهداشتی و دارو ها استفاده کنند چراکه این محصولات ممکن است به پوست آن ها آسیب بیشتری برساند اما خبر خوب این است که آلوئه ورا برای این دسته افراد نیز بسیار مناسب است چراکه حتی برای پوست های بسیار حساس هم هیچگونه مشکلی بوجود نمیاورد.

جهت استفاده از آلوئه ورا از روشی که در ادامه به شما معرفی میکنیم استفاده کنید.

زنجبیل دارای خواص ضد قارچی بسیار قوی است که به محض استفاده از آن میتواند رشد قارچ ها را متوقف کند.

از آنجایی که استفاده از زنجبیل بسیار آسان بوده و گیاهی است که براحتی میتوانید آن را تهیه کنید و همچنین تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد، یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی بشمار میرود.


استفاده از چای سبز یکی از طبیعی ترین راه های درمان قارچ پوستی میباشد چراکه چای سبز سرشار از انواع آنتی اکسیدان های قوی بوده و میتواند سرعت بهبود بیماری را افزایش داده و همچنین باعث کاهش تورم شود.

هر فنجان چای سبز حدود 5 تا 15 میلی گرم آنتی اکسیدان دارد.

نکته! چای سبز انواع گوناگونی دارد و بصورت کیسه ای نیز در بازار موجود است اما بهترین نوع آن فرآوری نشده میباشد. برای تهیه بهترین نوع چای سبز به عطاری های معتبر مراجعه کنید.

بابونه خواص دارویی بسیار قوی داشته و میتواند بسیاری از عفونت ها و بیماری های قارچی را درمان کند. از زمان های دور، بابونه یکی از قوی ترین دارو هایی گیاهی بوده که در طب سنتی بسیاری از کشور ها کاربردهای زیادی نیز داشته است.

نکته جالب در مورد بابونه این است که میتوانید از این گیاه در شکل های مختلفی استفاده کنید. بابونه به شکل کرم، چای و پماد نیز وجود دارد.

ما توصیه میکنیم از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

برگ زیتون دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان میباشد. برگ زیتون از لحاظ میزان آنتی اکسیدان ها حتی از هسته انگور و چای سبز نیز غنی تر است.

برگ زیتون میتواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و با بیماری هایی همچون کاندیدا مبارزه کند.

زغال اخته و یا آب این میوه به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت مجاری ادراری کمک میکند. از دیگر فواید آب زغال اخته میتوان به قدرت آن در درمان قارچ پوستی اشاره کرد.

آب زغال اخته به تنظیم سطح اسیدی بدن کمک کرده و به این ترتیب میتواند از رشد و پیشرفت بیماری های قارچی جلوگیری کند.

مصرف آب زغال اخته تازه میتواند خیلی سریع عفونت های موجود در بدن را تخلیه کند.

البته توجه داشته باشید که باید آب زغال اخته خالص بنوشید چراکه مصرف انواع فرآوری شده و شکر دارد ان نه تنها بیماری را درمان نمیکند بلکه باعث وخامت اوضاع نیز میشود.

هیدروژن پراکسید یک ترکیب شیمیایی است که میتواند بسیاری از بیماری های پوستی را درمان کند. یکی از کاربردی ترین فواید هیدروژن پراکسید، از بین بردن قارچ های پوستی است.

جهت استفاده از هیدروژن پراکسید برای درمان قارچ پوستی باید نواحی عفونی شده را بطور کامل درون محلول قرار دهید. البته توجه داشته باشید که هیدروژن پراکسید ابتدا باید رقیق بشود چراکه اگر غلظت بالایی داشته باشد میتواند باعث التهاب پوست شود.

مرکبات سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها هستند و به همین دلیل نه تنها میتوانند به درمان قارچ پوستی کمک کنند بلکه در تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با انواع بیماری ها نیز موثر است.

لیمو که یکی از مفید ترین مرکبات میباشد دارای خواص ضد میکروبی، خشک کننده و ضد قارچ بسیار قوی است.

پرتقال نیز یکی دیگر از انواع مرکبات میباشد و قدرت ضد قارچی آن حتی از لیمو هم است.

جهت استفاده از مرکبات برای درمان قارچ پوستی از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

روزی یک مرتبه باید از این روش استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد.

آب پیاز دارای ترکیبات شیمیایی بسیار قوی است که به شکل معجزه آسایی میتواند بیماری هایی همچون قارچ پوستی را درمان کند.

یک قاشق غذاخوری آب پیاز را با یک قاشق غذاخوری فلفل مخلوط کرده و آن را روی محل عفونی شده بگذارید. اجازه دهید 2 دقیقه روی پوست باقی بماند و در نهایت نیز با آب بشویید.

یک مطالعه علمی نشان داده است که حمام نمک میتواند بخوبی آلودگی ها و عفونت های بدن را از بین ببرد. گفته میشود دلیل این امر خواص ضد میکروبی بدن است.

حمام نمک پوست را بخوبی تقویت میکند. هر چقدر پوست از بافت بهتری برخوردار باشد، با قدرت بیشتری میتواند در برابر عوامل بیماری زا مقاومت کند.

شنا کردن در دریا نیز میتواند اثرات مشابهی با حمام نمک داشته باشد.

یک سطل را پز از آب کرده و یک فنجان نمک به ان اضافه کنید. میتوانید با استفاده از این آب بدن خود را بشویید و یا اینکه آن را درون وان ریخته و مدتی درون آن دراز بکشید.

در ادامه چند نوعی روغن طبیعی به شما معرفی میکنیم که در درمان انواع عفونت های قارچی بسیار موثر هستند. بسیاری از این روغن ها را میتوانید با ترکیب با موادی که قبلا به آن اشاره کردیم استفاده کنیم چراکه در این حالت تاثیرگذاری آن ها دوچندان میشود.

یکی از مهم ترین ویژگی و برتری روغن های طبیعی نسبت به دیگر روش های معرفی شده این است که روغن میتواند براحتی به اعماق پوست نفوذ کند. روغن های طبیعی براحتی میتوانند به بافت قارچ ها نفوذ کرده و آن ها را از ریشه نابود کنند.

برخی از روغن هایی که در ادامه معرفی میکنیم بسیار قوی هستند و نباید بدون اینکه رقیق شود روی پوست قرار بگیرد. بنابراین حتما توصیه هایی که در ادامه آمده است را رعایت فرمایید.

روغن گریپ فروت دارای خواص ضد قارچی بسیار قوی میباشد. 4، 5 قطره از این روغن را با 3 قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و با استفاده از یک تکه پنبه آن را روی نواحی عفونی شده پوست قرار دهید.


روغن نارگیل یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی میباشد. این روغن طبیعی نه تنها قارچ پوستی، بلکه بسیاری از دیگر مشکلات پوستی را هم میتواند بخوبی درمان کند.

روغن نارگیل دارای 3 نوع اسید چرب مفید است و به همین دلیل میتواند با عوامل بیماری زا بخوبی مبارزه کند.

همانطور که اشاره کردیم، روغن نارگیل خواص زیادی دارد اما یکی از مهم ترین ویژگی های آن، قدرت زیادی است که در مبارزه با قارچ کاندیدا از خود نشان میدهد.

روغن نارگیل نسبت به دیگر انواع روغن های طبیعی ملایم تر است و پوست را اذیت نمیکند و به همین دلیل حتی افرادی که پوست بسیار حساسی هم دارند میتوانند از آن استفاده کنند.

روغن نارگیل را برای درمان مشکلاتی دیگری همچون ریزش مو نیز میتوانید استفاده کنید.

برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر، روزانه 2 مرتبه به میزان کافی روغن نارگیل تهیه کرده و روی قسمت های عفونت کرده پوست بریزید و ماساژ دهید تا خورد پوست برود.

در آزمایشات علمی مشخص شده است که روغن کافور میتواند به درمان 11 نوع بیماری قارچی مختلف کمک کند. این ویژگی روغن کافور بدلیل خواص ضد التهابی بسیار قوی آن میباشد.

کمی پودر کافور را با روغن کنجد مخلوط کنید. خمیری که بدست میاید را باید روزانه 2 تا 3 مرتبه روی قسمت های عفونت کرده پوست قرار دهید. علاوه بر این روش میتوانید از روغن کافور نیز استفاده کنید. (به همان روش قبلی، یعنی روغن را روی قسمت های عفونی شده ریخته و ماساژ دهید)


توجه! کافور سمی است و نباید خورده شود.

روغن جوجوبا دارای 97 درصد “واکس استر” میباشد. واکس استر ماده ای حاوی یک نوع اسید چرب و الکل میباشد و گیاه جوجوبا تنها گیاه روی زمین است که میتواند آن را تولید کند.

واکس استر موجود در روغن جوجوبا با هر چیزی که تماس پیدا کند از ان در برابر اکسیده شدن جلوگیری میکند و همین ویژگی ان باعث شده است که یک روش درمانی فوق العاده مفید و موثر برای رفع بیماری های پوستی باشد.

– برای درمان قارچ پوستی چند قطره روغن جوجوبا را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کرده و آن را روی قسمت های عفونی شده پوست قرار داده و ماساژ دهید.

روغن پونه بواسطه فرایند تقطیر بخار از گیاه پونه بدست میاید. روغن پونه همه ی خواص این گیاه را دارا میباشد اما برتری که نسبت به خود گیاه پونه دارد این است که بسیار غلیظ تر میباشد.

روغن پونه دارای خواص ضد عفونی کننده بسیار قوی میباشد و حدود 71 درصد آن از اینگونه عوامل ضد عفونی کننده تشکیل شده است.

جهت درمان قارچ پوستی با استفاده از روغن پونه، یک قاشق مربا خوری از این روغن را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و روی قسمت های عفونت کرده پوست بگذارید. باید اجازه دهید که روغن به مدت چند ساعت روی پوست باقی بماند.
اینکار را باید تا زمان بهبودی کامل روزانه 2 مرتبه انجام دهید.

روغن چای یکی از بهترین روش های خانگی درمان قارچ پوستی میباشد چراکه خواص ضد قارچی بسیار قدرتمندی دارد. روغن چای ویژگی های ضد عفونی کننده نیز دارد و به همین دلیل میتواند از پخش شدن عفونت در سطح پوست جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که روغن چای بسیار قوی بوده و افرادی که پوست حساسی دارند در استفاده از ان باید خیلی مراقب باشند. بنابراین استفاده از روغن چای برای درمان قارچ پوستی مناسب قسمت هایی از پوست میباشد که حساسیت کمتری دارد.
بیاد داشته باشید که روغن چای را فقط باید بصورت موضعی استفاده کنید و از خوردن آن به هر شکلی بپرهیزید.

جهت استفاده از روغن چای برای درمان قارچ پوستی از روشی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

سال های طولانی است که از روغن لاوندر برای درمان ترشحات واژنی استفاده میشود. در اغلب موارد علت ایجاد اینگونه ترشحات قارچ کاندیدا میباشد.

روغن لاوندر دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است و به همین دلیل میتواند سریعا قارچ پوستی را درمان کند.

خواص ضد قارچی روغن میخک طی مطالعات علمی بسیاری تایید شده است.

روغن میخک نه تنها قارچ پوستی بلکه انواع بسیاری از بیماری های قارچی را میتواند درمان کند. این روغن گیاهی با حمله به هاگ قارچ ها آن ها را از بین میبرد.

اگر روغن میخک را بصورت موضعی استفاده و روی قسمت های عفونی قرار دهید، این روغن میتواند خیلی سریع همه قارچ ها را بکشد.

بیاد داشته باشید که روغن میخک زمانی که روی پوست قرار بگیرد، باعث ایجاد بی حسی شده و در مواقعی حتی میتواند باعث احساس سوزش و حتی جوش زدن پوست نیز بشود.

اگر میخواهید از روغن میخک بصورت موضعی استفاده کنید، ابتدا میبایست آن را با روغن زیتون رقیق کنید.

در ادامه باید و نباید هایی که برای درمان قارچ پوستی باید بدانید آمده است.

چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت ها برای ما ارسال کنید.

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

قارچ یک بیماری پوستی مسری است که می تواند در همه افراد و در هر سنی توسط قارچ عامل این بیماری ایجاد شود. ما در این مقاله علت ها، نوع و روش های درمان خانگی قارچ پوستی را مورد بررسی قرار داده ایم.

عامل بیماری قارچ پوستی یک کرم یا انگل است که باعث عفونت قارچی و ابتلا به این بیماری می شود. اولین نشانه این بیماری یک لکه قرمز است که می خارد و پوسته پوسته است. این بیماری در صورت تماس مستقیم با همان نقطه آلوده، حیوانات خانگی که این مشکل را دارند و سطوحی که مانند لباس در تماس مستقیم بوده اند به راحتی انتقال پیدا می کند. ما در ادامه این مقاله از انواع و درمان خانگی قارچ پوستی برایتان نوشته ایم. همراهمان باشید.

دراماتوفیتوزیس یا عفونت قارچی را انگلی به دراماتوفیت ایجاد می کند و بسته به منطقه بدن انواع مختلفی دارد و وقتی همه بدن را فرا بگیرد به آن کچلی گویند و اما نوع های دیگر آن به شرح زیر است:

در درمان این بیماری پزشکان پماد های موضعی را که سبب کاهش التهاب، قرمزی و خارش پوست می شود را تجویز می کنند. اما مواد طبیعی بسیاری وجود دارد که می شود به راحتی با آنها به درمان خانگی قارچ پوستی پرداخت، ما در ادامه این مواد را ذکر کرده ایم:

سریع ترین راه درمان قارچ پوستی

بهترین راه پیشگیری از این معضل، جلوگیری از گسترش آن است که به شیوه های زیر باید اقدام کرد:

معمولا درمان خانگی قارچ پوستی دو هفته به طول می انجاند و اما اگر از این زمان گذشت و خارش و التهاب و قرمزی پوست شما رو به بهبودی نرفت به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال پخش شدن این عارضه در تمام بدن بالا است و با تورم بدن این لکه ها شروع به چرکی شدن می کنند.

توصیه های ذکر شده برای پیشگیری در این متن را جدی بگیرید و برای درمان خانگی قارچ پوستی به شیوه ای که گفته شد، عمل کنید و اگر مشکل شما رو به بهبودی نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع : آرگا


یک ایده شیک، انتخاب شاه گیوه پاشنه بلند با زیره و‌ پاشنه چرمیک راهنمای محلی برای گشت و گذار در هانگژو


تور اتوبوس شگفت انگیز دبی، تفریحی متفاوت و جذاب


خدمات خانه تکانی و نظافت عید نوروز با کمترین هزینه!

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

کلوتریمازول، قاتل قارچ‌ ها

clotrimazole

عفونت‌ های قارچی اگر چه در زندگی ‌های بدون بهداشت وجود دارد، اما این روزها شاهد مراجعه ی بسیاری از بیمارانی هستیم که از قارچ‌ های آزاردهنده ی پوستی شکایت می‌ کنند و در این بین خانم ‌ها نسبت به آقایان در ابتلا به این دسته از عفونت ‌ها جلوتر هستند.

 

در این بین کلوتریمازول به عنوان یک داروی ضد قارچ قوی و موثر توانسته مورد توجه بیماران قرار بگیرد.

سریع ترین راه درمان قارچ پوستی

 

این داروی قوی در حقیقت قارچ‌ ها را نشانه می ‌گیرد و با حمله به دیواره ی سلولی آن ها، دژ حفاظتی ‌شان را از بین می ‌برد.

 

کلوتریمازول در درمان عفونت‌ های قارچی موثر است. کاندیدا آلبیکانس، تنیا ورسیکالر، عفونت ‌های قارچی ناخن و از جمله عفونت‌ هایی هستند که با این دارو درمان می ‌شوند.

 

البته جذب سیستمیک این دارو پایین است، اما بهترین فرم مصرف آن به صورت موضعی است. جذب این دارو حتی از طریق مخاط بخش‌ های مختلف بدن هم چون واژن تا 3 درصد بالاتر می‌ رود. به همین دلیل انواع واژینال آن نیز در بازار وجود دارد.

 

کلوتریمازول فقط زیر نظر پزشک

1- اگر چه در دوران بارداری، مصرف کلوتریمازول عارضه ی زیادی ندارد، اما توصیه می‌ شود در ماه‌ های نخست حاملگی بدون تجویز و مشورت پزشک از آن استفاده نشود.

 

2- مراقب باشید این دارو به چشم‌ ها نرسد و اگر چنین اتفاقی افتاد، هر چه زودتر آن ها را با آب تمیز بشویید.

 

3- سوختگی و تحریک پوست از جمله عوارض شدید کلوتریمازول است و در صورت مشاهده، مصرف آن قطع شود.

 

4- در خانم‌ های شیرده مصرف این دارو بی‌ خطر است.

 

5- مصرف این دارو با الکل تداخل دارویی دارد و به کبد بیمار فشار وارد می ‌کند؛ چون متابولیسم کلوتریمازول از طریق کبد صورت می ‌گیرد.

 

6- در صورت ابتلا به عفونت ‌های قارچی واژن علاوه بر استفاده از این دارو، باید لباس‌ های زیر هر روز عوض و پس از شست ‌و شوی مناسب با آب داغ جلوی آفتاب خشک شوند.

 

7- پس از استفاده ی این دارو در محل ‌های موضعی مانند پوست دست ‌ها یا بازوها از تماس نور خورشید با آن ناحیه جلوگیری شود تا دارو تاثیر بیشتری بگذارد.

دکتر هدی عین ‌اللهی – جام جم

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید. 

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

* مطالب مرتبط:

قارچ های پوستی و راه درمان آنها

رشد قارچ ها روی سر

مراقب قارچ ‌پا باشید

بخش تغذیه و سلامت تبیان

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *