دسته‌ها
دارو

عفونت دندان عقل در بارداری

عفونت دندان عقل در بارداری
عفونت دندان عقل در بارداری
وقتی دهانتان بدون آن که انتظارش را داشته باشید، بوی بدی می‌گیرد، اولین علتی که در ذهنتان برای این عارضه ایجاد می‌شود، وجود عفونت است. منظور از عفونت دندان، نفوذ میکروب‌ها به داخل پالپ دندان (ریشه و بافت اطراف آن است) است که سبب بروز عفونت می‌شود.

 

عفونت دندان عقل در بارداری

چنین عفونتی از نوک ریشه دندان به طرف لثه انتشار می یابد و باعث ورم و ایجاد درد شدید آن می شود؛ البته در چنین شرایطی معمولا درمان کمی پیچیده تر بوده و در مواردی نیز ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد.

 

در بسیاری موارد، یک دندان پوسیده که مدت ها درمان نشده است، می تواند علت عفونت دندان باشد. گاهی نیز دندان عقل نیمه نهفته و یا در مواردی وارد شدن ضربه به دندان که باعث ترک آن می شود، می تواند عامل ایجاد عفونت باشد.

 

اگر نیمی از دندان عقل شما زیر لثه نهفته باشد، لثه می تواند روی دندان را بگیرد و میکروب ها در لثه اطراف این دندان جمع شود و با تحریک این بافت (هنگام گاز گرفتن لثه) دندان عقل عفونی و دچار آبسه شود.

 

بنابراین در این مواقع لازم است ابتدا با مصرف آنتی بیوتیک مناسب، عفونت اطراف دندان عقل کنترل و سپس دندان عقل از دهان خارج شود، چرا که عفونت اطراف این دندان می تواند موجب درگیری فضاهای عمقی تر هم شود که این امر خطرناک است.

 

معمولا آبسه ها آنقدر وسیع نمی شوند که نیاز به تخلیه بافت و استخوان های صورت مانند استخوان گونه و … باشد.

 

بوی عفونت از دندانت می آید

شاید مهم ترین پرسش شما نیز این باشد که آیا بوی بد دهان می تواند ناشی از عفونت دندان باشد؟

 

بوی بد دهان می تواند ناشی از عوامل بیماری زایی چون عفونت های لثه، ژنژیویت (التهاب لثه)، بخصوص ژنژیویت مزمن همراه با خونریزی باشد. البته علائم کلینیکی عفونت های دندانی شامل مجموعه ای از علائم موضعی و عمومی می شود که علائم موضعی آن شامل درد هنگام جویدن، التهاب، قرمزی، حساسیت دندان به گرما و سرما و سخت باز شدن دهان است.

 

علائم عمومی عفونت دندانی نیز شامل تب، میزان نبض و تنفس بالا و التهاب غدد لنفاوی موضعی می شود؛ البته بسته به میزان پیشرفت عفونت، بعضی علامت ها بیشتر و برخی کمتر دیده می شود.


دندانم آبسه کرده


اما منظور از آبسه دندانی چیست و آیا منظور از آبسه همان عفونت است؟

 

اگر پالپ دندان پس از عفونی شدن (آلوده شدن به باکتری) نتواند از خود دفاع کند، احتمال تشکیل آبسه دندانی در نوک ریشه بسیار زیاد می شود؛ البته نباید فراموش کرد که پوسیدگی های دندانی اگر درمان نشود، بعد از تخریب مینا و عاج به پالپ رسیده و باعث التهاب و ناراحتی آن می شود.

 

علاوه بر پوسیدگی، عوامل دیگری چون سابقه ضربه ناگهانی به دندان، پرکردگی های عمیق، شکستگی و ترک دندان، تحلیل و سایش شدید دندان ها و بیماری های پیشرفته لثه در ایجاد بیماری های پالپ نقش دارد.

 

بخشی از میکروب های موجود در دهان با مواد موجود در بزاق، لایه نرم بی رنگ و چسبنده ای تشکیل می دهد که با آب شسته نمی شود و تشکیل لایه ای را می دهد که به آن پلاک میکروبی می گویند.

 

اگر این لایه با مسواک و نخ دندان از روی دندان ها تمیز نشود، باعث ناراحتی لثه می شود و سیستم ایمنی بدن در واکنش نسبت به تشکیل پلاک باکتریایی، باعث ایجاد التهابی غیرطبیعی در بافت اطراف دندان می شود.

 

ایمپلنت ها هم در امان نیستند

جالب است بدانید که دندان عصب کشی شده هم دچار عفونت می شود؛ یعنی گاهی به دلیل عفونی بودن دندان، امکان ایجاد آبسه پس از درمان ریشه وجود دارد که با مشورت با دندانپزشک شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد.

 

پلاک های میکروبی و باکتریایی علت اصلی بروز بیماری لثه و التهابات اطراف ایمپلنت است که این التهابات با گذر زمان می تواند باعث از دست رفتن استخوان اطراف دندان و ایمپلنت شود.

 

به همین دلیل افرادی که تحت درمان با ایمپلنت قرار می گیرند، باید بهداشت دهان و دندان خود را به طور مطلوب حفظ کنند و هر دو یا سه ماه یکبار، به دندانپزشک متخصص لثه و جراح ایمپلنت خود مراجعه کنند تا از سلامتی لثه و دندان خود مطمئن شوند.عفونت دندان عقل در بارداری

 

درمان سریع عفونت دندانی

درمان موثر عفونت دندان به چند عامل بستگی دارد. ابتدا باید آبسه تخلیه شود که به واسطه آن از میزان درد و عفونت کاسته می شود. سپس درمان ریشه ممکن است لازم باشد که باید به سرعت انجام شود.

 

اگر آبسه، بافت لثه را درگیر کرده باشد، توصیه می شود که دهان با آب گرم شستشو شود که این کار چند بار در روز و طی چند روز باید انجام شود.

 

استفاده از آنتی بیوتیک نیز برای حذف کامل عفونت ضروری است.

 

انجام رادیوگرافی از دندان نیز پس از گذشت شش ماه از درمان عفونت لازم است.


پیشگیری از عفونت دندانی


بی شک رعایت بهداشت خوب دهان با تمیز نگه داشتن لثه ها و دندان ها از بقایای غذایی می تواند از بروز عفونت های دندانی پیشگیری کند.

 

البته نباید از اهمیت معاینات منظم دندانپزشکی غافل شد و حتی اگر فردی سیستم ایمنی ضعیف داشته باشد، ضروری است که دندانپزشک خود را از این امر آگاه کند.

 

هشدار

در صورت بروز آبسه و عفونت دندان ها، استفاده خودسرانه از آنتی‌بیوتیک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، چرا که گاهی مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک ها باعث پنهان شدن علائم و یا مقاوم شدن میکروب ها می‌گردد.

 

پس در صورت بروز آبسه‌های دندانی در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه نمود تا اقدامات درمانی لازم به عمل آید.

 

باقی گذاشتن دندان های عفونی در دهان بسیار خطرناک است، چون علاوه بر تاثیر عفونت بر سلامت عمومی بدن، در برخی موارد مثلا عفونت دندان های شیری روی جوانه دندان های دائمی زیرین تاثیر گذاشته و باعث نقص ساختاری این دندان ها می شود.

 

اگر آبسه ها در نواحی سطحی و در مجاورت استخوان فک باشد، مشکل چندانی پیش نمی آید و به آسانی می توان آن ها را کنترل و درمان کرد، اما اگر این عفونت به فضاهای عمقی مانند فضاهای اطراف حلق، مجاری تنفسی و حتی اطراف مغز راه پیدا کند، می تواند بسیار خطرناک باشد و موجب بسته شدن راه های تنفسی، درگیری مغز و مننژیت (التهاب پرده مغز) و عفونت خون شود.

 

حتی اگر یک آبسه سطحی به موقع درمان نشود، این عفونت می تواند به بافت های عمقی تر گسترش یابد و دردسرساز شود.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم – دکتر آنیتا عیوض لو، دندانپزشک

سایت پزشکان بدون مرز

 

مطالب مرتبط:

گسترش عفونت دندان خطر دارد

دندانتان آبسه کرده است؟

آبسه دندان را باید درمان کرد

دندان عقل را به حال خود رها نکنید

آبسه دندان را جدی بگیرید

10 علت دندان درد

چطور دندان‌درد را آرام کنیم؟

چرا صورت پف می کند؟

عکس دندان به چه دردی می‌خورد؟

 

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

علت درد دندان عقل چیست؟ آیا شما هم مجبور شده اید دندان عقل خود را بکشید؟ با درد دندان عقل چه باید بکنیم؟

نبض ما- دندان عقل یا سومین دندان آسیا، عقب ترین دندان در هر یک چهارم فک انسان می باشد. این دندان معمولا در سنین ۱۷ تا ۱۹ سالگی می روید. اکثر بزرگسالان ۴ تا دندان عقل دارند ولی برخی هم ممکن است دندان های کمتری داشته باشند. دندان عقل معمولا در هنگام رشد، روی دندان های دیگر تاثیر می گذارد و موجب بروز مشکلاتی می شود.

نشانه هایی که می تواند علائم رویش دندان عقل باشند، عبارتند از:عفونت دندان عقل در بارداری

گوش درد مداوم یا سردرد شدید می تواند زمانی اتفاق بیفتد که دندان عقل می کوشد تا راه خود را به پایین پیدا کند ولی فضای کافی در دهان ندارد. فشار به بافت ها و دندان های اطراف وارد می شود و باعث می شود؛ درد شدیدی در دهان و بالاتر از آن احساس شود.

یک تصور غلط رایج این است که تغییر در تراز دندان ها ممکن است موجب فشرده شدن دندان عقل شود. با این حال، هیچ شاهد بالینی برای حمایت از این نظریه محبوب وجود ندارد.

درد دندان در دوران بارداری شایع است، لذا استفاده از روش های مناسب برای درمان درد ضروری به نظر می رسد. این که به نزد پزشک بروید و از او کمک بگیرید از این که خودتان در پی درمان درد باشید، منطقی تر به نظر می رسد.

اگر فکر می کنید استفاده از مسکن های موضعی می تواند درد شما را کاهش دهد، بهتر است دوباره فکر کنید! این داروها شاید درد را از بین ببرد، اما ممکن است تأثیر چشمگیری بر روی جنین شما داشته باشد. اگر ملاقات پزشک امکان پذیر نباشد، بهتر است از برخی روش های خانگی استفاده کنید تا درد دندان شما کمتر شود.

اولین قدم برای کاهش درد، حفظ بهداشت است. زنجبیل، عسل و چای لیمو دارای خواص ضد باکتریایی است که مانع از عفونت بیشتر در نزدیکی دندان می شود. بنابراین، دهان خود را با مخلوط این مواد طبیعی شستشو دهید. آب نمک دیگر درمان طبیعی است که باکتری‌های مضر درون لثه و شکاف‌های دندان را از بین می برد. این ترکیبات هم‌چنین به عنوان پاک کننده هم به خوبی عمل می کنند و باعث کاهش بوی بد دهان می شوند.

بهتر است برای اقدامات بیشتر و جلوگیری از مشکلات ناخواسته، به دندانپزشک و متخصص زنان مراجعه نمایید.

یکی از روش های متداول درمان مشکلات دندان عقل، کشیدن آن است. اما آیا واقعا کشیدن آن ضرورت دارد؟ این مقاله را مطالعه نمایید.

سردرد می تواند بخاطر مسائل مختلفی ایجاد شود. شما ممکن است به دلیل استرس، تغذیه نامناسب یا حتی کافئین بیش از حد، احساس تنش و سردردکنید. اما علاوه بر این، مشکلات دندانی هم می تواند باعث بروز سردرد شود.

دندان های عقل شاید برای فرد هیچ تاثیر منفی نداشته باشد ولی با این حال، اغلب اوقات دندان های عقل، برای رشد فضای کافی در عقب دهان در اختیار ندارند و لذا با زاویه ظاهر می شوند، ممکن است در فک گیر کنند و یا این که به دندان های آسیای دیگر ضربه بزنند. این موجب می شود که دندان های دیگر شما جابجا شده و حالت دهان شما را نامناسب کند.

این حالت نامناسب می تواند سبب تشدید درد دندان عقل و موجب سردرد شود، زیرا فک پایین باید ناهنجاری بوجود آمده را جبران کند، در نتیجه موجب درد می شود که می تواند به ناحیه سر هم سرایت کند. در صورتی که سردرد تکراری ای را تجربه کردید، خوب است که نزد دندان‌پزشک هم بروید تا ببینید این موضوع به خاطر رویش دندان عقل شماست یا دلیل دیگری دارد.

اگر دندان عقل تحت تاثیر قرار بگیرد یا نتواند به درستی رشد کند، می تواند منجر به عفونت شود. با توجه به زاویه دندان، مسواک زدن و نخ دندان آن دشوار است. اگر غذا و باکتری ها بین دندان ها گرفتار شوند، پوسیدگی دندان و عفونت ممکن است رخ دهد. همان‌طور که دندان های عقل نهفته مشکلاتی را به همراه دارند، عفونت نیز ممکن است با چند عارضه معمول همراه باشد:

در صورتی که دندان عقل به صورت جزئی رشد کند، فلپ هایی در لثه ایجاد می شود که می تواند محلی برای تجمع ذرات غذا و رشد باکتری ها باشد که می تواند منجر به عفونت شود. در صورتی که فلپ در لثه وجود داشته باشد، شرایط برای بیمار دشوار می شود چرا که مشکل فقط در صورتی حل می شود که دندان به طور کامل رشد کند و یا این که دندان و بافت برداشته شوند.

پزشک برای افرادی که دچار نشانه هایی از این مشکل هستند، می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

در صورتی که عفونت مشاهده شده باشد؛ پزشک، آنتی بیوتیک تجویز می کند و فرد می تواند با دارودرمانی درد ناشی از تورم را مدیریت کند. اما باید در نظر داشت که در مورد داروهای بدون نسخه و دهان‌شویه ها هم بهتر است با پزشک مشورت شود.

در بسیاری از موارد، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که دندان کشیده شود، به خصوص اگر این یک مشکل تکراری باشد. این بسیار مهم است که نشانه های این شرایط به خوبی درمان شود تا از گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن جلوگیری به عمل آید.

گاهی اوقات جراحی و کشیدن دندان باعث کبودی، تورم و درد می شود که نیاز به زمان برای بهبودی دارد. ریکاوری مورد نیاز برای جراحی دندان عقل تدریجی است، اما افراد هر روز نسبت به روز قبل بهبود را حس می کنند.

فرایند درمان و ریکاوری را می توان به مراحل زیر تقسیم کرد:

زمان بازیابی برای همه متفاوت خواهد بود. اگر لخته های خون از زخم برداشته شود یا زخم آلوده شود، بهبود می تواند طولانی تر شود.

شما می توانید با استفاده از مسکن های بدون نسخه، مانند استامینوفن (Tylenol و غیره)، یا داروهای تجویزی از سوی دندان‌پزشک خود درد ناشی از جراحی را کنترل کنید. داروهای تجویزی به ویژه هنگامی که دندان کامل برداشته می شود می تواند مفید باشند. نگه داشتن یک بسته سرد بر روی فک نیز ممکن است درد را کاهش دهد.

۱۰علت گزگز نوک زبان و درمان مورمور شدن زبان

پنج تمرین برای زاویه دار کردن فک با ورزش بدون جراحی

پاسخ به ۷ سوال رایج درباره عصب کشی دندان

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان ، اطفال

آبسه لثه چیست و چگونه درمان می شود؟

پاسخ به ۷ سوال رایج درباره کامپوزیت دندان و کامپوزیت ونیر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

عفونت دندان عقل در بارداری

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

راه های مقابله با ابتلا به زگیل تناسلی +ویدئو

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

برای چه بیماری هایی به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

شایع ترین سرطان در بین زنان

آیا اعتیاد به پورنوگرافی قابل درمان است؟

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری، نیازمند مراجعه به دندانپزشکی می شوند و سوالاتی در ذهن آنها پیش میاید. از جمله اینکه آیا امکان کشیدن دندان یا پرکردن دندان برای مادران در هنگام بارداری وجود دارد و آیا پرکردن دندان، می تواند برای جنین ضرر داشته باشد؟ در این مقاله پاسخ سوالات شما را خواهیم داد.

از آنجایی که اشعه ایکس برای جنین مضر است، در زمان بارداری باید مراقب باشید تا کمترین تماس را با آن داشته باشید. اگر در مرحله ای از درست کردن دندان ها نیاز به عکس پیدا کردید، از روپوش سربی که مخصوص مادران باردار برای جلوگیری از صدمه اشعه به جنین طراحی و تولید شده، استفاده کنید.

عفونت دندان عقل در بارداری

مطب دندانپزشک خانم دکتر زهره نوروز زاده در تهران (سعادت آباد) آماده خدمات رسانی به خانم های باردار است که نیازمند کمک های دندانپزشکی و جراحی دندان هستند. در این مطب کلیه اصول ایمنی مادر و جنین رعایت می شود و دندانپزشک مواردی را که برای سلامت مادر و جنین لازم باشد به اطلاع شما خواهد رساند.

آدرس مطب: بلوار سعادت آباد نرسیده به اتوبان نیایش خ 30 غربی (قدیری ) پ 79 ط4

ساعت کاری: روزهای زوج از ساعت 11 تا 18 و روزهای فرد از ساعت 16 تا 20

شما می توانید سوالات خود را از خانم نوروز زاده در زیر همین مطلب، مطرح کنید. ایشان پاسخ را در چند روز آینده خدمت شما عزیزان ارسال خواهند کرد. و پاسخ در زیر هر سوال قابل مشاهده خواهد بود.

سلام.۳۷سال سن دارم.بارداری اولم پوچ بود که دفع شد.بارداری دومم موفق بود.بارداری سومم هم سقط شد و کورتاژ شدم.الان تست بارداری دادم مثبت بوده.ضمن اینکه از داروی اسنترا و زولپیدم هم استفاده می‌کنم.دکتر روانپزشکم گفته در دوران بارداری می‌تونم از این دارو ها استفاده کنم.از طرفی دندان درد هم دارم.ایا می‌تونم دندانپزشکی برم یا نه؟و اینکه می‌تونم عصب کشی کنم دندانم رو یا نه؟

سلام بهتره با مشورت روانپزشک خود داروها ی خود را کاهش بدهید وبه جای آن نزد روانشناس روانکاوی ویا رفتار درمانی شوید و به جای داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی آرام بخش استفاده کنید زیر نظر متخصص طب سنتی بهتره به دندانپزشک مراجعه نمایید تا کار دندان شما انجام شود تا ۹ ماه اذیت نشوید به دندانپزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید

سلام .من دو روز پیش اقدام به بارداری کردم.امروز دندوم شکست.آیا میتوانم عصب کشی کنم.نمیدونم که باردار هستم یا نه

بله . باید به دندان پزشکی مراجعه کنید که کار دندانپزشکی برای مادران باردار را انجام می دهد. مقاله ی اصول دندانپزشکی در بارداری را مطالعه کنید.

سلام و خسته نباشید..من تازه سه ماه اول بارداری ام هستم میتونم دندونم رو بکشم؟ چون خیلی وضعش خوب نیست

سلام . بله می تونید.

سلام و خسته نباشید خدمت شما.خانم دکتر تررررخدا به دادم برسید.
من یک ماه باردارم و دندان عقل بالایی ب شدت خراب شده.چندسالی میشه ک خراب.و خونریزی میکنه.صبحا ک از خواب بیدار میشم دهنم پر خون.میترسم میگم نکنه عفونت دندونم ب جاهای دیگ بدنم منتقل شده باشه.اخه گاهی اوقات تنگی نفس دارم.
من میتونم تو یک ماه اول بارداری دندنم رو بکشم؟البته فک کنم هنوز یک ماه کامل نشده لطفا کمکم کنید سپاسگزارم

سلام بهتون تبریک می گم و فرزند سالم و صالحی از در گاه خدا براتون طلب می کنم .اگر دندون عقل تون خراب شده بهتره کشیده شود .نگران نباشید و انجامش بدید .اگر میخایید ما در مرکز مون بیحسی مخصوص مادر باردار داریم اگر هم نه به یک مرکز مخصوص مراجعه کنید که جراح فک و صورت داشته باشه

سلام خانوم دکتر من ۱۹ هفته بارداری هستم دندونم از وسط شکسته بود عصب کشی کردم و پر کردم الان موادش ریخته .چند روز پیش پوست گردو باعث شد بشکنه دندونم و الان مثل دندون لق خیلی تکون میخوره ن میتونم با اون سمت دهنم ن غذا بخورم ن مسواک بزنم .مشکلی نداره بکشم ؟

سلام مشکلی نداره فقط باید پزشک تون به مواردی که راجع به دارو ها و اشعه در دوران بارداری است رو در نظر داشته باشند

سلام من هفته ۹ بارداری هستم..دندون عقل بالا پوسیده شده درد میکنه ..ایا کشیدن ش مشکلی نداره ؟؟ممنون

سلام . بهتون تبریک میگم. کشیدن دندان مشکلی نداره.
اگر خیلی نگران هستید میتونید تا شروع ۴ ماهگی صبر کنید. اما حتما دندون رو پیش یه دندونپزشک آگاه و مطلع بکشید که به نکات خاصی که باید برای مراجعان باردار رعایت شود، آگاه باشد.

سلام همسر من ۹ هفته باردار و ۲ تا از دندون عقلاش خرابه و به شدت درد میکشه میخاستم بدونم برای کشیدن دندون آمپول بی حسی برای بچه ضرر نداره
ممنون

خیر.
اما بهتره برای کشیدن دندان به دندان پزشکِ مطلع از وضعیت خانمهای باردار مراجعه کنید که مسائل ایمنی سلامت جنین را رعایت می دانند و رعایت میکنند.

سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
همسر بنده هفته آخر بارداریشه امشب از لیدوکائین و قرص آموکسی کلاو500 استفاده کرده میخواستم ببینم برای جنین ضرر دارد یا خیر؟

سلام بهتون تبریک میگم اگر با تجویز پزشک هست نه خوردن قرص ضرری نداره و مصرف لیدوکایین هم همینطور منتهی حتما باید با تجویز پزشک باشه

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید

استفاده شما از این سایت به منزله پذیرش قوانین نینی کده است
: مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی دارند و توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
تماس با نی نی کده

© کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت نی نی کده میباشد . کپی طرح سایت جرم محسوب شده و پیگیری قضایی خواهد داشت. کپی برداری از مقالات جهت استفاده تجاری، بدون هماهنگی با مدیران سایت ممنوع بوده و دزدی محتوای معنوی تلقی می گردد.

کپی بخشی از مطالب سایت (و نه کل مطلب) جهت رفرنس دادن، فقط با قراردادن لینک مستقیم به سایت نی نی کده مجاز است. طراحی توسط ماکرومدیا

عفونت دندان عقل در بارداری
عفونت دندان عقل در بارداری
9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *