دسته‌ها
دارو

علائم پرکاری غده ی تیروئید

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

پرکاری تیروئید یکی از بیماری‌های مربوط به غده‌ی تیروئید است. تیروئید، غده‌ی پروانه‌ای شکل و کوچکی است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده هورمون‌هایی به ‌های تترا یدوتیرونین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) ترشح می‌کند، این دو، هورمون‌های اولیه‌ای هستند که وظیفه‌ی کنترل انرژی سلول‌های بدن را برعهده دارند. غده‌ی تیروئید با ترشح این هورمون‌ها، متابولیسم (سوخت‌وساز بدن) را تنظیم می‌کند. پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده‌ی تیروئید، بیش‌ازحد تترا یدوتیرونین (T4) یا تری یدوتیرونین (T3) یا هردوی این هورمون‌ها را ترشح کند. تشخیص به‌موقع و درمان مناسب، می‌تواند علائم پرکاری تیروئید را از بین ببرد و از عوارض جانبی آن جلوگیری کند.

علائم پرکاری غده ی تیروئید

پرکاری تیروئید می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. بیماری گریوز، یکی از شایع‌ترین علل پرکاری تیروئید است. گریوز نوعی بیماری خودایمنی است، این بیماری باعث می‌شود آنتی‌بادی‌های تحریک‌کننده‌ی تیروئید، بیش‌ازحد هورمون ترشح کنند. زنان، بیش از مردان به بیماری گریوز مبتلا می‌شوند. این بیماری در بین افرادی که سابقه‌ی خانوادگی دارند، اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر خویشاوندانی دارید که به این بیماری مبتلا هستند، حتما به پزشک خود بگویید.

موارد زیر نیز می‌توانند از علل پرکاری تیروئید باشند:

ترشح زیاد هورمون‌های تترا یدوتیرونین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدن شود. به این حالت پرکاری متابولیسم گفته می‌شود و علائمی همچون افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و لرزش دست دارد. همچنین ممکن است فرد زیاد عرق کند و نتواند گرمای زیاد را تحمل کند. پرکاری تیروئید، تغییرات حرکات روده، کاهش وزن و نظم شدن چرخه‌ی عادت ماهانه در زنان را به دنبال دارد.

خود غده‌ی تیروئید هم می‌تواند به‌صورت متقارن یا تقارن متورم شود. کُره‌ی چشم فرد هم ممکن است برجسته شود. این حالت یکی از علائم اگزوفتالمی و بیماری گریوز است.

سایر علائم پرکاری تیروئید:

علائمی که نیازمند مراقبت‌های پزشکی هستند:

پرکاری تیروئید همچنین می‌تواند موجب فیبریلاسیون دهلیزی شود. فیبریلاسیون دهلیزی، یکی از شایع‌ترین انواع آریتمی قلبی است که می‌تواند منجر به سکته مغزی و نارسایی احتقانی قلب شود.

اولین قدم برای تشخیص این بیماری، بررسی سابقه‌ی پزشکی بیمار و معاینه‌ی اوست. با معاینات پزشکی این علائم قابل مشاهده‌اند:

ممکن است آزمایش‌های دیگری هم برای تشخیص پرکاری تیروئید انجام شود که عبارتند از:

پزشک ممکن است سطح کلسترول خون فرد را بررسی کند. کلسترول پایین می‌تواند نشانه‌ی بالا بودن سوخت‌وساز باشد. در این حالت بدن فرد، به‌سرعت کلسترول را می‌سوزاند.

در این آزمایش‌ها میزان هورمون‌های تیروئید (T4 و T3) در خون فرد اندازه‌گیری می‌شوند.

هورمون تحریک‌کننده‌ی تیروئید (TSH) در هیپوفیز ترشح می‌شود و غده‌ی تیروئید را تحریک می‌کند تا هورمون‌های بیشتری ترشح کند. زمانی که سطح هورمون تیروئید طبیعی یا بالا باشد، TSH فرد باید پایین باشد. TSH غیرطبیعی ممکن است از اولین علائم پرکاری تیروئید باشد.

سطح ‌تری گلیسیرید فرد هم برای تشخیص پرکاری تیروئید آزمایش می‌شود. همچون پایین بودن میزان کلسترول، تری گلیسیرید پایین هم می‌تواند نشانه‌­ی بالا بودن متابولیسم باشد.

در این آزمایش پرکاری یا کم کاری تیروئید مشخص و معلوم می‌شود کدام نواحیِ غده‌ی تیروئید بیش‌ازحد فعال هستند.

با سونوگرافی می‌توان اندازه‌ی کل غده‌ی تیروئید و همچنین هر توده‌ی دیگری را بررسی کرد. پزشکان همچنین می‌توانند با سونوگرافی تشخیص بدهند توده جامد است یا مایع.

سی‌تی اسکن یا ام.آر.آی می‌توانند تومور هیپوفیزی را که موجب تورم شده است، نشان بدهند.

داروهای ضد تیروئیدی مانند متی مازول (methimazole)، موجب جلوگیری از ترشح زیاد هورمون‌های غده‌ی تیروئید می‌شوند. این دارو از درمان‌های شایع پرکاری تیروئید محسوب می‌شود.

براساس گزارش انجمن تیروئید آمریکا، ید رادیواکتیو برای درمان بیش از ۷۰ درصد بزرگ‌سالان مبتلا به پرکاری تیروئید استفاده می‌شود. این درمان، سلول‌هایی را که هورمون تولید می‌کنند، از بین می‌برد. عوارض جانبی شایع درمان با ید رادیواکتیو عبارتند از: خشکی دهان، خشکی چشم، گلودرد و اختلال حس چشایی. ممکن است مدت کوتاهی پس از درمان با ید رادیواکتیو، رعایت برخی موارد احتیاطی ضروری باشد. چرا که ممکن است اشعه به نواحی دیگر بدن نفوذ کرده باشد.

ممکن است بخشی یا تمام غده‌ی تیروئید فرد با عمل جراحی برداشته شود. همچنین پس از جراحی، به بیمار مکمل‌های تیروئیدی داده می‌شود تا از کم‌کاری تیروئید جلوگیری شود. کم‌کاری تیروئید در حالتی اتفاق می‌افتد که غیرفعال بودن تيروئيد موجب می‌شود هورمون‌های کمی ترشح شوند. همچنین بعضی از داروها مانند پروپرانولول می‌توانند ضربان سریع قلب، تعرق، اضطراب و فشارخون بالا را کنترل کنند. در اکثر موارد، این درمان به‌خوبی عمل می‌کند.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب که مقدار زیادی کلسیم و سدیم دارد، از اهمیت بسزایی برخوردار است. بیمار می‌تواند درباره‌ی رژیم غذایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و میزان ورزش، با پزشک خود مشورت کند. پرکاری تیروئید همچنین می‌تواند باعث ضعف و نازکی استخوان‌های فرد و درنهایت پوکی استخوان شود. مصرف ویتامین D و مکمل‌های کلسیم تحت نظر پزشک، باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود.

استرس یا عفونت می‌تواند موجب «طوفان تیروئیدی» شود. طوفان تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار زیادی هورمون تیروئید ترشح و باعث بدتر شدن علائم پرکاری تیروئید می‌شود. تأثیرات پرکاری تیروئید در درازمدت، بسته به علت ایجاد آن متفاوت است. در برخی موارد، پرکاری تیروئید بدون درمان بهبود می‌یابد، اما در موارد دیگری مانند بیماری گریوز، پرکاری تیروئید باگذشت زمان بدتر می‌شود. عوارض جانبی بیماری گریوز می‌توانند زندگی فرد را تهدید کنند و در درازمدت روی کیفیت زندگی او تأثیر بگذارند.

پرکاری و کم‌کاری تیروئید، معمولا با واکنش‌های خودایمنی شروع می‌شوند. بیماری گریوز معمولا موجب پرکاری تیروئید و بیماری هاشیموتو باعث کم‌کاری تیروئید می‌شود. هردوی این بیماری‌ها با حمله‌ی سیستم ایمنی بدن به غده‌ی تیروئید شروع می‌شوند.

محققان هنوز به‌درستی نمی‌دانند چرا مردان در مقایسه با زنان کمتر به بیماری‌های خودایمنی مبتلا می‌شوند. آنها دلیل این موضوع را به تفاوت‌های سیستم ایمنی زنان و مردان مرتبط می‌دانند. زنان در مقایسه با مردان، واکنش‌های شدیدتری به واکسن، زخم‌های شدید و عفونت نشان می‌دهند، بنابراین این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی بسیار فعال زنان، خطر ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی را در آنها افزایش بدهد.

برگرفته از: healthline

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

9تومان

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

علائم پرکاری غده ی تیروئید

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

سلام خسته نباشیدمن مدتیه بدن درددارم مخصوصاازناحیه گردن کتف وستون فقرات ولگن وپاهامخصوصازانوپشت زانوهامم ورم دارن آزمایش دادم ازهمه لحاظ خوبم اماتیروییدندادم امایک دفعه کاهش وزن داشتم ناگفته نماندشیرهم میدم دلیلش چی میتونه باشه َضمناسابقه سینوزیت دارم سردردم دارم بعضی جاهای بدن من حالت نبض میزنه

سلام باران عزیز
تشخیص مشکلات پزشکی برعهده‌ی پزشک هست و متأسفانه در این مورد ما نمیتونیم بهتون کمکی بکنیم. پیشنهاد میکنم برای اطمینان خودتون، آزمایش تیروئید هم بدید.

سلام خسته نباشیدمن مدتیه بدن درددارم مخصوصاازناحیه گردن کتف وستون فقرات ولگن وپاهامخصوصازانوپشت زانوهامم ورم دارن آزمایش دادم ازهمه لحاظ خوبم اماتیروییدندادم امایک دفعه کاهش وزن داشتم ناگفته نماندشیرهم میدم دلیلش چی میتونه باشه َضمناسابقه سینوزیت دارم سردردم دارم

سلام.من خیلی لاغرم.البته همیشه اینجور بوده.ممکنه دلیلش پرکاری تیروئید باشه؟ ۲ پسرم ۲۵ سال سنمه قدم ۱۷۳ وزنم ۵۷

سلام دوست گرامی
لاغری به‌تنهایی برای اثبات پرکاری تیروئید کافی نیست. پزشک با انجام آزمایش‌هایی که خدمت‌تون معرفی کردیم، میتونه بهتون بگه تیروئیدتون پرکار هست یا نه.

خواص خوراکی ها

۵ چربی سوز طبیعی برای افزایش متابولیسم و ‌

خواص گزنه؛ ۱۶ خاصیت گیاه گزنه که سرشار از ویتامین D است


قارچ گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

قهوه گانودرما؛ با خواص و عوارض جانبی آن آشنا شوید

سردرد سینوسی؛ نشانه ها و راه‌های درمان آن

علت عزت نفس پایین؛ ۱۱ عادت اشتباه که عزت نفس شما را نابود می‌کند

خارش چشم؛ دلایل، تشخیص و راه‌های درمان خانگی و دارویی آن

معرفی کتاب ه به کودکی که هرگز زاده نشد

۵ عادت بدی که به سلامتی چشم شما آسیب می‌رساند

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص دارد؟

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید


بهترین رمان های جهان؛ ۹۹ رمان خواندنی

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟

بهترین فیلم های عاشقانه جهان که شما را در فضایی رمانتیک غرق می‌کنند


ارزانترین کشور برای تحصیل کدام است؟

ارسال به تلگرام

ارسال به

ارسال به توئیتر

ارسال به

ارسال به گوگل پلاس

علائم پرکاری غده ی تیروئید

آدرس لینک

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی یا تیروتوکسیکوز) بر اثر تولید بیش از حد هورمونهای تیرویید (T4 و T3) ایجاد میشود. در سه چهارم بیماران، این وضعیت به علت وجود یک آنتی بادی تحریک کننده تیروئید در خون رخ میدهد. این آنتی بادی نه تنها سبب افزایش ترشح هورمونهای تیروئید می شود، بلکه در بعضی موارد باعث افزایش اندازه ی غده ی تیروئید و ایجاد گواتر می گردد. این نوع پرکاری تیروئید را اصطلاحا بیماری گریوز (Graves) می ند.

علت تولید آنتی بادی هنوز مشخص نشده است، اما دیده شده که بیماری گریوز در بعضی خانواده ها از شیوع بیشتری برخوردار است که نشان میدهد ژن خاصی مسئول این بیماری است. اینطور گفته میشود که بعضی از علل محیطی میتوانند باعث فعال شدن این ژن در افراد شده و سبب ایجاد بیماری شود. استرسهای شدید مثل طلاق یا مرگ یکی از افراد  نزدیک خانواده میتوانند نقش مهمی در ایجاد بیماری داشته باشند.

بیماری گریوز در هر سنی ممکن است رخ دهد اما در خانمهای 4 تا 5 ساله مشاهده میشود. در 3 تا 5 درصد تمام بیماران، یک مرحله پرکاری تیروئید به مدت چندماه بروز میکند. در سایر بیماران هم چندین مرحله متوالی پرکاری تیرویید در طی چندین سال رخ میدهد.

اکثر بیماران قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنند حداقل شش ماه علائم بیماری را بروز داده اند. اما در بعضی از بیماران به ویژه در نوجوانان و جوانان، این بیماری خیلی سریع در عرض چند هفته پیشرفت میکند. تمام بیماران، همه ی علائم را نشان نخواهند داد. در افراد سالخورده، علائم بارز بیماری، به غیر از کاهش وزن، اغلب بی اشتهایی، ضعف عضلات و بی حوصلگی می باشد.

محل قرار گرفتن غده تیروئید در بدن

از سوی دیگر، این علائم در یک خانم نوجوان ممکن است بصورت افزایش انرژی خودش را نشان بدهد بطوری که این فرد نتواند برای چند لحظه هم در یک جا بی حرکت بنشیند و مدام در حرکت و جنب و جوش باشد.

یک غده تیروئید پرکار باعث افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی در بدن میشود و ایجاد علائم و نشانه های جسمی و روحی میکند. به طور کلی یک فرد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد:

تقریبا در تمام بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، کاهش وزن مشاهده میشود که بعلت سوختن بیش از حد کالری در بدن بر اثر افزایش هورمون تیروئید می باشد. فرد در اکثر اوقات احساس گرسنگی میکند و حتی ممکن است شبها از خواب بیدار شود تا غذا بخورد. این کاهش وزن میتواند از 2 تا 35 کیلوگرم متغیر باشد ولی در بعضی افراد اشتهایشان بقدری زیاد میشود و آنقدر غذا میخورند که نه تنها وزنشان کم نمیشود بلکه دچار اضافه وزن نیز میشوند.

از آنجایی که متابولیسم بدن افزایش میابد، بدن شما حرارت بیشتری تولید میکند که این حرارت را با عرق کردن نشان میدهد. فرد از بودن در مکانهای گرم احساس نا آرامی میکند.

تحریک پذیری و زودرنجی که بر اثر پرکاری تیروئید ایجاد میشود معمولا در خانم های جوان بروز میکند. فرد ممکن است نتواند با استرسها و فشارهایی که در اطرافش وجود دارد کنار بیاید. همچنین ممکن است نسبت به انتقادهایی که از او میشود حساسیت غیرطبیعی و بیش از حد نشان دهد و خیلی زود از کوره در برود. حتی ممکن است بدون هیچ علت واضحی گریه کند.

عدم تمرکز حواس نیز میتواند با بیماری پرکاری تیروئید مرتبط باشد.

اکثر بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، تپش قلب دارند. فرد احساس میکند که ضربان قلبش سریعتر از حالت طبیعی شده است. در پرکاری تیروئیدی شدید که مدت زیادی طول کشیده و درمان نشده باشد، بویژه در افراد سالخورده، ممکن است بی نظمی در ضربان قلب ایجاد شود که اصطلاحا به آن فیبریلاسیون دهلیزی گفته میشود. حتی ممکن است نارسایی قلبی هم رخ دهد.

از دیگر موارد و نشانه های پرکاری تیروئید میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

مشکلات چشمی، پوست و ناخن در بیماری گریوز (Graves)

پزشک شما ممکن است ابتدا درخواست یک آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد تیروئید شما بکند. همچنین یک متخصص غدد درون ریز برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره پرکاری تیروئید شما بدست بیاورد تقاضای اسکن تیروئید خواهد کرد تا نحوه ی درمان را بر اساس آن طرح ریزی کند.

برای درمان پرکاری تیروئید که بر اثر بیماری گریوز ایجاد شده، سه راه وجود دارد که عبارتند از:

درمان با داروهای ضد تیروئیدی معمولا برای بیماران جوان تر که با اولین دوره پرکاری خود مواجه شده اند، مناسب تر است. شایع ترین داروی ضد تیروئیدی داروی کاربی مازول (Carbimazole) می باشد که باعث کاهش مقدار هورمونهای تیروئیدی میشود. این دارو به صورت قرصهای 5 میلی گرمی وجود دارد. بیماران باید در ابتدا روزانه 4 تا 45 میلی گرم از این دارو مصرف نمایند.

بعد از 1 تا 14 روز علائم و نشانه های بیماری شروع به بهبود میکند. درمان معمولا حدود 6 تا 18 ماه طول میکشد که بعد از آن حدود نیمی از بیماران بهبود یافته و سالم باقی می مانند. بعد از شروع درمان، پزشک متخصص هر 4 تا 6 هفته نحوه ی درمان شما را مرور خواهد کرد و مقدار دارو را کاهش خواهد داد تا به میزان 5 تا 15 میلی گرم در روز برساند.

این کاهش میزان دارو بر اساس اندازه گیری هورمونهای T3,T4 و TSH خون شما خواهد بود. بعضی از متخصصین ترجیح میدهند که در تمام طول مدت درمان روزانه 4 میلی گرم کاربی مازول تجویز نمایند. اگر برای چندین هفته این مقدار دارو مصرف شود، شما دچار کم کاری تیروئید خواهید شد و بنابر این نیاز به مصرف داروی تیروکسین هم خواهید داشت تا سطح هورمون های تیروئیدی شما در سطح طبیعی قرار گیرد.

مزایای این نوع درمان آن است که نیازی به مراجعات متعدد به پزشک و انجام آزمایشهای مکرر نخواهید داشت. این نحوه ی درمان برای بیماران دچار مشکلات چشمی بسیار مؤثر است.

استفاده از داروی کاربی مازول ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. جدی ترین عوارض جانبی این دارو شامل کاهش تعداد گلبولهای سفید خون می باشد که باعث ایجاد زخم هایی در دهان و عفونتی همراه با تب بالا می شود. در صورتی که با عوارض جانبی دارو مواجه شدید مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

داروی جایگزین برای کاربی مازول، پروپیل تیواوراسیل (Propylthiouracil) می باشد. گاهی اوقات برای درمان علائم، پزشک شما داروی پروپرانولول تجویز میکند. توجه کنید که این دارو نباید در افراد مبتلا به آسم مصرف شود.

*** توجه : ذکر داروها و طریقه ی مصرف آنها تنها جهت افزایش آگاهی شما آورده شده اند و جایگزین تجویز پزشک معالج نمی باشند ***

مطالب در همین رابطه

سلام من آزمایش دادمTsH /5 این نشانه پرکاریه یاکم کاری؟ درمانش راحته یاطول میکشه؟

سلام وقت بخیر من ۲۱سالمه مشکل پرکاری ترویید دارم FNA هم انجام دادم وقرص متی مازول ۵ هم استفاده میکنم الان خیلی بهترم دیگه احساس خفگی ندارم ولی خیلی ضعیف شدم چند مدت دیگه عروسیمه مخواستم یه معجون چاقی عسل گیاه استفاده کنم ایا مشکلی نداره ؟ جواب بدین ممنون میشم

آره احتمالا تیرویید دارید شما

تیروییددارم. ۲۰کیلوگرم وزن کم کردمالان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم.دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد

تیروییددارم. ۲۹۰کیلو وزن کم کردمالان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم.دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد

باز سلام یک سوال دیگه من چند وقته دستهام از ارنج به پایین و پاهام از زانو به پایین کهیر میزنه ایا این از علایم پر کاری تیروییده

سلام امروز فهمیدم پر کاری تیرویید دارم از دارو بدم میاد ومصرف نمیکنم ایا دارو مصرف نکنم خطرناکه در ضمن ۳۸ سالمه کمبود وزن دارم وبی اشتهایم وبی قرار هستم واسترس زیاد دارم

سلام منم عینا مث شمام رفتم دکی گفتش تیروییدت پر کاره دارو زد سه چهار روزه خوب شد

سلام پسر من محمد سینا وقتی ۶ سالش بود یک دفعه متوجه شدیم ک گلوش ب شکل یه گردو متورم شده و بالا اومده بردیم دکتر چقدر ازمایش و اینا انجام دادیم تا اینکه گفتن باید عمل بشه پسرم از همون سال درد در ناحیه قفس سینه داشت خیلی شدید وهمیشه خون دماق میشد بعد از عمل جراحی ک انجام دادیم درد قفسه سینش کمتر شد ولی خونریزی از بینیش ن کم نشد همونطور هنوزم ادامه داره پسر من رو ۳ بار تا بحال بخاطر ترشحاتی ک از جایی ک عمل کردن خارج میشه عمل کردن ولی بازهم همونه العان پسر من ۱۳ سال سن داره ولی بخدا قسم من همیشه و همیشه نگرانشم ک بلاخره چطور میخواد بشه هم ترشح از جایی ک روی گردنش جراحی شده و هم خون دماق شدنهای زیادش وزنشم ک اثلا بالا نمیره خیلی ضعیفه قدش هم کند رشد میکنه پزشک جراحشم هیچ وقت قرص و دارویی بهش نداده نمیدونم باید چیکارنم ؟؟؟؟

سلام من چند ماه پیش ازمایش تیروعید دادم کم کاری تیروعید در ازمایشاتم بود چند ماه قرص استفاده کردم اما تاثیری نداشت بدنم لاغر و وزنم خیلی کم شده و احساس خفگی هم می کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

علائم پرکاری غده ی تیروئید

سلام من ۲۸سال دارم دوبارسخت کردم ازمایش دارم گفتن تیرویدبالایه ایاعلت سخت جنینم این بوده دباره میتونم بارداربشم خطری نداره

با سلام خانمی چهل ساله هستم اخیرا به پرکاری تیرویید دچار شدم بهترین راه درمان من چی هست ایا این مشکل در باروری اثر منفی داره

سلام سه ماهی هست زایمان کردم بخاطر فشار بالا۷ماه زایمان کردم ولی علت نفهمیدن علائم تیروید زیاد دارم پوست خشن درد مفاصل و بعد زایمان درد یک نقطه از سمت چپ سمت معده ونافم لرزش دردمفاصل .ایا امکان تیروئید هست؟!باتشکر

من قبلا تیروئید پرکار داشتم که با دارو درمان شد الان هم موهام نازک و ضعیف شده پریودم نا مرتب شده حالت عصبی هم پیدا کردم بنظرتون یعنی دوباره تیروئیدم فعال شده ؟

من مشکل تیروعید دارم اما هیچ داروی مصرف نمیکنم ایاخطری نداره

من شش ماه پیش متوجه شدم مشکل تیرو عید دارم الان هم هیچ داروی مصرف نمیکنمفقط سه ماه پیش به مدت دوماخ امگا ۳ مصرف کردم

سلام..مدتیست اعصابم بر هم ریخته زود رنج شده ام یک فیلم ناراحت کننده نمیتوانم ببینم به گریه می افتم وز وز گوش شدید.تاری چشم و مرتب عرق سرد میکنم.امکان دارد از تیروئی باشد .ممنون

عزیزانی که راهنمایی برای بیماری خود لازم دارند میتوانند در تلگرام ربه آیدی زیر مشکل چاق یا کمبودن وزن خود را ارسال کنند تا راهنمایی بشوند

آیدی تلگرام: vafaa1396

سلام . من این علائم رو ندارم ولی هر چقدر غذا میخورم وزنم اضافه نمیشه . آزمایش های مختلفی هم دادم حتی آزمایش انگل ولی سالم بوده . اما جدیدا شش ماهی هست که احساس میکنم گلوم متورم شده . راهنمایی کنید لطفا .

سلام وقت بخیر.خواستم بگم چند وقتی احساس ضعف کم حوسلگی.بعضی وقتا لرزش دستام هم زیاد میشه.استرس شدید هم دارم.کاهش وزنم دارم.بعضی وقتا پاهام حس نداره.ایا من این بیماری را دارم یان.باتشکر

تامی تونید ید درمانی نکنیدسعی کنید فقط یامصرف مداوم قرص متی مازول وورزش منظم بخصوص پیاده روی منم خودم امتحان کردم واقعا جواب داد

سلام وقتتون بخیر میخاستم بگم من ۲۵سال سنم ورفتم آزمایش دادم گفتن که کم کاری تیروعد دارید ولی الان همین الاعم تیروعد پور کارو دارم شما میگید من چکار کنم باید برم دوبار آزمایش بدم یانه ممنون متشکر

سلام منم تیرویید دارم دل درد خیلی شدید هم جزو علایم تیروییده ؟

مطالبتون عالیه

سلام ببخشید دل درد مدام از ترویید هم میشه .ممنون من ۱۴ سال متی مازول مصرف میکنم هیچ بهبودی هم نیافتم . شدیدا اسید معده ام بالا است و امکان درمانش هم نیست

سلام ببخشید دل درد مدام از ترویید هم میشه .ممنون

بیماریها همشون منشاشون اعصابن

لطفا جواب منو زود میدید نگرانم من ایران نیستم سه ماه پیش ازمایش قبل بارداری دادم tshمن ۷.۲۴۳ بود و دارو بهم دادن که ۱۰۰ بود هروز یه دونه و پنج شنبه نصف و جمعه اصلا و بعد از سه ماه ازمایش گرفتن جوابش tsh ۰.۰۶ و t4شده ۱۷ نمیدونم چکار کنم و نمیدونم هم حامله هستم یا نه اگه باشم دو هفته هست و به دکترم هم الان دسترسی ندارم

سلام جوانی هستم ۳۶ساله بیش ازاندازه دست راستم لرزش داره ،بعضی مواقع،احساس خودکمینی بهم دست میدهد،نوارمغزهم انجام دادم مشکلی نداشته،بهم کمک کنید ،ازلحاظ مالی هم ،،،،،،،بیکارم

سلام من ۶ ماه هسته جلو گیری ندارم ۱۷ سالمه پریودم عقب می افته ازمایش دادم دکتر گفته مشکلی نداره بهداشت گفته تیرویدبالا هسته کمک کنید

سلام.دختری۱۹ساله هستم و اشتهام خیییییلی زیاده به طوری که همه تعجب میکنن چطوری با اینهمه غذا وزنم زیاد نمیشه و لاغرم.از علائم پرکاری تیروئید لرزش دست شدید دارم.شکنندگی موها و ناخون.همیشه احساس خستگی میکنم و تغییر حرکات روده رو هم دارم ولی مطمئن نیستم که این علائم برای پرکاری تیروئید هست یا نه.غیر از آزمایش خون چه راهی هست که خودم اول بفهمم این بیماری رو دارم یا نه بعد ازمایش بدم؟؟!

سلام خسته نباشيد ممنونم از مطالب ارزشمندتون.علائمي كه اينجا نوشته خيلي مورد هاش شبيه علائم اچ آي وي هستش يه مدت مشكوك شده بودم به بيماري ايدز ولي ازمايش دادم منفي بود ،ممكن اين علائم زود رنجي و عرق دست من هم از تيروئيد باشه؟؟اگر تروئيد داشته باشه خطرناك هستش؟و باعث مرگ كه نميشه؟ ممنون ميشم جواب بدين

سلام من ۲۰ سالمه صورتم یهو خیلی لاغر شده هرچیم میخورم تاثیری نداره کاهش وزنم دارم هرچی میخورم زودی ضعف میکنم بعضی وقتا نصف شبم گرسنه میشم دلیلش میتونه پرکاریه تیروید باشه اگ میشه همراهیم کنید

سلام من پرکاری تیروئید دارم ولی نمیتونم قرص هاشو مصرف کنم ایا بغیراز قرص داروی دیگری هست

سلام من ۱۹ سالمه.ازمایش دادم ولی دکترا میگن تیروئید نداری.ولی تمام علایم پرکاری تیروئد رو دارم.و۴۳ کیلو هستم.و چاق نمیشم.میشه کمکم کنین؟؟؟

سلام من خانمی ۲۷ ساله ام مجردم خیلی احساس اضطراب و بی قراری دارم همه علائم پرکاری رو دارم آزمایش که دادم T3و T4 بالا بود ولی tsh خوب بود دکتر گفت پرکاری نداری حالا باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و اضطراب منو خسته کرده دیگه کم آوردم واقعا

باسلام از مطالب ارزشمند شما:مدت یکسال اس ت در اثر لاغری متوجه شدم تیروئید دارم.(حدود ۱۵کیلو وزن کم کرده بودم). تا ۴۰ روز پیش دارو یعنی روزی ۵میلی متی مازول مصرف می کردم. از آن موقع تا کنون همه دارو ها را کنار گذاشتم.حدود ۴کیلو وزن از وزن طبیعی کم کردم.(tshمن۰٫۰۰۵است)t4هم۱٫۴۶و t3هم ۵٫۷۸است لطفا پاسخ دیهید وضعیت من چگونه است ضمنا از جنس مرد و ۴۹سال سن دارم و هیج علامت گذشته تیروئید یعنی لاغری و لرزش دست و غیره را ندارم.بحمدالله قبلا از پاسخ شما تشگکر می کنم.

سلام.ممنون ازمطالبتون مفیدبود.فقط یه سوال دارم دخترم یک ماهشه زردی داشت ازش ازمایش کرفتن گفتن تیروییدش مشگل داره اونم فقطt4بیشترازحدزیاده میشه بگین چه مشکلاتی دربدن ایجادمیکنه ایابرااین موردم درمانی هست یانه اخه دگترش میگفت اینجورموردی تاحالانبوده

علاوه بر تغییر در قاعدگی.ایا رشد موهای زائد در گردن هم نشانه ی مشکل تیروئد هست???لطفا جواب بدین

سلام ممنون بابت پست, من ۲۲ سالمه و تا شش ماهه پیش دختر بسیار خونسرد و آروم و منطقی بودم, از آخر تابستون امسال سر یک جریان پیش پا افتاده دچار اختلالات عصبی بسیار شدید شدم و تا مرز خودکشی هم رفتم, حمله های روانی ترس و اضطراب, گریه های طولانی و بی دلیل و اختلال ترس از دیوانه شدن. زاناکس و تمامی قرص های ضد افسردگی کاملا نتیجه معکوس داشت, برای ۱٫۵ ماه زندگی طبیعی نداشتم, بهرحال اون حمله ها کم کم رفتن و برگشتن من به زندگی نرمالم تا الان که اول آذر ماه هست طول کشیده, الان خوبم خدارو شکر, اما بشدت عصبی میشم, طوری که خودم از خودم میترسم, تپش قلب مرگ وار و احساس نا امیدی شدید و همینطور کینه توزی. اینا هیچکدوم صفات من نبوده و من نمیخوام اینطوری زندگی کنم, آیا با درمان تیرویید همه ی این اختلالات حل میشن؟ و دیگه برنمیگردن؟ خواهش میکنم جواب من رو بدین

سلام آیا ریختن موی سر هم علایم پرکاری تیرویید است با تشکر

سلام تیروئید باعث نازایی میشه خواهشا جواب بدید تازه امروز فهمیدم تیروئید پرکار گرفتم

ممنون از اطلاعات جامعتان.

ن سلام من تقریبا تمامی علایم رادارم ضعف غضلات دست وپا همچنین کم خوابی اما وزن من بسیار بالا رفته آیا با درمان این اضافه وزن بیست کیلویی بر طرف می شود خواهشمندم پاسخ داده شود

سلام من در پاها احساس ضعف میکنم و تمام ای علایم بعلاوه سر دردرا هم اکثر مواقع دارم چکار کنم ممنون اطلاعات خوب تون

ممنونم از اطلاعات خوبتون طلب خیر

سلام، مامانم تیرویید پر کار داره،یکی از چشاش بزرگ شده، دکترش شنبه میاد، خیلی نگرانم، تا دکترش بیاد میترسم بدتر بشه، میگم اگه دوتا قرص متی مازول تو روز بخوره، خوبه؟ تا دکترش میاد،

دکتر متخصص دیابت در کدام بیمارستانه؟۰۹۱۲۳۹۳۶۴۵۰

من تازه فهمیدم دخترم دچار این بیماری شده خیلی ناراحتم. نمی دانم چی می شه.

در پاسخ به زحل

برای ایشان آرزوی سلامتی می کنیم

سلام من تازه فهمیدم این بیماری رو دارم هیچ اطلاعی نداشتم ممنونم خیلی مفید بود

مرسی از اطلاعاتتون

ممنون از اطلاعات مفیدتون

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که میگذارید

ممنون خیلی واضح و کامل بود

با سلام و تشکر فراوان از اطلاعات مفیدتون

سلام من ازمایش پرولاکتین دادم شده ۶۰۰،۸۳ و free t3 هم۴،۴٫ خیبی نگرانم.میشه راهنماییم کنید.پرکاری تروئید دارم؟جپرولاکتینم چرا بالاس مربوط به چیه؟

در پاسخ به فاطمه

احتمال دارد کم کاری تیرویید داشته باشید حتما آزمایش بدهید

سلام من ۲۳،سالمه استرس لرزش دست و زود رنجم وزنم پايينه ازمايش دادم ولي چيزي نشون نداد ميخواستم ببينم نظر شما.چيه

در پاسخ به ناشناس

منم همینطوریم

من دو هفتست در حال مصرف روزانه سه عدد متی مازول برای پرکاری تیروییدم هستم,همه علایمی که تو متن گفته شده بود رو داشتم,حدود ده کیلو هم وزنم کم شده بود

سلام ممنون ازمطالب خوبتون

با تشکر از مطالب خوب و مفید شما..من یک سوال در این رابطه داشتممصرف تخم کتان برای این نوع تیروید مناسب است؟؟

ممنون ازمطالب مفیدتون

سلام .من امروز متوجه شد .تیروئدم پرکاره .و قندم هم بالاست.بنظرتون خطرناکه خیلی میترسم.یعنی خوب میشم

در پاسخ به ناشناس

بله خطرناک است درکنار هر نوع درمانی حتما ورزش کنید .

سلام وزن من به شدت کاهش یافته هرکاری میکنم چاق بشم. برعکس میشه. چی کار کنم توروخدا کمکم کنید ۲۳ سالمه

تیروئید پرکار باعث خواب الودگی و خواب بیش از حد میشه؟؟؟؟

در پاسخ به بیتا

فکر می کنم این بیماری باعث کم خوابی شبانه و در نتیجه خستگی و گاهی احساس کوفتگی و خواب آلودگی بدون خواب رفتن کافی و متعادل میشه . و شخص ممکنه کمی در طول روز به جای شب خواب بره

سلام اختلال هورمونی ایا باعث قطع پریودی و چاقی بی دلیل میتونه باشه?!کمکم کنید لطفا

در پاسخ به مانیا

سلام بله

با سلام،به علت هيبر تيروييدي متي مازول مصرف كردم ولي حساست داشتم،مصرف دارو را قطع كردم،دكترم توصيه كرد جراحي كنم يا يد درماني كنم،لطفا راهنمايي كنيد

باسلام .از مطالب خوبتون متشکرم . آیا پرکاری تیروئید ممکنه روی جنین تاثیر منفی بذاره یا منجر به سقط جنین بشه ؟

سلام،پسر من۴/۵سالشه،بعد از انجام ازمایش،از ازمایشگاه زنگ زدند گفتند بیایید دوباره ازش خون بگیریم،گفتند یک مقدار تیروئیدش بالاست،میخواستم بدونم خطر ناکه،یا جای نگرانی داره؟لطفا راهنمایی کنید،ممنون

در پاسخ به محسن

سلام بیماری تیروئید با دارو کنترل میشود.

سلام. آیا ممکنه یه دلیل پرکاری تیروئید، شخص گلو درد بگیره؟

در پاسخ به ناشناس

سلام بزرگ شدن غده ی تیروئید میتواند با درد گلو همراه باشد.

سلام، وقتتون بخیر.. خیلی ممنونم از اطلاعات خوبتون

سلام.من یه مدتی رژیم سخت گرفتم و ورزش کردم.الان با اینکه از رژیم در اومدم ولی باز خود به خود کاهش وزن دارم. به نظرتون دلیلش میتونه پرکاری غده تیروئید باشه؟

در پاسخ به omid

سلام باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش انجام بشود.

باعرض سلام و خسته نباشید یکی از اقوام بر اثر استفاده از داروی متی مازول برای پر کاری تیروئید، دچار سر درد شدید و معده درد شدید میشن.برای رفع این عوارض چه باید کرد؟ با تشکر از شما

در پاسخ به علیرضا

با سلام باید مساله را با پزشک معالج در میان بگذارید.

در پاسخ به علیرضا

با سلام سردرد و معده درد از عوارض متی مازول نمیباشد، فامیل شما احتمالا معده درد هم دارد که به حساب قرص متی مازول نباید گذاشته شود و لذا جهت روشن شدن موضوع قرص را همراه با غذا مصرف کند اگر علایم برطرف نشد دنبال علت دیگری برای معده دردشان برود.

ممنون امیر من بسیار افسرده ام این بیماری من را بسیار منزوی ساخته گاهی دلم میخواهد خودکشی کنم واقعآ خسته شده ام من ۲۶ سال دام اما بیماری من را کهن سال نشان میدهد .

چند برای نظر گذاشتم نشر نکردید با احترام

سلام من چند سالی هست لرزش اندام دارم هر دکتری که رفتم خوب نشدم. به نظر شما این بیماری چقدر میتونه با پرکاری تیروئید ربط داشته باشد

در پاسخ به danny

شما باید آزمایش تیروئید انجام بدید و در آنصورت بسادگی میشه تشخیص و نظر داد.

سلام آیا اگر کسی به خاطر کم کاری تیرویید به یبوست شدید مبتلا شده باشد با درمان کم کاری تیرویید خودبه خود یبوستش هم درمان میشود یا لازم است در کنار درمان کم کاری تیرویید درمان یبوست رو هم پیگیری کنه؟

در پاسخ به تارا

با سلام یبوست علل مختلفی دارد که یکی از ان بیماری های تیرووئید هست. اگر بیماری تیروئیدتان را کنترل کردید باز مشکل یبوست برطرف نشد باید به دنبال علل دیگر رفت.

آقای دوکتور ببخشید چند بار مطلب را گذاشتم آیا جراحی orbital Decopression surgery با به فارسی جراحی حدقه چشم که بخاطر بیرون زدگی چشم یا Thyroid eye disease بکار میرود در ایران امکان پذیر است و اگر است هزینه اش چقدر است لطفآ رهنمایی کنید من نیاز به جراحی چشم دارم تا چشمانم دوباره برگردد سر جایش

در پاسخ به Hamid

سلام متاسفانه اطلاعی در این زمینه ندارم، بهتره به متخصص مراجعه کنید.

در پاسخ به Hamid

با سلام حمید جان نگزران نباش امکان جراحی هست ولی پزشک باید ماهر باشد و در این جراحی پزشک بخشی از حفره سینوسها را در اختیار حدقه چشم قرار میدهد تا محتویات به حفره سینوسها خالی شده و چشم تقریبا به حالت اولیه برمیگردد ولی اگر بیرون زدگی چشمت زیاد نباشد این کار توصیه نمیشود.

من در حدود سه سال میشود به پرکاری تیرویید دچار هستم بعد ار ید رادیو اکتیو الان کم کاری تیرویید دارم بیماری چشمی ناشی از تیرویید ادارم چشمام از حدقه بیرون زده همیشه آب ریزش دادد چشمانم همیشه از عینک دودی سیاه استفاده میکنم چون امکان دیدن را در آفتاب ندارم من مرد ۲۷ ساله هستم اما این بیماری من را بسیار ضعیف ساخته افسردگی شدید و تمایل به خودکش پیدا کرده ام

من دوازده سال پرکاری تیروئید دارم باداروخوب نشدم میخوام یددرمانی کنم به نظرتون چی یعنی من خوب میشم لطفا راهنما یی کنید’

در پاسخ به سارا

سلام عزيزم منم ٧ سال پيش جراحي كردم كلا تيروييدم رو برداشتن بعد يد درماني شدم دكتر ميگفت كاملا خوب شدم

در پاسخ به ناشناس

شما خانم محترم و ناشناس اگر جراحی کردید دیگر بافتی برای ید درمانی وجود ندارد که ید بهتون تجویز شده، بی زحمت توضیح بدید.

در پاسخ به سارا

با سلام سارای عزیز بیماری های مزمنی مثل گریوز خوب شدن به اون معنی یعنی درمان قطعی را نداره ولی تا آخر عمر باید پیگیری و کنترل شوند و ید درمانی هم صرفا جهت ازبین بردن بافت تیروئید و لذا کاهش تولید هورمون که بیش از حد آن آزار دهنده است انجام میگیرد تا برخی علایم از بین بروند. بهرحال نگران نباشید بیماری تان یک بیماری قابل کنترل است.

سلام من قبل ازبارداریم ودربارداری علائم (تیروئید کم کارو تیروئیدپرکار)را نداشتم ولی آزامایش دادم (تیروئید پرکار) دارم علتش چیست آیا درمان میشود یا خیر؟

سلام ۱۲ساله که مریضی تروییدرادارم قبلاکم کاربوده ۱ساله که پرکارشده واقعا میشه که ازاین مریضی نجات پیداکنم واقعا دیگه خسته شدم.

در پاسخ به زهرا

با سلام زهرا جان بیماری های تیروئیدی بیماری های مزمنی هستند که با مصرف صحیح دارو کنترل میشوند و مشکل خاصی درست نمیکنند فقط اگر خوب و بموقع داروها را مصرف نکیند گاهی اوقات بیماری اذیتت میکند و بستگی به نوع بیماری بعضی مواقع باید تا آخر عمر قرص مصرف کنی و با بیمار کنار بیای..

سلام من حدود دوماهه تیروئد پرکار دارم علائمش لرزش دستام پاهام درد مفاصل بی حوصله گی بود وحالا چشمام از حدقه زده بیرون دکتر هم رفتم خواستم ببینم خوب میشن یا نه لطفا راهنمایی کنید خیلی ناراحتم؟؟؟؟

در پاسخ به عرفان

با سلام شما به احتمال قوی با علایمی که بیان کردید مبتلا به پرکاری گریوز هستید که باید از سه نوع درمان زیر استفاده کنید: ۱- قرص متی مازول ۲- ید رادیواکتیو I131 ۳- جراحی

سلام بسیار زیاد تشکر بخاطرمعلومات که ارائه کردید من یک خواهر کوچیک دارم که تقریبا از سن ۲ سالگی به مریضی تیروئید پرکار دچار شده و حالا هم تقریبا ۱۰ سالش است و مشکل عصبی برش پیش اومده یعنی یک طفل غیر نورمال است بسیار زود رنج شده و این که جمله بندی درستی از جملاتش نداره میشه بگین اینا هم تاثیرات تیروئید استش؟ بازم تشکر

من پریودنظم دارم ومادرم هم گواترداشته و۲ازعمه هام ایابه منم ارث میرسه

در پاسخ به ناشناس

سلام اره بهتره شما هم آزمایش دهید

چه فایده خب وقتی کسی جوتبتو نمیده برای کی مریضتو بگی همه مریضا برای هم متنشونو میزارن اون مریضیه اونو میخونه اون یکی دیگه مدیضه اون یکی رومیخونه مثل تب توهوانگ کوبیدنه

در پاسخ به ناشناس

والا

با سلام خدمت ادمین سایت.من وزنم ۵۰ س و قدم۱۶۵تقریبا وزنم ثابته راه های زیادی برای اضافه‌وزن انجام دادم‌ولی هیچکدوم نشد.حالا من موندم ک ایا مشکل از تیروئیدمه.خواهشا پاسخ بدین.منتظرم با تشکر

در پاسخ به Asghar

سلام بدون انجام آزمایش امکان تشخیص و یا تایید وجود ندارد.

باسلام دختر من دچار پرکاری تیرویید بود ودرمان شد یکسال پیش ولی الان در حالی که فقط یکی از فاکتورها نسبتا پرکاری مجدد نشون میده ولی ضربان قلب بالاست وریزش موی شدیدش نیز درتمام این مدت خوب نشده علایمی مثل graves disease هم داره ورفتارهای خطرناک از خودش نشون میده لطفا راهنمایی فرمایید.

یکی از چشمام کمی بزرگتر از چشم دیگرم شده سه ماه متی مازول میخورم ولی چشمم کوچکتر نشده. خیلی نگرانم بخاطر چشمم آیا چشمم به حالت اول برميگردد منو از این نگرانی وغصه نجات بدهد کسی چشمش خوب شده

در پاسخ به فاطمه

نیارز به جراحی دارید

سلام من حدودا ۱۳ ساله مشکل تیروئید دارم ۳ سال اول پر کاری تیروئید داشتم بعد تبدیل شد به کم کاری تیروئید والان ۶ ماهه دوباره غده تیروئیدم پر کار شده

میخواستم بدونم بیماری اکرومگالی مادر به ارث میرسد؟

سلام من ۳ سال پیش زایمان داشتم بعداز زایمان اول زود عصبانی می شدم بعد طپش قلب بعد استرس رفتم دکتر گفت ۴تا ندول بعد تیریید سمی خیلی ناراحت شدم اصلا دیگه به مرگ فکر میکردم بعد از ندول ها نمونه برداری کردن خدایا شکر خوش خیم بود الان ۳ ماه تحت نظر دکتر هستم خدایا شکر متی مازول می خورم خیلی خیلی بهتر شده ام فقط باید هر ماه ازمایش بدم الان T3T4 خوب شده فقط TSH کمی بالاست اما پر کاری بازم دادم دوستان نگران نباشند توکل به خدا

آیا پر کاری تیروئید در غریزه جنسی و ناتوانای آقایون تاثیر داره

سلام خسته نباشیدلطفأ آزمایشگاه مورد اعتماد معرفی کنید.

ممنون خوب بود

من همه اون مشکلات و دارم زود زود گرسنه م میشه دستام میلرزه موقع پریودی خون زیادی از دست میدم رو پاهامم نمیتونم زیاد وایسم لرزش پیدا میکنه ازمایش خون دادم فقط گفتن کم خونم بنظرتون پرکاری تیرویید دارم؟؟چ کاری باید انجام بدم لطفا راهنمایبی کنید؟؟

عالی بود ممنون

باسلام، لطف نمایید باتوجه به مشکل پرکاری(تیروتوکسیکوز) و شروع درمان،۱٫در مورد فعالیت های ورزشی ۲٫نوع تغذیه ۳٫برای گلبول سفیدهم که کم شده چه کار خاصی انجام شود. مطالبی را ارائه نمایید. سپاسگزارم

سلام من حدود ۸ ماه هست که تحت درمان پرکاری هستم و به شدت دچار گرسنگی وسال میشم ودرد در ناحیه گلو دارم و قرص حتی مازول مصرف می کنم ب. نظر شما تا چه زمانی باید تحت درمان باشم؟

متشكرم من هم از اين مطالب استفاده كردم .

عالي بود

مطالب خوب بود متشکریم. اما تا کی باید دارو مصرف شود .چهار ساله مصرف میکنم ۳۶ سال دارم خسته شدم

توضیحات تون عالی بود ایکاش درمورد برگشت پذیر بودن پرکاری تیروئید بعد از بهبودی توضیح بدین ممنون میشم

در پاسخ به باران

مطالبتون فوق العاده بود نهایته استفاده رو بردم چون خودم به پرکاری تیروئید مبتلام تاحدوده زیادی خیالم راحت شد ممنونم

سلام خسته نباشی انجانب پدرم دارای همه این علائم جز اسهال شدید می باشد و البته ناگفته نباشد که دکتر گفته ممکن است بر روی عملکرد مثانه و پرستان و کلیه نیز تاثیر گذاشته باشد چون پدر اینجانب از ناراحتی این سه ناحیه گفته شده رنج می برد که دکتر ارولوژی اعلام کرده کلیه ایشان هیچ مشکلی نداشته ودکتر تخصصی اعلام نموده تیروئید پر کار داشته و قوصهای اعلام شده را برایایشان تجویز نموده است و دوم اینکه بنده نیز این علام را داشته به طوری که خیلی هم پر انرژی بوده و حاضر نیستم وقتی را به استراحت و یکجانشستن کنم شما بفرمائید بنده باید چه کار کنم. با تشکر فراوان

سلام مطالب خوب و آموزنده ای بود استفاده خوبی کردم و به تجربیاتم اضافه شد سپاس گذارم علی مردانی از گچساران

سلام خسته نباشین! من اکثر این علائم رو دارم(پرکاری تیروئید)، آزمایش هم دادم، اما آزمایش رو به متخصص نشون ندادم، به جاش به دکتر عمومی نشون دادم گفت چیزی نیست! خیلی اذیت شدم، اگه راهی هست کمکم کنین! ممنون

در پاسخ به حسین

داداش گلم خوب برو به متخصص نشون بده و با اون مشورت كن..

در پاسخ به حسین

با سلام آقا منم همه این علایم را دارم چندبارهم آزمایش دادم ولی میگن چیزی نیست حتی تورم شدید گلو دارم-گلو درد هم دارم-بسیار هم لاغرهستم بازم میگن چیزی نیست

در پاسخ به حمید

سلام بهتر است یک سونوگرافی از گردن (ناحیه تیروئید) انجام دهید.

مرسی از اطلاعاتی که دادید

سلام من چنزوقته که اسهال دارم وبیشترعلایمم هم دارم یعنی اسهالم بخاطرتیروییده؟

سلام باتشکرازمطالب واطلاع رسانی خوبتان من تمام علائم پرکاری تیروییدرادارم ایامیتوانم طبق دستوربالادارومصرف کنم سن۵۱قد۱۸۰وزن۶۴ ضعف اعصاب لرزش دست وپا لطفأراهنمایی بفرمایید متشکر

در پاسخ به محمد

سلام باید به پزشک مراجعه کنید.

تی سی اچم۰،۲۹ایا پر کاری تیروئید دارم با تشکر

تقریبا همه علایم دارم.قبلا عرق زیاد میگردم ولی الان نه.مشکل چشمی هم ندارم. ضعف بدنی دارم.وزنم کم شده.پاهام لاغر شده.شکمم آب شده.تپش قلبم زیاد.تپش قلب اذیتم میکنه. آیا این حالت هام و باعث تپش قلبم؟ موقع تحرکات خوبم ولی موقع استراحت باعث میشه قلبم به تپش بیاد

من یه دختر ۱۶ساله هستم .تمامی علایم این بیماری رو دارم استرسم خیلی شدیده در حدی که عذاب میکشم و هر روز چند تا قرص اعصاب میخورم اما اثر نداره

سلام.از علایم پرکاری که گفتید من تقریبا همه رو دارم.اگه واقعا پرکاری تیروئید داشته باشم درمان کاملی داری که تو یه مدت خیلی کوتاه جواب بده؟!

سلام من شنیدم که یکی دیگه از علامت های این بیماری بزرگ تر شدن کره چشم وبه تدریج به سمت جلوی حدقه رانده شدن است که در صورت تشدید این موضوع موجب کوری میشه آیا اگر کسی فقط این علامت رو بروز بده پر کاری تیروئید داره ممنون میشم جواب بدین

سلام .کسی دچار هیپوتیروئیدیسم هست اما تمام نشانه های هیپرتیروئیدیسم رو داره .جزو کدوم دسته محسوب میشه؟

در پاسخ به باران

سلام باید برای تشخیص قطعی آزمایش داده بشه.

جالب بود فراوان

سلام تيروييدمن پرکاره ۱۶ماهه متى مازول مصرف مى کنم ولى بهبودنداشتم وغده اى به اندازه گردو سمت چپ پايين گردن به موازات گوش چپ رشدسريعى داشته به راحتى قابل لمسه وسفت مى باشد نگرانم سرطانى باشه لطفن راه نماى کنيدباتشکر.

سلام چرا ديگه آپديت نميكنين؟خيلي مطالب جالبي ميذاشتين چي شده ما منتطريم من يكي كه هر شبم نشه يك شب در ميون به وبتون سر ميزنم و مطالبشو ميخونم

در پاسخ به reza

سلام در حال بررسی اقدامات لازم برای تغییر کاربری سایت هستیم تا مطالب به صورت بهتر و مفیدتری در اختیار کاربران گذاشته بشوند. انشالله همزمان با پنجمین سال فعالیت سایت، بخشهای جدیدی اضافه خواهند شد و شاهد تغییراتی خواهید بود. دلیل عدم بروزرسانی سایت، تغییر در زیر ساخت بخشهایی از سایت است ولی بزودی با مطالب جدید در خدمت شما دوستان هستیم. بزودی اطلاعیه های مربوطه برای دریافت نظرات کاربران در سایت قرار داده خواهند شد. پیروز و سربلند باشید.

چرا جواب نمیدین؟؟؟؟ من منتظر جوابتون هستم دکتر

با سلام سایت خیلی عالی دارید واقعا بدرد همه میخوره ممنون میشم به سایت ما هم سر بزنید

با تشکر

سلام خسته نباشید.من از ۷سالگی کم کاری تیرویید داشتم تا دوران راهنماییم تحت نظر دکتر بودم ولی بعد دکتر بهم قرص لووتیروکسین داد که مصرف کنم وگفتن لازم نیست تحت نظر باشم الان۲۵سالمه وچند بار آزمایش خون دادم گفتن مشکل تیرویید ندارم. آیا لازمه همون قرصو بخورم ؟؟؟؟؟؟؟؟ و اینکه به پرکاری تیرویید مبتلا بشم امکانش هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایا با ازمایش خون نتایج رو نشون میده یا از یه راه دیگه چک کنم؟؟؟؟؟؟ ممنون منتظر جوابتون هستم تورو خدا جواب بدین

در پاسخ به زهرا

سلام نباید مصرف کنی دارو ها تو مصرف کنی ضرره

در پاسخ به mahdi

من بیماری پرکاری تیرویید دارم همچنان مشکلات ناشی شدید چشمی ناشی از این بیماری وقتی سیگار یا قلیان میکشم بیماری چشم هایم تشدید میشود

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین

محصولات و کتابهای آموزشی عصرعلم را در این بخش مشاهده کنید.

ورود به فروشگاه

با دوره‌های آموزشی کاربردی عصرعلم مهارت کسب کنید و برای خودتان کار و درآمدزایی ایجاد کنید!

لیست دوره ها

راهنمای لغو عضویت

© ۱۳۹۷-۱۳۸۸ تمامی حقوق مادی و معنوی بر اساس موارد ذکر شده در مرام‌ه‌ی عصرعلم محفوظ می‌باشد.پرکاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود که تیروئید مقدار زیادی هورمون تولید نماید و این موضوع باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می‌شود. شایع‌ترین نوع پرکاری تیروئید، بیماری گریوز (graves) یده می‌شود.علائم پرکاری غده ی تیروئیدتیروئید غده ای است در جلوی گردن که مقابل نای قرار گرفته و شبیه یک پروانه می‌باشد. اعمال غده تیروئید توسط غده هیپوفیز که در مغز قرار دارد کنترل می‌شود. در واقع غده هیپوفیز، هورمون تحریک کننده غده تیروئید (TSH) را تولید می‌کند. TSH به غده تیروئید دستور تولید هورمون‌های را می‌دهد.

عمل غده تیروئید عبارت است از تولید، ذخیره و آزادسازی هورمون‌های تیروئید (تیروکسین و تری‌یدوتیرونین).

 

هورمون‌های تیروئید، بر سوخت و ساز (متابولیسم) بدن تاثیر دارند. اگر هورمون تیروئید به اندازه کافی در خون وجود نداشته باشد، متابولیسم بدن کندتر می‌شود که به آن هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) می‌گویند و اگر هورمون تیروئید به مقدار در خون وجود داشته باشد متابولیسم بدن سریع‌تر می‌شود که به آن هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) گفته می‌شود.

 

پرکاری تیروئید

این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که تیروئید مقدار زیادی هورمون تولید نماید و این موضوع باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می‌شود. شایع‌ترین نوع پرکاری تیروئید، بیماری گریوز (graves) یده می‌شود.

پرکاری تیروئید بیماری نسبتا شایعی است که اکثر مردم از آن غافلند، یا به تشخیص آن اهمیت چندانی نمی‌دهند. پرکاری تیروئید، بزرگسالان 2 تا 4 ساله و عمدتاً زنان را گرفتار می‌کند.

علل پرکاری تیروئید

– سابقه خانوادگی ابتلا به پرکاری تیروئید

– استرس- جنس مؤنت

– بیماری‌های خودایمنی. در این بیماری‌ها بدن پادتن‌هایی تولید می‌کند و این پادتن‌ها تیروئید را وادار به تولید تیروکسین بیشتری می‌کنند. این بیماری گریوز دارد.

– وجود یک تومور خوش‌خیم در تیروئید

– در موارد نادر، تیروئید می‌تواند بر اثر یک عفونت ویروسی پرکار شود.

– یک یا چند توده در تیروئید افزایش فعالیت پیدا می‌کنند. اگر توده یک عدد باشد، گره سمی خودکار یده می‌شود. چندین توده، گواتر سمی چند گره ای یده می‌شود.

– التهاب تیروئید (تیروئیدیت)

– مصرف بیش از حد هورمون‌های تیروئید

– بعضی داروها مانند آمبودارون و محلول لوگول حاوی مقدار زیادی ید هستند که تیروئید جهت تولید هورمون از آن استفاده می‌کند. مصرف این داروها در بعضی از افراد، با ایجاد پر کاری تیروئید همراه است.

 

علائم پرکاری تیروئید

خستگی و بی حوصلگی

تحریک پذیری شدید و تنش‌های عصبی

افزایش اشتها

افزایش فشار خون

کاهش وزن: مبتلایان، با وجود این که زیادتر از حد عادی غذا می‌خورند دچار کاهش وزن می‌شوند.

اضطراب و بی‌قراری قابل توجه

تند،‌ نظم و کوبنده بودن ضربان قلب

تعریق زیاد

احساس گرما یا داغی

عدم تحمل به گرما

تغییرات عادت ماهیانه

تغییر حرکات روده بزرگ (اسهال و گاهی یبوست)

بیرون زدگی غیر طبیعی کره چشم (اگزوفتامی)

علائم پرکاری غده ی تیروئید


لرزش دست‌ها و پاها

گاهی ریزش مو

خارش پوست

کاهش تمرکز

مشکلات بینایی (2 تا دیدن)

گاهی بزرگ شدن غده تیروئید

 

تشخیص پرکاری تیروئید

پزشک ممکن است برای شناسایی این بیماری از آزمایش خون، اسکن تیروئید و سونوگرافی استفاده نماید.

برای اسکن تیروئید، مقداری‌ ید رادیواکتیو توسط بیمار نوشیده می‌شود. سپس یک دوربین مخصوص نقاطی از تیروئید که‌ ید رادیواکتیو را جذب نموده است، شناسایی می‌کند که این نقاط محل‌های مشکل‌دار تیروئید هستند.

 

درمان پرکاری تیروئید

اختلالات تیروئید اگر به موقع تشخیص داده شوند، به راحتی با کمک روش‌های دارویی و یا جراحی قابل درمان می‌باشد. البته پرکاری تیروئید در اکثر بیماران با دارو کنترل می‌شود.

برای درمان پرکاری تیروئید، میزان هورمون‌های تیروئید را کاهش می دهند .درمان مناسب به اندازه بزرگی تیروئید، علل و سن بستگی دارد.

داروهای زیر برای کنترل پرکاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرند:

– داروهای ضد تیروئید برای مهار فعالیت غده تیروئید

– داروهایی برای کاهش ضربان قلب افزایش یافته

– ید رادیواکتیو که سلول‌های تیروئید را به طور انتخابی نابود می‌سازد

در صورتی‌که با کمک داروهای فوق و طی زمان مشخص، علائم بیماری بهبود نیافت، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

 

توصیه‌هایی برای مبتلایان به پرکاری تیروئید

* رژیم غذایی باید حاوی پروتئین زیاد باشد تا بافت‌های از دست رفته بدن در اثر فعالیت بیش از حد تیروئید بازسازی شوند .

* اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان علائم پرکاری تیروئید دارید، به پزشک مراجعه نمایید .

* اگر علائم شما به خصوص پس از عمل جراحی به طور ناگهانی بدتر شد و یا این‌که دچار علائم جدید و غیرقابل توجیه شدید، به پزشک مراجعه نمایید.

* تمام بیمارانی که پرکاری تیروئید و به دنبال آن مشکلات چشمی ناشی از آن را دارند، باید در فواصل معین جهت معاینات چشمی و به ویژه کنترل فشار داخلی چشم، به چشم‌پزشک مراجعه کنند.

*  تشخیص قطعی بیماری پرکاری تیروئید، انجام آزمایش خون است.

* پرکاری تیروئید در زنان شایع‌تر است.

* در این بیماری باید از مصرف زیادید پرهیز شود.

* علائم و نشانه‌های این بیماری در کودکان نیز همانند بزرگسالان است.

* مصرف تمامی غذاها و نوشیدنی‌های تحریک‌کننده تیروئید مانند شکلات، قهوه و نوشابه باید در این بیماران کم شود.

* در این بیماری استفاده از سبزیجات خانواده کلم، اسفناج، شلغم، گلابی و هلو که کار تیروئید را کاهش می‌دهند توصیه می‌شود.

* به این بیماران توصیه می‌شود، روزانه 3 تا 4 لیترآب مصرف کنند، البته به شرطی که مشکل کلیوی یا قلبی نداشته باشند.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیانآی آر شفا

جام جم

دانشه رشد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد- مرکز تحقیقات غدد

 

مطالب مرتبط :

کم‌حافظه‌اید؟ شاید از تیروئیدتان باشد!

علل و عوامل خطر کم کاری تیروئید

علایم کم کاری تیروئید در بزرگسالان و کودکان

کم کاری تیروئید؛ تشخیص، عوارض و درمان دارویی


هنگامی که فعالیت غده تیروئید زیاد شود، باعث افزایش تولید هورمون تیروئید می شود که از طریق آزمایش خون، این افزایش هورمون مشخص می گردد.
علائم پرکاری غده ی تیروئید

تیروتوکسیکوزیس یا تیروئید سمی، یک بیماری خطرناک است که ناشی از افزایش هورمون تیروئید می باشد. این بیماری سمی می تواند در اثر افزایش مصرف هورمون تیروئید و یا افزایش تولید هورمون تیروئید توسط غده تیروئید بوجود آید.

 

هورمون های تیروئید چه هستند؟

هورمون های تیروئید، باعث سوخت و ساز سلول ها می شوند.

این هورمون ها توسط غده تیروئید به وجود می آیند.

غده تیروئید در قسمت جلوی گردن (نای) واقع شده است.

غده تیروئید از عنصر ید موجود در خون برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می کند.

 

تنظیم هورمون تیروئید

غده تیروئید توسط غده دیگری که در مغز قرار دارد، تنظیم می شود. این غده تنظیم کننده تیروئید، غده هیپوفیز می باشد.

هیپوفیز تنظیم کننده قسمتی از هورمون های تیروئید است و تنظیم کننده دیگر این هورمون ها، غده هیپوتالاموس می باشد.

اگر هر کدام از این سه غده بیش از حد فعالیت داشته باشند، باعث افزایش تولید هورمون های تیروئید می شوند و در نتیجه پرکاری تیروئید عارض می شود.

اگر مقدار هورمون تیروئید در خون کافی نباشد، بوسیله غده هیپوفیز هورمون TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) زیادی آزاد شده و غده تیروئید را برای ساخت هورمون تحریک می کند.

برعکس، اگر مقدار هورن تیروئید در خون زیاد باشد، بوسیله غده هیپوفیز، TSH کمی آزاد می شود و باعث کاهش تولید هورمون تیروئید می گردد.

 

علل پرکاری تیروئید

– بیماری گریوز

– عملکرد آدنوم (ندول گرم) و گواتر سمی

– مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید

– ترشح غیرطبیعی هورمون TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید)

– تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید)

– مصرف بیش از اندازه ید


بیماری گریوز

گریوز یکی از شایع ترین علل پرکاری تیروئید می باشد (تصویر کناری). این بیماری ارثی است.

در این بیماری، کنترل طبیعی غده تیروئید توسط هورمون TSH غده هیپوفیز وجود ندارد.

عوامل تشدیدکننده این بیماری عبارتند از: استرس، سیگار، پرتودرمانی گردن، داروها و عفونت ها مثل ویروس ها.

تشخیص این بیماری توسط پزشکی هسته ای، اسکن تیروئید و آزمایش خون صورت می گیرد.

بیماری گریوز ممکن است همراه با بیماری چشمی (افتالموپاتی گریوز) و ضایعت پوستی (درموپاتی) باشد.

 

عملکرد آدنوم (ندول گرم) و گواتر سمی

غده تیروئید همانند دیگر قسمت های بدن در اثر گذشت زمان، دارای برآمدگی هایی می شود.

در موارد این برآمدگی ها، هورمون های تیروئید را تولید نمی کنند و در نتیجه نیازی به درمان آنها نیست.

برخی مواقع، یک ندول یا گره ممکن است به طور مستقل عمل کند، به این معنا که آن گره نیازی به تحریک غده هیپوفیز ندارد و به طور مستقل هورمون های تیروئید را تولید می کند.

اگر گره ها بزرگ تر از سه سانتیمتر باشند، این اتفاق رخ می دهد و به عملکرد ندول ها خوانده می شود.

علائم پرکاری غده ی تیروئید

اگر از یک عملکرد ندول وجود داشته باشد، گواتر سمی بوجود می آید.

عملکرد ندول ها توسط اسکن تیروئید قابل تشخیص می باشند.

 

مصرف بیش از اندازه هورمون های تیروئید

مصرف بیش از اندازه داروهای حاوی هورمون های تیروئید نیز از علل شایع پرکاری تیروئید است.

هنگامی که بیمارانی که از داروهای تیروئیدی استفاده می کنند، اگر به طور مرتب توسط پزشک معاینه نشوند، مقادیر بیش از حد هورمون های تیروئید را در بدن انباشته می کنند.

دیگر افراد ممکن است برای افزایش وزن، از این داروها استفاده کنند.

در اسکن تیروئید با برداشت کم ید رادیواکتیو، این بیماران شناسایی می شوند.

 

ترشح غیرطبیعی TSH

وجود تومور در غده هیپوفیز باعث ترشح غیرطبیعی TSH (هورمون محرکه تیروئید) و تولید بیش از حد هورمون های تیروئید می شود.

این وضعیت به ندرت رخ می دهد و می تواند با دیگر اختلالات غده هیپوفیز همراه باشد.

براش تشخیص این اختلال، پزشک متخصص غدد با انجام آزمایشاتی، آزادشدن TSH را بررسی می کند.


تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید)


این عارضه ممکن است بعد از یک بیماری ویروسی رخ دهد. این عارضه با تب و گلودرد و درد در هنگام بلع غذا همراه است. در این بیماری، غده تیروئید به لمس حساس است.گردن درد نیز ممکن است وجود داشته باشد.

التهاب غده تیروئید با تجمع گلبول های سفید (لنفوسیت ها) نیز ممکن است رخ دهد که به تیروئیدیت لنفوسیتیک خوانده می شود.

در هر دوی این التهابات، میزان هورمون های تیروئید خون زیاد می شوند.

بعد از بارداری و زایمان، تیروئیدیت لنفوسیتیک شایع است.

در این موارد، مرجله پرکاری تیروئید برای 4 تا 12 هفته طول می کشد و به دنبال آن مرحله کم کاری تیروئید تا شش ماه طول می کشد.

در زنان مبتلا، عملکرد تیروئید مجددا طبیعی خواهد شد.

تیروئیدیت توسط اسکن تیروئید قابل شناسایی است.

 

مصرف بیش از اندازه ید

غده تیروئید برای ساخت هورمون های تیروئید به عنصر ید نیاز دارد. افزایش مقدار ید باعث پرکاری تیروئید خواهد شد.

معمولا در بیمارانی که دارای غده تیروئید غیرطبیعی می باشند، پرکاری تیروئید ناشی از ید دیده می شود.

دارویی از قبیل آمیودارون (Cordarone) که برای درمان مشکلات قلبی تجویز می شود، دارای مقدار زیادی ید است و می تواند عملکرد طبیعی غده تیروئید را مختل کند.

 

علائم پرکاری تیروئید

– زیاد عرق کردن

– عدم تحمل گرما

– افزایش حرکات روده

– لرزش

– عصبی بودن و آشفته بودن

– تپش قلب

– کاهش وزن

– خستگی

– کاهش تمرکز

– بی نظمی در عادت ماهیانه

– خونریزی کم در عادت ماهیانه

 

معمولا علائم وابسته به افزایش میزان سوخت و ساز بدن می باشند.

در افراد مسن، بی نظمی ضربان قلب و نابسامانی قلب رخ می دهد.

در موارد شدیدتر، پرکاری تیروئید درمان نشده ممکن است موجب طوفان تیروئیدی شود.

طوفان تیروئیدی دارای علائم: افزایش فشار خون، تب و نابسامانی قلب می باشد و تغییرات روحی از قبیل: گیجی و هذیان گویی نیز ممکن است رخ دهد.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

گواتر، بیماری شایعی است

اثر بیماری تیرویید بر پوست و مو

چه موقع آزمایش تیروئید بدهید؟

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید

تیروئید، پُرکاری و کم کاری آن

پرکاری تیروئید؛ علل و درمان

9 اشتباه رایج درباره تیروئید

تاثیر بیماری تیروئید بر پوست‌ومو

پرکاری تیروئید باعث سندرم گریوز می‌شود

درباره گواتر چه می دانید؟

 

کلیپ های مرتبط:

پركاری تیروئید

کم کاری تیروئید 

غده تیروئیدپرکاری تیروئید می تواند عوارض زیادی برای تمام اعضای بدن ایجاد کند. علائم و عوارض پرکاری تیروئید را بشناسید تا بتوانید زود از آن آگاه شوید. اگر علائم و عوارض پرکاری تیروئید را بشناسید، بهتر خواهید توانست از پس این مشکل برآیید.

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

ما را دنبال کنید.

1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *