دسته‌ها
دارو

علائم کمبود اهن در بدن چیست

علائم کمبود اهن در بدن چیست
علائم کمبود اهن در بدن چیست

کم خونی یا کمبود آهن بیماری است که به علت کاهش گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین در بدن ایجاد می‌شود. هموگلوبین قسمت عمده‌ای از گلبول‌های قرمز خون است و وظیفه اکسیژن رسانی در بدن را بر عهده دارد. اگر تعداد گلبول‌های قرمز شما کم یا غیرطبیعی باشد یا هموگلوبین خون غیرطبیعی یا کم شود، سلول‌های بدن با کمبود اکسیژن مواجه خواهند شد. نشانه‌های کم خونی مانند خستگی و رنگ زرد و بی‌حسی دست و پاها در بدن ظاهر می‌شود . در این حالت اعضای بدن نمی‌توانند غذای کافی خود را برای انجام فعالیت‌های خود دریافت کند. زنان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن بیشتر در معرض خطر کم خونی هستند.

بیش از 400 نوع کم خونی وجود دارد که به سه گروه تقسیم می‌شوند:

شایع‌ترین نوع کم خونی کمبود آهن، اغلب در این دسته قرار می‌گیرد. زمانی که قسمتی از بدن خون‌ریزی می‌کند، بدن سعی می‌کند جای آن را در رگ‌ها پر کند و به همین دلیل آب بدن در رگ‌ها جریان می‌یابد. این آب اضافی خون را رقیق می‌کند.

یکی از شایع‌ترین نوع کم خونی است که، با تغییرات رژیم غذایی و مکمل‌های آهن قابل درمان است. بعضی از انواع کم خونی، مانند آنمی خفیف که در دوران بارداری ایجاد می‌شود، حتی طبیعی هستند. با این حال، برخی از انواع کم خونی ممکن است مشکلات زیادی را تا آخر عمر برای فرد ایجاد کند.

علائم کمبود اهن در بدن چیست

در این نوع کم خونی، آهن به میزان کافی در بدن وجود ندارد. این موضوع به دلیل رژیم غذایی ضعیف، قاعدگی، اهدای خون مکرر، تمرین‌های استقامتی، شرایط خاص گوارشی مانند بیماری کرون، جراحی‌های روده و برخی از غذاها باشد.

سایر علائم رایج ممکن است عبارتند از:

مغز استخوان یک بافت نرم و اسفنجی است که برای تولید گلبول‌های قرمز ضروری است. مغز استخوان سلول‌های بنیادی را تولید می‌کند که به گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها تبدیل می‌شود. تعدادی از بیماری‌ها مانند لوسمی می‌توانند بر مغز استخوان، تاثیر بگذارد و باعث تولید بیش از حد سلول‌های سفید خون شود . این کار تولید طبیعی سلول‌های قرمز را مختل می‌کند. گلبول‌های قرمز معمولا 120 روز در بدن زنده هستند. یک نوع از کم خونی که در این دسته قرار می‌گیرد، کم خونی همولیتیک است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه گلبول‌های قرمز خود را به عنوان یک ماده خارجی تشخیص می‌دهد و به آن‌ها حمله می‌کند.

همولیز بیش از حد (تخریب سلول‌های قرمز خون) می‌تواند به دلایل بسیاری رخ دهد، از جمله:

کم خونی ناشی از سرطان: در این حالت گلبول‌های قرمز از بین می‌روند و به سرعت غیرطبیعی می‌شوند. سلول‌های خونی به شکل هلال نیز در رگ‌های خونی کوچک‌تر گیر کرده و باعث درد شوند.

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین: ویتامین B-12 و فولات هر دو برای تولید گلبول‌های قرمز ضروری هستند. اگر یکی از آن‌ها در بدن کم باشد، تولید گلبول قرمز بسیار پایین خواهد بود.

درمان بستگی به نوع و علت کم خونی دارد.

 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

اشتراک گذاری:

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do

طراحی و پشتیبانی:
گروه توسعه نرم افزاری تیکا

علائم کمبود اهن در بدن چیست
علائم کمبود اهن در بدن چیست
10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *