دسته‌ها
دارو

علایم کبد چرب روی پوست صورت

افرادی كه به بیماری سیروز کبدی مبتلا هستند به دلیل سوختگی خون رنگ پوست‌شان تیره و متمایل به سیاه می‌شود.

كبدتان را چقدر می‌شناسید؟ آیا می‌دانید رابطه مستقیمی بین سلامت كبد و روشنی و زیبایی پوست شما وجود دارد؟ بهتر است هیچ وقت كبدتان را دست كم نگیرید. كبد یكی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عضوهای داخلی بدن است. این عضو با وزنی بین یك تا یك و نیم كیلوگرم، 5 وظیفه متفاوت حیاتی را بر عهده دارد. وظایف این عضو مهم طیف گسترده‌ای از متابولیسم درشت‌مغذی‏ ها یعنی قندها، چربی‏ها و پروتئین‌ها، ذخیره‌سازی مواد معدنی و ویتامین‏های گوناگون را دربرمی‌گیرد. تولید صفرا برای هضم چربی‏ها و خنثی‏ سازی آمونیاك كه ماده‌ای بسیار سمی و مضر است، از دیگر وظایفی است كه كبد برعهده دارد. تا حدودی با نقش كلیدی این عضو آشنا شدید. بیماری‌‌های كبدی بسیار متفاوت هستند كه از مشهورترین آنها می‌توان به هپاتیت، سیروز كبدی، كبد چرب و انسداد مجاری صفراوی اشاره كرد. هر كدام از این بیماری‌ها قادرند علائمی را روی پوست باقی بگذارند.

در ادامه دكتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی در این زمینه توضیح بیشتری می‌دهد.

 

اگر كبد در یكی از عملكردهای خود  (تامین انرژی، نیازهای دارویی، دفع سموم و) كوتاهی كند، بیماری‌های مختلفی ممكن است به وجود آید. به عنوان مثال بعد از خوردن گوشت، اسید اوریک در بدن ترشح می‌شود؛ وظیفه كبد این است كه حدود 95 درصد آن را به اوره تبدیل كند تا از طریق كلیه دفع شود اما اگر به هر دلیلی كبد در این كار كوتاهی كند، میزان زیادی از اسیداوریک وارد خون شده و فرد در معرض ابتلا به نقرس قرار می‌گیرد یا سنگ‌های اسیداوریکی در بدنش تشكیل می‌شود. ممكن است كبد از نظر بافت‌شناسی و فیزیولوژیكی مشكلی نداشته باشد اما كوچك‌ترین نقص در عملكردش می‌تواند پیامدهای خطرآفرینی را برای فرد به همراه داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود در حفظ سلامتی این بخش از بدن بكوشید. در كل بیماری‌های كبدی می‌توانند با بروز برخی عوارض پوستی در بیماران همراه باشد. در مورد هورمون‌ها، متابولیسم چربی و كلسترول، اگر كبد به درستی عمل نكند ممكن است عواقبش به پوست فرد هم سرایت كند و آكنه و جوش‌های پوستی ایجاد شود. سیروز كبدی (اصطلاحی پزشكی است كه برای توصیف تخریب تدریجی كبد، در نتیجه وارد آمدن آسیب مزمن به این اندام به كار می‌رود) نیز یكسری عارضه‌های پوستی را در افراد ایجاد می‌كند.علایم کبد چرب روی پوست صورت

 

افرادی كه به بیماری سیروزی مبتلا هستند به دلیل سوختگی خون رنگ پوست‌شان تیره و متمایل به سیاه می‌شود اما چطور خون دچار سوختگی می‌شود؟ عفونت‌های ویروسی مثل هپاتیت B و C به‌طور فعال تولید مثل می‌كنند و به دلیل ضعف سیستم ایمنی باعث تخریب سلول‌های كبدی می‌شوند. از تخریب سلول‌های كبدی سمومی ترشح می‌شود كه قادرند خون را هم دچار اختلال كنند. این اختلال‌ها باعث خفگی خون و تیرگی آن شده كه به آن خون سوخته می‌گویند. تیرگی خون به مرور زمان روی پوست رسوب می‌كند كه سیاهی پوست در این افراد ناشی از این فرآیند است.

 

 خیلی از اوقات شنیده‌اید كه می‌گویند فرد كبدش چرب است اما تا به حال شده از خود بپرسید كه این چربی به چه معناست؟ وقتی پای چربی‌های اشباع شده (بدترین نوع چربی) مثل روغن پالم كه در روغن نباتی‌ها موجود است به بره غذایی افراد باز شود، باید منتظر عواقب آن هم باشیم. این چربی‌ها به مرور راه مویرگ‌هایی را كه وظیفه‌شان خونرسانی به سلول‌های كبدی است، مسدود می‌كنند؛ در نتیجه سلول‌های كبدی دچار كم‌خونی و سپس مرگ می‌شوند و جای این سلول‌ها چربی‌ها قرار می‌گیرند. بعد از طی این فرآیند می‌توان گفت كبد فرد چرب است كه البته انواع مختلفی دارد (كبد نوع 1، نوع 2، نوع 3 و نوع 4). چربی كبد تاثیر زیادی روی پوست نمی‌گذارد، فقط ممكن است گاهی اوقات باعث ورم و باز شدن منافذ پوستی شود.

 

ترشح صفرا یكی از مهم‌ترین عملكردهای كبد است كه در تمیزسازی كبد و جذب چربی غذا از روده نقش بسیار مهمی دارد. صفرا از طریق مجاری صفراوی به كیسه‌ صفرا می‌ریزد و از آنجا به لوزالمعده و روده‌ كوچك وارد می‌شود. اما كوچك‌ترین اختلال در مسیر حركت صفرا ممكن است باعث افزایش سطح صفرا در جریان خون شود. به همین دلیل اگر با زردی پوست و زردی چشم‌ها (قسمت سفیدی چشم) مواجه شدید، بدانید كه در مسیر صفرای شما اختلالاتی ایجاد شده است. همچنین نشانه‌ دیگر آن خارش گسترده و شدید پوست است. اگر این مشكل به موقع تشخیص و درمان نشود، این زردی پوست به مرور زمان تغییر حالت و رنگ داده و به تیرگی و لك منجر می‌شود. شاید برخی از خانم‌ها و آقایان با این لكه‌های تیره رنگ در ناحیه پوست سینه و كتف برخورد كرده باشند كه ناشی از بروز این مشكل است.

 

تا اینجا به اختلال عملكرد كبد اشاره كردیم اما بعضی از عوامل مثل قرص‌های ضدحاملگی یا دوران حاملگی هم ممكن است روی كبد اثرات بدی بگذارند؛ تغییرات هورمونی در دوران بارداری و مصرف قرص‌های ضدبارداری كه هورمونی هستند، فشار مضاعفی به كبد وارد می‌كنند. این فشارها رسوباتی ایجاد می‌كنند كه مانع ترشح صفرا می‌شوند؛ همین موضوع باعث می‌شود به مرور لكه‌هایی روی پوست ظاهر ‌شود. به همین دلیل برخی از خانم‌ها ممكن است در دوران بارداری با این لكه‌ها مواجه شوند.

 

بیماری‌های كبد در پزشكی حدود 14 هزار صفحه است كه به‌طور خلاصه با برخی از عمده‌ترین آنها تا حدودی آشنا شدید اما چه كار كنیم تا كبدمان دچار مشكل نشود؟! اولین نكته‌ای كه باید رعایت كنیم، تغذیه مناسب است. از آنجایی که كبد قادر به از بین بردن همه سموم بدن نیست، برخی از مواد غذایی به راحتی قابل هضم و تجزیه نیستند و كبد را دچار مشكل خواهند كرد.

 

• توصیه می‌شود از خوردن غذاهای سرخ شده با روغن زیاد یا غذاهایی كه چربی بالایی دارند، خودداری كنید.

• برخی از غذاها با یكدیگر سازگاری ندارند، به همین دلیل بهتر است باهم خورده نشوند. به عنوان مثال ماست به همراه تخم مرغ نباید خورده شود؛ اشتباهی كه خیلی از افراد انجام می‌دهند. حتی خوردن ماست با ترشی و همچنین تخم‌مرغ با ترشی توصیه نمی‌شود. كبد برای هضم و آنالیز این مواد انرژی زیادی را صرف می‌كند اما درنهایت ممكن است یكسری مواد زائد وارد كبد و سپس خون شوند و لكه‌های پوستی را ایجاد كنند.

• پنیرهای شور یا پنیرهایی كه مدت زیادی است در یخچال مانده‌اند را بهتر است دور بیندازید و از خوردن آنها صرف‌نظر كنید.

• غذاهای خیلی شیرین و به‌طور كلی شیرینی‌ها باید از بره غذایی حذف شوند.

• افرادی كه مشكل كم خونی ندارند بهتر است در خوردن پسته كه باعث غلیظ شدن خون می‌شود، خودداری كنند.

• بهتر است پسته به همراه آب انار خورده شود.

• بعضی از گوشت‌های گاو و شتر مصرف زیادشان توصیه نمی‌شود- احشام پیر – چون خون را رقیق می‌كنند.

توصیه می‌شود كه اگر فرد طبع گرمی دارد، پس از خوردن گوشت شتر آب انار، كاهو یا سكنجبین بخورد كه طبع گرمش را خنثی كند. گوشت گاو سردی است و بهتر است بعد از آن سیر، آویشن‌و مصرف شود. گوشت گاو نباید به همراه ماست خورده شود زیرا باعث چرب شدن كبد می‌شود.

 

نسخه اول: یك خیار بزرگ را انتخاب كنید و مغز خیار را بیرون بیاورید سپس آن را در مخلوط كن بریزید. یك تا دو عدد هویج هم به آن اضافه كنید و به همراه مقداری جعفری بگذارید كامل مخلوط شوند. بعد از آن كمی آب لیموترش هم در معجون بریزید. توصیه می‌شود این معجون را یك روز درمیان ناشتا میل كنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد كه پوست‌تان نسبت به گذشته شفاف‌تر و شاداب‌تر شده است.

نسخه دوم: اگر پوستی خشك و زبر دارید و طراوت از آن رو برگرداننده، بهتر است به دنبال یك معجون طبیعی باشید. برای ساخت این كرم كافی است 1 عدد بادام خام شیرین را انتخاب كنید و به همراه آب و عسل در میكسر بریزید. سپس چند قطره (بین 5 تا 7 قطره) آب لیموترش به آن اضافه كنید. این معجون را هم بهتر است یك روز درمیان میل كنید. یك روز معجون خیار و هویج و روز دیگر شیره بادام را میل كنید. بعد از مدت اعلام شده تفاوت پوستی را احساس خواهید كرد.

نسخه سوم:  7 تا 8 عدد زغال اخته بدون هسته را در دهان بگذارید و خوب بجوید. بعد از قورت دادن زغال اخته‌ها بالافاصله یك لیوان آب هندوانه بنوشید. این دستور‌العمل كمك می‌كند تا پوست نرم و شفاف شود. البته بهتر است این كار را عصرها انجام دهید.

روش موضعی: ماءالشعیر را در یك لیوان بریزید و 2 قاشق غذاخوری به آن الكل طبی اضافه كنید. اگر قرص جوشان ویتامین C دارید داخلش بیندازید یا به جای آن چند قطره آب لیموترش اضافه كنید. این معجون دست‌ساز را روی پوست بریزید و پوست را ماساژ دهید. بعد از گذشت چند دقیقه بدن خود را با آب بشویید. این روش كمك می‌كند تا لطافت پوست‌تان مثل پوست بچه شود. همچنین به ویتامین‌سازی پوست هم كمك می‌كند. البته به دلیل وجود الكل سفید در آن توصیه می‌شود مراقب باشید كه داخل چشم‌تان ریخته نشود.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع : مجله سیب سبز

 

 

(اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

چگونه تن نارنجی موهای رنگ شده را از بین ببریم؟

پرده ریسه ایی، جدیدترین مدل پرده که می توانید در خانه درست کنید + آموزشعلایم کبد چرب روی پوست صورت

فواید بلک ماسک و ماسک طلا برای صورت

انتشار عکس بدون آرایش و فیلتر جنیفر لوپز در 49 سالگی توسط خودش!

سلبریتی هایی که ناگهان ظاهر خود را کاملا عوض کردند! + عکس

امگا3 را هم بخورید هم به پوستتان بزنید!!

مریم معصومی، پویا امینی و نیلوفر پارسا در تئاتر «مرگ فیدل»

کارل لاگرفلد Karl Lagerfeld طراح مشهور برند شنل درگذشت

چه چیزهایی در سفره هفت سین هست و چرا ؟

علت درد رگ سیاتیک چیست و درمان درد سیاتیک چگونه است؟

درمان التهاب مری در اثر ریفلاکس و ترش کردن معده

مدل لباس در بفتا 219، کیت میدلتون تا ایرینا شایک

سحر قریشی، مهتاب کرامتی، هدی زین العابدین، نگار فروزنده و در اکران یک سریال

چطور کاشی آشپزخانه را با کابینت ست کنیم؟

تزیین کفش مجلسی با 12 ایده جالب و ساده!!

1 راه پنهانی برای افزایش كلسیم

8 لباس زنانه برای میهمانی های عصر و نیمه رسمی

عکس های بهاره کیان افشار، متین ستوده، سمیرا حسن پور در حاشیه یک نمایش

رنگهای فانتزی چه مدت زمان بر روی موها دوام می آورند ؟

شعر علی ای همای رحمت شهریار : خواب اسرار آمیز+دست خط استاد

ترامادول و هر آنچه باید در مورد ترامادول بدانید

7 ویتامین و مکمل مورد نیاز بدن بعد از 4 سالگی

واقعیت ها و شایعاتی در مورد اسهال

با 4 روش کم هزینه پرده های ساده را تزیین کنید

در بیماری كه كیست تخمدان دارد، اگر علایم غیرعادی رخ دهد، ممكن است كار به جراحی بكشد، مثلاً كیست پاره شود و یا دردهای شكمی و لگنی حاد و علایم خونریزی داخل شكمی پیدا شود

اگر در هر یک از زمینه های خانواده، ترس، اضطراب،افسردگی، روابط عاطفی، روابط زناشویی و مسائل جنسی نیاز به راهنمایی و مشاوره داریدمشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

All Rights Reserved – © 219 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

 

زن متولد فروردین

 

مرد متولد فروردین

 

علایم کبد چرب روی پوست صورت

زن متولد اردیبهشت

 

مرد متولد اردیبهشت

 

زن متولد خرداد

 

مرد متولد خرداد

 

زن متولد تیر

 

مرد متولد تیر

 

زن متولد مرداد

 

مرد متولد مرداد

 

زن متولد شهریور

 

مرد متولد شهریور

 

زن متولد مهر

 

مرد متولد مهر

 

زن متولد آبان

 

مرد متولد آبان

 

زن متولد آذر

 

مرد متولد آذر

 

زن متولد دی

 

مرد متولد دی

علایم کبد چرب روی پوست صورت

 

زن متولد بهمن

 

مرد متولد بهمن

 

زن متولد اسفند

 

مرد متولد اسفند

در فال ابجد ، جدول قسمت بالا ماه واقعی تولد هر شخص میباشد .ولی قسمت پایین هر عدد نشانگر شماره ی ماه مورد نظر میباشد.این ماه از طریق محاسبه ابجدی بدست می آید و با ماه تولد واقعی شما متفاوت است .حتما طریقه ی محاسبه را بخوانید و ماه خود را پیدا کنید .

 

۱ ۱

۱ ۶

اختصاصی سایت نیک صالحی

تصاویر شوکه کننده از پسر جوان ژاپنی که ادعا می کند تنها با گریم و میکاپ و بدون عمل جراحی به چهره زیبا دست یافته است.

©باز نشر مطالب اختصاصی سایت فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت niksalehi.com مجاز میباشد .1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *