دسته‌ها
دارو

عوارض بالای پرولاکتین

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

پرولاکتین چیست؟ از غده‌ی هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و اختصارا PRL یا هورمون لاکتوژنیک هم به آن می‌گویند. پرولاکتین اصولا به زنان کمک می‌کند تا بعد از زایمان، شیر داشته باشند و وجود آن برای سلامت باروری مردان و زنان لازم است. اما آزمایش پرولاکتین چیست و انجام آن برای چه افرادی ضروری است؟ در این مقاله در مورد پرولاکتین و اینکه چرا باید آزمایش پرولاکتین انجام شود صحبت خواهیم کرد.

عوارض بالای پرولاکتین

زنانی که علائم پرولاکتینوما دارند باید آزمایش پرولاکتین را انجام بدهند. پرولاکتینوما، توموری غیرسرطانی در غده‌ی هیپوفیز است که سطح بالایی از پرولاکتین تولید می‌کند. علائم آن در زنان به این شرح است:

این آزمایش به‌خاطر بررسی میزان پاسخ‌گویی بدن نسبت‌به درمان تومور انجام می‌شود. علاوه‌براین، آزمایش پرولاکتین درصورت وجود مشکلات باروری و قاعدگی نظم نیز باید انجام بشود. به‌کمک آزمایش ‌برده امکان تشخیص سایر مشکلات غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس هم وجود دارد.

مردان نیز درصورت تجربه‌ی علائم پرولاکتینوما باید آزمایش پرولاکتین را انجام بدهند. نشانه‌ها در مردان به صورت زیر است:

این آزمایش برای این موارد هم استفاده می‌شود:

این آزمایش مانند آزمایش خون است. انجام آن چند دقیقه طول نمی‌کشد و می‌توانید در مطب پزشک یا آزمایشگاه، آن را انجام بدهید. آمادگی خاصی برای آزمایش پرولاکتین نیاز نیست. نمونه‌ی آزمایش نیز معمولا ۳ تا ۴ ساعت بعد از بیداری بیمار در صبحگاه گرفته می‌شود. نمونه‌ی خون را از رگی در دست می‌گیرند و برای بیمار دردی ندارد. شاید حینِ خون‌گرفتن فقط دردی جزئی احساس بشود و بعد نیز، آن ناحیه‌ کمی آزرده شود.

برخی از داروهای ضدبارداری، فشار خون یا قرص‌های ضدافسردگی بر نتایج این آزمایش اثر می‌گذارند. پس قبل از انجام آزمایش باید پزشک را در جریان مصرف داروهای مختلف قرار داد. مشکلات خواب، سطح بالای استرس و ورزش شدید قبل از آزمایش بر نتیجه آن اثر می‌گذارد.

آزمایش پرولاکتین، عوارض جانبی اندکی دارد. ممکن است، کبودی خفیفی در ناحیه‌ای که خون گرفته شده، ایجاد شود. بهتر است خودِ فرد پس از خون‌گیری، مدت زمان اندکی دست خود را روی آن فشار بدهد تا زخم و کبودی ایجاد نشود. ممکن است احساس ضعف و سرگیجه نیز در فرد ایجاد بشود. در موارد معدودی پس از آزمایش، رگ ملتهب می‌شود که به آن فِلبیت یا افروختگی سیاه‌رگ گفته می‌شود. اگر روی این ناحیه برافروخته چندین بار در طول روز کُمپرس آب گرم قرار بدهید، مشکل حل خواهد شد.

اگر فردی اختلالت خون‌ریزی داشته باشد هم ممکن است دچار خون‌ریزی ممتد بشود. قبل از آزمایش باید پزشک را از مصرف داروهایی نظیر وارفارین و آسپرین نیز که فرایند انعقاد خون را کند می‌کنند، آگاه کرد.

پزشکان طبیعی‌بودن نتیجه‌ی آزمایش را براساس عوامل مختلفی می‌سنجند. وضعیت کلی سلامت جسمانی فرد یکی از عواملی است که پزشک درنظر می‌گیرد. مقادیر پرولاکتین به‌طور حسوس در آزمایشگاه‌های مختلف متفاوت است. نتایج طبیعی معمولا به شرح زیر است:

پایین بودن سطح پرولاکتین در مردان و زنان، موضع نگران‌کننده‌ای نیست، اما بالا بودن سطح آن که با عنوان هایپرپرولاکتینوما شناخته می‌شود که احتمالا وجود مشکلاتی را به‌همراه دارد. ۱۰ درصد از جمعیت افراد بالغ دچار این مشکل هستند. بالا بودن سطح پرولاکتین در دوران بارداری و شیردهی طبیعی است. علت وقوع هایپرپرولاکتینوما می‌تواند بی اشتهایی عصبی، بیماری کبدی و کلیوی و کم کاری تیروئید باشد. کم‌کاری تیروئید می‌تواند باعث بزرگ‌شدن غده هیپوفیز بشود. این مشکل با درمان‌های هورمونی تیروئید رفع می‌شود. سطح بالای پرولاکتین می‌تواند نتیجه‌ی تومورهای هیپوفیز نیز باشد. این تومورها باید ازطریق جراحی یا درمان دارویی ازبین بروند.

برخی از انواع داروهای خاص نیز باعث افزایش سطح پرولاکتین می‌شوند. برای مثال، داروهای روان‌پزشکی مانند ریسپریدون و هالوپریدول باعث افزایش سطح این ماده در بدن می‌شوند. متاکلوپرامید نیز از این دسته داروهاست. این دارو عموما برای درمان رفلاکس معده یا درمان حالت تهوع ناشی از مصرف داروهای درمان سرطان استفاده می‌شود.

برخی از عوامل استرس زا نیز باعث افزایش سطح پرولاکتین می‌شوند. مثلا کاهش قند خون، فعالیت‌های ورزشی شدید، حتی در برخی از موارد نیز ناراحتی‌های خفیف هم می‌تواند روی آن اثر بگذارد. اگر پرولاکتین در بدن‌تان افزایش پیدا کرد بهتر است سطح استرس را کاهش بدهید و میزان قند خون را در بدن خود کنترل و تنظیم کنید.

شنبلیله، شبدر قرمز یا رازیانه نیز باعث افزایش سطح پرولاکتین می‌شود. اگر فکر می‌کنید سطح این ماده در بدن‌تان بالا است، نباید از مواد ‌برده استفاده کنید.

در برخی موارد، سطح بالای پرولاکتین باعث ناباروری می‌شود. تومورهای پرولاکتینوما می‌تواند غده‌ی هیپوفیز را تحت فشار قرار بدهد و مانع تولید هورمون‌ها بشود. به این وضعیت کم‌کاری هیپوفیز گفته می‌شود. این حالت در مردان باعث کاهش میل جنسی و ریختن موهای بدن و در زنان باعث ناباروری می‌شود.

هایپرپرولاکتینوما، بارداری را برای زنان سخت می‌سازد، در تولید طبیعی هورمون‌های استروژن و پروژسترون وقفه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که تخمدان‌ها به‌طور نظم، تخمک آزاد کنند یا به‌کلی متوقف بشوند. درمان‌های پرولاکتینوما و سایر داروها به باروری زنان کمک می‌کند. برای درمان باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. همچنین می‌توان درمورد برداشتن کامل یا بخشی تومور هم اقدام کرد.

آگونیست‌های دوپامین که درواقع ترکیباتی برای تحریک دوپامین در بدن هستند، مانند بروموکریپتین (داروی پارلودل و سیکلوسِت)، رایج‌ترین درمان‌ها برای سطح بالای پرولاکتین هستند. این داروها به مغز در افزایش تولید دوپامین برای کنترل سطح پرولاکتین کمک می‌کنند. ضمنا این داروها به کوچک شدن تومور پرولاکتینوما نیز کمک می‌کنند. امکان دارد که پزشک داروی کابروگولین نیز تجویز کند. این دارو نسبت به گزینه‌های دیگر جدیدتر است و عوارض جانبی کمتری دارد. اگر سایر درمان‌ها مانند بروموکریپتین برای شما عوارضی به‌همراه دارد، بهتر است برای تغییر آن و مصرف دارویی دیگر مثل کابروگولین با پزشک مشورت کنید.

بدن همه‌ی افراد نسبت به آگونیست‌های دوپامین، پاسخ و واکنش مناسبی ندارد. اگر پرولاکتینوما یا سطح بالای پرولاکتین با این داروها تنظیم نشود، امکان تجویز رادیوتراپی هم پیش می‌آید. در مواردی که تومور با داروها کوچک نشود، بحث جراحی نیز پیش می‌آید. جراحی ازطریق بینی یا قسمت بالای جمجمه صورت می‌گیرد. جراحی و دارو در کنار هم می‌توانند موجب تنظیم سطح پرولاکتین به حالت طبیعی بشوند.

گام‌های دیگر در کاهش سطح پرولاکتین از این قرار است:

ویتامین B6 بخشی از فرایند تولید دوپامین است و سطوح بالاتر آن می‌تواند سطح پرولاکتین را پایین بیاورد. ویتامین E نیز به‌طور طبیعی باعث کاهش پرولاکتین می‌شود. قبل از ایجاد تغییر در میزان مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

اگر سطح پرولاکتین بالا باشد، پزشک معمولا بیمار را به متخصص غدد ارجاع می‌دهد. متخصص غدد در زمینه‌ی درمان و جراحی به فرد کمک می‌کند. پزشک برای بررسی اثر تومور پرولاکتینوما در افزایش سطح پرولاکتین از بیمار MRI می‌گیرد و ممکن است برای کوچک‌کردن تومور، داروهایی تجویز کند. گاهی‌اوقات، دلیل خاصی برای افزایش پرولاکتین وجود ندارد. به این حالت، هایپرپرولاکتینومای ناشناخته گفته می‌شود. این مشکل معمولا بدون درمان در طول چند ماه رفع می‌شود. اگر سطح پرولاکتین کاهش پیدا نکند، پزشک داروهایی تجویز خواهد کرد.

ممکن است در طی مصرف دارو و درمان، فرد باردار بشود. اگر چنین چیزی رخ داد باید حتما پزشک یا متخصص غدد را در جریان قرار بدهید. احتمال دارد که شما از مصرف دارو منع بشوید اما هیچ‌گاه بدون مشورت با پزشک، اقدام به قطع داروها نکنید. پرولاکتین و هایپرپرولاکتینوما خطرناک نیستند و بدترین عوارض جانبی داروهای آنها نیز بعد از درمان از بین خواهند رفت. مشکل ناباروری نیز پس از درمان حل می‌شود. مصرف داروها و درمان‌های بلندمدت این موضوع هیچ اثری بر کیفیت زندگی نمی‌گذارد.

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

تربیت کودک را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز كرد

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

عوارض بالای پرولاکتین

درمان خارش واژن؛ بهترین درمان‌های خانگی و علت خارش واژن

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری


جلوگیری از سرطان سینه با ۱۵ خوراکی سالم

رژیم لاغری در دوران شیردهی و نکاتی که باید بدانید

علائم عفونت واژن؛ علت، انواع و درمان عفونت واژن

آموزش جامع ثبت آزمون GRE جنرال ۲۰۱۹ و کسب آمادگی برای آن

درمان کیست تخمدان؛ انواع روش‌های درمان و درمان خانگی

قانون ۲۰/۸۰ برای بهبود بهره وری و مدیریت زمان


علت درد پشت سر و راه‌های درمان آن

ذهن آگاهی (mindfulness) چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت کرد؟


با خاص ترین ماشین های دنیا آشنا شوید

پردرآمدترین شغل های جهان؛‌ ۲۰ شغل با بیشترین درآمد در دنیا


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸


ثروتمندترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

خنده دارترین جوایز نوبل در سال ۲۰۱۸ برای دستاوردهای علمی مضحک

افزایش پرولاکتین خون یک بیماری نسبتاً شایع است که می تواند منجر به اختلالات عادات ماهیانه و ناباروری در خانمها و اختلالات جنسی در مردان شود. هورمون پرولاکتین مسئول تولید شیر توسط پستانها است و یکی از علائم مهم آن در خانمها ترشح نابجای شیر می باشد. ترشح این هورمون متناوب است و خواب، استرس و هر نوع تحریک قفسه سینه سبب ترشح هورمون پرولاکتین می شوند. پرولاکتین هورمونی است که از بخش قدامی غده هیپوفیز آزاد می‌شود. ترشح پرولاکتین با آزاد شدن هورمون دوپامین از هیپوتالاموس تنظیم (مهار) می‌شود. هورمون آزادکننده تیروتروپین مترشحه از هیپوتالاموس که باعث آزاد شدن TSH از آدنوهیپوفیز می‌شود، نیز باعث افزایش پرولاکتین و ناباروری می‌گردد. بنابراین، در کم کاری تیروئید افزایش پرولاکتین دیده می‌شود. مانند سایر هورمون‌های مترشحه از آدنوهیپوفیز ترشح پرولاکتین نیز تغییرات شبانه روزی دارد (حداکثر ترشح آن طی خواب و حداقل آن بین ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر است).

افزایش پرولاکتین اغلب ناشی از وجود تومور خوش‌خیم در قاعده غده هیپوفیز است، بنابراین توصیه می‌شود که برای تمام بیماران مبتلا به هایپر پرولاکتینوما، یک CT – اسکن یا MRI از منطقة sella turcica نیز انجام شود. علایم هیپرپرولاکتینمی در زنانی که در دوران شیردهی نیستند به صورت ترشح شیر از پستان مشخص می‌شود. پرولاکتینوما علت ۲۰-۱۵٪ موارد آمنوره ثانویه است. افزایش پرولاکتین ممکن است با اضطراب و افسردگی همراه باشد. برای رفع این مشکل مصرف داروی بروموکریپتین یا کابرگولین (آگونیست‌های دوپامین) موفقیت‌آمیز است اما در بعضی موارد نادر غده باید برداشته شود.


علل افزایش پرولاکتین


علل طبیعی افزایش پرولاکتین

در زمان بارداری و شیردهی پرولاکتین به طور طبیعی میزانش بسیار بالا است. در مواردی که استرس روحی وجود دارد و در زمان خواب میزان آن به طور طبیعی بالا می رود. افزایش کاذب پرولاکتین به علت وجود مولکول های غیر فعال این هورمون دیده شده است که علائمی ایجاد نکرده است.

عوارض بالای پرولاکتین


علل غیر طبیعی افزایش پرولاکتین

از علل مهمی که به طور بیماری زا باعث بالا رفتن مقدار پرولاکتین خون می شوند، شامل:

کم کاری تیروئید
استفاده از بعضی داروها، به خصوص داروهایی که جهت درمان بیماری های روانی داده می شود.
بیماریهای کبد و کلیه ها و تخمدان ها
تومورهای هیپوفیز
تحریک نوک پستان ها
صدمات و ضایعات قفسه سینه به علت درگیری اعصاب پستان ها
در بسیاری از موارد علت بالا بودن پرولاکتین شخص می باشد. اندازه گیری میزان پرولاکتین خون و تست های تیروئید و غیره و انجام MRI از نظر وجود تومور هیپوفیز برای تشخیص علت توصیه می شود.


درمان پرولاکتین بالا و ناباروری

اگر به علت آدنومای هیپوفیز در شما مشکل تخمک گذاری به وجود آمده، ممکن است پزشک برای شما بروموکریپتین تجویز کند. آدنومای هیپوفیز، غده ای خوش خیم در هیپوفیز است که باعث می شود ترشح پرولاکتین در آن افزایش یابد که همین امر باعث کاهش سطوح استروژن در بدن شده و تخمک گذاری را مهار می کند.شرایط به وجود آمده، قطع عادت ماهیانه به علت زیادی پرولاکتین در بدن، یکی از علل نادر به وجود آورنده مشکلات باروری است.

بروموکریپتین، به دو شکل قرص واژینال و قرص دهانی برای درمان افزایش پرولاکتین و ناباروری مصرف می شود. قبل از این که سطح پرولاکتین در شما افت کند ،ممکن است که نیاز باشد که برای چند ماه این دارو مصرف شود و ممکن است که نیاز باشد تا پزشک دوز این دارو را برای شما تنظیم کند. همین که سطح پرولاکتین به میزان نرمال رسید، عادت ماهیانه و تخمک گذاری در شما مجددا آغاز خواهد شد و شما و همسرتان می توانید به طور طبیعی بچه دار شوید مگر آنکه انواع دیگری از مشکلات باروری هم در شما موجود باشد. اگر شما بعد از چند ماه باردار نشدید، ممکن است لازم باشد تا درمان های بیشتری در شما صورت گیرد.

کابرگولین برای درمان هیپرپرولاکتینمی (سطح بالای پرولاکتین، یک ماده طبیعی است که به زنان شیرده برای تولید شیر کمک میکند . کابرگولین در یک دسته از داروها به آگونیست های گیرنده دوپامین است. این با کاهش میزان پرولاکتین در بدن کار می کند.
تجاری
Cabaser , Dostinex
شرکتهای دارویی
شرکت کشور سازنده دوز اشکال دارویی تجاری ژنریک
شرکت داروسازی شهر دارو Iran .5mg 1mg 2mg Tablet Cabergoline SHD Cabergoline
داروسازی ایران هورمون Iran 1mg Tablet,Scored Caberlin Cabergoline
داروسازی ایران هورمون Iran .5mg Tablet,Scored Caberlin Cabergoline
Pfizer Italy .5mg Tablet Dostinex Cabergoline
Pfizer Italy 1mg Tablet Cabaser Cabergoline
داروسازی ابوریحان ایران 1mg Oral Tablet cabolin Cabergoline
داروسازی ابوریحان ایران .5mg Oral Tablet Cabolin Cabergoline
اشکال دارویی
Tablets: .5 mg
Tablets: 1 mg
موارد مصرف
هیپرپرولاکتینمی
بیماری پارکینسون
سایر موارد:
درمان خانمها با سیکل قاعدگی بسیار نظم
درمان خانها با ترشح بیش از اندازه شیر
درمان تومورهای ترشح کننده پرولاکتین
موراد منع مصرف
حساسیت مفرط نسبت به ترکیبات ارگو ، هیپرتانسیون حاملگی ، دوران شیردهی
عوارض جانبی
سردرد، سرگیجه، پارستزی، بی‌خوابی، افسردگی، عصبی شدن.
هیپوتانسیون ارتوستاتیک.
تهوع، یبوست، درد شکم، سوءهاضمه، استفراغ، خشکی دهان، اسهال، نفخ.
ضعف، درد پستان، دیس منوره.
علائمی که لازم است پس از مصرف به پزشک اطلاع دهید
احساس تنگی نفس یا سنگینی در قفسه سینه، تب، خارش، سرفه های شدید، آبی شدن رنگ پوست ، تورم صورت، لبها، زبان و گلو
کاهش قدرت بدنی در یک طرف از طرف دیگر، اشکال در صحبت کردن و فکر کردن، اختلال تعادل یا تاری دید
اشکال در تنفس
درد سینه یا فشار یا ضربان قلب سریع
بی حس یا گزگ در دستها و پاها
تعریق شدید
گیجی شدید
سردرد شدید
احساس خستگی یا ضعف شدید
تهوع یا استفراغ شدید
بارداری در زمان مصرف دارو
ایجاد هرگونه جوش در سطح پوست
عدم بهبودی یا احساس بدتر شدن
تداخل دارویی
مصرف همزمان این دارو با پروپرانولل، قرص‌های ضدبارداری خوراکی و یا داروهای منقبض‌کنندة عروقی خطر بروز انقباضات عروق محیطی را تشدید می‌‌‌‌نماید.
نکات قابل توصیه
دارو را با غذا یا با شکم خالی میل نمایید. در صورت ایجاد ناراحتی گوارشی با غذا مصرف کنید.
دارو را هنگام شب مصرف کنید تا عوارض گوارشی دارو به حداقل برسد
مصرف در بارداری
گروه B
مصرف در شیردهی
موجب قطع شیر دهی می شود.
فارماکولوژی
مکانیسم اثر: اثر جلوگیری از ترشح پرولاکتین: این دارو از مشتقات صناعی ارگو و یک آگونیست گیرندة دوپامین
( D2 ) با اثر طولانی است و بدینوسیله ترشح پرولاکتین را مهار می‌‌‌‌نماید.
فارماکوکینتیک
نیمه عمر: 69-63 ساعت
دفع: این دارو توسط ادرار و مدفوع دفع می‌‌‌شود.
مقدار مصرف
هیپرپرولاکتینمی
بالغین: ابتدا، .25 mg از راه خوراکی دوبار در هفته تجویز می‌شود، سپس هر هفته می‌‌‌توان .25 mg دوبار در هفته به دوز دارو افزود. حداکثر دوزاژ دارو 1 mg دوبار در هفته است.
بیماری پارکینسون
بالغین: ابتدا، .5 mg از راه خوراکی یکبار در روز تجویز می‌شود و بتدریج و برحسب نیاز می‌توان دوز دارو را تا 2.5 mg در روز بصورت دوز منفرد افزایش داد (حداکثر دوزاژ دارو 5 mg درروز است).

زمانی که کابرگولین مصرف می کنید اگر هر یک از این عوارض جانبی اتفاق افتد شما باید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.

عوارض کمتر رایج
نفخ یا ورم ( صورت، بازوها، دست ها، پایین تر پاها ، سوزش پا، خزنده، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن
لرز
عرق سرد
گیجی
سرگیجه، غش کردن یا احساس سبکی سر هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیده
تپش یا ضربان قلب سریع و نظم
احساس ناراحتی یا بیماری
افزایش وزن سریع
تورم اطراف چشم
سوزن سوزن شدن دست و پا
خستگی و ضعف غیر معمول
افزایش وزن غیر معمول و یا از دست دادن
عوارض با شیوع ناشناخته
درد قفسه سینه
از دست دادن اشتها
ادامه و یا درد شدید شکم یا معده
ادامه تهوع و استفراغ شدید
سرفه
کاهش توانایی ورزش
تب
افزایش دفع ادرار
از دست دادن اشتها
درد در ناحیه شکم یا معده
درد کمر
تهوع
تنگی نفس
مشکل با تنفس
استفراغ
ضعف
اگر هر یک از علائم زیر را با مصرف بیش از حد کابرگولین داشتید بلافاصله با اورژانس جهت دریافت کمک تماس بگیرید.
علائم مصرف بیش از حد کابرگولین
غش
دیدن، شنیدن یا احساس چیزهایی که وجود ندارد.
گرفتگی بینی
برخی از عوارض جانبی که می تواند با کابرگولین رخ می دهد ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز نداشته باشد. این عوارض در بدن شما در طول درمان با تنظیم دارو ممکن است از بین برود.
عوارض جانبی رایج
مشکل در اجابت مزاج ( مدفوع )
سرگیجه
هوای بیش از حد و یا گاز در معده یا روده
احساس پری
سردرد
فقدان یا از دست دادن قدرت
دفع گاز
عوارض جانبی کمتر رایج
درد شکم یا معده
اسید معده یا ترش
اضطراب
آروغ زدن
لکه بر روی پوست
درد پستان
سوزش، خارش
تغییرات در بینایی
گرفتگی
افسردگی
اسهال
خشکی دهان یا دندان درد
احساس حرکت ثابت از خود و یا محیط اطراف
احساس گرما
گاز
سوزش معده
خونریزی سنگین
سوء هاضمه
خارش پوست
درد مفاصل
درد عضلانی و درد
گرفتگی عضلات
جوش
قرمزی صورت، گردن، بازوها و گاهی اوقات بالای سینه
آبریزش بینی
احساس چرخش
لرز
بیخوابی
خواب یا خواب آلودگی غیر معمول
عطسه
گلو درد
ناراحتی معده یا تلاطم
عرق کردن ناگهانی
مشکل در خواب
ناتوانی در به خواب رفتن
کاهش وزن
عوارض نادر
بینی خونین
مشکل در تمرکز
افزایش توانایی، میل و عملکرد جنسی
افزایش علاقه در رابطه جنسی
عوارضی با شیوع شخص
احساس اینکه دیگران در حال تماشای شما و یا رفتار شما را کنترل می کنند.
احساس اینکه دیگران می توانند افکار شما را بشنود.
ریزش مو و یا نازک شدن مو
تغییرات شدید خلق و خوی
رفتار غیر عادی 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید


لطفاً روی بخش مورد نظر کلیک کنید

 دنیای زنانه، آشپزی، نوزاد و کودک، ناباروری، بارداری، زایمان، تغذیه و پرسش و پاسخ 

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج و لينک سايت مجاز است.

پرولاکتین خون | با سلام خدمت همراهان عزیز مجموعه دکتر حشمت ، دیروز
در مورد عوارض افزایش پرولاکتین خون صحبت کردیم،‌ اما باید بدانیم که نشانه های
افزایش پرولاکتین خون در بانوان عزیز هم شدیدتر بوده و هم زودتر ظاهر می شوند.
علائم اصلی در بانوان شامل :  کاهش پریودهای ماهیانه، قطع پریود، ترشح شیر از
سینه ها و ناباروری می باشد که قبلا توضیح دادیم.

در حقیقت پرولاکتین یک پروتئینی است که از 198 اسید آمینه تشکیل شده است و وزن
آن 23 کیلو دالتون می باشد. این هورمون توسط سلول های مولد شیر در قسمت قدامی
غده هیپوفیز ترشح می شود. وظیفه اصلی این هورمون تکامل سینه ها (پستان) در دوران
حاملگی و تحریک تولید شیر توسط سینه ها  در مادران می باشد.

هر هورمونی در بدن برای  اینکه اثرات خود را بگذارد باید به گیرنده مربوطه بر روی
سلول های بافت هدف بنشیند، بنابراین هر عضوی که دارای گیرنده یک هورمون
بخصوصی باشد تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.

علاوه بر سینه، غدد جنسی (تخمدان و بیضه)، سلول های لنفاوی و کبد نیز دارای
گیرنده برای هورمون پرولاکتین می باشند. ترشح این هورمون متناوب است و خواب،
استرس و هر نوع تحریک قفسه سینه سبب ترشح این هورمون می شوند. این هورمون
هم در مردان وجود دارد و هم در زنان. میزان طبیعی آن 3-2 نانوگرم در هر میلی لیتر
خون است که در بانوان قدری است.

پرولاکتین خون پس از زایمان افزایش می یابد و افزایش آن در سایر موارد هم در مردان و هم
در بانوان نیز وجود دارد . علت حدود 4 درصد موارد افزایش پرولاکتین خون یک تومور خوش خیم
هیپوفیز ب آدنوم هیپوفیز می باشد. ولی افزایش پرولاکتین خون می تواند علل بسیار دیگری
داشته باشد که به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد.

عوارض بالای پرولاکتین

کار اصلی پرولاکتین تحریک سلول های پستان برای شیردهی می باشد .
یکی از دلایلی که بانوان عزیز در طی دوران شیردهی معمولاً حامله نمی شوند
این است که مقادیر زیاد پرولاکتین تولید هورمون هایی که سبب تخمک گذاری
می شوند را مهار می کند. ولی این مطلب قطعی نبوده و یک خانم در دوران
شیردهی هم می تواند حامله گردد. تولید پرولاکتین توسط هیپوفیز تحت کنترل
یک واسطه عصبی ب دوپامین می باشد. دوپامین سبب مهار ترشح پرولاکتین می گردد.

میزان دوپامین در بدن به راحتی توسط یک عده موارد و مصرف بعضی از داروها به آسانی کم و زیاد میگردد و بنابراین میزان هورمون پرولاکتین را در خون تحت تاثیر قرار خواهد داد.

توی مطلب بعدی در مورد تشخیص و درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد.

سلام.پرولاکتین من37تو ازمایش خونم.خطرناکه؟؟دلیلش چیه؟به چه دکتری مراجعه کنم

سلام و احترام به شما دوست عزیز، به متخصص زنان مراجعه کنید که دارو مصرف کنید

سلام من پرولاکتینم ۴۳۵ نشون داده تو آزمایش بعد تو این چن وقت خیلی شرایط پر تنش و استرس شدید داشتم فقط من ترس از بیماری دارم خیلی دل شوره میگیرم

سلام
من ۳۱سالمه
هنوز بچه دارنشدم
پرولاکتینم ۳۲.۵ هست
خطرداره؟
علتش چیه؟
باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟
نوشتین ممکنه تومور خوش خیم باشه
به متخصص غدد مراجعه کنم؟
ممنون میشم از نگرانی درم بیارید
سپاس

سلام و احترام به شما دوست عزیز، خطرناک نیست و میتونید به متخصص زنان یا غدد مراجعه کنید.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : ————————————————

شماره تماس : —————————————-

پست الکترونیکی : info {at} drshirinheshmat.com
پست الکترونیکی : Email : dr.shirin.heshmat {at} gmail.com

زنان و زایمان : روزهای زوج با وقت قبلی

باروری و ناباروری : روز های زوج با وقت قبلی

زیبایی و تناسب اندام : همه روزه با وقت قبلی

برای دریافت وقت اینترنتی اینجا را کلیک کنید 

افزایش پرولاکتین خون یک بیماری نسبتا شایع است و از هر صد نفر یک نفر مبتلا
به آن می باشد. ده تا چهل درصد بانوانی که پس از شروع پریود ماهانه، دچار قطع
عادت ماهانه می شوند، دارای افزایش پرولاکتین خون هستند. در حدود 75 درصد
بانوانی که مبتلا به قطع عادت ماهیانه به همراه ترشح شیر از سینه ها می شوند،
دارای افزایش پرولاکتین خون هستند. از این بیماران 3 درصد دارای تومور مترشحه
پرولاکتین در هیپوفیز می باشند.

طبق تحقیقات انجام شده اگر علت افزایش پرولاکتین خون تومور هیپوفیز باشد، این توده بزرگ شده و بافت های اطراف خود در داخل مغز را تحت تاثیر قرار داده و سبب ایجاد عوارض مهمی می گردد . اگر با درمان میزان پرولاکتین طبیعی شود و توده هیپوفیز کوچک تر  گردد علائم برطرف خواهند شد. افزایش پرولاکتین خون سبب پوکی استخوان می شود و در افرادی که دارای افزایش پرولاکتین خون هستند از میزان تراکم استخوان 25 درصد کاسته خواهد شد.

.

علائم این بیماری در خانم ها هم شدیدتر بوده و هم زودتر ظاهر خواهد شد.

علائم اصلی در بانوان عبارتند از:

عوارض بالای پرولاکتین

در بانوان پس ار یائسگی اگر مبتلا به این بیماری شوند، میزان شیوع ترشح شیر کمتر خواهد بود. اگر علت، تومور غده هیپوفیز باشد در 9 درصد موارد اندازه توده کمتر از 1 میلیمتر است که به آن میکروآدنوم می گویند.

در مردان اگر توده هیپوفیز سبب افزایش پرولاکتین خون گردد علائم آن بصورت
اختلال بینائی (چون توده در مجاورت اعصابی قرار دارد که مسئول بینائی هستند
و بزرگ شدن توده این اعصاب را تحت فشار قرار می دهد) و سردرد خواهد بود.
در مردان در 6 درصد موارد اندازه توده هیپوفیز از 1 میلی متر بوده که به
آن ماکروآدنوم می گویند. کشف این بیماری در مردان اکثرا اتفاقی بوده و هنگام
مراجعه به پزشک متخصص و یا آزمایش ها مشخص می گردد.

در مردان توده هیپوفیز به عنوان علت این بیماری کمتر دیده می شود و سایر علل افزایش دهنده میزان پرولاکتین می باشد. اما طبق برخی از تحقیقات انجام شده بعضی از مردانی که به علت اختلالات جنسی یا ناباروری مراجعه می کنندعلایم و وجود این بیماری دیده می شود.

علائم اصلی در مردان میتواند شامل :  اختلالات جنسی، سردرد و اختلالات بینائی باشد و افزایش پرولاکتین خون سبب کاهش هورمون مردانه یا همان تستوسترون خون در مردان می گردد.

با مجموعه دکتر حشمت همراه باشید به زودی درمورد تشخیص و درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : ————————————————

شماره تماس : —————————————-

پست الکترونیکی : info {at} drshirinheshmat.com
پست الکترونیکی : Email : dr.shirin.heshmat {at} gmail.com

زنان و زایمان : روزهای زوج با وقت قبلی

باروری و ناباروری : روز های زوج با وقت قبلی

زیبایی و تناسب اندام : همه روزه با وقت قبلی

برای دریافت وقت اینترنتی اینجا را کلیک کنید 

X

– ǁی
15 ј .

– ѐ 5
.

ی
ǘ “takhfif”
.

* ی ј
ی 92
1 .
 


ǘ

عوارض بالای پرولاکتین

 


 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات
اداری): 77512642  21
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوی اخبار و مطالب
منتشر شده در
اطلاعی نداريم! 

ی magiran.com
ʝ
 
 

در رابطه با پرولاکتین باید گفت که یک نوع هورمن پروتئینی است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و ما از علایم پرولاکتین بالا در این مقاله می گوییم.

وظیفه اصلی هورمن پرولاکتین تکامل سینه ها در دوران بارداری و تحریک تولید شیر در سینه ها می باشد. این هورمن هم در مردان و هم در زنان وجود دارد و مقدار آن در بانوان است.  علاوه بر سینه تخمدان، بیضه، غدد لنفاوی و کبد هم این هورمن را دریافت می کنند. برای آشنایی با علایم پرولاکتین بالا و روش های درمان آن در ادامه این مقاله همراهمان باشید.

بیش از سیصد عملکرد مختلف برای این هورمون در مهره‌داران گزارش شده است، اما وظیفه اصلی پرولاکتین تحریک سلول‌های سینه برای تولید شیر می‌باشد. این در حالی است که ترشح زیاد آن موجب آمنوره و ناباروری می‌گردد. هورمون پرولاکتین در زمان حاملگی سبب رشد غدد شیری سینه شده و سینه را آماده شیردهی در بعد از زایمان می‌ گرداند، اما تا وقتی که جنین از رحم مادر خارج نشده است هیچ شیری ترشح نمی‌شود یا در صورت ترشح بسیار ناچیز است. زمانی که نوزاد متولد شود، هورمون پرولاکتین جهش ترشح پیدا کرده و منجر به ترشح شیر از سینه می شود و با مکیدن سینه توسط نوزاد، میزان پرولاکتین افزایش یافته و  بعد از  گذشت دو یا سه ساعت، میزان آن مجدد در بدن کاهش می یابد و به‌ تدریج بدن عادت می‌کند حتی اگر مقدار پرولاکتین بالا نباشد، ترشح شیر از سینه اتفاق می افتد. یکی از دلایلی که بانوان در طی دوران شیردهی به طور معمول، مجدد حامله نمی‌شوند این است که مقادیر زیاد پرولاکتین تولید هورمون‌هایی‌ که سبب  تخمک‌گذاری می‌شوند را مهار می‌ گرداند اما این مسئله به طور قطع برای تمام خانم ها صادق نیست.  پرولاکتین در میل جنسی نیز موثر بوده و به همین علت آن را هورمون عشق می‌ گویند. تولید پرولاکتین به وسیله هیپوفیز تحت کنترل یک واسطه عصبی ب دوپامین است. دوپامین موجب مهار ترشح پرولاکتین می‌ شود. در انسان این هورمون در متابولیسم، عملکرد سیستم ایمنی و پانکراس نیز نقش دارد. پرولاکتین با مهار ترشح GnRH از علل ناباروری در دوران شیردهی می باشد. هورمن پرولاکتین روند تولید آندروژن آدرنال را تحریک کرده و افزایش آندروژن می‌تواند منجر به افزایش وزن و پرمویی شود.

عوارض بالای پرولاکتین

افزایش پرولاکتین در بانوان می توان به دلایل طبیعی و گاه غیر طبیعی اتفاق بیفتد.

در طول بارداری و شیردهی افزایش پرولاکتین بالا کاملا طبیعی می باشد. در هنگامی که استرس روحی وجود دارد و در وقت خواب میزان آن به طور معمول بالا می رود.

کم کاری تیروئید،استفاده از برخی داروها به خصوص داروهایی که برای درمان بیماری های روانی می باششد، بیماریهای کبد و کلیه ها و تخمدان ها، وجود تومورهای هیپوفیز تحریک نوک سینه ها، صدمات و ضایعات قفسه سینه به خاطر درگیری اعصاب سینه ها

علایم پرولاکتین بالا در بانوان به شرح زیر می باشد:

علایم پرولاکتین بالا در مردان نیز به شرح زیر می باشد:

اگر دلیلی برای پرولاکتین بالا خون وجود داشته باشد، می باید دلیل اصلی رفع شود. به طور مثال اگر علت دارو است باید پزشک معالج در مورد قطع و یا تغییر آن تصمیم جدی بگیرد. و یا اگر دلیل کم کاری تیروئید می‌باشد، باید کم کاری تیروئید درمان شود. پرولاکتین بالا خون سبب کم کاری غدد جنسی و کاهش تراکم استخوان می‌ گردد که باید درمان شود. برای درمان افزایش پرولاکتین خون داروهای بسیار موثری وجود دارند ولی پس از اتمام درمان بیمار باید تحت نظر پزشک باشد تا در صورت شدت گرفتن بیماری، مجددا درمان را شروع کند. بیمارانی که نمی‌توانند داروی خوراکی مصرف نمایند، بیمارانی که حتی با درمان اندازه توده هیپوفیز آنها کاهش نمی یابد و بیمارانی که بعد از درمان هنوز دارای اختلالات بینائی هستند، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

به طور معمول داروهای خوراکی توانایی کاهش تولید پرولاکتین و برطرف نمودن علایم پرولاکتین بالا را دارند. همچنین ممکن است مصرف داروها باعث کوچک شدن تومور شوند. پزشکان به طور معمول از داروهایی که به عنوان آگونیست‌های دوپامین شناخته شده‌ هستند برای درمان پرولاکتین بالا بهره می گیرند. این داروها معمولا تاثیراتی شبیه به دوپامین -ماده شیمیایی موجود در مغز که تولید پرولاکتین را کنترل می‌کند، دارند. ولی تاثیر این داروها بسیار و اثر گذاری آنها بسیار قوی تر از دوپامین می باشد. از داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می کنند می‌توان به بروموکریپتین (پارلودل) و کابرگولین اشاره کرد. این داروها تولید پرولاکتین را کم می کند و در افراد سبب کاهش سایز تومور می گردد.

در موارد دلیل بالا بودن پرولاکتین علوم است. اندازه‌گیری میزان پرولاکتین خون و تست‌های تیروئید و غیره و انجام MRI از نظر وجود تومور هیپوفیز برای تشخیص علایم پرولاکتین بالا توصیه می گردد.

توجه داشته باشید که بانوان باید قبل از اقدام به بارداری مشکل پرولاکتین و تیروئید را حل کنند زیرا این عارضه تاثیرات منفی بر روی بارداری دارد و احتمال سقط جنین را بالا می برد.

منبع : آرگا


قالی شویی ارزان و باکیفیت برای عید نوروز


نشانی شما منتشر نخواهد شد.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *